'Industrie zal rekening moeten houden met eisen van consumenten' Intermeubel: elk huis z n eigen gezelligheid! INTERMEUBELTOONZALEN Olieconcerns niet akkoord met condities Libië Elektriciteitsbedrijven steken wellicht geld in toepassen zonne-energie woonideeën-winkel voor sfeermakers Uitvoer in juni 7 procent meer dan invoer Dienstplichtigen demonstreren EMS: bod bouw combinatie veel te laag LEIDEN ALPHEN TROl 9, KWARTET VRUDVG 24 M Gl STI - 1972 DEN HAAG Nederland heeft in ju ni voor een waarde van 4795 mil joen uitgevoerd en voor 4463 mil joen ingevoerd. De uitvoer was 7 pro cent hoger dan de invoer, zo blijkt uit een overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat betrek king heeft op de buitenlandse handel zonder de handel met België en Luxemburg. De invoer was 10 procent hoger dan in juni vorig jaar. de uitvoer 19 pro cent. Houdt men rekening met een geringer aantal (twee) werkdagen in juni 1973 en laat men de in- en uit voer van schepen en vliegtuigen (die sterk fluctueren) buiten beschouwing dan is het beeld anders: een stijging van de invoer met 22 procent en van de uitvoer met 30 procent. Het uitvoersaldo bedroeg in het eer ste half jaar 1973 1.189 min. Dit is evenwel een geflatteerd cijfer, daar hierop nog niet de correctie is toege past wegens de bijzonfere vertraging in de inzending van gegevens die be trekking hebben op 1972 en die in 1973 pas konden worden verwerkt. LONDEN De grote oliemaatschappijen zijn bereid Libië een belang van 51 procent te geven in hun Libische bezittingen, maar zij gaan niet akkoord met de condities die de regering in Tripoli aanbiedt voor schadeloosstelling en het terugkopen van olie. Aldus verluidt in kringen die bij de onderhandelingen betrokken zijn. Dc Koninklijke Shell Groep. Standard Oil of California. Texaco. Mobil Oil en Exxon zullen niet berusten in dc deelneming van 51 procent door Libië tenzij zij ervan overtuigd zijn dat de aangeboden condities geen gevaar in houden voor toekomstige nationalisa tie-onderhandelingen met regeringen van andere olieproduktielanden. Ko ninklijke Shell bestudeert bijvoorbeeld welke uitwerking de besprekingen met Libië kunnen hebben op haar werkzaamheden in Nigeria en in de landen rond de Perzische Golf. Dc voorwaarden waar Libië en de kleinere concerns Occidental Petro leum. Marathon Oil. Amerada Hess en Continental Oil anderzijds het over eens zijn geworden, voorzien in een prijs van 4.90 dollar per barrel (159 liter) waartegen de maatschappijen het aandeel van Libië in de oliepro- duktie kunnen terugkopen. Indien die Van een verslaggever EDE Ongeveer vijfhonderdd ienst- plichtigen hebben gisteren gedemon streerd in hun legeringsplaats Ede. Ze eisten onder meer geldelijke compen satie voor weekenddiensten en een be tere werk- en rusttijdenregeling. Na afloop werd op het Marktplein te Ede gesproken door Paul Turken, voorzit ter van de VVDM, Hans van Eedcn namens de Katholieke werkende jon geren en Michel van Winkel namens dc PPR. Dc demonstranten stuurden een telegram naar minister Vredeling. prijs ook van toepassing zou worden voor de grote oliemaatschappijen, zou dat betekenen dat de f.o.b.-prijs van Libische olie met éénderde omhoog zou gaan. Opgemerkt wordt dat - gezien de overeenkomst met de landen aan de Perzische Golf inzake een nationaal be lang van 51 procent in de oliemaat schappijen in 1982 - de grote olie-on dernemingen 'hun eigen graf zouden graven' als zij op de voorstellen van L:bië zouden ingaan. DEN HAAG Een groep door de Exploitatiemaatschappij Scheveningen (EMS) ingestelde deskundigen heeft duidelijk gemaakt dat het bod van de bouwcombinatie Wilma-HBG-Ballast- Nedam op de Haagsche en Schevening- se bezittingen van de EMS veel te laag is. Dit heeft EMS-commissaris R. Zwolsman gezegd. Het is daarom vol gens hem nog allerminst zeker dat de EMS met de combinatie tot overeen stemming komt. Zwolsman deelde nog mee. dat er een aantal andere gegadigden is met wie gesproken kan worden over de over neming van het EMS-bezit. Daarbij is een Britse groep en ook het Haagse bouwbedrijf MAB. De 'Miks 73' die nog deze maand aankondigde een bod op het EMS-bezit te zullen doen. ziet de heer Zwolsman niet meer als een serieuze kandidaat. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Het is "niet uitgesloten' dat de gezamenlijke elektri citeitsbedrijven universitair onderzoek naar de toepassing van zon ne-energie financieel gaan steunen. Dit verklaarde gisteren ir. J. H. Bakker, directeur van de in Arnlie mgevestigde samenwerkingsor ganen van de stroomproducen ten. Maar de zon zou zijns inziens de ko mende tientallen jaren nog geen bij drage van enig belang aan de energie voorziening kunnen leveren. Naast het volgen van de ontwikkelingen in het buitenland zag hij ook wel enige mogelijkheden voor eigen research. Het heeft geen enkele zin om ander mans onderzoek als jonge hondjes nog eens over te doen, aldus mr. J. A. de Roy van Zuydewijn. Hij is voorzitter van de Internationale unie van elek triciteitsproducenten (UNIPEDE) die onder andere ten doel heeft, zulke doublures te voorkomen, en die vol gende week 920 man 7terk in Den Haag een congres houdt. Geen grote taak Een grootse taak zag ook hij voor de Nederlandse elektriciteitsbedrijven niet weggelegd in de sector zonne- energie. 'Wij hebben tenslotte ook- nooit stoomketels of turbines ontwor pen. Ja, inderdaad, wel een experi mentele kernreactor, maar dat is ge woon een uitzondering. En die kostte trouwens erg weinig geld, verhou dingsgewijs.' AMFAS plaatst aandele bij Van Ommeren ROTTERDAM Ter verdere verst king van hun positie hebben de A fas Groep NV en Phs. van Orame NV besloten tot een uitbreiding de reeds bestaande wederzijdse de neming in hun aandelenkapitaal, dus de Amfasgroep. Als eerste maatregel heeft de groep in overeenstemming met de tuten, 792.178 preferente aandelen Van Ommeren geplaatst. De maatre is genomen ingeval al dan niet openbaar bod op de aandelen-resp tievelijk certificaten van aandel zou worden uitgebracht, waardoor zelfstandigheid en de continuïteit de onderneming nadelig zou wort beïnvloed, aldus Amfas. Wordt het niet tijd, het energiev bruik wat te gaan afremmen? groei hangt niet van ons, maar van samenleving af', vindt mr. De I van Zuydewijn. 'Als de welva groeit, wordt er onherroepelijk m energie gebruikt'. 'Als er een di gend energietekort is, zullen we moeten matigen. Maar of die dreigi er is, hangt ervan af of je kernen gie aanvaardt. En dat doen (stroomproducenten wèl'. AMSTERDAM Het bedrijfsleven zal meer en meer worden gedwongen tegemoet te komen aan de verlangens van «ie consument. Dit is de stellige overtuiging van Esther Peterson. Topsalaris Haarlemmerstraat 198-200, tel. 01710 - 31846 - 31847 - 31848 "Interieur classique" Haarlemmerstraat 256-258, tel. 01710-22154 (naast zwembad DE OVERDEKTE) DONDERDAGS KOOPAVOND Zij sprak ter gelegenheid van de in- troduktie van het maandblad Idé. de opvolger van Albert Heyn's nieuws blad 'Aller Hande'. 'Veel ondernemin gen (in de Verenigde Staten) hebben al rekening leren houden met de in de jaren zestig opgekomen beweging van consumenten en hebben er hun voordeel mee gedaan'. 'Een enkel be drijf heeft 'het licht' nog niet gezien, maar zal spoedig de ogen moeten ope nen'. aldus mevrouw Peterson, die met Ralph Nader in Amerika wordt gezien als een autoriteit op het gebied van consumenten-aangelegenheden. Esther Peterson doceerde aan de Brach Landbouwhogeschool in de staat Utah, aan de de Winson Facul teit in Boston (een privé instituut voor meisjes) en aan de Bryn Mawr Summer School voor vrouwelijke ar beidskrachten uit de industrie. In 1957 werd ze benoemd tot vertegen woordigster van de AFL-CIO, de grootste vakbondorganisatie in Ameri ka. Van 1961 tot 1967 adviseerde zij in haar functie van onderminister, zo wel president Kennedy als president Johnson over consumentenaangelegen heden. Natuurlijk kiest u zelf tie sfeer van uw interieur. Daarom laten .wij u geen kant-en-klaar oplossingen zien. Intermeubel kan u helpen bij het plannen maken met goede, betaalbare woonideeën. Daarom ziet u hier, zonder franje en poespas, één van de tientallen zit-suggesties. In onze woonwinkel kunt u die dan altijd nog koinpleteren met een passend tapijt, vitrage, gordijnen, lampen en zelfs geinige kunstvoorwerpjes. Int'ermeubel suggereert - u profiteert. Vorstelijk, royaal 4- zits gebogen bankstel in mohair- -velours. luxe franje en voorzien van een fraaie gecapitonneerde rugpartij 2965,- (ook leverbaar met 3- zits gebogen of rechte bank). De noten salontafel 372,- Kan uitstekend gecombineerd worden met dit prachtige CQC noten wandmeubel. aparte bar- indeling, t.v. -kast, v. d. Mandersloostraat 100, tel. 01720-91409 VRIJDAGS KOOPAVOND directeur Danzansky. De redactie van Idé wil. geïnspireerd door het werk van Esther Peterson, inhaken op de verlangens van het consumentenpubliek, vooral door het geven van kritische informatie. De suggestie, dat Idé slechts de (recla me) spreekbuis zal worden van Albert Heyn wijst de redactie van de hand. 'Wij kregen de overtuiging, dat bij Albert Heyn de oprechte wens leefde samen te werken met een blad dat re dactioneel onafhankelijk is. Idé wordt maandelijks in een oplage van 2(4 miljoen exemplaren in ons land verspreid. Drie jaar later, in 1970. trad ze in dienst bij Giant Food. één der grotere supermarktconcerns in de Verenigde Staten, door de knieën gegaan voor een topsalaris, aldus sceptici. Maar het pakte anders uit. Ervan uitgaand, dat de consument recht heeft op informatie, veiligheid, vrije keuze, naast het recht om ge hoord te worden en het recht op ver goeding. als het gekochte goed niet voldoet, begon zij bij Giant Foods or de op zaken te stellen. Ze startte met het aanpakken van de ondoorzichtigheid in de prijzen van allerlei artikelen. Veel soortgelijke ar tikelen. zoals zeeppoeder, hebben ver schillende prijzen voor verschillende hoeveelheden per pak. Om de consu ment de weg door deze jungle te wij zen, is Giant Food op aandringen van mevrouw Peterson gegaan op het systeem van prijzen per standaard- hoeveelheid. Op een pak wasmiddel staat dan niet alleen hoeveel de totale prijs bedraagt, maar ook hoeveel men er bijvoorbeeld per pond voor betaalt. Scherfvrij Gedachtig het veiligheidsprincipe, ging Giant Food er onder meer toe over scherfvrije flessen te verkopen toen net als in Nederland ont ploffende flessen met frisdrank soms ernstige ongelukken veroorzaakten. De (glazen) prik-flessen van Giant kregen een plastic omhulsel, dat dc scherven als de fles valt of ont ploft opvangt. Het plastic wordt afgebroken als de fles weer tot glas wordt gesmolten, en werkt dus niet milieu-vervuilend. Na de komst van Esther Peterson werd op de verpakking van artikelen van Giant Food de versheid en houd baarheid vermeld, kon de klant lezen hoeveel kip en hoeveel water het blik je kippesoep bevat en werd de consu ment op de hoogte gebracht van de miheubedervende effecten bij gebruik van een bepaald artikel. Toen bleek, dat kinderen uit flessen Mevrouw Esther Peterson afwasmiddel dronken in de veronder stelling dat het limonade zou zijn, omdat op de verpakking vruchten stonden afgebeeld en het spul boven dien naar limonade rook. wist Esther Peterson haar baas zover te krijgen, dat de flessen afwasmiddel er ook als zodanig gingen uitzien. Behalve deze en andere zaken, ont wikkelde mevrouw Peterson met eni ge deskundigen een systeem waarmee dc huisvrouw zelf kan bepalen of een nog te koken maaltijd voldoende voo- dingstoffen bevat. Het systeem komt op de verpakking van alle daartoe ge schikte artikelen van Giant Food steeds terug en werd een groot suc ces. Door deze activiteiten, die alle het be lang van de consument dienden, zijn zo meent Esther Peterson de verbruiker, de overheid en het be drijfsleven dichter bij elkaar ge bracht. 'Alleen de dialoog, geen pola risatie, is de sleutel tot het succesvol slagen van consumentenprogramma's, aldus Peterson. Zij meent, dat de vrees van sceptici te worden inge- pakseld door Giant Food onge grond is gebleken. 'In plaats daarvan is dit monsterverbond een doorbraak geworden voor consumenten en een belangrijk concurrentiemiddel voor Giant Food. Inderdaad, de activiteiten van me vrouw Peterson hebben het super marktconcern geen windeieren gelegd. Volgens directeur Danzansky zijn sinds de uitvoering van het systeem van prijzen per standaard-hoeveelheid de vergissingen bij het inventariseren van de voorraden teruggelopen tot on geveer 12 per supermarkt. Voorheen waren dat er rond driehonderd. .Maar een nog belangrijker voordeel voor Giant Food is, dat door het vertrou wen, dat de consument in de super markten ging stellen, de omzet van jaar tot jaar flink is gestegen, aldus

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 18