Malcolm Muggeridge hekelt 'typisch twintigste eeuwse aanmatigingen': Henk Biersteker en Huib Goudriaan spraken met Malcolm Muggeridge TROUW /KWARTET VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND Malcolm Muggeridge lijkt, als hij op ons toetreedt in zijn 'Park Cottage' m Robertsbridge (Sussex), nauwelijks te verschillen van zijn wassen beeld in de Amsterdamse afdeling van Madame Tussaud. Eenmaal met hem in gesprek blijkt hij zoals Engeland-kenner Daan van der Vat heeft geschreven 'op bijna pathologische wijze te lijden aan de grootste ondeugd van vele Engelsen, namelijk een onweerstaan bare, persoonlijke charme'. Muggeridge, journalist van inter nationale faam, schrijver en tv- persoonlijkheid, is dit jaar zeventig geworden; een leeftijd, die hem er niet van weerhoudt bij elke gelegen heid die zich voordoet, zijn land genoten hun materialisme en godde loosheid voor de voeten te werpen. De man, die in zijn jeugd geloofde in de vooruitgang door menselijk kunnen, daarna jarenlang als een briljante onruststoker, vrijblijvend links en rechts bestookte met zijn hartstochtelijke schimpscheuten op heilige huisjes, heeft definitief partij gekozen. Tegen de autonomie van de mens. tegen een technologie zonder God, tegen een christendom dat volgens hem in Jezus alleen mede menselijkheid ontdekt, voor een wereldverzakend christendom. In zijn in 1969 uitgekomen boek 'Jesus rediscovered' (Jezus herontdekt) geeft hij zich rekenschap van zijn stellingname: 'De pogingen van een ouder wordende, sceptische, typisch twintigste-eeuwse geest om uitdruk - king te geven aan zijn diepe onbe hagen over de heersende, twintigste- eeuwse waarden en aanmatigingen, en zijn gevoel dat er een alternatief is een alternatief dat ons twee duizend jaar geleden werd geboden aan het Meer van Galilea en op de heuvel Golgotha'. In ons gesprek vergastte hij ons op vele koppen thee en op zwartgallige, soms ongenuan ceerde, vaak rake uitspraken over onze samenleving, maar ook getuigde hij van zijn geloof in dit alternatief. Malcolm Muggeridge werd op 24 maart 1903 in een voorstad van Londen geboren in een socialistisch gezin. Hij studeerde aan de Selhurst Grammar School in Cambridge en was drie jaar leraar aan een christelijke hogeschool in India. Hij begon zijn journalistieke loopbaan in 1930 bij de Manchester Guardian. Na bij verscheidene dagbladen te hebben gewerkt, werd hij in 1953 hoofd redacteur van het bekende Britse satirische tijdschrift Punch, waarvan hij de oplage in korte tijd wist te vergroten. In de tweede wereldoorlog was hij majoor bij de inlichtingen dienst en werd hij onder meer onder scheiden met het Legioen van Eer. Sinds de jaren zestig deed hij vooJ van zich spreken als een bekeerde christen, die vaak giftige pijlen afschoot op zijn progressieve med^ christenen. Muggeridge trok in Nederland i aandacht met zijn BBC-tv-serie f de voetstappen van Paulus' en i' zijn tv-discussie met de Britse col servatief Enoch Powell. Hij werld thans aan een tv-portret over Di| Bonhoeffer, aan een boek over Simone Weill, die hij diep bewoÉ en aan zijn memoires. MENS KAN GEEN SETERE WERELD MAKEL gei tal 11 Meneer Muggeridge, u hebt dit jaar de leeftijd van zeventig bereikt. Als u nu terugkijkt, wat waren dan de belangrijkste gebeurtenissen in uw leven? Ik zou willen zeggen dat mijn verblijf als jongeman in India, als leraar aan een christelijke school, en het daar door onstane contac met de Indische beschaving die geen materiële, maar een geestelijke basis heeft van grote betekenis voor mij is ge weest Als de meest dramat-sche gebeurtenis in mijn leven beschouw ik mijn ver blijf ?ls correspondent in Moskou in 1932. Tot dat jaar had ik namelijk, deels door mijn opvoeding en deels ook door de geest des tijds. veronder steld dat de Russische revolutie dè grote gebeurtenis van onze dagen was en dat door macht een menselijke en rechtvaardige samenleving kon wor den opgebouwd. Maar mijn ervarin gen in Rusland overtuigden mij ervan dat dit onmogelijk is. dat de mens daartoe niet in staat is. En daar reali seerde ik me ik geloof dat het de belangrijkste conclusie van mijn leven is geweest dat de mens op eigen houtje geen menselijke samenleving kan opbouwen. Later, toen ik De Civi- tas Dei (Stad Gods) van Augustinus las. ja toen besefte ik natuurlijk dat dit geen nieuwe ontdekking was Ilangt het slagen van zo'n experiment als in Rusland of in Cuba ook niet een beetje af van de mensen, du- de macht hebben (In Rusland Stalln en nu in Cuba, Castro)? Dat geloof ik niet ook al is Castro wellicht een humaner mens dan Sta lin omdat de gedachte dat de mens door macht, wetgeving of autoriteit moreel beter kan worden, naar mijn mening een dwaling is. En indien de mens niet deugdzaam wordt, dan dra gen alle maatschappii-vormen het zaad van hun verval reeds in zich. Toen ik die les had geleerd, heeft mi,i dat zeer sterk naar het christelijk geloof toe gedreven. Christus en Paulus. en de grote mystici van de christelijke traditie, hebben ook vastgesteld dat de mens niet deugdzaam of moreel beter kan worden door macht of wetgeving, maar alleen door hulp van buitenaf, met het zicht op de werkelijkheid, die niet tijdelijk, maar ecuwig is: de eni ge manier waardoor de mens ver nieuwd kan worden is door Christus. Voordat u naar Moskou ging was u radicaal links, was u dus communist. Ik was weliswaar communist, maar geen lid van de communistische par tij, hoewel ik me definitief als Rus sisch staatsburger in de Sowjetunie wilde vestigen. Ik werkte toen bij de Guardian in Manchester en ik was ge tuige van de economische crisis en de situatie van het kapitalisme leek mij en lijkt me nu nog hopeloos. Toen dacht ik dat het communisme het alternatief was. Maar het was een andere voorstelling van dezelfde zaak. een andere kant van dezelfde medail le. Voelde u zich daarna erg teleurge steld? Wel, ik was verbijsterd, maar tevens enigszins opgelucht omdat ik bevrijd was van een vergissing. Bovendien stak er een tamelijk verheugend ele ment in. De communistische theorie is nu eenmaal collectivistisch: de mens zou door de collectiviteit groot heid bereiken, wat zeer deprimerend is; het is een kunstgreep, een aanval op de menselijke persoonlijkheid, op zijn individualiteit. En ik gtloof dat de mens een daarop gebaseerd systeem nooit zal kunnen verdra gen...; in een legbatterij kan hij het niet uithouden. Overigens heeft het ook z'n positieve kant gehad: wat het systeem wilde, het conditioneren van de hele bevolking, is in de Sowjetunie namelijk niet gelukt. Een bewijs hier voor is Solzjenitsyn. die als produkt van deze samenleving toch plotseling spreekt als christen en als Europeaan! Na vijftig jaar Voor de BBC moest ik Koesnetsjof een andere schrijver eens intervie wen. Ook hij sprak vanuit een christe lijke achtergrond en toen ik hierover mijn verbazing liet blijken, vertelde hij me dat er geen intellectueel ook geen wetenschapsman in de Sowjetunie te vinden is. die niet min of meer deze visie heeft. Daarop reageerde ik: Maar hoe is dat dan mogelijk? Je kunt het evangelie niet horen, de bijbel is niet te krijgen en de kerk is zo ongeveer kapotge maakt. Hij zei toen. dat Stalin iets heel belangrijks heef» vergeten: een verbod van de romans van Tolstoi en Dostojewsky. En daarin had de/.e Rus sische schrijver gelijk: Want in deze romans in 'Opstanding' en de 'Ge broeders Karamazof' vinden we de meest volmaakte en moderne uiteen zetting van het christelijk geloof! Je kunt de evangeliën verbieden en de kerk vernietigen en dit laatste was ln vele opzichten nog een weldaad (lacht bitter) en je laat deze genia le romans, die uitdrukking geven aan het christelijk geloof, ongemoeid ommezwaai hebt gemaakt van links naar rechts. Ziet u uzelf nu ook als conservatief? Een goeie vraag. U zult mijn naam nooit vereenzelvigd zien met conserva tieve kringen, omdat het tegenoverge stelde van communisme nog geen con servatisme is. U hebt ook nogal twijfels aan onze westerse democratie. Ja, heel veel twijfels. Welk systeem zou u dan kiezen? We leven nu eenmaal op deze aarde en we moeten een samenleving Inrichten. De mens kan zichzelf onmogelijk re geren en in die zin zou ik mezelf een christen-anarchist kunnen noemen. Korte perioden in de geschiedenis ga ven door toevallige omstandigheden soms een zekere stabiliteit en duur zaamheid te zien, zoals in het Groot- Brittannië van de negentiende eeuw: er was een zekere vorm van democra tie, hoewel het veel minder reeël was dan over het algemeen wordt aange nomen. Wellicht zijn oudere samenle vingsvormen, zoals de parlementaire democratie cn de oligarchie toleran ter. omdat ze langer bestaan; maar veronderstel dat het sowjet-regiem nog vijfhonderd jaar bestaat, dan zul ie zien dat aan het einde van die vijf honderd jaar een Solzjenitsyn zich kan handhaven! De conservatief, in onze betekenis van het woord, is hier iemand die gelooft dat de tegenwoor dige maatschappij in stand zal blijven en ook waard is om in stand te hou den. Ik geloof in geen van beide stel lingen; ik meen zelfs dat deze samen leving niet meer gered kan worden. U gelooft in een nieuwe wereld door cn van Christus? Ja. de nieuwe wereld zal komen door de wedergeboorte van de mens. Het is aan God om deze vraag te be antwoorden, niet aan mij... (lacht). Er zijn toch christenen, die door be studering van het boek Openbaring en van de profetieën wel antwoorden weten. Misschien hebben ze gelijk, maar dr. Johnson, die ik heel erg bewonder, zei eens dat je je hoofd niet moet breken over vragen, die onmogelijk kunnen worden beantwoord. En dat is een wijze uitspraak, want we zullen nooit weten of de apocalyps, of het einde voor de deur staat: sommige profetieën wijzen opmerkelijk in de richting van de huidige situatie, maar ik weet-niet of ze inderdaad van toe passing zijn op onze tijd. Overigens ben ik diep pessimistisch over de vooruitzichten voor onze manier van leven in wereldlijke zin, in de volgen de eeuw. Ik geloof namelijk dat er de structieve krachten aan het werk zijn, waarvan op het ogenblik nog moeilijk is te zien hoe die tot staan moeten worden gebracht. Nu zijn er wel men sen in het westen vanuit een zekere humaniteit aan het werft voor een be tere samenleving, maar zonder God lukt dit niet. Vond u dat ook van uw ouders? II schrijft ln uw boek 'Jezus herontdekt' op een nogal ontmoedigende manier over hen. Deze mensen geloofden toch dat liet hun taak was zich in te zetten voor een betere maatschappij? Het was verrassend te lezen, dat u daar zo sceptisch over doet. Ja. heel sceptisch, omdat ik er abso luut van overtuigd ben dat de mens het niet kar opbrengen. De eerste stap in een goede richting is de er kenning hiervan en pas dan kan hij misschien iets doen. Mijn vader, en al deze vroege socialisten, waren ervan overtuigd dat de mens het kon doer- kenleer van Luther catastrofaaPse Duitsland, omdat de Duitse chri tè goede nationalisten waren.."' is ook merkwaardig dat u in 1 d«>bat met Enoch Powell, dat inf derland werd uitgezonden, ovei|uc als iemand die als christen i staatsburger als een eenheid hia de, terwijl uw persoonlijkhein weer lijkt uiteen tc vallen in tw T len: de christen en de staatsburj: Mogelijk is de tweerijkenleer, veel andere dingen, misbruikt, ik ben er evenzeer van overtuif het tegenovergestelde, de social J diking, de meest afschuwelijke draaiing is van de christelijke dienst. Onze Heer bracht alle terug tot twee geboden: God li ben en je naaste. Het christendo^ staat bij de gratie van het in wicht houden van deze twee g maar het social gospel houdt rekening met het gebod je naas te hebben. Maar je kunt je niet liefhebben, als je God nie hebt. Het is de taak van de chri: Met behulp van goddelijke Inspiratie? Hij had daarover een vaag idee. maar het was de mens die het deed, met zijn intelligentie, met zijn doorzet tingsvermogen, met behulp van zijn technische ontwikkeling enz. En ik geloof dat dit maskerade is, dat het zelfmisleiding is; ik geloof dat de inens het niet redt zonder God. En het probleem is dat er tegenwoordig heel goeie mensen zijn, maar dat ze proberen goed te zijn zonder God en dat is nu juist onmogelijk. Uit uw werk valt af te leiden, dat u het bijbelse begrip 'vlees' vooral uit legt als 'zinnelijkheid'. En dat in een tijd, waarin wordt ontdekt dat onze voorvaderen sterk werden beïnvoed door dc Griekse tweedeling van de mens in geest en stof, met een zekere minachting voor het stoffelijke. Daar entegen aanvaardt het Joodse denken het lichaam en de zinnen als een gave van God. Hoe ziet u het sexucle ei genlijk? Malcolm Muggeridge praten, omdat het een van de grond vragen van onze tijd is. In de eerste plaats; niets van wu-, ik ooit heb ge schreven of gezegd, bedoelde de in druk te geven dat de sexuele begeerte op zichzelf slecht is. Maarik vind dat als ze niet verbonden is met hel doel. wat aards gesproken de voort planting is, en ais ze niet 'gesacra- mentaliseerd' is, op een hoger plan gebracht is door de liefde, ze demo nisch kan worden. En in zoverre als onze samenleving zich heeft overgege ven aan de gedachte van sex als eind station en niet als middeldit het meest demonische en vernietigende is, dat een samenleving over zich kan uit roepen. Opmerkelijk dat u in de eerste plaats dc voortplanting noemt, een bijna rooms-katholieke opvatting. In het protestantisme is de liefde tussen man cn vrouw altijd veel belangrijker geweest. Jawel, maar dat laatste heeft niet zo goed gewerkt, wantin deze zaken probeer ik een min of meer pragma tisch standpunt in te nemen. Laat ik het zo zeggen' als er een menselijke samenleving zou kunnen bestaan, waarin men op een broederlijke, crea tieve. menselijke manier met elkaar omging en daarbij ook zijn begeerten vrij kon uitleven, zou ik geen deel van deze samenleving willen uitma ken. maar ik zou het niet veroorde len. Mijn levenservaring en wat de geschiedenis me heeft geleerd, beves tigen echter dat sex zonder aan de twee. bovengenoemde dingen gebon den te zijn. een totaal vernietigende hartstocht wordt; als iemand, die in vele opzichten een sensueel leven heeft geleid, is dit mijn conclusie. We zien in nze westerse samenlevingen nu de gevolgen van het vereenzelvi gen van sexucle lust met liefde. Toch lijkt het cr af en toe op, dat u de sexuele drift nagenoeg vereenzel vigt met de ondergang van onze be schaving. Er zijn toch ook andere oor zaken? Misschien heb ik de factor sex wat aangezet, maar de reden hiervan is dat de exploitatie van het sexuele het meest typerend is voor onze. naar mijn mening min of meer decadente, in verval rakende, kapitalistische sa menleving. Sex is overigens als winst maken iemands maatstaf is de best verkoopbare handelswaar. De afschuwelijke reclame-industrie en de even afschuwelijke amusementsindus trie, die geen enkel ander belang heb ben dan geld, zijn er heel gemakke lijk in geslaagd eros en agapè (de zin nelijke liefde en dc geestelijke liefde) terug te brengen tot één ding, name lijk sex en dit is een zeer gevaarlijke en destructieve zaak. De geschiedenis zal waarschijnlijk oordelen, dat de communistische landen het grote voordeel hadden, dat zij niet op gena de of ongenade aan de macht van het geld waren overgeleverd, zoals wij. Ie dereen. die hier iets wil verkopen, hoe gevaarlijk het ook moge zijn pornografie, drugs, wat je maar wilt kan het verkopen en er rijk van worden. In dc communistische landen kan dat niei. Neem bij voorbeeld drugs: de Chinezen zijn erin geslaagd het opiumschuiven uit te roeien, wat in het China van vóór de revolutie onmogelijk scheen. Het is toch opmerkelijk dat u zo'n Over deze vraag zou ik uren kunnen We begrepen uit uw artikelen,(dat u tegen voorbehoedmiddelen bent, ook tegen de pil. Als ik zeg dat ik tegen het voorko men van bevruchting ben op welke manier dan ook, lijkt dat op het in trappen van een enorme open deur. omdat iedereen voorbehoedmiddelen gebruikt. Maar naar mijn mening zal het wijdverbreide gebruik van voorbe hoedmiddelen later, in de geschiede nisboeken, als iets rampzaligs worden beschreven. En wel omdat het de pro miscuïteit, de vrije sexuele omgang, officieel bevordert en ik beoordeel dat, gezien mijn persoonlijke ervarin gen en wat de geschiedenis mij daaro ver heeft geleerd, uiterst negatief. Zwart-wit uitgedrukt: de mens wilde de promiscuïteit en daarom werd de pil uitgevonden wat natuurlijk weer een buitengewoon winstgevend zaakje is en om dezelfde reden wordt nu de abortus gelegaliseerd. Het voorkomen van de bevruchting, zelfs met de doeltreffendste metho den. brengt onverwache, ongewilde gevolgen voort, zoals de toeneming van geslachtsziekten tot een epidemi sche omvang. Abortus beschouw ik als een van de grootste kwaden. Het ef fect van de legalisatie is in Engeland negatief geweest. Het heeft de illega le, de zogenaamde achterstraat-abor tus, niet uitgeschakeld, hoewel ieder een dat dacht. En het heeft onze me dici op honderden manieren schade toegebracht en hun morele standaard verlaagd: natuurlijk volgt straks de euthanasie, wat nog vernederender zal zijn: dit is de weg, die onze bescha ving gaat Is de pil dan niet nodig om overbe volking tegen te gaan? Overbevolking is slechts een frase, een dwaze kreet. Ik geloof dat de ge schiedenisboeken het als een opmer kelijk feit zullen signaleren, dat de mensen van het midden van de twin tigste eeuw, die het in hun macht hadden onbeperkte hoeveelheden van alle mogelijke goederen te produce- run. plotseling bepaalden dat er teveel mensen waren. IIoc zou u deze uitspraak willen ver dedigen tegenover mevrouw Gandhi? Wel, ik zou daar niet de minste moei te mee hebben. In de eerste plaats sterven er in India geen mensen van de honger, omdat er teveel zijn, maar omdat de mensen in het westen te zelfzuchtig en te hebzuchtig zijn. In de tweede plaats een zaak. die nooit wordt gepubliceerd, omdat het te onaangenaam klinkt verslechtert de geboortenbeperking de situatie in India, omdat alleen de intelligentsia de dokters, de ingenieurs de ge boortenbeperking toepast cn dc arme en onontwikkelde mensen die niet toepassen. Het gevolg hiervan is dat de samenstelling van de bevolking steeds eenzijdiger wordt. Dezelfde mensen in het westen, die het evangelie van de geboortenbeperking prediken, geven hoe dwaas het ook klinkt een transistorradio aan een Indiër, die zich wil laten steriliseren. In de hele wereldgeschiedenis zijn er geloof ik, geen verachterlijker voor stellen aan mannen gedaan dan: 'Laat je steriliseren voor een draagbare ra dio, dan kun je popmuziek horen!' U hebt nogal bezwaren tegen de ker kelijke establishment. Maar dc kerke lijke leiders van nu vragen zich af of ze geen bepaalde morele verplichtin gen hebben in de politiek en dan zegt een journalist als u ze aan, dat ze er beter niet aan kunnen beginnen, om dat het principe al fout is. Toch gaan de kerken sinds de Wereldraad ln Uppsala bijeen was waarop u felle kritiek had een weg vol zelfopoffe ringen: kritiek op de regeringen, hulpprogramma's voor onderdrukte groepen enz. Ik ben het met u eens. dat de impuls die de kerken tot deze activiteiten heeft gebracht, op zichzelf goed is. maar ik ben er tevens van overtuigd dat het rampzalig is voor de kerk van Christus zich te vereenzelvigen met enig menselijk doel, wat dat ook mo ge zijn. Wanneer dit dit doel wordt bereikt, worden deze doeleinden, deze idealen, verraden en dan wordt de kerk daarmee vereenzelvigd. Maar dat is toch al met Constantljn begonnen? En de kerken willen daar van nu afstand nemen. Jawel, maar alleen om een alternatief te vinden voor het christendom van Constantijn. Ik bedoel dit: als de kerk de tegenwoordige tendenties zou heb ben getoond gedurende de Russische revolutie, dan zou de kerk of velen in de kerk. zich hebben vereenzelvigd met de Russische revolutie of met Stalin stel je voor Men zou bijvoorbeeld kunnen stellen dat de kerk in Indonesië zich heeft geïdentificeerd met de Indonesische revolutie Ik geloof dat het de kracht van de christelijke godsdienst is geweest zich ondanks een aantal afdwalingen onafhankelijk op te stellen tegenover de (profane) geschiedenis; dankzij dit isolement kon ze zich tweeduizend jaar handhaven. Op het ogenblik is er echter een neiging, binnen de kerk, zich met de geschiedenis te identifice ren. Maar onze Heer zelf heeft gewei gerd zich te vereenzelvigen met liet joodse nationalisme van zijn dagen en als Hij dat niet had gedaan was er geen christendom geweest We zouden dan het... ehbarab- basdom hebben gekregen; Bar-Abbas was de man! (gelach). Ook Paulus heeft zich nooit geïdenti ficeerd met etn maatschappelijke stro ming of beweging. Hij zei de slaven niet. dat ze tegen hun meesters in op stand moesten komen, maar schreef de briljante Brief aan Filémon. Als ik secretaris-generaal van de Wereldraad zou zijn, dan zou ik het volgende ad vies geven: 'Iedereen moet elke mor °P >-| we 'I gen eerst de Brief aan Filémon le zen!' Misschien zouden dc Afrikanen cn Aziaten dat dan weigeren. Ongetwijfeld, maar dat zou nog niet betekenen, dat Paulus ongelijk had. Laten we veronderstellen dat de kerk in Zuid-Afrika achter een opstand te gen de apartheid zou gaan staan. Bin nen de komende vijftig jaar zullen de zwarten natuurlijk een bloedbad aan richten onder de blanken en zal in Zuid-Afrika een zwarte oligarchie de plaats van de blanke innemen. Nu kunt u zeggen dat dit historisch ge zien een goede zaak is, hoewel ik daar nog niet zeker van ben, maar u kunt dat zeggen. Het koninkrijk Gods zal het zéker niet bevorderen en dat is het punt. Als de mensen van de We reldraad de vrijheidsstrijders van Zuid-Afrika willen helpen, dan is dat uitstekend. Geef ze geld, ga erheen en ste.rf met hen, dan bewonder ik u! Maar- doe dat niet in de naam van Christus, Hij is geer. vrijheidsstrijder. Hij vertegenwoordigt iets dat onein dig. veel belangrijker is, waarheden die van kracht blijven ondanks de al tijd durende machtswisselingen van de wereldgeschiedenis. Maar meneer Muggeridge, met dit uit gangspunt had u bijvoorbeeld in dc Nazi-tijd onmogelijk partij kunnen kiezen! U had toen toch moeten kie zen voor de Belijdende Kerk of voor de Duitse Christenen? Als Christen kon je je niet achter de Nazi's stellen en het is zeker dat je als christen door dc Nazi's zou zijn omgebracht, bij voorbeeld wegens het verbergen van joden. Het geval Bon hoeffer is zo interessant omdat hij als christen besloot aan een samenzwe ring deel te nemen. Ik vind dat hij daarmee als christen een verkeerde beslissing nam, hoewel hij als staats burger gelijk had. Hij had dan zijn ambt als geestelijke moeten opgeven, ofschoon zijn terugkeer uit de VS naar Duitsland een grootse en moe dige daad was. Maar persoonlijk geloof ik dat het een verkeerde beslissing was. en in een geprek met Betge bleek mij dat hij ertoe neigde het met me eens te zijn. Het is de taak van de kerk te verzeke ren dat het Licht van. Christus in de wereld blijft schijnen, maar niet om zich in te laten met de geschiedenis. De keren dat de kerk partij koos, met de kruistochten en bij andere gelegen heden, bleek dat altijd een historische vergissing te zijn geweest. Ik zeg: ga in Mozambique vechten, help de vrij heidsstrijders. geef ze geld. maar doe dat niet in naam van Christus, want dan wordt Christus in de rampen die hieruit voortvloeien betrokken, want elke machtsuitoefening ei. alle revoluties brengen catastrofes voort. Mogen we uit het onderscheid dat u maakt tussen handelen als staatsbur ger en handelen als christen opma ken, dat u een aanhanger bent van Luthers tweerijkenleer? Ja, dat is ook de theologie van Augus tinus; ik doel op zijn De Civitas Dei, waarin hij schrijft over de twee rij ken, en waarin merkwaardig genoeg de christen in de 'aardse stad' (Au gustinus) de 'betere burger' is, juist omdat hij christen is. Volgens vele historici was dc tweerij- het evenwicht tussen de twee ge,u te handhaven. Dit evenwicht wojj het ogenblik ernstig bedreigd, daar mijn afkeer van de V raad van Kerken. In de Midd wen sloeg de weegschaal door het liefhebben van God en he waarlozen van de naaste Franciscus van Assisi tegen en als ik in de Middeleeuwi hebben geleefd, zou ik hopeli Franciscus nebben gehandeld. M L leef nu niet in de Middeleuwi leef in een tijdperk dat de men: g omdat ze er een materialistiscl reldbeschouwing op nahouden meten naar de politieke, econoi en sociale gevolgen. En dit uiteindelijk de ondergang christelijk geloof. Naar mijn n^j zal het christendom als instituu^ nen tien a twintig jaar totaal.c( zijn, omdat het zichzelf vernietig Om terug te komen op uw ft scheid tussen 'handelen ais ch I en als staatsburger', het lijkt ene: op dat u zo uw persoonlijkhqrs twee stukken splitst. De apostel Paulus heeft gezegio we als staatsburger de bestaandepi heid moeten gehoorzamen, maan we als christen de dienaar van t^s zijn. Deze tweeslachtigheid voort uit dc realiteit, dat er christelijke samenleving kan bepf Maar we moeten als christenen niet-christelijke maatschappijen die hoe christelijker ze zich no^f het vaak des te minder zijn. In Nederland hebben we Christ partijen, dus deze uitspraak kic; we nauwelijks afdrukken (ge u Dat vraag ik ook niet van u voorbeeld van wat ik bedoel huidige situatie van de rooms- lieke kerk in Frankrijk, die al invloed heeft verloren, doordat de val van de macht is getrapt! Bij ons was dc kork niet bij die tiekc partijen betrokken, maar stond de oudste christelijke part der meer uil dc schoolstrijd: ind ele christenen verenigden zich tc komen voor eigen scholen em(' Dat is iets anders, dat is een Ie* me zaak. Als ik nog een jong® zou zijn, zou ik er niet aan twi een bewering voor christelijk wijs te beginnen. Het opvoe 1 systeem in dit land is door de c overgenomen. De duivel heeft overgenomen: dc media, het dingssysteem De burgers hebben het overgen Hoe kunt u zeggen dat De duivel heeft het overgenom die zin. dat het de boodschap v 1 duivel is. Het is weer het aanbo de duivel deed aan Onze Heer woestijn: hij bood de konink van de wereld aan, maar Onze wees dat af. terwijl de kerken thans identificeren met aardse einden, aan do kant van de j nationalisten gaan staan, wat Ch niet deed. In 'Jezus herontdekt' schrijft u al jong een notie had van het ev lie. maar dat u zo'n veertig jaar dig opging in wat dc wereld he bieden. Kijkt u daar nu op ten op een zwarte tijd? Ik ben al die tijd met deze dingi zig gewest, maar midden in het staande, is het moeilijk jezelf tief te zien. En sinds ik het steeds meer zie als een proces, a ontwikkeling, als een drama is hi duidelijk dat. wanneer je evenJ een drama van Shakespeare de d heden, de wanhoop en het lijdt het leven zou halen, het stuk zo houden te bestaan. En sinds ik 1 ven zo beschouw, antwoord ik vraag waarom we hier zijn: dit te leven, is wat God van ons verv Het kwaad, het lijden vormen e« tegraal onderdeel van dat dram zelfs wanneer iemand ontrouj minder trouw wordt aan het dat hij eens heeft gezien, gelo dat God in Zijn genade, dat oo een deel van het drama zal zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14