eveel stijlen in habrols Dr. Popaul Staalgordelband is meest koersvast ILM PREMIÈRES VAN DEZE WEEK autobiografie BMW 520 Autokeus Bekentenissen van politieman loeiende psychologische thriller B.M.W.-dealers o.a. te: ASMOCO B.V. KUYKEN B.V. MAAZAL B.V. H. v. POELGEEST DEVENTAL B.V. MIDDENDORP B.V. H0EGEN-DIJKH0F B.V. MAARSCHALK A. J. v. RUMPT Czn. SIEBERG B.V. Filmbeeldjes ANWB en consumentenbonden: ^%DW/KWARTET VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 Dealer voor A'dam en omgeving: Showrooms: Mr. Treublaan 18, A'dam, tel. 020-947252; Miner- vaplein 17, A'dam, tel. 020 734851. AALST: dealer voor Eindhoven en omgeving Eindhovenseweg 11-15, tel. 04904-2200-2891 ALKMAAR: Dealer voor Alkmaar en omgeving. Ritsevoort 35-39, tel. 02200- 13777-23979 AMSTELVEEN: AUTOBEDRIJF Dorpstr. 80-86, telef. 020410051 Uithoorn, Zijdelweg 49-53, tel. 02975-63044. Aalsmeer, Aals- meerderweg 333, tel. 02907- 21650. DEVENTER: Dealer voor Deventer en omgeving. Boxbergerweg 140, tel. 05700- 11979 EDE: AUTOBEDRIJF Veenendaal, Wageningen e.o. Stationsweg 52-54, tel. 08380- 19037 FINSTERWOLDE: GARAGEBEDRIJF Hoofdweg 172, tel. 05971-333, Hoegen-Dijkhof Handelmij. B.V. Constructiev/eg 5, Emmeloord, tel. 05270-3103 SANTPOORT: GARAGEBEDRIJF Hoofdstraat 203, tel. 023-378230 STAD AAN 'T HARINGVLIET: AUTOBEDRIJF Molendijk 85, Postbus 4, tol. 01871-553/297 WEESP: Hogewijslaan 21, tel. 02940- 15231 De vreemdeling zonder naam De vreemdeling zonder naam is Clint Eastwood, de ruige, stugge, zwijgzame wreker, die in Italiaanse westerns snel omhoog klom tot een der best verdienende acteurs. En tot regisseur, die van zijn vroegere regisseurs Leone bijvoorbeeld veel geleerd heeft. Atmosfeer, muziek, stiltes, ru we kerels en veel geweld in een ro mantisch wild landschap (nu aan een meer in California) heeft hij goed verwerkt in het verzonnen western epos, waar schrijver Ernest Tidyman iets vreemds van gemaakt heeft. Clint komt weer sinister en gevreesd een mijnwerkersdorp binnenrijden voor duistere wraak. Hij legt al gauw drie man neer, en een vrouw voor wat anders, en wordt de heerser, die alles mag en doet en kan. Want het dorp vreest drie schurken en hoopt dat Clint ze zal opruimen. Hij neemt er, met een grimmige humor, zonder linge maatregelen voor. Die worden niet alleen fataal voor de schurken, maar ook voor vele dorpelingen due, zoals gaandweg blijkt, voor een groot deel ook een laf zootje criminelen zijn met een schuldig verleden, waar voor Clint ze spookachtig komt straf fen. Om dan te doden en de ruïnes weer geheimzinnig te verlaten. Clint Eastwood kan zo'n geval, en zichzelf, dus regisseren volgens de be proefde regelen. Bij alle schilderachti ge ongeschoren types is ook de dwerg Billy Curtis, in een tragi-komische rol. Verna Bloom en Mariana Hill zijn de twee vrouwen, die vallen voor Clint, en Burce Surtees zorgde voor een mooie kleurenfotografie van land schap. vuurwerk en geweld. (Den Haag - Rex, 18 J) B. H. Frank en Eva, maandag in ons blad besproken, draait nu in: Amster dam Rembrandtplein, Den Haag Apollo, Rotterdam Calypso, Utrecht Camera, Groningen Ca mera, Arnhem Rembrandt, Eindho ven Metropole, Nijmegen Scala, 's-Hertogenbosch Luxor, Delft Delfia, Breda Grand, Haarlem Luxor, Tilburg Harmonie, Alkmaar Victoria, Heerlen Passage, Maas tricht Royal, Leiden Trianon, Hilversum City. Frans Weisz gaat Naakt over de Schutting filmen, naar het boek van Rinus Ferdinandusse, met Rijk de Gooyer, Adèle Bloemendaal, Sylvia Kristel, Jennifer Willems, Ton Len- sink, Frans Halsema, Jerome Reehuis, Jon Bluming. In de jubileumweek van de ko ningin beginnen de nieuwe bioscoop programma's niet op donderdag 6 maar op vrijdag 7 september en dus komen de filmadvertenties en de be sprekingen dan ook een dag later. ADVERTENTIE De BMW 520 is meer dan een waardi ge opvolger voor de oude 2-liter mo dellen 2000 en 20000 Til. Het nieuwd viercilinder topmodel van de Beierse fabriek heeft namelijk zoveel met de fraaie BMW-zescilinders gemeen, dat het eerder daarvan een verkleinde uitvoering lijkt. Dezelfde voortreffelij ke rij-eigenschappen en dezelfde lijn in de vormgeving als bij de 2,5 liter tot 3 liter BMW's vindt men bij de 520 terug. Het model leent zich dan ook in alle opzichten voor een zes ci linderuitvoering, die volgende maand op de autotentoonstelling van Frank fort zal verschijnen. Daaruit behoeft echter niet geconclu deerd te worden dat de tweeliter vier cilinder motor te weinig pk's zou le veren. Er wordt 115 DIN-pk uit de 1990 cc gehaald en er is bovendien nog een versie met benzine-injectie, die 130 pk vermogen heeft. Maar al leen afgemeten aan die vermogens zou de BMW 520, zowel als de 520 I, met prijzen boven de 20 mille nog aan de dure kant zijn. De wagen moet dus méér bieden. En biedt dat ook: aan prestaties uit de motorvermogens, aan weggedrag, aan afwerking en aan uitrusting. Die uitrusting begint al aan de bui tenzijde: rubber strips langszij om be schadigingen tegen te gaan, vier halo- geen koplampen op het front en grote duidelijke achterlichten en achteruit- rijlampen plus mistachterlicht aan de staart, alsmede voor en achter met rubberstrips beschermde bumpers die ook de hoeken goed beschermen. Jn het interieur fraaie, prettig zittendp stoelen, een verstelbaar stuurwiel en meegevende autogordels, die automa tisch aan de deurstijl oprollen. Op het instrumentenpaneel bijzonder fraaie klokjes, waarbij een exclusief kwarts uurwerk en op de 520 I ccn tocrcntcl- ler. Ventilatie en verwarming zijn af. Alles wat er cp en er aan behoort achteruitverwarming, ruitewissersnel- heden en dergelijke treft men in de BMW aan. En alles onberispelijk afgewerkt. Het kan bij dit merk niet missen of ook zo'n compacte klassewagen biedt nog een stuk sportiviteit. De accelera tie is bijster fel. De topsnelheid 175 km per uur voor de- 520 en 185 voor de 520 I mag er wezen, maar het is nóg meer de korte tijd, waarin die bereikt wordt, wat het zo goed doet. Ook bij hogere snelheden heeft de wagen nog pit genoeg over. Dat is bepaald een veiligheidspluspunt. Op die veiligheid is trouwens bij de con structie zwaar de nadruk gelegd. BMW, een merk dat altijd adverteert met de actieve veiligheid door goede wegligging, e.d., besteedt ook aan dacht aan de passieve veiligheid: de 520 heeft een kooiconstructie met ko- prolbeugel, een door de computer be rekend deformatiepatrocn voor en echter en een zachte imerieurafwer- king. De bediening is uiterst precies en ge makkelijk. Het bereik van de versnel lingen is groot, zodat men niet tevpel behoeft te schakelen. En als men dan De BMW 520 en 520 I zijn uiterlijk dezelfde: een fraaie stroomlijn die aan de Miinchencr zescilinder doet denken. schakelt, dan gaat dat moeiteloos met de korte stevige pook, voorzien van een houten knop, die goed onder handbereik komt. Er zou ook nog een vijfversnellingsbak kom'ftn en er is als alternatief tevens een automaat, die het enige nadeel mist, dat we toch ook weer aan deze BMW opmerkten: dat de achteruit naast de één zit en nu wel iets beter, maar nog niet ide aal vergrendeld is. Je haalt de BMW 520 moeiteloos door bochten de besturing verloopt rustig. Ook de bekrachtigde remmen functio neren prima. Bij een noodstop houdt de wagen nauwgezet het rechte spoor. Verder beschikt de BMW over een goede vering. De motor produceert ecu sportief gebrom in volle vaart, dat niet detoneert in het uitgewogen com fort. De 520 is een auto 'die het hele maal heeft' en daardoor ondanks de niet direct aan het begrip 'tweeliter' te verbinden prijs een belangrijke rol speelt aan de onderkant van het topje der automarkt. In het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 1990 cc.; maximum-vermo gen: 115 DIN-pk; per 100 kg: 9,3; top snelheid: 175 km. per uur; benzinever bruik: 1 op 7 1 op 9; inhoud benzi netank: 56 liter; remmen: schijfrem men voor. trommelremmen achter, ser- vo-bekrachtiging en remkrachtbegren- zer; gordels: driepunts automatische gordels met eenhandsbediening; leeg gewicht: 1230 kg.; lengte: 4,62 meter; breedte: 1,69 meter; hoogte: 1,43 me ter; prijs incl. BTW: ƒ20.474,- plus 429,20 valuta-toeslag. FILMS/AUTONIEUWS T11/K13 door Sicco de Jong Balsara eii Franco Nero in Bekentenissen v an een politieman 01 rasu, Is een hooggezeten gangster maar doorgaat met zwendelen moorden zonder dat hem ooit ts ten laste gelegd kan worden, ie ver mag een politieman in gaan om hem te pakken te rijgen? Niet verder dan de t hem toestaat, zegt de jonge ibstituut officier van justitie 'aini (Franco Nero) in Damia- Damiami's Bekentenissen in een politieman.' aar commissaris Bona via (Martin ilsam) denkt er anders over, de uptie in de woningbouw, waar de hoogste functionarissen zijn 'trokken, en vooral de moord op zijn jeugdvriend, een vakbondslei der, zit hem zo hoog, dat hij onwet tige middelen gebruikt om de gang ster Lomunno uit te schakelen. Hij laat een krankzinnige, die Lommu- no's dood heeft gezworen vrij uit een inrichting en wacht af wat er gaat gebeuren. Er vallen vier doden, maar Lommuno is er niet bij, die was kennelijk gewaarschuwd. In de film gaat het om het conflict tussen Traini, de handhaver van de wet, en Bonavia, de handhaver van het recht. Het zijn allebei eerlijke mannen, maar Bonavia is tot de con clusie gekomen dat hij het onrecht niet met de wet, alleen met de re volver in de hand kan bestrijden, terwijl Traini zich aan de letter houdt. Het conflict loopt zo hoog, dat Bonavia wordt geschorst. Daarop gaat hij naar het restaurant waar Lommuno zich ophoudt en schiet hem dood. Later wordt hij in de ge vangenis door Lommuno's voormali ge lijfwachten geliquideerd. Men kan 'Bekentenissen van een po litieman' een politiethriller noemen, maar hij doorbreekt telkens het ka der van het genre. Hoewel er geen gebrek is aan spannende incidenten valt de nadruk toch vooral op de ka rakters. Er zit ook een flinke scheut sociale aanklacht in, maar die is weinig doelgericht, aangezien letter lijk iedereen, behalve de beide hoofdrolspelers, bij de corruptie be trokken is. Zo ziet men door de in dividuen de structuren niet meer. Nee, de film is het meest geslaagd als psychologische thriller. Heel boeiend en ook wel intrigerend. Wielek Berg (Amsterdam - Flora, 18 jr.) Belmoiulo, Laura Antonctti en Mia Farrow in Dr. Popaul i alle Nouvelle Vague-filmers i Claude Chabrol meteen een de besten. Voor 1960 al, met iu Serge, les Cousins, les Bon- Femmes. En hij is, hoewel t altijd even sterk, zichzelf ge ven met zijn bittere humor en onbarmhartigheid waarmee de feilen van een, meestal •gerlijke, werkelijkheid ont- ,t en bespot. Ook weer in Dr. >aul. Is Jean Paul Belmondo die speelt, lij een vlotte, losse deugniet, die voorkeur, en m et een grappige tr, lelijke meisjes versiert. Een rvan - Mia Farrow aandoenlijk- ir niet sentimenteel als een lief, illigent Invalide vrouwtje trouwt terstond, als haar vader, ook me- ïs, hem daarvoor een kliniek aan- it. Hij zit op rozen. Vooral als hij ;e verloofdes van haar knappe, ime zuster - Laura Antonelli - ft weggewerkt, en haar erbij kan len. zover heeft Claude Chabrol de c geestig, met wat cynisme, ver filmd als een, toch wel leuke, zeden- comedie over deze Franse burgers (in Bordeaux). Met uitstekende spelers, ook in bijrollen, een voortreffelijke heldere weergave van dat milieu, en een ironische kijk op alles wat niet helemaal deugt onder de schijn van een gegoed bestaantje. Maar Popaul komt na een auto-onge luk in zijn eigen kliniek in het gips te liggen, en dan lijkt het of Chabrol de tragische fatale kant op gaat. Want langzaam wordt onthuld, dat de pa tient wel eens verlamd zou kunnen blijven. Als straf voor zijn slechte ge drag. Zo is het ook weer niet Chabrol, cynisch leuk begonnen, zwaait niet over naar een noodlotsdrama, maar zet zijn spot sarcastisch voort. Dokter Popaul, mag dan, op zijn carmante manier, niet deugen, maar de anderen zijn geen haar beter. En daarvoor voert Chabrol ons naar de ingewikkel de, verrassende, bijna volmaakte mis daad. Die dan, nog eens met een on verwachte draai, mislukt en leidt tot een 'gelukkig (nou ja, gelukig?) slot. Chabrol beheerst alle stijlen, maar hij deed er wel veel in één film. Die overigens wel onderhoudend is, en de spelers alle kansen gaf om te tonen wat zij allemaal kunnen. BEN HULSING (Amsterdam-City, 18 jr.). Man of the East komische western Italiaanse komische Westerns kunnen best wel aardig zijn, ook al is het genre de laatste jaren flink uitgemol ken. De bekendste zijn die van de 'Trinity'-serie met Terence Hill en Bud Spencer in de hoofdrollen. In 'Man of the East' opereert Terence Hill (de man met de onwaarschijnlijk blauwe ogen) alleen, zonder zijn Buddy. Als jonge Engelsman van ho ge stand komt hij naar het Wilde Westen en wordt daar opgewacht door drie oude makkers van zijn vader, die kort daarvoor een mooie dood is ge storven. Aan hen de taak een man van hem te maken naar Westerse op vattingen en dat valt niet mee. want hij staat erop de zeden en gewoonten van het oude land te handhaven. Zo peddelt hij vrolijk op een fietsje voor de paardmensen uit en bokst volgens de regels, hetgeen vanzelfsprekend veel hilariteit veroorzaakt. Maar als het erop aankomt blijkt hij natuurlijk toch best mee te kunnen. Gevochten wordt er wel in 'Man of the East', maar er vallen geen lijken, hetgeen een aangename afwisseling mag heten. Er zitten tal van grappige trekjes in en je kunt er bij tijd en wijle hartelijk om lachen. W.W.-B. Banden mét een stalen gordel zijn het meest koersvast. In het al gemeen hebben ze ook een be ter gedrag in bochten dan radiaal- banden met textielgordel of dia gonaalbanden. Bij remmen zijn sommige radiaalbanden beter dan diagonaals. Dit komt naar voren uit tests van de ANWB, de Ne derlandse Consumentenbond en de Belgische Verbruikersunie. De hoogste score vier plustekens ging in deze tests naar de Goodyear radiaalband met staalgordel G 800 S. Dit wil zeggen, dat deze band beter dan het gemiddelde is in de bocht, bij remmen met niet geblckkeerde wie len, bij remmen met geblokkeerde wielen en qua koersvastheid. De 'sta len' Uniroyal Rallye 180 munt alleen niet uit bij remmen met geblokkeerde wielen. De kracht van beide Miche- lins, de ZX en XAS, ligt vooral in de koersvastheid. Waarbij de XAS zelfs beneden het gemiddelde bleef bij remmen met ongeblokkeerde wielen. Het Franse merk is de promotor van de radiaalband geweest en eveneens van de stalen gordel. Daarbij heeft Michelin steeds op de levensduur ge wezen, een factor die niet in het on derzoek betrokken is. Goodyear, dat met de textiele gordel" band G 800 een goede score met rem men haalt, maar beneden de maat blijft voor de koersvastheid^ en het bochtenwerk, heeft eerst vorig jaar de stalen variant G 800 S uitgebracht. Die nieuwe band slaat de andere niet alleen in de test van de ANWB en bei de Consumentenbonden, maar ook in Duitse en Oostenrijkse beproevingen. Daarbij werd echter met een beperkt aantal auto's gereden. Niet elk auto mobiel is immers geschikt voor elk type autoband en dit geldt evenmin omgekeerd. Moeten de uitkomsten van proefne mingen met banden dus met enig voorbehoud geïnterpreteerd worden, algemene gegevens komen er toch wel degelijk uit naar voren. Bijvoorbeeld dat de goedkopere coverbanden min der goede wegeigenschappen hebben dan nieuwe banden. En dat er zeker een relatie van alle waar naar z'n geld bestaat. De beste textiele radiaalband blijkt de Vredestein Sprint GT te zijn, met al leen een gemiddelde koersvastheid Goodyear's eigen testwagen, voorzien van dc beste uit de Benelux-bandentest, de stalen radiaalband G 800 S. Dc Amerikaanse fabriek onderzoekt deze banden zelf op het proefterrein te Luxemburg: ze zijn speciaal voor Europa ontworpen. maar verder drie plustekens. Die band kost rond 125.-. De Goodyear G 800 S komt op 123,-, de Michelin XAS op 127,- en de (textiele) Dun- lop SP Sport welke er aleen voor de bochtenrijderij wat zwakjes afkomt op ƒ128,-. Banden als de Goodrich GT 100, Klé- ber V 10 S. en Pirelli Cinturato ra diaalbanden met kunststof gordel tus sen ƒ103,- en ƒ106,- komen er gemid deld af eri verliezen het alleen in koersvastheid van de 'stalen' Michelin ZX, die ook ƒ106,- kost. Continental's textiele radiaal TT 174 is sterk bij remmen en zwak in koersvastheid en Conti's diagonaal R 60 blijkt zeer ge middeld. Deze kosten resp. 115,- en ƒ118,-. De banden zijn getest met behulp van een speciale testwagen. Deze behoort het laboratorium van voertuigtech niek van de TH te Delft. Het ANWB- weekblad Autokampioen publiceerde vorige week de uitkomsten van het vergelijkend onderzoek. DuPont-vezel voor Dunlop Denovo-band Als eerste bandenfabrikant in Europa zal Dunlop het in Amerika voor de ruimtevaart ontwikkelde Fibre B gaan toepassen. Fibre B. is een extreem sterke vezel, gemaakt door het Ameri kaanse chemische concern Dupont de Nemours. Voor de gordel van banden zou het de kwaliteiten van staal kun nen overtreffen. De Denovo-band van Dunlop, die be stand is tegen 160 km. doorrijden na lekgeraakt te zijn bij 80 km. per uur zal welddra gaan verschijnen met de vezel, die Dunlop 'vijf keer zo sterk als staal' noemt. De Amerikaanse bandenindustrie en ook de autofabriek Ford onderhande len reeds met Dunlop over de nieuwe mogelijkheden van de Denovo-band, die in feite tevens een anti-klapband is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13