)ok in de Tweede Kamer arzeling over spreiding Ondergrondse opslag afval moet tijdelijke zaak zijn öeo ■p lu Jü Bizarre act van drummer Graves Sursum Corda, vermakelijke kitsen mmmi Comt Den Uyl aan zijn igen motie tegemoet ver aardgasopbrengst? frTï1? □J I elpunten in Noorden en Zuiden oplossen door het westen 'af te tappen'? Eerstejaars 'onder vuur' TROUW/KWARTET SECRETARESSE Eindhoven stelt proloog ultimatum En dan nog 'U V r' "if -5 ;W/:Km4®iTET VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 BWNHNILAIVD/KUN&T T9/K11 )r Willem Breedveld I HAAG De noodzaak knelpunten in het Noorden en Zuiden ons land op te lossen door het westen 'af te tappen', had tot 1 kort iets vanzelfsprekends. Deze gebieden waren achtergeble- bij de welvaartsontwikkeling, hadden te kampen met een in ver ding tot de rest van ons land grote werkloosheid (resultaat van reinig en te zwakke industrieën) en er werd in het algemeen der verdiend. De Randstad Holland daarentegen leek uit zijn ;en te barsten en wat ligt er meer voor de hand dan de druk in Westen te verminderen ten gunste van het minder bedeelde rden en Limburg? ici vertaalden deze heersende op- ng in bergen nota's, plannen en iggingen, culminerend in de de inde week door de Tweede Kamer lehandelen nota's Noorden des herstructurering Zuid-Limburg en spreiding rijksdiensten. Deze week maakte de regering-Den Uyl boven dien haar plannen bekend met betrek king tot een verdere afremming van de industriële groei in het westen van het land. Een scepticus heeft wel eens oorden wil volgende week antwoord !N HAAG Zal minister-pre ient Den Uyl de motie inlos- die hijzelf indertijd als ka- irlid heeft ingediend, name- i dat de industrie in het orden voor een gedeelte moet jinen profiteren van de aard- iopbrengsten? Dit is de grote lag waarop het Noorden des ids volgende week een dui-' |ijk antwoord wil horen. or het Noorden is deze toezegging irom zo belangrijk, omdat de lang wachte nota Noorden des lands eigenlijk is tegengevallen. Zij nat een breedlopende visie over rol die, het Nooden in de toe last kan spelen, maar toegezegd is in feite alleen de aanleg van een ital wegen, extra woningbouwcon- genten, wat geld voor stadsverbe- ing en reconstructie, en de aan- ïdiging van het zoveelse plan >r de reconstructie van de veenko- liën. 'Een vrij waardeloze nota, ar we in het Noorden bepaald :t reikhalzend naar hebben uitge- aldus de pleitbezorger van het lorden, het kamerlid Wierenga rdA). problematiek van het Noorden irdt voor een groot deel geken- erkt door 'n zwakke, in 't verlengde n het agrarische bedrijf liggende dustrie (strokarton, aardappel fabrieken en dergelijke). Als volg van deze zwakke industriële ■uctuur is de werkloosheid er oot en is er sprake van een inko- ensachterstand. In de jaren zestig daar nog bijgekomen dat textiel- drijven massaal al moesten slui- wat vooral in Overijssel (dat k nog tot het Noorden wordt ge kend) ernstige gevolgen heeft ge- id voor de werkgelegenheid. De vestiging van nieuwe industrieën is tot nu toe in het noorden onvol doende op gang gekomen. Gedeelte lijk komt dat ook doordat het Noorden geneigd is nogal strenge ei sen te stellen aan kandidaat-werkge vers. Men wil er niet in dezelfde fout vervallen als in het Rijnmond gebied. Voor een deel is het hieruit verklaarbaar dat zich in het Eems- havenproject nog geen enkele indus trie heeft gevestigd. Overigens zijn de verwachtingen over industrieves tiging niet al'te somber getint. Een handicap voor het debat volgen de week zou kunnen zijn de niet zo hoge werkloosheid op dit moment in het Noorden. De werkloosheid in Groningen is bijvoorbeeld net zo hoog als in Amsterdam: 3,6 procent. Volgens de heer Wierenga is de werkloosheid in het Noorden op dit moment echter versluierd. De twee werkloosheidsbestrijdingspro gramma's van honderden miljoenen guldens hebben aan circa tiendui zend man werk verschaft. Dit is ech ter geen blijvende zaak. Straks staan die mensen weer op straat en zijn we nog net zo ver, aldus de heer Wierenga. Het Noorden moet het daarom heb ben van blijvende maatregelen. De spreiding van de rijksdiensten maakt daar een belangrijk onderdeel van uit, vooral ook omdat het mid delbaar en hoger kader nauwelijks aan de slag kan. Zo was vorig jaar ongeveer de helft van geslaagde HTS-leerlingen in Drachten gedwon gen in het westen werk te zoeken. Daarnaast zal de regering de indus trievestiging in het Noorden krach tiger moeten stimuleren. Zwakke in dustrieën zijn oververtegenwoordigd in het Noorden. (In de krant van morgen besteden we aandacht aan de problemen van Den Haag en van Limburg). opgemerkt dat men in de Veenkolo niën meer papier dan fabrieken te vreten heeft gekregen. Een opmerking die in zoverre hout snijdt dat de pro blemen in deze gebieden er nauwe lijks kleiner op zijn geworden. Nieuw in deze discussie is dat de randstad de laatste tijd zelf met een werkloosheidsprobleem te kampen heeft. Uit publikaties van het ministe rie van sociale zaken blijkt dat deze werkloosheid zich met name in de grote steden manifesteert en inmid dels een niveau heeft bereikt gelijk aan dat van het Noorden en Limburg. In feite zijn er dus in de randstad veel en meer werklozen dan in alle probleemgebieden bij elkaar. Een werkloosheid van 3,6 procent in een stad als Amsterdam betekent nu een maal vele duizenden werklozen en 3,6 procent in Meppel maar een paar hon-- derd. Globaal genomen zit 27 procent van de ruim honderdduizend werklo zen in de grote steden. Welk effect deze ontwikkeling uitein delijk op de politieke besluitvorming zal hebben is niet helemaal voorspel baar. Opvallend is we dat er met na me in het Noorden grote onrust is ontstaan over het uitbijven van con crete toezeggingen door de nieuwe re- géring: zullen de aardgasopbrengsten nu wel of niet gedeeltelijk voor de in dustrie in het Noorden worden aange wend en gaat de verplaatsing van de rijksdiensten al dan niet volgens plan door? Het is niet helemaai duidelijk of deze aarzelingen van de regering verband houden met deze nieuwe ont wikkeling. Verplaatsing van ambtena ren roept per slot van rekening ook andere problemen op dan alleen het verloren gaan van werkgelegenheid in het westen. Feit is in ieder geval dat er wordt geaarzeld, ook in de Tweede Kamer. Staat de uitvoering van de drie nota's nu werkelijk op gespannen voet met het nieuwe verschijnsel van de werk loosheid in de grote steden? Voor zo wel de nota Noorden des lands als de structuurnota Zuid-Limburg kan deze vraag ontkennend worden beant woord, eenvoudig omdat ze niet zo gek veel om het lijf hebben. De nota Noorden des lands is voor driekwart een beschouwing en in het resterende deel wordt de noodzaak van een struc tuurplan geschetst en enkele concrete maatregelen aangekondigd op het ge bied van de woningbouw, wegenaan leg en een reconstructie van de Veen koloniën. Voor Limburg geldt globaal hetzelfde, zodat alleen de spreiding rijksdiensten direct effect heeft op met name de werkgelegenheid in Den Haag. Deze nota past in de tot nu toe heer sende opvatting dat de druk op de randstad verminderd moet worden, wil dit gebied op langere termijn nog leefbaar kunnen zijn. De vorige mi nister van economische zaken Lang- man heeft hiervoor ook het instru ment geschapen van de selectieve in vesteringsheffing, (afremming van de industriële groei in het Westen), dat de nieuwe regering deze week in ge wijzigde vorm heeft overgenomen. Een instrument dat nogal moeilijk lijkt te stroken met de toenemende werkloosheid in de grote steden. Hier over kan verschillend worden gedacht. Zo constateerde de Sociaal-Economi sche Raad dit voorjaar in zijn advies over de regionale arbeidspolitiek dat het Westen in zijn totaliteit de ko mende tien jaren gekenmerkt zal blij ven door een overspannen arbeids markt. De werkloosheid in met name de grote steden is dan niet een gevolg van gebrek aan werk. De aanwezig heid van tienduizenden gastarbeiders in de randstad en daarnaast een open staande vraag naar arbeidskrachten, die het aantal werklozen overtreft, le veren het bewijs van deze stelling. De werkloosheid is dus te wijten aan andere factoren, volgens de onver moeibare pleitbezorger van het Noorden des lands, het Tweede-Ka merlid H. Wierenga (PvdA). 'Het pro bleem in de randstad, dat pas nu door de hoge werkloosheidscijfers aan het licht is getreden is al veel ouder. Hij heeft het stellige vermoeden dat vooral de mensen uit de verkrotte buurten werkloos zijn. De underdog, die altijd 'het pispaaltje' is en de soe pelheid mist zich om te scholen of een ander baantje te zoeken. Deze groepen zijn alleen niet opgevallen omdat 'nagenoeg iedereen in het Wes ten blank is en wij niet zoals de ne gers, de underdog in Amerika, opval len.' De aanpak van deze werkloos heid zou volgens hem daarom andere maatregelen eisen dan de bestrijding van de werkloosheid in het Noorden of in Limburg. Het al dan niet ver plaatsen van rijksdiensten doet er vol gens hem weinig toe of af. Ouderejaarsstudenden van de Hogere Economiche School in Amsterdam bekogelen de 'groentjes' die op dekschuiten een rondvaart maakten door de Amsterdamse grachten als onderdeel van de drie introductiedagen. Studiegroep concludee ri: Yan onze Haagse redactie DEN HAAG De opslag (ondergronds) van schadelijke afvalstoffen die thans nog niet onschadelijk kunnen worden gemaakt, moet gezien worden als een tijdelijke oplossing. Voortdurend zal gezocht moeten worden naar een methode om ook deze stoffen definitief af te breken. Verkrotting De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. J. G. Lambooy (economische geografie en regionale economie) daarentegen heeft 'het vermoeden' dat dit er wel toe doet. Ook hij veronderstelt dat de werkloosheid in de grote steden sa menhangt met de verkrotte buurten. Het zou hem niets verbazen dat als de werkgelegenheid weer aantrekt en het werkloosheidspeil opnieuw gedaald zal zijn tot twee procent, juist de mensen uit deze buurten werkloos blijven. Er is echter te weinig over de werkloos heid in de randstad bekend om harde conclusies te trekken. Wel zal ver plaatsing van kantoren uit de rand stad volgens hem met name voor Den Haag en Amsterdam, die het groten deels van de dienstensector moeten hebben, nadelige gevolgen kunnen hebben. In dc krant van morgen besteden we aandacht aan de problemen van Den Haag en van Limburg. Tot deze conclusie komt de studie groep 'Diepe ondergrondse lozing af valstoffen' in een rapport. Overigens meent de commissie dat deze vorm van opslag met de grootst mogelijke veiligheidsmaatregelen moet worden omgeven ter bescherming van delf stoffen en grondwater. In haar rapport schrijft de commissie dat het opslaan van afvalstoffen slechts dan mag worden toegestaan als menselijker wijs gesproken geen nadelige gevolgen zijn te verwachten voor de biosfeer, de winning van delf stoffen en het grondwater. Slechts een aantal plaatsen in Nederland kan in aanmerking komen voor dieptelo zing van afvalstoffen. Onder groot voorbehoud zal in de Gelderse Achter hoek op ongeveer 300 meter diepte opslag van cement-avalmengsel door middel van injectie mogelijk zijn. Meer mogelijkheden biedt de opslag van vast, vloeibaar en radio-actief af val in steenzoutruimten. Gedacht wordt hierbij aan plaatsen in de Gel derse Achterhoek, Twente, Drente, Noordoost Friesland en Groningen op diepten tussen de 500 en 2000 meter. In het oostelijk deel van de Achter hoek en Twente zou dit ook mogelijk kunnen zijn op een diepte variërend van 300 tot 500 meter. slag nauwkuerige onderzoekingen moe ten worden gedaan. Hoewel dergelijke veiligheidsmaatregelen kostenverho gend zullen werken, vindt de studie groep, dat deze nooit een belemme ring mogen zijn. Wettelijke maatrege len zullen nodig zijn om het beheer van de ondergrondse ruimte de voor schriften voor lozingsinstallaties en de veiligheid in de hand te houden. De studiegroep spreekt de wenselijk heid uit dat de berging van radio-ac tief afval in EEG-verband wordt beke ken. De ondergrondse opslag zal een tamelijk kostbare geschiedenis wor den. In het rapport wordt een verken- ningsbring eschat op 1 k 2 mil joen, terwijl de bouw van een lozings installatie nog enkele miljoenen zal vergen. (ADVERTENTIE) Poreuze lagen Vloeibaar afval zou geloosd kunnen worden in poreus vocht-doorlatende gesteenten (zand, zandsteen- en kalk- steenlagen) op de Zuidhollandse ei landen op een diepte tussen de 1000 en 2500 meter en in midden Brabant op een diepte tussen de 1500 en 2500 meter. De studiegroep meent dat alvorens overgegaan wordt tot ondergrondse op Op het secretariaat van de redactie van in het hartje van Amsterdam, vlak bij de Dam, komt een plaats vrij voor een De belangrijkste eisen zijn, dat zij vlot kan typen en stenograferen (Neder lands) en de nodige administratieve ervaring heeft. Brieven aan: Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. lil in: ■2 landsverordening, 2-3 kwelling, 1-4 Hos, 34, hijswerktuig, 3-6 kruisnet, 4- ■geduldig ,5-6 man. juiste oplossing leest men in de .omrande hokjes de naam van een oep. Jazzfestival in Laren Plossing van gisteren: or. 1. kentering, 8. ik, 9. erker, 10. I. 12. rei, 13. dak, 15. Sri, 17. Poe, als, 21. tabé, 23. atap, 24. A.M., 25. ver, 26. Be, 27. nerf, 29. aker, 31. EE, 32. dra, 34. ala, 35. ere, 37. nar, eb, 41. omber, 43. O.T., 44. ambi- ort. i. kk, 2. nee, 3. trip. 4. e.k.. 5. tóe, 6. Ira, 7. ge, 8. instantie, 11. des- ^at, 12. rib, 14. kat, 16. ramee, 18. ever, 20. label, 22. elf, 23. ara, 28. 30. kar, 32. demi, 33. Aneï, 36. "3. are, 40. ba, 42. bt, 43. os. door Ruud Niemans LAREN Deze regels komen u onder ogen, als het Intern. Jazz festival in het Singercomplex te Laren al weer twee avonden ver EINDHOVEN B. en W. van Eind hoven hebben de Toneelwerkgroep Proloog in een brief meegedeeld dat zij de subsidie aan het eind van dit seizoen willen beëindigen als er voor dien geen overeenstemming is over doelstelling en werkwijze van het ge zelschap. Proloog moet vóór morgen verklaren of het met deze gang van zaken akkoord gaat. Deze brief houdt een koerswijziging in van B. en W. Zijn dienden een voorstel in bij de raad dat maan dag aan de orde komt waarin staat dat Eindhoven de toneelwerkgroep tot 1975 moet subsidiëren. Een commissie met vertegenwoordigers van gemeen tebestuur, Proloog, schoolpedagogi- sche dienst en de kunststichting zou intussen bekijken om de doelstellingen van Proloog en de subsidiegevers enigszins op één lijn zijn te brengen. Het conflict tussen Proloog en Eind hoven ontstond in het begin van dit jaar toen de gemeente de toneelgroep van de subsidielijst schrapte vanwege de 'links-marxistische werkwijze' van Proloog. Proloog wil jongeren variërend van werkende jeugd tot studenten - via hun stukken confronteren met mistoestanden in de samenleving. Sinds het begin van het conflict heeft de toneelgroep duizenden adhesiebe tuigingen ontvangen. is. Dinsdag werd het geopend met 'clinics' van Max Roach en de gemoedelijk rondschuifelende veteraan Gillespie, met het con cours en met het consert door het drieluik: Rein de Graaff-Mil- ford Graves-Carmen McRae, waarover ik verhalen zal. Maar eerst dit: in de gezellige 'Boe renhofstede' elders In dit fraaie dorp, hield de platenmij BASF de plaat 'Back Together' van de Diamond Five ten doop. Na 10 jaar terug van uit el kaar geweest en nog altijd zijn Slin- ger-Small-Verbeke etc. verknocht aan hardbop en de eerste roerselen van Miles toen die 'modes' begon te spe len. Verknochtheid aan dat idioom, dat hen weer terugbracht op de jazz- podia, waarop maar zo weinig echt 'gebeurt' Verknochtheid, ja ik moest daar aan denken bij de openingsset van het R. de Graaff-D. Vennik Quartet. Van Di amonds naar hen betekent een stap van Jazzmessengers naar Coltrane's Quartet, dat de jaren '60 beheerste. De Graaff en tenorist Vennik spelen al 10 jaar samen, houden zich inclu sief een redelijke portie eigen in breng toch wel strikt aan de weergave van Trane's hete, intensieve muziek uit die dagen. Gevoelig voor platen- promotion gaven zij een viertal knap aaneengeregen stukken uit hun jong ste lp 'Departure' ten beste, die mij, er praktisch middenin zittend, meer boeiden dan op die bewuste lp. Er vielen gave, goed doorwerkte soli te beluisteren, met name een schitteren de cadens in 'Time Machine' van De Graaff vol complexe overgangen tussen speelse bopmotieven. De hechte een- De drum-vernieuwer Milford Graves achter zijn slagwerkbatterij tij dens het Jazzfestival in Laren. heid van de beide leiders werd nog gëaccentueerd door de ritmesectie Ha- verhoek (bas) en Ineke (drums). Een set vol rake, mooie muziek dus, maar met niets nieuws onder de zon. De de pauze haalden TV-monitoren ons uit de vele fraaie wandelgangen terug naar drum-vernieuwer Milford Graves, door Tchicai eens ontdekt als alter-ego van Murray. Graves, rond springend, gorgelende kreten uitsto tend, liet soms, op bongo's vooral, fraaie ritmische patronen horen, maar zijn gymnastische toeren en zelfkastij dingen konden de botheid van al dat Afro-Aziatische theater toch niet mas keren. Graves hield nog een hijgend slotbetoog, waarin hij stelde geen avantgarde te brengen, maar 'old'an- cient music, that was suppressed.' Vlak voor mij zat de in pront denim gestoken Dizzy Gillespie het zaakje te fotograferen. Ik maak me sterk, dat Dizzy hem op ritmisch niveau nog wel iets zou kunnen leren. Na Graves bizarre act tenslotte een te rugkeer naar de jazz-zang van Carmen McRay. Met al haar volrijpe 51 jaren gaf zij, geholpen door een door de complete verdwijning van pianist Jimmy ïtowles inderhaast bijeenge- sleuteld combo met gitarist Al Gafa en bassist Jacques Schols, een plezie rig songrecital. McRay bezit een hese alt, die zij intelligent, vaak als een in strument, gebruikt om mooie teksten precies getimed op hun plaats te laten vallen. Soms kroop er wat vermoeid heid in haar stem, maar de (jazz)- charme van het onverwachte vergoed de veel. In een volgend artikel laten wij U de rest weten. Franse beeldhouwprijs voor Nederlander AMSTERDAM De Bloemendaalse beeldhouwer Eugène van Lamsweerde heeft als eerste Nederlander de Prix de la jeune sculpture gewonnen. Deze prijs wordt jaarlijks uitgeloofd tijdens de internationale tentoonstelling van de Salon de la jeune sculpture, die dit jaar in de Jardin du Luxembourg in Parijs is gehouden. door Ber Huising AMSTERDAM Uit het Gentse Keldertheater Area kwamen de spelers, woensdag, naar de Brak ke Grond met hun, als 'konink lijke kitsch en cultuurkampi oenschappen' aangekondigde 'ar tistieke en volkseigen samenloop van theater, zang, scherts en ze denschildering', dat Sursum Cor da (de harten omhoog) heet, en samengesteld werd door Drs. P. Die heeft, zoals velen al weten, een tot spot omgezette heimwee naar ouderwetse valse sentimen ten, onbeholpen romantiek en smartlappen. Hij schrijft zijn teksten handig zo, dat ze net echt naief, en meteen hun eigen persiflage, zijn. Worden zij met ironie ook net echt gebracht, in de stijl van toen, met pathetische cliché- gebaren, malle guitige of aandoenlijke maniertjes en een argeloze wansmaak (voor nu), dan is er voor de proevers plezier aan te beleven. Griet de Bock (ook wel Kate) is de griet die dat kan. Zij haalt mooi alle frivoliteiten, narigheden en zedelessen uit de liederen over gevallen vrou wen, treurende weduwen en wanhopig of overleden moeders. Zij is de beste van de groep en zij had ook de beste teksten. Het proza van Dr. P. (Hein Polzer) is ook wel grappig uit de tijd, met dwa ze effecten, maar zijn sketches doen het minder goed. Ook al doordat de vier andere medewerkers er niet zo sterk in zijn. Zij mochten -of moes ten -van Drs. P., die het programma ook regisseerde, vervallen in alle zwakheden van goedwillende slechte amateurs, en dat deden zij dan ook, zonder er altijd beheerst net geestig genoeg bovenuit te komen. Het moest vaak grappiger lijken dan het werd. De zedenschilderingen en levensliede ren werden telkens afgewisseld met mal verzonnen tableux-vivants, die 'een ieder tot nadenken moest stem men'. Zo is er dus in de Brakke Grond tot zaterdag 25, en weer van 20 augustus tot 1 september een dorps feestavomdje van meer dan vijftig jaar geleden te beleven. 'Men who made your world', de be roemde foto's van beroemde mensen door de beroemde fotograaf Yousuf Karsh zijn van Arnhem naar het Rijksmuseum Twenthc te Enschede verhuisd en daar blijven ze tot 17 sep tember. Na eat-art nu ook smoke-art, schil deren met rook; de Belg Willy Bos- schem doet het en de resultaten zijn tot 15 oktober, onder auspiciën van de Belgische Ambassade te zien in de Galerie Edison, Javastraat 16, in Den Haag. Koninklijke poppen, van de konin gin, van prinses Marie-Astrid van Luxemburg en het prentenboek dat ko ningin Fabiola van België maakte, pronken vanaf 1 september op de ten- toonsteling 'Poppenhof In de Zonne hof te Amersfoort. De tentoonstelling 'Piet Wiegman terug in Deurne', maar nu zonder de Tijl Uilenspiegelpoppen, in het Mu seum Dinghuis Deurne, is verlengd tot 16 september. De Hoofdstad Operette gaat met 'Die lustige Witwe' van Franz Lefoai; een toernee van 250 voorstellingen door Nederland maken die op 31 at* gustus in de Stadsschouwburg in Am* sterdam begint.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11