Beatrix en Claus praten"'"rk" "rank over geluidshinder in de Haarlemmermeer EIND- REDAKTEUR Roos hoeft niet isebbix X aan militairen Beperk verkoop Veel personeel van gevangenis nu ongewapend Zomer Keuning KLUWER uitgevers - Drukkers landhuisje elf IÉ DIACONESSENHUIS-REFAJA V BOUWKUNDIG TEKENAARS BETONTEKENAARS STAALBOUWKUNDIG TEKENAARS fc; Groepsleidsters Assistent-groepsleidsters TROUW/KWABJTET VRUDAfi 24 AUGUSTUS 1973 'Wat is de prijs voor onze welvaart?' Van een onzer verslaggevers OUDERKERK AAN DE AMSTEL De noden van Amsterdam, de grote vrees voor een toenemende werkloosheid zijn daar meer existentieel dan de problemen, die de Haarlemmermeer heeft in verband met de geluidshinder van vliegtuigen. Haarlemmermeer is een welvarende gemeente, Amsterdam is geen welvarende stad. Dit zei prinses Beatrix gisteravond tij dens een persgesprek in Ouderkerk aan de Amstel, waar een driedaags werkbezoek aan de provincie Noord holland eindigde. Prins Claus merkte op: In Amsterdam is een indrukwek kende vrees aanwezig. Een vrees over de werkgelegenheid, die je bij wijze van spreken kon snijden. In de Haar lemmermeer de geluidsbelasting kom je bij de vraag: Welke prijs zijn we bereid voor de welvaart te beta len? De Prins voegde er aan toe, dat hij bijna niemand heeft gesproken, die heeft gezegd: 'We moeten terug! In de Haarlemmermeer is het bijzon der duidelijk, dat de welvaart kwade kanten heeft Hoe verzwakken we die kwade kanten?* De echtgenoot van de kroonprinses voegde daar nog aan toe. dat hij nie mand had ontmoet tijdens de drie daagse toernee die zich tégen een tweede nationale luchthaven in de Markerwaard had uitgesproken. De commissaris van de koningin in de bezochte provincie haastte zich toen op te merken, dat die er wel degelijk zijn. Prins Claus: 'Je kunt Schiphol, als groot centrum van werkgelegenheid maar niet zo van de kaart vegen. Wat is dan het alternatief?' Een conclusie was, dat Haarlemmer meer zich kan permitteren over mi lieuzaken te praten, die zelfs centraal kan stellen. Dat Schiphol overigens niet het enige probleem van de ge meente Haarlemmermeer is, kwam duidelijk tot uiting tijdens de lunch in Nieuw Vennep, waar de Schiphol- problematiek in een open en fel tafel gesprek essentieel werd belicht. Aanval op Gruijters Dit gesprek werd voo reen belangrijk deel beheerst door Zwanenburg, de woonkern, die het meest gebukt gaat onder het geraas van vliegtuigen. Burgemeester Van Stam zei, dat wo ningnood erger is dan lawaaibelasting. In zijn gemeente zijn 5000 woningzoe kenden. Al geruime tijd wil de ge meente in Zwanenburg 400 woningen laten bouwen. Verscheidene ministers van volkshuisvesting hebben de beslis sing aangehouden, in verband met de mogeüjke aanleg van een vijfde lan dingsbaan en de draaiing van de vier de baan. Wethouder A. C. Houtsma: 'Ik kan niet nalaten hier een politieke opmerking te maken. We hebben mi nister Gruyters benaderd inzake een snelle beslissing voor woningbouw in Zwanenburg. Deze bewindsman, die tijdens verkiezingstoespraken altijd zo goed wist, wat er moet gaan gebeu ren, heeft ons laten weten, dat hij het vraagstuk in studie heeft genomen.' Prins Beatrix: Is het mogelijk ge luidsslachtoffers naar andere woon kernen, zoals Hoofddorp of Nieuw Vennep, over te brengen? Huisarts C. A. van Ojik (Zwanen burg), die tevoren had gewezen over tal van gevallen van psychische stoor nissen door te weinig nachtrust in zijn praktijk, zei dat dit een onmoge lijkheid is. Ook Buitenveldert, Am stelveen, Badhoevedorp en een deel van Aalsmeer hebben te lijden onder de geluidoverlast van de luchthaven in de Haarlemmermeer. Ir. F. E. Dou- wcs Dekker, adjunct-directeur van Schiphol, betoogde, dat de geluidshin der thans een halt is toegeroepen. Dr. Ojik: 'We dringen al vijf jaar op op lossingen aan. Een vijfde baan trekt meer vliegtuigen aan. De enige oplos sing is snel naar de Markerwaard!' Burgemeester Van Stam in een toe- lichtinl: 'Zwanenburg, in het Noorden van de Haarlemmermeer, was bestemd om uit te groeien van 10.000 tot 16.000 inwoners. De middenstand heeft zich reeds jaren geleden op dit grote aantal inwoners gericht. De bouwstop, die nu al enkele jaren geldt, heeft nare gevolgen.' De burgemeester van Haarlemmer meer, die een zwaar accent legde op de betekenis van Schiphol als werkge legenheid, legde ook een duidelijk verband tussen de aan- en afvoer van passagiers rondom de luchthaven én het aantal doden en verkeersgewon- den op de Haarlemmermeerse wegen. 'Er is een benauwende verkeersonvei ligheid: 'We hebben hier tweemaal het landelijk gemidelde aan doden DEN HAAG Het interne personeel van de strafinrichtingen van het ge vangeniswezen zal voortaan niet meer de beschikking hebben over vuurwa pens. Ruim driehonderd verouderde revolvers die nog voor dit doel aanwe zig zijn moeten worden ingeleverd. Staatssecretaris mr. J. F. Glastrp van Loon (justitie) heeft dit besloten op advies van de directie gevangeniswe zen van het departement van justitie. De personeelsleden die belast zijn met de buitenbewaking van de inrichtin gen zal wel met vuurwapens uitgerust blijven. Mr. Glastra van Loon vindt het psychologisch onjuist dat het per soneel in de inrichtingen, dat tegen woordig steeds meer een begeleidende dan een bewakende taak heeft, even tueel met vuurwapens is uitgerust. In de praktijk was dit overigens al lang. De vuurwapens, te gebruiken bij eventualiteiten, waren goed beveiligd opgeborgen. en gewonden.' De heer Van Stam voegde zich bij de velen, die ten over staan van het kroonprinselij k paar, hun grote teleurstelling uitten over het uitblijven van beslissingen inzake duidelijk bestrijding van de geluids hinder. 'Wij zijn diep teleurgesteld, dat toezeggingen van regeringswege om tot beslissingen te komen, niet zijn gehonoreerd, sinds 1967 is ons be loofd: 'Binnen een half jaar komt de beslissing over de door ons voorge stelde verlegging van de vierde baan (Zwanenburg): de beslissing is van daag nog niet gekomen. De beslissing over de tweede luchthaven laat ook eindeloos op zich wachten. De geluidshinder bleef domineren bij dit boeiende gesprek in de Haarlem mermeer, dat de beste en meest con structieve discussie was, die tijdens het drukke bezoek van drie dagen is gehouden. Een praktijkgeval was, dat ir. W. M. van Berghem z'n toelichting over het recreatiegebied van Spaarn- woude in het pittoreske kerkje van de Spaarnwoude twee keer moest onderbreken wegens overko mende vliegtuigen! Prinses Beatrix en prins Claus beslo ten gistermiddag hun driedaags be zoek aan Noord Holland met een rondgang over de Portugees-Israëliti sche begraafplaats 'Beth Haim' te Ou derkerk. Volgens de joodse traditie moesten de bezoekers zich tooien met het zogenoemde kaepeltje, een mutsje, omdat het niet is toegestaan de joodse begraafplaats met ongedekt hoofd te betreden. Zowel prins Claus als mr. F. J. Kranenburg, commissaris van de Koningin in de provincie Noord Hol land gingen aldus getooid langs de eeuwenoude zerken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het drankgebruik in de krijgsmacht moet aan banden wor den gelegd. Het te hoge drankgebruik leidt tot minder goede prestaties van het personeel. Deze conclusies staan in een rapport van de werkgroep alco holgebruik in de krijgsmacht,, die in februari op verzoek van de toenmali ge minister van defensie, De Koster, een onderzoek naar het alcoholge bruik begon. De commissie wijt de hoge alcohol consumptie aan het feit dat de drank in dienst erg goedkoop is en de mili tairen teveel tijd hebben van deze goedkope voorziening gebruik te ma ken. De commissie heeft daarom gead viseerd de prijzen van de drank te verhogen het aantal verkooppunten te beperken en tevens het aantal uren, waarin sterke drank kan worden ge bruikt te verminderen. De drank in dienst is zo goedkoop om dat er nauwelijks kosten van bar-per- soneel en behuizing op drukken- Een oplossing hiervoor kan gevonden wor den door meer burger horecaperso- neel aan te trekken waarvan de sala rissen dan ook in de drankprijzen ver rekend moeten worden. Het rapport, van de commissie, is uit gebracht aan de voorzitter van het co mité Verenigde chefs van staven, lui tenant generaal W. van Rijn. Verge zeld van de adviezen van de bevelheb bers van de krijgsmachtonderdelen, zal het in oktober naar minister Vre- deling (defensie) worden gestuurd. Deze moet de uiteindelijke beslissing over de te nemen maatregelen nemen. FAMILIEBERICHTEN Elke WERKDAG (behalve zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACIIT uur. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen .Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. DRINGEND VERZOEK. Teneinde correcte behandeling te bevorderen wordt u dringend verzocht het telefonisch opgeven zo tijdig mogelijk te doen geschieden. In verband met het grote aantal blijken van medeleven, welke wij mochten ontvangen na het zo onverwachte overlijden van onze lieve Zoon \Tim zijn wij niet in staat allen persoonlijk te bedanken. Wij dankon u van ganser harte voor uw troostrijke brie ven en de vele prachtige bloemen. In het bijzonder danken wij de zeer velen onder u die met ons de gang naar de begraafplaats hebben willen meemaken. D. Q. de Jonge van der Halen A. de Jonge van der Halen-Koomen Maarn, augustus 1973 Laan van Laagkanje 1 Heden nam de Here tot Zich onze lieve Tante Co echtgenote van Jan den Heij er op de leeftijd van 59 jaar. Haar diepbedroefde nichten en neven Rineke en Louis Janny en Peter Jenny en Henk en kinderen Katwijk aan Zee, 23 augustus 1973. Zij is verlost God heeft haar wel gedaan. Heden nam God tot Zich na een geduldig gedra gen lijden, mijn lieve Vrouw, onze zorgzame Moeder en Oma Jacoba Pietertje van Egmond echtgenote van Jan den Heijer op de leeftijd van 59 jaar. J. den Heijer Gertjan en Tinie Cora Rijnsburg, 23 augustus 1973. Burg. Meiboomstraat 47. Gelegenheid tot condoleren 's middags van 3-5 u. en 's avonds van 7-9 u. Geen bloemen De begrafeni szal plaatshebben op maandag 27 au gustus a.s. des nam. om 3.15 uur op de begraaf plaats van de Ned. Herv. kerk te Rijnsburg, voor afgegaan door een rouwdienst in de Ned. Herv. kerk welke aanvangt om 2.30 uur. De Schepper van alle leven heeft vandaag thuis gehaald Zijn kind, onze innig geliefde Man, Va der en Grootvader Tiete (Tjitte) Wever Ridder in de Orde van Oranje Nassau op de gezegende leeftijd van 75 jaar, na een gelukkig huwelijk van 50 jaar. „Want wij weten, dat, indien de aardse tent waarin wij wonen wordt afgebroken, wij een gebouw van God hebben in de Hemelen, niet met handen gemaakt: een eeuwig huis". 2 Korinthe 5 1 Franeker, 23 augustus 1973. Franeker: H. Wever-Hofstra H. Wever T. Wever-van der Schaaf H. Wever T. A. Wever-Hepkema Stellenbosch (Z.-A.): E. Wever W. Wever-Attema Franeker: L. Wever G. Wever-Westra en kleinkinderen Condoleantie-adres: Zuiderkade 3 (thuis liever geen bezoek). Gelegenheid tot persoonlijke condoleantie op maandag 27 augustus a.s. 's nam. 12.30 uur in de consistorie van de Geref. Kerk, Zilverstraat 33 te Franeker. Om 1.30 uur 's nam. volgt een rouwdienst, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene begraafplaats, Harlingerweg, Franeker. Heden nam God tot Zich onze lieve Schoonzuster J. C. van Egmond echtgenote van J. den Heijer op de leeftijd van 59 jaar. Uit aller naam: Fam. den Heijer Rijnsburg, 23 augustus 1973. Op dinsdag 21 augustus 1973 is op 75-jarige leeftijd in volle vrede van ons heengegaan, Moe der en Oma Jitske Kuipers echtgenote van Wybe de Jager ,Mijn ziel maakt groot de He[e en mijn geest verheugt zich in God, mijn Zaligmaker' Luc. 1 46, 47. Nijmegen, C. van Halsema-De Jager H. van Halsema Nynke, Theo, Wybe, Folkert A. W. de Jager J. M. de Jager-Van Schuppe» Mieke, Wybe G. de Jager J. de Jager J. C. Salomons-De Jager K. Salomons Marieke, Ester, Wendelke De Krim, 21 augustus 1973 Overeenkomstig haar wens wordt zij zaterdag 25 augustus in stilte begraven. Heemstede, De Krim, Apeldoorn, Sibculo, Eerst nu ontvingen wij uit Castrolanda, Castro Parana, Brazilië, bericht, dat de Heer in de nacht van 17 op 18 augustus 1973 plotseling tot Zich genomen heeft, op de leeftijd van bijna 64 jaar D. C. Lonkhuyzen die van 26 november 1946 tot 13 december 1956 onze gemeente heeft gediend als predikant. Namens de Kerkeraad van de Ger. Kerk Bolnes A. J. L. Hoogkamer, praeses, P. v. d. Graaf, scriba. IN PLAATS VAN KAARTEN Op 19 augustus werd van ois weggenomen, mijn lieve Man, onze zorgzame Vader, Behuwdvader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom Lambertus Pieter Bouwmeester op de leeftijd van 68 jaar. Noordwijkerhout: N. Bouwmeester-Alcock Middenbeemster: Leiden: N oord wij kerhout Raymond en Loekie Fred en Willempje Roy en verdere familie Noordwijkerhout, 23 augustus 1973 Dorpsstraat 3 De begrafenis heeft in stilte plaatsgevonden. Psalm 139 9 (berijmd) Heden nam de Here van ons, geheel onverwacht, mijn innig geliefde Vrouw, onze lieve Moeder, Grootmoeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Catharina Buis-Plug op de leeftijd van 69 jaar. Scheveningen: M. Buis Hoogvliet: C. Buis W. Buis-Korving Scheveningen: C. J. den Heijer-Buis G. den Heijer kleinkinderen en verdere familie Scheveningen, 22 augustus 1973 Amelandsestraat 106. De overledene is opgebaard in de rouwkamer Van Boetzelaerlaan 292. Bezoekuren: vrijdag van 4.305.30 uur, zaterdag en zondag van 121 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben maandag 27 augustus te 2.30 uur op de algemene begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek van de rouwkamer te 2 uur. IN PLAATS VAN KAARTEN Het is ons een behoefte U langs deze weg allen dank te zeggen, voor de vele blijken van warm en echt medele ven, ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde Man, onze zorgzame Vader, Zoon, Broer. Schoonzoon. Zwager en Oom Aart Willem Riedijk Uw medeleven was en is ons tot steun geweest. Namens allen: Mevr. J. Riedijk-van den Oever Rhoon, augustus 1973. Ghijseland 67. In* tijdschriften b.v. te Wageningen is gespecialiseerd in publiektijd- schriften (o.a. Prinses, Ouders van Nu, Mensen van Nu, Vorsten Vandaag) en is een onderdeel van Voor ons tweemaandelijkse tijdschrift VORSTEN VANDAAG zoeken wij op korte termijn een die gedurende DRIE DAGEN per week zijn krachten aan dit blad kan wijden. Wij willen gaarne in contact komen met een journalist(e), bekend met royalty, die over stylistische kwaliteiten beschikt en goede kontactuele eigenschappen heeft. De taak omvat het uitvoeren van de planning van dit tijdschrift, redigeren en zelf produceren. Belangrijk in dit opzicht is ook het begeleiden van fotoprodukties. Belangstellenden nodigen wij uit een sollicitatiebrief te sturen aan de afdeling Personeelszaken van Zomer en Keuning Tijdschriften b.v., Costerweg 5, Wageningen. Telefoon 08370-19000. Rustig gelegen onder Langweer (Fries land) te koop. Aan de weg en aan het water. Van alle gemakken voor zien. Direkt vrij te aan vaarden. Tel. 05138-3128. HOLLANDS GEZIN in Frankrijk zoekt per I september HULP in de HUISHOUDING, daar moeder door auto ongeluk in het ziekenhuis ligt J. GROEN ferme 'de Glacier', St. Martin du Tertre 89100 Sens, France. Contact adres: H. W. Kok, Eug. Previnaireweg 12. Nw. Vennep. Tel. 02526-2518. ör 1 H om kc bij dinj pein der [en We rde ng !gg» ende ieha h OOI r Van der Steenhovenplein 1 - Postbus 444 DORDRECHT Tel.: 078-45555 Op het laboratorium van ons moderne ziekenhuis is plaats voor enkele medisch analisten Sollicitatiebrieven metuitvoerige gegevens overop- leiding, vroegere en huidige werkkring te richten aan de afdeling Personeelszaken van ons zieken huis, t.a.v. de heer J. Blaauw. Telefonische inlichtingen worden gaarne verstrekt door het hoofd van het laboratorium, dr. H. C. Lequin. in: ent i d irli' t lore nn< sop aa.u nds lijk or 1 aror nvai i e at rol mst in ntal gen ng idig or d liën -4n'.' Sebbix medicinale shampoo heeft een dubbele werkinjr: hooggezuiverde koolteerfracties maken een eind aan roos en de ontsmettende bestanddelen gaan nieuwe roos vorming tegen. Wetenschappelijke Sebbix dringt diep in de hoofdhuid en bestrijdt roos radicaal. Reeds na korte tijd wassen merkt u bet al: roos verdwijnt! En roos komt ook niet terug als u voortaan elke week uw haar wast met werkzame, geurig schuimende Sebbix. Voor door-en-door gezond, glanzend baar. Garantie op elke flacon. anti-roos shampco 3 u voortaan eiKe weeir uw Met ontsteltenis wij het plotseling overlijden van J. W. Menkveld Dankbaar gedenken wij het vele werk dat hij met in tense liefde en toewijding voor onze kerk als ouderling heeft gedaan. De Here trooste de familie, maar in het bijzonder zijn vrouw in dit zware verlies. Namens de raad van de Geref. Kerk van Helpman (Groningen). P. R. Everaars. praeses E. J. van der Laan. scriba ALGEMENE KENNISGEVING Heden behaagde het de He- re geheel onverwacht uit ons midden weg te nemen, onze geliefde Zuster en Tan te Anna Donker weduwe van Jacob Onderwater, in de ouderdom van 81 jaar. Uil aller naam: Mevr. Busscher-Donker Katwijk aan zee. 23 augustus 1973, Gasthuis, Voorstraat 90. De begrafenis zal plaatsvin den zaterdag 23 augustus 1973 des nam. 1 uur op de Nieuwe begraafplaats Duin- rust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. Melis Blom weduwnaar van F. M. Nagtegaal, op de leeftijd van 83 Jaar. M de Raad-Blom W. M. de Raad en kleinkinderen Geen bloemen. De overledene Is opgebaard in de rouwkamer Juffer- straat 1 te Zeist. Door omstandigheden vrij dag 24 augustus a.s. afwe zig. Gelegenheid tot condoleren aldaar zaterdag 25 augustus a.s van 19.00-20.00 uur. De begrafenis zal plaatsheb ben te Zeist op de Algemene Begraafplaats maandag 27 augustus a.s. Voorafgaande zal om 15.00 uur een rouwdienst gehou den worden in de aula van de begraafplaats. Vertrek van bovengenoemde rouwkamer om 14.45 uur. Heden nam God van ons weg mijn innig geliefde Man. onze Vader, Grootva der en Overgrootvader Teunis Zwijhenburg in de hoge ouderdom van ruim 92 jaar. weduwnaar van Maria Schutte. Het gekrookte riet zal Hij niet verbreken en de rokende vlaswiek zal Hij niet uitblussen Jes. 42'. 3. van der Wilk G. van Osnabrugge- Zwijnenburg C. Groot-Zwljnenburg A. Groot Loppersum: M. Zwljnenburg Loenen a.d. Vecht: B. Groot-Zwljnenburg J. Groot Armadale W.A.: W. Rotteveel. Zwljnenburg J. Rotteveel Voorschoten: K. van der Neut C. van der Neut- Schipper Klein- en achterkleinkinderen De overledene is opgebaard in de rouwkamer van Prin senhof", Gravin Juliana van Stolberglaan 1 te Leidschen- dam. Condoleantieb'ezoek aldaar op zaterdagmiddag a.s. van 16-17 uur. De rouwdienst, geleid door de weleerwaarde heer ds. G. de Zeeuw, zal D.V. gehou den worden in de aula van de Algemene begraafplaats ..Rosenburgh" te Voorscho ten op maandag 27 augustus om 14 uur. waarna de ter aardebestelling zal plaats vinden. Correspondentie-adres: Fa milie K. van der Neut, Ju liana van Stolberglaan 32, Voorschoten. ..Ook zullen de kleinen der Stad vol zijn van jongens en meisjes die daar spelen". Zach. 8 5. Ons Speelkameraadje Aria van der Plas is plotseling door God van haar vader en moeder en van ons allen weggeroepen. Leidsters en kinderen van de Kleuterschool ,,De Duinroos". ord l&A Raadgevend ingenieursbureau Ir K. Tamsma B.V. VAN LENNEPWEG 63 TELEFOON 070-501500 Met spoed gevraagd 's-GRAVENHAGE Reacties kunnen zowel telefonisch als schriftelijk aan bovenstaand adres worden gericht erkt n h lus1 eelf; val) ruct oot ensi da£ drij i, k n ken d 25 JAAR VORSTIN in woord en beeld I trouw en te goeder trouw stort f 6.95 op giro 2405061 of een telefonische bestelling aan 01621-3850 -3231 - decom uitgeverij -raamsöonksveer 1 ir lai I ju Bestemmingsplan 'Hammenpoort' Ter inzage legging onherroepelijk geworden bestemmingsplan 'Hammenpoort'. De Burgemeester van DELFT brengt ter voldoening aai het bepaalde in artikel 31 van de wet op de Ruimtelijk Ordening, ter openbare kennis, dat ter secretarie de gemeente, afdeling Stadsontwikkeling en Openbare Wei ken, Oude Delft 116 te Delft, voor een ieder ter inzag ligt het bestemmingsplan, genaamd Bestemmingspla 'Hammenpoort', regelende de bestemming van gronde ln de Zuidpolder van Delfgauw in de omgeving van d Oudelaanmolensloot, vastgesteld bij raadsbesluit van 2 februari 1972, waarvan de goedkeuring bij besluit va Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland va 4 april 1973, nr. 109 onherroepelijk is geworden, DELFT, 24 augustus 1973. De burgemeester voornoemd, (get.) A. P. Oele. In ROTHENBRUNNEN, een dorpje 20 km ten zuiden van Chur, is een kinderhuis met 68 geestelijk gehandicapte kinderen. WIJ VRAGEN MET SPOED en Enige kennis van de Duitse taal gewenst Goede sociale voorzieningen. Brieven ta.v. Herr H. Krusi, Kinderheim Giu- vaulta, 7405 Rothenbrunnen, Schweiz. 1.1: al er, Jee, l. et bs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10