Prof. Speijer: pogingen tot zelfmoord talrijker dichtbij spaarplannen gewone gemengde verzekering "WAERDYE- KLAAR-Bè-JE" itspanning pmmentaar 'Psychische milieuvervuiling vereist diepgaand onderzoek' Ambassade vreest foor 'zielerust' -fan artiestengroep u Bromfietser verongelukt clandestiene tokerij intdekt Deskundigen uit 30 landen bijeen vreemd geld windverwachting voor zeilers strandverwachting +++oproep toeristen+++ weerrapporten Warmer hogedrukweer Er groeit mos in de straat touwtrekken sterren slapen muggensex 1/ )CW/KW VRTET DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 BIMNTMAM)/COMMENTALAR K7 iel de Chinese premier, Tsjoe En- als de Russische atoomgeleerde jarow heeft West-Europa de raad •ven, niet klakkeloos naar ontspan- met de Sowjet-Unie te streven, ir dat twee ongeveer hetzelfde zeg- betekent niet, dat ze er ook on- reer hetzelfde mee bedoelen, advies van Tsjoe, verstrekt aan 41 Nederlandse parlementaire delega- berustte ongetwijfeld louter op cnvegingen van Chinees nationaal mg. Het kan gezien worden als uiting van het verlangen, West- ropa indirect dienstbaar te maken de defensie van China. Naarmate ners de Sowjet-Unie, als gevolg het westerse streven naar ontspan- j, zich aan haar westgrenzen veili- voelt, zou ze gemakkelijker in de eiding kunnen komen, zich agres- e avonturen te veroorloven aan ir oostgrens. Dat deze mogelijkheid Chinese regering beklemt, is zeer «rijpelijk, maar kan voor West-Eu- peanen ook voor hen die wel de 2 inezen van Europa zijn genoemd ich geen reden zijn om zich jegens Sowjet-Unie wat agressiever te ge- igen. Sacharow heeft, niet voor het rst, het Westen opgeroepen, bij be dringen met het Kremlin op zijn Ie te zijn. Maar van hem kan men ■aarlijk zeggen, dat hij uit eigenr ig handelde; wat de meeste men- laaronder verstaan, lijkt deze Rus Istrekt vreemd te zijn. liet het Westen in feite weten, dat ook in het belang van het Westen zou zijn, zich in de contacten met Kremlin in te zetten voor al die •jet-burgers die te lijden hebben der de dictatuur van een regering hun het recht van bewegingsvrij- Él en andere burgerrechten ont- dt. Sacharow heeft gelijk: zolang Russische regering haar eigen on- rdanen zo weinig vertrouwt dat zc n fundamentele rechten niet respec- 'scj crt, zolang zullen weinigen in het lik esten geneigd zijn, die regering zelf vertrouwen. En zonder dat kan van rkelijke ontspanning geen sprake a jn en is b.v. een akkoord over troe- ei «vermindering een vorm van surro- at-ontspanning. Zeker, zo'n surro- at kan, ook voor het Westen, nog jrï ntrekkelijk genoeg zijn, maar het anient niet tot stand te komen op kos- oi n van de Sowjet-burgers. En dat zou |':t geval zijn, wanneer het Westen de vloed die het in het Kremlin kan )EN HAAG De pressie van 'anti ndonesische elementen in Nederland' leeft de uit Indonesië afkomstige ar tiestengroep 'Andarinyo' doen beslui- en van verder optreden in ons land af te zien. Volgens een persbericht van de Indonesische ambassade kon niet absoluut worden gegarandeerd dat 'de veiligheid en ziel' van de der- ig Indonesische jongeren gewaar borgd kon worden. De leden van de Andarinyo-groep zijn afkomstig van de Molukken. Zij ma ken een wereldtoer. Vorige week wa- ren ze in Nederland en kwamen toen aa onder pressie te staan van 'anti-Indo- ,ra nesische elementen die zoals bekend, vergund werden een demonstratie te 11 houden voorbij de voorzijde van de V'Ü Indonesische ambassade en bij die ge- 1 tegenheid beledigende woorden hebben geuit, nota bene tegen een officiële na vertegenwoordiging van een met de Nederlandse regering bevriende rao- pn gendheid', aldus de verklaring afkom- stig van de ambassade. Omdat ge- wfvreesd werd voor de 'ziele-rust' van de leden van de groep is van verder 'tptreden afgezien. door Huib Goudriaan DEN HAAG Het aantal po gingen tot zelfmoord niet het aantal zelfmoorden neemt in Nederland toe. Wat is hiervan de oorzaak? Psychiater prof. dr. N. Speijer: 'Zelfmoordpogingen gebeuren in een crisissituatie en in de Westerse wereld verkeren mensen in toenemende mate in een crisissituatie.' Deze crisissi tuatie houdt volgens prof. Speijer verband met de 'psychische mili euvervuiling', die meer de aan dacht zou moeten hebben van de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne. 'De aan de dag tredende symptomen zijn thans nog te overzien. We hebben nu nog de tijd voordat het uit de hand loopt vakmensen uit ver schillende wetenschappen een on derzoek te laten verrichten naar de oorzaken en naar een moge lijke uitweg'. Wat bedoelt prof. Speijer, emeritus hoogleraar in de sociale psychiatrie te Leiden, met 'psychische milieuvervui ling'? En waarom slaat deze psychia ter, die zich sinds 1970, met prof. dr. C. S. Kruijt, bezighoudt met een lan delijk onderzoek naar zelfmoorden en zelfmoordpogingen in Nederland min of meer alarm? ADVERTENTIE In de woongemeenschap Irumpt in Tiel is door de douane-re- fcerche in samenwerking met de re- fcerche van de gemeentepolitie een tote klandestiene alcoholstokerij ont- jskt. bestonden al lange tijd vermoé- is dat in Tiel of in de directe om- 'ing een klandestiene stokerij be- Jnd. Gistermorgen had men zoveel egevens in handen dat men tot de aval besloot. La de boerderij van de heer H. aan de lijsakkerweg werd de stokerij in vol ll"ledrijf aangetroffen. In een schuur [3' onden tien tanks voor het gistings- '11 races, terwijl de twee distilleerke- (Ii els een inhoud hadden van ongeveer 500 liter. In de stokerij werd aange- ei ouden de 40-jarige Belg J. O. van E; en oude bekende van de douanere- ieo herche. Een grote hoeveelheid suiker u n gist waren in verschillende bijbe- iorende schuren opgeslagen. ejJ|l)e eigenaar van de boerderij, waar de 5-oi tokerij was gevestigd, was reeds drie raken opgenomen in het ziekenhuis Tiel, zodat hij niet direct kon wor- n gehoord. Zijn echtgenote zei niets ïn de aanwezigheid van deze stokerij weten. De installatie en de in de oorraad zijnde grondstoffen zijn in ieslag genomen. De Belg Van E. is op mi iet politiebureau in Tiel ingesloten. Assurantieconcern. Stad Rotterdam anno 1720 NV Prof. N. Speijer Op het 22ste ledencongres van de Ko ninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst, op 2 en 3 oktober 1970 in Den Haag gehou den, zei hij reeds in zijn voordracht 'Mens,; maatschappij, medicus' dat de verhoudingen tussen de mensen on derling in onze samenleving ernstig zijn verstoord. Na uiteengezet te heb ben dat onder 'psychohygiëne' dat deel van de gezondheidsleer wordt ver staan, dat zich bezighoudt met de emotionele stabiliteit en de mogelijk heden tot ontplooiing van het indivi du, zei hij: 'Ik meen dat de toestand van nu met zijn zelfmoordpogingen, zijn agressieuitingen, zijn drugversla ving, zijn rebellie, grotendeels voort komende uit eenzaamheid en angst, niet zonder meer in gunstige zin zal veranderen'. Hij vervolgde (na een vaktechnisch betoog): 'Het zal duidelijk zijn, uit psychohygiënisch oogpunt bezien, dat dit alles zeer bedenkelijk is en dat met grote kracht alles moet worden gedaan om de door mij geschetste symptomen tot verdwijnen te bren gen. Men zal dit echter niet bereiken door het vormen van commissies, die zich moeten 'bezinnen' op een of an der probleem. Het is nodig dat er op dit gebied veel meer research komt; dat er werkelijke onderzoekingen wor den gedaan'. Op dit ogenblik, drie jaar later, consta teert prof. Speijer dat de situatie nog is verslechterd, maar dat er nauwe lijks meer aandacht is voor het toene mend aantal zelfmoordpogingen, het stijgend aanal uitingen van agressivi teit, alcoholisme en misbruik van drugs. Allemaal symptomen van al dus prof. Speijer 'ondoelmatige middelen van mensen om hun per- Van maandag 27 augustus tot donderdag 30 augustus wordt in Amsterdam het zevende interna tionale congres voor zelfmoord preventie gehouden. Dit con gres, dat wordt voorgezeten door prof. dr. N. Speijer, zal worden bijgewoond door onge veer driehonderd deskundigen uit meer dan dertig landen. Er zullen honderd lezingen worden gehouden, waarbij de nadruk ligt op de zelfmoordpoging. De zelfmoordpogingen zijn de laat ste jaren over de gehele wereld onrustbarend gestegen: pogin gen niet zozeer om zichzelf te doden, als wel kreten om hulp van mensen met psychische pro blemen, die de samenleving on voldoende opvangt. Staatssecre taris Hendriks van volksgezond heid opent het congres maandag avond om half negen in het hoofdgebouw van de Vrije Uni versiteit. soonlijke conflicten, meestal eenzaam heid, op te lossen, waardoor in de sa menleving een situatie ontstaat, die ik psychische milieuverontreiniging heb genoemd' Vraag aan prof. Speijer: is wat u con stateert niet eerder gebaseerd op een algemeen gevoel van onbehagen, dan op wetenschappelijk verantwoord ma teriaal? 'Mijn conclusie dat het aantal pogin gen tot zelfmoord toeneemt, is geba seerd op gegevens van ziekenhuizen en politie en op algemeen aanvaarde waarnemingen'. (Het materiaal van het onderzoek, dat prof. Kruijt en prof. Speijer met steun van het minis terie van volksgezondheid en milieu hygiëne verrichten, is nog niet ver werkt, red.). 'Wat de psychische mi lieuvervuiling in haar totaliteit be treft: er zijn detailonderzoeken ge weest als bijvoorbeeld naar winkel diefstallen, maar een tótaalonderzoek is nooit ingesteld. Mijn constateringen kan ik niet hard maken, ik heb daar voor de hulpmiddelen niet en ik ben daarvoor niet voldoende competent, maar ik tart iedereen de zaken, die ik heb genoemd tegen te spreken. Overi gens beschuldig ik niemand, maar ik zeg allien: laten we trachten te voor komen, laten we preventief bezig zijn, voordat we maatregelen moeten, ne men. Laat het ministerie zich niet al leen bezighouden met de verontreini ging van het natuurlijk milieu wat ook hard nodig is maar tevens met de psychische milieuverontreiniging. Ik zou het toejuichen als de minister zover zou komen het met mij eens te zijn dat die psychische milieuvervui ling bestaat. De volgende stap zou zijn een werkgroep van verschillende deskundigen een onderzoek te laten instellen naar: A. Wat tot psychische milieuvervuiling moet worden gere kend; B. Feitenmateriaal per onder deel; C. Mogelijke oplossingen, want alleen vaststellen is onvoldoende. Maar het moet nu gebeuren, we zijn nu nog in staat de symptomen, die ei- zijn te overzien'. Kunt u die symptomen wat scherper omlijnen? 'We spreken nu zet u dat maar in uw artikel over een zeer gecompli ceerd probleem, waarvan ik alleen de grote lijnen kan schetsen. In de eerste plaats het symptoom van de poging tot zelfmoord. Er moet uitdrukkelijk een verschil worden gemaakt tussen de zelfmoord, die slaagt, en de zelf moordpoging. De zelfmoordpoging is een ondoelmatig middel van iemand om een uitweg te vinden uit een cri sissituatie, ontstaan door invloeden van de omgeving of persoonlijkheids structuur. Deze mensen vragen al lan ge tijd om hulp, maar hun omgeving reageert onvoldoende: de zelfmoordpo ging is dan een laatste signaal. Een zaamheid is de grootste factor en wij worden in toenemende mate gecon fronteerd met vooral eenzame jonge- mensen. Zij proberen het probleem van de eenzaamheid op te lossen met een zelfmoordpoging. Andere ondoel matige oplossingen in een persoonlij ke crisis zijn uitingen van agressivi teit en misbruik van alcohol en drugs*. Op een vraag naar de oorzaken ant woordt prof. Speijer dat de (negatie ve) keerzijde van de welvaart een rol speelt. De welvaart heeft ertoe geleid dat de mensen hun wensen onmiddel lijk kunnen bevredigen. Deze onmid dellijke bevrediging wordt tenslotte op elk levensterrein als vanzelfspre kend beschouwd. De welvaart heeft geleid tot een toegenomen egoïsme, het steeds meer willen hebben, al gaat dat ten koste van een ander. Ook het kwetsen van elkaar in w.oord en ge schrift ziet prof. Speijer als een ui ting van: 'ik moet mijn zin krijgen'. Voor prof. Speijer, die een wisselwer king onderkent tussen de factoren welvaartsegoïsme, eenzaamheid, agres siviteit in de samenleving, zoeken naar verdoving door alcohol en drugs, blijven er echter voorlopig een groot aantal vraagtekens. 'De zaak heeft heel veel facetten; er is een totaalon- derzoek nodig'. AMSTERDAH Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars Engelse ponderr Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudos Canadese dollars Franse francs Zwitserse francs Zweedse kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenrijkse schillings Spaanse peseta's Griekse drachmen Finse marken Joegoslavische dinars 2.62-2.72 6.53-6.83 6.92-7.17 108.00-111.00 42.50-45.50 11.00-12.00 2.60-2.70 61.00-63.00 87.50-90.50 63.00-65.00 47.00-49.00 45.2547.25 14.75-15.05 4.70-4.95 8.50-9 50 70.75-73.75 17.25-20.25 DEN HAAG De 16-jarige F. J. C. Damen uit Schipluiden is gistermid- 'lag in Wateringen (bij Den Haag) °ni het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets kwam te vallen. Hij Raakte daarbij zo ernstig gewond dat hij op weg naar het ziekenhuis over leed. Het slachtoffer haalde een fiet ser in, raakte deze en viel. (Amerikaanse en Canadese dollars evenals Britse ponden, staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen). Wind naar oost tot zuidoost, 0 tot 3 (zwak tot matig). Droog en zonnig strandweer. Lucht 20 tot 22 graden bij zuidelijke wind. doen gelden, niet zoveel mogelijk zou gebruiken ten bate van de Sowjetrussi- sche bevolking en b.v. in het Europese veiligheidsgesprek dc eisen voor een vrijer verkeer van mensen en menin gen van tafel zou laten vegen. Ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag van de Russische inval in Tsje- choslowakije schreef het Tsjechoslo- waakse partijblad Roede Prawo deze week, dat er de afgelopen jaren in Eu ropa nooit zoveel ontspanning zou zijn bereikt, als het 'socialistische systeem' in dit land niet zou zijn geconsoli deerd. Met andere woorden: als de vrijheidsdrang van de Tsjechoslowaken niet zou zijn onderdrukt. Dat is triest, maar niet onwaar. Een aldus gekochte ontspanning behoort voor het Westen een bittere bijsmaak te hebben; en het zou er wijs aan doen om, voor zover het in zijn macht ligt, te voorkomen, dat de Prawda over enkele jaren iets soortgelijks schrijft over de samenhang tussen ontspanning en het lot van de Russische bevolking. NEDERLAND onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB-alcrmcentrale ln Den Haag (070-264426) te bellen Fam. H. Emmelot, Zwanenburg op klein mo torbootje kleur; wit-blauw: Fam. J. Houtman Den Haag, witte volkswagen, FN-52-06: mej. W. cle Hooge Rotterdam op motorkruiser 'Kwikzilver' J. van den Broek Eural (Did). Dirk Grijzenhout Amsterdam per fiets (mis schien (België). M van Hemert Maassluis donker-blauwe re- nault R 12 61-13 XD. FRANKRIJK-BELGIë Zuidoost België dhr. Sytze Hoekstra, Ooster- wolde lichtblauwe ford Escort, 00-43-JM FRANKRIJK Fain. H. Houet Eindhoven lichtgrijze VW 1600 09-10 JM A. Geraedts (Nijmegen) en F. Geraedts (Elshout) grijze opel kadett 01-10 NU ENGELAND W. Fox Amsterdam liftend. DENEMARKEN of Noorwegen fam. A. Koopmans, Makkum donkerrode audi 60 02-25 JF. A. Degeling Amsterdam rode VW-bus. DUITSLAND Fam, H Bosvelt Best. per auto. Fam. J. ln 't Hout Venlo ln auto. OOSTENRIJK S. Woretem Oudenbesch donkergroene auti 100 Cl 64-79 VJ. x ITALIë-OOSTENRIJK Fam. F. Berkhout Amsterdam. Witte remault estafette 08-82 NM SPANJE S. Visser Utrecht groene Opel commodore 16- 01 EU BULGARIJE J. Hendrikse uit Roosendaal groene Audi 100. JOEGOSLAVIc Fam. H. Smecle-Valk,- Schoonhoven, witte re- nault 10, 91-92 MF ZWITSERLAND Fam. Frandk Shaw Frederiks Engeland; op vliegreis. max. neer temp. slag Amsterdam zwaar bew 18 0 De Bilt half bew 20 0 Eelde half bew 1» 0 Eindhoven zwaar bew 20 0 Den Helder half bew 10 0 Twente onbew 20 0 Vlissingen licht bew 20 0 Zuid-Limburg zWaar bew 21 0 Aberdeen half bew 17 0 Athene onbew 33 0 Barcelona onbew 31 0 Berlijn onbew 18 0 Bordeaux licht bew 34 0 Brussel half bew 22 0 Frankfort licht bew 23 0 Helsinki half bew 15 0.1 Innsbruck licht bew 26 0 Kopenhagen licht bew 18 0 Lissabon onbew 32 0 Londen onbew 23 0 Luxemburg onbew 23 0 Madrid licht bew 30 0 Malaga half bew 30 0 Mallorca licht bew 31 0 München half bew 18 0 Nice onbew 28 0 Oslo zwaar bew 17 0 Parijs onbew 26 0 Rome licht bew 31 0 Split licht bew 33 0 Stockholm licht bëw 15 0.3 Wenen licht bew 23 0 lstanboel onbew 28 0 Tunis onbew 33 0 Van onze weerkundige medewerker Een hogedrukgebied blijft dichtbij. Vandaar dat het vandaag en morgen opnieuw droog en zonnig zal zijn met iets hogere middagtemperaturen dan woensdag. De thermometers zullen weer boven de 20 graden Celsius ko men: 21 tot 25 graden.' De wind ver toont namelijk de neiging meer ooste lijk dan zuidoostelijk te worden. Depressie-aktiviteit op de oceaan trekt deze xoind aan. De Britse eilan den krijgen er in westelijke gebieden regen van. Een uitdiepende depressie bij Jan Mayen, die zich in zuidooste lijke richting verplaatst, bedreigt Scandinavië met regen, buien en krachtige noord-westelijke windent welke er later verse polaire lucht aanvoeren. Dat de natuur in deze zomer met twee hittegolven (eind juni/begin juli in Groningen, medio augustus in Bra bant en Limburg) niet opziet tegen een winterse stunt, bewezen de ther mometers'op de vliegvelden Twente en Valkenburg. Zij registreerden woensdag in de vroegte nachtvorst: een zeldzaam verschijnsel in augustusl De laagste temperatuur op 10 cm hoogte in Twente was 2,2 gr. C. Voor het laatst gebeurde zoiets zeld zaams in 1956, toen het Drentse Wit- teveen op 23 en 31 augustus respectie velijk op 0,2 en I gr. C. kwam. Curieus is in dit verband ook de nat te sneeuw op 22 augustus 1961 in west-Nederland. In ons overzicht van gisteren bevatte de zinsnede ln elk geval krijgen we een voortreffelijke nazomer' iets van een kreet. 'Elk' dient vervangen te worden door 'dat'. We bedoelden al leen maar te zeggen, dat de nazomer voortreffelijk wordt, wanneer septem ber 1973 de collega-maand van 1959 navolgt. HOOG WATER 24 augustus: Vllssingen: 10.06-22.52; Haring- vlletslulzen 11.40- -; Rotterdam: 12.43- Schevenlngen: 11.12'23.54; IJmuiden: 11.51- -: Den Helder: 2.34-23.35; Harlingen: 5.03-19 03: Delfzijl 7.30-20.20. onder redactie van loessmit In Amstelveen tiert het wild welig. Wie de middenberm van dc Bene- luxbaan, een van de grote ver keerswegen van Amsterdam naar Amstelveen, beziet, zal ontdekken dat dat geen keurig bijgeharkt plantsoentje is, maar een verzame ling van kriskras door elkaar groeiende planten en bloemen. De kenner kan er distels van één tot anderhalve meter hoog vinden en meer van dat spul. 'Er wordt niets aan de bermen gedaan', zegt Am- stelveens voorlichter Camphuysen opgewekt. 'Alles groeit en bloeit maar raak. Het is daar van nature arme grond, waar we zaden van wilde planten en bloemen opge bracht hebben die daar thuishoren en dat is een ontzettend mooi ge zicht.' Amstelveen, bekend om zijn weel derig groen, is dit jaar nog een stapje verder gegaan, ln het voor jaar, als alles goed begint te groei en, wordt er normaliter grif met chemicaliën rondgestrooid om het onkruid geen kans te geven en het groen mooi te houden. Dat is dit jaar achterwege gebleven. Geen gif, wel onkruid in plantsoenen en tussen de straatstenen. En waarom dan wel 'Je zou je kunnen voor stellen dat die chemicaliën voor een deel niet worden afgebroken, al weten we dat niet zeker, en er zou dan heel wat vervelends in de grond kunnen gebeuren. We zijn met spuiten opgehouden uit voor zorg om wat er eventueel uit die restanten zou kunnen voortkomen, gewoon uit milieu-overwegingen dus.' Nou valt het eigenlijk best mee met al dat omschietende onkruid. Amstelveen is geen onbeheerste bende geworden, waar je midden op straat over de paardebloemen- en klaprozen struikelt. Dat komt ook doordat de heren van de plantsoenendienst er geregeld met Nu Alexandre Taverne in het Franse Bayonne is overleden, zal het allemaal wel weer opnieuw be ginnen: het touwtrekken om de au teursrechten op het oeuvre van Maurice Ravel. Wie zeker van de partij zullen zijn. zijn de Zwitserse familieleden van de in 1937 overle den componist die het nooit heb ben kunnen verkroppen dat ze geen cent van Maurices nalaten schap in handen hebben gekregen. Ravel liet zijn broer Edouard de auteursrechten na en de Zwitserse tak van de familie dacht dan ook in elk geval na diens dood de geluk kige te zijn. Hun woede was groot, toen Edouard alles aan zijn huis houdster vermaakte, met wie hij zeer intieme betrekkingen onder hield. Er kwam zelfs een rechtzaak van, waardoor de hele wereld kon meegenieten. Maar zelfs het bui- tenhangen van de vuile was hielp niet: de huishoudster mocht alles houden en droeg de buit kort voor haar dood over aan haar man Alexandre Taverne. Deze hertrouw de en stichtte een fonds voor jon ge componisten, zodat de familie opnieuw de grootste moeite zal heb ben iets van de auteursrechten te pakken te krijgen. Het is dan ook geen kattedrek, waarvoor de Ra vels zich zo inspannen: blijkbaar wordt Maurices muziek het meest de Bolero en de suite Daph- nis et Chloé nog zo vaak over de hele wereld gespeeld, dat de erf genaam (naar men zegt) jaarlijks op 1,8 miljoen gulden mag reke nen en dat blijft zo tot 1987. ouderwetse schoffels op uit trek ken en het op die manier aardig in de hand kunnen houden. Hebben de Amstelveeners in het begin niet stomverbaasd gestaan, dat er zomaar mossen tussen het anders tzo zorgvuldig verzorgde groen in hufi gemeente konden groeien. Nee, zo dom zijn ze niet. Wel zijn er, vooral de laatste maand, flink wat telefoontjes ge weest van mensen die hun goed- of afkeuring wensten uit te spreken. Dat dat vooral de laatste maand zo was, komt doordat er nogal wat straatvegers óf ziek óf met vakan tie waren, juist in de warme tijd, toen alles extra hard omhoog schoot. Die straatvegers maken ge woonlijk de straten elke veertien dagen schoon en pikken nu en pas sant ook onkruid mee, maar dat moest door de omstandigheden te ruggebracht loorden tot één keer per maand, 'We hebben tegen de ontstemde mensen gezegd: als het onkruid voor uw deur u zo ver schrikkelijk stoort, neemt u dan een aardappelmesje en spit het er uit. Die mensen zijn nu eenmaal gewend dat het allemaal schoon is.' Het is nog maar een probeersel en hoe het volgend jaar gaat uitpak ken zal aan b. en w. liggen. Die moeten beslissen of er wèl of niet met chemicaliën gespoten zal wor den. 'De reiniging heeft al voorge steld alleen op bepaalde punten te spuiten, meer gericht dus. Zo onge controleerd als voorheen doen we het in elk geval niet meer.' h2 In Engeland zal een bijzondere kerkengids verschijnen, zoiets als een driesterren-bondshotelboekje, maar dan over kerken. Het rooms- katholieke blad The Clergy Review heeft de gids aangekondigd als de 'Good Church Guide'. Dertig als gewone kerkgangers vermomde on derzoekers zullen de diensten in een groot aantal kerken bijwonen dus net zoals anderen zich als normale gasten onder het publiek in hotels en restaurants mengen om stiekem uit te proberen of het eten wel je van het is en daar na zullen ze zeggen of ze in een 'driesterrenkerk' geweest zijn of niet. De kerken die volgens hun oordeel niet tussen de 'goede ker ken' thuishoren omdat de liturgie er wordt afgeraffeld of niet te ver staan is, zullen zwart op wit in de gids worden vermeld. Als dat zo doorgaat slapen er ln ons land binnen een paar jaar al een miljoen mensen op cleze ma nier: onder zo'n fleurig verpakt brok dons. De grootste vaderlandse fabrikant van donsdekens rekent voor, dat sinds 1968 het aantal donsslapers is vertienvoudige en wie even goed kan rekenen moet er dus achter kunnen komen, hoe veel dat er ongeveer ln 1968 wa ren. Wie het meest 'weg* zijn van (en misschoen ook het snelst weg onder) dit soort dekbedden, zijn jonge trouwlustigen, die niet eens meer over gewone wollen, halfwol len of kunstvezeldekens schijnen te piekeren, maar meteen dons aanschaffen. En dan is er nog een categorie kopers, met wie de fabri kant best blij is: die van een jaar of 35, die hun eerste prille aan koop zo goed als 'opgeslapen' heb ben en dan van wol op dons over stappen. De universiteit van Maine (Vere nigde Staten) heeft uit Washing ton bijna twintigduizend dollar ter beschikking gekregen om het sek suele leven van een bepaald dier onder de loep te nemen. Dat zal wel letterlijk onder de loep moe ten gebeuren, omdat het geld spe ciaal ter bestudering van de mug bedoeld is. Overigens toont de Amerikaanse regering niet alleen maar voor de aardigheid plotseling interesse voor het seksuele bedrag van dit hinderlijke insekt: de ge leerden van Maine worden geacht hun studie voor het nationaal in stituut voor allergieën en infectu euze ziekten uit te voeren, dat er dan wel weer iets nuttigs mee weet te doen. 'Zo hou jc de zaak fris, zie ik, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7