De Aansluiters hebben hun zin, of niet? Spanning tussen noord en zuid neemt toe 'NAVO kostbaarste bevrij dingsbeweging' lllSlllsj Vandaag Trouw Kwartet Beroepingswerl Nieuwe boeken Paus zou latijn weer terug willen in kerkliturgie TROUT KWARTET DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 KERK De oprichting van de wereldraad van kerken in 1948 stelde ook de gereformeerde kerken voor de vraag: aansluiten of niet? Het enige wat men er van wist waren wat vage herinneringen aan de conferentie voor praktisch christendom te Stockholm 1925 en aan de zendingsconferentie te Jeruzalem in 1928. Er waren daar mensen geweest die wa ren teruggekomen en hadden verteld, dat 'de vrijzinnigheid' daar de boventoon voerde. En dat was het dan: Van de verdere ontwikkeling had men toen geen kennis meer genomen. Ook voor wat in '48 in Amsterdam ge beurde had men nauwelijks belang stelling. De achterhoede-gevechten met de vrijgemaakten vulden de ker- kepijke pers; en dit was een slagveld, waarop men zich thuisvoelde en dal men kon overzien. Men wist het wel: al wat zich oecume nisch noemde was met 'vrijzinnigheid' besmet. En voor wie lie* niet geloven wilde: ook de remonstrantse broeder schap werd lid van de nieuwe wereld raad (basisformule ten spijt). Nou, zeg nou zelf. Het misverstand concentreerde zich daarbij vooral op het woord 'gemeen schap'. De nieuwe wereldraad was een 'gemeenschap van kerken'. En welke gemeenschap heeft Christus met Beli al? De statuten van de wereldraad moch ten het woord 'gemeenschap' uitleg gen in al zijn voorlopigheid, geen avondmaalsgemeenschap zelfs. het baatte niet. Ook de beschamend-ont- hullende Toronto-verklaring, waarin 'gemeenschap' ten behoeve van de oosterse orthodoxie vrijwel tot nul werd gereduceerd nam de gerefor meerde argwaan niet weg. Ook al, om dat men er eenvoudig geen kennis van nam; het hoefde niet. In deze donkere tijd kwamen ds. Brussaard (radio Bloemendaal), ds Barend Richters (zendingscentrum), door dr. J. M. van Minnen Dit is de tweede in een serie bijdra gen ter gelegenheid van het vijfentwin tigjarige bestaan van de wereldraad w van kerken. De eerste bijdrage, van VBfCJOSIIjKT de hand van prof. dr. II. A. M. Fiolct, stond in onze krant van gisteren. er ook maar één nieuw argument op tafel was gekomen, of één oud argu ment ontzenuwd, maar gewoon, omdat 'de tijd nu rijp was.' Een klein deel van het kerkvolk was even beduusd. Men had twintig jaar bij hoog en bij laag gehoord, dat de zaak niet deugde. Maar goed, niemand merkte verder iets van die aansluiting en waar zou men zich dus druk om maken. Een aantal jeugdige drammers was tenminste weer een argument ('ze willen niks en ze doen niks') uit handen geslagen. Ten overvloede werd de nederlandse oecumenische raad in een raad van kerken veranderd wat dat ook be tekenen mag. En dus: de eer was gp- red. Dit is de geschiedenis. Veel spannender is de vraag: en wat nu? De 'aansluiters' hebben nu hun zin. (Zoals dit soort de laatste tien jaar op meer dan alle punten zijn zin en soms meer dan dat gekregen heeft). Maar wat nu? Heeft de aansluiting voor de gerefor meerde kerken die zegenrijke gevol gen gehad of heeft de inbreng van de gereformeerde kerken in de wereld raad zo zegenrijk gewerkt als de pro- aansluitprs destijds droomden? prof. dr. I. A. Diepenhorst met enkele andeie lieden bijeen en stichtten het 'Gereformeerd studieverband voor oe cumenische vragen' (conferenties, me dedelingenblad, later maandblad 'Uit zicht'). De studie leidde binnen dit verband merkwaardig onveranderlijk tot de konklusie: aansluiting gewenst' Het verzet was echter irrationeel: en daartegen zette studie weinig zoden aan de dijk. Tijd rijpt Tot eindelijk het haantje van de to ren dan in beweging kwam en de wind draaide. De gereformeerde ker ken sloten zich aan! Niet omdat er er gens ook maar iets veranderd was, of Een paar dingen zie ik: 1. De aansluiting kwam niet van bin nen uit, kwam niet uit echte diepe overtuiging. Men sukkelde er nolens volens in, omdat het langzamerhand te gek werd om er buiten te blijven. Men moet eens zien met welk een volslagen gebrek aan élan en overtui ging de praeses synodus, ook voorzit ter van de nederlandse raad, onlangs op een afrikaanse synode de aanslui ting niet verdedigde maar vergoelijkte (in dezelfde speech op andere punten wèl flink bij de pinken!). Dit is ken merkend. Trouwens de nu-verontrusten zijn er ook altijd nog en ze hebben een sterk preventieve invloed, zeker op officieel niveau. Men kan daarom niet zeggen dat de wereldraad en wat er mee sa menhangt op de gereformeerde synode tafel een hoofdschotel is (en op welke synodetafel trouwens wel?). 2. Dan: de wereldraad zelf. Theolo gisch sterk geboeid door het gesprek met de oosterse orthodoxie en het ka tholicisme, anderzijds steeds meer be trokken in dc derde-wereld-problema tiek, is het personeel van de wereld raad en niet ten onrechte zó op mondiaal niveau bezig, dat 'het gewo ne kerkvolk' (u weet wel), dat juist in de gereformeerde kerken nog een vrij belangrijke faktor is, daar maar moeilijk in mee kan komen. Ten over vloede staan de gereformeerde kerken ook theologisch wat buiten de stroom van de engels-Amerikaanse theologie, die in de wereldraad prevaleert. Tenslotte 3. Het eertijds zo kriti sche punt 'aansluiting' was op het moment dat het gebeurde al achter haald door de snelle oecumenische ontwikkeling ook binnen de geref. kerken zelf. Denk aan de halsoverkop verliefdheid op de hervormde brs. en zrs. en het aantal 'natuurlijke' kin deren, dat daar reeds het gevolg van was in allerlei samengaande gemeen ten. Dit proces voltrok zich geheel buiten de wereldraad om. Verzadigingspunt Nog eens: wat nu? Tot nu toe leverde de zaak weinig op. Wat mag men nog hopen9 Ik dacht: niet zoveel meer. Oecume nisch zitten we in Nederland al aar dig aan het verzadigingspunt. Er is bijna niets meer, dat niet mag, of al thans niet gebeurt, op het gebied van oecumenische vrijbuiterij. Het is ge woon al niet leuk meer om buiten het boekje te gaan, want er blaft geen hond meer om. Er is toch iets. Islam, marxisme, hu manisme en moderne religiositeit in allerlei vormen, en misschien ook nog de ontkerkelijking, stellen ons vragen, niet het minst in de mikro- en ma- kro-ethiek. En net als mijnheer van Dalen wachten ze nog altijd en lang zamerhand dringend op antwoord. Misschien zif. daar, in die pluriforme uitdaging, meer in, dan in een nog slimmere en nog spitsvondiger con sensus over dopen, avondmaal en ambt. Dc redactie behoudt zich het recht voor on* ter opname In deze rubriek ontvangen me ningvullingen verkort weer te geven. BIJ pu- bllkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwurtet. postbus SS». Amsterdam. Regerings jubileum (8) Ter gelegenheid van het regeringsju bileum van koningin Juliana zal er op 5 september een geweldig feest wor den gevierd in het z.g. 'stijve Utrecht'. Hiervoor is een speciaal co mité samengesteld door het stadsbe stuur uit vertegenwoordigers van di verse organisaties. Het feestprogram ma. dat zich grotendeels zal afspelen in de binnenstad, ziet er aantrekkelijk uit en in Utrecht zal men kunnen ge nieten van een daverend programma. Wat in Utrecht mogelijk is. moet ook kunnen in alle andere Nederlandse gemeenten. Laat 5 september in alle plaatsen van ons land blijken dat men waardering heeft voor onze koningin en haar huis. Nederland tone zich op die dag van haar beste zijde en de- monstrere op waardige wijze voor handhaving en continuering van onze constitutionele monarchie. Dit gebeu- re dan vooral feestelijk, ongedwongen en met inschakeling van jong en oud! Tenslotte: Nederland gelijke op 5 sep tember op een grote wapperende vlag- genzee! D. C. J. Oasting Utrecht derwerp voor de film een grote leugen over Christus toont, die voortkomt uit de duivel, die de vader der leugen is. Daarbij ij echter gezegd dat een leu gen over Jezus Christus ook een leu gen is over de christenen. Die chris tenen moeten de valse Christus van dc film verwerpen, terwijl zij die geneigd zijn de voorlichting van de film te ge loven daardoor tevens geneigd zullen zijn die christenen te haten en te dis crimineren. Deze laatste uitdrukking is ontleend aan Wetboek van Straf recht art. 137e. Wel is de volledige brief van de fractie aan het ANP ge zonden, maar in de meeste bladen is slechts een klein en daardoor onvolle dig deel opgenomen. Dit laatste kun nen we wel begrijpen, maar ds. Brands- ma zal nu de volledige tekst van de brief van ons ontvangen. Dordrecht A. J. Verbrugh (G.P.V.-kamerlid) Fluor (3) Hebben de verenigde waterleidingbe drijven een politieke uitspraak gedaan door minister Vorrink te vragen te bevorderen, dat het in voorbereiding zijnde wetsontwerp over drinkwater- fluoridering zo spoedig mogelijk in behandeling komt bij de Staten-Gene- raal, zoals u schrijft in uw hoofdarti kel van 10 augustus.' Dat zou zo zijn, wanneer de waterleidingbedrijven een oordeel zouden hebben uitgesproken over de fluoridering van drinkwater. Maar daarvan hebben zij zich tot nog toe angstvallig onthouden, want dat is inderdaad een politieke zaak. waaro ver al lang en broed overal is gedis cussieerd, behalve in het parlement. Dc waterleidingbedrijven hopen, dat er nu eindelijk eens op nationaal ni veau een uitspraak komt. opdat men weet waar men aan toe is. Of de volksvertegenwoordiging de drinkwa- terfluoridering zal legaliseren of niet. men zal geen waterpomper (zoals u hen belieft te noemen) er een zucht van verlichting over horen slaken, noch zijn tandengeknars horen. De waterpompers zullen uitvoeren wat de gemeenschap hen verzoekt te doen. Maar men houde alstublieft wel een beetje rekening met de praktijk! Dekens weigeren Gijsen te antwoorden Van een verslaggever ROERMOND De grote meerder heid van de vierentwintig dekens in het diocees Roermond meent dat bis schop Gijsen de brief van acht studen ten van de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat HTP (met scherpe be zwaren tegen zijn beleid) onjuist heeft geïnterpreteerd. Zij vrezen een ernstige botsing met de bisschop, wanneer zij gedwongen zouden wor den een rechtstreeks antwoord te ge ven cp de vraag van bisschop Gijsen of zij het standpunt van de studenten delen. De meeste dekens zouden niet van plan zijn het dilemma te aanvaarden waarvoor de bisschop hen stelt. Dit zou kunnen leiden tot het ontslag van bijna alle dekens. Morgen komt het curatorium van de Heerlense hogeschool voor theologie bijeen om de situatie te bespreken, welke in het diocees ontstaan is na ontvangst van de brief van de bis schop aan het curatorium, de facul teitsraad van de HTP en aan de 24 dekens van het diocees. In deze brief vraagt mgr. Gijsen een duidelijke uit spraak van de drie instanties over het schrijven, dat acht stagiaires van de HTP hebben gericht aan de faculteits raad van hun hogeschool en waarin zij scherpe bezwaren aanvoeren tegen het bisschoppelijk beleid in het bis dom Roermond. Woordvoerders van de drie instanties betreuren de brief van de bisschop ten zeerste. Zij zijn van mening, dat de bisschop hen voor een onjuist di lemma stelt en dat hij er beter aan had gedaan zich eerste te verstaan met de HTP. Bij jiet curatorium van de HTP bestaan ook bezwaren tegen de wijze, waarop de acht stagiaires zich hebben uitgesproken. Potter valt r.k. verklaring aan door Aldert Schipper GENEVE De secretaris-gene- raai van de wereldraad van ker- ken, dr. Philip Potter, heeft gis teren in zijn jaarlijkse rapport IJJ aan het centraal comité een M scherpe aanval gelanceerd op de rooms-katholieke verklaring My- j§| stericum Ecclesiae. Maar het ]jfjp| conflict tussen de kerken in het pf rijke noorden en die in het arme zuiden noemde hij dieper en ge- vaarlijker voor het voortbestaan I van de oecumenische beweging, jij] Na een overzicht te hebben gegeven Ij van de geschiedenis van de vijfen- twintig jaar wereldraad, constateerde dr. Potter dat de wereldraad op het b moment het enige forum in de wereld i is waar de tegenstelling tussen noord en zuid zich zo duidelijk manifesteert. Dr. Potter waarschuwde de kerken in Europa tegen terugval in een nieuw soort provincialisme, nu het lijkt als of de wereldraad niet langer in hen geïnteresseerd is. Dr. Potter: 'Volgens onze critici maakt onze actie voor ont wikkeling, de bestrijding van racisme en onze verklaringen tegen de wester se politieke en militaire deelneming in de oorlog in Vietnam, dat we de zorg voor het leven van de kerken en hun eenheid en voor het theologische denken verliezen. Een feit is, dat we Dr. Philip Potter in de oecumenische beweging strijden voor een nieuwe betekenisvolle uit drukking van het evangelie in elke plaats en de Europese theologen kun nen daardoor niet langer spreken voor anderen in bepaalde historische Rijswijk J- Lieffering GPV-fractie (2) Ds. J. A. Brandsma toont zich in een ingezonden (Tr/Kw 14 augustus) brief teleurgesteld over de motivering van de bezwaren van de GPV-Tweede-Ka- merfractie tegen de pornografische Deense film over Jezus. Het protest moet volgens hem vooral gaan tegen de smaad die op Jezus' naam wordt geworpen. Daarop moet ik antwoorden dat de fractie inderdaad eerst gemoti veerd heeft beklemtoond dat het on- Fluor (4) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Om snoepende kinderen en verontrus te tandartsen werd dit uiterst reactie- ve halogeen. dat zelfs hout, papier en glas vermag aan te tasten aan deze primaire levensbehoefte toegevoegd. En er is voor grote groepen mensen geen entkomen aan. De rijst smaakt ernaar en de macaroni. Onze voedsel industrie zou zich moeten realiseren, hoe afhankelijk de smaak van hun Drodukt is van de bereiding met goed water. Een restaurant, dat gefluori deerd wator gebruikt, haalt nooit een ster. De huisvrouw geeft de teler de schuld, dat de bloemkool en wortel tjes niet smaken als voorheen. Als u slachtoffer bent van de fluoridering en tnv smaak is nog niet helemaal afge stompt. dan zou u er eens een reisje voor over moeten hebben om heerlijk goed drinkwater te veroveren. Zet ri pen pot thee van, kook uw eten als vanouds en voel u rijk. Helaas duurt uw eerlijk eetplezier maar tot uw voerraadie lekker water op is. Mijn oprechte deelneming. I)en Bosch P. de Wolf-van der Helm Aeneis Afgezien van andere onzorgvuldighe den in het tweede deel van de Aeneis, zondagavond uitgezonden door de NOS, vond ik het een navrant blijk van gemis aan respect voor een ande re (monctheïstische) godsdienst, dat in de scène, waarin Aeneis het orakel op Delos raadpleegt, als achtergrond muziek. kennelijk om een geheimzin nige sfeer re creëren, duidelijk ver staanbaar de moslimse oproep tot het gebed ten gehore werd gebracht. Dit is vooral hierom zo navrant, omdat voor een moslim de associatie van zijn godsdienst met polytheïsme als een directe en nogal grove belediging zal worden beschouwd. Groningen I'. Leemhuis door Aldert Schipper GENEVE Een van de be langrijkste zaken, die het cen traal comité van de wereldraad van kerken te behandelen heeft, is het rapport over geweld en geweldloosheid. Het rapport werd gisteren gepresenteerd door de Amerikaanse theoloog ds. James Lawson, een vroegere medewerker van ds. Martin Lu ther King. Het veroordeelt bepaalde vormen van geweld, met name het doden van onschuldige burgers, zowel in een traditionele oorlog als in een burgerlijk conflict. Het stuk zet ver der allerlei vormen van geweld op een rijtje teneinde de vraag van ge weld of geweldloosheid duidelijk te stellen. Het rapport is voorbereid door een groep personen, onder wie de India se prof. Samuel Palmar en de antro pologe Margaret Mead uit de Vere nigde Staten. De studie over geweld en geweldloosheid is op gang ge bracht door de gebeurtenissen voor afgaand aan dc vierde assemblee van de wereldraad in Uppsala. Martin Luther King zou daar spreken, maar hij werd vier maanden tevoren doodgeschoten. De aanwezigen in Uppsala waren hier zo diep van on der de indruk, dat zij besloten de geweldvraag indringend aan de orde te stellen. 'Ditmaal kwam de aanzet tot een of ficieel rapport van de wereldraad uit de leden-kerken zelf', zegt ds. David Gill (34) uit Australië, die het stuk heeft geschreven. 'In Uppsala werd al over de samenstelling van het stuk geschreven en daarna, tij dens de discussie over het program ma tot bestrijding van het racisme, ging het gesprek voort'. Ds. David Gill: 'Ik ben echt blij dat de basis van de wereldraad om dit rapport gevraagd heeft. Verhelderend Het rapport stelt zich niet op het pacifistische standpunt van Martin Luther King. Ds. Gill: 'De kerken zijn niet allemaal pacifisten, zoals King. En het centraal comité zou nooit een stuk aanvaarden dat alle geweld veroordeelt. Wel verheldert het rapport de vragen van geweld, hoop ik'. Het rapport beschrijft ver schillende vormen van geweld. Het geweldgebruik van revolutionairen springt meer in het oog dan het ge weld. dat ingebouwd zit in de maat schappij en dan het geweld dat ge bruikt wordt door de overheid. Ds. Gill: 'Je geeft je geen rekenschap, dat er zoveel geweld om ons heen wordt uitgeoefend. Ik noem als voorbeeld de honger van zwarte kin deren in Australië. He terrorisme van Nixon in de lucht boven Hanoi, dat plaats had juist toen hij de Ver enigde Naties veroordeelde, omdat zij niet optraden tegen terrorisme. Ik geloof, dat het geweld van rege ringen de mensen meer kwaad doet dan het geweld van bevrijdingsbewe gingen en onderdrukte groepen. Dat moeten de kerken goed leren inzien. Dan kunnen zij. iets inbrengen tegen revolutionair geweld. En misschien krijgen fle kerken dan wat meer ge voel voor de geweldloosheid van Martin Luther King\ Ds. Gill zou het obsceen vinden, als de kerken in de rijke landen het geweld van de armen zouden veroor delen met een beroep op Martin Lu ther King. 'Het is bijvoorbeeld een schandaal, dat de blanke kerken in Zuid-Afrika, die veel legerpredikan- ten hebben en pacifisme veroorde len, wel van de zwarten geweldloos heid eisen. En de Europese kerken zouden eerst wat dieper moeten in gaan op het aandeel van hun eigen regering in de NAVO, die ik be schouw als een van de kostbaarste bevrijdingsbewegingen in de wereld. Daarom ben ik zo blij met het ver zet van de Franse kerken tegen de wapenexporten. Dat moeten de ande re kerken ook doen'. T: RC GRAFTUIN Het is eigenlijk wel heel goed denken dat ds. van der Hoeven graftuin in Jerusalem eens vei heeft. Ik heb gehoord dat het een] zonder mooie tuin is. Een vriendi mij zei het zo: je moet er zo mogelijk van de toeristen en alk doe weglopen en ergens stil gi ten mediteren. Dat kan ik me ken. Persoonlijk denk ik, dat ik alsmaar die engel zou horen ze{ Hij is hier niet, Hij is opgewek Hij gaat u voor naar Galilea! En lea is het Galilea der volkeren, de] reld van de botsingen en konflik Dus vandaar dat ik me dat kan ini ken, maar dan zou het toch meer de hand liggen om bv in Jerusalen gaan preken, want dat ligt vlakbij daar is ook nog wel 't een en ander El doen. Of in Jaffa. Ds. Spijkerboers zwaar tegen Van der Hoeven deel Hij noemde het in een radio-uitzend in: van zaterdag 11 augustus en 't k< hïarnn «aat-- Hi'a nrahilrintr lrnmt De Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft was de eerste secretaris van de we reldraad. Hij staat op deze foto (uit 1949) rechts. Naast hem aartsbisschop Ger- manos van Thyatira, ds. Mare Boegner uit Frankrijk, bisschop George Bell van Chichester en T. C. Luke uit Sierra Leone. hierop neer: die prediking komt mij af als te moralistisch. Ik mis evangelie erin. Profeteren is niet leen de zonden aanzeggen, het is i en vandaag vooral aan de mensen ten zien dat 'midden onder u stjoc Hij, die gij niet kent.' 't Is wat dat treft net als op die eerste dag van et nieuwe schepping, wij mensen van e twintigste eeuw denken dat we de tuinman te doen hebben, maar is de Heer, die wij ontmoeten, ook Amsterdam. Die Heer laat het ook Amsterdam vertellen dat er temidd 111 van alle konflikten en alle achtergn a den van konflikten (want wie die geet bestrijdt onkruid alleen maar een grasmaaier) Iemand staat die werkelijk om ons welzijn met God met elkaar begonnen is. Met die pre d king moeten de kerken van Amsti 2 dam en van Breukelen en van Loem '3 sloot vooral doorgaan. Dat is een za w en in hoop. Dat heeft niet altijd middellijk effekt en dat effekt is niet te berekenen. Dat hoeft ook nk Het is gewoon de opdracht en da f' houdt een dienaar zich aan. vormen. We moeten allen naar elkaar luisteren'. MYSTERIUM ECCLESIAE Dr. Potter betreurt de publikatie van de 'verklaring ter verdediging van de katholieke geloofsleer en tegen zekere hedendaagse vergissingen' door de congregatie, voor de geloofsleer. 'Deze verklaring is duidelijk gericht tegen zekere katholieke theologen, die actief zijn in de oecumenische beweging. Ik betreur de publikatie van deze verkla ring, die naar mij voorkomt, in zijn diepste bedoeling gericht is op een beperking van het zoeken naar nieu we verstaans- en uitdrukkingswijzen van het geloof en leven van de kerk in het klimaat na vaticanum II en in een snel veranderende wereld. Nu moet opnieuw worden onderzocht in hoeverre wij samen kunnen streven naar een voortgang van onze bilatera le en multilaterale gesprekken', aldus dr. Potter. NOORD-ZUID Dr. Potter noemde de spanning tussen noord en zuid evenwel groter dan tus sen de katholieke kerk en de andere kerken. 'Er is geen internationaal li chaam waar de ontmoeting tussen het noorden en het zuiden zo in het oog springt als in de wereldraad van ker ken. Omdat het conflict tussen de twee er toe neigt intenser te worden, bedreigen de reacties op dit conflict helaas onze broederschap. Er is een duidelijk waarneembare tendens bij de kerken in het noorden zich terug te trekken en bij de kerken in het zuiden te vervallen in liefdeloze zei rechtvaardiging èn wrok'. Dr. Potter noemde dit een sado-masochistisch ri tueel. dat het gevaar inhoudt van een vergiftiging van de oecumenische at mosfeer. 'Wij moeten vooruit, door het conflict heen in onderwerping aan de ene Heer en het ene Woord', zei dr. Pot ter. 'Daarin onderwerpen wij ons te vens aan elkaar. Dit leven in een ge loofwaardige broederschap temidden van de conflicten en verschillen tus sen de mensen is de meest effectieve, die de oecumenische beweging en de kerken aan de wereld kunnen bewij zen. Een werkelijk multiculturele, veeltalige en multiconfessionele vorm van conciliariteit (geest van onderling beraad, red.) zou een onmetelijke bron van verrijking, bemoediging en verdieping van het inzicht kunnen zijn in het doel van God'. COMMUNICATIE Dr. Potter besloot zijn rapport met op te merken dat het kernpunt van de oecumenische beweging thans de com municatie is. 'Dat wil zeggen de ma nier, waarop het hele volk van God deelneemt in de oecumenische bewe ging, door naar elkaar te luisteren, el- kaars inzichten en ervaringen te de len en met elkaar in steeds bredere en diepere relaties te komen terwille van het naleven en het verkondigen van het evangelie in de huidige we reld. De vragen, die thans gesteld worden zijn: hoe leren de meeste van onze kerkleden, hoe overwinnen zij verouderde toestanden van geest en bewustzijn, vooroordelen en houdin gen'. NED. HERV. KERK Beroepen te Werkendam (toez.): Nieman te Alblasserdam; te De Ka (toez.): kand. A. Carstens te Bunnik tj Bedankt voor Zetten-Andelst: C. V te Amersfoort; voor Hardinxveld: J. de Bie te Rijssen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Spakenburg-Zuid: (va de zendingsarbeid op Irian-Jaya) D. Zandbergen, kand. te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam: J. C. van I venswaay te Arnhem. van i u AMSTERDAM 'Bewaar het pand', de behoudende vleugel in de christe lijke gereformeerde kerken, houdt za terdag 25 augustus een ontmoetings dag in Doornspijk, aanvang half elf. Sprekers zijn ds. R. Kok jit Soest ('Bevinding vrucht van de beproe ving') en ds. M. C. Tanis uit Slie- drecht ('Een blik uit het venster'). Johan Betzema. Spanningsvelden. Ver halen. Kosmos Amsterdam Antwerpei (1973), 144 blz., 14.50. Ninon, Mero, Elga, Deestris, Elzar, Ti I ka. Aver, Herdry, Zeqr, Anatee, Ardei i Deerie, Garvert, Sidely, Corpla, D> ri, Fuldes, Rolfr. Dat zijn een paai namen die Johan Betzema gebruikt ia zijn verhalenbundel 'Spanningsvel den'. Eigenlijk zegt zo'n opsomming al genoeg over de kwaliteit der vertel sels. Zo deden we dat vroeger ook als we eens iets fantaseerden: het moest vooral vreemd zijn, niet van deze we reld en toch ook weer wel. Het eerst kwam dat tot uitdrukking in de na men. Maar je moest al een groot schrijver als Bordewijk wezen om dcor zulke rare namen de lezers niet aan het lachen te brengen of argwa nend te maken. Betzema heeft mij er door aan het lachen gebracht èn arg wanend gemaakt. Hij attendeert er mee op zijn zwakheid. Zijn gewild mysterieuze, erg verzonnen aandoen de, onbeholpen geconstrueerde verha len staan op het niveau van de opge somde namen. Duur, gewichtig, moeF lijk, veel suggererend, maar voor wie nuchter cn kritisch leest: bluf. De flap zegt het zo mooi. dat in dit boek 'de mens in zijn relatie tot anderen in heden en verleden (centraal staat), en de spanningen die deze relaties op roepen: fantastisch, bizar, niet zicht baar maar niettemin zeer reëel'. Bet zema zou 'onder het oppervlak van de alledaagse werkelijkheid' kijken. Op blz. 93 lees ik: 'Liefste, ik heb je lief. Wij zullen elkaar altijd weer te rugvinden en redden dat mag je nooit vergeten, dat is het elemen taire, dat is het kernpunt, het bewijs, het jij-ik. O, jij alles-in-één, waarin ik altijd weer uitmond!' Iemand die zo iets schrijft mag eerder wel eens goed naar de werkelijkheid kijken, voora leer hij eronder van alles gaat ontdek ken. T. v. D. CASTELGANDOLFO (Reuter). - Paus Paulus VI overweegt de traditio nele latijnse en gregoriaanse liederen weer op te nemen in de liturgie van de rooms-katholieke kerk. De paus heeft dit gezegd tegen pel grims die hem gisteren opzichten in zijn zomerverblijf in Castelgandolfo. Uitvoering van de pauselijke voorne mens zou betekenen dat het beleid van het Vatikaan, sinds het concilie van 1962 tot 1965, drastisch zou wor den omgebogen. Destijds werd beslo ten de liturgie herzien cn te mo derniseren zodat de liturgische gezan gen en gebeden in de landstaal in plaats van in het latijn konden wor den uitgevoerd. Paus Paulus ver klaarde gisteren dat er behoefte was aan religieuze vernieuwing cn merkte op dat hij daartoe tien punten in zijn hoofd had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2