Kissinger gaat Rogers vervangen ïard beleid voor edrijfsvestiging n volle randstad i ain Milieuheffing kost provincie Utrecht bij voorbaat een ton Jurgens wil niet met 'n kluitje het riet in In deze krant I CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Het Kwartet Kamerleden praten met Tsjoe En-lai m '4 Nixon: Watergate zaak van het verleden Argentijnen gijzelen Fiat-functionarissen Mansfield is tegen dubbelrol van Kissinger Militant onthaal voor Vredeling Zonnig Schutter nog voortvluchtig Spaanse paters moeten spoedig uit Mozambique KORT DAG... Nieuwe Leidse Courant istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 122 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31.35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur De Nederlandse parlementaire dele gatie heeft in Peking de Chinese premier Tsjoe En-lai ontmoet. Links het Eerste-Kamerlid dr. W. J. Schuyt en in het midden de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. A. Vondeling. De heer Vondeling heeft intussen tegenover een Frans persbureau ver klaard de indruk te hebben dat de bevolking van de volksrepubliek China zeer gedisciplineerd is en on derworpen schijnt te zijn aan een M I I sterke politieke druk. Hij zei verder te hebben geconstateerd dat de mid denmoot van de hiërarchie in Peking gedreven wordt door een groot ge voel voor initiatief en dat de bur gers er goed gekleed en goed gevoed uitzien. De winkels zijn ook beter bevoorraad dan in landen als de Sowjet-Unie. SAN CLEMENTE (Reuter, AP, UPI, AFP) President Nixon heeft giste ren in zijn buitenverblijf in San Clemente, Californië, van het ene uur op het andere een persconferentie bijeengeroepen. Daar heeft hij bekend gemaakt dat de minister van buitenlandse zaken Wililam P. Rogers is afgetreden en wordt opgevolgd door Henry Kissinger, de speciale adviseur van Nixon voor de nationale veiligheid. ubbers ivijzigt ontwerp fran onze Haagse redactie DEN HAAG De vestiging van industrieën en bedrijven in het over- ïolle westen van het land wil het kabinet-Den Uyl afremmen door in ne eerste plaats voor het gehele gebied een streng stelsel van vergun ningen in te voeren. Er wordt alleen toestemming voor grotere inves teringen gegeven, wanneer het milieu niet ernstig wordt belast, als lie arbeidsmarkt niet wordt verstoord en als het nieuwe bedrijf geen problemen oproept voor de ruimtelijke ordening. ADVERTENTIE PERSOONLIJKE LENINGEN van /1U00,— lot 10.0U0,— max. looptijd 5 jaar Ook eerste en tweede hypotheken ASS.KANTOOR J. LEEFLANG Cronestein 45 - Gouda Telefoon: 01820-15947 CORDOBA (AP) Veertig hoge funktionarissen zijn gisteren gegijzeld in een autofabriek in Ferreira op ca. 16 km. van Cordoba nadat ongeveer 1000 arbeiders dinsdagavond de macht in de fabriek hadden overgenomen. WASHINGTON (Reuter) Mike Mansfield, de leider van de Democra ten in de Senaat heeft gisteren als eer ste reactie op Nixons persconferentie verklaard verstoord te zijn over de dub belzinnige rol die de president zijn ad viseur Kissinger wil laten spelen. 'Het brengt de kwestie in het geding van het privelege van de uitvoerende macht en dat zal opgehelderd moeten worden.' aldus Mansfield. Hij bedoelde daarmee dat de gesprek ken van 'adviseur' Kissinger geheim kunnen blijven op basis van liet presi dentiële privelege. terwijl Kissinger als 'minister' wel verantwoording moet af leggen aan het Congres over zijn ge sprekken met Nixon. De 60-jarige Rogers wordt weer fir mant in zijn oude advokatenkantoor in New York. De 50-jarige Kissinger blijft adviseur van het Witte Huis voor veiligheidsaangelegenheden, waarmee hij dezelfde dubbele functie krijgt als de minister van financiën George Shultz. Nixon zei dat tussen het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken een 'innige samen werking' noodzakelijk is en de belan gen van de buitenlandse politiek op deze manier het beste worden ge diend. Het is een publitK geheim in Was hington dat Rogers niet erg ingeno men was met de geleidelijke overna me door Kissinger van zijn bevoegd heden op het terrein van de buiten landse politiek. Hij is volgens politie ke waarnemers duidelijk door Nixon gedwongen heen te gaan. Afgezien van het feit dat Nixon Rogers niet 'dynamisch' genoeg vond, heeft Ro gers nooit verheeld dat hij de Water gate-affaire een moreel afschuwelijke zaak vond. Zo zei Rogers maandag op een persconferentie: 'Ik geloof dat het belangrijk voor de VS is om niet zo danig door veiligheidszaken geobse deerd te worden dat de wetten vrije- het vergunningenbeleid zal ook ge wicht zijn op de verbetering van het lvoon- en leefklimaat van de grote ste nen. Als het aan minister Lubbers ligt wordt het wetsontwerp nog voor pe derde dinsdag in september door Kamer behandeld. De minister left het oorspronkelijke wetsont werp, van zijn voorganger Langman, Idoor het accent te leggen op de ver dunningen, omgekeerd. jDe vorige minister wilde de industria lisatie afremmen door vooral de be- Idrijven, die zich in de randstad ves- jtigden een heffing op te leggen. Al- jleen voor een speciaal gebied als Rijn mond stelde de minister een vergun ningenstelsel voor. Minister Lubbers liegt de bedrijven weliswaar ook nog leen heffing op, maar deze is nu dras- Itisch verlaagd. Bovendien kan de mi nister van ruimtelijke ordening be- [paalde gemeenten in de randstad als fgroeikern' aanwijzen. In dergelijke [gemeenten worden de heffingen ge halveerd. (Tegemoetkoming ■De minister is met zijn voorstellen te- Igemoet gekomen aan veel bezwaren, Idie tegen het eerste wetsontwerp be- I stonden. Van de kant van de PvdA was bijvoorbeeld gepleit voor een ver ader doorgevoerd vergunningenstelsel. lOok de SER sprak zich voor de ver- 1 gunningen uit. jDe belangrijkste wijzigingen, die aan 9 de Tweede Kamer worden voorgesteld «zijn: I Het heffingstarief van 40 pet op I gebouwen wordt 25 pet. Voor vestiging in het gehele wes ten (met uitzondering van de kop van Noord Holland) is een vergunning vereist, wanneer de bouwprojekten meer dan een miljoen en de installa ties meer dan 5 miljoen kosten. Centraal De rijksoverheid zal in principe de vergunningen verlenen. In het oor spronkelijke wetsontwerp werd aan dc lagere overheden een mandaat ver leend. De rijksoverheid geeft nu bin dende aanwijzingen. De grote steden en Rijnmond kunnen een eigen vergunningenbeleid volgen. Voor de stedelijke gebieden, die door de minister van ruimtelijke ordening zich aangewezen als sanerings- of re constructiegebied zullen speciale re gels gaan gelden. Het is de bedoeling voor een bepaalde tijd deze gebieden Voor vervolg zie pag. 5, kolom 7. Droog en in het algemeen zon nig weer. Zwakke tot matige wind, eerst noordoostelijk, later veranderlijk. Maxima rond 20 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog, vrij zonnig cn gematigd warm. Morgen zon op: 05.38 onder: 19.46 maan op: 00.38 onder: 17.35 Sportverenigingen houden inzameling centen gaan er doorheen meneer! Binnenland Meer zelfmoordpogingen 1 Kerk Jubileum wereldraad en de gereformeerden 2 Potter: spanning tussen noord en zuid2 Buitenland Top Bonn-Praag9 Sport Oranje gaat weer af 13 FC Dordrecht toont karakter 15 Economie Nieuwe maatschappij zoekt gas en olie 17 Men schrijft ons 2 Commentaar 7 Weer 7 Puzzel n Weekbladen 16 Familieberichten 18 AMSTERDAM De onbekend geble ven schutter, die dinsdagavond in de Cotton Club op de Nieuwmarkt in Amsterdam een Surinaamse landge noot neerschoot, was woensdagmiddag nog niet achterhaald. Het slachtoffer is de 24-jarige E. L. W- Manhof, te genwoordig woonachtig in Amster dam. Hij liep twee schoten in de nek op en werd in levensgevaarlijke toe stand naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. De dader nam na de schietpartij de benen en hoewel er vele klanten in de Cotton Club aanwezig waren kreeg de recherche weinig of geen inlichtin gen, zodat zij zelfs de identiteit van de dader niet kon vaststellen. Alle gasten, die in höt café werden aange troffen, zeiden dat ze niets hadden ge zien. Minister Vrede ling van defensie, die voor een twee daags kennisma kingsbezoek aan de Amerikaanse minister van de fensie James Schlesinger in Washington is aan gekomen, wordt hier op zeer mili tante wijze be groet door verte genwoordigers van dc verschillende Amerikaanse le geronderdelen. Bij aankomst van dc heer Vredeling bij het Pentagon wer den ook nog ne gentien saluut schoten gelost. William Rogers gaande lijk worden overtreden. Bovendien be klaagde hij zich over het feit dat hij nooit over de geheime bombardemen ten op Cambodja was ingelicht. Deze impliciete veroordeling van de politiek van Nixon heeft Rogers volgens poli tieke waarnemers zijn baan gekost. Met de verdwijning van Rogers van het politieke toneel is de laatste mi nister verdwenen uit het begin van Nixons regeerperiode. Hij is een oude vriend van Nixon. Op vragen van journalisten, die uiteraard vooral op de Watergate-affaire waren afgestemd zei Nixon o.a. dat hij er nooit over gedacht heeft om af te treden; dat de Watergate-zaak een zaak van het verleden is; dat hij het volste vertrouwen heeft in vice-president Agnew naar aanlei- Henry Kissinger cn komende man ding van het tegen hem ingestelde on derzoek inzake fraude. dat het 'volslagen onjuist' zou ziin, als hij nu inging op de gestelde vraag of hij Agnew tot aftreden zou bewe gen, indien de beschuldigingen tegen deze juist zouden blijken te zijn; dat hij alleen maar aan een ver zoek van het Hooggerechtshof gevolg zal geven om de bandopnamen en de andere opgevraagde documenten af te geven, in verband met de Watergate- affaire, maar dat hij er niet aan denkt om verder aan iemand ander- deze presidentiële geheimen af tc ge ven, zelfs niet aan een commissie van vertrouwensmannen; dat hij echter niet verrast is over het feit dat dc meerderheid van de Amerikanen volgens opinieonderzcc- Voor vervolg zie pagina 9, kolom 1. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT Omdat het Provinci aal Utrechts Elektriciteitsbedrijf niet wil meewerken aan de verzen ding van de aanslagen van de pro vinciale milieubelasting, zal het provinciebestuur van Utrecht de aanslagen zélf moeten gaan verstu ren. Dit betekent, dat de provincie ruim 100.000 gulden portokosten zal moeten betalen, waarop aanvan kelijk niet gerekend was. Het was namelijk de bedoeling dat de PU- EM de aanslagen voor de milieube lasting tegelijk met de elektrici teitsrekeningen zou versturen, zo dat extra porto-kosten bespaard werden. De PUEM heeft haar vrijwillige - medewerking aan de verzending van de aanslagen teruggetrokken, omdat men bang is moeilijkheden met de afwikkeling van de eigen elektriciteitstrekeningen te krij gen. Verscheidene in Utrecht ope rerende actiegroepen tegen de mi lieubelasting hebben namelijk al gezegd de acceptgirokaarten voor de milieubelasting te zullen gaan inzamelen en vernietigen. Met na me het 'Centraal Aktickommitcc Utrecht' heeft gezegd de girokaar ten te zullen gaan ophalen langs dc deuren. Het CAU verwacht meer dan 50.000 (van de totale 300.000) weigeraars. De PUEM is bang, dat de mensen behalve de milieubelastingkaarl ook de elektriciteitsrekening mee zouden geven aan de actievoerders, waardoor er een enorme chaos zou ontstaan in de afwikkeling van de ze rekeningen. Om de provinciale heffing toch zo veel mogelijk binnen te krijgen heeft liet provinciebestuur beslo ten voor dit karwei een deurwaar der in vaste dienst te nemen. Dit betekent boven de extra 100.000 gulden voer de portokosten, ook nog eens 40 a 45.000 per jaar. JOHANNESBURG (Reuter) Spaan se paters van Burgos die dc massa moorden in Mozambique hebben ge meld zullen door de Portugese auto riteiten worden gedwongen tegen het eind van het jaar Portugees gebied te verlaten. Dit schrijft het Zuidafrikaan- se blad Rand Daily Mail. Volgens 't blad had men aanvankelijk de geestelijken meteen het land willen uitzetten, maar was besloten ze te la ten blijven tot hun verblijfsvergunning is verlopen. De Rand Daily Mail schrijft voorts dat men zich zorgen maakt over de veilig heid van een 15-jarige jongen die oog getuige verklaringen heeft afgelegd over een massamoord. De jongen, be kend als Antonio, is door pater José Antonio Sangol meegenomen uit zijn huis bij Tete cn is sedert die tijd niet meer gezien. De Portugese autoriteiten zouden de jongen willen ondervragen. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het PPR-Kamerlid Jurgens is van mening, dat Kamerleden door de ministers vaak met een kluitje in het riet worden gestuurd, wanneer ze vragen stellen aan dc regering. Hij heeft minister-president Den Uyl als voorzitter van de raad van ministers gevraagd er voor te zorgen, dat dc ministers op door dc Kanier gestelde vragen duidelijk antwoord geven. Ook op deze wijze zou volgens hem blijk gegeven kunnen worden van een echt nieuw beleid van deze regering. Ook het PPR-Kamerlid Van Gorkum is erg ontevreden over dc manier, waarop ministers Kamervragen beantwoorden. 'Wat we tot nog toe van dit nieuwe kabinet op dit punt te zien cn te horen hebben gekregen, zijn precies dezelfde afleidende manoeuvres als van het vorige kabinet. En dat van een kabinet, dat beloofd heeft zo open mogelijk te zijn. Ik heb persoonlijk pas een akelige ervaring op dit punt gehad met minister Van Agt. In een vraag informeerde ik naar de beloningen van de commissarissen van allerlei bedrijven. Van Agt antwoordc mij toen, dat het in het kader van het algemeen belang beter was dergelijke zaken vertrouwelijk tc behandelen. Op zo'n manier komen we natuur lijk nooit tot een eerlijk inkomensbeleid', aldus de heer Van Gorkum. ADVERTENTIE KUNSTHANDEL gPieler "fd. cSch een b.v- Zeestraat 50 - Den Haag ZOMERTENTOONSTELLING t.m. zaterdag 1 september dagelijks van 11 -5 uur, zondags gesloten. Vandaag een kleine herinnering: om onze abonne mentenafdeling en onze expeditie in staat te stellen ook nieuwe abonnees keurig op tijd het feestelijke jubileumnummer '25 Jaar Koningin Juliana' (48 pa gina's met vele kleurenfoto's) te bezorgen, wordt het wel tijd, dat hun namen bij de genoemde afdelingen bekend zijn. 't Is nog maar kort dag. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- der/.ctlers). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die heialen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1