Graansituatie lijkt wat rooskleuriger Nieuwe Nederlandse maatschappij ioekt gas en olie in Noordzee ortstondige opleving merikaanse economie EEG geen 'walhalla' Plannen voor hervorming monetaire stelsel in grote lijnen gereed o-op beslist olgende week ver Outspan PomAir in moeilijkheden Zorg over stijgende energieprijzen voor glastuinbouw Gero verliest kort geding over circulaire Dollar wat hoger Geen VW-fabriek in Ver. Staten WALL STREET GEDRUKT Omzetten in detail handel stegen «r 14/ OW/KWARTET DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 FIN ANCIëN EN ECONOMIE T15/K17 jks| zet| if le: iti< lvr£ olland Sea Search eind dit jaar naar de beur s ,M HAAG Koortsachtig dt in de Noordzee gespeurd r gas en olie. Daarmee houdt sinds vorig jaar mei ook een ïwe, Nederlandse maatschap- bezig. Eerst nog alleen als le-financier van de opspo- 'èsactiviteiten, maar zo snel 'ad^elijk ook als 'echte' olie- ttschappij. De naam van de ïweling luidt Holland Sea •ch en het initiatief tot de ichting is o.a. genomen door heer D. E. van Raalte, die ns commissaris is. lat de Engelse maatschappij Sea ch Ltd. er niet in slaagde in Ne- !;'and een partner te vinden, werd oten een Holland Sea Search in leven te roepen. Ook al om een ere kans te maken bij het verkrij- van opsporingsconcessies in het erlandse deel van de Noordzee. oprichting ging echter niet over i. De heer Van Raalte: 'We heb- bijzonder veel moeite gehad, n we begonnen was er niets, zelfs bankier die bereid was de aande- atgifte van zo'n riskante onderne- g onder z'n hoecle te nemen. We jen ons daar zelf toen mee belast, bijzonder moeilijk bleek, al was alleen maar door het ontbreken een verkooporganisatie'. Het luk- ichter vier miljoen aan aandelen erhands te plaatsen, waarbij aan- lijke posten onder andere in han- van de Viking-groepen van de Eu- :an Community Trust kwamen. :r vond nog een aandelenruil its met de Engelse Sea Search Ltd. werd een directeur aangetrokken grote kennis van de technische van het olie-bedrijf. Deze, dr. G. Koning, was coördinator bij ver- ningsboringen te land en ter zee iverkte o.a. in dienst van de Shell Nieuw Guinea, in Nigeria, Koe- Qatar, Oman en Gabon. ll-Sl rges igsh ed an ai°' rgroten de basis van het geheel breder te ;en zal eind dit jaar een openbare 'ifte van aandelen plaatsvinden, raagd naar de grootte van de ssie houdt Van Raalte aanvanke- even de boot af, maar even later hij toch wel kwijt, dat gedacht dt aan een bedrag van vijftien joen gulden, mikken hoog, maar ik ben over welslagen van de uitgifte zeer op- istisch. De Nederlandse aandeel- ders krijgen voor het eerst de ge- ■nheid rechtstreeks deel te nemen le activiteiten op de Noordzee, om- onze maatschappij los staat van de e concerns. Bovendien hangt rond i fonds als dit voor de belegger v een stuk romantiek. Ook is het 'kleine zaak' met een duidelijk el dat het publiek kan begrijpen, f is heel simpel en overzichtelijk ,dat het zo jong is. Dit soort uitgif- heeft in Noorwegen en Engeland succes gehad. Waarom zou dat niet het geval zijn?' Het booreiland Transocean, dat in opdracht van NAM en Holland Sea Search, boringen verrichtte in de blokken Q7 en P14. Er werd gas gevonden. -SHINGTON Het Amerikaanse isterie van handel heeft toegege- dat de economische opleving in Verenigde Staten maar van korte r is geweest, terwijl het met de atie ook de verkeerde kant opgaat, economische groei beliep tussen il en juni 2,4 procent, het laagste elcijfer sinds de recessie van 1970. stijging van de prijzen was in de- dc periode hoger dan enige andere sstijging in de afgelopen 22 jaar. Het kapitaal dat door de emissie be schikbaar komt, heeft Holland Sea Se arch hard nodig. 'Exploratie, het zoe ken naar gas en olie, is - met name' op de Noordzee - bijzonder kostbaar. Ook willen wij kapitaal hebben om andere belangen in de gas- en oliesec tor te verwerven, zodat we wat meer pijlers hebben om het bedrijf te schragen'. De kans op welslagen van de emissie wordt uiteraard een stuk groter wan neer Holland Sea Search kan wijzen op resultaten van haar speurwerk en op aangetoonde en eventueel exploi- teerbare hoeveelheden gas en/of olie. Van Raalte meent echter, dat het eer ste succes van de nieuwe maatschap pij de toewijzing van twee concessies op het Nederlandse deel van het Con tinentale Plat was, namelijk de blok ken D 6. en D 12. 'Als men bedenkt dat er 26 mededingers waren, van wie er maar zestien iets gekregen hebben', dan is het resultaat zo slecht nog niet'. Duidelijk moet echter wel wor den gesteld dat Holland Sea Search de concessies heeft gekregen in samen werking met anderen, gezien de grote risico's die voor een zo jonge maat schappij aan de exploratie verbonden zijn. Het consortium, waarin een deel neming van twaalf procent werd ver kregen, is wèl naar de Holland Sea Search genoemd. Niet de beste De twee blokken waar het consortium haar geluk mag beproeven, zijn niet de beste op het Nederlandse deel van het Plat, omdat andere maatschappijen (NAM) meer en oudere rechten kon den doen gelden. 'Maar', aldus Hol land Sea Search directeur, dr. De Ko ning, 'het ziet er op het ogenblik een stuk gunstiger uit dan in het begin. Er zijn lichte aanwijzingen voor een gasvoorkomen en daarnaar wordt thans een nader onderzoek ingesteld'. De blokken D 6 en D 12 zijn niet de enige 'paarden waarop Holland Sea Search gokt'. Samen met het Ameri kaanse concern Invent is een overeen komst gesloten met de NAM, waarin Koninklijke Shell en Exxon (vroe ger Esso) ieder voor de helft deelne men. De overeenkomst houdt in dat de nieuwe groep, onder de naam Hol land Sea Search Groep II een belang heeft van vijftig procent in de NAM- concessies Q 7 en P 14. De beitel van het booreiland Trans Ocean werd in deze twee blokken de grond ingejaagd en er is inmiddels gas aangetoond. Ook hier wordt de belangrijkheid van het voorkomen nog onderzocht, maar de verwachtingen zijn eveneens hogge- spannen. 'Wanneer deze boring inder daad wat gaat betekenen is ons kost je gekocht. Dan ook wordt het een stuk eenvoudiger om kapitaal aan te trekken', aldus Van Raalte. Holland Sea Search ontwikkelt ook in Noorwegen activiteiten. Samen met twaalf andere maatschappijen is de Norsk Viking/Invent Groep opgericht, die wil boren op het Noorse deel van het Continentale Plat. De groep ver wacht, dat de deelneming van de Noorse maatschappin in het consorti um de onderhandelingen met de rege ring in Oslo aanmerkelijk vergemak kelijken. Verwachtingen Dr. De Koning, heeft van de Noordzee goede verwachtingen. 'De kans op suc ces van een boring is er momenteel één op zes, terwijl dat over de gehele wereld genomen één op tien is. Vel den als Brent en Ekofisk in de Noordzee hebben bewezen, dat er zeer grote mogelijkheden liggen'. En dat is volgens Van Raalte hard nodig ook, 'want de oliesjeiks in het Midden Oos ten worden steeds lastiger'. Van de veelbelovende Noordzee hoopt ook Holland Sea Search te kunnen profiteren, hoewel men aan dat water niet uitsluitend is gebonden. Volgens de statuten kunnen ook elders activi teiten worden ontwikkeld, wat welis waar in de naam helemaal niet tot uitdrukking komt, maar wie 'denkt er bij Shell nog aan schelpenhandel'. Voorlopig bestaan er voor een expan sie buiten de Noordzee nog geen plan nen. Daarvoor is Holland Sea Search nog te klein, te jong, te onervaren. 'Dat we in vérhouding 'met de mam moetmaatschappijen klein blijven zou me niets verbazen.' zegt dr. De Ko ning. 'Maar we moeten wel zo snel mogelijk van het 'miezerige' af. Daar op is, gezien de huidige stand van zak ken, een zeer goede kans'. [DEN Het hoofdkantoor van de Op winkelbedrijven zal volgende ek een besluit nemen over het al niet doorgaan met de verkoop Zuidafrikaanse Outspan-sinaasap- en. Dat heeft Co-Op laten weten de voorzitter van de Boycot Out- in Aktie (BOA), Dolf Coppes. dit ogenblik gaat de verkoop van irtheidssinaasappelen door de win- s van de coöperatie gewoon ir, zij het dat de Outspan-sinaasap- en vaak gemengd met Sunkist in winkels liggen. Daardoor kan ver- fring ontstaan en al enkele malen ben consumenten en actiegroepen neld dat Outspan-s'naasappelen on- het etiket van Sunkist verkocht Sen. In afwachting van het Co-Op luit zullen de BOA-medewerkers istaande zaterdag controle gaan uit ren in alle Co-Op-winkels. Dit ge- irt ook in Spar-winkels, die deze ek besloten geen Outspan meer te kopen. BOA wil nagaan of de Spar beslissing nakomt. de beslissing van Co-Op volgende ek negatief uitvalt en toch zal wor- doorgegaan met verkoop van Out- in-sinaasappelen zal op 1 september »r de 1200 bij BOA aangesloten iegroepen massaal worden gedemon- eerd voor de Co-Op-winkels. ix Lewin heeft gisteren als aandeel- uder van Albert Heijn - het groot- nkelbedrijf dat als eerste besloot i commerciële redenen' geen apart- dsinaasappelen meer te verkopen levraagd om een speciale aandeel- udersvergadering. Lewin, die onder- •er het blaadje Rechts-Om uitgeeft daarin vaak linkse tendenties in de atschappij signaleert, maakt zich rgen over de 'capitulatie' van Al- !rt Heijn voor de actiegroep BOA. zmïL De plotselinge stagnatie van het groeicijfer, vooral veroorzaakt door een opzienbarende vermindering in de verkopen van auto's en andere kostba re consumptiegoederen, heeft weer eens het spookbeeld van een recessie opgeroepen. 'De vraag is nu alleen maar of we langzaam ineenzakken, of abrupt in elkaar storten', zegt Sidney Jones, de hoogste staffunctionaris van het departement. 'Ik sluit de moge lijkheid van een economische terug gang niet uit', aldus Jones, waaraan hij toevoegde, dat het groeicijfer zich dit jaar vermoedelijk nog wat zal her stellen tot 3,5 a 4 procent. Deze laatste uitspraak is geheel in overeenstemming met de voorspelling van Herbert Stein, voorzitter van de raad van economische adviseurs van president Nixon, die meent dat de jongste cijfers van het nationale pro- dukt de kracht van de economie on derschatten en dat er een kans be staat dat de economie eerder 'een zachle landing' zal maken, dan in een recessie rollen. Van een vei slaggever SCHIPHOL De directie van de (kleine) Belgische luchtvaartmaat schappij PomAir heeft bevestigd, dat er ernstige moeilijkheden zijn gere zen. Volgens de Belgen zijn die te wijten aan 'onbetrouwbare tussenper sonen'. Zo zou PomAir zich hebben laten beetnemen door 'Canada Charters' in Toronto, waarvoor vluchten naar Eu ropa werden uitgevoerd tegen cheques die ongedekt bleken te zijn. PomAir, die beschikt over drie DC-8 vliegtuigen, heeft zich genoodzaakt ge zien de vluchten over de Atlantische Oceaan drastisch in te perken. De vluchten op Los Angeles zijn gestaakt en voorlopig zijn ook de vluchten op Canada beëindigd. De directie heeft laten weten de ver antwoording voor de passagiers 'die wij naar Europa hebben gebracht' op zich te nemen. Zij komen uit alle windstreken naar Ostende in afwach ting van hun thuisvlucht en worden in hotels ondergebracht. Dinsdag vertrok een volle DC 8 met 185 passagiers naar Detroit, terwijl 45 passagiers in hotels werden onderge bracht in afwachting van meer reizi gers die dan samen voor een volle machine kunnen zorgen. Succes joint-venture Kluwer en Bührmann DEVENTER De Uitgeversmaat schappij Succes in Den Haag wordt met ingang van 3 september definitief een joint-venture van Bührmann-Tet- terode in Amsterdam en Kluwer in Deventer. Bührmann-Tetterode en Kluwer hebben ieder 50 pet van de aandelen Succes verworven. Bij het bekendmaken van de besprekingen werd gezegd dat het bedrijf met een omzet van rond 28 min en 300 medewerkers in Den Haag geves tigd zou blijven ais de beoogde sa menwerking tot stand was gekomen. DEN HAAG Het landbouwschap heeft gisteren een brief aan de minis ter van landbouw en visserij gezon den, waarin het zijn grote bezorgd heid uitspreekt over de gevolgen van de stijgende energieprijzen voor de glastuinbouw. Het landbouwschap ver zoekt de minister op korte termijn een onderhoud over deze zaak, om na te gaan hoe de moeilijkheden voor de glastuinbouw kunnen worden onder vangen. Voor zover de stijging een gevolg is van de energiesituatie op wereld marktniveau kan de overheid niet of nauwelijks invloed uitoefenen. Ook als gevolg van het overheidsbeleid kunnen de energieprijzen in de ko mende maanden sterk stijgen. Het landbouwschap deelt de minister verder mee met bevreemding kennis genomen te hebben van berichten dat de overheid bovendien zou overwegen een sterke verhoging van de aardgas- prijs door te voeren. Deze door nati onale en internationale ontwikkelin gen veroorzaakte verhogingen van de energieprijzen brengen de glastuin bouw in grote moeilijkheden. In het totale kostenpakket van de glastuin bouw hebben de stookkosten een groot aandeel. Deze kostenstijgingen kunnen niet worden doorberekend terwijl de tuinbouw een scherpe in ternationale concurrentiestrijd voert. EFFECTEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van de zelfde dag): Akzo (67.80), Hoog ovens (67.60), Kon. Olie 105.10 gb 105.40 (105.40), Philips 48.50 gb—48.60 (48.60), Unilever 119.10—119.30 (119.50), KLM (96.50). Van een onzer verslaggevers UTRECHT De circulaire die zilver- warenfabriek Sola heeft gestuurd aan Gero-detaillisten om hen te bewegen Sola-artikelen te verkopen is niet on rechtmatig. Dat is de mening van de president van de Utrechtse rechtbank mr. A. Bejlaars. Hij deed gisteren uitspraak in een kort geding dat Gero tegen concur rent Sola had aangespannen. Gero ver loor en werd veroordeeld tot het beta len van de kosten van het geding ad. ƒ600. Gero was van mening dat Sola door het sturen van de circulaire aanzette tot contractbreuk. Gero was hierover bijzonder gepikeerd vooral omdat het bedrijf uitstel van betaling heeft ge kregen en met alle moeite probeert het hoofd boven water te houden. So la probeerde naar het idee van Gero een wig te slaan in het Gero-systeem van contractverkoop, wat inhoudt dat winkeliers door middel van een overeenkomst aan de fabriek zijn ge bonden. Sola stelde daar tegenover dat de bei de fabrieken altijd op deze manier met elkaar hebben geconcurreerd. Vooral Gero heeft volgens Sola nim mer nagelaten erop te wijzen 'hoe rampzalig voor de detaillist een sa menwerking met Sola zou zijn.' Even werd de wedijver beëindigd omdat Ge ro in moeilijkheden verkeerde, maar toen definitief uitstel van betaling was verkregen vatte Sola de hand schoen weer op. Mr. Beljaars had gezien zijn uitspraak daar niet zoveel moeite mee. vooral niet omdat de circulaire van Sola aan de/ winkeliers' geen onware medede lingen bevat en Gero-produkten niet op afbrekende wijzé worden bespro ken.' Wel vindt mr. Beljaars dat con currenten zich in het algemeen moe ten beperken als bedrijven in financië le nood verkeren. Het is naar zijn me ning dan ook 'niet fijnzinnig' in een circulaire te verwijzen naar de proble men bij Gero. Dit bezwaar woog bij hem echter niet zwaar genoeg om So la te veroordelen. ZEIST Dc Nederlandse pluimveehouderij heeft grote offers gebracht voor het walhal la van een vrij handelsverkeer in de EEG. maar waar lijkt dit nou nog op'. Tot deze emotio- nee ontboezeming kwam de heer J. A. UI. Boersma gisteren in Zeist op v de openbare be stuursvergadering van het Fro- duktschap voor Pluimvee en Eieren naar aanleiding van het besluit van West-Duitsland te beginnen met een herkeuring - aan dc grens van slachtpluini- vee dat de Bondsrepubliek bin nenkomt. De heer Boersma zei, dat er tal van voorwaarden wor den gesteld die voor de expor teurs tot een zeer grote kosten stijging zullen leiden. De ver pakking moet doorzichtig zijn, dc koelwagens moeten zo worden geladen dat de vracht voor de keurmeesters 'bereik baar' is (wat betekent dat een combinatie naar 18 inplaals van 22 ton geslacht pluimvee kan meenemen), er moet keurgeld betaald worden, voor de tempe ratuur in de koelwagens zijn normen vastgesteld, met de keu ring zijn enkele uren gemoeid en na één waarschuwing moe ten de wagens helemaal uitgela den worden en kan de inhoud drie dagen worden vastgehou den. 'Een vervalsing van de concurrentieverhoudingen' noemde Boersma de Duitse maatregel, die hij in strijd vindt met 'alle normen van fat soen en eerlijke samenwerking'. De Duitsers belemmeren vol gens hem het handelsverkeer, 'terwijl ze ook best in de win kels kunnen gaan kijken of de Nederlandse produkten in orde zijn'. FRANKFORT De plannen voor een hervorming van het monetaire wereldbestel zullen vóór het begin van de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), die eind september in Nai robi wordt gehouden, in grote lijnen gereed zijn. Dit meent de vice- president van de Deutsche Bundesbank, dr Otmar Emminger. De 'Groep van Twintig' (vertegen woordigers van de ministers van fi nanciën van tien industrie- en tien ontwikkelingslanden die de monetaire hervorming voorbereiden) zal het ont werp van deze hervorming begin sep tember tijdens een vergadering in Pa rijs opnieuw bespreken en de voor stellen aan het begin van de IMF-jaar- vergadering voorleggen aan de minis ters. Er zal echter geen absolute over eenstemming zijn op alle belangrijke punten. De ministers van de 'Groep van Twin tig' zijn het tijdens hun vergadering van eind juli eens geworden over een belangrijk punt te weten het 'aanpas singsmechanisme'. De vertegenwoordi gers van de ministers zullen zich be gin volgende maand in Parijs bezig moeten houden met de formulering van dit beginsel. Het zgn. proces van aanpassing in ge val van storingen op het gebied van betrekking op de vraag wanneer en op welke wijze de wisselkoers van een munt moet worden aangepast, maar ook op het algemene vraagstuk wan neer beleidsmaatregelen inzake de be talingsbalans (met inbegrip van bin nenlandse economische maatregelen) moeten worden getroffen. Hierbij zou de ontwikkeling van de deviezenreser ves moeten funderen als belangrijke indicator. Niet meer in goud Volgens Emminger is men in meer derheid van oordeel dat de valutapari teiten in de toekomst niet meer moe ten worden uitgedrukt in goud maar in SDR's (bijzondere trekkingsrech ten). Dit is nl. het logische gevolg van het feit dat het in de toekomst vrijwel onmogelijk zal zijn weer een 'officiële goudprijs vast te stellen, die in een realistische verhouding staat tot de prijs op de vrije goud- markt en bovendien op langere ter mijn kan worden gehandhaafd. Omdat er binnen het toekomstige mo netaire stelsel waarschijnlijk niet zo'n officiële goudprijs kan worden vastge steld, kan de SDR-eenheid ook niet meer worden gekoppeld aan het goud. De bijzondere trekkingsrechten vor men een mogelijkheid om deviezen, die nodig zijn voor betalingsdoelein den, van andere'landen te betrekken. Het staat ook vast, dat de vrijwillige beperking, die de centrale banken zich in 1968 hadden opgelegd wat de verkoop van goud betreft, in de toe komst niet meer zal gelden, aldus de vice-president van de Bundesbank. Het is echter nog onduidelijk of de centrale banken toestemming zullen krijgen ook goud tegen op basis van onderhandelingen vastgestelde prijzen aan te kopen en het tegen dezelfde prijs te gebruiken voor de afwikke ling van betalingen tussen de centrale banken onderling. Volgens Emminger zal men niet kunnen nalaten ook dit laatste toe te staan. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 42%-43% 43- Philips S 17"?fe-18»,4 fl8%-%). Unilever $441/»-% 45%-%), en KLM 35% (35"a - (Opgave Dupont-Wulston). Amerikaans landboutvministerie optimistisch Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De wereldgraansituatie begint er wat rooskleuriger uit te zien. Op het ogenblik wordt door de zeer schaarse voorraden gebalanceerd op de rand van het tekort (zie ook onze krant van af gelopen zaterdag), maar volgens het Amerikaanse ministerie zijn de oogsten die op het ogenblik worden binnen gehaald voldoende om in de behoeften te voorzien. De wereldproduktie van tarwe en voe- dergraan in 1973-74 komt volgens de opstellingen van het ministerie uit op S95 miljoen ton vergeleken met 844,8 miljoen ton in het afgelopen jaar. Daarbij zal de tarweproduktie toene men van 313,9 miljoen tot 333 mil joen ton en de voedergraanproduktie van 530.9 miljoen tot 562 miljoen ton. De voorraden tarwe in de belangrijk ste exportlanden (verenigde Staten, Canada, Australië. Argentinië) zullen naar verwachting op 30 juni 1974 on geveer 25 miljoen ton groot zijn tegen 29.4 miljoen ton op 30 juni van dit jaar. De voorraden voedergraan in de zelfde vier landen zullen afnemen van 75.8 miljoen tot 71 miljoen ton. In een speciaal rapport over de we reldsituatie voor graan schrijft het AMSTERDAM Bij een nerveuze handel met redelijke omzetten heeft de dollar in Amsterdam woensdag 'op en neer gejojood', zoals geldmarktkrin gen het uitdrukten. Geopend werd op 2,/150-/ 2,7175 te gen een slot de dag ervoor van 2.6900-/ 2,6950. Daarna ging het op cn neer tot tenslotte werd gesloten op 2.6930-.f 2,6960, een fractie hoger. Ook op de andere Europese geldmark ten ging de dollar op en neer, maar over het algemeen had de Amerikaan se munt overal bij het sluiten van de markt wat geld gewonnen. ministerie dat de voorraden op het noordelijk halfrond en dan vooral in de Verenigde Staten een.pettovermin- dering te zien zullen geven, maar dat een deel van die vermindering latei- in het jaar wordt gecompenseerd door vergroting van de voorraden op het zuidelijk halfrond nadat daar de oog sten binnenkomen. Record De wereldhandel in graan zal dit jaar in de buurt liggen van het record dat in het vorige jaar werd bereikt, zo verwacht het ministerie. Verkleining van de handel in tarwe zal vermoede lijk voor een groot deel worden ge compenseerd door uitbreiding van de handel in voedergranen. Tot nu toe zijn de vooruitzichten voor de wereldoogst goed, zo schrijft het ministerie verder. Het merkt op dat er in de Verenigde Staten een record tarweoogst wordt binnengehaald en dat de oogsten van mais, sorghum en sojabonen eveneens records tegemoet gaan. waardoor de produktie in de VS sterker zal toenemen dan in enig jaar het geval is geweest. De Canadese tar- we-oogst, die naar schatting ten min ste zeventien miljoen ton zal bedra gen, zal tezamen met nog beschikbare voorraden gelijk zijn aan de binnen landse consumptie in twee jaar, waar door ongeveer een even grote export als de vijftien miljoen ton van 1972-73 mogelijk wordt. De vooruitzichten in Australië wijzen in de richting van een verdubbeling van de tarwe-oogst, die vorig jaar slecht was, en op een toeneming van de voedergraanoogst. Argentinië daar entegen verwacht een kleinere tarwe- oogst.^De oogst in Oost- en West-Eu ropa zal waarschijnlijk even groot worden als die van het vorige jaar. De maisoogst in Zuid-Afrika en Thai land zal bijna tweemaal zo groot uit vallen, waardoor er tegen het eind van het marktjaar per 30 juni meer mais voor export beschikbaar zal ko men. Het ziet ernaar uit dat de winteroogst in China goed is geweest en dat de in het voorjaar ingezaaide granen zich normaal ontwikkelen, aldus het minis terie. Nederland Nederland heeft dit jaar een grote oogst van wintergerst en kwarwijzaad dan vorig jaar, maar een kleinere oogst van rogge, koolzaad cn vlas. Vooral de Roggeoogst gaat geweldig omlaag: met 33 procent tot 101.000 ton. Ér is zo veel minder van uitge zaaid dat een toeneming van de op brengst per hectare met 18 procent ten opzichte van vorig jaar en 10 pro cent ten opzichte van het gemiddelde van de laatste tien jaren dat niet heeft kunnen goedmaken. Die op brengst per hectare is nu 3.300 kilo. Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can WOLFSBURG Volkswagen heeft het plan om in de Verenigde Staten Ani E1e'ctr"p< een assemblagebedrijf te stichten la- Am Meiai c ten' varen. In weerwil van de lage "meiTc koers van de dollar zal het namelijk Am -)vi Te goedkoper blijven om de wagen kant «mpex en klaar uit West-Duitsland m le voe- co"'sieel ren in Amerika, dan dat men ze daar Auant Richf uit onderdelen goal opboutoen. De uurlonen en andere kosten liggen in Amerika gemiddeld 2,5 dollar hoge dan in de Bondsrepubliek tlelhl Sieel DOW JONES INDEX 20 aug. 867.40 154.48 95.16 71.38 687.7 21 aug. 857.84 152.86 95.03 71.44 690.5 22 aug. 851.90 151.97 94.55 71.33 686.2 Aand. Olll. lol. H. L. 20 aug. 8.970 13.440 1.740 403 952 21 aug. 11.480 14.310 1.713 389 963 22 aug. 10.770 15.261 1.650 445 877 DEN HAAG De geldomzetten van de detailhandel in voedings- en genot middelen waren in de eerste helft van dit jaar 4 tot 13 procent hoger dan in de eerste helft van 1972, zo blijkt uit de cijfers van het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Met 4 procent stegen de omzetten van de banketbakkers, met 5 procent die van de melk- en zuivel handel, met 7 procent die van de han del in dranken (al dan niet met alco hol) en Van de slagers, met 8 procent die van de bakkers en de sigarenwin keliers, met 12 procent die van de groenteman en met 13 procent die van de zelfbedieningszaken in kruide nierswaren. Can Pacafic Ky Celanese Chase Manhattan Chessle System ("hrvsler Cities service Colgate Falmollve Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can 23% 23% 43% 43Ti 30", 30% 14% 14% 29% 29 21% 21% 23% 23% iVrlghi 22% 22% Eastman Kodak 132'., 131% First Nat City 42% 42% Ford Moior Koersen in Montreal 22/8 Can Breweries o Cello 2-?J Chadbourn Golh 22„;' Chase Select Fd 2j Columbia Gas Cunflnco 5 4 3L C°nl Te,eph0ne 20% Fluor Corp Getty (111 113 112% Ci' hl It the s 56% 56% Gii.nd.vear 1 and B 20% 20 Gulf oil 21% 21% Illinois Central Ind. 18% 18 Insllco 8% 9 Int Busln Mach 297% 297% Intern Harvester 82% 32% Inl Nick of Car- 31% 31% lot Paper 40 40% Int Tel Tel 30% 30% Johns Manvllle 19% 19% Jones and Laugh 17% 16% Kenriecott Copper :9%e\- 29% Kraft Co 42 41% Ling l.emco Vough 8% 8% Litton Irid 8% 6 Lockheed Aircraft 6 5% Marcor 22% ióö Martin Marietta 16% 16", May Dep Stores- 27% 26% McDonnell Dnugla 20% 29 Mobil Oil Corp 55% 55% Nahisco 40% 39% Nat Cash Register 32% 33% Nal Distillers 13% 13% Nal Cypsum 13 12% Nal Sleel 381 35% Nal Lead tnd 13% 13' Gen Cigar 14% 14% Int Bank for Rec 97%b9 7%b Pac Gas and F,1 25 25 l'enn Central 2 2 Pepsico 79% 79% Phelps Dodge 44% 44% Philip Morris 117% 11S% Philips Pelr 53% 53% Procter V Gambl 96% 96% RCA 22% 22% Republic Steel 21% 23 Reynolds Ind 46% 45% Royal Dutch Petr 43 42% Sar.ta Fê Ind 23 22% Sears Roebuck 93 94% Shell (lil 32% 53 Souihern 16% 16% Southern Pacific 28% 2S% Railway 33% 33% Suerrv Rand 45% 46% Stand'(III Calif 61% 62% Stand Oil Indiana 76% 76% Exxon Corp 89 87% Studebaker Worth 35% 35% Sun Oil 45 44% Texas Gulf Texas I fist Transamcrtc United Airmail United Brands IIS Steel li rel 16% 16*4 ■u>e 1.1 34 33% i 20 19% 14) -38% 38% 21.30 21 30 1 Ind Nat Can NY evmr A North West H N Am Philips Standard .Bran Tandy ailWw

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17