Uit de weekbladen X Bezetters van academie Groningen voor rechter Woonwagen-razzia Econoom Tinbergen Uitholling leger Bonden/Delta Lloyd Raadsel rondom wrak Spitfire Invloed Pax Christi China plus en min Lege woningen Nieuwe vereniging verpleegkundigen binnenkort actief Kritiek op bezoek van Navovloot aan Den Helder Straaljager valt, bemanning gered Réserve du Palais Gallien rood of wit rROUfl KW \K I II DO.NDEKD \G 23 \I 01 -It 1973 T14/ Vrij Nederland: Vrij Nederland ging praten met offi cier van justitie mr. P. J. H. Duyx, de man achter de grote razzia op vijf woonwagenkampen in Brabant. Deze blijkt zich niet zo erg in de problema tiek van de woonwagenbevolking ver diept te hebben. Hij spreekt van een 'onmaatschappelijk volkje' en 'lieden die maar bij de steun aankloppen, ter wijl als je ze op de kop zet. clan bar sten ze van het geld'. Ook opmerkelijk zijn de uitlatingen van Carel Briels, eens een befaamd organisator van grote feesten, maar na wat mislukkingen een beetje in het vergeetboek geraakt. Martin van Amerongen zocht hem op in zijn Bra bantse kasteel en kreeg hem aardig aan praat. Zo zei hij over Brabantse autoriteiten: 'Babbels en kapsones maar geen cent in de zak met hun el lendige KVP'. Verder biedt VN een intervieuw met onderwijsministers Jos van Kemcnade en veel leesvoer voor filmliefhebbers in het blad Film fan. dat als bijlage bij VN wordt ver strekt deze week. Haagse Post: Econoom Jan Tinbergen, die geruime tijd al zijn krachten inzette voor ver nauwing van de kloof tussen rijk en arm in de wereld laat nu weer wat meer zijn licht schijnen over de inko mensverdeling in Nederland. Haagse Post ondervroeg hem daarover. Vol gens Tinbergen kan er in Nederland direct met een inkomenspolitiek wor den begonnen. Over de vraag wat rechtvaardig is merkt hij onder meer dit op: 'Men gaat ervan uit. dat het rechtvaardig is, dat de een betere ga ven heeft dan de ander. Dat is niet waar. Dat is een natuurwet en de na tuur is niet rechtvaardig. De natuur kan hoogst onrechtvaardig zijn'. Min der filosofisch is zijn voorstel om weer terug te keren naar de geleide loonpolitiek. Maar dan moet wel ie dereen onder een cao vallen, 'dat zou prachtig zijn', meent Tinbergen. De rel rondom het Rotterdamsp schoonmaakbedrijf Booy leidde HP naar wethouder Viersen. Die vindt dat bedrijven, die de boel zo veront reinigen eigenlijk door de overheid moeten worden bestuurd. 'Net als de vuilophaaldienst, dat is een monopolie der gemeente, je moet de kans. dat er iets gebeurt, de kans dat de bevol king er hinder van heeft zo klein mo gelijk maken'. Martijn de Rijk be schrijft hoe het arbeids-ethos slachtof fers maakte in Limburgs oostelijkp mijnstreek. Elseviers Magazine: Elseviers Magazine berijdt een oud stokpaardje: de uitholling van de krijgsmacht. Eppo Doeve heeft kenne lijk zijn best gedaan op de voorplaat met een slapende Nederlandse Leeuw, die zijn pijlenbundel en zwaard aan de kant heeft gezet. 'Zo erg is het met onze krijgsmacht niet gesteld. Maar het is wel een toestand, die ons boven het hoofd hangt, als men zekp- re negatieve tendenzen hun gang laat gaan', zo wordt toegelicht in een in leiding bij een vraaggesprek met de fensie-minister Vredeling. 'Er gebeuren in het Nederlandse de fensieapparaat dingen, die onze bond genoten met verbijstering ven-uilen', heet het verder op. Dan volgt er een opsomming van enkele zeer recente gebeurtenissen. Daaraan wordt de vraag verbonden: 'Is het wonder dat onder die omstandigheden een VVDM kan ontstaan?' Een vraag, die moei lijk te beantwoorden is. want de WDM i vereniging voor dienstplichti ge militairen) was er ver voordat de door EM genoemde omstandigheden er waren. Volgens EM is er maar één remedie voor het leger: 'De sanering te beginnen waar het kwaad begint* in de top'. De Groene Amsterdammer: In De Groene Amsterdammer legt Ar- nout Wecda uit, waarom de vakbon den er verkeerd aangedaan hebben in te stemmen met de verkoop van Delta Lloyd aan een Engelse verzekeraar. De vakbonden hadden er aan moeten denken, dat het op langere termijn gezien beter is, dat de verzekerings maatschappijen in handen van de overheid komen. 'In de huidige, op beperkte belangenbehartiging gcrichtp filosofie van de verzekeringsbonden is voor een dergelijk overheidsingrijpen echter geen plaats. Sterker nog: door zich met op het eerste gezicht vet lij- Van eem verslaggever DEN HAAG De wrakstukken van een Spitfire die op de vliegbasis Twen- the zijn opgegraven, hebben een raadselachtig probleem opgeleverd. Het boordgeschut van de machine is teruggevonden, echter geen spoor van patronen of hulzen. Restanten van een half verkoolde pa rachute werden aangetroffen, maar tegen de verwachting in geen spoor van de vlieger, die veronder steld mag worden te zijn omgekomen. Opvallend was voorts dat de machine letterlijk gloednieuwe banden had en dat het richtingroer niet de beschilde ring van de RAF had. Daarom denken de bergers dat ze te doen hebben met een van de laatste modellen Spitfires, die op een proefvlucht is verongelukt. Voor zover valt na te gaan hebben drie squadrons Spitfires IX vanaf Twenthe geopereerd. Daarbij waren twee Noorse squadrons. Waarschijn lijk heeft de machine waarom het hier gaat in of na april 1945 gevlo gen. Het raadsel van de man die het toestel bestuurde is nog niet opgelost. Verder onderzoek in Engeland moet dat ophelderen. kende werkgelegenheidskluif in de tent der Britten te laten lokken, hebb- ben de bonden een toekomstige natio nalisatie alleen maar bemoeilijkt'. Op de binnenpagina's van De Groene een stuk over de zwarte dwangarbeiders in de Zuidafrikaanse landbouw met als toetje het gedicht 'Geen siaansap- pel toe' met de plastische regels: 'Nu houd ik mijn handen onschuldig bloed. 't Druipt uit de rekken van de krui denier. bloederig, gekneusd, goedkoper bij 't dozijn bloedrood stervend op het Leidse- plein'. De Nieuwe Linie: Jac Vrocmen vertelt in De Nieuwe Linie hoe groot de invloed van de vredesbeweging Pax Christi is. Hij meent, dat deze organisatie onder lei ding van kardinaal Alfrink een beetje opschuift naar links. De kardinaal is een ovenwichtsaerobaat zonder enige zwier, maar dan ook niet in het open baar te provoceren tot standpunten, verklaringen etc. Voor sommigen is zijn vorm van niets zeggen vaak erger dan zwijgen geweest. Toch is zijn be tekenis en invloed er onmiskenbaar één, die binnen het geheel van de kerk in progressieve richting werkt'. 'Zuid-Limburg, de laatste kolonie van Nederland' staat er boven het artiiel van A. Weherens over de meest zuide lijke provincie. 'Een kolonie in de ei genlijke zin van het woord is Zuid- Limburg sinds 1839 nooit geweest, maar wel is het land economisch, uit gebuit verdrukt en cultureel achter uitgezet. Nederland heeft een zware verantwoordelijkheid nu dit gebied economisch en milieutechnisch onder druk slaat', aldus Weherens. Hel nog geheime ontwerp van de wet op de stadsvernieuwing staat deze week al voor een deel in DNL, die het meteen van zeer kritische kantte keningen voorziet. Hervormd Nederland: Mr. Philips Everts bezocht China en vertelt daarover in Hervormd Neder land. Over de vorderingen van de Chinezen op materieel gebied laat hij zich lovend uit. Het geestelijk klimaat staal hem minder aan: 'De hele maat schappij is van de politiek door- drengt. de kunst, de opvoeding, met huwelijk, het hele sociale en econo mische leven. Het is een samenleving, die om een gevaarlijke vergelijking te maken, misschien kan worden ver geleken met de situatie, die bij ons bestond in de middeleeuwen toen de religie het hele leven beheerste. Maar die religie was op het heil in het hiernamaals gericht, terwijl het in China gaat om het heil op aarde'. Journalist en entertainer Henri Knap krijg t in Hervormd Nederland nog eens de gelegenheid te waarschuwen tegen de vervuiling van het geestelijk klimaat in Nederland. Aan het éind van zijn verhaal roept hij op tot meer gemakzucht: 'Verantwoordelijkheid is net een zware rugzak. Wees dolblij dat anderen hem dragen. Het loopt zoveel lekkerder. Accent: 'Duizenden woningen blijven leeg als bedrijfsleven verder wordt beknot, 'le zen we in Accent. De zin vloeide uit de pen van professor A. Heertje, aan hanger van DS '70. Hij zag lege wo ningen in Emmen en geeft indirect het kabinet-Den Uyl de schuld. Door het 'inflatoire beleid' van de regering, ónder druk van de vakbeweging, is het klimaat voor ondernemers in Ne derland ondraaglijk geworden. Daar om gaan ze de grens over. De groei van het aantal arbeidsplaatsen blijft uit en de nieuwe woningen zijn daar door overbodig geworden. Dilo van Commenée, voorzitter van de christelijke bouwbond, heeft de aan dacht getrokken met een aanval op extreme tendensen' in het NW. Dat leverde hem een vraaggesprek met Ac cent op. Daarin onthult hij. dat het CNV vorig jaar besloten heeft mee te doen aan de federatie van de drie vakcentrales om de invloed van Arie Groenevelt binnen het NVV niet te groot te laten worden. Het ging er om 'de andere NVV'ers de helpende hand toe te steken.' Van een verslaggever UTRECHT De 'Initiatiefgroep' van verpleegkundigen verwacht, dat vier bestaande organisaties en bloc zullen toetreden tot de nieuwe vereniging, die de groep voorbereidt. Die organi saties zijn de Nederlandse en dp christelijke vereniging van verpleeg kundigen en verzorgenden fNVVV en NCVVV), de Nederlandse Bond van Kraamverzorgsters en de Nederlandse Bond van Wijkverpleegsters. De initiatiefgroep is gevormd door vijftien verpleegkundigen uit verschil lende organisaties om de in een fede ratie samenwerkende NVVV, NCVVV en de Katholieke Unie van Verpleeg kundigen (KUW) tot een fusie te dwingen. Als dat niet lukte zou d? groep zelf 'één' vereniging voor ver- plegenden en verzorgenden oprichten. Inmiddels is besloten dat de nieuwe organisatie, tenzij de drie verenigin gen zich vóór 1 september voor een fusie uitspreken - en daar ziet het niet meer naar uit - vanaf die datum als 'vereniging in oprichting' activitei ten gaat ontplooien. Op 1 januari gaat de vereniging dan definitief van start. De initiatiefgroep heeft tot nu toe bijna duizend adhesiebetuigingen ont vangen. Doelstelling van de nieuwe organisatie wordt niet 'alleen de ontwikkeling van het eigen beroep maar ook die van de gehele volksgezondheid Het is de be doeling, dat de vereniging op langere termijn een organisatie voor alle dienstverleners in de gezondheidszorg wordt. Van een verslaggever GRONINGEN Een aantal studenten en stafleden van de rijksa versiteit in Groningen zal vervolgd worden voor de open bezetBlpj uit protest tegen de duizend gulden-wet van het academiegebjvF van 16 tot en met 18 februari van dit jaar. Studenten en staflej hebben een dagvaarding ontvangen van de officier van justitie Groningen voor 6 september. De tenlastelegging luidt lokaalvn breuk. Op verzoek van het college van be stuur van de universiteit verwijderde de politie de bezetters met zachte hand uit het gebouw en kregen 370 mensen een proces-verbaal. Verschil lende protestakties waren het gevolg. Er werden ruim'5000 handtekeningen verzamelcd om de afkeur van het po litieoptreden te onderstrepen en de universiteitsraad nam op 23 februari unaniem een motie aan waarin een beroep op de officier van justitie DEN HAAG De Kamerleden Walt- mans (PPR) en Ter Beek (PvdA) me nen dat de aard van het Navo-vlootbe- zoek aan Den Helder niet in overeen stemming is met de geest van de door het kabinet genomen beslissing om het Navo-eskader niet in Amsterdam te laten afmeren. Zij stellen dit in schriftelijke vragen aan minister Vredeling (defensie). werd gedaan de zaak te seponerea s De Groningse studentenbond vindt iwe proces een politieke aktie om de denton te intimideren in zijn at voor gratis onderwijs en tegen fiy ciële drempels. De komende wegsacti zal de bond verschillende vergad<,e]ji^ gen beleggen om zich te beraden i- verdere akties tegen de duizendf' den wet. Van een verslaggever GRONINGEN Een Phantom-st jager van de Amerikaanse luchtr in Duitsland is gistererf neerges bij de dorpskern van Lauwers binnen de dijk waarmee het voori ge Lauwersmeer van de waddenze afgesloten. De twee bemanningsle konden het toestel tijdig met schietstoel verlaten en zijn gered i- n een helikopter van de Nederlai 'hfr luchtmacht, die onmiddellijk van schelling opsteeg. fles 0.75 liter Vers vlees/groenten/fruit en delicatessen gelden t/ m zaterdag 25 augustus. Overige aanbiedingen t/m woensdag 29 augustus

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 16