ORANJE GAAT WEER AF Schuiten in de schaduw van Ponsteen 'Moeizame deprogrammeerde doelpuntenshow tegen IJsland blijft al op 5-0 steken Cruijff negeert Ajax ;and groep 3 daar blijft n mens gezond bij! ©UW/KWARTET DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 SPORT T11/K13 AMSTERDAM Het ziet er naar uit, dat Johan Cruijff zijn voornemen om vandaag nog zijn oriëntatiebezoek aan Barcelona of te leggen, niet ten uitvoer kan brengen. Ajax-trainer Geor ge Knobel eist hem op voor de trip die de Amsterdammers dit weekeinde naar Spanje maken. Ajax komt in Cadiz uit in een sterk bezet toernooi. De claim -- van Ajax steunt op een nalatig heid van Barcelona. Ajax' presi- w Hum was met de Spanjaarden .overeengekomen dat nog deze li week de transfersom van drie miljoen gulden zou worden .overgemaakt. Tot op heden -heeft Ajax evenwel nog geen 'cent gezien. Naar Knobels idee .betekent dit dat de overgang ■van Cruijff nog niet beklonken is en dat Cruijff nog steeds bij Ajax onder contract staat. Geor- -ge Knobel heeft Johan Cruijff 1 vóór cle interland tegen IJsland al van Ajax' standpunt op de 81 hoogte gebracht. Knobel: 'Op ■~,het moment dat Barcelona heeft betaald, is Cruijff in mijn ogen vrij. Dan hoeft hij niet meer j mee'. 1: Cruijff zelf en Cor Coster, zijn manager-schoonvader, verkeren .in de veronderstelling dat dit alles op een misverstand berust. 2,Zij hebben van Barcelona de oezegging gekregen dat de ransfersom onverwijld in Ajax' l: ras zou worden gestort. En hoe- vel zij ook met het bestuur van 'FC Barcelona nog geen contact lebben gehad over deze zaak, Riemen zij aan dat de Spaanse lub in zijn bedoelingen wordt -geremd door de Madrileense in- J%loed op de regering. FC Barce lona heeft nl. van het betrok ken ministerie toestemming no- 2 dig om het bedrag van driemil- ioen gulden op een Nederlandse bankrekening over te maken. Iruijff en Coster trachten nog 1 iandaag contact te krijgen met larcelona-bestuur en zullen 4 laar gelang hiervan hun maat- egelen nemen. Johan Cruijff heeft voorzitter laap van Praag vanochtend la kten weten dat hij zich distanti- 4leert van de nieuwe ontwikkelin- jen en niet met Ajax naar Ca- J12 zal reizen. Voor hem is de 10 transfer beklonken. De toezeg gingen die Ajax hem en Barce- 0na hebben gedaan garanderen hem een 'vrije uittocht'. 1 Hand «wegen nd 'menstellen van acht er vol zings ploeg stelt coach Frans Mahn voor problemen 17C Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Op de lijst van teleurstellende vertoningen van het Nederlands elftal, kan sinds gisteravond ook de kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap tegen IJsland worden bijgeschreven. Nederland kwam in het Ajax-stadion tegen de noordelijke amateurs niet verder dan een 5-0 score. Een teleurstellende uitslag in een duel, waai*voor een waar doelpunten-festein geprogrammeerd stond. Neder land bouwde in de eerste helft via acceptabel voetbal een weelderig lijkende 4-0 voorsprong op, maar viel tegen de enthousiaste IJslan- ders na de rust zover weg, dat de nasmaak van het geheel uiterst bit ter bleef. Nederland had tegen de stug en uiterst massaal verdedigen de IJslanders bijna alles te verliezen en niets te winnen. En dat ge geven is een te zware last voor de Oranje-formatie gebleken. Want de vraag blijft, wanneer (en vooral bij wat voor uitslag) de tevreden heid wel aanwezig geweest zou zijn. Door het grenzeloze optimisme was er bij voorbaat al niet of nauwelijks eer te behalen. Met dat ge geven moest Cor van der Hart als bondscoach debuteren. Het concept was uiterst simpel. Nie mand twijfelde aan een overwinning van het Nederlands elftal. Maar het aantal doelpunten moest bij voorbaat al zo hoog mogelijk worden opgevoerd in ieder geval hpger dan rivaal België indertijd (tweemaal 40). Nederland had er dan ook alle baat bij een zo hoog mogelijke score. De pupillen van Fadrhonc en Cor van der Hart ge hoorzaamden trouw. Van der Hart: 'Natuurlijk wisten we, dat de IJslan ders massaal voor het doel zouden blijven staan en dat onze bewegings vrijheid in de doelmond beperkt zou zijn. Om die muur open te breken hebben we zoveel mogelijk via de vleugels -en individuele acties ge speeld. En daarbij moest dan weer voorkomen worden, dat het elftal massaal zou aanvallen. Cruijff en Bro- kamp moesten bijvoorbeeld in de spits zo veel mogelijk wisselen.' Van Hanegem Om de automatisch ontstane aanvals- drang van de formatie enigszins te temperen gaven de beide coaches, na' een lange discussie, in de basisopstel ling de voorkeur aan Willem van Ha negem boven Gerry Mühren. Van der Hart weer: 'Van Hanegem is nu een maal wat minder agressief ingesteld, hij kan ook wat gemakkelijker ruimte maken.' Vanuit die hooghartige hou ding werd IJsland bestookt. Een ploeg, die in de eerste fase van het eenzijdige duel zich alwat minder ti mide opstelde dan algemeen werd ver wacht. Natuurlijk waren de amateurs vanaf de eerste seconde de kansloze underdog, natuurlijk misten zij de kwaliteit om het Nederlandse aanvals- geweld te pareren, natuurlijk werd er ook door het publiek wat schamper om hun acties gelachen. Maar toch. Toch toonde IJsland niet een zomaar van de straat bijeenge schraapt ploegje te bezitten. In de brigade scholen wel degelijk, zij het beperkte, mogelijkheden. De snelle aanvaller Geirsson, een van de twee spitsen, snelde Wim Suurbier, toch ook niet de traagste, ia de eerste peri ode een paar keer knap voorbij. De andere Geirsson, op het middenveld, had in het recente verleden niet voor niets enige faam verzameld door het uitschakelen van dj Zweedse ELndho- venaar Ralf Edstrdm en staat niet voor niets onder contract bij de West- duitse Bundesligaclub Hertha BSC. En dan vleugelverdediger Sigurvins- son, 18 jaar pas, onlangs gecontrac teerd door het Belgische Standard Luik. Zeker hij bleek geen moment bereid de tomeloze aanvallen van de Nederlanders zo maar te laten passe ren. IJsland, kortom, probeerde via die belangrijke pijlers al het construc tieve wat in hun vermogen was, te presenteren. Onaantastbaar Twee spitsen bleek evenwel wat wei nig oni de kansen volledig te benut ten. Maar het lukte Leifsson en Geirs son toch maar om doelman Jan van Beveren vanaf het begin om volledige concentratie te vragen. Twee keer moest de doelman van PSV zich tot het uiterste strekken toen de IJslan- in vrijeipositie alleen voor hem verschenen. Nederland namelijk ac teerde zo optimistisch, dat via snel held de IJslanders inderdaad bij vla gen schuchter uit hun stellingen konl den komen. Maar verontrusten deed dat uiteraard Oranje niet. Daarvoor was het klasseverschil te gigantisch, de individuele kwaliteiten van de Ne derlanders te groot en de mentale Willy Brokamp laat nummer vier aantekenen. Het was bijna het einde van de gehele doelpuntenproduktie van het Nederlands elftal. En dat al na 30 minuten spelen. voorsprong, alleen al te onaantastbaar. Nederland scoorde dan ook met een gedegen regelmaat. En het ene doel punt was in de voorbereiding en de afwerking misschien nog fraaier dan de andere. De eerste helft leverde vier treffers op. Van achtereenvolgens Van. Hanegem (na vijf minuten al), Johan Cruijff, Arie Haan, en Willy Brokamp. Doelpunten, die stuk voor stuk werden geproduceerd na verruk kelijke staaltjes voetbal. Een passje terug naar een komende man, een vlijmscherpe bal van Cruijff, door de toen al wanhopige IJslandse defensie. Misschien ging het te gemakkelijk, kon daarom zo nu en dan een begrij pelijke, maar betreurenswaardige no- nonchalance genoteerd worden. De combinaties vergden ook te vaak te veel tijd. Het aantal schijven, waar over de aanvallen gingen, leek soms eindeloos. Daardoor werd ook het tem po gedrukt, volgde zo nu en dan het langzame handgeklap van de tribunes. De honger van de massa bleek niet te stillen. Maar dat het Nederlandse elf tal alle gerechten heeft opgediend om dat euvel weg te werken, is peVsé niet waar. Zo geolied als Ajax in het zelf de stadion over zwakke opponenten pleegt te walsen, zo simpel werden de IJslanders toch niet geslacht. Voor een complete show ontbrak te vaak bij voorbeeld de beslissende een-twee combinatie, die het centrum van de IJslandse verdediging uiteen kon ra felen. De verwachtingen zijn, dat het Nederlands optimisme te hoog gespan nen is geweest. Het Nederlands elftal werd voor dit duel gepresenteerd alsof de IJslanders amper hun voetbalschoen konden vast maken. Zo erg was het nu ook weer niet. België kon dat veel eerder al ge tuigen. Ook die formatie kwam tegen 10— 0 14— 0 8—12 1—21 Willem van Hanegem opent de score. Zijn schot verdwijnt langs de wanhopig grijpende doelman Olafsson in het net. J SEBASTIAAN Terwijl de 20-jarige Herman Ponsteen gisteren eerste grote triomf uit zijn carrière vierde, sloot een andere reur uit.de selectie van Frans Mahn teleurgesteld en een beetje bitterd het belangrijkste hoofdstuk uit zijn loopbaan af. Ponsteens mf, een derde plaats op de altijd lastige kilometer èn een halve ileplaats op het zware achtervolgingsnummer was voor een belang- deel ook de triomf van coach Frans Mahn. Maar diezelfde Mahn het de komende dagen nog moeilijk genoeg krijgen om Roy uiten, een vaste keus voor de achtervolgingsploeg, te bewegen om plaats in dat kwartet nog in te nemen. iiten werd in de ochtenduren, 'Het begon dit jaar met de dood van i Ponsteen de op één na beste tijd mijn vader, in april. Dat was een heel ,kte in de achtervolgingskwalifica- nare zaak. Ik kreeg er een klap van te uit dat toernooi gewipt. Zijn tijd verwerken en ik moest bovendien 5,76) was niet toereikend om door thuis bijspringen in de zaak: terwijl i/r.A ringen tot de laatste acht. Schui- ik voordien een belangrijk deel van voelt zich duidelijk tekort gedaan mijn tijd aan de wielrennerij kon be- coach Mahn. Een deel van zijn steden, moest ik nu voor de training letrekkelijk falen schuift hij 's ochtends voor dag en dauw de deur ook op Mahn. hetgeen ondermeer uit om de zaak thuis te kunnen laten it uit zijn kwalificatie van de Ne- marcheren. Zeven weken lang heb ik 9o andse coach: 'Mahn is een Pon- dit seizoen op non-actief gestaan, •coach', daarmee aangevend dat Eerst door het tragische overlijden n bijna alleen maar aandacht zou van mijn vader, toen kwam daarover- len voor Herman Ponsteen. Frans heen een val in Olympia's ronde van n ging wijselijk niet teveel op die Nederland en vervolgens liep ik nog en in. 'Als je zo uit het toernooi een schorsing op van de KNWU om-. It gewipt als Schuiten, voel je je dat ik een wedstrijd niet op de juiste prettig. Schuiten moet tot zich- wijze had afgeschreven.' komen. Ik laat hem voorlopig De 22-jarige Roy Schuiten kon de even betijen. Hij heeft het er training van baancoach Frans Mahn elijk moeilijk mee.' maar gedeeltelijk volgen. 'Ik zat te veel gebonden door dc zaak. Dat is lo- 'ENSLAGEN gisch, maar ik wekte bij de anderen Schuiten werd begin dit jaar nog toch een beetje wrevel, omdat ik er houwd als één van de grote Ne- niet bij was. Ik voelde mij een beetje andse talenten op de baan. Zijn buitengesloten. Als er een afspraak ichtingen op de achtervolging, was, ging dat altijd buiten mij om. Ik r ook en voural in koppelkoersen, was daar gewoon niet bij. Het gebrek ligden van een meer dan normale aan training wreekte zich. Ik voelde leg voor het baanwerk. De 22-jari- dat ik niet zo goed reed als in het Schuiten leek als wielrenner een verleden.' Ie toekomst tegemoet te gaan, tot- Niettemin werd Roy Schuiten bena- voor hemb de wereld ineen stortte, derd voor een profcontract. Bob Le- langue, ploegleider van Eddy Merckx, polste op verzoek van diezelfde Merckx Roy Schuiten, in wie Merckx een bruikbare kracht ziet. Een betere referentie als wielrenner is er nauwe lijks denkbaar. Schuiten weet echter dat hij niet op het aantrekkelijke aan bod van Lelangue kan ingaan. 'Het is niet verantwoord, de zaak thuis moet doordraaien. En dat kan niet als ik als professional steeds van huis zou zijn. Daarom zet ik aan het eind van het seizoen een punt achter mijn wie- Iercarrière. Noodgedwongen. Ik zie er ook weinig in om volgend jaar nog als amateur door te gaan. De nieuwe sponsorbepalingen van de KNWU, waardoor je na je 23ste geen sponsor meer mag hebben, zijn uiterst onaan trekkelijk. Ik ben niet van plan voor een appel en een ei te gaan rijden.' Schuiten is niet van plan om in de achtervolgingssport te starten, waarin hij met Ponsteen en Nieuwenhuis een vaste keus is. 'Ik zie die hele ploeg niet meer zitten. Tijdens de training slachten de coureurs elkaar gewoon af. Ik heb eerder deze week al aan Mahn laten weten, niet in die ploeg te willen rijden. Hij is bij me geweest om te proberen mij om te praten, maar ik heb er weinig trek in'. RELEVATIE Wanneer Schuiten inderdaad voet bij stuk houdt, zal Mahn twee van drie resterende kandidaten voor de achter volgingsploeg (Rinkel, Breur en Dek kers) moeten kiezen. Voor Mahn zal dat zonder meer een handicap zijn, omdat Schuiten bewezen heeft juist in die ploeg een uiterst belangrijke schakel te zijn.' Bovendien heeft het succes van Ponsteen de anderen nog gestimuleerd. Al op de eerste dag van dit wereldtoernooi is de 20-jarige MTS'er uit Nijverdal de relevatie van deze baantitelstrijd gebleken. In de ochtenduren verbeterde hij eerst het wereldrecord overdekte banen, dat op naam stond van Roy Schuiten een prestatie die later nog door de huidi ge wereldkampioen Knud Knudsen overtroffen werd. 's Avonds in de kwartfinales, realiseerde hij opnieuw een hele beste tijd (4.49,56). Die ver richting werd nauwelijks een uur la ter gevolgd door een krachtsexplosie op de kilometer die uiteindelijk op een bronzen medaille uitliep. Ponsteen, de nationale kampioen op de kilometer, zou aanvankelijk ver vangen worden door de Rotterdamse sprinter Rini Langkruis. Bij de aan vankelijke planning van de organisa tie werd tussen de 'kilometer' en de 'achtervolging' maar weinig ruimte gelaten. Het programma werd echter ter elfder ure veranderd, waardoor er nu ruimte kwam om te herstellen van de inspanningen op de achtervolging alvorens aan te treden voqr de kilo meter. Herman Ponsteen: 'Ik reed hier tijdens een training voor de ach tervolging een tijd van 1.08,5 minuten op de kilometer. Dat was voor Rini Langkruis aanleiding te zeggen, 'Rijd jij die kilometer maar. Wanneer men veertien dagen geleden had gezegd, jij moet op de eerste dag van het toer- v nooi twee keer een achtervolging en een rijdrit rijden, was dat voor mij een psychische belasting geweest. Nu wist ik het pas kort tevoren. Ik ben helemaal onbevangen aan de 'kilome ter' begonnen, want voor mij is die achtervolging het belangrijkste. Ik denk dat ik door die onspannen hou ding zo'n goeie tijd heb kunnen ma ken'. Amateurs achtervolging: kwalificatie-ronde: 1. Knudsen 'Nol 4.49.48, 2. Ponstccn (N'ecl) 4 30.70. 3. Puzrla iTsj) 4 53.10. 44. Osokin Rus i 4.53.62, 5. Kratzer (WDld) 4.53 63, 6. Krmann (Zwll 4.53.65, 7. Lutz (WDld) 4.54.24, 8. Hallam (GB) 4.54.36. Uitgescha keld: 9. van den Broucke (Belg) 4.54.37, 12 Schuiten (Ned) 4.55.7«. Kwartfinales: eerste rit: 1. Kratzer (W-Dld) 4.49.88, 2. Osokin (Rus) 4.51.90. Tweede rit: 1. Kurmann (Zwits) 4.51.83, 2. Puzrla (Tsj- Sl) ingehaald na 3400 meter. Derdo rit: 1. Ponsteen (Ned) 4.49.56, 2. Lutz (W-Dld) 5.00.82. Vierde rit: 1. Knudsen (Noorw) 4.48.11, 2. Hallam (Gb) 4.56.47. Kilometer tijdrit: 1. Klerzkowski (Polen) 1.07.51; 2. Rapp (Rusl) 1.08.08; 3. Por.'steen (Ned) 1.08.33; 4. Ferro (It) en Pedersen (Denm) belden 1.08.35; 6. Angelov (Buig) 1.08.53: 7. Michalsky (W-Dld) 1.08.79; 8. Clark (Austr) 1.09.39; 9. Remond (Zwits) 1.09.60: 10. Tkac (Tsj-Sl) 1 09.76. Amalcurstayers: eerste serie (eerste twee naar finale; overigen naar herkansingen) 1. Gnas (WDld) - Schindler 40 km in 34.15.74, 2. Dupontrcux (Fra> - Marechap op 195 m, 3. Sagi-era (Sp) -Oliver op 4 ronden en 30 m, 4. Dc Jong (Ncd) -Stakenburg op 6 ron den en 10 m. Tweede rit: 1. Caldcntry (Sp) -Mora de 40 km in 34.12.96, 2. Carraro (It) - Dagnoli op 2 ronden en 145 m. 3. Routens (Fra) - Gou- torbe op 9 ronden en 20 m Breuer (Wdld) opgegeven. Derde serie 1. Mlnneboo (Ned) Stakenburg 40 km in 34.19.66; 2. Podiesch (W-Dld) Schlindler op 4 ronden en 280 m. 3. Maveau (Belg) - De Bakker op 6 ronden en 150 m 4. Bordoy (Spa) - Mora op 9 ronden en 260 m. 5. Herger (Zwits) - Luginbühl op 13 ronden en 245 m Dames: sprint: eerste ronde (winnaressen naar kwartfinales; overigen naar herkansin gen): eerste serie: 1. Galina Ermolajeva (Rus) 14.18, 2 Hanna North (VS) tweede serie: 1. Mini 'Brinkhoff (Ned) 13.92, 2. Mo- rena Tartagni (It) derde serie: 1. Sheila Young (VS) 13 65. 2 Elena Ponomarcva (Rus) vkerde serie: 1. Iva Zajickova (Tsj) 13.39; 2. Sue Novara (VS): vijfde serie: Willy Kwantes (Nedi 13.19, 2. Luigiria Bissoii (It). Kwarfinales: eerste rit: 1 Ermolajeva (Rus) 12.99 (tweede manche 13.75), 2. Novara (VS): tweede ril: 1. Ponomareva (Rus) 13.42 (13.77), 2. Brinkhof (Ned) derde rit: 1. Young (VS) 13.28 (13.21). 2. Bissoii (II) vier de rit: 1. Zajickova (Tsj) 13.12 (12.90) 2. Kwantes. JOOP HOLTHAUSEN de moedige noorderlingen tot een ver wachte 'slachting' met twee keer vier- nul. In die context bezien is Nederland tegen IJsland ondanks alles geslaagd. Het kwartet doelpunten had het 'ver sterkte' Ajax al in de eerste periode bereikt en werd na de hervatting nog verder uitgebreid. Mühren Een schot van Cruijff onderstreepte, dat doelman O'aisson ondanks 'n serie goede reddingen, in de simpelste situa ties kwetsbaar was: 50. Vervolgens beantwoorden beide bondscoaches de roep van het publiek om Gerrie Müh ren. Deze verving de overigens goed, wel wat te individualistisch spelende. Willy Brokamp op het middenveld. Eerder al moest Ruud Krol wegens een blessure plaats maken voor de Feyenoorder Dick Schneider. Mühren moest voor nieuwe impulsen zorgen. Maar ook hij kon in de tweede helft groeiende ontevredenheid niet wegnemen.De geprogrammeerde 'walk over' bleef uit. Middels het taaie ver zet van IJsland, dat via lange en wilde trappen steeds weer voor opluchting in de defensie zorgde. En dat beteken de, dat Nederland weer van voren af aan aan de opbouw moest beginnen. Het herhaalde zich eindeloos. Maar voor het grootste gedeelte mochten de Nederlanders schuldig naar het eigen Oranjehemd wijzen. En aan het kwe ken van goodwill is het team zeker in die hevig teleurstellende tweede epi sode geen seconde toegekomen. Inte gendeel. Doordat de acties in de aan val steeds moeizamer verliepen joeg het elftal de toeschouwers tegen zich in het harnas. Het kritische Amster damse publiek schreeuwde om 'Sjaa- kie", moedigde de IJslanders aan alsof het Ajax zelf was. In die wrange sfeer worstelde het Nederlandse elftal meer met zichzelf dan met dc opponent. De gave show was te nadrukkelijk ver kondigd. De zaak, mede door de affaire Cruijff, het recente duel van Ajax tegen FC Amsterdam, te hoog opge klopt. 5-0 is voor dit elftal met dit potentieel aan kwaliteit te belachelijk. Volgende week woensdag, als de twee de wedstrijd tussen beide landen in Deventer wordt gespeeld, krijgt Oran je opnieuw de gelegenheid het verder geschonden blazoen te herstellen. Een revanche, die na gisteravond erg hard nodig is. Nederland-IJsland 5—0 (40) 6 Van Ha negem 1—0. 8 Cruijff 2—0, 18 Haan 3—0, 30 Brokamp, 57 Cruijff 5-r-O. Scheidsrechter: Colling (Lux). Toeschou wers: 26.000. Nederland: Van Beveren: Suurbier. Huls- hoff, Neeskens, Krol (Schneider); Haan, Brokamp (G.Mühren). Van Hanegem; Rep, Cruijff, Keizer. IJslaniJ: Olafsson: O. Sigurvinsson, A Gun- narsson. Kjartansson. E. Gunn»rs<;nn: M Geirson. Edvaldsson. Leifsson: Juliusson, H. Gunnarsson (Hallgrimsson). E. Geirson. GERRIT DEN AMBTMAN Bondscoach had voorgevoel van misère AMSTERDAM De afgelopen dagen, in het KNVB-Sportcentrum in Zeist, hebben de bondscoaches Cor van der Hart en Frantisek Fadrhonc de tech nische voorbereiding van de interland tegen IJsland vooral afgestemd op een kleine oppervlakte. Met andere woor den: Nederland zou zo weinig ruimte van de puur verdedigende opponent krijgen, dat de zuiverheid van de combinaties voor de produktie van doelpunten van de hoogste waarde was. Van al die oefeningen is in de prak tijk bitter weinig terecht gekomen. Slechts iin in de 1ste helft, toen Neder land een 4-0 voorsprong opbouwde, verliepen de combinaties in de aanval zo glad als enigszins verwacht mocht worden. Daarna verviel de formatie in een wanhopig gestuntel. Zo nadrukke lijk zelfs, dat het vijfde doelpunt slechts door een blunder van de doel man door aanvoerder Johan Cruijff gemaakt kon worden. Fadrhonc ont goocheld: 'Ik had het juiste voorge voel. Wij zijn vó6r deze wedstrijd te optimistisch geweest. Ik kende de in stelling van IJsland, ik heb ze tegen Noorwegen nog onlangs aanhet werk gezien. De verwachtingen waren zo hoog gespannen, dat deze moeizame 5- 0 inderdaad een tegenvaller is. Ook voor mij, natuurlijk, ook ben ik te leurgesteld'. Nederland heeft tegen do als leeuwen vechtende IJslanders zelfs meer ruim te gekregen dan algemeen wel ver wacht werd. Van der Hart: 'In verge lijking met de wedstrijd tegen Noor wegen speelde die ploeg hier zelfs zeer goed. Wij maakten de fout om teveel door het centrum te willen spe len. Ik geloof dan ook dat we geleerd hebben voor het duel van de volgende week in Deventer. Hoe we het daar moeten oplossen, gaan we morgen overdenken'. Fadrhonc: 'Het tweede duel wordt net zo moeilijk. Misschien, en daar hoop ik op, is de zuiverheid dan wat beter verzorgd. Dat zoiets ge beurd, kan ik begrijpen. Het is nog vroeg in de competitie, hoemeer wed strijden die jongens spelen, hoe gro ter de zuiverheid wordt. Een kwestie van ritme'. De vervanging van Willy Brokamp door Gerrie Mühren in de tweede helft wekte nogal wat verbazing. Bro kamp speelde vanaf het mid.denveld zeker geen zwakke wedstrijd en bleef steeds bereid de veelgevraagde één twee combinatie op te bouwen. Fadr honc: 'Door de vervanging van Bro kamp hebben we bewust een aanval lend element prijs willen geven. Het paste, temeer omdat er zo slordig ge plaatst werd, om de iets meer defen sief ingestelde Mühren in te zetten. Wellicht kon die voor meer ruimte zorgen. Daarnaast waren de tegensto ten van IJsland levensgevaarlijk. Zij zorgden bij vlagen zelfs voor paniek.' Met het uiterst laconieke 'Ik vind 5-0 toch nog altijd heel wat', probeerde Johan Cruijff de teleurstelling te ver doezelen. Het was moeilijk geweest, ook voor Cruijff, die van zijn in het Bundesliga-voetbal gelouterde tegen stander Geirsson erg weinig ruimte kreeg. Cruijff: 'De moeilijkheid in dit soort duels is niet de consequente mandekking. Veel moeilijker wordt het door die IJslandse speeltrant. Ze blijven wachten. Happen niet en daar door worden wij gedwongen uiterst secuur te voetballen. Foute passes kun je je in dit voetbal niet permitte ren.' Verduidelijkte ook de voor Ruud Krol ingevallen Dick Sneider: 'Massa ler kun je uiteraard ook niet aanval len. Wc hadden immers nogal wat snelheid in de voorhoede.' De ervaring van deze wedstrijd werd niet als een belangrijk voordeel voor de tweede confrontatie uitgelegd. Ger rie Mühren: 'Dc volgende week spelen zij immers net zo. Tegen dit soort ploegen is geen eer te behalen. Ik speel tien keer zo lief tegen België.' POUL ANNEMA ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13