Deurne is tóch ongerust over vergif in de bodem Voor vele leerlingen schoolboeken te laat [FQtmmis-wimy Marjan uit Dordt mag toch naar universiteit Beatrix en Claus horen reeks havenklachten 'Psychologische blunder strokartonfabrikanten' ■c# typistes korrespondentes proost en brandt nv vluchtheuvels serie andleiding voor randveiligheid inrichtingen Actiegroepen vragen uitspraak over Kalkar Miljoenen schade bij fabrieksbrand Bacterie veroorzaakt dodelijke eendenziekte Glazenwassers krijgen 13 procent meer pensioen uitvoerders Spitse medewerker(ster) met M.A.V.O. 0UW/KWA1RTET DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 BINNENX.AND/KUNST T10/K11 Deskundigen gaan zich maandag beraden Van onze correspondent DEURNE Ondanks de geruststel lende verklaring die burgemeester F. Hoebens van Deurne in de raadsver gadering heeft afgelegd, wordt het plaatselijke drinkwater nog steeds argwanend bekeken. Maandag zal een gesprek tussen de ge meentelijke overheid, de provinciale wa terstaat, afdeling milieuzorg, en de inspec tie van de volksgezondheid uitsluitsel moe ten geven over de vraag wat er moet gaan gebeuren met de 200.000 kilo cyanidehou- dend afval, die her en der in de gemeente zijn gedumpt. Waarschijnlijk te goeder trouw en onbe kend met de mogelijk uiterst gevaarlijke gevolgen, is in Deurne van 1956 tot en met 1971 met de regelmaat van de klok cyanidehoudend afval in de grond gestopt. Het vergif kwam vrij bij het hardingspro ces, zoals dat werd toegepast door de ma chinefabriek Te Strake. Aanvankelijk werd het afval begraven op het fabrieksterrein, overigens steeds met medeweten van de dienst gemeentewerken van Deurne. In het begin van de jaren zestig werd echter besloten gebruik te gaan maken van de gemeentelijke stort plaatsen. Voor het vervoer van de vaten gif werd aanvankelijk de gemeentelijke reinigingsdienst ingeschakeld en in een la ter stadium Speciaal Transport, een ver voersbedrijf waarvan de Deurnese wethou der Van Heugten directeur is. Er werd op verschillende plaatsen ge dumpt. Op advies van de inspecteur van volksgezondheid werd het giftig afval uit gestrooid over de stortplaatsen, waarna het werd bedekt met een dun laagje ge woon afval. Eerst in 1971 werd men zich bewust van de risico's, die de stortingen met zich mee brachten. Immers vlak bij Deurne, op nog geen twee kilometer van een van de stort plaatsen, ligt een waterwingebied, waaruit het Deurnese drinkwater wordt opge pompt. Onmiddellijk werden de dumpin gen stopgezet. Te Strake ging zich beraden over een nieuw hardingsproces, waarbij geen giffen zouden vrijkomen. Inmiddels werd het afval, verpakt in vaten, opgesla gen op het fabrieksterrein. Vorig jaar schakelde de machinefabriek inderdaad over op een nieuw procédé. Vanaf 1971 werden volgens burgemeester Hoebens besprekingen gevoerd tussen ge meentereiniging en tal van deskundigen. De grote hamvraag was steeds 'wat te doen met het inmiddels begraven vergif. Ten einde de bevolking niet te verontrus ten besloot men aan deze zaak geen rucht baarheid te geven. Zelfs de burgemeester wist toen van niets. Actiegroep Begin van deze maand kwamen de gifstor tingen echter aan het licht De actiegroep Cyankali eiste de onmiddellijke vordering van de begraven vaten: er zou een direct gevaar bestaan voor de drinkwatervoorzie ning. Enkele dagen later werden vragen gesteld aan gedeputeerde staten van Noord Brabant, gevolg door kamervragen. De actiegroep Cyankali belegde een open bare hearing die druk werd bezocht; verte genwoordigers van de gemeente en Te Strake ontbraken op het appèl. Er werd een aantal moties aangenomen, waarin niet alleen werd geëist dat de cyanide zou worden opgegraven, maar ook dat Te Stra ke zou opdraaien voor de te maken kosten. Bovendien werd gesteld, dat wethouder Van Heugten een tweeslachtige rol zou hebben gespeeld en dat hij uit zijn wet houdersfunctie zou moeten worden onthe ven. 'Ongevaarlijk' Laatste feit in de Deürnse cyanidezaak was de raadsvergadering, eergisteren. 'De cyanidestortingen kunnen geen gevaar op leveren voor de volksgezondneid. Vorige week nog heeft een extra grondboring plaatsgevonden aan de rand van het water wingebied en als resultaat een cyanide-ge- halte in de grond van 0,0', aldus burge meester Hoebens Volgens de wet is 0,01 milligram cyankali per liter water niet ge vaarlijk. Dit houdt in dat er jaarlijks veer tig kilo zuivere cyankali zou mogen wor den opgelost in het Deurnese drinkwater, aldus dezelfde verklaring. 'Op een van de eerste stortplaatsen grazen nu de koeien en die drinken water uit een ter plaatse geslagen put van vier meter diep. Als er gif in het water zou komen zouden die beesten wel als eerste dood gaan.' 'Het zal er wel op uit draaien dat het ver gif blijft liggen waar het ligt. Volgens de deskundigen bestaat er zeker de eerste vijftig jaar geen gevaar en zelfs als het cyankaligehalte in de grondmonsters stijgt hebben we zeker twintig jaar de tijd om het waterwingebied te verplaatsen', aldus de burgemeester nneu honderd meter van elkaar an in de Maasstraat in Amsterdam i vluchtheuvels die het verkeer be- orlijk hinderen. De straatbewoners stempelden al die 'heuvels' als on- igen. rizontaal. 1. verandering, 8. pers. >rnaamw., 9. hoekbalkon, 10. afk. editie, 12. koor van zangers, 13. lekking van een gebouw, 15. geest de rijstcultuur, 17. Amer. dichter, wanneer, 21. vaarwel, 23. dakbe- cking (Ind.), 24. in het jaar der we ll (afk. Lat.), 25. inwendig orgaan, scheik. element, 27. zichtbare ader een blad, 29. putemmertje, 31. in- nationale trein, 32. spoedig, 34. op wijze van. 35. eer, 37. dwaas, 39. af inend getij, 41. bruine verfstof, 43. il van de bijbel, 44. eerzuchtig. Tticaal.l. koninklijk (afk.), 2. ont- ining, 3. uitstapje, 4. maanstand, 5. spraak, 6. godin van de toorn, 7. ■s. voornaamw., 8. overheidsorgaan, radeloos, 12. gebogen been, 14. isdier, 16. netelachtige planten, 18. it van een stroom, 20 adreskaartje, telwoord, 23. papegaai, 28. buiten- 'en, 30. voertuig, 32. kledingstuk, riviertje op Sumatra, 36. zeehond, vlaktemaat, 40. foei, 42. baronet k.), 43. rund. lossing van gisteren, dubieus, 2. apriori, 3. hengsel, 4. le- ie, 5. inhalen, 6. alliage. AIILIA SILENE Rechter: ministerie moet studente plaatsen Van een verslaggever DEN HAAG Het ministerie van onderwijs en wetenschap pen moet de negentien-jarige Marjan Schotman uit Dor drecht een plaats geven voor de medicijnenstudie aan een van de universiteiten in ons land. Dit heeft de vice-presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. B. Pronk, beslist in het kort geding dat de ouders van Marjan tegen de staat had den aangespannen. Marjan had zich in 1972 na haar eindexamen gymnasium-a opgege ven voor de studie Engels. Zij had in maart van dat jaar al via het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) in Dordrecht een studie-advies ge vraagd. Pas nadat de loting voor het beperkte aantal plaatsen in de medicijnenstudie in augustus ach ter de rug was, kwam het advies van het GAB af. Een van de gead viseerde studierichtingen was me dicijnen. Op een aan -de universiteit in Utrecht gegeven aanvullende cur sus voor scheikunde, natuurkunde en biologie, behaalde Marjan in het studiejaar 1972-73 de beste re sultaten van de 45 deelnemers. Toen in februari) bekend werd dat de in 1972 voor medicijnen uitgelo te studenten dit jaar bij voorrang geplaatst zouden worden, had de cursusleider gedaan gekregen dat zijn cursisten die niet in 1972 mee- geloot hadden, toch rechtstreeks geplaatst werden. Het door het ministerie aanvaarde argument was dat deze studenten onvoldoende waren voorgelicht over de procedure en daarom niet alvast in 1972 hadden meegeloot. De centrale plaatsingscommissie vond dat dit voor Marjan niet op ging, omdat zij pas na de loting besloten had medicijnen te gaan studeren. Dit jaar deed Marjan wel aan de loting mee, maar viel daar bij af. Via de rechter heeft zij nu toch een plaats gekregen. Als ze het studie-advies tijdig had gekregen, had ze in 1972 aan de loting kun nen deelnemen en zou ze nu auto matisch geplaatst zijn, oordeelde mr. Pronk. Het te lang uitblijven van het studieadvies van het GAB, een staatsorgaan, ziet hij als een overmachtssituatie voor Marjan. Amsterdam gebeten op Rotterdam a een verslaggever iN HAAG Er komt binnen niet lange tijd een handleiding voor de andveiligheid van fnrichtingen voor rzorging of verpleging. Die hand. ding is bestemd voor de overheid voor de houders van de inrichtin- i. Dit blijkt uit het antwoord, dat nister Van Doorn (erm) gisteren geven heeft op schriftelijke vragen n het tweede-kamerlid mevrouw irdeniers-Berendsen (KVP) naar nleiding van de brand in mei in n bejaardentehuis te Lage Mierde. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prinses Beatrix en prins Claus hoorden gistermid dag tijdens het slot van de tweede dag van hun werkbezoek aan Noord-Holland in het cen trum van de N.D.S.M. in Amster dam-Noord veelvuldig en soms vertoornd citeren uit 'Amster dams klachtenboek'. In aanwezigheid van de commissaris van de Koningin, burgemeester Sam- kalden en wethouder Bootsma haal den verscheidene vertegenwoordigers van werknemers diep adem. Gezegd werd dat het nationaal zeeha- venbeleid niet uit de verf komt, dat Rotterdam zich niets aantrekt vari de hoofdstedelijke havenzorgen en bij voorkeur schepen doorstuurt naar Hamburg of Antwerpen, dat een groot deel van het Amsterdamse westelijke havengebied nog steeds braak ligt, dat er geen samenwerking is met de we reldhaven Rotterdam, waar alles kan en dat de regering met kracht facili teiten voor Amsterdam, zowel op het NIEUWLEUSEN De 48-jarige K. dagavond in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij links van de Lucas uit Nieuwleuscn (OV) is dins- weg lopend, werd aangereden door een inhalende personenauto. De man was op slag dood. gebied van havenvoorzieningen, de buitenhaven voor IJ mu ld en en het wegennet de E-10 naar Noordhol land boven het IJ is nog steeds een even armetierige als levensgevaarlijke verbinding moet verbeteren. En voorts: vechten voor een tweede Schiphol in de Markerwaard. Burgemeester Samkalden erkende, dat een constructieve samenwerking met Rotterdam hoog nodig is, maar kon ten aanzien' van het college voor het nationale zeehavenbeleid weinig meer zeggen, dat dit een adviescollege is. Wethouder Bootsma (havens) deed uit de doeken, dat de Duitse en de Franse regering de zeehavens sterk subsidiëren, uitbreidingen bevorderen om klaar te zijn, wanneer de EEG ten aanzien van de Westeuropese havens volledig functioneert. De aanwezige werknemers uit de haven vonden, dat de nieuwe regering krachtig moet op treden en een nationaal zeehavenbe leid dusdanige inhoud moet geven, dat Amsterdam z'n werkloosheid kan terugdringen. Kreten als 'Amsterdam wordt een rampgebied, een centrum van bejaarden' vielen. Uiteraard werd de mogelijke selectieve investerings heffing fel gekritiseerd, de zorgelijke huisvesting aan de orde gesteld, als ook de positie van de gastarbeiders en de rijksgenoten. Teveel onderwerpen om in een discussie van anderhalf uur uitputtend aan de orde te kunnen stellen. Felle reactie van CNV-bond op voorstel voor continudienst Van een verslaggever UTRECHT Vakbondsbestuurder S. Weidenaar van de Industrie bond CNV neemt liet de Groninger strokartonfabriek bijzonder kwalijk, dat zij de minister van economische zaken bij zijn oriënta- tiebezoek aan~ liet Noorden te kennen hebben gegeven dat over- lieidsinvesterhigen alleen zin hebben als de werknemers bereid zijn volcontinu, 24 uur per dag, te gaan werken. DEN HAAG Een aantal milieu-ac tiegroepen hebben in een telegram de wereldraad van kerken in Geneve ver zocht zich uit te spreken tegen de bouw van een natriumgekoelde snelle kweekreactor in het Duitse Kalkar. 'Dat is een stoot onder de gordel van de werknemers, een psychologische blunder van de eerste orde en ze vra gen daarmee in feite om heibel', zei de heer Weidenaar. Hij voegde daar aan toe, dat de vakbonden nog nim mer een uitnodiging van de strokar tonfabrikanten hebben ontvangen om eens te komen praten over een vol- continudienst. 'We zijn er niet bij voorbaat tegen, maar we willen dan wel enige zeker heden en geen incidentele maatrege len', aldus de heer Weidenaar. Hij herinnerde aan het tussen 1969 en 1971 ingestelde structuuronderzoek, dat resulteerde in een reeks beleids conclusies op economisch en sociaal gebied. Dat onderzoek volgde op de serie wilde stakingen in de Groninger kartonindustrie. De regering wilde wel financiële hulp bieden, maar dan diende eerst een structuuronderzoek te worden ingesteld. Het pakket aanbevolen maatregelen hebben de werkgevers voor kennisge ving aangenomen, meent de heer Wei denaar. Duister is voorts wat de effec ten zijn geweest van de studie en werkzaamheden van de voor de stro kartonindustrie aangewezen vertrou wensman prof. Hellam. 'Je vraagt je af of de werkgevers in de strokarto nindustrie wel bereid zijn iets te doen aan een beleidsplan op lange termijn'. Olie op de golven De heer Weidenaar noemde de nu aanbevolen volcontinudienst 'olie op de golven', want in het structuuron derzoek is al gebleken dat het twijfe lachtig is of een 24-uursdienst wel de vereiste effecten oplevert. Eerste voorwaarde voor het in over weging nemen van een volcontinu dienst is, dat er enig inzicht moet zijn in de economische perspectieven van de strokartonindustrie op lange termijn. Voorts moet een duidelijk beeld worden verkregen van de nood zakelijke saneringsmaatregelen. Be reidheid moet worden getoond tot sa menwerking en coördinerende maatre gelen. De noodzakelijke investeringen die nen onder de loep te worden geno men en ais onderdeel daarvan dient een onderzoek te worden ingesteld naar het effect van een 24-uursdienst. Dit betekent, aldus de heer Weide naar, dat er een personeelsplanning en een totaal ander sociaal beleid in de strokartonindustrie moet komen. Met controle van buitenaf. Nevelgordijn Nadrukkelijk zei de heer Weidemaar, dat de Industriebond-CNV zich niet bij voorbaat afwijzend wil opstellen tegen continue produktie, maar een beslissing daarover kan pas worden genomen als de totaliteit van de ge wenste maatregelen in beschouwing is genomen. 'De werkgevers hebben nu voor een nevelgordijn gezorgd en pro beren de zwarte piet aan de werkne mers toe te spelen, terwijl ze de be leidsconclusies van het structuuron derzoek verdoezelen', meent de heer Weidenaar. Het Centraal Boekhuis verzorgt onge veer tien procent van de bestellingen. In 1972 leverde het Boekhuis in totaal 1,8 miljoen schoolboeken. Grote be stellingen lopen rechtstreeks van de boekhandel naar de uitgever of van de school naar de uitgever. 1-Iet Cen traal Boekhuis bemiddelt vooral bij kleinere bestellingen tussen uitgever en boekhandel. De moeilijkheden in de levering zijn Ontstaan door de verhuizing van het Boekhuis van Amsterdam naar Culem- borg- Hoewel heel het personeel de gelegenheid kreeg mee te verhuizen, wilde slechts tien procent weg uit Amsterdam. Daardoor moest het Boekhuis dit jaar de vloed van bestel lingen verwerken met nog weinig er varen personeel. Bovendien werd nieuwe apparatuur in gebruik geno men, did ook voor de nodige aanloop problemen zorgde. Een gevolg daar van is dat er ook meer foute bestel lingen worden geleverd dan anders. De heer N. Padt van het Centraal HAARLEM Een brand, ontstaan door het overspringen van enkele vonken tijdens papierlassen, heeft gis teren rond het middaguur drie lood sen van het papierverwerkend bedrijf Van Meuwissen in de Waarderpolder bij Haarlem in een uur tijd in de as gelegd. Een hoeveelheid papier ging in de vlammen verloren. De schade wordt geschat op tenminste 2 miljoen gulden. Bij Meuwissen werd juist een automa tische blusinstallatie aangelegd, die op aanraden van de brandweer was gekocht- Toen de brand uitbrak pro beerden acht werknemers met een brandspuit te redden wat er te redden viel. Tegen het in het brandbare ma teriaal voortvretende vuur hadden zij echter geen kans. Toen de brandweer na ongeveer een uur het sein 'brand meester' gaf, betekende dit niet het einde van het werk. Het nablussen gaat tot vandaag door. De directie van het bedrijf verwacht spoedig weer volop te kunnen produ ceren. Boekhuis zei ons dat de vertraging in de behandeling van een bestelling op zichzelf niet groter is dan een dag of vier. Gewoonlijk gaat een bestelling die de ene dag binnenkomt, de vol gende dag de deur uit. Nu zit daar een kleine week tussen. Verdere ver traging wordt dan nog veroorzaakt bij het vervoer. Van een verslaggever DEN HAAG De bacterie die in de zomermaanden op veel plaatsen in het land een dodelijke ziekte onder de eenden heeft veroorzaakt, heeft alleen al in Den Haag ruim zevenhonderd slachtoffers gemaakt. Dit hebben b. en w. van Den Haag meegedeeld. De bacterie 'Clostridium botulinum c' ontwikkelt zich vooral in dode eenden op plaatsen waar het water zuurstof- arm is en warmer dan 20 graden cel- cius. De bacterie, die voor de mens ongevaarlijk is, maakt ook slachtoffers onder andere watervogels als zwanen, meerkoeten, meeuwen en waterhoen tjes. De enige maatregel om uitbrei ding van de ziekte te voorkomen, is het verzamelen en vernietigen van de dode watervogels, aldus b. en w. UTRECHT Het Bedrijfspensioen fonds voor het glazenwassers- en schoonmaakbedrijf heeft besloten de pensioenrechten van de ruim 11.000 werkende en gepensioneerde deelne mers per 1 januari 1974 met dertien procent te verhogen. Tot deze belangrijke verbetering van de pensioenrechten kon worden beslo ten, dankzij de vrij gunstige resulta ten over het boekjaar 1972, dat een voordelig saldo opleverde van 297.800 gulden. Dit saldo werd onder meer verkregen door een belangrijk hoger rendement op de beleggingen dan be groot en minder administratiekosten dan verwacht was. Zij wijzen op de gevaren voor de be volking en constateren, dat gezien sluitingen van kerncentrales in Ame rika en Zweden, kernenergie als op lossing voor het energieprobleem du bieus is. Vertraging soms enkele iveken Van onze onderwijsredactie CULEMBORG Veel leerlingen van het voortgezet onderwijs krij gen dit jaar de schoolboeken te laat. De vertraging kan soms oplo pen tot enkele weken. beweegt zich op het omvangrijke gebied van grote beton en utiliteitsbouw. Wij vragen hiervoor Gezien de inhoud van deze funktie verwachten wij, dat zij ervaring hebben opgedaan in de organisatie van grote bouwwerken. Zij moeten bereid zijn in teamverband te werken. Leeftijd 35 tot 45 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan onze afdeling personeelszaken op onderstaand adres. Eventuele nadere informaties zijn ook telefonisch te verkrijgen via telefoonnummer 01820-10222, toestel 382. koninklijke nederhorst bouw b.v. h. nederhorslstraat 1postbus 63, gouda. nederhorst united. Proost en Brandt, papiergroothandel In het centrum van Amsterdam zoekt voor de versterking van een aantal van haar afdelingen Meisjes met administratief inzicht kunnen keus maken uit een aantal mogelijkheden: loon administratie, computerafdeling, boekhouding of de afdeling bedrijfsekonomie. Vele soorten werk geschikt voor allerlei opleidingen: typen nederlands of typen één of meer moderne talen en korrespondentie nederlands en korrespondentie één of meer moderne talen. Wie in kleine teams wil werken in de sfeer van een oud bedrijf met een moderne aanpak kan kontakt opnemen met de heer A. Stein van personeelzaken. Hij kan u alle gewenste inlichtingen verschaffen. rusland 26 amsterdam tel. 020-62255 papiergroothandel/boekbinderij/papierverwerkende industrie/kunststoffen-industrie/nlaüinghouse Voor onze afdeling faktuurkontrole op Schiphol zoeken wij een enthousiaste jonge medewerker(ster). De aard van de funktie vraagt ten minste een mavo-diploma. PD-boekhouden of studerend hiervoor is een aanbeveling. De faktuurkontrole bekijkt de inkomende fakturen op juistheid en bedragen. Hiervoor is veel kontakt nodig met allerlei mensen van diverse afdelingen. U kunt voor nadere inlichtingen bellen (020) 73 10 44, toestel 2103 of een sollicitatiebrief sturen onder nummer 080 aan de afdeling personeelszaken, postbus 7600, Schlphol-Oost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11