ngst voor moord ixon ongegrond Nationale staking legt bijna geheel Chili lam Onbehagen over Indonesië economische koers groeit 'Hoskou: Peking hitst de Chinezen op tot oorlog wjet-agenten in 3irger slaan Joden f-a wedstrijd neer s Luchtvaartorganisatie laakt Israels kaping \esident nijdig over afgelasten van rijtoer tpnden in ban |in bommen in visa voor Algerië Tsjoe En-lai: koude oorlog is niet voorbij Verdreven leider achter coup Laos ra/fars'/KWARTET WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND T7/K9 f ranse president Pompidou zou bezorgd zijn i^ARIJS (UPI) 'De leiders Ir £jan de Volksrepubliek China At ebben de oorlogs-psychose in [see in land verder aangewakkerd. rs^ j zijn nu bezig leuzen te ge- "r -uiken waarin staat dat men Auch 'op oorlog moet voorberei dt. ;n' en zij verspreiden de idee r'*nder de bevolking dat deze oor log tegen de Sowjet-Unie moet sn orden gevoerd'. eze ernstige beschuldiging heeft de v" ussische ambassade in Parijs giste- Seuit in het nieuwsbulletin van E 2 aar voorlichtingsafdeling. aP°' 'ientallen miljoenen mensen zijn gemobiliseerd voor het vervaardigen van militaire en technische bouw werken en voor het graven van schuilkelders en loopgraven', zo ver volgt het bulletin. Volgens de Russische publikatie hebben de Chinese leiders de bevol king eerst verteld dat de Sowjet- Unie voor hen even gevaarlijk is als de VS. 'Later hebben zij (de leiders in Peking) stap voor stap de ver schillen breder uitgemeten en nu hebben ze al hun inspanningen ge richt op het ontketenen van een conflict op staatsniveau tussen de Sowjet-Unie en China. Vandaag wordt in Peking gezegd dat de Sow jet-Unie de 'vijand' van China is' en een 'vijand die zelfs nog gevaarlij ker is dan het imperialisme oude stijl.' In hun politiek baseren de maoïsten zich thans op de idee dat de tegenstellingen tussen China en de Sowjet-Unie "vijandig zijn en dat zij de voornaamste tegenstellingen vormen in de Chinese betrekkingen met de buitenwereld', zo vervolgt het Russische nieuwsbulletin. Uit gaullistische politieke bronnen in Parijs is vernomen dat de ver scherping van de propagandastrijd tussen Moskou en Peking de Franse president Georges Pompidou ernsti ge zorgen begint te baren. De presi dent, die aldus diverse Franse weekbladen omtrent 's werelds toekomst met kommer is vervuld is thans druk bezig zich mentaal voor te bereiden op zijn staatsbe zoek aan China dat van 11 tot 18 september zal plaatsvinden. Pompi dou over wiens gezondheid enige tijd diepe bezorgdheid was gerezen, maar die thans weer fit lijkt te zijn heeft het grootste deel van zijn vakantie in Bretagne, de Rivièra en in Cajarc besteed aan het lezen van boeken en dossiers, die zijn opge steld door Franse China-experts en door de Franse ambassade in Peking. Een van de experts is Alain Peyre- fitte, de vice-voorzitter van de gaul listische partij UDR, die onlangs een bezoek aan China bracht en daarover een boek publiceerde dat in Frankrijk veel lovende kritieken mocht incasseren. President Pompi dou heeft inmiddels overleg ge pleegd met Peyrefitte en zijn we gens belastingperikelen impopulair geworden en daarna ontslagen pre mier Jacques Chaban-Delmas, die eveneens China heeft bezocht. Volgens gaullistische zegslieden zijn de nieuwste Russische beschuldigin gen op zich geen novum, maar blijkt dat de campagne, die zich tussen de twee superstaten ontwikkelt, hefti ger wordt naarmate het Chinese par tijcongres schijnt te naderen. Het Franse dagblad Le Monde heeft maandag uit Peking bericht dat Chi na zich op de drempel van 'grote be slissingen' bevindt. President Pompidou |JW ORLEANS (UPI, Reuter, AP) De onthulling van de Amerikaanse leime Dienst over een 'mogelijke moordaanslag' op president Nixon is ;ren door de politie van New Orleans als ongegrond van de hand gewezen, nijdige Nixon heeft de gehele zaak 'belachelijk' genoemd. SANTIAGO (UPI, Reuter, AP) Alsof president Allende van Chili niet al genoeg problemen had met de plotseling opgekomen controverse binnen de luchtmacht, wachtte hem gisteren weer een nieu we confrontatie: een nationale staking, die praktisch het hele land lamlegde. 6.6 lebben van een muis een olifant ïkt', bekende gisteren een Ivoerder van de politie in New ns. In verband met de 'mogelijke laanslag' werd een rijtoer door id, waaraan ruime voorpublici- ;as gegeven, afgelast. De presi- |®Twerd met hoge snelheden naar 59'jebouw geloodst, waar hij een re- 59 Bring zou houden, zonder door ^jubliek te zijn toegejuicht. 36 lew Orleans trachtte een politie- 14-Sjdvoerder te reconstrueren hoe de 35."2plijke aanslag' ontstond. 'Onge- 6' een week lang hebben we ge- aan een poging de president te lorden', verklaarde de hoofdin- 'Maar tot dit moment heb- 13.8 20.8 -j «1 36.5 24-7jjpEN (Reuter) De veiligheids rede van Londen is dinsdag in de 23.2ste staal van alarm gebracht, 11a- 10f5de hoofdstad was getroffen door 545reeks bomaanslagen en bombrie- 17.1 Tot nu toe werden zeven bom- 2® ;en afgeleverd bij instellingen 48.5fle regering en de strijdkrachten, 67 Hl het aantal aanslagen met 33 [lbommen en benzinebommen 47 zondagmorgen opliep tot negen. 30 o'n nog geen slachtoffers gevallen, jggiolitie vermoedt dat de aanslagen 3L5R-erk zijn van het Ierse republi- leger, dat zich in kleine groep- 5s 4 ou hergroeperen en zijn acties nu ïzlöJet Engelse vasteland zou richten. 37*2S.andere theorie 's dal een groep sv'Thisten, mogelijk sympathiserend 11 de IRA. verantwoordelijk moet 2|"i r" 2eacht- Zeven briefbommen, 29li'krachtig genoeg' zijn 'om een 43 t doormidden te blazen' werden ^3 de post afgeleverd bij regerings- 36l4>ren en semi-officiële instellin- 2160 De politie maakte zeker tien Öbommen onschadelijk, die wer- jontdekt in winkels in het cen- van Londen. FOM 21,751 HAAG De Algerijnse autori- n hebben meegedeeld dat in ver met de conferentie van niet-ge- :n landen tot 15 september geen itenvisa worden verstrekt. ben we niet genoeg bewijsmateriaal vcor een samenzwering.' De politie woordvoerder zei: 'We hebben te fel gereageerd. Ik geloof dat vanaf het moment dat de president zei dat hij naar New Orleans zou komen, wij be zorgd waren over een mogelijke aan slag. Dat is een normale procedure. Daarom nemen we alle mogelijke vei ligheidsmaatregelen. Maar toen we be gonnen over personen te praten zon der de bewijzen te hebben voor een samenzwering, hebben we deze men sen onrecht aangedaan' Bar-taal Eerst kwam de politie ter ore dat ie mand in een bar bedreigingen tegen de president had geuit. 'President Nixon moet vermoord worden. Als niemand het lef daartoe heeft, zal ik het doen', had de man uitgeroepen. Het bleek de oud-politie-agent Edwin Gaudet te zijn, die in het verleden al van zijn afkeer van Nixon had blijk gegeven door een brandend Ameri kaans vlaggetje in diens auto te gooi en. Teen werd de politie de vermissing gemeld van een politie-uniform, dat gestolen was uit een patrouillewagen. En de dag daarna bleek zelfs de auto van de hoofdinspecteur voor diens huis te zijn gestolen. De auto werd la ter teruggevonden. Er was niets uit gestolen. 'Ik geloof dat het door deze reeks van gebeurtenissen kwam: het gestolen uniform, de gestolen politie auto en het feit dat we niet wisten waar Gaudet was', zei de politie woordvoerder. Gaudet was echter niet zo moeilijk op te sporen. Sinds een jaar leefde hij al in een hippiecommune in het noorden van New Mexico. Zijn ouders waren PEKING (AFP) - Premier Tsjoe En- Lai heeft gisteren West-Europa ervoor gewaarschuwd de ontspanning in de wereld niet als een voldongen feit te beschouwen. De Chinese premier zei dit tijdens een ontvangst van de Nederlandse parle mentaire delegatie. Hij zei met nadruk dat China op alle eventualiteiten is voorbereid. West-Europa, zo zei hij, zal zich bezig moeten houden met een wording en versterking van zijn de fensie. Jveer twintig Joden waren in de ■ptbailhal van dè centrale leger- «club op weg 'naar de uitgang, zij plotseling gemolesteerd wer- door de veiligheidsagenten, die blijkelijk geïrriteerd waren over :it dat de Russische Joden Israël 5fen aangemoedigd en de Israëli- 0 ploeg bovendien nog de wed- gewonnen had. Twee vrouwen f36]en neergeslagen, van een man een arm bijna uit de kom gc- d en diens bril vernield, terwijl 4 mensen, onder wie twee school uren naar een politiebureau wer- iij Opgebracht. mj4 ns de wedstrijd waren de Joden, 14T5sover mogelijk van de bank van sraëlische team hadden moeten nemen, al lastig gevallen docr *en soldaten, die een Israëlische kapot scheurden en een spandoek heurden, waarop in het He- iws geschreven stond: 'Succes Israël'. Deze en andere soldaten totaal ongeveer honderd man 2iJden de Israëlische spelers bijna ~3Ïdurend uitgefloten en uitge- ,3jd. Kreten als 'Yid' het Russi- equivalent voor 'smous' wa- ïiet van de lucht. de wedstrijd was afgelopen, iten de Joodse toeschouwers niet de Israëlische spelers praten. Zij il. onmiddellijk bereid de politie dat adres te geven. Toen twee agenten zich maandagavond daar vertoonden en Gaudet om diens papieren vroegen, kon de verdachte ontsnappen door hard weg te lopen. Op zijn vlucht wist hij een krachtig geweer te grij pen en met een paar schoten de agen ten ervan te overtuigen dat ze hem beter niet konden achtervolgen. Giste ren was een grote groep agenten be zig de bergen uit te kammen op zoek naar Gaudet. 'Verwarring' Het gevolg was dat Nixon zijn rijtoer door de stad afgelastte en hij in een gespannen sfeer zijn toespraak ging houden. De president was kennelijk zo zenuwachtig, dat hij geïrriteerd raakte door een groep journalisten, die achter hem liep. Tegen zijn pers woordvoerder Ziegler snauwde Nixon: 'Ik wens niemand van de pers bij me, begrepen.' Later zei Ziegler dat de president gezegd had dat de pers een andere deur door moest gaan. Het in cident was het gevolg van een 'hoop verwarring', zo zei Ziegler. President Nixon toonde zich gisteren zeer nijdig over het afgelasten van zijn rijtoer zijn eerste verschijning in het openbaar sinds zes weken. 'De hele zaak was belachelijk', zei Nixon over het zogenaamde komplot. Tegen zijn secretaresse zei hij over de inge trokken rijtoer: 'Zij zullen er nooit meer een afgelasten.' Generaal Nosavan VIENTIANE (UPI, Reuter, AP) De vroegere Laotiaanse sterke man, generaal Phocmi Nosavan, was de aanstichter van de mislukte staats greep tegen het bewind van premier Soevanna Phoema, zo is gisteren mee gedeeld in Vientiane, waar eerder op de dag elf opstandelingen werden geëxecuteerd. Phoemi heeft in Thailand als balling geleefd sinds hij in de jaren zestig een coup leidde, die prins Norodom Sihanoek ten val bracht, jaren van po litieke onrust tot gevolg had en ten slotte tot de Geneefse conferenti evan 19(il leidde. De Laotiaanse minister van defensie vertelde gisteren dat een van de gevangen genomen opstande lingen had bekend dat Phoemi tegen het middaguur naar Vientiane zou zijn gekomen, nadat zijn volgelingen bezit hadden genomen van de stad. Perzië heeft er mee ingestemd Canada te vervangen in de internationale commissie, die toezicht houdt op het bestand in Vietnam. Canada trok zich terug uit de commissie, omdat die volgens hem niet effectief kon opere ren. Het 200 man sterke Perzische de tachement wordt eind deze maand in Vietnam verwacht. De 140.000 winkeliers van de bond van kleine zakenlieden besloot tot een 48-uursstaking, deels als solidariteits betuiging met de staking van vracht autochauffeurs en transportarbeiders, die gisteren zijn 27e dag inging, deels als directe aanval op de regering-Al- lende omdat die de winkelers in hun beroep zou willen aantasten door mid del van de vakbonden, de voedsel tekorten en de daaruit voortkomende zwartem arkt. Ook de bouwvakarbeiders gingen in staking, alsmede de werknemers van de nationale luchtvaartmaatschappij en duizenden beoefenaars van vrije beroepen. De artsenstaking in de hoofdstad Santiago, die maandag werd afgeroepen, is uitgebreid naar de rest van het land. Alleen in spoedgevallen zijn nu nog artsen beschikbaar. De ef fectenbeurs van Santiago bleef giste ren dicht en zelfs de rechters schort ten de lopende processen op. Een paar uur nadat de staking was begonnen, ging in Santiago het plaat selijke hoofdkwartier van de grootste Chileense vakbond (CUT) in vlam men op. Deze vakbond wordt door marxisten geleid, maar het district Santiago wordt geleid door politieke tegenstanders van Allende. De chris tendemocratische partij vertelaarde on middellijk dat het gebouw door brandbommen verwoest was, terwijl de politie en de brandweer zeiden dat de oorzaak van de brand niet bekend was. De afdeling Santiago van de CUT heeft haar leden opgeroepen om te staken, terwijl de landelijke leiders van de vakbond daar juist op tegen zijn Bij het presidentiële paleis braken ge vechten uit tussen voor- en tegenstan ders van Allende. Twee personen wer den gedood en zeker zes min of meer ernstig gewond. De algemene staking, die nu is uitge roepen, is de ergste sinds oktober, toen het land eveneens werd lamge legd. Maar de regering kan op twee positieve ontwikkelingen wijzen: de vorige week ontslagen opperbevelheb* ber van de luchtmacht Cesar Ruiz heeft volgens president Allende per soonlijk op twee luchtmachtbases te genover zijn mede-officieren de rede nen gegeven, waarom hij vorige week als minister van openbare werken en transport aftrad. Volgens de president heerst er nu weer 'harmonie' bij de luchtmacht. Deze beoordeling is waarschijnlijk toch iets te optimistisch, omdat het bekend is dat vele officieren in groei ende mate bezorgd zijn over het feit dat de strijdkrachten steeds meer bij de regering betrokken worden, terwijl de Chileense militairen zich altijd ver van de politiek hebben gehouden. De oppositie probeert uit die onrust munt te slaan met de beschuldiging dat Allende de traditioneel niet-poli- tieke militairen met zijn uitgesproken politieke overtuiging heeft gecompro mitteerd. De minister van financiën, admiraal Raul Montero, en de minister van de fensie, generaal Carlos Prats, boden maandagavond aan Allende hun ont slag aan, maar deze weigerde het te aanvaarden. De ontslagaanvragen wer den geïnterpreteerd als steunbetui ging van deze leidende militairen aan Allende. Als tweede positieve ontwikkeling kon de regering gisteren wijzen op het feit dat de stakende wegvervoer ders nu over negen van hun veertien eisen overeenstemming hebben be reikt met de regering. Men is het vol gens de voorzitter van de bond van wegvervoerders nog niet eens over de teruggave aan de eigenaars van de door de regering tijdens de staking gevorderde vrachtwagens. MONTREAL, JERUZALEM (AFP, Reuter, UPI. AP) De raad van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart een suborganisatie van de VN heeft met algemene stemmen Israël veroordeeld voor zijn onderschepping van het Libauese passagiers vliegtuig op 10 augustus. De raad beschuldigde Israël van schending van de Libanese souvereini- teit en van diefstal van een Libanees verkeersvliegtuig, hetwelk een schen- 17.5 iSKOU (Reuter. AP) Agenten in burger van de Russische n9 igheidsdienst hebben gisteren in Moskou een groep Russische t2.3 en overvallen, na afloop van de basketball-wedstrijd Israël irto Rico, die in het kader van de Studenten-Olympiade werd prtuden. werden zo snel mogelijk naar de uit gang gevoerd, waar ze in handen vie len van de wachtende veiligheidsagen ten. Het was niet de eerste keer dat Israë lische sportlieden tijdens de Olympia de op deze manier gehinderd werden. Maandag had de leiding van de Israë lische ploeg a' een klacht ingediend bij Internationale Universitaire Sport federatie (IUSF) en verzocht een waarnemer van de IUSF naar alle door Israël te spelen wedstrijden te sturen. De Israëlische vertegenwoordi ger in de IUSF heeft verklaard dat Is raël zich onder geen beding voortijdig uit Moskou zal terugtrekken. 'Op deze manier krijgen ze ons niet door de knieën. Hoe zouden de Joden zich hier trouwens voelen, als wij nu naar huis gingen? De manier, waarop zij het regime trotseren, stempelt hen tot helden.' De arrestatie van de drie Joden was maandag voorafgegaan door de veroor deling van een 29-jarige Joodse inge nieur tot vijftien dagen gevangenis straf wegens 'herrieschoppen'. omdat hij zaterdag een wedstrijd van de Is raëlische ploeg had bijgewoond met geldig toegangsbiljet en geweigerd had in de pauze te vertrekken, toen hem dit door de aanwezige politie be volen was. Ir. Sanoesi - sterke man in zwak parlement Van een medewerker De regering van president Soe- harto van Indonesië heeft in het begin van deze maand een ern stige waarschuwing van het In donesische volk gekregen, dat ontevreden begint te worden over het economische en sociale beleid. In Bandoeng West- Java trok een menigte op 0111 burgers van Chinese afkomst te tuchtigen wegens een onbeteke nend voorval waarbij een Indo nesische jongen een pak slaag van een Chinees had opgelopen. Zulk een strafexpeditie van autoch tone burgers tegen burgers van Chi nese afkomst is in Indonesië altijd een uiting geweest van sociale on rust. Dat was al zo tijdens het Ne derlands-Indisch bewind, cn het is ook zo geweest onder het bewind van president Soekarno. De regering in Djakarta weet maar al te goed, dat het gevoerde ontwikkelingsbe leid van de laatste jaren bepaald niet tot een rechtvaardiger verde ling van de welvaart heeft geleid. Bijna 90 percent van de overheids gelden die voor de uitvoering van ontwikkelingsprojecten werden uil getrokken, werden besteed via za kenlieden van Chinese afkomst. Po litici als het parlementslid voor de Parmusi is. Sanoesi heb ben daar openlijk over geklaagd. Ir. Sanoesi. die na een diplomatieke carrière ook minister van industrie is geweest, werd enige jaren geleden door president Soeharto als een van de voorzitters van de nieuwe islami tische partij Parmusi Partai Mus- limin Indonesia aangewezen. (De ze Parmusi werd door vooraanstaan de leden van de nog steeds verboden Masjumi met toestemming van pre sident Soeharto opgericht. Maar deze stond niet toe dat de Parmusi door een bekend en bekwaam lid van de verboden Masjumi, mr. Mohammad Roem oud-hoge commissaris van Indonesië in Nederland en oud-mi nister van buitenlandse zaken w'erd geleid.) In opdracht van president Soeharto vond vorig jaar een fusie plaats van de vier Indonesische islamitische partijen, die samen de Partai Pen- bangunan Indonesia de Ontwik kelingspartij van Indonesië vorm- De gewone man in Indonesië heeft een eigen manier om zijn on vrede met de bestaande toestand te uiten dan zijn de Chinezen niet veilig. den. Als gekozen parlementslid voor de Parmusi werd ir. Sanoesi automa tisch parlementslid voor deze Ont wikkelingspartij voor Indonesië en derhalve vertegenwoordiger van de gehele islamitische gemeenschap in Indonesië. In die kwaliteit houdt hi.i zich vooral met de sociale kwesties bezig, en zijn kritiek op het beleid van de regering-Soeharto en de fi nanciële en economische bevoorrech ting van een élite waarin burgers van Chinese afkomst een opzichtige rol spelen, kreeg in de Indonesische pers dan ook grote aandacht. Het belangrijke pchtendblad van Moeh- tar Loebis Indonesia Raya nam veel van de kritiek over, voor al na de rellen in Bandoeng. MACHTIGE RELATIE Ook al heeft het parlement, waarvan hij deel uitmaakt weinig te zeggen, de activiteiten van ir. Sanoesi wor den in Djakarta met meer dan gewo ne aandacht gevolgd. Hij is niet al leen een zeer goede vriend van lui tenant-generaal Soemitro, bevelheb ber van het commando voor verdedi ging en veiligheid, maar heeft ook familiebanden met hem. Generaal Soemitro wordt op het ogenblik be schouwd als een van de machtigste Indonesische generaals en als een directe mededinger naar de macht van president Soeharto. Men wordt er zich in toenemende mate bewust van dat de sociale politiek de achil leshiel van de regering-Soeharto is en de gedachte dat de belangrijkste bewaker van de staatsveiligheid be vriend is met een woordvoerder van die kritiek, is wel iets om nerveus van te worden. In hoeverre dat deel van het Indo nesische leger dat generaal Soemitro steunt ook politiek samen zal willen werken met de ontwikkelingspartij, is overigens nog niet duidelijk. Wel tekent zich in die richting iets af, wanneer men de agitatie rond de relletjes in Bandoeng analyseert. DE EERSTE ZORGEN Een zeer groot deel van de miljar denhulp van het buitenland is benut voor de beteugeling van de inflatie, en dus in eerste aanleg voor de in voer van allerlei goederen die belang rijk zijn voor de voorziening in de eerste levensbehoeften van het volk. Dat daardoor van de sociaal-econo mische opbouw van het land niet zo veel terecht kon komen, is duidelijk. Slechts een toplaag van de samenle ving heeft van die verhoogde invoer van goederen kunnen profiteren, zo danig zelfs dat de afstand tussen de bezittende en de niet-bezittende be volkingsgroepen nog aanmerkelijk groeide. In deze situatie lijkt niets erop te wijzen dat er verandering komt. Voor een ombuiging van het huidi ge beleid naar breed-sociaal gerichte programma's is veel geld nodig. De opbrengst van de grotere export van olie, hout en mineralen zal voorlo pig wel gereserveerd worden voor de aflossing van de jaarlijks groeien de buitenlandse schuld. En het grootste deel van de jaarlijkse bui tenlandse hulp, afkomstig van de IGGI (de Intergouvernementele Groep Indonesië een groep rijke landen onder Nederlands voorzitter schap die Indonesië al jarenlang bij springt) zal wel opnieuw bestemd moeten worden voor aankopen om de prijzen der eerste levensbehoef ten in bedwang te houden. Het is dan ook de vraag of afgezien van de politieke wil de middelen voor zo'n beleidsombuiging erop over zullen schieten. ding is van de Conventie van Chicago, het handvest van de organisatie. Le raad heeft de algemene vergadering van de organisatie aanbevolen het Is raëlische optreden op de agenda te plaatsen en maatregelen te namen, ter bescherming van de internationale burgerluchtvaart. Israël leidde de onderschepte Caravel- le naar een luchtmachtbasis in Israël fouilleerde en controleerde de passa giers daar, in de mening dat de Pale stijnse guerrilla-leider George Habbash aan boord was en liet het toestel met alle inzittenden na enkele uren weer vertrekken. Israëls minister van defensie Mosje Dajan heeft gisteren als zijn verwach ting uitgesproken dat alle Israëlische civiele vestigingen in de bezette Ara bische gebieden deel zullen uitmaken van een vergroot Israël als er in het Midden Oosten vrede is gekomen. 'Geen regeling moet tijdelijk zijn. Al le vestigingen moeten behoren tot het Israëlische grondgebied, als de rege ring tenslotte de nieuwe grenzen heeft vastgesteld', zei Dajan op een congres van Joodse juristen. Met deze uitspraak de duidelijk ste, die Dajan of enig ander minister ooit heeft gedaan over de toekomst van deze veel omstreden vestigingen doet Dajan opnieuw een stap in de richting van de orthodoxe en conser- vatief-nationalistische partijen, op een tijdstip dat alle partijen zich op de al gemene verkiezingen van het r.ajaar voorbereiden. Tot dusver heeft de re gering zich altijd onthouden van uit spraken dat de vestigingen in bezette gebieden als afbakening moesten die nen voor de toekomstige grenzen. Maar Dajan zei nu dat hij de veilig heid van die vestigingen niet aan de Arabieren kon overlaten, waarbij hij kennelijk doelde op de voorstellen van enige van zijn politieke opponen ten binnen en buiten de regering om de bezette gebieden aan de Arabische landen terug te geven, inclusief de Is raëlische vestigingen die daar sinds 1967 zijn opgericht, indien dit tot een werkelijke en duurzame vrede zal lei den. KEUZE Dajan zei voorts dat een aantal lucht vaartmaatschappijen geld aan de Pa lestijnse guerrillabeweging betalen om voor kapingen en ander geweld gespaard te blijven. Hij noemde geen namen. Over de Israëlische onder schepping van het Libanese vliegtuig zei Dajan dat George Habbash en diens Volksfront voor de Bevrijding van Palestina voor een groot aantal vliegtuigkapingen en voor de moord partij op het vliegveld Lod vorig jaar mei verantwoordelijk zijn. 'In alle ge vallen waren Israëli's de belangrijkste doelen.We kunnen nu zeggen dat we zullen wachten tot ze komen en ons dan verdedigen. Maar in vele ge vallen is dat te Iaat en te moeilijk. Ik ben bang dat we niet alleen niet kunnen vertrouwen op de internatio nale gemeenschap, maar er ook niets van kunnen verwachten. En wij kun nen niet wachten tot de stem van het geweer opnieuw spreekt.Ik trek me de mening van de wereld aan en daar om leg ik onze situatie hier uit. Maar we moeten nu eenmaal kiezen tussen enerzijds de verdediging van ons volk en anderzijds de vaststelling dat andere mensen dat niet prettig vinden en we dus moeten toegeven. Ik ben niet voor het laatste'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9