'remie voor strokarton lechts nuttig bij intinue produktie 'Speelplaatsen eigenlijk uit den boze' Tippelen zal worden verboden Vergif in bodem van Deurne laten zitten Sacharow ™t>oer verdedigt zich egen massa 'dieven' n lie uitgenodigd was Marine oefent in de Javazee Dief verkoopt gestolene na oproep terug Beatrix en Claus op bezoek in Noord-Holland Iieetman Wam Heskes (82) overleden In treinen straks alleen mini-bars Twee militairen bij botsing omgekomen ergiften uit potheek gestolen Stichting 'Ruimte voor de jeugd' meent: Trouw Kwartet ILW/KWARTET W OENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T3/K5 f-ci uister Lubbers ivil geen patriarchale richtlijnen h een onzer verslaggevers bXINGEX De strokarton fabrikanten zien alleen iets in nieuwe investeringen als de werk- iers bereid zijn volcontinu, 24 uur per dag in ploegendiensten, te draaien. Pas als aan deze voor de wordt voldaan, heeft het ook zin dat het rijk premies verstrekt voor die investeringen. jst-Groningse politieke bommetje m de noordelijke ondernemers aan minister Lubbers (econo- zaken) voorgelegd ter voor -?e demontage. Pas als de machi- ha 24 uur per dag draaien zijn even- 15 investeringen rendabel, aldus de kanten, die al sinds jaar en dag 'volcontinu' hebben gepleit. d nfrontatie ;ustu stellingname houdt in feite in, On de vakbonden daarvoor hun ja- i de d moeten geven. Dat wordt dan md regelrechte confrontati emet Fré lag en zijn juist in deze bedrijfstak de e actiecomité's. De actie- en sta- t be: ileider Meis heeft altijd gezegd el st volcontinu draaien in de strokar- won idustrie onmenselijk is. Volgens indernemers is dit in het buiten- dt al een aanvaarde werkwijze, de ens de heer F. P. de Jong, tex- t 18 ibrikant, die gisteren de ondeme- aan ^delegatie leidde in het gesprek ond de minister, mag de stellingname env; de ondernemers niet worden uit- gd als een poging de minister de het karretje van 'volcontinu' te ien. Minister Lubbers zei nader- jn b op een persconferentie overigens ren end Hei aan ge aai d vi Volgens werkgeverswoordvoerder De Jong wordt op deze wijze de verant woordelijkheid gelegd waar die dan thuis hoort, namelijk bij de werkne mers. Nogal vaag Minister Lubbers: noorden krijgt prioriteit ook dit niet te zullen overwegen en geen patriarchale verordeningen voor de werknemers te willen uitvaardigen. i een onzer verslaggevers MSTERDAM Boer Meiman uit de Houtrakpolder bij nbei lalfweg heeft maandagavond de hulp van de politie moeten iroepen bij de verdediging van zijn appelboomgaard tegen It sl eplukwoede van honderden Amsterdammers, r si En )c plukkers beriepen zich op een ieva lededeling van het Amsterdamse trac emeentebestuur dat iedere Am- 1 h terdammer een paar appeltjes ,p ïocht plukken in een boomgaard bad 'J het bijna verdwenen dorp Ruig- tje ord. Zoals bekend moet het bij- op a gesloopte dorp plaats maken anj#oor Amsterdamse industriegebie- esta eJ1 Jen zuiden van het Noordzee- Sj anaal. Ook de boomgaarden in de luurt van het dorp moeten onder et zand. Eén van deze boomgaar- ale en werd al opgekocht door de ge- lub neente Amsterdam. Deze zomer roli lingen er de appels aan de bomen erp Ie rotten. Reden voor het kabou- 'e-R erraadslid Roel van Duyn om b won n w te vragen elke Amsterdam ner in de verwaarloosde boom aard gratis appels te laten pluk- oi ken. B en w vonden dat een uitste kend idee. Niemand had er echter aan ge dacht dat in de buurt van Rui- goord nog enkele boomgaarden lig gen die volop 'in bedrijf' zijn. Boer Meiman moest z'n appels daarom met 'geweld' verdedigen tegen Amsterdammers die in de verkeerde boomgaard waren te recht gekomen. Z'n mededeling dat in zijn boomgaard niet geplukt mocht worden, vond weinig geloof. 'De gemeente heeft het zelf ge zegd,' kreeg hij als antwoord. De boer mist nu zeker veertig kisten appels. Zijn commentaar: 'Gestolen appels blijven blijkbaar de lekker ste.' De politie zal in de komende dagen en nachten de boomgaarden extra in de gaten houden. Overigens was de strokartonindustrie slechts een aspect van een oriëntatie- bezoek dat de minister gedurende twee dagen aan het noorden bracht. Wat de minister over het al of niet bestemmen van een deel van de aard gasbaten voor het noorden zei, was nogal vaag. Hetzelfde geldt voor de vorming van een noordelijke ontwik kelingsmaatschappij. Hij wilde niet ingaan op vragen over een verschil in wat tijdens de verkiezingen werd ge zegd en de geluiden die hierover nu te horen zijn. De heer Lubbers vindt dat de middelen voor het noorden uit de algemene middelen moeten komen, maar zei dat de regering zich wel kan realiseren dat uit het binnenvloeien van aardgasbaten in de schatkist een 'speciale verantwoordelijkheid' voor het noorden voortkomt. Tegenover een noordelijke ontwikke lingsmaatschappij (bekend onder de naam 'Ori') zei hij wel positief te staan. Althans in die zin, dat hij eventueel wel iets zag in door het rijk te verstrekken risicodragend kapi taal om bepaalde industriële projecten van de grond te krijgen. Maar alléén als het bedrijfsleven verstek liet gaan. Tegenover de vakbeweging zei de heer Lubbers dat zijn omstreden ant woord op recente Kamervragen over de aardgasbaten wellicht psycholo gisch niet zo gelukkig was geweest. Hij ontkende de prioriteit, die de hui dige regeringspartijen aan het noor den pretendeerden te geven, aan het wegebben is. Verder staat de heer Lubbers positief tegen het verder ont wikkelen van de plannen in de nota- Langman en het daarin aangekondig de integraal structuurplan voor het noorden, 'zij het niet als een afron ding, maar als een start'. (ADVERTENTIE) Duivelskring tredèeze week in Hervormd vi edcrland o.a. 'OP T( De Duivelskring van de tapp coëxistentie ;n n ij S - Wandelen uit protest - President Amin als mijn buurman Wat is er aan de hand met I de tandartsen? Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. anti in V VOONPLA ATS: gen eik IRONUMMER: Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse mari ne gaat weer schieten in de Javazee. Op 1 en 2 september worden samen met eenheden van de Indonesische marine vlootoefeningen gehouden. Van Nederlandse zijde nemen deel de Van Galen en de Limburg (jagers) en van Indonesische zijde het bevoorra dingsschip 'Multatuli' en de jager 'Sa- maddikun.' Het Nederlandse eskader is reeds enige tijd in de Indonesische wateren. Het heeft ook een bezoek ge bracht aan de Indonesische vlootbasis in Soerabaja. De bezoeken van de bei de jagers aan Indonesië worden geken merkt door hartelijkheid. Oude vriendschapsbanden konden worden aangehaald. Dit laatste vooral tussen Indonesische officieren die destijds (in het begin van de jaren vijftig) zijn opgeleid aan het koninklijk insti tuut voor de marine te Den Helder. Het bezoek wordt verder gekenmerkt door een groot aantal ontvangsten en kransleggingen op Indonesische en Nederlandse erevelden. Van een verslaggever ARNHEM Dé Arnhemse fo tohandelaar De Booys heeft de advertentie waarin hij de dief van zijn kostbare camera opriep die voor duizend gulden aan hem terug te verkopen niet ver geefs geplaatst, 's Avonds laat meldde de dief zich per tele foon en even later had de foto handelaar via het portierraam- 4500 gulden) terug. De dief die een jas over het hoofd had getrokkdn reikte op een afgesproken plaats de foto handelaar via het portierraamp- pje van diens auto het toestel aan: hij kreeg er duizend gul den voor terug. De politie, die de advertentie maar een grieze lige zaak vindt, zal de opspo ringsactie voortzetten. Prinses Beatrix en prins Claus brengen een driedaags bezoek aan Noord-Holland. Het prinselijk paar hier bij aankomst in de Sint Adelbertabdij te Egmond. ADVERTENTIE fins zilver met edelstenen vanaf 25.- ringen,hangers,armbanden etc. cdelstcenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 rotterdam Rotterdams gemeentcb est uur: Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Rotterdamse gemeentebestuur vindt dat de on geregeldheden in de wijk Katendrecht duidelijk gemaakt hebben, dat de maatregelen die Rotterdam in petto heeft zo snel mogelijk van kracht moeten worden. HILVERSUM In een particuliere verpleeginrichting in Zeist is gisteren op 82-jarige leeftijd overleden de hoorspelacteur Wam Heskes. Heskes verkeerde de laatste jaren in kommer volle onstandigheden. Hij heeft zelfs zijn meeste tekeningen en schilderij en moeten verkopen. Wam Heskes vestigde zich in Hilver sum, toen hij op 34-jarige leeftijd als radio-acteur bij de omroep kwam. Voor de oorlog kreeg hij vooral be kendheid door zijn kreatie van 'Koos Koen', voor de AVRO. In de na-oor- logse jaren werd hij vooral vermaard door zijn programma 'de gewone man zegt er het zijne van', dat hij vele ja ren voor de KRO heeft gedaan. Daar naast vervulde hij talloze hoorspelrol- len. Wam Heskes is in feite de enige echte radio-acteur in ons land ge weest. Naast acteur was Heskes ook een begaafd tekenaar en schilder. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT In de toekomst zullen uit alle binnenlandse treinen de restauratiewagens verdwijnen. Wagons Lits, die deze exploiteert, heeft twee jaar geleden de zogenaamde minibar (rijdende consumptiewagentjes) ingevoerd. Daarmee is zoveel succes geboekt, dat men geheel op dit systeem wil overgaan in plaats van de traditionele res tauratiewagons. In het nieuwe spoorwegmateri- eel, dat over enkele jaren in dienst genomen zal worden, zal de restauratie-afdeling ontbre ken. Wel denkt men een kleine ruimte in de nabijheid van het keukentje in te richten als een soort bar, waar treinreizigers snel iets kunnen gebruiken. Door de invoering van de mini bar steeg de omzet met dertig procent, aldus Wagons Lits. In de binnenlandse treinen worden per jaar 4,5 miljoen bekertjes koffie geschonken. Tachtig pro cent van de reizigers vindt die koffie, volgens een enquête, goed van smaak. Het klaarmaken van de brood jes-ham en kaas zal geautomati seerd worden in Den Bosch. Er is voor deze broodjes een nieuw soort deeg samengesteld, dat broodjes (van 120 calorieën per stuk) oplevert, die op een wat langere reis smakelijk blijven. LAGE MIERDE Op een boerderij in Lage Mierde (N.B.) is de 18-jarige boerenzoon H. Coolen gistermiddag gedood toen hij met zijn hoofd in een gierkelder terecht kwam. De jongen zat op een aanhangwagen, getrokken door een tractor die bestuurd werd door de pensiongast W.S. Tot die maatregelen behoren een tip pel-verbod en het verbieden van raam-prostitutie etaleer-verbod.Het pakket maatregelen komt tijdens de raadsvergadering op 30 augustus aan de orde. Het college van B. en W., dat de zaak- Katendrecht gisteren uitvoerig be sprak, ontkracht met deze reactie de in Katendrecht zelf post gevatte op vatting dat de bedoelde maatregelen alleen voor het centrum van Rotter dam zouden gelden en niet voor Ka- tejidrecht. Het groeiende verzet tegen de prosti tutie kwam het afgelopen weekeinde tot een uitbarsting, toen souteneurs bezwaar maakten tegen het feit dat wijkbewoners vanwege het warme weer voor hun huis gingen zitten. Hieruit ontstonden moeilijkheden tus sen souteneurs en (voornamelijk) le den van het wijkorgaan Katendrecht. Het dieptepunt werd bereikt met het laten ontploffen van een benzine-bom en het in vlammen opgaan van een houten wijkgebouw. Voor wat dit laatste betreft, zal de ge meente zo spoedig mogelijk voor ver vangende ruimte zorgen omdat het ge bouwtje gemeentelijk bezit was. Voor wat de vergoeding van schade aan derden betreft geeft het Rotterdamse college niet thuis. Maandag bleef het tamelijk rustig in Rotterdams van oudsher warme buurt. Volgens de secretaris van het wijkorgaan Katendrecht ontvangt dit OIRSCHOT Twee diepstplichtige militairen uit de legerplaats Oirschot zijn omgekomen toen de personenauto waarin zij zaten op de weg Oirschot- Eindhoven in botsing kwam met een legervrachtwagen. Twee andere mili tairen uit de auto werden gewond. De vrachtwagen reed vanaf de Oirschotse hei de weg op en botste daar op de auto- De 22-jarige A. Hurkens uit Veghel (N- Br), en de twintigjarige F. Peeters uit Bergeyk (N. Br), verlo ren het leven, de bestuurder van de vrachtwagen liep een shock op. orgaan veel morele steun uit vooral oude wijken bij de strijd tegen de prostitutie. Wel heeft onder de druk van de om standigheden een aantal wijkbewoners de kinderen geëvacueerd. Vervolg van pag. 1. lijks spreken van een dissidentenbe weging in de Sowjet-Unie. 'Het gaat om hulpverlening aan mensen, die het slachtoffer zijn geworden van on recht, onrechtvaardige processen en opsluiting in medische inrichtingen. Het is niet werkelijk een beweging, het is een normale zaak van mense lijkheid. Het werk heeft geen politiek karakter'. Democratisering Maar Sacharow zei over de Westerse contacten met de Sowjet-Unie dat het verkeerd zou zijn om 'een gesloten maatschappij te cultiveren, waarin al les van werkelijke waarde verborgen blijft. Niemand moet ervan dromen zo'n buur te hebben en zeker als deze buur tot de tanden bewapend is'. Het gaat om 'de toenadering tussen twee werelden'. Het probleem is, of er bij het streven naar toenadering al dan niet een democratisering van de Sow jet-Unie zal zijn'. Als het Westen de Sowjet-spelregels zou aanvaarden, zou de toenadering bijzonder gevaarlijk zijn. 'Dan zal geen enkel wereldvraag stuk worden opgelost. Het zou neerko men op een capitulatie voor onze ech te of overdreven sterkte'. Sacharow pleitte dan ook voor aan vaarding van het amendement-Jackson door het Amerikanse Congres, dat de Sowjet-Unie op straffe van minder gunstige handelsbetrekkingen wil dwingen de beperkingen op de emi gratie uit de Sowjet-Unie op te hef fen. Deze aanvaarding is volgens Sa charow het noodzakelijke minimum. Toenadering van het Westen tot de Sowjet-Unie zonder een democratise ring in de Russische maatschappij zou 'een poging zijn om van ons gas en olie te krijgen, zonder te letten op al le andere aspecten van het probleem'. Burgemeester bezweert op raadsvergadering: Van onze correspondent DEURNE 'We kunnen die vaten cyaankali beter laten zitten. Opgraven lijkt me een onmogelijke en zelfs gevaarlijke zaak', dit zei burgemeester mr. F. Houbens van Deurne gisteravond tijdens een verklaring afgelegd in een bijzonder druk bezochte raadsver gadering. Door actievoerders was schriftelijk geëist dat de vaten en het cyaankali die her en der in de gemeente begra ven liggen en afkomstig zijn van de plaatselijke machinefabriek Te Strake opgegraven zouden worden. Burge meester Houbens begon zijn verkla ring met de mededeling dat hij zich noch door deze eis noch door de vele perspublikaties die hij overigens over dreven noemde, genoodzaakt voelde schoon schip te maken. 'Ik wil alleen verantwoording afleggen aan de ge meenteraad' aldus de burgemeester, die met klem betoogde dat er voor de bevolking geen enkele reden tot onge rustheid bestaat. 'Er zou minstens veertig kilo zuivere cyaankali in het drinkwater moeten worden opgelost voordat de zaak echt gevaarlijk gaat worden. Zoals de feiten nu liggen zou het minstens vijftig tot tachtig jaar moeten duren voordat eventueel cyaankali van de stortplaats die het dichtst bij het pompstation ligt in het water doordringt. Vorige week zijn boringen verricht in het waterwinge bied die hebben aangetoond dat het cyaankaligehalte nihil is'. Burgemees ter Houbens zei al deze gevens te heb ben gekregen van deskundigen, die hij overigens niet met name noemde. Maandag aanstaande zal een beslissen de bespreking tussen de deskundigen en het gemeentebestuur worden ge houden om te komen tot een passende oplossing voor deze vuilverwerking. In zijn verklaring memoreerde de burgemeester dat geen van de betrok kenen van 1971 op de hoogte was van het mogelijk gevaar dat de storting met zich meebrengt. Toen men ont dekte waarmee men feitelijk bezig was werd besloten hieraan geen ruchtbaarheid te geven om geen node loze onrust te verwekken. Volgens burgemeester Houbens treft echter geen van de betrokkenen enige blaam. Ibonnementsprijs 19,per half- 'ir; 38,per jaar. Abonne erden kunnen elk ogenblik in- KvAr Bo npe Ion ingevuld in BLOKLET- 'ËRS in-envelop (zonder post egel) verzenden aan: lervormd Nederland, ntwoordnummcr 177G, Den Haag. n een verslaggever ^STERDAM Bij een inbraak in 11 apotheek in Edam in de nacht nsdn maandag op dinsdag zijn behalve 2 jjaantal verdovende middelen ook n i kele zeer gevaarlijke vergiften ver der ,e"en. Dc inbreker(s). die via o achterdeur binnen kwam (en) nam- im 3' behalve opium en andere ver- b 'ende middelen ook 100 gram aci- ezii arsenicosum (arsenicum) en een a ei 'Je met strychnine mee. Beide stof- e: 1 zijn dodelijk. Voor de diefstal rd de gifkast opengebroken, waar de beveiligingsinstallatie niet 'ct hebben gewerkt. Van een verslaggever DEN HAAG Waarom zou het kind niet niet natte voeten, met modder of zand aan zijn schoenen thuis mogen komen? Krijgen de kinderen de kans hun eigen wereld te scheppen? Deze vragen leidden een jaar of wrat geleden tot de oprichting van de stichting 'Ruimte voor de jeugd', waarvan de consulenten nu durven stel len: speelplaatsen zijn eigenlijk uit den boze, want meestal is de aanleg ervan een antwoord op een foutieve situatie. Dit valt te concluderen uit een boekwerkje van de stich ting en de toelichting erbij, die gisteren in Den Haag werd verstrekt. Spelen is zo verweven met het wezen van het kind, dat de kans daartoe zich niet laat af zonderen. De mogelijkheden dienen door het gehele woongebied v?r- spreid te worden. Speelruimte betekent volgens de stichting een stuk geestelijke ruimte, die minder gemakkelijk ver strekt wordt dan ruimte in kubieke meters. De stichting meent, dat er be hoefte is aan specifieke speel ruimte als onderdak voor groe pen en als werkplaats voor ac tiviteiten. Evenals is er be hoefte aan contact met de rest van de samenleving. Contact punt is zowel een patatkraam als een hal in een wijkcen trum, waarin of waarbij de jeugd een eigen ruimte heeft. Voorlopig gaat het in de prak tijk vcor de stichting en haar medewerkers niet om 'of. .of', maar om 'en.en' als het om speelruimte voor de jeugd gaat. De stichting adviseert particu lieren en overheid ener zijds actiegroepen cn wijkorga- nisaties en anderzijds gemeen tebesturen en gemeentelijke diensten bij liet opzetten en verwezenlijking van vrije- tijdsvoorzieningen voor jong en oud, daarmee rekening te houden. De stichting vergeet niet, dat zij daarbij ook haar functie van pressiegroep moet uitoefenen op het terrein van voorzieningen in het woonmi- lieu. Op sociaal-cultureel cn ook wel educatief terrein. Adviezen Er is veel werk aan de win kel. Het aantal medewerkers van de stichting is uitgebreid tot zeven. Drie consulenten nemen het advieswerk voor hun rekening, maar er worden zoveel adviezen gevraagd, dat dit aantal de komende jaren wel zal moeten worden uitge breid. In 1972 werden 384 schriftelijke adviezen uitge bracht. Stijgend is het aantal projecten, waarbij de consu lenten een meer blijvende be geleiding leverden, een ten dens, die zich dit jaar heeft voortgezet, aldus de stichting. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5