iruk overleg in Den Haag )ver academici-belasting eoeo Mariënburg leed miljoenen verlies Centraal Comité vraagt j)e broederschap in aktijk gestalte krijgt Haagse raad achter plannen Scheveningen evolking Haarlem 9el|ordt gepolst over erbod vuurwerk Overleg hervat over Lip-conflict Gepantserde wagens voor politie Zeventig gasten ongedeerd uit brandend hotel Gewonde paarden uit Coentunnel geleid Citroen verhoogt prijzen [IW/KWARTET WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 aatssecretaris Klein ziet studiefinanciering in 1974 niet meer rond komen BÜNNENL.AND/KUNST/KERK T9/K11 or P. Hagen De financiële situatie van het bedrijf is zo slecht dat zij nauwelijks in staat is de lonen aan het personeel uit te betalen. Volgens de brief heeft 'Ma riënburg' de laatste weken om de lo nen te kunnen betalen voorschotten gevraagd aan de grote afnemers van industriesuiker. Verder wordt meege deeld dat met de directie van het be drijf in Amsterdam is getelefoneerd om de ernst van de situatie te onder strepen. Men heeft toen ook gevraagd financieel bij te springen. 'Ons werd meegedeeld dat ook Amsterdam niet over geldmiddelen daarvoor beschikt', aldus de brief. In de brief wordt verder gezegd dat door de slechte financiële situatie de ruim 900 woningen van de arbeiders wat het onderhoud betreft totaal ver waarloosd zijn. "Veel krotten staan op instorten.' Dc woningen zijn van het bedrijf. Ook het ziekenhuis van de maatschappij is zwaar verwaarloosd. Voor de exploitatie ervan geeft 'Ma- riënburg' volgens de brief aan pre mier Sedney, jaarlijks SF 160.000 uit. Voor medische verzorging van werk nemers, zoals ziekenhuiskosten in Pa ramaribo, wordt per jaar nog eens een bedrag van SF 68.000 uitgetrok ken. Ongeveer 8000 mensen zijn voor hun levensonderhoud afhankelijk van het suikerbedrijf 'Mariënburg'. RCMA wijt de slechte financiële posi tie van 'Mariënburg' aan het feit dat de Surinaamse regering al twintig jaar lang niet toestaat de suikerprijs te verhogen. Inmiddels is van goed in gelichte zijde in Paramaribo vernomen dat het vrijwel zeker is dat de Suri naamse regering 'Mariënburg' zal overnemen. De veiling van de planta ge 'Peperpot' van RCMA is in ver band daarmee uitgesteld. De plantage zou worden verkocht omdat 'Mariën burg' een schuld aan de Surinaamse overheid heeft door achterstallige be taling van accijnsrechten. Ladder-puzzel Vul horizontaal in: 1. twijfelachtig, 2. van te voren, 3. handvat, 4. gezantschap, 5. feestelijk ontvangen, 6. metaalmengsel. Op de spijlen ontstaat bij juiste oplos sing van boven naar beneden gelezen twee namen van bloemen. Dr. G. Klein neer de Kamer in het najaar de wet wijzigt. Een nog veel grotere kluif is de aca demici-belasting die dr. Klein in 1975 wil invoeren. Daarbij gaat het name lijk niet alleen om een herziening van het systeen vam studiefinanciering (collegegeld, kinderbijslag, kinderaf trek, bijdragen van welgestelde ou ders, studietoelagen aan minder draagkrachtigen), maar om een diepe ingreep in het hele belastingstelsel. Dr. Klein wil immers iederden die ge studeerd heeft en daarvan later aan toonbaar profijt heeft een extra aan slag in de belasting opleggen van bij voorbeeld één procent. Rijkere ouders moeten wel blijven meebetalen aan de studie van hun kinderen, maar ook die kinderen worden later gepakt via de academici-belasting. Op die manier, zo betoogt dr. Klein, wordt een eind gemaakt aan de on rechtvaardigheid van het huidige systeem, waarbij alleen studenten van minder welgestelde ouders iets terug betalen. Dr. Klein neemt daarbij op de koop toe dat zo via de belasting opnieuw scheve verhoudingen ont staan, namelijk tussen rijke academici en mensen die op een andere manier rijk zijn geworden. Zijn redenering is kort en goed dat het hier gaat om een duidelijk afgebakende groep die zicht baar profiteert van een door heel het volk betaalde voorziening. Dan is het redelijk dat zij later iets teruggeven van dat bewezen profijt. Een probleem waarmee dr. Klein nog worstelt is de afhankelijkheid van.de student van zijn ouders. Wanneer be middelde ouders zelf ook 'den bijdrage in de kosten kunnen geven, blijven de studenten van hen afhankelijk. Die totale ouderlijke bijdrage van 250 miljoen wil dr. Klein niet missen. Hij zou die ouderlijke bijdrage alleen wil len laten vallen, als de studenten dan na afloop van hun studie ook die kos ten voor hun rekening willen nemen. Uit zo'n laatste opmerking blijkt ove rigens dat dr. Klein nog veel open laat. 'ïk spreek natuurlijk wel mijn voor keur uit', zegt hij. 'en ik zal mijn standpunt met verve verdedigen, maar uiteindelijk vind ik dit een zaak waarover de meerderheid van de Ka mer het eens moet zijn.' Niet alleen via de academici-belasting, ook via het universitaire salarisbeleid zou dr. Klein wat kunnen doen aan inko mensnivellering. Hoogleraren verdie nen drie, vier maal zoveel als een I HAAG Staatssecretaris G. Klein kijkt zorgeloos om-. De donkere wolken die zich in zijn hoofd samenpakken, hij niet. In de verte ver- dt hij een betere maatschap- net minder ellebogenwerk en der maagzweren. Zijn plan met het hoger onderwijs ziet ils een stapje in die richting, [enten die zich verzetten te- zijn vijfhonderd gulden col- geld voor nu en zijn acade- •belasting voor later, be- uwt hij als ondankbare kin- in die niet begrijpen dat het naai voor hun eigen bestwil lelftse hoogleraar in de elektroni- instrumentatie is via Nieuw in de Partij van de Arbeid snel klommen tot staatssecretaris. Vol ousiasme is Ger Klein begonnen, de ambtenaren van het directo- eneraal wetenschappen houden hart vast. Met Dd Brauw hebben heel wat moeite gehad, maar die in ieder geval duidelijk wat hij Zijn ideeën over collegegeld en efinanciering bleven nog in de ran wat de commissie-Andriessen jver geadviseerd had. De politie- iut van De Brauw was dat hij de ind-gulden-wet te vlug en te handig doordrukte. Klein haalt met zijn academici- ting veel meer overhoop. Hij is 1 druk overleg met zijn collega's iociale zaken en financiën. In de er wil hij zijn ideeën in een no- stleggen en in april, mei moet de er zich daarover uitspreken. In- els gelooft ook dr. Klein niet dat hij een niéuw stelsel van efinanciering in 1974 rond krijgt. Klein schijnt zich weinig aan te ;en van de tegenslagen die zijn zijn. De Tweede Kamer heeft zover gekregen, dat hij de bov- rs die vorig jaar geen collegegeld ilden alsnog duizend gulden gaat ;n. Het kan zijn dat later ieder- jdie voor de cursus 1972-73 dui- gulden betaalt of betaald heeft, f vijfhonderd terugkrijgt door ver hing in zijn studieschuld. Maar jveet dr. Klein nog niet zeker. De Issing daarover heeft hij uitge- l tot na het Kamerdebat over zijn i in het volgend voorjaar. ad van State Klein heeft échter niet alleen pro- pen met de Kamer en met de stu- gn, sinds kort heeft hij het ook de stok met de Raad van State. heeft negatief geadviseerd over algemene maatregel van bestuur het dr. Klein mogelijk moest ma- .om tenminste voor het nu begon- I studiejaar de duizend-gulden-el- le te halveren- In het koninklijk uit dat door de Raad van State flt tegengehouden wordt de beta- van de duizend gulden in twee iijnen geregeld. Studenten zouden llechts vijfhonderd gulden hoeven betalen, want de tweede termijn de (nu nog wettelijk geldende) fend gulden zou vervallen, wan- èVE Dr. Philip Potter, de secretaris-generaal van de wereld van kerken verwacht dat tijdens de vandaag begonnen vergade- n^t van het centraal comité het accent sterk zal komen te liggen op issemblee van de wereldraad in Djakarta in 1975. BHpernvraag van de bijeenkomst van I Centraal Comité is volgens dr. ;r evenwel hoe het thema van vo- jaar 'committed to fellowship' (in lerschap verbonden) gestalte t. Het centraal comité is naar :r zei, geen orgaan dat zich bezig !t met navelstaren. De organisatie nu wel eens zien hoe dat woord 'derschap nader gepreciseerd dt in de praktijk van een wereld, [rin christenen zich bevinden aan je zijden van de geweldslijn. kefikomt uitgesproken aan de orde in 'document over geweld- en geweld- 'leid bij het streven naar mense waardigheid en maatschappelijke htigheid. Dit laatste is het twee- Ihoofdpunt van deze vergadering. |derde kernvraag is hoe de wereld- de moeilijkheden weet te over- len, die veroorzaakt worden door Igeldcrisis. Deze crisis, waaronder J internationale organisaties te lij- 33» hebben, wordt veroorzaakt door tfldollardevaluatie. hgllens deze vergadering van het een- dij" lARLEM De Haarlemse bevol- |g krijgt tot 15 september gelegen- ld haar mening kenbaar te maken [bij de invoering van de algemene latselijke verordening een vuur- I^Jrkverbod moet komen. Er gebeuren Mijks op oudejaarsavond veel ern- jge ongelukken met vaak blijvend ■Vel. B. en w. zijn juist op dit punt benieuwd naar de meningen van i burgerij. Is het vuurwerk afsteken i oudejaarsavond zo'n offer waard, 6gen zij zich af. traal comité moet het definitieve be sluit genomen worden of de assem blee inderdaad plaats zal hebben in Djakarta. Dan moet het thema van dit kerkelijk wereldforum worden vastge steld en de onderwerpen gekozen die er zullen worden besproken. Maar ook deze assemblee zal wel te lijden heb ben onder de geldorisis. Direct verbonden met de vragen van geweld is de hulp aan Portugese dienstweigeraars, waarover deze dagen in Genève zal worden gesproken. Dr. Potter zei gisteren dat over heel Eu ropa grote aantallen Portugese weige raars verblijven, die recht hebben op hulp uit de kerken, daar deze hen steeds hebben opgewekt deelname aan deze oorlog af te wijzen. BESANCON (UPI, Reuter) Verte genwoordigers van de arbeiders van de Lips horlogefabriek hebben giste ren besprekingen hervat met een re- geringsbevniddelaar over de toekomst van de door de politie bezette fabriek. Na een gesprek van 90 minuten wa ren de onderhandelaars sceptisch over de mogelijkheden van een compromis in Frankrijks langste arbeidsconflict van dit jaar. Het conflict dateert uit april, toen de directie besloot de zaak failliet te la ten verklaren, omdat zij een schuld had van 70 miljoen franc. De arbei ders namen de fabriek over, totdat ze op 14 augustus door de politie wer den verwijderd. Overal worden soli- dariteitsstakingen gehouden. Een twee de gesprek tussen regering en arbei ders zal morgen plaats vinden, de dag waarop de Franse omroep een sym pathiestaking zal houden. Dr. Klein haalt nu meer overhoop dan De Brauw deed kleuterleidster en zelfs in de VVD wordt aan de juistheid van die ver houding getwijfeld. Dr. Klein: 'Een rapport hierover ligt op dit moment bij de universiteiten. Zodra ik hun adviezen binnen heb, wil ik met de organisaties hierover spreken en be- zien of het huidige niveau gehand haafd moet blijven.' Nivelleren Er valt nog wel meer te nivelleren dan via de inkomens van academici en hoogleraren. Van hc't zittende ka binet is bekt'nd dat kleuter- en basis onderwijs de voorrang hebben boven het wetenschappelijk onderwijs. Ge ruchten over nieuwe bezuinigingen doen al de rqnde. Dr. Klein laat zich daar niet over uit. 'Het is wel zö\ zegt hij, 'dat er in het wetenschappelijk onderwijs makkelij ker bezuinigd kan worden dan bij het kleuter- en basisonderwijs. In die sec tor liggen de meeste uitgaven wétte- lijk vast Aan universiteiten is dat niet zo. Daardoor zie je bij een op gaande conjunctuur wat meer geld naar de universiteit gaan, en bij een neergaande conjunctuur gaat het weer omlaag. Verder is het zo dat vernieu wingen in, het kleuter- en basisonder wijs meteen veel kosten, terwijl ver nieuwing van het hoger onderwijs (betere planning, studiehervorming) alleen in het begin wat extra kost. maar later zelfs goedkoper kan wor den.' Meer studenten Twee van de vier nieuwe gepantserde wagens van de rijkspolitie. Deze zullen worden ingezet bij ongeregeldheden die een beetje uit dc hand lopen. De voertuigen kunnen twaalf manschappen in oproeruitrusting vervoeren. De auto s hebben hydraulische apparatuur voor het opruimen van barricades en auto's. Wachten nu op resultaat ondehandelingen Tonnen schade Van een onzer verslaggevers Wat wel kostenverhogend werkt is de aanhoudende groei van het aantal stu denten. Dr. Klein ziet uiteraard graag zoveel mogelijk mensen doorstromen naar het hoger onderwijs, maar zono dig wil ook hij dammetjes opwerpen wanneer de toevloed al te ongebrei deld is. Concreet: hij wil de machti gingswet inzake de studentenstop die geldt tot 1974 verlengen- Het wetsont werp ligt al klaar. Klein hoopt dat hij de wet niet vaak hoeft toe te passen, maar soms zal aan beperking van het aantal eerstejaarsstudenten in bepaal de studierichtingen niet te ontkomen zijn. 'We moeten eerst weten wat voor een maatschappij we over twintig jaar willen hebben. Daar hebben we nog veel te weinig over nagedacht. Ik vind het erg belangrijk dat daarover een bréde meningsvorming op gang komt. Als dat toekomstbeeld wat meer omlijnd is, kunnen we ook beter zeggen hoe ons onderwijssysteem er uit moet zien. Of we meer of minder artsen nodig hebben; méér of minder technici. Persoonlijk vermoed ik dat dan best zou kunnen blijken dat we meer technici nodig hebben dan we nu krijgen. In ieder geval moeten we door een betere voorlichting voor komen dat het studentenaanbod zo sterk wordt bepaald door allerlei mo dieuze bewegingen. In sommige geval len is dat niet erg. Als iedereen in eens Spaans wil studeren kost dat nog niet zoveel. Maar als een of andere hageprediker door het land trekt met de boodschap dat de kat heilig is, en iedereen wil dan ineens diergenees kunde studeren, is dat onbetaalbaar. In noodgevallen moet een studenten stop mogelijk zijn.' DEN HAAlG De Haagse gemeenteraad is maandagnacht met slechts de stemmen van zes van de tien YVD-leden tégen akkoord gegaan met de richtlijnen die door het gemeentebestuur en een bouwcombinatie zijn opgesteld voor de wederopbouw van de bad plaats Scheveningen. Daarmee is echter nog niet gezegd dat deze wederopbouw nu direct beginnen kan. Dat is afhankelijk van de overna me door de bouwcombinatie (Holland se Beton Groep, Ballast Nedam en Wilma) van de bezittingen van de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen. De onderhandelingen tussen de bou wers en de EMS zijn nog steeds niet afgerond. De gemeenteraad was van mening dat een beslissing nu moet worden genomen, ook al is het resul taat van die onderhandelingen niet bekend. Mochten die onderhandelingen echter afketsen dan ligt de hele zaak weer open: dat zou betekenen dat de bouw combinatie niet degene is die in Sche veningen mag gaan bouwen, dat de richtlijnen die maandagavond werden aangenomen ook buiten werking tre den, dat dus met een eventuele nieu we gegadigde nieuwe richtlijnen moe ten worden opgesteld en dat de hele procedure weer opnieuw begint. Wethouder Nuij van stadsontwikke ling zei er niets voor te voelen met andere gegadigden dan bouwcombina tie in zee te gaan. Hij was daar alleen maar toe bereid als die andere gega digde de gemeente dezelfde garanties (zowel bouwkundig als financieel) kan bieden als de bouwcombinatie. Het is trouwens nog lang niet zeker dat de bouwcombinatie de bezittingen van de EMS zal overnemen. De onder handelingen met Reindert Zwolsman schijnen nogal moeizaam te verlopen. Hét raadslid Ressenaar (VVD) blijkt bovendien vorige week met een ande re gegadigde bij wethouder Nuij aan geklopt te hebben, maar de wethou der zei er weinig voor te voelen. Het Haagse gemeentebestuur is duide lijk tevreden mt de concrete en gega randeerde richtlijnen van de bouw combinatie. De hele hoop van de gemeente - na maandagavond dus ook van de raad - is nu gevestigd op de onderhandelin gen EMS-bouwcombinatie. Wanneer de beslissing hierover zal vallen is nog onbekend. De fractie van D'66 diende nog een motie in - onder steund door diverse andere fracties - waarin wordt verlangd dat bij welke bouwplannen er ook voor Schevenin gen opgesteld worden, de bevolking zo groot mogelijke inspraak krijgt. De raad ging unaniem met deze motie ak koord. OSSENDRECHT Een uitslaande band heeft gisternacht een groot ge deelte van het hotel-restaurant Dek kers te Ossendrecht (Noord-Brabant) verwoest. Zeventig gasten, meest Itali anen en Belgen, die op dat moment in het hotel aanwezig waren, konden zich allen redden. Er deed zich geen enkel persoonlijk ongeluk voor. De materiële schade wordt geschat op vele honderdduizen den guldens. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak omstreeks drie uur in het dak van het voorste deel van het hotel. In dit gedeelte sliepen 29 gasten en het zes personen tellende gezin van de eigenaar. Zij werden gewekt door de rook en kon den onmiddellijk naar buiten. Het vrij moderne, riante pendelaars hotel bestaat uit drie gebouwen die voorzien zijn van brandtrappen en bo vendien verbonden zijn door platte daken. Uit veiligheidsoverwegingen werd het achterste - niet brandende - gedeelte ook ontruimd. Hier bevonden zich nog veertig hotelgasten. De brandweer van Ossendrecht kon, met assistentie van de brandweerkorpsen van Hoogerheide en Bergen op Zoom de brand vrij snel blussen. De schade bleef beperkt tot de bovenverdiepin gen van het voorste deel, die geheel vernield werden. PARAMARIBO De Surinaamse cultuurmaatschappij 'Mariënburg', een dochter van RCMA (Amsterdam Rubber) heeft van januari tot en met juni van dit jaar een verlies geleden van Sf 1.295.257 (onge veer 2.000.000 gulden). Dit heeft de maatschappij in een brief aan de Surinaamse premier J. Sedney meegedeeld. Twee gewonde paarden worden uit de Coentunnel in Amsterdam geleid, nadat de aanhangwagen waarin zij werden vervoerd, in de tunnel was gaan scharen en ver volgens kantelde rechtsj. Gedu rende ongeveer drie kwartier was het verkeer in de tunnelbuis ge stremd. AMSTERDAM Als gevolg van de prijsverhogingen ln Frankrijk heeft Citroën Nederland in Amsterdam voor Nederland nieuwe prijzen vastge steld. De verhoging va n gemiddeld drie procent is maandag ingegaan, maar geldt alleen voor de grote mo dellen. Oplossing van gisteren: Hor. 1. roede. 5. aorta, 9. bariton, 11. Em. 13. neger. 14. v.i., 15. mals. 17. dreg, 19. Ane, 20. elf, 22. ore. 23. dras, 24. egel, 25. ere, 26, tel, 28. sas, 30. rins, 32. stal. 33. pl„ 34. teint, 37. te. 38. parkiet, 40. lemma, 41. slaap. Vert. 1. roema, 2. eb. 3. dans, 4. ere. 5. Ate. 6. oord. 7. R.N., 8. Adige, 10. Igel, 12. mandril, 14. verlaat, 16. le ren, 18. roest, 20. Est, 21. fel, 25. er- pel. 27. edik. 29. sleep, 31. stam. 32. stel, 35. era, 36. nis, 38. p.m., 39. Ta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11