tegen Soevanna mislukt Frankfort primeurs pakt voor de 1974 autobiografie- Lissabon: Zeker vijftig Afrikanen in Mozambique vermoord )rie aannemers bereid je getuigen dat zij Jignew geld toestopten Alexandros Panagoulis komt op vrije voeten E Russische Jood veroordeeld voor 'wangedrag' Komplot Nixon Opstandelingen in Bolivia na mislukte coup ontsnapt )bert Kennedy ijgt honderd llar boete Politie bij LIP door schutters bestookt «'/KWAMTET DINSDAG 21 AUGUSTUS 1973 jud-generaal verzette zich tegen regeling met Pathet Lao «t, [ENTIANE, PHNOM PENH (UPI, AFP, Reuter) Een voormalige Lao- Faanse luchtmacht-commandant heeft gisteren voor de tweede keer gepro- ierd de regering van premier Soevanna Phoema omver te wei-pen. Ook deze jj iging faalde en hij werd gedood, toen Laotiaanse grondtroepen zijn vlieg je .ig neerschoten. BUITENLAND/AUTONIEUWS K9 leider van de mislukte staatsgreep p s oud-generaal Thao Ma, 41, een lc» utralist, die echter fel anti-commu- Hjitisch is en die waarschijnlijk han- ior de omdat prins Soevanna Phoema zijn mening teveel had toeege- ch aan de eisen van de communisti- ie Pathet Lao. ven uur na het begin van de staats- >ep sprak Soevanna het volk toe er de radio om het mee te delen de coup was mislukt. Soevanna, al 13 jaar het land leidt, was ook (emier toen Ma in 1966 een eerste slukte staatsgreep ondernam. In rilde gevallen lanceerde Ma een aan- 1 op regeringspositie met T38-vlieg- igen, terwijl zijn aanhangers vanuit ailand de Mekong overstaken en n aantal sleutelposities bezetten. Ma ichtte in 1966 naar Thailand, toen n eerste staatsgreep faalde. binnendringers bezetten snel het attay-vliegveld, waaronder het mili- re gedeelte en namen ook bezit van t radio-station en de nationale nk. Tanks werden opgesteld buiten evanna's officiële residentie en Ma im in een propellervliegtuig om de ofdstad te bestoken. Leiders van de latsgreep begonnen via de radio mmunique's uit te zenden in. de am van 'het revolutionaire comité n het volk en de strijdkrachten' en irklaarden dat de uitzonderingst.oe- ind was uitgeroepen. Artillerie geringsgetrouwe troepen schoten hter op de bommenwerpers, onder die van Ma, die over Vientiane i leerden. Volgens Soevanna Phoema loot de artillerie het toestel van Ma er op korte afstand van het bezettp egveld. Een noodlanding mislukte en korte tijd later overleed Ma aan zijn verwondingen. Daarop stortte de opstand, waaraan voornamelijk door luchtmachtofficieren werd deelgeno men, ineen. Twee van Ma's naaste me dewerkers, de kolonels Phrany en Bouleut, zijn gearresteerd. De overige verantwoordelijken zijn erin geslaagd per vliegtuig naar Thailand te vluch ten. De staatsgreep scheen vooral ge richt te zijn tegen de Pathet Lao. De opstandige militairen hadden het Franse persbureau AFP laten weten het niet eens te zijn met de stand van zaken bij de onderhandelingen mét de linkse Pathet Lao. Premier Soevanna Phoema zou vorige week gedreigd hebben af te treden als niet de laatste moeilijkheden, die een vredesovereen komst tussen zijn regering en de Pa thet Lao in de weg staan, zouden wor den opgelost. Beide partijen onder handelen al een half jaar over een re geling. De opstandige luchtmachtoffi cieren zouden tegen elke regeling met de Pathet Lao zijn geweest. Waarschuwing: Prins Soevanna had vorige week al westelijke ambassades gewaarschuwd dat hij een actie tegen zijn regering van rechtse eenheden vreesde. De Verenigde Staten gaven een ferme on dersteuning van de regering-Soevanna, toen berichten over een staatsgreep de ronde deden. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zei dat Amerika 'de staatsgreep zeer ern stig neemt en zijn sterke steun aan de regering-Soevanna Phoema en aan een regeling in Laos onder meer her haalt'. In Laos is voor 'enkele dagen' een avondklok ingesteld en de grens wacht is in staat van alarm gebracht om te verhinderen dat partizanen van Thailand Laos binnentrekken. Het Thailandse kabinet heeft de politie gelast de politieke vluchtelingen uit Laos goed in de gaten te houden, in het bijzonder generaal Phoemi Nossa- van. Oud-vice-premier van Laos en lei der van rechtse groeperingen. LISSABON, LONDEN (AP, UPI, Reuter) Portugese functiona rissen hebben gisteren meegedeeld dat er een diepgaand onderzoek aan de gang is naar een moord, die afgelopen december zou hebben plaatsgevonden op ongeveer 50 tot 60 Afrikaanse dorpelingen in Chowala, in het noordwesten van Mozambique. Portugese functionarissen, die naar het dorp zijn gegaan, hebben gemeld bewijsmateriaal te hebben gevonden, dat de dorpelingen op wreedaardige wijze om het leven werden gebracht. Schedels en menselijke overblijfselen lagen opgestapeld, temidden van ver koolde persoonlijke bezittingen vlak bij één van de hutten. De Portugese functionarissen wilden niet zeggen, hoeveel Portugese militairen hierbij betrokken waren en om welke een heid het ging. Het Britse blad Daily Telegraph bracht gisterochtend al het bericht van haar correspondent Bruce Loudon Handgranaat 54fiW YORK, WASHINGTON (UPI) Drie aannemingsbedrij- Hïii in de Amerikaanse staat Maryland zijn bereid voor de rechter I verklaren dat zij steekpenningen hebben gegeven aan vice-presi- pit Spiro Agnew. Dit meldt het Amerikaanse weekblad Time. ■ar men verwacht zal een federale ■and jury' in Baltimore Agnew vol- jnde maand in staat van beschuldi- ig stellen onder meer wegens 'om- _iping en afpersing.' Volgens Time left Agnew de juristen van het Wit- Huis verzocht na te gaan op welke istititionele gronden kan worden 37.4|orkomen, dat hij terecht zal moeten )an. Een functionaris van het minis- ■ie van justitie in Washington heeft Igens Time als zijn mening gegeven het ministerie geen keus heeft. 42.5jrie getuigen hebben nu verklaard [Z-ï5! zij Agnew geld hebben gegeven, t bewijs is zo sterk dat er wel een :htszaak van moet komen', aldus de- functionaris. derde aannemer, die in de zaak te- i Agnew wil getuigen, is Allen een, president-directeur van een uwbedrijf in Maryland. Hij heeft rklaard Agnew vijfmaal geld te heb- n betaald, toen deze gouverneur Maryland was en later weer nadat new vice-president was geworden. Amerikaanse minister van justitie, iot Richardson, heeft gezegd, dat uiteindelijk zal beslissen of be sstukken tegen Agnew zullen wor- voorgelegd aan de federale grand y, die een onderzoek instelt naar ilieke corruptie in Maryland. Hij zijn beslissing nemen op grond de gegevens, die de officier van titie in Maryland, George Beall, f de zaak bijeen weet te brengen, hardson zei dat hem nog niet dui- ijk was of de grondwet het in staat beschuldiging stellen van een vi- iresident in de weg staat. ZETTEN NIXON ator George McGovern, de Demo- ische presidentskandidaat van 1972 Jt verklaard dat als president in een eventueel bevel van de iter naast zich neerlegt om de iopnames van gesprekken in het .EN Witte Huis te overhandigen aan de aanklager en de senaatscommissie, die de affaire-Watergate onderzoeken, het Congres geen andere keus zal hebben dan de president af te zetten. McGo vern vond het echter 'voorbarig' om op dit moment over het afzetten van Nixon te praten. Maar volhardde de president in zijn houding ook tegen over de rechtbank dan bleef er volgens McGovern geen andere keuze over. In Phnom Penh heeft een guerrilla een handgranaat in een drukke straat gegooid, waardoor vier mensen ge wond raakten en drie auto's werden beschadigd. De politie arresteerde een persoon, terwijl drie anderen konden ontsnappen. 'Het was de vierde bom aanslag in twee dagen. Bij explosies op een drukke markt en in twee bio scopen zijn reeds negen mensen om het leven gekomen en werden ruim 50 anderen verwond. Op het slagveld wakkerde na een pau ze van vijf dagen de strijd weer op. De Rode Khmers hernieuwden hun aanvallen tegen twee provinciale hoofdsteden en leverden kleine, maar bittere gevechten nabij Phnom Penh, de omsingelde Cambodjaanse hoofd stad. MOSKOU (AP, Reuter) Een Russi sche Jood is gisteren in Moskou tot twee weken gevangenisstraf veroor deeld op grond van 'openbaar wange drag'. De 29-jarige ingenieur Viktor Valtsow had namelijk afgelopen zater dag de basketball-wedstrijd Israël-Cuba bijgewoond (onderdeel van de mo menteel in Moskou gehouden Studen ten-Olympiade), terwijl die wedstrijd voor Joden verboden was. Valtsow, die in het verleden gevraagd heeft naar Israël te mogen emigreren maar daarvoor van de Russische auto riteiten geen toestemming kreeg, had een geldig plaatsbewijs voor de wed strijd. Nixon en zijn vrouw stappen over van een helikopter naar het presi dentiële vliegtuig, dat hen naar New Orleans zal brengen. De presi dent wordt gevolgd door zijn vriend, de miljonair Bebe Rebozo (uiterst links). ATHENE (DPA, Reuter) De amnestie voor politieke gevangenen, die Papadopoulos zondag, ter gelegenheid van zijn beëdiging als president van Griekenland heeft afgekondigd, geldt o.m. voor 14 tot levenslang veroordeelden en voor 117 mensen die acht tot 25 jaar gevangen moesten zitten. Dit blijkt uit een lijst met namen die bet liberale avondblad 'Nea' gisteren heeft gepubliceerd. Onder de tot levenslang veroordeel den, die op vrije voeten komen be vindt zich de 35-jarige Alexandros Pa- nagoulis, die in 1968 schuldig werd bevonden aan een poging om de toen malige premier Papadopoelos te ver moorden. In eerste aanleg werd hij ter dood veroordeeld; mede onder druk vanuit het buitenland werd het vonnis gewijzigd in levenslang. Zijn 26-jarige broer Stathis moet echter in de gevangenis blijven. Deze werd in januari jl. tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van samenzwering tot het kapen van een verkeersvliegtuig en het ontvoeren van buitenlandse diplo maten als gijzelaars, die dan in ruil voor Griekse politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten. In februa ri kreeg hij ook vier jaar en tien maanden gevangenisstraf wegens po ging om zich aan de militaire dienst te onttrekken. Volgens een Griekse functionaris valt het eerste vonnis van Stathis wél, maar het tweede von nis niet onder de amnestie. Van de amnestie zullen ook de 69 per sonen profiteren, die in verband met de eind mei ontdekte samenzwering bij de marine tot omverwerping van het kolonelsbewind voor een krijgs raad terecht zouden moeten staan. Naar in Athene vernomen wordt, is ook het onderzoek dat in verband met dit komplot werd ingesteld tegen de in Parijs wonende conservatieve oud premier Konstantin Karamanlis en 17 andere politici en officieren, gestaakt. Nu de staat van beleg in Griekenland ook is opgeheven, acht men het moge lijk dat de muziek van Mikis Theodo- rakis weer ten gehore zal mogen wor den gebracht. Het werk van de man, die o.a. de muziek schreef voor beken de films als 'Nooit op zondag' en 'Zor- ba de Griek', werd direct na de mili taire staatsgreep van april 1967 die de kolonels aan de macht bracht, verbo den op grond van de bepalingen van de staat van beleg. Vervólg van pagina 1 Volgens een plaatselijk tv-station om vatte het komplot de diefstal van een politie-uniform en een auto, die toe behoorde aan de hoofdinspecteur. De auto van de hoofdinspecteur is gistp- ren teruggevonden, maar het uniform dat zondagavond werd ontvreemd, is nog niet teruggevonden. Wat Gaudet met het komplot te maken heeft, is niet bekend. Hij werd in 1967 ge schorst bij de politie, omdat hij bp- trokken was geweest bij een vechtpar tij in de Franse wijk van New Orlp- ans. Twee maanden later nam hij ont slag. Drie jaar geleden werd hij gear resteerd, omdat hij een brandend Amerikaans vlaggetje-in de auto van Spiro Agnew had gegooid, tijdens diens bedoek aan de stad. Het straalvliegtuig van de president taxiede na de landing op het vliegveld van New Orleans naar een afgelegen plekje, waar strenge veiligheidsmaat regelen waren genomen. Nixon werd snel overgebracht naar een grote, zwarte, kogelvrije limousine en weg gevoerd in een sterke haag van bere den agenten. De route, die de presi dent zou volgen, werd angstvallig ge heim gehouden. Met snelheden van tegen de 100 km per uur stoof de stoet door de stad. De veiligheids maatregelen waren zo streng, dat een jongeman, die met een doos langs de route liep, gedwongen werd de in houd op de grond te gooien. Een heli kopter cirkelde boven de stoet. CAMBODJA In zijn rede gaf Nixon voor de eerste maal toe dat hij opdracht heeft gege ven tot de geheime bombardementen op Cambodja, een maand nadat hij president was geworden. De bomaan vallen waren noodzakelijk om Ameri kaanse levens te beschermen. Nixon zei dat hij vandaag dezelfde beslissing zou hebben genomen. Hij voegde er aan toe dat de geheimhouding nodig was om de -steun te krijgen van de Cambodjaanse regering, die op dat moment neutraal was in het conflict in Indo-China. De president zei dat hij ervan beschuldigd was geheime bombardementen uit te voeren tegen een machteloos en neutraal land, maar het was niet Amerika, maar Noord-Vietnam dat de Cambodjaanse neutraliteit had geschonden door 40.000 soldaten te stationeren binnen Cambodja langs de grens met Zuid- Vietnam. Na zijn redevoering vertrok Nixon naar San Clemente. over een massamoord in Chowala. Volgens hem had die moord op 16 de cember van het vorige jaar plaatsge vonden. op dezelfde dag dat een mas samoord zou zijn gepleegd op onge veer 400 dorpsbewoners in het dorp Wiliyamu. Loudon schreef dat hij met een groep Portugese onderzoekers naar het dorp was gegaan en dat die gesuggereerd hadden, dat de dorpelin gen om het leven waren gekomen tij dens een gevecht tussen de Portugese militairen en de bevrijdingsbeweging voor Mozambique, FRELIMO. De FRE- LIMO zou vaak tijdens gevechten vrouwen en kinderen als schild ge bruiken. die dan als eersten in het kruisvuur gedood worden. RHODESIA Een andere Britse krant, de Evening Standard, heeft bericht dat Rhodesi- sche troepen nu op grote schaal be trokken zijn bij de gevechten tegen het FRELIMO in Mozambique. Cor respondent Max Hastings meldde dat hij drie weken had doorgebracht bij de. blanke boeren in noordoost-Rhode- sia en dat die nu tegen guerrilla-over vallen beschermd worden door 400 man van de Rhodesische lichte infan terie, die per helikopter naar Mozam bique worden overgebracht om daar gedurende twee tot drie weken de guerrillastrijders te bestrijden. De guer rilla tegen het blanke minderheidsbe wind van Ian Smith wordt volgens Hastings in Rhodesia zelf met succes bestreden. Maar hij vraagt zich af, of de mobilisatie van de hiervoor beno digde manschappen van het Rhodesi sche leger op den duur wel volgehou den kan worden. Hastings bericht verder dat Rhodesia op zijn beurt weer actief wordt bijge staan door ongeveer tweeduizend Zuidafrikaanse politiemannen, die in noordoost-Rhodesia de plaatselijke Rhodesische veiligheidsagenten bij staan. LA PAZ (AP, Reuter. AFP) Het bewind van kolonel Hugo Banzer in Bolivia heeft de poging tot een staats greep van de ultra-rechtse Carlos Val- verde Barberry nu definitief verij deld. Het leger heeft Barberry, die zich op 650 km van de hoofdstad La Paz met ongeveer 200 gewapende aanhan gers had verschanst, niet te pakken kunnen krijgen. De groep is de oer wouden van oostelijk Bolivia inge vlucht waar zij door troepen van Ban zer worden achtervolgd. De opstande lingenleider Barberry was de leider van een fractie van de neofascistische Boliviaanse Socialistische Falange. een der regerende partijen in Bolivia. Aangenomen wordt dat Barberry heeft geprobeerd de Paraguese grens te bereiken. Of hem dit is gelukt is niet bekend. Voor meer buitenlands nieuws zie pag. 11 door Sicco de Jong De nieuwe Opel Kadett, die komt op een moment dat het oude Ka- dett-model uit 1965 nog de bestverkochte auto in Nederland is. jïTUCKET (Reuter. UPI) Ro- Kennedy, de 21-jarige zoon van pn senator Robert Kennedy, is gis- n veroordeeld tot 100 dollar we- roekeloos rijden. De jonge Ken- veroorzaakte een verkeersonge- waardoor drie mensen in het zie- kwamen. De maximumstraf (roekeloos rijden is twee jaar ge- jgenisstraf. (rechter zei bij het uitspreken van I vonnis tegegen Robert: 'U had I grote vader en u hebt den fijne feder. Gebruik uw befaamde naam goede in plaats van zoals nu in de ptszaal te verschijnen.' Vier getui- k hadden verklaard, dat Robert veel hard reed in een terreinwagen, arin hij met zijn broer David en p meisjes zat. De auto sloeg tenslot- lover de kop. Een meisje liep rug- feraatletsel op, waardoor ze mogelijk [ar gehele leven verlamd zal blijven, tweede meisje liep een bekken beenbreuk op. David Kennedy fcrd aan de rug gewond, maar is a! f0r aardig opgeknapt. Niet alleen nieuwe Duitse auto's, maar ook verscheidene varianten van Franse modellen zullen volgende maand te Frankfort in première gaan. Daar wordt dan weer - voor het eerst sinds 1969 - een autotentoonstelling gehouden: met als klapstuk een gloednieuwe Opel Kadett. De primeurs voor 1974, die medio sep tember de Duitse expositie moeten opluisteren, worden aan het einde van deze maand in produktie genomen. De vakantieperiode dient voor de omscha keling van de fabrieken op de nieuwe typen. De eerstvolgende autoshow is dan ook altijd rijk aan nieuws. Opel, de Duitse GM-fabriek, heeft, de ze week reeds proefritten met de Ka dett georganiseerd bij Kopenhagen. Daarover wordt geheimhouding door GM's gasten verondersteld tot 9 au gustus. Maar wel heeft Opel al één fo to aan de openbaarheid prijsgegeven en zijn er diverse gegevens uitgelekt. De basis vers ie van de Kadett zal een 1200 cc. 50 DIN-pk motor krijgen, di rect gevolgd door 1300 cc. 60 pk en zo op den duur omhoog tot een Rally versie van 1,9 liter. Er komen tweedeurs-, vierdeurs-, coupé- en combi-uitvoeringen. Uiter lijk en qua constructie lijkt de wagen sterk op de Ascona. Volkswagen, in de bondsrepubliek zelf in een voortdurende nek-aan-nek-race niet Opel gewikkeld om de eerste plaats, kan daar weinig tegenoverstel len. De VW'fabriek heeft in het voor jaar zijn kruit al verschoten met de introduktie van de Passat. Zo komt VW nu alleen met een paar verande ringen, waarvan de voornaamste de motor an de 412 betreffen. Maar behalve dat de VW 412 een 1800 cc in plaats van 1700 cc-motor en des gewenst twee carburateurs in plaats van benzine-inspuiting krijgt, is er toch ook nog wat nieuws voor de ke ver. De VW's van 1300 en 1600 cc hebben namelijk een betere uitlaat- demping gekregen, wat het motorla waai beperkt. Voor de 1303 is er nu dezelfde automatisch corrigerende stuurinrichting bij uitvallen van het halve remsysteem als de Audi 80 en de VW Passat hebben. Van de Audi-80 komt een 100 DIN-pk versie uit, die goed is voor 175 km per uur. De Audi-100 ondergaat verande ringen aan het front en krijgt een gun stiger contructie van de achteras, naar het voorbeeld van de 80 en de VW Passat. Zescilinder BMW Van BMW komt een nieuwe zescilin der, de 525, die uiterlijk gelijk is aan de 520. De BMW 2002 krijgt een tur bolader. Het merk uit Miinchen geeft hiermee opnieuw de toon aan bij de tendens naar grotere motorvermogens, een tendens waarbij Mercedes, Por sche en vermoedelijk ook Ford niet zullen achterblijven. Mercedes-Benz heeft als enige tot ïu toe de details onthuld van nieuws dat in de grotere klasse te wachten staat. Het merk met de ster uit Stuttgart zal in Frankfort nieuwe viercilindcr- motoren uitbrengen voor de kleinste serie de 'nieuwe generatie' van 1968 waarmee de top van Merce des' viercilinder-gamma wordt uitge breid. In plaats van de 220 komt een 230, die als 230-4 wordt aangeduid om zich te onderscheiden van de zescilinder 230. De benzinemotor van 2,3 liter, zal 110 DIN-pk leveren en daarmee maar 10 pk ten achter blijven bij de 230-6. De serie dieselmotoren wordt door de introduktie van een 240 D naast de 200 D en 220 D uitgebreid tot drie. De 240 D krijgt 65 DIN-pk vermogen, 5 pk meer dan de 220 D, wat vooral van belang is voor de acceleratie bij lage toerentallen. Ven' r ondergaan alle viercilinders enkele detailwijzi gingen. Mercedes heeft nog een pri meur in petto, naar verluidt in Stutt gart. Voor de grote S-serie wordt een achtcilinder versie van 6,29 lit 300 pk verwacht. Frans prestige De Fransen, doorgaans doordrongen van het begrip prestige, tonen ver moedelijk in september te Frankfort meer nieuws dan ih oktober op hun Parijse salon. Het meest in het oog vallend is daarbij wei de GS Bi-rotor met een Wankel-motor, die 107 DIN- pk zal leveren. Deze eerste Franse Wankel-wagen heeft precies dezelfde carrosserie en motorplaatsing als de GS, maar zal maar liefst een top van 175 km. per uur halen. De produktie gaat nog om vrij kleine aantallen, al dus Citroën. Renault heeft de carrosserie van de R 6 met name het front sterk gewij zigd met opvallend grote vierkante koplampen. Bijzonder zijn ook de 'kangoeroe' koplampen van de Re- naults 12 TS en 16 TS, waarbij de verstralers op ingenieuze wijze samen- gebouwd werden met de normale lam pen. Alle Renaults krijgen verbeterde autogordels, die samen met Peugeot ontworpen zijn. Verder zijn er nog talrijke dctailverbeteringen bij Re nault, waaronder eei. betere versnel lingsbak voor de R 4 en een verbeter de ventilatie voor de R 5. Simca past zich aan bij de trend naar sportief rijden en hogere motorvermo gens met de 1100 TI. Deze nieuwe versie heeft, een 82 DIN-pk uitvoering van de 1300 cc-motor, die reeds de 1100 Special aandrijft. Dubbele carbu rateurs brengen de populaire voorwiel aandrijver daarmee uur top. op 165 km per Mercedes-prijzen 6% omhoog Mercedes-Benz heeft de prijzen in Ne derland met gemiddeld 6 verhoogd. De prijsverhogingen lopen uiteen van 4'/2% tot 7»/a%, met de hoogste per centages voor de wagens, die niet tot de S-klasse behoren. Aan deze model len is een aantal verbeteringen aange bracht. Voornaamste reden van de prijsverhoging is echter, aldus AGAM b.v. te Utrecht, de jongste Duitse re valuatie van de mark. De importeur van Mercedes AGAM heeft met de prijsverhogingen ge wacht tot de nieuwe typen 2304 en 240 D uitgebracht konden worden. De ze kosten nu resp. ƒ23.780,- en ƒ25.984,- incl. BTW. De goedkoopste Mercedes de 200 komt op 21.640,- BESANCON (Reuter) Politieagen ten, die de horlogefabriek LIP in de Franse stad Besancon bewaken, nadat die fabriek een week geleden door de politie stormenderhand was ingeno men op de arbeiders, zijn gisteren door sluipschutters onder vuur geno men. Niemand werd getroffen en de sluipschutters ontsnapten. Eerder in de nacht staken acht jonge lui vier auto's in brand, die één van de toegangswegen naar Besancon blokkeren. Er werden geen arrestaties verricht. Niets wijst overigens op een door braak in de impasse, wat betreft de toekomst van de failliete horlogefa briek, die vier maanden lang draaien de werd gehouden door de 1300 arbei ders in een poging om hun banen te houden, totdat de Franse justitie en politie vorige week zo rauwelings in grepen. Maar de verontwaardiging over de houding van de autoriteiten neemt toe. Zo hebben de journalisten- bonden van de Franse radio en televi sie (ORTF) voor donderdag een 24- uurs-staking geproclameerd. Zaterdag legden de mijnwerkers van noord-Lo tharingen al het werk neer, uit solida riteit met de arbeiders van LIP. Uit een opinie-onderzoek is gebleken dat van iedere drie Fransen, twee de ar beiders van LIP steunen. De minister voor industriële ontwik keling Jean Charbonnel suggereerde in het weekeind dat de regering een plan voor ogen heeft om uiteindelijk alle arbeiders aandelen te geven in een gereorganiseerde LJP-fabriek. Dan zouden 250 arbeiders van de 1300 toch nog ontslagen moeten worden. Maar de regering wenst zelfs over dit plan niet te onderhandelen, voordat de ar beiders zo'n 60.000 horloges te ruggeven, die zij hebben verborgen, toen de politie met haar inval dreig de. Volgens de overheid zijn deze hor loges 'gestolen goed'. Peugeot heeft als enig Franse merk nog geen noviteiten bekendgemaakt. De in Frankfort te verwachten Ameri kaanse 1974-modellen, met o.m. een nieuwe Chevrolet Vega en Ford Mus tang, en de 1974-Volvo's kenmerken zich vooral door sterkere bumpercon structies, waarmee Renault en Saab in het verleden al de aandacht trokken. Volvo heeft verder de benzinetanks iets naar voren verplaatst, de stuurko- lom versterkt en nog een paar veilig- heidspunten verbeterd. WOLVEGA Bij een kop-staart-bot- sing, waarbij twee vrachtauto's en een Duitse personenauto wa^en betrokken, is gistermorgen in de gemeente West stellingwerf een Duits echtpaar omge komen. Hun auto botste op een met betonblokken geladen vrachtauto bij een mislukte poging twee andere vrachtauto's in te halen. De slachtof fers zijn de 65-jarige A. Hartmann en zijn vrouw, de 63-jarige A. Hartmann- Klein uit Essen. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9