S3 'Is een kwartje van hervormden anders dan van gereformeerden?' Hoe kies je parfum dag, maandag Voor de Indianen al 4000 gulden Receptenwedstri Mode van de straat De wens van Wim lbo Mevrouw TED STROP van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen over: helpen, nood en oecumene: Van Duinhoven lolbroek af Prinses Caroline is verliefd TROUW/KWARTET MAANDAG 20 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND In het Franse blad Paris Match van vorige week is het allemaal eens haarfijn op een rijtje gezet: de grote couturiers van Frankrijk verdienen haast niets aan hun kleren. Soms verliezen ze er zelfs op. Aan haute- couture is niets te verdie nen. Hoe ze dan wel aan het geld komen? dankzij alle parfums en andere cosmeti ca die onder de namen van Ricci, Gardin en Courrège op de markt worden ge bracht. Nee, de echte mode wordt tegenwoordig op straat gemaakt en dat is te zien op bovenstaande foto uit Italië. Een zeer grote lap stof wordt geplisseerd en klaar is de rok. Een shirtje erbij en het is volgens de laatste mode. Zoals altijd zullen de Franse couturiers hier volgend jaar wel mee komen. Parfums zijn onder te verdelen in vier groepen, zeggen ze bij Max Factor: bloemen-, vruchten kruiden- en hout-geuren. Denk na welke het beste bij u past en probeer deze dan uit. Die parfumtest moet als volgt: spuit een beetje op de pols en wacht een paar seconden met ruiken, tot de geur zich goed heeft ont wikkeld. Daarna weer twee mi nuten wachten en oprrteuw rui ken. Als u de geur nog steeds lekker vindt, dan is het in orde. Nooit een geur testen door al leen aan het flesje te ruiken en nooit meer dan twee geuren in één keer ruiken, anders raakt uw neus geheel in de war. Ge bruik bij het zonnebaden geen parfum, want er zit alcohol in en dat laat witte vlekken op uw huid achter. 1^ men schrijft ons De redactie behoudt tirh hei rrrbl »««>r »ns ter opname In deze rubriek on:»»n«rn me ningsuitingen verkol' weet te geven BI) pu- blikJtic wordt mei de naam van de Inzender ondert-kend. Brlevn kunnen worden ge stuurd aan hel secrrtarlaal hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 8iS. Amsterdam. Zuid-Korea Bij het lezen van het bericht op pagi na 2 in Tr/Kw van 13 augustus heb je het gevoel of je beduveld wordt. Maar door wie is niet direct duidelijk. Want eigenlijk staat er niets onwaars in dat artikel. Wel zal het de kriti sche lezer opvallen dat er wel meer te vertellen valt over dat land en zijn politiek. Zo had u o.a. nog kunnen vermelden dat: a. Zuid-Korea een Westers bolwerk is in Z.O.-Azië. b, dat er van '50 tot '53 een verschrikke lijke oorlog gewoed heeft c. dat deze oorlog van onze kant gevoerd is onder het aloude mom van verdedigen tegen communistische agressie, d. dat c*e heer Singman T.hee toen nog een de mocraat was! e. dat hoogstwaarschijn lijk «fchtse diktataren een ideaal kli maat vormen voor zg christenen deze christenen /.ondur twij'el steun hebben van de meest reacuj.iai- re groeperingen in de Westerse we reld. Voor onze eigen L.O. zullen het christenen zijn met een meerwaarde. Verder had u kunnen voorspellen (en daar kan je haast niet fout mee gaai dat Indo-China hetzelfde lot wacht. U kunt zich dan vleien met de gedachte dat u zich inzake Indo-China minder heeft schuldig gemaakt aan valse voorlichting dan het overgrote deel van de Nederlandse Pers Scheveningen L. van den Berg Kind in verkeer De kinderen lopen grote risico's in het verkeer en düs zegt de heer J. C. Hartog, raadslid te A'ibekerk, mo gen zij niet alleen de straat op. Maar is deze conclusie wel zo voor de hand liggend? Het lijkt mij veel logischer de zaak om te draaien: Dc kinderen lopen grote risico's in het verkeer en düsmoet er ~o snel mogelijk paal en perk worden gesteld aan het ver keer' ue gemeente Delft kunt u zien 'toe èn de -uto èn de fietser èn fin ui li en. in be paalde wijken zijn de straten zó aan gelegd (door drempels, bomen, ver schillende soort-in tegels e.d.) dat de auto slechts stapvoets kan rijden, maa. to.1! kan komen waar hij zijn moet, en dat er tegelijkertijd een aan trekkelijk speelterrein voor de kinde ren gecreëerd is. Te duur? Ja, een straat ombouwen tot een dergelijk veilig èn gezellig terrein kost geld, maar spaart mensenlevens en bevor dert de normale ontwikkeling van het kind. Kwintsheul T. Vermeer-Hart Milieu In Tr/Kw van 9 augustus is een flink artikel gewijd aan de tips voor een milieubewuster consumentengedrag van het Belgische blad 'Test Aan koop'. Op zich een nuttige lijst; maar er had vel tevens aan herinnerd mo gen worden dat wijziging van huis- en koopgedrag zelfs op ruime schaal maar een geringe invloed heeft op pioductiemethoden. -volume en ener- ••ifvprbni.K. Bovenden blii'"»n »r nog ve.c u.u' waai op de consu ment helemaal geen invloed heeft, zo als defensie en andore staatsuitgaven, de verrichtingen van de multinationa le ondernemingen, enz. Het milieu probleem is alleen op te lossen als er daadwerkelijke democratische controle komt over de productiemiddelen. En dat is een politieke zaak. Het zonder meer publiceren van nogmaals: op zich nuttige milieutips voor in huis, tuin en keuken versterkt de of ficiële, bedrieglijke leer over de vrije markt en de waarde van ons stembil jet: dat 'de mensen' de maatschappij hebben gemaakt en alle mensen gelij- kel:jk schuldig ziin. Utrecht Anna Eggenkamp (medewerkster Ak- tie Strohalm Avondmaalsviering (2) Met mevrouw Waardenburg ben ik het van harte eens d-t het brood bij de viering van het Heilig Avondmaal géén feestelijke smaak behoeft te heb- Hét feestelijke van het Avond maal is dat Christus ons Zijn hartelij ke lie'de en trouw betuigt en verze gelt. Dat Hij de oorzaak van onze eeu wige honger en kommer, nl. de zonde, weggenomen heeft. Christus, onze be vrijder, geefi ons hierin reeds een voorproefje van het Bruiloftsmaal des Lams, dat Hij met ons vieren zal. En daar zal ds. Delleman het ongetwij feld mee eens kunnen zijn. Veencndaal C. de Gooyer Preken op Urk (3) Urk collecteert niet voor dc VU. Een synodebesluit, best! Maar als een ker- keraad weet, dat daar door sommige hoogleraren lezingen worden gehou den, waarvan de synode zelf zegt, dat zij niet in overeenstemming zijn met de belijdenisgeschriften, dan kan en mag zij hieraan niet gevolg geven. Wat het niet verzoeken van prof. Rot huizen om te preken op Urk betreft, vind ik zijn spijtige opmerking mis platst. Hij moest weten, dat de Ur- kers van zijn voorganger prof. T. Hoekstra andere geluiden gewend wa ren. En wat het zingen op hele noten betreft, ik geloof, dat de synode zich hiermee wel content voelt; zongen ze in Gcuda en Andijk maar zo uit volle horst, als die Urkers. Andijk K. Nicrop Het is bekend dat ex-cabaretier Wim lbo een lijvig boekwerk heeft geschre ven over het cabaret van Nederland. Tot zijn grote verdriet mocht hij daarvoor niet putten uit het enorme archief dat schrijver Alex de Haas in zijn leven had opgebouwd. Reeds ja renlang waren de heren lbo en De Haas door ruzie van elkaar verwij derd. Nu blijkt ineens dat de voorma lige koning van het Thorbeckeplein te Amsterdam, de heer Kees Manders, dit omvangrijke archief in zijn kelder heeft. 'De weduwe van Alex heeft het mij in beheer gegeven. Ik zou er wel een tijdschrift van willen maken waarin wekelijks of maandelijks uit dit archief wordt gepubliceerd. Wie dat moet redigeren? Voor mijn part Wim lbo!' (ADVERTENTIE) Acteur Ton van Duinhoven wil voor lopig eens stoppen met het spelen van 'leuke rollen' en 'satire'. Het maken van typetjes geeft Van Duinhoven geen grote bevrediging meer. Vanuit Duitsland kwam de aanbieding om de rol van hoofdaanklager te spelen in een televisieserie die in 1982 speelt. De Derde Wereld klaagt daarin Het Westen aan, omdat de blanken koloni alisten zijn en de gekleurde bevolking arm hielden. Aanstaande woensdag is de eerste aflevering van 'Tribunaal 1982' op het Nederlandse scherm te zien. Verder werkte Van Duinhoven mee aan een serie over het ontstaan van de arbeidersbeweging. Ja hoor, het is er dan toch van geko men: prinses Caroline van Monaco is smoorverliefd. Nauwelijks terug uit Engeland, waar ze door prins Rainier (haar vader) en prinses Gracia (haar moeder) op een degelijk internaat was geplaatst, werd ze verliefd op een 7,wart-gekrulde jongeman die haar heel charmant de handdoek aanreikt, wanneer Caro'ine in zee heeft ge zwommen Tot irote spijt van het prinselijk paar - het niets geworden tussen pr ns Ch s van Engeland en hun dochter. IHIIIIIIIBIIIIIIIIIRMS Een week of wat geleden stond er in 'Dag maandag' een verhaal over mevrouw Van Rijnberk uit Amster dam, die zich inspant voor de indianen in ons rijksdeel over zee: Suriname. De in dianen daar zijn min of meer vogelvrij, voor geen enkele politieke partij inte ressant en ze hebben geen eigen land. Mevrouw Van Rijnberk was in Suriname en hoorde het aan. Terug in Nederland zette ze een actie op touw om geld in te zame len. Een prima plan is bij- vtorbeeld om de indianen het telen van bijen bij te brengen, waardoor ze beter in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. Dat willen ze graag, maar het kost geld. Dankzij de lezers van Trouw/Kwartet is er nu al ƒ4.305,70 binnen. We hou den u verder op de hoogte en geven hier nog even het gironummer: 104100 t.n.v. penningmeesteresse Werk groep Indianen Suriname (W.I.S.), Stadionstraat 17 in Amsterdam. Een week geleden liep ze met twee indianen uit Equa- dor door Nederland. Een paar dagen later zit ze zich suf te piekeren hoe 't moet met de Friese actiegroep die zich graag wil inspannen voor een project van het Werelddiakonaat in India. En straks maakt ze mis schien weer plannen voor een reis naar 'n ver, vreemd land om te zien waar al het geld blijft. We hebben het over mevrouw drs. Ted L. E. Strop-von Meij- enfeldt (29). Ze is stafmede werkster van de Stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen. Dat is een orga nisatie die zo jaarlijks voor een vijf tot zes miljoen gulden kan uitdelen aan mensen die het vreselijk hard nodig hebben. Een leuke omzet voor een hulp verlenende organisatie, maar dat komt doordat in die stich ting zo'n elf kerkgenootschap pen samenwerken. Ted Strop doet voor de stich ting een publiciteit en nog zes entachtig andere dingen, om het zo maar eens uit te druk ken. Ze vertelt in het kantoor in Den Haag hoe het allemaal is begonnen. 'Vlak na de Twee de Wereldoorlog kwam er van uit Zweden en Amerika hulp voor het opbouwen van het ker kelijk leven in ons land. Toen het in Nederland weer aardig draaide, bedacht men dat het in veel andere landen nog niet zo lekker zat. En vooral het pro bleem van de vluchtelingen was groot. Dat is eigenlijk altijd zo geweest. Sinds 1948 zitten we met het Midden-Oosten en kijk verder maar op de wereldkaart: India, Afrika, Zuid-Amerika Helpt de stichting alleen men sen die in God geloven? 'Nee, beslist niet. We bedrijven geen zending ofzo. Iedereen die hulp nodig heeft, proberen we die te geven. Wél gebruiken we voor die hulpverlening de ker kelijke kanalen. We hebben ontdekt dat de mensen in die kanalen veel beter op de hoogte zijn van de plaatselijke situatie, dan wij hier'. Doen alle kerken in ons land mee 'Helaas niet. En ik begrijp nog steeds niet waarom niet. Die elf kerkgenootschappen zijn De Bond van Vrije Evangeli sche Gemeenten, De Doopsgezin de Broederschap, De Evangeli sche Broedergemeente, De Evangelisch-Lutherse Kerk, Het Genootschap der Vrieëen (Qua kers), Het Leger des Heils, de Nederlandse Hervormde Kerk, De Nederlandse Protestanten bond, de Oud-Katholieke Kerk. De Remonstrantse Broeder schap, en de Unie van Baptis tengemeenten'. Oef. Ted: 'Ja. zeg dat wel. Het zijn er heel wat'. Maar ik mis de gereformeer den en de rooms-katholieken. 'Dat van die roomsen is natuur lijk begrijpelijk, want ze zitten ook niet in de Wereldraad van Kerken. Maar van de gerefor meerden, tja, dat begrijp ik ook niet. Zij hadden geloof ik al iets in die richting. Nou ja, ik heb me ook een half jaar zeer moeten verdiepen in de kerke lijke kaart van Nederland, eer ik er iets van begreep. Is een hervormd kwartje soms anders dan een kwartje van gerefor meerden?' Het lijkt me lekker verwar rend roor de mensen die je wilt helpen. Ted: 'Dat is nou ook zo'n punt. Mevrouw drs. Ted L. E. Strop-von Meijeiifeldt. Ten eerste begrijpt men in bijvoorbeeld de Derde We reld al niet dat wij zoveel ver schillende kerken hebben en dan krijg je ook nog van ver schillende christelijke zijden hulp. Wij hadden hier laatst ie mand uit Indonesië. Die moest vreselijk lachen om het feit dat wij hier een 'reformed church' en een 're-reformed church' hebben. Ze vertelt dat het vluchtelingen probleem voorlopig nog niet uit de wereld is. Hoe komen er nou vluchtelin gen? 'Kijk, In de koloniale tijd wer den er willekeurig grenzen ge trokken. Dat gebeurde in Afri ka bijvoorbeeld gewoon door hele stammen heen. Nou, toen kwam er ruzie en daarna ont stond het vluchtelingenpro bleem, om het maar even sim pel te stellen. Mensen werden opgejaagd, verdreven, hoorden nergens bij, niemand wilde ze hebben'. Het probleem van de vluchte lingen is verschrikkelijk inge wikkeld. Want als je de lijsten bekijkt die het Werelddiako naat heeft opgesteld, dan kom je tot ongeveer 25 miljoen vluchtelingen. Kijken we alleen naar Afrika, dan zijn er daar ruim één miljoen. Voorbeelden: uit Ethiopië zijn 55.500 vluchte lingen naar Soedan gevlucht. Uit Soedan vluchtten op hun beurt weer 17.200 mensen naar Erhiopië.En zo kun je door gaan. Ted: 'Het is zo jammer dat je alleen geld binnenkrijgt wan neer er grote rampen gebeuren. Ja, kijk, mensen op de televisie die er gezond uitzien, daar geef je niet aan. Pas als men bijna sterft, dan gaan de beurzen open. In september vorig jaar hebben we bijvoorbeeld de hon gersnood in Afrika al zien aan komen, maar er gebeurde niets. Maar nu de mensen inder daad sterven bij het leven, nu wordt er iets gedaan? Ted: 'Precies. Maar het houdt niet op bij het geven van voed sel. Je bent er niet door alleen maar eten te geven. Je moet ze landbouwzaden geven, scholen, hun moet geleerd worden hoe ze de Sahara kunnen tegenhou den en vruchtbaar maken, want die woestijn komt steeds meer naar het zuiden. Op die manier kun je dat soort vreselijke ram pen ook voorkomen'. Wat doet de stichting aan Vietnam? Ted: 'Je bedoelt dat er ruzie zou zijn tussen de verschillende organisaties die hulp verlenen. Wel. het Medisch Comité Viet nam wil niet met ons samen werken. Ze zeggen dat wij ei genlijk het establishment vor men. Maar buiten hen om hel pen wij wel degelijk ook in Noord-Vietnam. We hebben een bedrag gegeven voor een op te richten landbouwschool daar en verder sturen we medicamen ten. Maar in Zuid-Vietnam is negentig pet. van de schade aangericht in deze oorlog'. Maar moeten de Amerikanen dat dan niet opknappen? Dat zijn toch hun bondgenoten? Ted: 'In Zuid-Vietnam hebben ze een ontzettende hekel gekre gen aan de Amerikanen, dus is het erg goed dat onpartijdige instellingen helpen, inplaats van alles door de Amerikanen te laten doen. Bovendien is het zo dat wij bitter weinig contact hebben met kerkelijke kanalen in Noord-Vietnam. Wat dat be treft kennen de landen van ach ter het IJzeren Gordijn beter de weg in dat land en zij hel pen dan ook enorm'. Wat vind u van de klacht: het is een bodemloze put? En: er blijft zoveel aan de strijkstok hangen Ted: 'Ik zeg altijd: elke regen druppel is er één en een hele boel samen maken een regen bui. En daar kun je land vruchtbaar van maken. Ik ben ervan overtuigd dat negentig pet. van de hulp goed terecht komt. En wat de oplossing van de oorlogen in bijvoorbeeld Afri ka betreft: zolang wij in het westen wapens blijven leveren, ja, zolang is er daar oorlog'. Regelmatig schrijven lezers en lezeressen van het Trouw/Kwar tet over hun ervaringen met de recepten die dagelijks in onze krant staan. Af en toe een af keurend woord, maar gelukkig meestal lovend. Soms sluiten le zeressen ook een eigen recept in. Nu lijkt het ons aardig om iedere week op maandag in de krant één van die recepten van lezers af te drukken. Niets voor niets, zeggen we altijd, dus be lonen we het beste recept van de weck met een kookboek. U kunt uw eigengemaakte re cepten sturen aan: Redactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. In de linkerboven hoek van de envelop vermelden: 'Recept Dag Maandag*. Het kookboek van deze week gaat naar mevrouw L. van Hell-Oos- ting, Dedemsvaartseweg Z II in Lutten (Ov.). ROZIJNENYOGHURT \'i 1- yoghurt kopje vlugkokende 1 theekopje siroop 1 theekopje rozijnen 1 banaan De rozijnen even later*' in warm water (niet k ze vervolgens in de lii J roop doen. Dit alles len en vermengen hurt waardoor de geroerd. Zet het uur weg in de koelkas voor het opdienen gesneden banaan voegd. Menutip: Gevulde hakt, paprika, rijst, hurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6