Blikseminzameling voor nationaal geschenk aan jubilerende vorstin diërs en Pakistani s land uitgezet als igewenst vreemdeling id ABN verhoogt de spaarrente School moet ouders tijdig inlichten 7 4% 4% 7% O O Algemene Bank Nederland Man, vrouw en kind verongelukt Onrust op Katendrecht Personalia erbrieven aan ngin in boekje 's worden beschermd Nieuwe percentages met ingang van i september 1973: meuw Om (onaangename) verrassingen te voorkomen Collegegeld niet in termijnen? ^/KWARTET MAANDAG 20 AUGUSTUS 1973 binnenland t3/k5 js onder water S DEL GARDA De eer nis onder water is zaterdag ugustus opgedragen in het rwaterlaboratorium 'Aste- n het Gardameer. Celebrant de priester en sportduiker uinibale Francescotti, die is met de geestelijke ver- jg van de sportduikers- jl van Vicenza. Verschillen- portduikers woonden deze Feestelijke maaltijd in de open lucht (ADVERTENTIE) AAG Vanaf 1 september is lekhandel het boekje 'Ik vin u verkrijgbaar. Het is een selec- brieven en tekeningen, die en kinderen onlangs aan de i hebben geschreven. Zij de- op initiatief van het nationaal zilveren regeringsjubileum ko- fuliana. kje zal in een aantal gemeen- schoolkinderen worden uitge- :kje gaat in de boekhandel isten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ter gelegenheid van liet zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana zal maan dagavond 3 september een blikseminzameling worden gehouden voor het nationaal geschenk. Zoals bekend heeft de Koningin dit geschenk bestemd voor het'kind in nood'. EDE De unieke reigerkolo- al vele jaren woont in een •bied bij het Duitse dorpje et over de grens bij Dene- al door de Duitse overheid beschermd. Het gaat om zo'n reigerparen, die bekend staan iblauwe visreigers. De vogels, Tial eens overvliegen naar het landschap, blijken vrij zeld- zijn. Vooral Nederlandse en atuurliefhebbers hadden aan een op bescherming van de rei- Het Nationaal Comité dat de feeste* lijkheden en activiteiten coördineert doet in het bijzonder een beroep op de leden van de sportverenigingen zich die avond in te zetten en zich daarom bij de plaatselijke comité's te melden. De gemeentebesturen hebben onlangs een circulaire ontvangen met richtlij nen over deze inzameling. Deze circu laire is vrij laat verstuurd. In ver schillende gemeenten was men reeds met de organisatie van de inzameling begonnen. Na het ontvangen van de richtlijnen moest men in een aantal gevallen helemaal opnieuw beginnen. Aan de inzamelingsacties werken ui teraard ook radio en televisie mee met, zoals in het verleden vaker is ge beurd, Mies Bouwman als sleutelfi guur. De opbrengst van de actie wordt dins dagavond 4 september tijdens het hoogtepunt van de nationale viering in het RAI-gebouw te Amsterdam be kend gemaakt. Deze avond worden de officiële feestelijkheden in het land ge opend door dc voorzitter van het natio nale comité, de vroegere voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Th iel. Dit feest, bijgewoond door 1.500 Ne derlanders uit alle delen van het land en door een 1.200 prominente perso nen, wordt door radio en televisie uit gezonden. Er moeten die avond heel wat pro grammapunten worden afgewerkt. Zo wordt er ook geloot welke gemeente koningin Juliana de volgende dag, woensdag 5 september, zal bezoeken. Van 's morgens elf uur tot 's middags vier uur zal de koningin in deze be voorrechte gemeente zijn. Om aan te loting deel te nemen (overmorgen wordt bepaald welke gemeenten daar voor in aanmerking komen) moet p Indiërs die gisteren op liet vliegtuig werd gezet. l n verslaggever PHOL De 23 Indiërs, die hebben geprobeerd met de Engelse kotter Diamond illegaal naar Engeland te komen, zijn gisteren als onge- e vreemdelingen van Schiphol naar India vertrokken. De drie Pakista nis ook aan boord van het schip waren, worden vandaag naar hun vader- ;eruggevlogen. bi T<(si 3 Ni (19 stbe ein van het schip, John Ro- jaterdagavond door de Haagse vergedragen aan de mare- in Hoek van Holland, die Ie boot naar Harwich aan de Jolitie heeft overgeleverd. De moet vandaag voor de rech- rreat Yarmouth verschijnen. een nadere aanduidingen van de beschuldigingen, die kapitein zulleA worden in- Waarschijnlijk zal hem men- cel worden ten laste gelegd. Ösmaat, naast de kapitein het anningslid van de April Di- nog in Nederland. Enge- iiem mogelijk tot ongewenst ing kunnen verklaren, omdat lesiër van geboorte nen gegeven alleen maar met zijn ei gen schip naar Engeland te willen va ren. De vrouw van de kapitein, die naar Nederland was gekomen, heeft hem overgehaald dit niet te doen, zo dat hij tenslotte met de veerboot Hoek van Holland-Harwich vertrokken is. De overval van de Haagse politie op de Engelse boot zou zijn gevolgd op een seintje van de speciale afdeling van Scotland Yard, die zich bezig houdt met het tegengaan van de ille gale immigratie. De April Diamond was met zijn clan destiene lading op weg naar Engeland geweest, maar door een 'lek' had Ro gers vernomen dat men daar naar hem uitkeek, waarna hij koers gezet had naar Scheveningen. Datzelfde lek was eerder in de week door de Britse pers gebruikt eh daardoor had Ro gers, zij het tijdelijk, aan de wet kun nen ontkomen. De Britse politie was hierover zeer ontstemd, meldde de Sunday Times gistermorgen. Was dit niet gebeurd dan had de politie de grootste slag kunnen slaan in de strijd tegen de illegale immigratie tot nu toe. men wel een redelijk feestprogramma op papier hebben staan. Deze vijfde september is een algemene vrije natio nale feestdag. De feestelijkheden ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum worden maandag 3 september al inge luid met het défilé van 500 militairen voor het paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Uit het gehele programma, waarover we binnenkort uitvoeriger publiceren, noemen de nog de gebeur tenissen in Den Haag op donderdag 6 september, welke gebeurtenissen in het teken staan van de ontmoeting met de volksvertegenwoordiging, 's Morgens is er een samenkomst in de Grote Kerk te Den Haag met zeshon derd leden van de gemeenteraden. Hierna volgt een samentreffen met de leden van de provinciale staten die bijeen zijn in de Tweede Kamer. De zelfde ochtend nog is koningin Julia na ook de gast van de Staten Gene raal, die bijeen zijn in de Ridderzaal. Risico Een pikant programma-onderdeel is vervolgens de grote maaltijd met de volksvertegenwoordigers op het Bin nenhof. Het risico is groot dat het weer die dag minder geschikt is voor dit eten in de open lucht. Maar er kan voor onderdak worden gezorgd in de zalen aan het Binnenhof en in de sociëteit De Witte aan het Plein. Wat er gaat gebeuren wanneer het halver wege de maaltijd gaat regenen is niet bekend. Tijdens deze lunch zal koningin niet op haar stoel blijven zitten, maar langs de tafels gaan om met haar vele gasten te praten. Lags de route tussen Huis ten Bosch en het Binnenhof staat het Erefront opgesteld, gevormd door Nederlanders die niet tevreden zijn met de opzet van het militaire défilé op maandag 3 september. Zij willen op eigen gelegenheid de vor stin spontaan huldigen. Souteneurs in actie Van een verslaggever ROTTERDAM In de Rotterdamse wijk Katendrecht is het zondagavond rond half acht opnieuw vrijdagavond was er een Vechtpartij geweest tot een uitbarsting van geweld gekomen. Omstreeks kwart over negen beleger den ongeveer dertig souteneurs het huis van de voorzitter van het wijkor- gaan de' heer H. van Eijk, waarin zich behalve zijn gezin circa vijftien buurt bewoners bevonden. Vanaf de straat bekogelden de soute neurs de woning met stenen. Er sneu velden vele ruiten en binnen ontstond grote paniek. De situatie bereikte een hoogtepunt, toeii een van de buurtbe woners van de bovenverdieping van het huis een benzinebom op straat gooide. Het projectiel belandde echter op de stoep vlak voor de woning en de vlammen dreigden naar binnen te slaan. Op dat moment was de paniek onvoorstelbaar. Vrouwen renden naar boven, naar de slaapkamer van de kin deren. Via een achterraam werd een baby naar een binnenplaatsje achter de woning in veiligheid gebracht. Inmiddels was een aantal surveillance wagens van de politie gearriveerd. Toen de benzinebom explodeerde loste een van de politiemannen een waar schuwingsschot in de lucht, waarna de situatie enigszins overzichtelijker werd. De achtergrond van de ongeregeld heden in Katendrecht is de groeiende aversie van de wijkbewoners tegen de prostitutie. Het wijkorgaan spant zich al ruim drie jaar zonder veel suc ces in om dit verschijnsel een halt toe te roepen. De activiteiten van de leden van het wijkorgaan wekken ech ter de woede van de prostituees en sou teneurs, die hun broodwinning be dreigd zien. Vrijdagavond laat kwam het tot een uitbarsting toen twee souteneurs de penningmeester van het wijkorgaan, de heer H. Willemse, aanvielen. spaarvorm oud percentage spaarboekje 4 spaarrekening 4 spaardeposito met 24 maanden opzegging 6% spaardeposito 2 jaar vast 7 —3/ spaardeposito 3 jaar vast 7'4 spaardeposito 4 jaar vast 7 54 spaardeposito 5 jaar vast 7'4 7%-7% spaardeposito met oplopende rente - looptijd 2,3 of 4 jaar 7-7% De rentevergoeding op spaardeposito's met 36 en 12 maanden opzegging (resp. 5%, 5 J2 en 6%), op de Spaar-Extra-Rekening (5 /1 en op jeugdspaarboekjes Zilvervloot (6%) blijft ongewijzigd. Van een verslaggever BREDA Bij een verkeersonge luk in de nacht van vrijdag op zaterdag in Breda zijn de 44-jari- ge kaakchirurg C. van Geel en zijn echtgenote om het leven ge komen. Het achtjarige dochtertje van het echtpaar is later aan haar verwondingen overleden in het Diaconessenhuis van Breda. Twee inzittenden van de bestelauto, waarmee dc wagen van dr. Van Geel in botsing kwam, werden eveneens zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Breda. Het ongeluk ge beurde doordat de bestuurder van de bestelauto geen voorrang verleende aan de personenauto. Dr. Van Geel was als specialist verbonden aan het Ignatiusziekenhuis in Breda. Een 15-jarig meisje en een 16-jarige jongen zijn beiden op slag gedood bij een verkeersongeluk in Markelo. Het meisje W. H. Paalman uit Markelo en de jongen, T. Dreijerink uit Rijssen zaten in een personenauto, die met grote snelheid op een met melkbussen geladen wagen reed. De personenauto scheurde in de lengte in twee stuk ken. De 28-jarige Ch. G. Korevaar uit Oud- Beijerland is zondagavond in Helle- voetsluis bij een verkeersongeluk op de Haringvlietdam om het leven geko men. Toen hij met zijn auto naar links uitweek kwam hij frontaal in botsing met een andere auto. De 30-jarige W. O. A. Koster uit Via- nen is in de nacht van zaterdag op zondag in Everdingen met zijn auto te water geraakt en verdronken. Bij een inhaalmanoeuvre was de auto in de middenberm gekomen, geslipt en van de weg af in de sloot gedoken. In Meeden is zaterdagavond de 59-jari- ge II. Veendorp uit Muntendam om het leven gekomen, toen hij plotse ling de afrit van rijksweg 33 opliep en werd geschept door een auto. In Neer is zondagochtend de 73-jarige P. H. Bongers om het leven gekomen toen hij op weg naar de kerk met zijn bromfiets in botsing kwam met een auto. De man was op slag dood. De 17-jarige E. B. M. C. van Trigt uit Giessen is zaterdagavond bij een ver keersongeluk in het Gelderse Brakel om het leven gekomen. Het meisje zat als duopassagiere op een bromfiets die in een bocht door een auto werd geschept. 1 boord diërs, die gistermiddag naar 'jj zijn vertrokken, werden ver- i"d, lfor een Paar marechaussees, ra van het vliegtuig, vertelde de Indiërs, dat kapitein Ro- al op volle zee, in de nacht lerdag op vrijdag geprobeerd zijn illegale passagiers af te Hij probeerde dit nog een ie haven van Scheveningen. kapitein hoorde, dat de reis geland zou eindigen bij de "Dolitie, besloot hij naar Sche- terug te keren. Vantevoren ons in rubberboten zetten, 'ten dan zelf maar zien hoe Sngelse kust bereikten. Hij veiliger voor ons en voor Wij hebben allemaal gewei- op die manier aan ons lot te overgelaten. Toen is hij sa- ons naar Scheveningen geva- •s de Indiër. Deze ontkende dat moment een ruzie zou :aan aan boord, ein is in Nederland nergens diuldigd, maar na verhoor sloten hem tot ongewenste 'ng te verklaren en aan de 'olitie over te leveren, dijk had de kapitein te ken- Van een verslaggever DEN HAAG Voorkomen moet worden, dat de ouders van scholieren van het VWO, HAVO en MAVO voor verrassingen worden geplaatst, wat betreft de pres taties van hun kinderen. Het onderwijzend personeel moet in plaats van alleen op vastgestelde tijden, de ouders ook tussentijds op de hoogte stellen van de verrich tingen van hun kinderen, wanneer de situatie dat verlangt. Staatssecretaris A. Veerman schrijft dit in een toelichting op het nieuwe reglement rijksscholen VWO, HAVO en MAVO, waarin ondermeer aandacht wordt besteed aan de centrale plaats, die de leerling in de. school inneemt en aan de begeleiding van de leerlin gen. Zo worden in het reglement richtlijnen gegeven voor de organisatie van de school, het opstellen van een schoolwerk plan, de methodes om de stdieresultaten te beoordelen, de procedures voor toelating en beoordeling, strafmaatrege len, voorschriften van techni sche aard, de taakvervulling van de school en de eigjn ver antwoordelijkheid van de schoolleiding. Het nieuwe re glement is vijf jaar geldig. De leiding van de school is opgedragen aan een bestuurs- organa, waarin zitten de rec tor hoofd van dit orgaan en de conrectoren. Verder zijn er voor de schoolorganisatie nog de volgende organisatie vormen: een lerarenvergade ring, eventueel een leerlingen- raad, een beambtenraad, een oudercommissie en een over legraad. Besluiten De rector roept, de lerarenver gadering bijeen, eventueel op verzoek van tenminste een vijfde van de leraren. Hij moet de besluiten uitvoeren van deze vergadering Als hij een besluit in strijd vindt met de belangen van de school, hoeft hij het niet uit te voe ren, maar dan moet de inspec teur hem wel in zij.i oordeel steunen. Met tweederde meer derheid kan de lerarenverga dering ook voorstellen doen aan de minister. Dwang tot oprichting van een leerlingenraad acht dr. Veer man niet op zijn plaats. Is er een leerlingenraad dan dient hij de gelegenheid te krijgen zijn taak naar behoren te ver vullen. Een beambtenraad kan de be langen in schoolzaken beharti gen van het niet- onderwij zend personeel. Leerlingen- en bemabtenraad kennen een huishoudelijk reglement dat niet in strijd mag zijn met het reglement van de school. Een oudercommissie behartigt de belangen van de ouders in schoolzaken: bevorderen van contacten tussen school en ou ders. Daarnaast kan de rector een overlegraad instellen voor algemene zaken. Deze raad heeft een adviserende taak. Staatssc rAaris Veerman: aandacht voor begeleiding. BENOEMD Prof. ir. H. B. Boere- ma is benoemd tot rector magnificus van de Technische Hogeschool in Delft. Hij volgt prof. ir. H. J. de Wijs op. Prof. Boerema behaalde de diplo ma's Mula-a en b, MTS en HBS-b voor hij aan de TH in Delft elektrotech niek ging studeren. In 1951 slaagde hij met lof voor het doctoraal exa men. Van 1943 tot 1952 werkte hij op het hoogspanningslaboratorium van de Kema in Arnhem en tot 1962 bij Willem Smit transformatorenfabriek in Nijmegen en Ede. In 1960 werd hij buitengewoon hoogleraar elektrotech niek in Delft en in 1962 gewoon hoog leraar. Sinds december 1971 was hij lid van de hogeschoolraad. DEN HAAG Volgens het Landelijk Overleg van Grondraden heeft de Raad van State negatief geadviseerd inzake het ontwerp van de algemene maat regel van bestuur die het mogelijk moet maken de duizend gulden college geld in twee termijnen van vijfhon derd gulden te betalen. Het LOG zegt dit geheime advies uit een 'doorgaans zeer betrouwbare bron' te hebben ver nomen. Als het advies van de Raad van State wordt opgevolgd betekent dit dit vóór het begin van het studiejaar duizend gulden in plaats van de eerste termijn van vijfhonderd gulden moet worden betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5