s Starfighter wordt niet vervangen Visser alsnog geëerd France minister 'Sacharow helpt geheime diensten in buitenland' !n deze krant A v. d. Velde rtugal: in te geen issamoord rgarine vier -^it duurder (Is duurder wol kt Speelzaal voor Joden verboden Wél enkele verbeteringen Frankrijk zou derde kernproef hebben genomen tgenaar Tongelukt Lardinois doet Records aan lopende band Fotograferen Leidse Courant MAANDAG 20 AUGUSTUS 1973 iristelijk dagblad voor leiden en omgeving traat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 fl— LEIDEN, Zoetcrwoudseweg 23. tel. 33741 WASSENAAR, v. Zuylen van Nljcvcllstr. 372. tel. 1441. Afd. Bezorging vanat 08.30 uur (BON (Reuter, AP, UPI) Het gese ministerie van defensie is n grondig onderzoek' tot de con- gekomen, dat de berichten over oor Portugese militairen gepleeg- issamoord op burgers ir. Mozam- bij de plaats Tete, volkomen lucht zijn gegrepen. het ministerie heeft wél vastge- dat 'geïsoleerde strijdkrachten, de orders die zij ontvingen, ten- één vergeldingsactie hebben gd'. Het ministerie zal trachten gaan 'wie de schuldigen zijn, een eerlijke bestraffing op hen ast zal worden'. Het feit, dat BWfrii Tete niets had voorgedaan, - aldus het ministerie ook steld door tientallen buitenland- rnalisten, die het betrokken ge- rijelijk hadden kunnen naspeu- )ver de aard van het door Por- ingestelde onderzoek is niets dceld. bekend, heeft het Nederlandse rlid voor de VVD, de heer Waal die in Portugees parachutisten- ior Mozambique zwierf op uitno- va®[ van en begeleid door de Portu- koloniale autoriteiten aldaar, ns vastgesteld; dat hem in Mo- i |ue niets van een bloedbad is nee l-Kamerlid Schakel, dat momen navolging van de heer Waal- lozambique bezoekt, zal dezer in Nederland terugkeren om (ns getuigenis af te leggen van rkelijke situatie in Mozambique. Os 11 (n verslaggever [AAG De margarine zal g vier cent per pakje van 250 luurder zijn. Dit is een gevolg voortgaande sterke stijging van indstoffenprijzen, zo heeft de 'an Nederlandse Margarinefabri- meegedeeld. ize verhoging zijn volgens de Ie hogere prijzen voor de grond- i nog slechts gedeeltelijk door- Ind, er Is geen rekening ge- jt met de meest recente prijs- ERDAM General Motors in dam heeft de prijzen van een I personenautotypen van Opel en jr met ingang van vandaag ver- KÉÉMMÜÉfeÉMÉIrtMBH If tot zwaar bewolkt, maar op meeste plaatsen droog weer. iiiig wind. Maximumtempera- en van 19 graden Celsius in noordwesten tot ongeveer gr. C. in het zuidoosten van land. IRCEN EN OVERMORGEN: og en vrij zonnig. Voor de van het jaar 's nachts te id, overdag normale tempera- en. rgen zon op: 05.33 onder: 19.52 maan op: 22.34 onder: 14.43 DEN HAAG De 71-jarige visser Joh. de Graaf uit Spakenburg is za terdag ereburger van de vierhonderd duizend inwoners tellende stad Tulsa in de Amerikaanse staat Oklahoma geworden. De man die de oorkonde, getekend door de gouverneur van Oklahoma en de burgemeester van Tulsa, naar Spakenburg bracht, was de 48-jarige eigenaar van een drukkerij in Tul sa, John R. Lantz, de man die op dinsdag 11 januari 1944 door twee vissers uit het lJsselmeer was ge haald. Lantz was de enige Ameri kaanse soldaat van de tien, die aan boord van het vliegtuig waren, dat tussen Urk en Enkhuizen in het lJs selmeer terecht kwam, die werd ge red. Lantz stelde zich begin van dit jaar met de Nederlandse luchtmacht in verbinding om er achter te komen, ivie de twee vissers waren geweest, die hem op het nippertje gered had den. Na onderzoek bleek, dat Joh. de Graaf een van deze twee redders ioas. Zijn broer Albert was de ande re. Deze is enkele jaren geleden overleden. De heer Lantz is vrijdagmiddag met zijn vrouw in Nederland aangeko men voor een bezoek aan de heer De Graaf. Zaterdag hebben redder en geredde elkaar na ruim 29 jaar teruggezien. Op verzoek van zijn collega van Tul sa, heeft burgemeester W. H. van der Heide van Bunschoten zaterdag middag, tijdens een speciale bijeen komst in de raadszaal, de oorkonde aan de heer De Graaf overhandigd. Het echtpaar Lantz zal ook nog een bezoek brengen aan de mannen van de politie die Lantz indertijd van de vissers hebben overgenomen. MOSKOU (Reuter, AP) De Russi sche autoriteiten hebben zaterdag on geveer zestig Russische Joden de toe gang geweigerd bij de basketball-wed strijd Israël-Cuba, tijdens de wereld- universiade in Moskou. De Joden kwamen naar de grote speelzaal van het Rode Leger in Moskou, waar de wedstrijd werd gespeeld. Ze hadden kaartjes, maar werden weggestuurd. Israël, dat in de eerste wedstrijd tegen België won, verloor van Cuba met 81- Gisteren speelde Israël tegen Brazilië. Men had hiervoor de kleinste zaal van Moskou ter beschikking gesteld en veel Russische soldaten daarheen ge dirigeerd, die in gesloten cordon rond om het speelveld waren opgesteld. Hun belangrijkste taak bestond erin de Israëlische spelers uit te jouwen en de Brazilianen aan te vuren. Ditmaal mochten 25 Russische Joden wel bij de wedstri'l aanwezig zijn, maar iede re keer dat zij Israël aanmoedigden, werden zij overstemd met gefluit door de veel grotere groep Sowjet-sohlaten. Elke keer, als een Israëli een fout maakte, gingen de soldaten als bezete nen le'keer, terwijl men niets hc-orde als een Braziliaanse speler een fout maakte. Op de foto: een aantal Russische Jo den, die zaterdag door soldaten en po litie niet bij de wedstrijd werden toe gelaten en met hun toegangskaarten als machteloos protest zwaaien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Starfighter zal de eerste jaren niet worden ver vangen. Minister Vredeling (defensie) heeft hiertoe besloten. Het besluit zal binnenkort worden meegedeeld aan de staatscommissie voor defensie. De voorzitter van de commissie, het PvdA-kamerlid P. Dankert, zal proberen de commissie nog deze week bijeen te roe pen. Volgens de plannen van de vorige re gering zou de Starfighter in 1976 wor den vervangen. Daartoe zou dit jaar al de keus moeten worden gemaakt uit de drie types die voor de opvol ging van de Starfighter in aanmer king kwamen, te weten, de Franse Mi- rage, de Amerikaanse Cobra en de Zweedse Saab-Viggen. De nieuwe mi nister van defensie en zijn staatssecre taris voor materieel, mr. A. Stemer- dink, menen echter dat de Starfighter best langer dan tot 1976 meekan. Wel is dan een aantal verbeteringen en veranderingen aan het toestel noodza kelijk. Deze maatregelen zullen zeker enkele honderden miljoenen kosten. Vervanging van de Starfighter door een nieuw toestel is begroot op rond 1,5 miljard gulden. Door de Starfighter langer, bijvoor beeld tot 1980 in plaats van tot 1976, in dienst te houden, kan Nederland ten aanzien van de luchtmacht beter de resultaten van het internationale overleg over taakverdeling dat binnen de NAVO plaats heeft, afwachten. Staatssecretaris Stemerdink en met hem de PvdA, heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat Nederland zich geen zelfstandige luchtmacht meer kan permitteren. Deze NAVO-taak zou volgens de PvdA beter en tegen min der -kosten door de Westduitsers over genomen kunnen worden. Ook KVP niet vervangen len volgend jaar beginnen aan de hand van een adviesrapport dat het NAVO-hoofdkwartier in Brussel in de cember van dit jaar zou uitbrengen. Deze taakverdeling zal wat betreft de luchtmacht weinig zin hebben als er al tot vervanging van de Starfighter zou zijn besloten. Voor de staatscommissie voor defensie staat de vraag nog open of het langer indienst houden van de Starfighter wel rendabel is. 'Ik moet nog zien of de kosten van een nieuw toestel veel hoger zijn dan het langer in dienst houden van de Starfighter. Als dat el kaar niet veel ontloopt, dan is het de vraag of het dan toch niet beter is een nieuw toestel te kopen, aldus commissievoorzitter Dankert. WELLINGTON (Reuter, UPI) Vol gens premier Norman Ivirk van Nieuw- Zeeland heeft Frankrijk gisteren een derde kernproef genomen op het ko raaleiland Mururoa in de Stille Oce- Kirk verklaarde gisteren dat zijn land niet uit de eerste hand van de explosie had kennisgenomen, omdat beide Nieuwzeelandse marinefregatten uit het proefgebied zijn teruggetrokken. Kirk zei dat er echter reden was aan te nemen dat de Fransen een kleine bom van tussen de vijf en tien kiloton geen waterstofbom tot explosie hebben gebracht. Het Franse ministerie van defensie in Parijs heeft gisteren geweigerd com mentaar op Ivirks bekendmaking te le veren. Frankrijk nam op 21 juli zijn eerste kernproef van de laatste serie op Mururoa en een week later een tweede. Binnenland Inzameling voor vorstin5 School moet ouders mlichten 5 Buitenland Amnestie voor Grieken 7 Kerk Uittocht christen-arabieren.2 Standaard-uitgave statenbijbel gereed2 Kunst Frank en Eva rommelen maar wat aan 4 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 4 Puzzel 4 Strips, feuilleton 4 Dag maandag K Lezers schrijven 6 Weer, oproep toeristen 7 Familieberichten 14 Ook de KVP heeft zich voor uitstel van de vervanging van de Starfighter uitgesproken in afwachting van de re sultaten van de besprekingen over de taakverdeling. Deze besprekingen zul- hs de Rotterdamse importeur e prijsverhogingen het gevolg p kostenstijgingen bij de fabriek recente revaluatie van de Duitse De 18-jarige Hagenaar P. J. iken is vrijdag met zijn brom- West-Duitsland om het leven in. De jongeman is volgens de politie door onbekende oorzaak n voertuig tegen een boom ge il Bitburg (ten noorden van en kort daarna aan zijn ver- igen overleden. De Hagenaar aarschijnlijk met vakantie in luitsland. Dreigement van Russische aanklager c O PARIJS (AP, AFP, Reuter) Pierre Lardinois, oud-minister van landbouw in Nederland en thans lid van de EEG-commissie, belast met landbouwzaken, heeft een scherpe aanval gedaan op Frankrijks landbouwkundige mi nister Jacques Chirac. Chirac, die eerder Bonn ervan beschul digde van Europa af te drijven, had Lardinois ervan beticht Britse, West- duitse en Nederlandse boeren ten kos te van de Franse te verdedigen. In een vraaggesprek met het conserva- tieve Franse dagblad Le Figaro, dat zaterdag werd gepubliceerd, beschul digt Lardinois Chirac ervan dat de Franse minister 'te nationalistisch is en niet voldoende gemeenschapszin heeft'. 'Ik aanvaard niet van een Fran se minister noch van een ander dat onze (de EEG-commissie) objectiviteit in twijfel wordt getrokken. Ik ben niet in de commissie om de belangen van mijn land te verdedigen, maar die van de gemeenschappelijke landbouw politiek. Ik ben een Europees commis saris en geen Nederlands commissa ris,' zegt Lardinois. 'De Fransen en de heer Chirac moe ten niet denken dat zij alleen staan in de EEG'. MOSKOU (UPI, Reuter, AP) De Russische natuurkundige An- drej Sacharow heeft 'een ernstige waarschuwing' gekregen van de substituut-procureur-generaal in Moskou, Maliarow. Deze verweet hem dat hij buitenlan ders benadert en hun informaties ver schaft, die voor de buitenlandse ge heime diensten van belang zouden kunnen zijn. Sacharow antwoordde hem dat hij geen enkele Sowjet-wet heeft overtreden, door buitenlandse correspondenten te spreken. Maar ma liarow zei dat de justitie, als hoedster van de wet en van de belangen van ADVERTENTIE Er gaat niats boven de universitaire titels drs/mr/ir in combinatie mei uw praktijkervaring. Economie, Accountant. Rechtsgeleerdheid. Algemeen universitair toelatingsexamen. Nu verlaagde toelatlngselserC Openbare vrijblijvende informatie bijeen komsten. waarop de cursusmethoüe en examenfaciliteiten worden uiteengezet en uw vragen worden beantwoord. Maandag 20 augustus 20 uur Amsterdam. Krasnapoisky, Dam. Dinsdag 21 augustus 20 uur Utrecht. Jaarbeurs, achter CS. Woensdag 22 augustus 20 uur Rotterdam, Bouwcentrum, Stationsplein. Donderdag 23 augustus 20 uur Eindhoven, Cocagne, Vesdijk. Zaterdag 25 augustus 11 uur Groningen, Het Tehuis, Lutkenieuwstraat. Maandag 27 augustus 20 uur Zwolle, Odeon, Blijmarkt. Kring utrechtse Repetitoren b, !)«i rolt weer AMSTERDAM Tijdens de strijd om de Europa Cup zwemmen voor dames in Utrecht zijn dit weekeinde drie wereld- en vijf Europese records ver beterd. Vier van die toptijden kwa men op naam van Oostduitse zwem sters, die met een indrukwekkend machtsvertoon het bezit van de Euro pese beker prolongeerden. Nederland eindigde voor West-Duitsland op de tweede plaats. Johan Cruijff speelt woensdagavond in het Nederlands elftal tegen IJsland. Voor deze wedstrijd, die in het Ajax- stadion wordt gespeeld in het kader van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, zijn acht spelers van Ajax opgesteld. De forma tie ziet er als volgt uit: doel: Van Beveren (PSV); achter: Suurbier, Neeskens, Hulshoff en Krol (allen Ajax); midden: Haan (Ajax), Bro- kamp (MVV) en Van Hanegem (Fey- enoord); voor: Rep, Cruijff en Keizer (allen Ajax). de Sowjet-samenleving, de anti-staats activiteiten van Sacharow al geruime tijd gadeslaat. 'Een regering moet zich te weer stellen; er zijn wetten en niemand is bevoegd die aan zijn laars te lappen', aldus Maliarow, die Sacha row eraan herinnerde dat deze ge heim werk had verricht van 'extra-be lang' en uit dien hoofde erin had toe gestemd buitenlanders niet te ontmoe ten. Maliarow en Sacharow discussieerden ook over de Watergate-affaire. Malia row zei: 'U schijnt te houden van de Amerikaanse levenswijze, maar in de VS kan men vrij wapens kopen, men heeft er een president vermoord en nu is er die demagogische grappenma kerij rondom de affaire Watergate. Wearop Sacharow antwoordde: 'U spreekt over die affaire. Ik vond dat een goede zijde van de Amerikaanse democratie'. Maliarow: 'Het is bedoeld voor de publieke tribune. Wat presi dent Nixon moet doen, is een beetje ruggegraat tonen en dan is het afgelo pen. Het is allemaal grappemakerij'.' Sacharow, bijgenaamd de 'Vader van de Russische waterstofbom', in ver band met zijn wetenschappelijke on derzoekingen, heeft zelf melding ge maakt van het onderhoud. Volgens politieke waarnemers voert de gehei me dienst, de KGB, haar campagne te gen Sacharow nu steeds meer op, ter wijl de i in nog maar twee jaar gele den als praktisch onschendbaar werd beschouwd. ffilfeiïÏÏ tel.. j' I Kornelia Entler zwom in Utrecht een wereldrecord op de 100 nieter vrije slag. In de Nederlandse competitie zijn na bij AZ aanzienlijk meer problemen de tweede ronde nog drie ploegen (12) en FC Utrecht verraste in een zonder verliespunten. Ajax won de spectaculaire wedstrijd FC Twente derby van FC Amsterdam vrij gemak- (32). kelijk met 6—1, Feyenoord ondervond Zie verder de sportpagina's. RITA 'Ja, ik heb een paar koekjes gegeten in bed De koninklijke familie, vele malen gefotografeerd. Fotograaf Jan Sterk en zijn collega Max Koot zijn be kend als de vakmensen, die de leden van onze ko ninklijke familie vele malen in hun camerazoeker hebben gezien. Jan Sterk maakte voor ons Jubileum nummer een prachtige serie kleurenopnamen. Max Koot vertelt ongedwongen aan redacteur Fred Lam- mers, hoe het toegaat bij de opnamen, die hij als 'hof- fotograaf' maakt. Laat ook anderen meekijken dooi de zoeker van deze twee fotografen. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TRUUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTSDAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Clir. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1