jeians op behoud van U trecht' -gebouwen jelangrijk kleiner ~Lü 10 KV-bond vreest annen centrale «oor samensmelting Oudere kunstenaars in 'De Zwaluwenburg' Friezen verontrust over komst van straaljagers Zutphen moet één gulden meer voor BB uittrekken JlL/Kw Waardevolle delen bewaard? jf gemeenten nder water na euk in leiding Vliegtuig varend naar Den Helder Leen Jongewaard als veldwachter NVV kapittelt Bouwbond CNV Valium wordt soms chronisch gebruikt medewerkster patiëntenregistratie assistente sterilisatie/uitgifte een secretaresse een medewerker MtfTET VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T9/K9 I. en W. van Utrecht ontwikkelen financiële bezwaren £eI RECHT dat woa een onzer verslaggevers De kans dat de architectonisch belangrijke gebouwen van de Levensverzekering atschappij 'Utrecht' aan het Leidseveer in Utrecht niet gesloopt worden, is aanzienlijk kleiner rorden nu B. en W. van Utrecht in ©en uitvoerige nota aan de gemeenteraad grote financiële be- oor iren ontwikkelen tegen het behoud van beide panden. -aan st jemeente Utrecht heeft beide ge- t>g '^»en van de verzekering maat- en fppij aangekocht, omdat zij staan een een terrein dat is opgenomen in we reconstructieplan 'Hoog Catha- dele'. Dit plan voorziet in de omzet- van de stadswijk rondom het ichtse Centraal Station in een van moderne kantoren- en za- nan flats. Fraijplan wordt uitgevoerd doormid- ijze van allerlei dochterondernemin- prej door Bredero's Bouwbedrijf, die De |ks ook verder alle nieuwbouw in de wijk zal gaan exploiteren. Vol de een overeenkomst met de ge- gen. nte heeft de laatste zich o.a. be- ond met de aankoop (of eventuele ft d igening) van de te slopen pan- SI olgeds in een vrij vroeg stadium re- intm er bezwaren vooral van de te vvan kunsthistorici tegen de dzaak om bij de uitvoering van plan deze twee gebouwen te slo- is, Het hoofdgebouw van de tofecht' dateert van 1901 en is ont- lerifeen door Jan Verheul Dzn. Het il -loor de jaren heen erkend als jaar van de mooiste voorbeelden van no ugendstil of Art Nouveau in Ne- urd and. Vooral de laatste jaren'is i ks lelangstelling voor deze richting ^aclje kunstgeschiedenis toegenomen FP niet in het minst door dat de eedcultuur tal' - van versierende est&enten uit deze stijl weer over al va enjiieutf levën inblies, ïissi; zogenaamde archiefgebouw van t Vi [ftreeht, naast het hoofdgebouw, 5$ért ivan 1908 en is ontworpen Staal en Kropholler. Het geldt pc een goed voorbeeld voor de door gee age geïnspireerde baksteenbouw ons land. Ook de gevelversierin- van de beeldhouwer Mendes Da ta hebben een zekere faam. jds in 1931 is dit archiefgebouw de gemeente Utrecht (nog wel "nummer één) op de gemeentelij- pionumentenlijst geplaatst. baarde klfhun nota aan de raad erkennen W. van Utrecht de architecto- che en kunsthistorische waarde i beide gebouwen. Ook erkennen dat behoud van de gebouwen de lebouwkundige situatie van het fomstige plan 'Hoog Catharijne' een onzer verslaggevers de'RECHT De exploitanten van 'Hoog Catharijne' hebben toegezegd dat Say'de meest waardevolle onderdelen van de gebouwen van de levensverze- ringmaatschappij 'Utrecht' na de sloop zullen behouden en ook dat zij (jg^en medewerken van een uitvoerige kunsthistorische documentatie over ■s ^gebouwen in de vorm van een boek. et tt alleen het gebouw van Verheul zelf is kunsthistorisch van belang; ook tenj interieur en de meubilering in dezelfde stijl is waardevol. Op de ten- jng«istelling over de 'art nouveau' in 1960 in Den Haag behoorden meubel- e jftken uit en foto's van het gebouw tot de waardevolste stukken, er De gebouwen van de levensverzekering maatschappij 'Utrecht' aan het Leidseveer ('tussen het Centraal Station en het Vredenburg) in Utrecht. Het grote gebouw dateert van 1901 en is ontworpen door Verheul geheel rechts het zgn. archiefgebouw van de architecten Staal en Kropholler uit 1908. minderde opbrengsten en dat waar schijnlijk de bouwers/exploitanten van 'Hoog Catharijne' nog eens 2,5 miljoen gulden verlies zullen decla reren bij de gemeente. B. en W. van Utrecht spreken hun bewondering uit voor het alternatief plan dat (in opdracht en samenwer king met een actiegroep) is ontwor pen door de architecten Oosting en Mertens. Maar ook bij de beoorde ling van dit plan is de factor van de kosten doorslaggevend geweest. Een belangrijke overweging daarbij was, dat er in de visie van B. en W. geen geschikte bestemming is voor de eventueel te behouden gebouwen. Een openbare of culturele bestem ming zal niet kostendekkend zijn. De nota van B. en W. komt op 22 augustus in bespreking bij de com missie openbare werken en volks huisvesting uit de Utrechtse ge meenteraad. Daarna is de beslissing aan de voltallige gemeenteraad. op het Leidseveer 'aantrekkelijker en interessanter' zou maken. •Functionele en technisch zijn er op lossingen denkbaar, maar de finan ciële gevolgen daarvan zullen voor de gemeente Utrecht onoverkomelijk zijn', aldus B. en W. Zij rekenen de raad voor dat behoud de gemeente alleen al een 7.5 mil joen gulden zou kosten wegens ve.r- n. j onze soc-economische redactie (ECHT 'Het NKV blijft ons achtervolgen. Wc worden wel in zeer moeilijke positie gemanoeuvreerd', klaagt de bij het NKV jesloten vereniging van werknemers in bank-, verzekeringsbe- f en administratieve kantoren BVA in haar orgaan 'Perspectief' ltJ r aanleiding van een nieuwe poging van het NKV-bestuur een d >t aantal bonden te laten fuseren in één grote bond voor de hele bhstensector. iste lintfit ontwerp wordt de BVA inge- d in de dienstensector samen met iandel, horeca, verkeer en dien met een ambachtelijk karakter ipers, meubelmakers, kelners, /fcieters, winkelbedienden, chauf- lMi, havenarbeiders enzovoorts). jaar geleden was de vorming van :re eenheden binnen het NKV al aan de orde in verband met de ilijkheden op financieel gebied. BVA verzette zich fel tegen de nen en' kreeg in juni 1972 bij 'tn ndement de instemming van de j ondsraad van het NKV, dat de zelf over haar voortbestaan zou 'j en beslissen. emd vindt de BVA het daarom dat NKV-verbondsbestuur de vorming een organisatie in de dienstensec- opnieuw aan de orde heeft gesteld een verslaggever IECHT Tengevolge van een Jik in een transportleiding van het erleidingbedrijf Midden-Nederland de inwoners van Mijdrecht, Wil- Vinkeveen, Abcoude en Kocken- sinds donderdagmiddag ongeveer Jiur van leidingwater verstoken. De ik is nog niet gelokaliseerd. Er tit met alle macht naar de plaats d( de breuk in de 18 km lange lei- B tussen Montfoort en Wilnis-Mij- cht gezocht. 'alsof er tot dusver nog nooit gepraat was en alsof er geen mis te verstane besluiten waren genomen.' De BVA staat opnieuw afwijzend tege nover de NKV-plannen. 'De BVA is niet voornemens haar zelfstandigheid op te geven. Zij wil de baas in eigen huis blijven. Ze heeft daartoe het recht, niet alleen omdat zij datzelf vindt, maar ook omdat haar dat recht amper een jaar geleden met zoveel woorden door de verbondsraad is toe gekend', aldus de BVA, die hieraan toevoegt niets te voelen voor het alle gaartje van te fuseren vakbonden, om dat de herkenbaarheid daardoor verlo ren gaat. 'Het lijkt erop dat men de BVA kracht en solidariteit wil aftap pen ten gunste van zwakke broeders', zo oordeelt de BVA, die 'die solidari teit best wil opbrengen, maar dan niet eenzijdig.' Ten slotte merkt de bond op dat men zich thans ernstig bezint op de relatie van de vereniging met dc centrale. 'Want die relatie tus sen BVA en NKV wordt ernstig in gevaar gebracht Niet door ons overi gens', aldus de BVA. Van de zijde van het NKV is inmid dels ontkent dat er sprake zou zijn van enige dwang in een richting zoals de BVA dat suggereert. 'Het NKV is evenals de andere vakcentrales een fe deratie van vakbonden die uiteinde lijk zelf over hun positie en opzet be slissen', aldus een woordvoerder, die hieraan toevoegde dat er wel regelma tig besprekingen worden gehouden over het functioneren van de centrale en de aangesloten bonden. In dat ka der is de bonden gevraagd zich eens 'nader te bezinnen' op de wenselijk heid om grotere eenheden binnen het NKV te vormen. Van een verslaggever DEN HAAG Het is de bedoeling dat vanmorgen vroeg de curieuze sleep van de marine in Den Helder arriveert. De Atlantic Breguet, het vliegtuig dat woensdag een noodlan ding maakte op de Noordzee, hangt betrekkelijk licht in de takels van de drijvende bok 'Arend' van Smit-Tak bergingsbedrijf. Zoals bekend zijn bovendien drijvers onder de vleugels van het toestel aan gebracht, om de machine voor zinken te behoeden. Weliswaar is het vlieg tuig total loss, maar de tegenwaarde aan materiaal vertegenwoordigt nog altijd een vermogen. Gistermorben is de sleeptocht naar Den Helder begonnen, over een kalm spiegelende Noordzee. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal de sleep 17 uur hebben geduurd, en dat betekent dat de sleep vanmorgen vroeg in Den Helder is gearriveerd. De sleep is begeleid door het duik- vaartuig 'Woerden' van de marine. Er is besloten het vliegtuig naar Den Helder te slepen omdat de machine goed bleef drijven, omdat het ophij sen in volle zee het risico van verdere schade zou vergroten en omdat de weersvooruitzichten ideaal waren. Vandaag zal worden nagegaan hoe het wrak met zo weinig mogelijk risico's aan land kan worden gebracht. plastieken van Hubert van dc tentoonstelling van zestig- 'De Zwaluwen- In het dorp Neerijnen zijn de op namen begonnen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Help, de dokter verzuipt', onder regie van Nicolai van der Heyde. Leen Jon gewaard als dorpsveldwachter komt hier toesnellen tijdens een achtervolgingsscène. van onze soc.-econoraische redactie UTRECHT 'De Bouwbond CNV en zijn voorzitter Van Commenée willen de tegenstellingen, die er van nature zijn tussen werkgevers en arbeiders, zoveel mogelijk verdoezelen. Tegelij kertijd blazen zij de tegenstellingen, die er van nature niet zouden moeten zijn tussen arbeiders onder elkaar, op een verschrikkelijke manier op'. Met dit verwijt reageert het NW in het vakbondsblad 'De Vakbeweging' op de felle kritiek van de Bouwbond CNV op het besluit van het NW niet mee te werken aan de totstandkoming van het halfjaarlijkse SER-rappcrt. Volgens de bouwbond CNV zou er binnen het NVV een sfeer groeien waarin de oude klassenstrijd weer tot leven wordt gewekt. 'De Vakbewe ging' vindt dat daarmee van het NVV een karikatuur wordt gemaakt. Over de opmerking van de heer Van Com menée dat de houding van het NVV strijdig is met de christelijke sociale gedachte zegt het NW dat dit argu ment er 'met de haren is bijgesleept'. 'Dat men bij deze CNV-bond wel heel gemakkelijk heenloopt over de in de ze maatschappij op allerlei terreinen groeiende behoefte om zoveel moge lijk mensen te betrekken bij de voor bereiding en de besluitvorming van belangrijke beleidszaken, hoeft nog geen reden te zijn om anderen, die daar zwaarder aan tillen, te verkette ren', aldus het NW. Over de steeds stroever verlopende sa menwerking met de beide andere bouwbonden die een federatieve samenwerking zijnaaangegaan zegt het NVV dat de CNV-bond ook wel eens de hand in eigen boezem kan steken, nu deze bond minder geneigd bleek 'aardse vormen van efficiency als onderdeel van de samenwerking' te aanvaarden. OLDENBROEK 't Idee was goed: eens een tentoonstelling maken van werken van kunstenaars, die de zestig gepasseerd zijn. In kas teel 'De Zwaluwenburg', erg mooi gelegen in de bossen bij Olden- broek, deden ze het. Ter gelegenheid van het feit dat nu al tien jaar in het kasteel wordt geëxposeerd. Er is ruimte genoeg in 'De Zwaluwen burg': er hangen en staan nu zo'n 150 werken van een twintigtal kunste naars. Om dat allemaal op je gemak te kunnen bekijken hdb je de drie uur dat het kasteel geopend is - van 2 tot 5 - echt nodig. Maar toch moet het me van het hart, dat de keuze van de exposanten me nogal ongericht voor kwam. Ik weet wel. dat er in gevallen als dit vaak meer naar (grote) namen wordt gezocht dan b.v. naar interes sant werk van mensen, die veel min der in dc publiciteit waren. Hiér krijg je te vaak de indruk dat de zaak tenslotte maar is aangevuld met wat nog op het laatste nippertje te be machtigen was. In enkele gevallen is de kwaliteit daarvan beneden alle peil. Daarvoor in de plaats had men bij een betere voorbereiding werken kunnen tonen van kunstenaars die op een dergelijk overzicht gewoon niet hadden mogen ontbreken. Veel wordt weer goedgemaakt door inzendingen als die van Sierk Schöder, vooral die groep ronduit meesterlijke tekeningen. Paul Citroen is er ook, met schilderijen, die duide lijk maken dat deze kunstenaar nog altijd op zoek is naar nieuwe wegen. Roeland Koning is met bijzonder leve- dig werk vertegenwoordigd, 'n Vitrine met speelse kleine plastieken van Hu- bert van Lith (in de hal) en overal in de zalen verspreid bropzen van Pieter Starreveld, waarvan ik vooral de ba rok aandoende paardjes erg fijn vond. Van Charlotte van Pallandt staan een tweetal figuren op het voorplein. Verder is er nog werk te zien van o.a Nel Klaassen, Jan Rijlaarsdam, Jos Ro vers, Frits Kelder, Herman Berends, J. C. Wertheim, Anton Pieck en D. Maandag. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bij een steekproef naar het gebruik van kalmeringsmiddelen als valium, librium, nobrium en seres- ta in vier apotheekhoudende huisart senpraktijken in de provincie Utrecht is naar voren gekomen dat een aantal mensen deze middelen chronisch ge bruikt. Volgens het onderzoek kan een pa tiënt als een chronische gebniiker worden aangemerkt, wanneer hij ten minste twee tabletten per dag slikt, of wanneer hij in een jaar negen maal met een recept kalmeringsmiddelen komt halen. De globale conclusie van het onderzoek luidt dat jaarlijks tien procent van alle patiënten in de on derzochte huisartsenpraktijken deze kalmeringsmiddelen ontvangt en dat tussen 0.8 en één procent de middelen chronisch gaat innemen. Het verslag van de steekproef staat in het blad 'Huisarts en wetenschap'. Het onderzoek is in 1969 en 1970 ge houden door de artsen R. H. Booy, I. Ph. L. Koperberg en W. G. Zelvelder en apotheker H. Lusse. Zij zijn aan de steekproef begonnen 'omdat de jaar lijkse omzet van kalmeringsmiddelen het vermoeden wekt dat een aantal patiënten deze middelen zeer regelma tig. wellicht chronisch inneemt. Het is niet bekend hoe groot dit aantal patiënten is, evenmin welke reden de redenen zijn voor een dergelijk chro nisch gebruik." Van de 594 patiënten, die een van de genoemde middelen van de arts voor geschreven kregen, ontvingen de meesten een relatief klein aantal ta bletten. 301 patiënten kregen dat jaar minder dan honderd stuks, tien pa tiënten kregen er tussen de duizend en elfhonderd, een patiënt kreeg er tussen de 1600 en 1700. Acht patiën ten kregen in dat jaar meer dan zes tien maal een recept voor deze stof fen. Patiënten die grote hoeveelheden kregen, bleken daarvoor ook vele ma len bij hun huisarts te zijn geweest 'Nu al een noodsituatie' LEEUWARDEN De komst van Amerikaanse Phantoms op de vliegbasis Leeuwarden (op 24 augustus) veroorzaakt grote onrust onder bewoners van dorpen als Marssum, Jelsum en Stiens, die aan de rand van de basis liggen en van de wijk Bilgaard in Leeuwarden. Volgens de voorzitter van de 'commis sie geluidshinder vliegbasis Leeuwar den', de heer K. Dankert, is de ge luidshinder nu reeds zo ernstig dat van een noodsituatie gesproken kan worden. Uitbreiding van lawaai is, zegt hij, onverantwoord en zal grote risico's met zich meebrengen. Reeds nu wordt het onderwijs in scholen die dicht bij de vliegbasis staan, gere geld ernstig gestoord. Op warme zo merse dagen moeten rond de vliegba sis de mensen binnen blijven en ra men en deuren gesloten houden. Vooral voor zieken en bejaarden is volgens de heer Dankert het lawaai van de straaljagers van de basis onuit staanbaar. Hoewel de stationering van de Phantoms in Leeuwarden tijdelijk is (in verband met werkzaamheden aan de basis Soesterberg blijven ze tot half december) vindt de commissie geluidshinder hun komst onaanvaard baar. In een in Marssum onder lei ding van tweede kamer-voorzitter dr. ir. A. Vondeling gehouden bespreking met het commando van de basis is evenwel gebleken, dat die komst in in ieder geval doorgaat omdat men er ook in het buitenland geen plaats voor heeft kunnen vinden. Aan het verzoek van de commissie om geen nachtvluchten te houden kan ook niet worden voldaan. De heer Dankert vreest dat de Phan toms zelfs in Leeuwarden aanmerke lijk meer vluchten zullen maken dan in Soesterberg en deze vrees kon door de commando van de vliegbasis niet worden weggenomen. Wel zal men nog onderzoeken of tijdens de aanwe zigheid van de Phantoms de vluchten met de andere straaljagers kunnen worden beperkt. De bespreking heeft de commissie geluidshinder niet te vreden gesteld, overwogen wordt om. als aan haar wensen onvoldoende te gemoet wordt gekomen, contact te zoeken met de hoogste autoriteiten. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Op korte termijn zoeken wij voor de Subfaculteit Tandheelkunde een die o.m. belast zal worden met het ontvangen en registreren van nieuwe patiënten, het regelen van afspraken en het verzorgen van de administratieve afwikkeling hiervan. Naast een Mulo/Mavo opleiding zijn een goede typevaardigheid alsook enige administratieve ervaring vereist. Leeftijd 18-24 jaar. Haar taak zal bestaan uit het schoonmaken, steriliseren en controleren van instrumenten, het gereedmaken van instrumentensets, het verstrekken van instrumenten en materialen t.b.v. de patiëntenbehandeling. Bekendheid met tandheelkundige terminologie strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties, onder vermelding van vacaturenummer 280 - 2293, te richten aan de Hoofdafdeling Personeelszaken, De Boelelaan 1105 postbus 7161, Amsterdam. Symbolisch protest mag niet tan provincie ARNHEM/ZUTPHEN De gemeente Zutphen moet van de pro vincie •Gelderland één gulden meer uittrekken voor de BB dan zij voornemens was. Gedeputeerde Staten hebben de post, die op de begroting 1973 werd gezet, met dit bedrag verhoogd tot 18.122 gulden. Zutphen beschouwde de lagere raming met een gulden als een symbolisch protest tegen de BB in haar tegenwoordige organisatie. Volgens de gemeenteraad moet aan deze instelling veel meer een vredes- karakter gegeven worden. Zutphen en deze gemeente staat daarin niet alleen heeft al jaren bezwaar tegen het functioneren van de BB. Reeds in 1970 voerde de raad de hele BB-post van de begroting af in die zin dat zij de post overbracht naar het hoofdstuk 'onvoorzien'. Men staat daar cp het standpunt dat de BB een enorme investering aan men sen, apparatuur en kennis vertegen woordigt, terwijl het effect daarvan voor deze tijd .nihil zou zijn. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben B. en W. aanvankelijk in een brief gevraagd er de aandacht van de raad op te vestigen dat betalingen aan de BB een wettelijke verplichting zijn. De raad weigerde echter gehoor te geven aan een uitnodiging alsnog het juiste bedrag op de begroting te plaatsen. Gedeputeerden hebben thans gebruik gemaakt van hun bevoegd heid krachtens art. 240 a. van de Ge meentewet om het bedrag zélf met de ontbrekende gulden te verhogen. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Voor de afdeling Algemeen Beheer van de subfaculteit Tandheelkunde zoeken wij Voor deze functie gelden als vereistenMULO/ MAVO-opleiding, diploma steno-typen Nederlands en enige jaren kantoorervaring. die ten behoeve van het Hoofd van de Administratie van bovengenoemde afdeling patiëntennota's en de hieruit voortvloeiende werkzaamheden zal verrichten. Vereisten MULO/MAVO-opleidingpraktijkdiploma boekhouden of hiervoor studerendgoede contactuele eigenschappen. Leeftijd19 -24 jaar. Schriftelijke sollicitaties .onder vermelding van vacaturenummer 280-2303, te richten aan de Hoofd afdeling Personeelszaken, De Boelelaan 1105, postbus 7161, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9