Scherpe kritiek op Nixons rede Berkhouwer: Gemeenschap Europese in impasse i Oost-Berlijn overtreft Moskou in anti-maoïsme 'Saigon stuurde 10.000 soldaten naar Cambodja' Kaping i Nixon erkende nadelige gevolgen van Watergate voor buitenlands beleid Neues Deutschland Barry Goldwater: geen nieuwsverdenking blijft )i Arbeiders vï Lip nu in t-a nieuw geboifc VRIENDEN VAN SCHIERMONNIKOOG Zend ook uw bezwaar schrift aan de Kroon Regering Allencfc'6 en stakers gaan'» 'hard tegen har TROUW/KWARTET VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND T7L WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De rede, die president Nixon woens dagnacht heeft gehouden over zijn rol in het Watergate-schandaal heeft in de VS verdeelde maar merendeels ongunstige reacties gewekt. Na het uitspreken van zijn rede kreeg Nixon weliswaar bijval uit het pu bliek en van partijgenoten, maar in het algemeen werd als commentaar geleverd dat Nixon geen enkel nieuw feit aan het licht heeft gebracht, de aan zijn adres gerichte beschuldigin gen niet heeft weersproken en daar mee een kans heeft laten varen zich in de ogen van de Amerikanen weer iets geloofwaardiger te maken. In zijn rede had Nixon herhaald dat het onjuist is dat hij al op een vroeg tijdstip op de hoogte is geweest van de inbraak in het gebouw van de De mocratische Partij (Watergate), laat staan dat hij er zijn goedkeuring aan heeft gegeven. Nixon ontkende op nieuw dat hij persoonlijk opdracht heeft gegeven de zaak in de doofpot te stoppen of met het verdoezelen van de feiten heeft ingestemd. Nixon beschuldigde leden van de Se naat dat zij proberen hem persoonlijk de schuld van het gebeuren te geven. Hij riep de Amerikanen op een eind te maken aan de obsessie van het terugkijken op het Watergate-schan daal en nu eens op te schieten met dringende aangelegenheden van het land. Waarnemers in Washington nemen aan dat de Watergate-affaire nog lan ge tijd een zeer gevoelige en beslis sende kwestie in de Amerikaanse poli tiek zal blijven. Volgens de waarne mers heeft Nixon met zijn rede nieu we aanvallen van zijn kritici uitge lokt Nixon gaf geen antwoord op be schuldigingen die tijdens de hoorzit tingen van de Senaatscommissie Sam Ervin tegen hem zijn ingebracht. In plaats van een gedetailleerd antwoord op de beschuldigingen stelde Nixon zich tevreden met een algemene ver dediging en een beroep op de Ameri kanen de zaak in 's lands belang te vergeten. Telefoontjes Het Witte Kuis heeft bekendgemaakt dat president Nixon na het houden van zijn rede is overstelpt met tele foontjes en telegrammen van Ameri kaanse burgers, die de president sympathie betuigden. 'Ik kan me geen reactie zoals dit herinneren sinds zijn eerste Vietnamtoespraken', aldus de woordvoerder van het Witte Huis. Uit een reeks willekeurige straatondervra gingen door het Amerikaanse persbu reau UPI bleek een meerderheid van ondervraagde Amerikanen sarcastisch en ongelovig op Nixons rede te reage ren, terwijl hier en daar spontaan ten gunste van Nixon werd geantwoord. Barry Goldwater, Republikeins sena tor, Nixons partijgenoot en eens pre sidentskandidaat van rechtse signa tuur, verklaarde gisteren: 'Volgens mij heeft de president niets toege voegd aan zijn andere toespraken, waardoor de verdenking zou kunnen worden weggenomen'. Daniel Inouye, Democratisch senator van Hawaii, en lid van de Senaatscommissie Sam Er- vin, verklaarde dat de Watergate-com- missie de president wilde helpen zich te verschonen. Maar zijn rede, aldus Inouye had heel weinig geboden om daartoe een bijdrage te leveren. 'Ik had gehoopt dat de president een cf andere dramatische aankondiging zou doen, zoals het besluit de banden (waarop gesprekken tussen Nixon en hoofdrolspelers in het schandaal staan) vrij te geven', aldus Inouye. Robert Drinan. een Democratische Af gevaardigde, die Nixon voor de rech ter wil brengen, zei dat Nixons rede 'de redenen voor het in staat van be schuldiging stellen (van Nixon) des te dringender maken'. De Democratische Senator Edmund Muskie verklaarde: 'Het spijt me dat ik het moet zeggen, maar ik vind het moeilijk te begrijpen dat een presi dent zo totaal onwetend kan zijn van gebeurtenissen waarbij hoge functio narissen in zijn bestuur zijn betrok ken en die hijzelf heeft benoemd'. George Bush, de voorzitter van de Re publikeinse Partij merkte op dat Nixon de Watergate-affaire tot de wa re proporties heeft teruggebracht en dat hij de toespraak geloofwaardig en eerlijk vond. New York Times Amerikaanse kranten, zoals het gezag hebbende blad The New York Times en het concervatieve Daily News heb ben in commentaren hun teleurstel ling over Nixons rede uitgesproken. Nixon heeft geen nieuwe elementen aangevoerd, aldus The New York Ti mes. De Daily News schreef: 'Het is twijfelachtig dat de president erin ge slaagd is zich de sympathie van veel Amerikanen te verwerven'. Nixons rede is woensdagnacht door al le Amerikaanse tv-zenders uitgezon den. Een plaatselijk tv-station dat een film onderbrak voor de rede verklaar de dat 47 kijkers hadden gebeld met het verzoek Nixon van het scherm te laten verdwijnen en met de film ver der te gaan. Vijfentwintig mensen hadden gezegd dat Nixon loog of niets nieuws vertelde. 42 personen hadden Nixons standpunt gesteund en vijf ge klaagd over overzichten die correspon denten van Nixons rede gaven. Nixons toespraak is gisterochtend in zijn geheel uitgezonden door de Brit se omroep, de BBC. In een commen taar van Alfred Friendly, oud-hoofdre dacteur van de Washington Post, zei deze: 'Ik vond het eerlijk gezegd geen goede rede. Ik denk niet dat er veel mee zal worden goedgemaakt'. Nixon probeerde zich tot het volk te richten en dit over te halen liefde voor zijn president te hebben, aldus Friendly. 'Het is net alsof een hoerenmadam van een bordeel heeft ontdekt dat de meisjes in het bedrijf onkuisheden hebben begaan', zo vervolgde hij. Magruder Jeb Magruder, eens functionaris van het Witte Huis heeft voor de rechter verklaard schuldig te zijn aan het af tappen van telefoonlijnen, het plegen van obstructie tegen de justitie en an dere onregelmatigheden in verband met de Watergate-affaire. Macgruder was destijds onderdirecteur van de or ganisatie voor de herverkiezing van Nixon. mt- fe'. - Jf/t ^■■1 ;J| 1 Rife» Hf 1 1 -w I 1 in Nixon tijdens het uitspreken van zijn tv-redc. Viet Cong in aanval op bewind van Thieu PARIJS (Reuter, UPI) De Voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam heeft de regering in Saigon ervan beschul digd 10.000 als vrijwilligers ver momde soldaten naar Cambodja te hebben gestuurd om het be wind van president Lon Nol te redden. De beschuldiging werd geuit door prof. Ngoejen Van Hieu, die de Zuidvietnamese tegenregering verte genwoordigt, op de conferentie in Pa rijs, waar de twee partijen praten over de politieke toekomst van Zuid- Vietnam. De afvaardiging van Saigon daar be schuldigde Hanoi er op zijn beurt van een nieuw offensief voor te bereiden in Zuid-Vietnam met een strijdmacht van 300.000 man. In Parijs heeft een functionaris van de afgezette Cambodjaanse leider prins Norodom Sihanoek verklaard dat Amerikaanse vliegtuigen doorgaan met bombardementsvluchten in Cam bodja ondanks de afgekondigde bom- menstop. Volgens Sihanoeks-afgevaar- digde Tsjau Seng gaan 'zogenaamde Amerikaanse verkenningstoestellen voort met hun vuile werk en laten zij af en toe ladingen bommen op ons land vallen'. SIHANOEK Uit Hongkong is vernomen dat prins Norodom Sihanoek, die thans de anti- Lon Nol verzetbeweging leidt, heeft verklaard dat hij de politiek zal verla ten zodra de Rode Khmer, de voor naamste guerillastrijdmacht in Cam bodja, in Phnom Penh de macht heeft overgenomen. Het bericht was afkom stig van het Chinese persbureau Nieuw-China. Sihanoek zou één en an der hebben gezegd in een telegram aan een buitenlandse correspondent in Peking. Sihanoeks eis aan de Rode Khmer was dat zij zich zou beperken tot machtsuitoefening ten dienste van de Cambodjaanse staat Sihanoek had gezegd zich te zullen verzetten tegen een coalititeregering die toestaat dat het volk of politieke partijen 'de be langen van buitenlandse imperialisme en neokolonialisme' dienen via het verdelen van de macht. Sihanoek had tevens geklaagd dat zijn verzetsbeweging 'niet de minste mili taire hulp' van de Sowjet-Unie had ontvangen. Uit Bangkok is gemeld dat Thailand, een van de voornaamste rijstleveran- ciers in Zuidoost-Azië zelf een tekort aan rijst begint te krijgen. Oorzaken: grote droogte en ernstige overstro mingen na deze droogteperiode. In 1972 voerde Thailand 2,2 miljoen ton rijst uit In de eerste maanden van 1973 was de export slechts 615.800 ton: over het gehele jaar berekend on geveer de helft van de uitvoer in 1972. Vervolg van pagina 1. defensie Dajan en de stafchef Elazar, werd hij voor journalisten geleid en zei hij: 'Ik deed dit, omdat ik de Is raëli's wilde tonen dat niet alle Ara bieren slecht zijn'. De geïmproviseer de persconferentie werd even later opgebroken, toen de fotografen en ca meramensen al te zeer opdrongen. De passagiers, onder wie zich de Libi sche ambassadeur in Irak bevond, werden met bussen naar het restau rant van de luchthaven voor onder vraging gebracht. Daar vertelden zij dat de kaper, onmiddellijk na het ver trek uit Benghazi whiskey had besteld in Libië is de verkoop van alcohol verboden - en tijdens de vlucht het ene glas na het andere had genuttigd. Plotseling was hij opgestaan en had de passagiers met zijn twee pistolen bedreigd en met zijn handtas, waarin volgens zijn zeggen explosieven wa ren, die hij zou laten ontploffen, als één van de passagierszou opstaan. De piloot Adel Kauwass vertelde dat de man plotseling de cockpit was bin nengestormd en hem had bevolen naar Israël te gaan. 'Ik kon alleen maar zijn instructies opvolgen. Ik ben voor mijn passagiers verantwoorde lijk. Ik dacht dat er een tragedie uit zou kunnen ontstaan als ik niet zou gehoorzamen. Hij is zonder twijfel gek. Alleen een krankzinnige zou zoi ets kunnen doen'. Een andere passa gier vertelde dat de kaper aanvan- keljk niet geloofde dat het toestel bo ven Tel Aviv vloog. 'Ik wil in Israël zijn en ik zal jullie vermoorden, als jullie iets anders doet', had hij uitge roepen. Maar de piloot wist hem tot bedaren te brengen. Dode Israëls premier Golda Meïr zei op een partijbijeenkomst dat het incident typerend is voor wat er momenteel in de luchtvaart gebeurt: 'Een jonge dronken gek, die met twee revolvers het leven van passagiers in gevaar kan brengen'. Ze verklaarde ironisch dat de man 'wel enige tijd onze gast zal zijn'. De bemanningsleden en de overige passagiers zijn gisteravond, naar Bei roet vertrokken. Eén andere passagier kon niet mee. Hij was gewond ge raakt, toen hij struikelde bij zijn ver trek uit het vliegtuig via de noodtrap. en zal enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Eerder op de dag zeiden de Palestijn se guerillaorganisaties dat er wellicht Palestijnse leiders aan boord van het vliegtuig zaten. Er deden zelfs geruch ten de ronde dat de nummer twee van Al Fatah, Salah Khalaf die één van de leiders van de Zwarte Septem ber zou zijn onder de schuilnaam Aboe Iyyad, zich ook onder de passa giers zou bevinden. Intussen heeft de aanslag, die Pales tijnse guerillastrijders op 5 augustus pleegden op een willekeurige groep passagiers in de vertrekhal van de luchthaven van Athene, een vierde dode geëist. Gisteren overleed in een ziekenhuis de 16-jarige Amerikaanse Laura Haack aan haar verwondingen. De aanslag had al het leven gekost aan een 53-jarige Amerikaan, een 23- jarige Amerikaanse vrouw en een 41- jarige Oostenrijker. Er waren 55 ge wonden. Verontwaardiging De meeste Israëlische bladen hebben met verontwaardigde cpmmentaren gereageerd op de veroordeling van Is raël door de Veiligheidsraad in ver band met de onderschepping van het Libanese passagiersvliegtuig vorige week. Vrij algemeen is men het ero ver eens dat de resolutie een vrijbrief geeft aan Palestijnse guerillastrijders om hun acties tegen Israëlische vlieg tuigen en passagiers in het buitenland voort te zetten. De stafchef David Ela zar heeft al gezegd dat men 'meer van deze operaties kan verwachten... Wij hebben geen mogelijkheid om iets te rug te doen binnen het kader van het internationale recht, maar wij hebben het recht te bestaan en onszelf te ver dedigen.. Degenen, die moorden be drijven en zichzelf aan de vernieti ging van <le staat Israël wijden, zullen niettemin onze hand op zich voelen'. I. e DEN HAAG (ANP) De strijd voor de democratische rechten van het Europese parlement II de komende herfst tot een uitbarsting komen. Mr. Berkhouwer, voorzitter van het Europese ment en Tweede Kamerlid voor de VVD heeft deze verwachting gisteren uitgesproken in eenl serie voor de Club Du Jeudi, bestaande uit jonge, in Den Haag geaccrediteerde en veelbelo\J diplomaten. Maar volgen mr. Berkhouwer is het zinloos om de Europese Commissie naar huis te sturen door middel van een motie van wantrouwen, omdat de regeringen de commissie onmiddellijk opnieuw kunnen herbenoemen. Hij vertelde voor stellen te hebben gedaan de Europe se besluitvorming te verbeteren. Zo zou de Europese Commissie, die thans de voorstellen aan de minis terraad doet (die deze voorstellen voor een niet-bindend advies aan het Europese parlement voorlegt) deze voorstellen gelijktijdig aan de ministerraad en aan het Europese parlement moeten zenden. De minis terraad zou de voorstellen niet mo gen bespreken, voordat het parle ment er zijn mening over heeft ken baar gemaakt. De Commissie zou de voorstellen met het parlement moe ten b,espreken en ze eventueel wijzi gen. waarna de ministerraad zijn op vatting kenbaar zou dienen te ma ken. Vervolgens zou het parlement aangeven, of een verdere bespreking door de ministerraad op een plenai re zitting van het parlement ge wenst is, of dat het voorstel zonder meer binnen 20 dagen van kracht kan worden. 'Op deze wijze', aldus mr. Berkhouwer, 'zou de besluitvor ming iets doorzichtiger worden en zou de ministerraad tot een dialoog met het parlement gedwongen wor den'. POLITIEK VACUUM 'Er is sprake van een stagnatie, van een malaise in de Europese Gemeen schap, maar dat is niet de schuld van het Europese parlement', aldus Berkhouwer. 'De ministerraad moet nog beslissingen nemen over bijna 400 voorstellen van de Europese Commissie. De ministers zijn niet verantwoordelijk tegenover het Eu ropese parlement. In het politieke vacuüm van hun conferentiezalen in Brussel of Luxemburg vermijden de leden van de ministerraad bij voor keur een beslissing te nemen. En wanneer zij gedwongen worden om een beslissing te nemen, dan beslui ten ze tot een compromis, dat niet gen beginnen over troepenv deringen in Europa'. Mr. Bei' wer concludeerde hieruit dat nen, die politiek verantwooiL e( zijn voor West-Europa, 'wat h" ligheidsaspekt betreft, door permachten in de tang worden men'. Mr. Berkhouwer vroeg zich af£ onderhandelingen in het GAT0 algemene overeenkomst voor u ven en handel) zullen ontaart 'een dictatuur van de stgem macht', in een handelsoorlog wen elk land zijn economische en i ppi handelsmoeilijkheden op een tracht af te schuiven'. Een we i opmerkelijke uitspraak van dei'. 1 stokte VVD-er. ata< icht vi zonder nanflat: pla het gevolg is van een gemeenschap pelijke Europese noemer die met het oog op de toekomst wordt uitge werkt, maar van wederzijdse conces sies die tot een minimum worden beperkt. De grootste structurele fout van de Gemeenschap is de afwezig heid van besluitvorming op basis de mocratische verantwoordelijkheid'. IN DE TANG Mr. Berkhouwer wijt het gebrek aan samenhang in Europa aan het feit dat het Verdrag van Rome slechts de basis vormt voor de economische integratie, terwijl de politieke sa menwerking beperkt is tot het 'tra ditionele, inter-gouvernementele, di alectische overleg tussen de bureau craten van de ministeries van bui tenlandse zaken.' Zo kon het gebeu ren dat 'de twee supermogendheden (Amerika en Rusland) zonder ook maar één van hun zestien bondgeno ten te raadplegen, in hun slotcom muniqué van Washington aankon digden dat op 30 oktober besprekin- QUASI GROTEN Hij dreef ook noemen de spot met Fraijl onder meer vanwege de wijze v op de Franse regering Nixon tegemoet treedt. 'De twisten onder elkaar over de w waarin de president van de Europa zal worden ontvangen nte migen van de quasi-groten ond mi negen schijnen, wat betreft dfcige tacten met de president, voorrechten op te eisen. Volgêjf ze opvattingen behoren gen op gemeenschapsbasis te i vermeden'. pla Hoe beroerd de situatie is, mr. Berkhouwer tenslotte de uitspraak van een AmeriSp woordvoerder, die in april maanden geleden het jaar, va het 'Jaar Van Europa' nolug Sindsdien is er niets gebeurd [j de resterende vier maanden kabel; slechts weinig worden verwactf Het Franse persbureau AFPhiet uit Londen gemeld dat uit eet" niepeiling blijkt dat de meest$ ten menen dat de toetreding va ei land tot de EEG een 'vergissij' geweest. Uit het onderzoek va Gallup-instituut bleek dat 5%i van de ondervraagden tegeh 1 ding tot de EEG bleef. 32 pel voorstander en 16 pet zei geef ning te hebben. j va WASHINGTON (AP) President Nixon heeft voor de eerste maal toegegeven dat het Watergate-schandaal het vertrouwen in het Ame rikaanse buitenlandse beleid, in eigen land en daarbuiten, onder mijnt. Maar hij zei in zijn toespraak van woensdagavond dat hij niet zal gedo gen 'dat een obsessie met het verle den onze hoop voor de toekomst ver nietigt'. De president wees speciaal op de Amerikaanse belangen in Europa en Zuidoost-Azië. Hij zei door te zullen gaan met de on derhandelingen die beogen de Ameri kaanse en de Russische strategische kernbewapening te beperken en te ko men tot het verminderen van de in Centraal-Europa staande Amerikaanse en Russische troepen. 'Deze komende besprekingen', aldus Nixon, 'kunnen de veiligheid van dit door Klaus Mehnert Moskou zegt, dat de Chinezen het marxisme hebben verraden en Peking beschuldigt de Sowjet-Unie van hetzelfde misdrijf. De buitenstaander hoeft zich niet in deze strijd te mengen: degenen, die zich communisten noemen, mogen het onder elkaar uit vechten. -mr I'■■''mrral!srIjintlT.vm tnrtf curh' ORGAN HES ZENJRALKOMITEES DER SOZlAlJStlSCKUN HNUTnSHMUEk DEUTSCHIANDS Welke van de beide staten zou Karl Marx, als hij op aarde zou terugke ren. als zijn geesteskind beschou wen? De Sowjet-Unie, die de door hem zo hooggeschatte geestelijke vrijheid niet kent? Of China, dat de door Marx zo geringschatte kleine industrie voorrang pleeg te geven? Ook dat hoeft onze zorg niet te zijn. Als buitenstaander zie ik zowel in Breznjews Rusland, als in Mao's China variaties op marxistische the ma's. Vermoedelijk denken veel mensen in Oost-Duitsland en in de andere Oosteuropese staten hetelfde, maar zij mogen het alleen niet hardop zeggen. Of het him nu schikt of niet zij moeten de Sowjet-Unie beju belen en China verdoemen. Voor geen Oosteuropese staat geldt dat zo sterk als voor de DDR, wier politie ke en ideologische heren er in hun grenzeloze ijver naar streven bij hun beoordeling van China Russi- scher te zijn dan de Russen zelf. De Russische ideologen hebben al veel op het maoïstische China aan te merken (nog maar kort geleden nam de Russische chef-ideoloog Soeslow tijdens de Lenin-festivitei- ten in het Kremlin China langdurig op de korrel), maar de Oostberlijnse tonen klinken altijd nog een graad schriller. De Chinezen weten, dat zij met de Sowjet-Unie in een geweldige we reldpolitieke en ideologische strijd gewikkeld zijn en zij beschouwen de grollen van de Russische beer daar om als vanzelfsprekende begelei- dingsmuziek van dit conflict Maar de schetterende echo's uit Oost-Ber lijn, met wie de Chinezen van huis uit geen enkel strijdpunt hebben ko men hun grotesk en dwaas voor. En dan verwondert men zich in Oost-Berlijn en wint men zich ver gaand op, als de leiders in Peking veel meer begrijp blijken op te brengen voor de Westduitse Bonds republiek dan voor de DDR. Ver moedelijk begrijpen de Oostduitse ideologen (want zo intelligent acht ik hen wel), dat zij met him schimpscheuten op Peking alleen maar de Oostduitse belangen scha den. Maar hun ijver de Rote Sowjet- Unie te behagen, is zo groot, dat zij alles doen om Moskou in anti-maoïs me te overtreffen. Misdaden Dat blijkt opnieuw uit een groot ar tikel, dat enkele dagen geleden in het Oostduitse partijblad Neues Deutschland verscheen. In vette let ters wordit daar de leiders in Peking al in de aanhef 'een volkomen breuk Oostduits partijblad met het marxisme-leninisme' voor de voeten geworpen. In de lange lijst van Chinese misda den neemt natuurlijk hoe zou het voor Oost-Berlijn anders kunnen de Chinese houding ten opzichte van het Duitse vraagstuk de belang rijkste plaats in. Woedend verwijt Neues Deutschland Peking het vol gende: Ten eerste heeft de Chinese leiding laten weten, dat voor West-Duits- - land 'de Gemeenschappelijke Markt en de Westeuropese Gemeenschap Economisch en politiek noodzakelijk zijn. Men kan zich afvragen, wat er boos aardig is aan deze Chinese vaststel ling. Ze bevat een waarheid als een koe, die zeker niet in eerste instan tie door de Chinezen is ontdekt Want natuurlijk heeft de Bondsre publiek behoefte aan de Gemeen schappelijke Markt en aan de Euro pese Gemeenschap. Ten tweede hebben de Chinezen, volgens Neues Deutschland, in hun onuitputtelijke slechtheid verklaard, dat er weliswaar twee Duitse staten zijn, maar dat er slechts één 'algehe le Duitse natie' bestaat. Ook hier mee spreekt Oost-Berlijn slechts een waarheid uit, die door Oost-Berlijn zonder meer wordt verloochend. Abnormaal Ten derde heeft de Chinese premier. Tsjoe En-lai de twee-deling van Duitsland als 'abnormaal' omschre ven en ten vierde heeft hij over do 'wettigheid van de Westduitse belan gen in West-Berlijn' gesproken. Ook met deze woorden sloeg de Chinese eerste-minister de spijker op de kop. De splitsing van Duitsland is 'abnor maal', minstens zo abnormaal als die van Vietnam, die door Oost-Berlijn toch als abnormaal wordt be schouwd. En dat de Bondsrepubliek in West-Berlijn legitieme belangen heeft, wordt vandaag de dag zelfs niet meer door Moskou bestreden. Ook op andere terreinen heeft Oost- Berlijn hardgrondige kritiek op Pe king. Maar de scheldpartijen aan de Spree doen de Chinezen geen pijn, bezorgen de Russen nauwelijks voor deel, en komen de voorvechters van Duitse eenheid in beide Duitslanden slechts ten goede. Dit artikel van de befaamde kenner van de communistische wereld, pro fessor Klaur Mehnert, werd overge nomen uit het weekblad Christ und Welt. land aantasten lang nadat Watergate is vergeten'. Er zijn zaken waarmee niet kan wor den gewacht, 'zij roepen om onmid dellijke actie'. Henry Kissinger, de voornaamste ad viseur van de president inzake het buitenlandse beleid, had iets derge lijks al eerder deze maand gezegd: 'Binnenlandse problemen moeten niet dienen als een excuus onze buiten landse verantwoordelijkheden te laten varen'. Het is een feit dat Amerika in Euro pa en in Zuid-oost Azië de grootste voor de hand liggende diplomatieke problemen zal hebben. Acht maanden geleden had Nixon 'het jaar van Europa' uitgeroepen. De EEG heeft tot nu toe niet als een ge- heel gereageerd op het voorstel van Kissinger te komen voor een nieuw Atlantisch Handvest. Sommige waarnemers te Washington zijn van oordeel dat de zaak-Waterga- te tot dit uitstel heeft bijgedragen. Zij zouden niet verbaasd zijn als de president zijn voorgenomen reis van dit jaar naar Europa gaat uitstellen tot 1974. Wat Zuidoost-Azië betreft, niets wijst erop dat in Cambodja onderhandelin gen tussen de twee strijdende gaande zijn. In Zuid-Vietnam gaan de schen dingen van het bestand voort terwijl van de verwachtingen dat met de eco nomische heropbouw van Noord- en van Zuid-Vietnam kan worden begon nen nog niet veel is uitgekomen. 'Het vertrouwen in eigen land en daarbuiten in onze economie, onze va luta en ons buitenlands beleid wordt ondermijnd door onzekerheid', aldus Nixon. Maar toch deed hij de belofte dat de regering niet zal afwijken van het ge stelde doel van het scheppen van 'een structuur van vrede in de wereld die zal voortduren lang nadat wij er niet meer zijn'. (ADVERTENTIEJ che BESANCON (AFP, UPI) 1 b werknemers van de Franse^ gefabriek Lip, die na een ne van gedwongen zelfbestuu de politie de failliete ming zijn uitgezet hebben J geïnstalleerd in het gym[ Jean-Zay. Het schoolgebouw heeft d(, 'nieuwe fabriek Lip-Jean -Zayjde gen. int Na de politionele actie hadden16" beiders besloten zich elders tjjpj gen om hun actie voor het r van het bedrijf voort te zetter gemene personeelsvergaderini len worden gehouden in de op een paar honderd meter van het gymnasium. De gemeenteraad v£ïlBesani van linkse signatuur is, h< werknemers taféls en stoelen Er is een arbeiderscomité in komen van personeelsleden die in heel Frankrijk reizen vi gaties zal organiseren om te solidariteitsbewegingen voor arbeiders op gang te brengen. De communistische vakbond de voormalig katholieke vakl CFDT hebben gisteren bijeej belegd uit protest tegen de bi van de Lip-fabriek door de Franse journalistenvereniging ben protest-verklaringen afge gens de arrestatie en misha van collega's die de bezetting Lip-fabriek door de politie slaggever meemaakten. MESSMER De Franse premier Pierre i heeft gisteren verklaard dat ruiming van de Lip-fabriek dPl politie op zijn persoonlijk btist geschied. Messraer zei dit g'sta een persconferentie in Sainlpit de-Rhuys. d i Bij de Kroon ligt een verzoek van Gedeputeerde Staten van Fries land om een besluit van B. en W. van Schiermonnikoog ongedaan te maken. Het gaat om de bouw van een z.g. appartementenhotel dat een aanslag is op de schoonheid, de verantwoorde bezetting en ge bouwd wordt op een onvervang baar stuk van het eiland. (p/a Ministerie van Ruimtelijke Ordening, afd. Juridische Zaken). Schrijf voor inlichtingen naar Veldheimlaan 45 in Zeist of bel vanavond tussen 7 en 11 uur 03404—20159. SANTIAGO (Reuter, AFP) m conflict tussen de Chileense r n6 en de al 22 dagen stakende tri ondernemers dreigt in het i on van 'hard tegen hard' te komei1 J Gisteravond om negen uur is 1 en matum afgelopen dat door ALm 'militire bemiddelaar' kolonel mi les Lopez Barranechea aan de was overhandigd. De transpol Dp nemers was bevolen de staking v eindigen of anders te rekenen taire actie. De president van v «j van transportbedrijven, Juan J] verklaarde gisteren: 'Wij zuil tot het uiterste verzetten'. Woe J\ vond waarschuwde hij dat de nemers bereid waren desnoo p 45.000 vrachtwagens in brand ken. e Kolonel Lopez Barranechea gisteren op: 'De vordering va: tuigen kan beginnen, met ii er van het feit dat dit levens kan plus schade en andere problen ben een soldaat en gehoorzaan len- |U! Woensdagavond hebben hon vrouwen van transportonden vier radiostations bezet en in schappen aan de bevolking d«jg van hun mannen verdedigd. chi

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8