i Kolenlagen Achterhoek leidden tot grote droom dichtbij imentaar Halve eeuw geleden ontstond bijna tweede mijnstreek iUyl: Schakel -!g terecht i inlichtingen Concessies nu nog van kracht Bromfietser verongelukt i W Rotterdam jen prostitutie >1n aanpakken +++oproep toeristen+++ het weer vreemd geld Ileerrapporten Drukkend Strandverwachting Windverwachting voor zeilers binnenhof niet blij met blik vamp aanblik blauw visie KWARTET VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T5/K7 AT. l/fl| isolement waarin de huidige het Witte Huis leeft, wordt leest duidelijk gemaakt door lusiasme over de binnenko- ;t na Nixons tv-toespraak, de overgrote meerderheid voor de president. Alsof dat ,f is voor het succes van •levisie-optredcn. Evenzeer is llusie te menen dat men door ing trouwhartig de natie aan en algemeenheden uit te :el kan veranderen aan het lage vertrouwenspeil. Vol- illup vond woensdag nog percent van de Amerikanen president zijn werk goed is even weinig vermelden ^zoekers erbij als Truman jot in de laatste maand van J dcntschap in 1953. Maar dat ^omdat Trumans integriteit in ng was. Trumans ster ver- ivoudig doordat de bcroe.m- igsgeneraal Eisenhower als ikandidaat het oorlogsmoede het einde van de strijd in het vooruitzicht stelde, was de hoogte ingeschoten stel corrupte plaatselijke po- tar bleek volstrekt onkreuk- senator en als president, atselijke politiek gevaarlijk kan zijn met commerciële is iets waarvan Amerikanen ;g opkijken, dat het federale ieleid op een bepaald terrein ig kan worden is al veel in tot bezorgdheid, maar dat Huis niet alleen passief, actief bij onregelmatigheden I ken, is ongehoord, ■trouwenscrisis laat zich niet imet een nietszeggende tele raak en al evenmin met een /jp de grote taken die Amerika ireld te vervullen heeft. fJT het Amerikaanse poljtickê^ HU den ons altijd vpcfr tjat het itenlandse maar'altijd binnen- westies zijn dj.e bepalen of niet rcen bepaalde presi- willen of niet. De ironie kïat Nixo'n zijn aanhang tracht door hen op de grote Amerika in de wereld te tyds die kenners van het Amc- politieke leven die we zoeven gelijkhebbcn, dan zal dit jrinig baten. Minister-president I heeft gisteren na afloop van sterraad gezegd, dat minister (ontwikkelingssamenwerking) 'fhet Tweede Kamerlid Schakel inlichtingen heeft gege- r de bevrijde gebieden in Mo- hier in de eerste plaats om met grote vraagtekens. Ook L- tieleider van de ARP heeft ;ens geplaatst achter de wense- van de reis. Verder ligt het niet op de weg van de Ne- ;e regering indien do rege- r de gewenste informaties zou een inlichtingen te geven ligging van de bevrijde gebie- Mozambique, zo verklaarde de '-pïesident. Deze gegevens zou et naar buiten kunnen bren- en zou er gebruik van kunnen S: Bovendien üijn de bevrijde ge- ïzeer wisselend, ilster-president legde tot slot dat de steun aan de bevrijde ttoch goed mogelijk is. De t naar bevrijdingsbewegingen dat ze wordt g& n die wisselende gebieden. is geen kabinetsbesluit te iten over het vrijlaten van of een andere Duitse oorlogs- ger. Tussen de minister van en de vaste Kamercommissie ij titie bestaat volledige overeen- ig over de te volgen procedure eventuele vrijlating. door Jac. Lelsz i V DOETINCHEM Economisch g— en zeker ook landschappelijk zou het beeld van de Gelderse Achterhoek thans heel anders zijn geweest wanneer de droom, die velen vijftig jaar geleden in de ban hield, was uitgekomen. Oost- Gelderland leek een tweede Zuid- Limburg te worden. Er zouden kolenmijnen komen, die op wat langere termijn aan 25.000 men sen arbeid konden verschaffen, een stuk welvaart om van te Wa tertanden. Nu is men blij dat het niet doorging, maar wensen inza ke de werkgelegenheid zijn de- bleven. 'De Achterhoek leefde in een soort goudkoorts', aldus de publicist WiÏÏy H. Heitling, die in het orgaan van <je Stichting Streekbelangen Oostelijk Gelderland (SSOG), gevestigd te Doe- tinchem, in de streek zelf eigenlijk al bijna vergeten verhaal van de kolen mijnen in de herinnering heeft terug geroepen. Het was de Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkun dige Werken te Heerlen, die samen met de bankiers Hope en Co te Am sterdam in 1923 een concessie aan vroeg voor de exploitatie van de bo dem in dit gebied. Daar was uiteraard wel het een en ander aan voorafge gaan. Reeds in 1907 had de Rijks dienst voor Mijnbouwkundige Werken in- de omgeving van Winterswijk ge boord. Bij Rathum werd in de bodem steenkool aangetroffen. Deze zat op meer dan duizend meter diepte. Mijnbouwkundige .Werken heeft de boringen later voor eigen rekening voortgezet. Aanvankelijk bij Lichten voorde naderhand bij Groenlo. ZoWel in het ene als in het andere geval werd steenkool gevonden, op een diepte van 800 meted. Exploitatie leek rendabel te zijn. Dieperweg zou nog steenkool voor huisverwarming zitten. Voorlopig zou men daar Wel niet bij kunnen komen. Bij verdere technische ontwikkelingen zou de be reikbaarheid daarvan ook wel in (het verschiet komen. 800 miljoen ton Geschat werd dat er 800 miljoen ton kolen in de grond zou zitten. Genoeg om een viertal mijnen met een jaar- produktie van een miljoen ton per jaar gedurende enkele eeuwen in (be drijf te houden. Berekend was dat) de wereld nog maar voor 150 jaar külen bevatte. Slochteren stond in die dagen alleen nog maar bekend als een Groningse gemeente, bestaande uit een vijftal dorpen, die de landbouw waren toege wijd. En wie in die tijd over atomaire energie, om niet te praten van zonne- energie, had gerept, zou je reinste science fiction hebben bedreven. Geen wonder, dat het bericht over de kolen als een bom insloeg. De Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken was Zo had de Gelderse Achterhoek er nu uit kunnen zien als de stoutmoedige dromen van vijftig jaar ge leden in vervulling waren gegaan. grotendeels uit de Rijksdienst voort gekomen. Met spoed werd geprobeerd een financier te vinden. De regering, die ook geld rook om 's lands kas mee te kunnen spekken, torpedeerde aan vankelijk de concessie-aanvrage. De staat behield zich door de vroegere zogenaamde Rijksopsporing alle vin dersrechten voor. Zonder toestemming van de minister van Waterstaat was het verboden delfstoffen op te sporen. Verbolgen trok men de concessie-aan vrage Ln. Enkele jaren later ging een nieuwe concessie-aanvraag dn zee, die juridisch sterker was. Het rijk zou nu vindersrechten moeten betalen als het 't gebied, waar de Maatschappij het eerst had geboord, wilde reserveren. Het plan om tot exploitatie over te gaan (genaamd 'Gelria') omvatte een oppervlakte van liefst 12.000 ha. Krant De Zutphense Courant schreef in die dagen, waarin velen in de Gelderse Achterhoek volkomen holderdebolder waren: 'En zo treft men maar steeds voorbereidingen in de verwachting dat binnen niet al te langen tijd een nieuwe mijnstreek aan duizenden Ne- derlandsche arbeiders den kost zal kunnen geven en ons land zal kunnen leveren de kostbare aardolie, steen- zout, en misschien ook gaskolen, die wij tot dusver uit Duitsland moesten betrekken'. Er werd in vier gemeen ten nabij de grens geboord. Aan sala rissen betaalde men enkele duizenden guldens per week, voor die tijd een fors bedrag. In Groenlo werd een pand gekocht om daarin het kantoor te kunnen vestigen. Speculanten be gonnen bouwterreinen aan te kopen. Er moest een streekuitbreidingsplan komen, waarbij vooral ook gedacht werd aan de aanleg van nieuwe we gen. Diverse Achterhoekse burgemees ters vormden hiertoe een commissie. De toenmalige commissaris der Ko ningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, had daarbij de leiding. Steeds stoutmoediger De droom, die Oost-Gelderland droom de, en de geldschieters evenzeer, werd steeds stoutmoediger. Na een jaar of vijftien zou de mijn aan 25.000 men sen werk kunnen geven. De produktie werd tegen die tijd getaxeerd op twee miljoen ton steeakool per jaar. In 1930 kwam eindelijk de vergunning. Zij betrof een gebied ter grootte van 10.340 hectare ui de gemeenten Groenlo, Winterswijk, Lichtenvoorde en Eibergen. De proefboringen heb ben driekwart miljoen gulden gekost. Tot exploitatie is het echter nooit ge komen. (Rechtens is de consessie nog altijd van kracht). Waarschijnlijk was een der belangrijkste oorzaken, dat men tenslotte tot de conclusie kwam dat de lucratieve lagen toch te diep zaten om redelijke uitkomsten te mo gen verwachten. De kans is nihil dat er nog ooit wordt begonnen. De ont wikkelingen van de laatste deennia moedigen het ook niet meer aan. 'De zaak is zo dood als een pier', aldus de directie van het Heerlense bijkantoor van Mees en Hope N.V. In Oost-Gelderland wordt er bepaald niet om getreurd, dat het geen tweede mijngebied is geworden, ook al zijn er tot op de dag van vandaag werkge legenheidsproblemen. 'als hier wel mijnen gekomen waren, dan zaten we nu met dezelfde moeilijkheden als Zuid-Limburg. Dan hadden we ook een DAF nodig', zegt de heer H. W. Kootstra van de Stichting Streekbe langen Oostelijk Gelderland. Op het ogenblik is Oost-Gelderland nog een der prachtigste, minst geschonden ge bieden van Nederland. En zo wil men het graag houden. Met het oog op het tekort aan werkgelegenheid zijn er wel gemeenten, die grote borden bij de grens zetten met opschriften als 'vestig hier uw industrie'. Totnutoe heeft dat niet zo heel veel opgeleverd, onder meer omdat aan de infrastruc tuur nog wel het een en ander ont breekt, speciaal ook wat de verbindin gen betreft met overig Nederland. De bestaande industrieën bieden on voldoende soelaas aan de bevolking. Maar wat bijvoorbeeld de Stichting Streekbelangen Oostelijk Gelderland bepaald niet wil, dat zijn grote, ver vuilende bedrijven. Zij ijvert vertelt de heer Kootstra, voor het aantrekken van diensten en van schone bedrijven, ateliers en dat soort dingen. En de VW's bevorderen met alle macht het toerisme, want ook dat betekent wel vaart zonder dat deze behoeft te bot sen met welzijn. 'Volgende maand', al dus de heer Kootstra, 'wordt de in spraak-procedure voor een streekplan Oost-Gelderland op gang gebracht. We verwachten daar het een en ander van. De bevolking gaat zich dan uit spreken over de toekomst van ddt ge bied. Ik heb niet de indruk dat er veel stemmen zullen zijn vóór zware industrie'. DOESBURG De 54-jarige Hendri- cus Knuman uit Giesbeek (Gld) is gistermiddag in Doesburg om het le ven gekomen, tqen hij met zijn brom fiets werd aangereden door een achte ropkomende personenauto. De man zwenkte plotseling naar links. RECHTZETTING In Trouw/Kwartet van 15 augustus is ten onrechte ver- méld, dat voor het doen an examens aan de Vrije Universiteit wellicht toch geen bewijs van inschrijving no dig is. Nu het college van bestuur be paald heeft dat zo'n bewijs van in schrijving wel nodig is, moet deze re geling worden uitgevoerd. De veron derstelling, dat goedkeuring van de universiteitsraad nodig is, berust op een misverstand. fRDAM Het gemeentebe- van Rotterdam vindt het drin- oodzakelijk dat er iets gedaan aan enkele vormen van prosti- S. en W. hebben de gemeente- lorgesteld de politieverordening 1 ïijzigen dat de politie ook kan en tegen de wat wordt genoemd 2 re werving' van prostituées (in adsstuk 'het louter heen en open en het zich op dezelfde ophouden van prostituées') en de sexcafé-'s, waar via de verto- an life-shows gelegenheid tot ïtie wordt gegeven. toe kan de politie tegen deze van prostitutie weinig of doen en het gemeentebestuur dat daar nodig verandering in ';omen. 'De prostitutie manifes- ich in enkele stadsgedeeltes zo k en brutaal dat de bewoners Eenmensen daarvan op onaan- are wijze hinder en overlast idervinden, aldus B. en W. van dam, die daaraan toevoegen dat ame van de kant van de wijkor- is aangedrongen op stringente (gelen. 'ijkorganen ergeren zich vooral iccessen die voortkomen uit een e in het openbaar bedreven van klantenwerving door prosti- waarbij de dames niet meer it initiatief ontwikkelen maar iten tot zij door klanten worden erd. Voor omwonenden, aldus B. van Rotterdam brengt deze van prostitutie behalve geluidso- t (toeterende automobilisten) >et bezwaar met zich mee dat ddig meisjes en vouwen die met de prostitutie te maken in worden aangesproken en las naden. De onderstaande personen wordt dringend verzocht de AMWB-alarmcentrale ln «Den Haag te bellen (070-264426) NEDERLAND Mej. G. Th. Albers, Leeu warden, in zeilboot. fam. J. van Cugt-Spie- releus, Zaandam, per trein. F. H. Vroolfind, Zeist, in Opel. J. Werkman, Rotterdam; W. Koudstra, Groningen, ln boot 'De Zwerver', lam. P. van der Heyden-Smlt, Den Haag. ro de Citroën Diana. NEDERLAND/BELGIË W. Gouw. Amster dam. motorschip 'Marguerute'. NEDERLAN'D/LUXEMBURG/BELGIË —Daniel Oberson, Zwitserland. Opel 1900, SR-3020). DUITSLAND/BELGIË/LIMBURG fam. Dir- ven. Breda, groene Fiat 124, fa, 64-06-SZ. FRANKRIJK/BELGIË A. Lodder, Rhoon. motorschip Arta. mej. Joke Liebrechts. Nij megen. crème Fiat 850. L. J. B. Hcrhilans, Amsterdam. I ZUID-FRANKRIJK Frederique Demenirvt, Den Haag, lichtbeige Ford Cortina, 39-45-MR. ITALIË B. Plomp. Rotterdam, rode Rbuge- ot 204, 01-64-XK. fam. R. Laan-Silman; Am sterdam. bruin-inetalic Slmca Special 1000, 84-35-VF. ITALIË/ZWITSERLAND fam. R van Ejizen- doorn-van der Poel. Ravestijn. witte VWfNO. 09-61-TE. ITALIË/ZWITSERLAND/DUITSLAND ,fam. P. de Laat uit Tilburg, groene Mercedes plus caravan. 40-35-ME. JOEGOSLAVIË/ITALIë fam. T. O. Tan,.Am stelveen, beige BMW 2002, 37-24-ST. i JOEGOSLAVIË R. J Smit. Wormer. grpene Simca 1000, 48-37-TZ. Fam. Kleyer, Son, Peu geot 304. DUITSLAND Nico Hooischuur, Koogj aan dc Zaan, rood-zwart Opel Kadett. POLEN J. Salie, Amsterdam-Noord, groe ne Vauxhall Viva stationcar. 32-82-XG. NOORWEGEN' fam. W. Gcerls. Haarlem, rode Austin Cambridge, 86-61-HM. LAND ONBEKEND Yne Dikkcrbqom. Leeuwarden 020 AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of fer- kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbropgt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars 2.65-2.75 Engelse ponden 6.60«.90 Belgische francs 6.93^.18 Duitse marken 107.50-110.50 Italiaanse lires 42.75-45.75 Portugese escudo's 11.00-12.00 Franse francs 60.25-62.25 Zwitserse francs 88.00-M.00 Zweedse kronen 62.50-W.50 Noorse kronen 47.00-49.00 Deense kronen 45.00-47.00 Oostenrijkse schillings 14.82-15.12 Spaanse peseta's 4.75-5.00 Griekse drachmen 8.50-9.50 Finse marken 71.00-7^.00 Joegoslavische dinars 17.25-20L25 (Amerikaanse en Canadese dollars, evenals Britse ponden, staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen). Hoog water 18 augustus Vllsslnpin: 4.21-16.31, Harlngvlietslulzen: 5.54-18 15. Rot terdam 7.04-19.07, Scheveningen: 5.19-17(42. IJmuiden: 3.59-18.22, Den Helder: 10.21-22*21, Hariingen: 0.17-12.34. De;fzijl: 2.28-14,31. Weerrapporten van gisteravond 19 u., maximumtemperatuur en neerslag van 719 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zd.-Limburg licht bew. Aberdeen geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbriick Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca onbew. half bew. onbew. licht bew. half bew. onbew. half bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. 30 30 32 30 31 28 29 30 29 31 23 29 28 26 26 30 29 26 28 27 27 25 27 31 33 33 34 München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tunis onbew. regenbui onbew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zwaar bew. onbew. onbew. zwaar bew. onbew. 24 28 26 33 29 29 28 25 27 26 25 24 0 0.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Van onze weerkundige medewerker Ook gisteren was het weer een dag uit duizenden met veel zon. De tempe ratuur in het binnenland reikte van 29 d 32 graden. Op verschillende stati ons was het 3 graden warmer dan woensdag. Voor het gevoel vwas het een stuk broeieriger. De wind werd namelijk voortdurend zwakker. Daarbij ruimde hij naar zuidoost tot zuid. Een temperatuur van 30 32 graden is niet erg uitzonderlijk. Eerder deze zomer, onder meer op 2 en 22 juli, werd het ook al eens zo warm en ver der vonden wij augustus-dertigjes op 19 augustus 1971 en 1 en 2 augustus 1969. BVandaag zal het in het binnenland opnieuw warm tot zeer warm worden en over het algemeen nog wat druk kender. Na het bereiken van de hoge middag- temperaturen Londen beleefde gis teren al zijn warmste augustusdag van de laatste twintig jaar zullen zich van het zuiden uit enkele on weersbuien vormen, geïnspireerd door een vlak Frans lagedrukgebied, dat donderdagochtend in Biarritz al 18, en ir San Sebastian (.NOORDcSpan- je) 27 mm regen had gebracht. Een en ander gaat zich afspelen aan de voorzijde van een over Engeland na derend atlantisch koufront. Waar schijnlijk blijft het onweer door grote droogte in de hogere luchtlagen ver spreid. Er is dan ook een redelijke kans dat de scheidingslijn tussen warme, conti nentale en koele, oceanische lucht, aangevoerd met een zwak tot matig westelijk windje, sommige gebieden van ons land het komende weekeinde vrijwel 'blank' zal passeren. Waarmee bedoeld wordt met weinig of geen neerslag en hoogstens tijdelijk een beetje bewolking. Achter het front zal het later dit weekend, vooral zondag, wat minder warm zijn, maar nog wel tamelijk zomers met uiterste tempera turen van 22 6 25 graden. Overwegend zonnig strandweer met later een kleine kans op lokaal onweer in Zeeland. Luchttemperatuur na het invallen van een zeebriesje dalend van circa 28 naac circa 23 graden. Zeewater 19 graden. Weing wind in hoofdzaak uit zuidoost tot zuid of veranderlijk, 1 tot 3 Beau fort (overwegend zwak). onder redactie van loes smit Het autoblik stapelt zich overal op een overduidelijk bewijs dat er in de verste verte nog geep, oplos sing voor het parkeervraagstuk is gevonden. Ook op het Binnenhof zitten ze er mee in hun maag, al was het alleen maar vanwege de duizenden toeristen, die met zoveel auto's voor de lens nauwelijks meer een fatsoenlijk kiekje van de regeringsgebouwen en de Ridder zaal voor thuis kunnen maken. Maar als de minister van binnen landse zaken zich de conclusies van de commissie parkeervraagstuk Binnenhof aantrekt, zal over niet al te lange tijd het Binnenhof he lemaal autovrij zijn. Niet alleen draagt zo'n blikverza- meling niet direct bij tot verho ging van de schoonheid van''s Gra- venhage's centrum, jnaar ook wordt de brandveiligheid er niet groter op. Als er een brand ge blust zou moeten worden, vormen al die auto's een bijna onoverko- menlijke hindernis, ln een rapport aan de minister zegt de commissie, dat het maar 't beste zou zijn om het hele Binnen hof verkeersvrij te maken. Een slagboom bij het Mauritshuis en paaltjes bij de poort naar de Hof- cingel zouden al een aardige stap in de goede richting zijn. Voor be zoekers en leveranciers kan een uitzondering geinaakt worden door codekaartjes uit te reiken. En voor alle andere parkeerders zou er na tuurlijk compensatie moeten ko men, bijvoorbeeld door plaatsen te huren in de garage van het nieu we centraal station en op terrei nen aan de Hofweg en de Hofcin- gel. Maar dan is er weer een nieuw probleem: de afstand tussen het station en het Binnenhof is tame lijk groot en eigenlijk is het wel zielig, als Kamerleden die 1300 me ter nog moeten lopen na vaak lan ge vergaderingen, zeulend met al lerlei paperassen en andere baga ge. En dan is het misschien nog slecht weer ook. Advies van de commissie: schaf busjes aan die een pendeldienst kunnen onder houden of maak afspraken met de Haagse taxibedrijven. A'. die mooie plannen brengen na tuurlijk kosten met zich mee, want je krijgt nou eenmaal niets voor niets: 125.000 aan investeringen en jaarlijks bijna anderhalve ton voor de huur van plaatsen in de stationsgarage. Maar een 'schoon' Binnenhof mag toch een aardige tegenprestatie genoemd worden. In als het eenmaal zo ver is, zal er weer ruimte zijn voor deoude fon tein, die ruim zes jaar geleden ver wijderd werd. Op het moment wordt die fontein gerestaureerd door het centraal rijkslaboratori um voor het onderzoek van voor werpen van kunstzinnige en weten schappelijke waarde. Die restaura tie zal naar verwachting nog drie tot vier maanden in beslag nemen. Of het Binnenhof dan al autovrij zal zijn valt te betwijfelen, maar tot zolang zal de fontein dan maar opgeslagen moeten blijven. Vandaag is ze 81 geworden, maar daarom wil Mae West, Hollywoods sex-symbool uit de dertiger jaren, nog geen krasse oude dame ge noemd worden. Kras is ze overi gens wel: elke dag fi'dtst ze een eindje op haar hometrainer, wan delt op haar loopmaehine en houdt haar spierballen in vorm door ge wichten van zeven kilo te heffen. Ze houdt van lekker eten maar rookt en drinkt niet op de ge vel van haar huis hangt een bordje 'verboden te roken' en geregeld houdt ze seances voor grote groe pen bekenden, die net als zij heilig in bovennatuurlijke' verschijningen geloven. Haar verjaardag wil ze niet vieren; daar houdt ze niet van. 'Misschien als ik negentig word', belooft ze. Maar visite krijgt ze genoeg, alle maal jongemannen volgens haar verhalen van 17 tot 20 jaar, die haar met sieraden overladen. 'Ik sta gewoon in het telefoonboek en zodoende weten ze me nog steeds te vinden', zegt Mae. die juist haar boek 'sex drive' af heeft, vol ver halen over de eeuwige strijd met de censuur in de dertiger jaren, die uiteindelijk leidde tot de ge boorte van een organisatie die zich 'waakhonden van de moraal' noem de. Mae West, in haar glorietijd be rucht als Hollywoods 'schandelijk ste vamp', is overigens bij baar jonge bewonderaars ook bekend doordat haar oude films weer ge draaid worden Artsen van Londens Kingston-zie- kenhuis, half overwerkt doordat ze tijdens een hittegolf aan de lopen de band patiënten moesten behan delen die zich veel te lang door de zon hadden laten koesteren, kon den hun ogen niet geloven: tussen al die verhitte patiënten, gehuld in lappen verbrand afbladderend vel, zat ineens een koel jongmens met een bevroren teen. Alan Hirst, eigenaar van de leen, had het trouwens zelf eerst ook niet in de gaten gehad. Hij vertel de tijdens een kilmtocht over de Mont Blanc helemaal diepbruin verbrand te zijn door de 'hoogte- zon' en dan merk je niet dat je teen langzaamaan blauw van de kou wordt. Hij had niet eens een dokter opgezocht voordat hij in Londen terug was. 'Het is echt het laatste wat je hier zou verwachten', zei iemand van het ziekenhuis grinnikend, 'maar ik denk niet dat Alan het zelf ook zo geestig vindt. Een bevroren li chaamsdeel kan behoorlijk pijn doen'. Een tamelijk rustige blik-aanblik vanuit de ramen van de Tweede Kamer, maar dit plaatje is dan ook een paar jaar geleden gemaakt Sindsdien is het autobezit duchtig aangegroeid en daar hebben ze ook op het Binnenhof weet van (zie ook: 'Binnenhof niet blij met blik'.) 'We kunnen natuurlijk niet terug naar hdt stenen tijdperk. Dat gaat gewoon niet. Ik zou echt niet we ten wat er nou precies moet ge beuren, maar ik vind wel dat we er nu mee moeten beginnen. We kunnen nog wel een tijdje voortle ven, maar eens vergaan we wel door die vervuiling'. Aldus de wel overwogen mening van een elfja rig jongetje, een van de Amster damse kinderen die in het omroep blad Televizier hun visie geven op de milieuvervuiling. Rick (13): 'De btw moeten ze af schaffen, dat is toch alleen maar voor de regering, daar heb je niets aan. En wij maar belasting beta len. Die belasting wordt toch niet op de goede manitfr besteed. Als je daar autowegen van gaat bouwen blijft er niets meer van de natuur over'. Veertienjarige George: 'Als we zo doorgaan moeten we over twintig jaar met gasmaskers op gaan lopen. Als het effe kan wil ik niet in die kringloop meelopen. Ik voel wel wat voor de communisti sche staat. Dat is beter dan waar we nu mee bezig zijn. Dat gedoe van baas boven baas, ik vind het maar niks'. Uitgesproken radikaal denken de dertienjarige vriendin netjes Nancy en Loes over het pro bleem: En de fabrieken moeten ze op één plaats in Nederland neerzetten. Niet meer verspreid over het hele land. Als ze dan sneltreinen bouwen, kunnen de mensen met een noodgang van hun huis naar hun werk rijden. Dan hoeven ze ook niet meer met de auto naar hun werk'. 'Hij wachtte op nieuwe voorraad, zei hij'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7