uit viel :1 4 tegen bij actie woonwagenkampen Jimi Hendrix: Portret van een superster Knipperlichten op auto's toegestaan Vertel ambtenaren méér over verhuizing ij man politie op de been - vier arrestaties 25e 3de kunst en utiekbeurs museum [prinsenhof delft FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK w jaarsbeleid Jtriebond CNV Ci^-bond: Hts voor enfabriek Twee jongens tijdens slaap gemolesteerd j Kritiek van NVV op 'halve gratie' voor VVDM-ers NVV vreest 'herleving van oude kabinet' Prins Bernhard in park Vals geld bracht alleen ellende Kleurstof zeer matig toepassen, zegt inspecteur Aktiecomité wil Booy voor rechter Rapport: gebrekkige informatie over verplaatsing rijksdiensten KWARTET VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND/FILM K5 el z lKt'-. en onzer verslaggevers EN Met de hulp van een vliegtuig en een patrouilleboot hebben ongeveer 200 man Jen gemeentepolitie in de nacht van woensdag op donderdag op zoek naar gestolen partijen textiel êdé issale razzia gehouden in de vier woonwagenkampen in Eindhoven, Oirschot, Havelte en Heeze. deze bliksemacties werden nen gearresteerd: de 24-jari- de 23-jarige Tino P. bei irschot, de 35-jarige Bert N. au8%n de 39-jarige Frans V. uit Deh. Zij worden verdacht van !n van grote hoeveelheden Aderen en elektronische arti- s kleurentelevisies en radios. y,ou elopen twee jaar werden in •u]s ing van Eindhoven veel van LCe diefstallen gepleegd, waarbij •veer zeven miljoen gulden tgemaakt. Vorige week nog e driehoek Den Bosch-Nij- 'nie 'dhoven voor één miljoen deze goederen gestolen. Gc P N< q],} e verwachte partijen textiel t niet werden gevonden, olitie wel andere, ook van fkomstige, buit, waaronder i at amp Oirschot vond men in treito's, enkele pistolen, een ?en patronen, talrijke steek- en elektronische apparatuur, iteii De Industriebond CNV idieiomende weken tijdens vijf- ppeïenvergaderingen napraten te (takingsacties ,in het voorjaar t' "b arbij door de bond gevoerde krfr inp 'l'f .1;^' -erslaggever 30 T De Industriebond CNV rt in zijn officieel blad 'In de feiten van nu aan- ons land nog wel de- voor een wagonfa- nfabriek van Werkspoor moest drie jaar gele den gesloten, omdat de rege- londer motivatie) geen reden an in zag. Een uiterste po- de vakbonden en de Neder- oorwegen om een verkleinde za'in stand te houden, leed 'oe ijn chi striebond CNV constateert, ige VMF en NS onderhandelin- uitin over de fabricage van on- voor treinwagons, dat Am- dr 'oor het metronet vier proef- krijgt gan een Westduitse uil riek ('vanzelfsprekend wordt i 'oen aanzienlijke order voor enlands bedrijf'), dat de e wagonfariek Talbot na in van Rólnja de NS-orders iregen en werk uitbesteedt spoor-Amsterdamen dat de jproefserie van zeven nieuwe jjpgentreinen gaat bestellen in nland en dat verwacht mag at deze order nog zal worden., UTRECHT twee Perzische tapijten, wild en j 65 kentekenbewijzen. In het kamp Havelte werden ond er meer 128 patronen een zak met kréiai- epoten en negen kentekenbewijzen s-e- vonden. In Eindhoven trof men v| er kleurentelevisietoestellen, twee draa g- bare tv's, stereo-radio's, zeven Peq d- sche tapijten, cassetterecorders en 158 kentekenbewijzen terwijl ook ïin Heeze een respectabele hoeveelheï d gestolen goed werd gevonden. Met d Ie in totaal 148 kentekenbewijzen werde n vermoedelijk gestolen wagens gedek^ Scheldpartijen Over het algemeen verliep de actie rus- tig. Alleen in het kamp Oirschot de - den zich schermutselingen voor, wadt-o ARNHEM Twee Nederlandse jo n- gens, de 18-jarige Sieko Neijenhuis cm de 19-jarige Johan Kuurman uit Me p-- pel, zijn gisterochtend vroeg in 1 Je Duitse grensplaats Emmerich ernst ig gewond toen ze, terwijl ze in het stac ks- park lagen te spalen, door onbeke p- den met een hamer op het hoofd we r- den geslagen. Tegen half vijf kwam Johan bij be wustzijn. Hij had hevige hoofdpij n, merkten dat hij helemaal onder het bloed zat en zag, dat het met zi jn vriend, die niet meer wakker te krij gen was, hetzelfde gesteld was. Stra.m- pelend wist hij nog een telefooncel te bereiken en de politie te waarschtu- wen, maar toen raakte ook hij wi^jr buiten bewustzijn. In het ziekenhuis van Emmerich we rd geconstateerd, dat beide jongens ejr li stig hersenletsel hadden opgelopen. In het Nijmeegse Radboudziekenhuis zi pn ze later direct geopereerd. Sieko Ne ij- enhuis verkeert nog in levensgevaar, zijn vriend is er iets minder ernstig aan toe. Met honderd man heeft de politie v »n Emmerich onmiddellijk het park uit gekamd, maar zij vond daarbij alle» en het werktuig, waarmee de aanslag ver moedelijk is gepleegd: een halve kWo zware hamer. Over het motief van de overvallers, die nog niet gegrepen zijn, is nfie|ts bekend. Per mobilofoonwagen is de bevolklirig van Emmerich opgeroepen er goed op te letten wat er in het park voorval t. De twee jongens uit Meppel zoud!<*n gisteren terugkeren naar huis, naichet ze een tocht door Europa hadden ge maakt. Om geld te sparen besloten! ze gisternacht in het park te gaan 45 la- pen. 4- q zal wel niet volledig zijn, industriebond CNV. 'Wel ermee duidelijk aangetoond gsvele orders die Rolma had anliitvoeren nu naar het buiten- n. Had de regering in 1970 [aile gehad en de door de VMF at ordergarantie inderdaad ge- hi n was het voor de VMF niet ijk geweest dit bedrijf te 1 let belangrijkste zou dan zijn eadat de werknemers veel leed was gebleven', meent de In- nd CNV. (ADVERTENTIE) rug. t/m 19 sept. 1973 Weekdagen van 10.00-17.00 uur Zondags van 13.00-17.00 uur JjBovendien dinsdag- en donderdagavond van 19.00-22.00 uur. De beslissing de c el straffen van de VVDM'ers te halver» »n lijkt half werk, aldus het NVV in zi jn officieel orgaan 'De Vakbewegin» g'. Maar het is nog minder dan d at, vindt de vakcentrale, die zich achlter het gratieverzoek van de VVDM'ers had geplaatst. 'Het kabinet-Den Üyl heeft een kans voorbij laten gaan C/m aan te tonen dat ook in dit opzicht .er vanuit een veranderde mentaliteit wordt geregeerd. En dat betreur en wij in hoge mate', oordeelt het NVV| UTRECHT Het NVV vreest een 'herleving' van het kabinet- Biesheuvel, maar dan niet meer bekleed met politieke, maar met economische macht. 'Zal mr. Van Veen voor belangrijke on derhandelingen elke keer het oude kabinet-Biesheuvel bij el kaar roepen?' zo vraagt het of ficiële NVV-orgaan De Vakbe weging zich af. Het blad geeft een opsomming van de betrek kingen die de leden van het vo rige kabinet bij het bedrijfsle ven hebben gekregen. 'Biesheuvel zit immers bij Uni lever, Longman bij de ABN, Nelissen bij de Amro-bank, Schmelzer bij de Akzo en te verwachten is dat Udink wel een soortgelijk plaatsje vindt', aldus de Vakbeweging. De oud staatssecretaris Rietkerk is al eerder tot directeur van het VNO benoemd, dus die mag in het vervolg ook de vergaderin gen van deze ministerraad bij- wonen, zo veronderstelt het NVV. Over mr. Van Veen, de eerste betaalde voorzitter van ht VNO zegt het blad dat hij, toen hij nog staatssecretaris van binnen landse zaken was als groot iverkgever heeft geopereerd te genover de bonden van over- heidspersoneelf 'consciëntieus, vakkundig, maar ook bikkel hard'. bij de woedende kampbevolking zich met scheldpartijen tegen de politie mensen verzetten. Volgens officier van justitie mr. Duyx ging het hier om een op duidelijke aanwijzingen gebaseerde gerichte ac tie. Het was de politie bekend, dat de woonwagenbewoners regelmatig strooptochten in de omgeving houden en daarbij bij voorkeur gebruik ma ken van gestolen snelle BMW's. De officier gaf toe, dat de opbrengst van de bliksemacties beneden ver wachting is gebleven maar hij ver wacht er wel een belangrijk preven tief effect van. De landelijke vereniging van woonwa genbewoners heeft inmiddels telegra fisch protest aangetekend bij de mi nisters van justitie, binnenlandse za ken en CRM tegen de wat zij noemt 'onmenselijke razzia, waarvan ook goedwillende mensen de dupe wor den'. Tijdens zijn be zoek aan Zaïre heeft prins Bern hard een twee daags bezoek ge bracht aan het na tionale park Vi- runga bij Goina. De prins, die een truitje van het Wereldnatuur- fonds draagt, ge bruikte z'n film camera en fototoe stel veelvuldig. De knipperlichten mogen gebruikt worden voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen en hun aan hangwagens en opleggers. Van het pu bliek wordt een oordeelkundig ge bruik verwacht van de knipperlichten. Overigens is het niet zo, dat men met het aanzetten van de knipperlichten straf voorkomt als men stilstaat op een plaats, waar dit verboden is. De lichten zullen behalve door stil staande, ook mogen worden gebruikt door een bepaalde groep langzaam rij dende motorvoertuigen. Het gaat hier in hoofdzaak om landbouwtrekkers en daarnaast gewone vrachtauto's waar mee landbouwprodukten bij land bouwbedrijven worden afgeleverd en opgehaald. De geringe snelheid van deze voertuigen betekent dat voor het overige verkeer vaak onverwachte en daardoor gevaarlijke situaties ont staan. GEVARENDRIEHOEK In aansluiting van het nieuwe (we reld )verkeersverdrag wordt thans het gebruik van een gevarendriehoek ver plicht in alle gevallen van stilstand op een auto (snel)weg, zowel bij licht als bij donker. Voor andere buiten de bebouwde kom gelegen wegen worden thans uitdrukkelijk drie gevallen om schreven, waarin het gebruik van de gevarendriehoek verplicht is, namelijk stilstand met in het ongerede geraak te verlichting, stilstand zodanig dat men een gevaarlijk obstakel vormt dat anders niet tijdig wordt opge merkt en stilstand (door overmacht) op een plaats waar dit verboden is. RADIOSTORING De ministerraad heeft verder een Ko ninklijk Besluit goedgekeurd, waarin wordt bepaald, dat met ingang van 1 december alle motoren van nieuwe auto's moeten worden getest op het veroorzaken van radiostoringen. De keuring zal worden verricht door de Kema te Arnhem. Jimi Hendrix, gitarist en zanger, superster onder de popsterren, stierf in 1969 op zijn zes-en-twintigste jaar aan een overdosis slaaptablet ten. Zelfmoord of ongeval? Niemand weet het precies en na het zien van het filmportret dat Joe Boyd, John Head en Jes Gary Weis van hem maakten wordt men daaromtrent ook niet veel wijzer. GRONINGEN Het pad van valse munters gaat (ook) niet over rozen. Dat ervoeren de 49-jarige R. K. uit Wolvega en de 49-jarige W. van der W. uit Drachten. Zij hoorden voor de rechtbank in Groningen twaalf maan den gevangenisstraf met aftrek (waar van drie maanden voorwaardelijk) te gen zich eisen. De beide mannen heb ben nagenoeg geen voordeel van hun activiteiten gehad. Ze waren begin van dit jaar in contact gekomen met een drukker uit het Westduitse Ober- hausen, die vertelde dat hij alles kon namaken. Dat bleek rijkelijk overdre ven te zijn. Ze sloten met de Duitser een overeen- domst voor de aanmaak van vijf ton aan Nederlandse bankbiljetten van honderd gulden. Bij aflevering van de Diet, bleek het geld echter van slech te kwaliteit te zijn. De twee werden zenuwachtig en hebben de partij ver nietigd. Slechts enkele valse honder djes hebben ze in omloop gebracht. DEN HAAG Amaranth, de rode kleurstof die gebruikt wordt voor le vensmiddelen, is giftig als het spul bij hoge overdosering gebruikt wordt in het eerste ontwikkelingsstadium na de bevruchting. Dat is gebleken bij proeven met rat ten. Bij lage doseringen werden de nadelige effecten niet waargenomen. De hoofdinspecteur levensmiddelen van het staatstoezicht op de volksge zondheid heeft dit meegedeeld naar aanleiding van berichten van Belgi sche zijde. In die berichten werd ern stige twijfel uitgesproken over de vei ligheid van amaranth. De hoofdinspecteur vindt het gebruik van de kleurstof niet onaanvaardbaar als de stof in bescheiden hoeveelhe den wordt toegepast. Hij is van me ning dat fabrikanten van levensmidde len het gebruik moeten beperken en in geen geval meer dan 30 mg ama ranth aan een kg levensmiddelen mo gen toevoegen. Ministerraad akkoord Van onze parlementsredactie DEN HAAG De knipperende waarschuwingslichten mogen voort aan in alle gevallen worden gebruikt, waarin auto's op een rijbaan stilstaan en daardoor het verkeer in gevaar brengen. De minister raad is gisteren akkoord gegaan met dit voorstel van de minister van verkeer en waterstaat het Wegenverkeersreglement in deze zin te wijzigen. De hele figuur van Jimi Hendrix blijft trouwens nogal in het vage, want de twintig mensen die in do film werden geïnterviewd, van Little Richard tot Germaine Greer, spreken elkaar in superlatieven tegen. De een zegt dat hij best gelukkig was en toe vallig te veel innam, de ander dathij kapot ging aan het succes, de derde dat de eenzaamheid hem de das om deed en ga zo maar door. Het zijn meestal opgeblazen cliché's, vervat in poptaai, die we te horen krijgen. Drugs en commercie worden beurte lings verheerlijkt en verguisd. Dat ka pot gaan aan het succes, bijvoorbeeld, wat houdt dat nu eigenlijk in? Eerst doet hij alles wat in zijn vermogen ligt om op te vallen, en als hem dat lukt kan hij er niet tegen dat hij niet met rust wordt gelaten. Was hem de anonimiteit dan liever? Nee, dat nu ook weer niet. Misschien is het zo, dat er van zijn le ven weinig te zeggen valt omdat het maar zo kort was. Na een spectaculai re flits was het meteen uit. Maar dan heeft het ook niet veel zin om twee jaar te zwoegen aan een filmportret. Laat dan zijn muziek maar voor zich zelf spreken. Die zit natuurlijk ook in de film, en levert voor de oningewij- den in popiand aangename verrassin gen op, bijvoorbeeld zijn parafrase op de 'Star Spangled Banner'. Maar of hij onsterfelijk is, zoals veelvuldig wordt beweerd? Dat kan geen mens weten, de tijd zal het leren. Amsterdam-Kriterion, 14 jr. W. W.-B. Boevenkomedie Een bankgebouw in een sanerings- wijk: dat is de tot vertrekken gedoem de bewoners, trouwe bezoekers van een oud, bruin café, natuurlijk een 28 verdiepingen hoge doom in het oog. En als er op de bovenste etage dan ook nog een juwelententoonstelling wordt gehouden met een geschatte waarde van drie miljard is het dag dromen geblazen. Pierrot, Gus, Al- bert, Julien, José, Lulu en niet te vergeten de oeroude madame Du- breuil broeden vele plannen uit, die meestentijds ten onder gaan in wat geknetter en doorgeslagen stoppen, maar ze geven de moed niet op en het laatste plan is raak. Wat gerenom meerde boeven niet lukt, lukt de buurt met vereende krachten wel: het electronisch bewaakte monster wordt met de primitiefste middelen versla gen. Op het eind schijnt alle tijd en moeite voor niets te zijn geweest, maar met moed en vernuft wordt een uitweg gevonden. Ze worden er, als puntje bij paaltje komt, geen cent wijzer van, maar het ging ook meer om het spel dan om de knikkers, nu kunnen ze tenminste met vliegend vaandel en slaande trom vertrekken. Regisseur Roger Pigaut maakte van 'Trois milliards sans ascenseur', gehol pen door vele bekende acteurs (onder wie Serge Reggiani, Marcel Bozzuffi, Dany Carrel en de bedaagde Frangoi- se Rosay) een aardige boevenkomedie, vol pittige karakters, levendige dialo gen en bezonken sfeer. Het plezier, dat de spelers al spelende moeten hebben gehad, straalt er gewoon af. Van harte aanbevolen. W. W.-B. Amsterdam-Cinctol, 14 jr. Liefde is slechts een woord De titel van de Engels nagesynchroni seerde Duitse film 'Liefde is slechts een woord' heeft bij nader inzien slot noch zin en met de film zelf is het weinig beter gesteld. Het verhaal van de tragische liefde tussen een jonge ling van een duur internaat en een wat oudere, getrouwde vrouw sleept zich op zulke moede voeten voort, dat de film schier eindeloos schijnt te du ren. Altijd een veeg teken. Met der derangs detective-elementen en vier- derangs filmische foefjes (zo nu en dan wordt alles op de kop gezet of in. de slow-motion gegooid) poogt regis seur Alfred Vohrer enige afleiding te bieden, maar 't mag niet baten, 't Is en blijft damesbladen-drama op zijn slechtst. W. W.-B. Amsterdam-Cineac Reg. Brcestraat, 18 Jr. ROTTERDAM Het Centraal Aktie- comite Rijnmond (CAR) is van plan het tankerschoonmaakbedrijf Booy Clean voor de rechter te dagen naar aanleiding van beschuldigingen van ex-werknemers over olielozingen op het water. Volgens het CAR hebben zich in to taal nu zeven oud-werknemers van Booy gemeld 'die voor de rechter hun beschuldigingen v/illen herhalen. Directeur J. Booy van het schoon maakbedrijf blijft volhouden dat zijn bedrijf niet schuldig is aan opzettelij ke vervuiling van het milieu zoals door de ex-werknemers en een gepen sioneerd rijkshavenmeester wordt be weerd. 'Als er vervuild wordt, dan is dat enkel en alleen te wijten aan menselijke fouten en die worden in elk bedrijf gemaakt.' De directeur beschuldigde op zijn beurt de gemeente Rotterdam de nieuwbouwplannen van zijn bedrijf te boycotten. Volgens de heer Booy is zijn bedrijf bereid veel geld te inves teren in onder andere een walinstalla- tie voor de opvang van olie, maar de gemeente heeft daar geen oren naar. Geen roomboter voor minder-bedeelden Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is niet erg waar schijnlijk dat de minder-bedeelden in Nederland, net als in Frankrijk, voor een zacht prijsje roomboter zullen kunnen kopen. Om van de enorme boteroverschotten af te komen, is in Brussel enige tijd geleden beslist dat elk land de boter in prijs aantrekkelijker zou mogen maken voor de consument. Frankrijk staat momenteel de minder-bedeelden toe 250 gram roomboter te kopen te gen de prijs van 50 cent. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw deelde desgevraagd mee, dat een soortgelijke regeling hier niet direct te verwachten valt Sterk wordt betwijfeld of de vraag naar roomboter, hier wel zo groot zou worden als zo'n regeling af zou komen. Een ander bezwaar is de enorme ad ministratieve rompslomp die dit met zich mee zal brengen. Bovendien moet betwijfeld worden of de minder-be- deelde Nederlander wel gediend zal zijn van deze vorm van bedeling. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De ambtenaren van de rijksdiensten, die op de nominatie staan voor verplaatsing naar een ander deel van liet land, krijgen vaak gebrekkige infor matie over die plannen en de gevolgen daarvan. Ze blijven daardoor lang in onze kerheid over hun toekomst. Dat vergroot de onvrede onder de ambtenaren, die voor de beslissing staan of ze wel of niet mee zullen verbuizen. Deze kritiek staat in het rap port 'Over kiezen of delen' van het Planologisch Studie centrum van de Rijksuniversi teit in Groningen. Dit studie centrum stelde een onderzoek in naar de bereidheid om te verhuizen bij ambt-naren, die betrokken zijn bij de sprei ding van rijksdiensten. Met deze spreiding wil de overheid de randstad ontlasten en ge bieden als het noorden en Zuid-Limburg stimuleren. De onderzoekers ontdekten, dat veel ambtenaren van dien sten, waarvan bekend is dat ze naar de regio zullen verhui zen. niet wisten waarheen ze gaan en wanneer de overplaat sing te verwachten is. Daar door ontstaan onlustgevoelens bij die ambtenaren. Dat uit zich in een negatief oordeel over de zin van de verplaatsing van hun dienst en over de plaats waar ze dan zouden moeten gaan wonen. Zelfs over financiële vergoeding bij een gedwongen verhuizing en over de mogelijkheid om be zwaarschriften in te dienen is men vaak niet ingelicht. Ze kunnen zich daardoor niet be zinnen op de voor- on nadelen van een verhuizing. Ze voelen zich onzeker, wat direct in vloed kan hebben op hun werk en privé-leven. Als ze wel weten waar ze heen gaan, blijken ze de overgang vaak veel minder negatief tc bekijken. De Rijksdienst voor Wegverkeer weet bijvoorbeeld al enige tijd dat ze naar Veen- dam gaat. De betrokken amb tenaren hebben zich tijdig kunnen oriënteren op hun nieuwe woonplaats. Het gevolg is dat Veendam vrij positief gewaardeerd wordt, terwijl men bij Haagse ambtenaren toch anders zou verwachten. Twee diensten gaan naar Lely stad, maar de ambtenaren zijn nog nooit officieel op de hoog te gebracht. Men heeft bij de ze diensten een uitgesproken negatief beeld van Lelystad. De plaats waar men heen zal gaan speelt een grote rol bij dc keuze tussen wel en niet meeverhuizen. Heerlen en Zwolle blijken bij de ambtena ren meer in trek te zijn dan Groningen, Emmen en Leeu warden, die ook rijksdiensten zullen krijgen. Verder is erg belangrijk hoe zeer men aan Den Haag is gehecht. Hoeveel informatie ze ook krijgen, sommige ambte naren zullen om him bindin gen met Den Haag toch niet meegaan, naar welke plaats dan ook. Anderen zullen juist wel meegaan op grond van goede toekomstverwachtingen of omdat ze juist wel ergens anders willen wonen. Ruilen Bijzondere aandacht vragen de onderzoekers voor de groep, die eigenlijk niet wil, maar wel mee moet, omdat ze in Den Haag geen passend werk kan vinden. Er wordt geop perd om het voor deze groep mogelijk te maken te ruilen met ambtenaren van andere diensten, die wel willen ver huizen. Het doel van het on derzoek, waaraan 618 ambtena ren meewerkten, was inzicht te krijgen in de factoren, die de bereidheid om te verhuizen beïnvloeden. De onderzoekers wijzen er op, dat een dienst minder goed kan functioneren als er veel onvrede onder de ambtenaren bestaat, zowel voor als na de verhuizing. Het onderzoek geeft aan hoe die onvrede kan ontstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5