Christenen in Egypte beducht voor Ghaddaffi Congresleden willen schoolgebed terug Nieuwe tekstuitgave van oude testament Kerk in Pakistan komt op voor kr ij gsgevangen en Personalia Vandaag Libische kerkleden gedwongen naar Moskee Kamerleden willen naadje van kous weten Trouw Kwartet Rhodesië houdt kerkgeld achter Brazilië grijpt drukkers van bisschoppenbrief Boerderij afgebrand Ziekenhuis op nippertje voor explosie behoed ii Studentencongres over 'moderne mens en religie' Overvallers snel gegrepen Nieuwe boe/u Secretaris oud-ka kerk jubileert TROUW/KWARTET VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 KERK /BINNENliAWD CAIRO De christenen in Egyp te hebben geen vertrouwen in de toekomstige politieke en econo mische aaneensluiting van hun land met het buurland Libië op 1 september. Zij zijn somber over hun lot, omdat het de christelijke minderheid in Libië niet zo best vergaat. In 1969 werden ongeveer 30.000 katho lieken Libië uitgezet. Zij waren veelal van Italiaanse, Maltezer of Cyprioti sche afkomst. Aan degenen die zijn achtergebleven zijn de kerken ontno men. Zij werden soms gedwongen isla mitische bijeenkomsten bij te wonen. De kathedraal van de Libische hoofd stad Tripólis dient thans als Gamal Nasser Moskee. De hele katholieke clerus is het land uitgezet. De koptische christenen in Libië heb ben het ook zwaar te verduren. Dit duurt voort tot de dag van vandaag. Weliswaar kunnen de koptische chris tenen in Libië op het ogenblik weer eigen godsdienstoefeningen houden, maar in hun privé-Ieven worden zij toch gedwongen zich te houden aan talrijke islamitische voorschriften. Verboden Zo gelden voor de Libische christenen cok de islamitische verboden voor wat betreft alcohol en varkensvlees. Ook moeten zij zich houden aan de ver plichte vrijdagsrijst van de mohamme danen en de zogenaamde mohamme daanse welvaartsbelasting betalen. De jongste eis van de Libische regering, namelijk dat ook de christen-vrouwen sluiers dragen, is nog niet doorge voerd. De Libische president Ghaddaffi heeft zich bij zijn islamitische culturele re volutie nooit iets ervan aangetrokken. 'Mishandeling politie' Van een verslaggever DEN HAAG Twee socialistische Kamerleden, de heer Roethof en me vrouw Salomons, zijn niet akkoord ge gaan met de inlichtingen van minister Van Agt over het seponeren (terzijde leggen) van twintig klachten over mishandeling door de Amsterdamse politie. De Kamerleden zijn van me ning dat de inlichtingen die mr. Van Agt heeft verschaft volstrekt onvol doende gegevens bevatten voor een juiste beoordeling. Het is de Kamerleden opgevallen dat de mensen die de klachten hebben in gediend, zélf wel zijn berecht. Daar door kan de 'indruk van rechtsonge lijkheid' worden gewekt. De Kamerleden vragen nu concrete inlichtingen over de aard van de twintig gevallen en de overwegingen die hebben geleid tot het seponeren van de klachten en het overgaan tot berechtigen van de klagers. Zoals bekend ging het om klachten van Surinamers, Antilllancn en gast arbeiders. Onder meer ging het om een geval van fouilleren, dat compro mitterend zou zijn geweest. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B Bol. Den Haag; O', c. Bleumlnk. Paters wolde; rar. G. C van Dam, Nootdorp; W. A. Fibbe. Rot terdam J. Lanser, Utrecht; drs. J. W de Pous. Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alqe- meen bestuur; K. Abma. Am sterdam. H. A. de Boer. IJmul- den; Th. Brouwer, Assen: mr. dr. J. Donner. Den Haag: J. van Eibergen. Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wapenin gen: ds. O. T. Hylkema. Bllt- hoven; Jac. Huiisen, Delft; mevrouw M C. E. Klooster- man-Fortgens. Voorschoten; mevrouw J. G Kraayeveld- Wouters, Heethugowaard; prol. dr. G. N lammens. Maarden; ds. F. H. Lands man. Den Haag: H de Mooi), Rijnsburg: H Ottevanger. Bui tenpost; mr dr J Ozlnga, Lunteren: H H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld Directie: Ing O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B V. De Christelijke Pers. N 2. Voorburgwal 276 280. Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74 Bank. Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768) Gem giro X 500. Ghaddaffi dat zijn optreden tegenover de chris tenen volledig in strijd is met de leer van de koran. De koran beschouwt het jodendom en het christendom als 'godsdiensten van het boek' en aan joden en christenen wordt uitdrukkelijk toegestaan hun eigen leven te leiden. De mohamme daanse traditie kent zelfs deze uit spraak van de profeet Mohammed: 'Degene, die een jood of christen kwaad doet, tegen hem zal ik zelf bij het jongste gericht als aanklager op treden'. Uittocht Ondanks deze bescherming vanuit de koran kwam het niet alleen in Libië, maar ook in Egypte in de laatste ja ren tot een geweldige uittocht van jo den en christenen. De eens zo grote joodse gemeenschap in Egypte is op het ogenblik ingeschrompeld tot 1.000 man. Behalve de zes miljoen kopti sche christenen leven er in Egypte nog zo'n 50.000 tot 100.000 christenen van verschillende confessies. De gespannen situatie en de bezorgd heid van de christenen in Egypte worden door de Egyptische autoritei ten ernstig genomen. Zij zien daarin gevaren voor de eenheid van het land en een verzwakking van het front te gen Israël. Men vraagt zich in kopti sche kringen af of de Egyptische pre sident er in zal slagen de rust in het land te bewaren. President Sadat zal het niet gemakkelijk krijgen, zo vreest men, omdat de Libische presi dent Ghaddaffi zegt zich geroepen te voelen Nasser na te volgen. WASHINGTON (NC) Het invoeren van het gebed op de openbare scholen, maar nu in de vorm van vrijwillige deelneming, zal misschien op de agenda van het Amerikaanse congres voor het volgend jaar worden geplaatst. De gewoonte, die lange jaren in de Amerikaanse scholen heeft bestaan, waarbij de lessen 's morgens met gebed werden geopend, is in 1963 door het hoogge rechtshof afgeschaft. De rechter oordeelde, dat deze gewoonte in strijd was met het beginsel van scheiding tussen kerk en staat. Deze gewoonte om te bidden geldt echter niet als ongrondwettig voor de zit tingen van het congres en van het hooggerechtshof. Vandaar dat een aantal congresleden aandringt op herziening van de grondwet, die vrijwillige deel name aan het gebed bij de opening van de schooldag mogelijk zal maken. SALISBURY De Rhodesische rege ring houdt 210.000 gulden achter, die in feite eigendom van de verenigde methodistische kerk zijn. Dit zegt bis schop Abel Moezorewa, hoofd van de ze kerk en leider van de Afrikaanse nationale raad (ANC). Bisschop Moezorewa heeft een zwarte lijst gezien van organisaties, waarvan de Rhodesische regering wil dat 'zij geen geld uit het buitenland ontvan gen. Behalve zijn eigen naam heeft bisschop Moezorewa op de lijst de na men zien staan van de pubüciteitsse- cretaris van het ANC Edson Sithole. de voorzitter van het Rhodesische co mité van de World Universities Servi ce, Alfred Knottenbelt, van ds. Ca naan Banana, plaatsvervangend leider van het ANC. en van de advocaat An thony Eastwood, die de Rhodesische journalist Peter Niesewand verdedig de tijdens zijn proces na be schuldigd te zijn van spiona ge. Onder de huidige noodtoestands- wetgeving heeft de regering aan poli tieke organisaties, zoals het ANC, ver boden geld van bulten te ontvangen. De Rhodesische banken hebben op dracht de politie te berichten wan neer personen op de zwarte lijst geld ontvangen van instellingen zoals de wereldraad van kerken of het defense and aid fund. GOIANIA (NA) De Braziliaanse autoriteiten hebben nog niet gerea geerd op de scherpe kritiek, die de r.k. bisschoppen op hen hebben uitge oefend. Ook aartsbisschop Fernando Gomes van Goiania heeft geen reactie van regeringkant gekregen op zijn on gezouten kritiek in zijn jongste her derlijk schrijven. Wel heeft de Brazi liaanse politie de eigenaar en het per soneel van de drukkerij, waar de her derlijke brieven worden gedrukt, ge arresteerd. Aartsbisschop Gomes heeft hierop in het openbaar geprotesteerd. Hij stelde vast, dat men de direct verantwoorde lijken voor de herdelijke brief onge moeid laat en onschuldigen treft. Hij verklaarde zich bereid de plaats van de drukkers in te nemen. Tenslotte vroeg hij de Braziliaanse overheid aan te tonen, wat er onjuist is in de bis schoppelijke brief. Van een verslaggever LEEUWARDEN De boerderij van de heer H. van der Vosse dn HauLc is gistermorgen door brand verwoest De wintervoorraad hooi voor omstreeks vijftig stuks vee gingen verloren; een paar konijnen kwamen in de vlammen' om. Van een verslaggever ARNHEM Een brand in de apothe kersruimten van het gemeentezieken huis van Arnhem, heeft kritieke ogen blikken opgeleverd, daar het gevaar van een ontploffing verre van denk beeldig was. De nabijgelegen verlos kundige afdeling en de polikliniek werden dan ook ontruimd. De brand ontstond toen een 31-jarige apothekersbediende in de kelder van de apotheek bezig was alcohol over te pompen. Een vonk van de electromo tor zette de vloeistof in brand. De be diende werd daarbij licht gewond. De brandweer voerde een snelle red dingsactie uit. Met koolzuurschuim werd de brandhaard afgedekt, en daarmee werd ontploffingsgevaar afge wend. In de kelder van de apotheek was veel brandbaar materiaal opgesla gen. De brand heeft een schade van tien duizenden guldens aangericht. Polikli niek en verloskundige afdeling liepen geen schade op. Wel was in deze ruimten een sterke rookontwikkeling. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Deze week is het eerste deel verschenen van een geheel nieuwe editie van het Hebreeuwse oude testament. gezet. Daarbij heeft men intensief ge bruik kunnen maken van het materi aal, dat gevonden is bij de Dode Zee (waaronder een complete Jesaja-rol uit de tijd van Christus). Nieuw is verder, dat de Jeruzalemse editie is uitgegaan van de Codex van Aleppo. Aan de bijbel van Kittel ligt een an der handschrift ten grondslag. Sinds de derde druk (1937) is dat de Codex Leningradensis, die geschreven is tus sen de jaren 1002 en 1008 en thans berust in' de bibliotheek van Lenin grad. De eerste twee drukken van Kit tel gingen nog terug op de Bombergi- ana, een gedrukte bijbel, die in 1524- L525 in Venetië was verschenen. De Codex van Aleppo is geschreven in de eerste helft van de negende eeuw. Dit handschrift bevond zich lange tijd in Aleppo. Tegenwoordig is het onder de hoede van de Hebreeuw se universiteit. Het is overigens niet compleet. Het begin (tot Deuteronomi- um 2816) is weggeraakt. Ook ont breekt aan het slot (in dë volgorde van de Hebreeuwse bijbel) een gedeelte van de Geschriften, namelijk Hooglied vanaf 3 12, Prediker. Klaagliederen, Esther, Daniel cn Ezra. De verschillen tussen deze handschrif ten zijn overigens in het algemeen niet van veel betekenis. Mensen van de Hebreeuwse universi teit te Jeruzalem hebben vijftien jaar gewerkt aan dit deel, dat nog maar de eerste tien hoofdstukken van Jesaja omvat. Het werd woensdag in Jeruza lem aangeboden aan het wereldcon gres voor joodse studies. De tekst is voorzien van een uitge breid kritisch apparaat, waarin de oudste vertalingen, de Dode-Zeerollen, de rabbijnse literatuur en middel eeuwse handschriften zijn verwerkt. Prof. Moshe Goshen-Gottstein heeft samen met twee redacteuren en vijf tien wetenschappelijke speurders sinds 1958 aan dit deel gewerkt. Men rekent erop, dat het totale project niet voor de eeuwwisseling zal zijn voltooid. Twintig jongere geleerden rijgen een opleiding, om Goshen-Gott- steln's werk voort te zetten. Voor oudtestamentici betekent dit de afsluiting van het tijdperk-Kittel. Zij, die het oude testament in de oor spronkelijke Hebreeuwse tekst willen bestuderen, maken sinds 1905 gebruik van de 'Biblia Hebraica', de tekstuit gave van de Duitser Rudolf Kittel. Deze bevat eveneens een tekstkritisch apparaat onderaan elke bladzijde: no ten waarin de belangrijkste tekstvari anten worden vermeld. De nieuwe uitgave is veel groter op- Prof. dr. Anwar M. Barket door Aldert Schipper AMSTERDAM De Pakistaanse christenen maken zich bij zonder bezorgd over het lot van huil krijgsgevangen landgeno ten, die nog steeds, sinds de .afscheidingsoorlog van Bangla Desj, gevangen zitten in Indiase kampen. Dit zegt prof. dr. Anwar M. Barkat, directeur van het Forman Christian College in Lahore. Hij passeerde ons land voor een gesprek met de Nederlandse zen dingsmensen op zijn reis naar Ge neve. Hij heeft enkele jaren als staflid van de wereldraad van ker ken in Bossey gewerkt en hij keert daar nu voor enkele dagen terug om tijdens de vergadering van het centraal comité van de wereldraad te trachten aandacht te krijgen voor cle 90.000 gevangen Pakista- nen in India. 'India houdt de gevangenen vast omdat het van Pakistan eist dat het eerst Bangladesj officieel er kent. Het parlement heeft in be ginsel toestemming verleend voor die erkenning 'op het aangewezen moment' en dat zou voor India toch genoeg moeten zijn', zegt prof. Barkat. De krijgsgevangenen worden vast gehouden onder omstandigheden, die uiterst moeilijk zijn. 'Diegenen die India loslaat omdat, zij te ziek zijn melden dat het regime erg zwaar is. Dat wordt bevestigd door rapporten van het Rode Kruis. In dia heeft het recht niet om deze mensen vast te houden en hen te gebruiken als stukken in een poli tiek Schaakspel', aldus dr. Berkat. 'De oorlog is voorbij en als India de krijgsgevangenen laat gaan, dan wordt vanzelf de situatie op het continent genormaliseerd. Nie mand verzet zich tegen de erken ning van Bangladesj. Het is een staat met een volk en een territo rium. Wij hebben de president van Bangladesj Moejib ook losgelaten zonder Indiase inmenging'. De kerken in Pakistan spelen een weinig invloedrijke rol in het land. 'Wij hebben alleen een aan tal vertegenwoordigers in de pro vinciale parlementen, niet in het nationale parlement. De kwestie van de krijgsgevangenen is een aangewezen onderwerp waar de kerk zich kan uiten. Want hier wordt aan bijna honderdduizend families al twee jaar lang onrecht gedaan. Maar de kerk van Pakistan heeft niet zoveel invloed als de kerken in het westen. Daarom hoop ik op hulp van de machtige kerken in dit menselijke probleem- Dc redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI) pu- bllkatlc wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Mozambique (8) De Portugese regering blijkt goed op de hoogte te zijn met de politieke si tuatie in ons land. Uitgesproken de meest reactionaire, rechtse kamerle den ontvingen een uitnodiging. De ver klaringen van r.k. priesters, die niet uit geldzucht of avontuur naar deze gebieden kwamen, worden door de reisjes van deze heren openlijk in twijfel getrokken. Ik zou dit een mo derne vorm van christenvervolging willen noemen. Door op een uitnodi ging van zulk een regime in te gaan, maken zij zich mede schuldig aan bar baarse en goddeloze praktijken. Er zijn toch geen belastinggelden met deze trips gemoeid? Den Haag H. de Koning volgt, maar hij is niet de enige. In de Russische gevangenkampen, verbete- ringsy en psychiatrische inrichtingen en andere instellingen bevinden zich honderdduizenden, van wie wij nog nooit iets hebben gehoord. Toch zijn het ook mensen, die hunkeren naar een sprankje hoop, dat een protest hun kan geven. Maar bevreesd om Moskou anders 'pijnlijk" te treffen zwijgt officieel Nederland. Wij schen ken de andere partij, die er geen twij fel over laat bestaan wat haar doel is, het vertrouwen en vergeten gemaks halve het lot van de miljoenen on derdrukten in het Sowjet-paradijs. Berkel P. J. G. A. Ego Mozambique (7) Het is al weer lang geleden dat ik in sprookjes geloofd heb, maar die wa ren altijd in een andere trant dan van de heer Waalkens. Na zijn vakantie reisje door Mozambique, waar hij een complete reisuitrusting van onze fide le NAVO-makkers kreeg met benodigd heden als camouflagepak, borstrokken (Uit Nederland), oogkleppen en oor doppen, vertelt hij iets dat ik al ver moedde: 'Martelingen? Door Portuge zen, die brave huisvaders? In Mozam bique? Welnee, bakerpraat, tenminste, ik heb niets gezien behalve dan een adembenemende fauna'. Waarschijn lijk had hij zijn zondagse blauwe-bril- met-matglas op. Schakel is de volgen de estafetteloper. Nog meer liefheb bers voor een plezierreisje? Boeken a.u.b. bij de Portugese ambassade, an nex reisbureau. Gidsen worden vrij blijvend verplicht geleverd. Succes en goede oogkleppen toegewenst door, Rotterdam René v. d. Heuvel steken we uit of we kopen er nu meteen een. We trekken een gezellig oranje jurkje of broekpak aan, en zó laten we zien wat onze koningin voor ons betekent! Doet u allemaal mee? Amsterdam W. Kuperus-Verbeek Den Doolaard Schept de heer J. K. er behagen in alles te kraken? Ik heb me al zo vaak geërgerd aan de tv-recensies! Nóóit is er iets goed. Dit doet wel de deur dicht. Meneer J. K. is zeker nooit in Ohrid geweest? Nu, ik wel en ik vond het wel goed. Meneer J. K. heeft het zeker niet goed begrepen. Dit was een filmportret van A. den Doolaard. Ik dacht, dat het dan logisch was dat zo iemand in het beeld is. Wat er van de plaats Ohrid werd getoond, vond ik heel mooi en goed. Dat meneer J. K. alles niet geslaagd vond, is mij een zorg. Schiedam J. M. Schipperus De Greeve Met genoegen las ik uw artikel over pater Henri de Greeve. Eén passage daarin behoeft echter een toelichting: 'tijdens de oorlog zweeg de pater'. Deze zinsnede zou kunnen worden mis verstaan. De bezetters hadden daar entegen zo weinig met hem op, dat hij geruime tijd als gijzelaar in St. Michielsgestel verbleef. Ook over de voordracht die hij vlak na de oorlog ten beste gaf, genaamd: 'Het vierde Beest' zou in dit verband wel een en ander te zeggen zijn. Rhcncn J. G. Sluljtcr de geslachten dit zo doorgaat, hoe groot is dan cle bevolkiing na het vier de geslacht? Men heeft er de logarith- mcntafel of de computer niet bij nodig om vlug uit te rekenen dat de ge meenschap dan 83 mensen telt, dus meer dan gehalveerd is. Baam H. J. Zweers Regeringsjubileum (7) Gezinsvorming Amalrik (2) Het communistische systeem moet zelfs na vijftig jaar nog middelen aan wenden om zich te kunnen handhaven, die de toets van menselijkheid niet kunnen doorstaan. Amalrik heeft het 'geluk' dat men zijn lot in het Westen Laten de politici nog wat tijd ver knoeien met geharrewar over grote, lange of kleine défilés bij het jubile um van onze koningin. Wij, huis vrouwen, verknoeien daar geen tijd mee. We zetten gewoon op ons balkon, in de vensterbanken, in tuin en in de huiskamer oranje neer! Voor het raam de potten, op balkon de hangers, die overal te krijgen zijn; onze vlaggen Als uit een gemeenschap van 200 men sen er 40 niet huwen of, gehuwd zijn de geen kinderen krijgen, terwijl de 160 die overblijven 80 huwelijken vormen en uit elk huwelijk 2 kinde ren geboren worden, hoeveel mensen telt de gemeenschap dan nadat de eer ste 200 gestorven zijn? Antwoord 160, dus een vermindering met 20 pro cent, dat is 1/5. Stel dat in de volgen- Benoemd Ingaande 1 september 1973 is tot burgemeester van de ge meente Middelstum benoemd de heer L. M. Steketee uit Nieuwerkerk (ge meente Duiveland). De heer Steketee, die 50 jaar is, is sinds 1 januari 1961 secretaris van de gemeente Duive land. Hij is gereformeerd en lid van de ARP. Tot burgemeester van de gemeente Diessen is per 1 september 1973 be noemd de heer R. J. G. M. Reinders uit Geertruidenberg. De heer Rein ders, 36 jaar oud, is gemeentesecre taris van Geertruidenberg. Hij is rooms-katholiek en lid van de KVP. Benoemingen Tot hoofdinspecteur directeur van de arbeid in het district Den Haag is benoemd ir. Th. J. de Fcber, opvolger van de dit jaar over leden ir. P. A. Taselaar. De heer Feber was al waarnemend districtshoofd; eerder was hij onder meer hoofd van het veiligheidstoezicht bij het gouver nement van Nef1«rli>nHe N'euw Guine- a. Tot april '72 heeft hij diverse func ties vervuld op het directoraat-gene raal van de arbeid te Voorburg. Mr. C. H. B. Boot. lid van het hof van justitie van de Nederlandse Antillen, en mr. II. F. J. Joosten, substituut- griffier van cle Hoge Raad. zijn be noemd tot rechter bij de Rotterdamse rechtbank. il ■h HEID In het boek 'Das Alter der Kij *u dat Eugen Rosenstock vele jaren 0 ddn samen met Joseph Wittig scl ziet hij macht en vrijheid tege elkaar staan. Vaak kiezen de voor de macht en de zonen va eJ vrijheid. Wat moet het hart dj n| Het hart van de mens heeft dj) ging om cle zinloosheid van die te zien en te gaan treuren. Hel kan ook protesteren, maar wie dat uit? 'Morgen is alles wee101 voorheen'. Het hart trekt zich tf1?1 gesteld uit de wereld terug, heeft ingezien dat de nieuwe i net zo zal ontaarden als de ou# het buigt zich in geduld. Dat w dan de 'stillen in den lande' die zien hebben, dat door strijd en i het raadsel nooit wordt opgelost)13' delijke toorn en stille overgavi ie God zijn beide sedert Samuël en e< dn David altijd weer aanbevole#). beoefend geworden. Op deze beidre' gen gaan jaar in jaar uit de in harten voor het politieke leven Pd ren'. Een exacte tekening van wa !>0 vandaag gebeurt. Mensen die nu precies het beste inzicht zouden nen hebben in wat er wel en niet moet gebeuren in onze sai ving trekken zich terug. Som vrees om bezeerd te worden, son moedeloosheid of vermoeidheid, zelfde geldt soms ook van de Goed, die kerk zal tegen alle get succes in niet van de wijs moete ken, maar er zal ook iets moete beure'n. Een opnieuw ontvlamd van harten tussen macht en vri "j Een nieuwe inzet, ondanks alle ringen die ervan afhouden. Ee scheiden inzet, getuigend van eej' schikbaarheid die niet van bened Achter.Hém aan die hier op van afzag'Oin succes te zien omdi geloofde d?t het welbehagen de ren gelukkig vop^tgang zou vl Dat soort geloq^ is brpp.dnodig, daag. NED. HERV. KERK Beroepen: te Stolwijk: J. J. BrijlC: Creil. Bedankt: voor Wouterswoude: Stelwagen te Delft. Afscheid op 19 aug.: van 's-Gra\èe ge-Loosduincn: J. A. van Boven te Groenloo; van Molkwerum Kooistra, ber. te St. Johannesga Brummen: J. A. Heldring, weg.p geest. verz. psych. ziekenhuis lenzang' te Bennebroek; van nisse: J. Hoekert, ber. te Amstelhl Intrede: te Castricum: C. H. Bi Leiden; te Wacldinxveen: W. Vei uit Benschop; to Eerbeek: C. B.;cj uit Ghana; te Vollenhovo: G. vaijci selt uit Schipluiden; te Hengelo J. H. ten Broecke uit Bijlmerme Zuidlaren (bijstand in het past Julius, em. pred. van Midslan Vries: H. R. Postma, laatsteli; monstrants pred. te Vlaardingen GEREF. KERKEN Afscheid: Van Hoorn: A. van[- Zwaag, ber. te Heerde. Intrede: te De Lier: S. T. van wen uit Dokkum; te Amersfoort: Tissink, uit Ridderkerk; te Hoel Holland: kand. A. Haaisma uit sterdam; te Nes en Wierum (sip] gem. in oprichting in de classis kum); kand. J. Dijk uit Kampe Montfoort: C. P. Sybrandi uit: pen; te Drachten: Tj. Talsma.'Uit pluiden. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te 's-Hertógenbosch vol3 missionaire dienst in Surinam! t Verlind te Brunssum: te Vrooms W. Schcrffr kand. te Wittewierun UNIE VAN BAPT. GEM. Intrede: te Eindhoven: R. J. Vooi te Hengelo (Ov.). AMSTERDAM De stichting bijzon dere leerstoelen voor calvinistische wijsbegeerte organiseert van 4 tot 7 september haar jaarlijkse studenten congres. Als thema is gekozen 'Moder ne mens en religie'. Sprekers op dit congres zullen zijn: prof. dr. W. K. van Dijk (dinsdag 4 sept.)' over 'Religie en psyche', drs. S. Griffioen (donderdag 6 sept.) over 'De terugkeer van de zinvraag in het neo-marxisme', de hoogleraren dr. H. v. d. Laan, dr. J. G. Knol en dr. D. M. Bakker (woensdag 5 sept.) die vanuit hun verschillend vakgebied zullen spreken over 'Christelijk geloof en vak wetenschapper'. Deze conferentie wordt gehouden in de Internationale School voor Wijsbe geerte, Dodeweg 8, Oud-Leusden. Aan vang: dinsdagavond 4 sept. 19.30 uur. Men kan zich opgeven bij: P. Blok huis, Rijksstraatweg 25, Baambrugge. GOUDA De beide overvallers, die gistermorgen 15.000.- grepen uit de kas van het postagentschap aan de Jan van Beaumontstraat te Gouda, konden een uur later worden gegre pen. De beide jongemannen. 18 en 25 jaar, beiden orgeldraaier te Den Haag, stonden te liften op de afslag van de rijksweg naar Waddinxveen. Ze had den het grootste deel van de buit nog bij zich. De rest was verstopt. Bij het eerste verhoor bekenden zij de over val te hdbben gepleegd. Het tweetal stapte gistermorgen om half negen het agentschap binnen (in een winkel ondergebracht) en eiste geld. De jon gens bedreigende de filiaalhouder met een voorwerp dat op een pistool leek. Ze deden een greep in de kans, en gingen er aanvankelijk vandoor in een witte personenwagen. Prisma-detectives, door James A e son cn Frank Leonard. Uitg. Spectrum te Utrecht. Prijs 2,95 b De 'Alfa-lijst' van James Anders y een lijst van personen, die worde chanteerd of die daarvoor in aai king komen. Adjudant Palmer Scotland Yard wordt met de zaa last, maar hij krijgt er pas goe in als hij merkt hoe doortrai chanteurs te werk gaan. Hij moe 'enthousiasme' dan ook zwaar j pen. Zo zwaar dat hij halverweg K boekje van het toneel verdwijnt C( vrouw zorgt dan voor de afwikl van dit spannende verhaal. Wat der spannend, maar toch wel de te waard is Postbus 100 van Leonard. Postbus 100 is het adi het New Yorkse bureau waar met klachten terecht kan in geva vermeende misstanden. Ross Frai y een man van 12 ambachten en df t ongelukken, is één van de ni ambtenaren die het bureau bemi en hij krijgt al gauw de gelegel om een klacht te onderzoeken haalt daarbij heel wat corruptie boven. UTRECHT Zaterdag 1 septl herdenkt de heer H. J. W. Verhe Rotterdam, dat hij in 1948 de fu aanvaardde van bisschoppelijk set ris der oud-katholieke kerk. Ter ring van dit zilveren jubileum zi dag in de kathedrale kerk val Gertrudis te Utrecht een plechtig' charistieviering worden gehouden deze plechtigheid .recipieert de ju ris in de bij de kathedraal gel 1 voormalige schuilkerk van St. Gt dis. n: dn

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2