20e Mieiawe Leidse Courant Inflatie wordt fors bestreden Dronken Libiër kaapt vliegtuig naar Israël delft Verscherpt prijsbeleid verwacht In deze krant Sectiebestuur treedt af IRA kaapte trein Britten geven meer voor Delta Lloycl idmolukse nonstratie ie hand ïouden Vrachtwagen met 8 ton kaas gestolen Het jjaar 19411 TEL AVIV (UPI, Reuter) AP) Een 37-jarige man uit Libië, ge naamd Mohammed A-Toeni, heeft gisteren een Libanees passagiers vliegtuig met 119 inzittenden aan boord gekaapt. Hij dwong de pi- lot van de Boeing-720 het toestel op de Israëlische luchthaven Lod aan de grond te zetten. De man werd door zijn mede-pasagiers en door de Israëlische autoriteiten als 'dronken en gestoord' gekarak teriseerd. De Boeing maakte een vlucht van de Libische stad Benghazi naar de Liba nese hoofdstad Beiroet. Boven Cyprus gaf de kaper, die twee .pistolen bij zich had en een handtas, de piloot op dracht naar Israël te koersen. De pi loot vroeg daarop de verkeerstoren van Lod toestemming om te landen. Volgens zijn eigen zeggen weigerden de Israëli's aanvankelijk, maar hij zet te hen voor een voldongen feit door naar Israël te vliegen. Daar werd het toestel door Israëlische gevechtsvlieg tuigen omsingeld en naar Lod gediri geerd, waar inmiddels de alarm-toe stand was afgekondigd. Onmiddellijk na de landing omsingel den leden van de Israëlische veilig heidsdienst het toestel. Een groep liep naar de ingang en hield de kaper aan de praat, die daar met zijn (ongela den) pistolen stond, terwijl een ande re groep via een nooduitgang het vliegtuig binnendrong en hem van achteren neersloeg. Nadat de kaper overmeesterd was, en voor ondervra ging weggeleid naar de minister van Zie verder pagina 8. Affaire-Cruijff Van onze sportredactie ZEIST De zaak rond de gerucht makende transfer van Ajacied Johan Cruijff naar FC Barcelona bereikte gisteravond een nieuw dramatisch hoogtepunt, toen het sectiebestuur be taald voetbal zijn aftreden bekend maakte. Het sectiebestuur is boos op de overkoepelende organisatie, het bondsbestuur van de KNVB, omdat voorzitter Meuleman en zijn bestuurs leden een dag vóór de sectievergade ring al te kennen gaf Cruijff niet voor 1 december te willen laten vertrekken. Het onmiddellijke vertrek van Cruijff naar Barcelona is hiermee voorlopig zeer twijfelachtig geworden. Een uitvoerige analyse van deze ge compliceerde zaak treft u aan op onze sportpagina. De Israëlische stafchef luitenant-generaal David Elazar, tevreden kij kend in aanwezigheid van een lachende stewardess van het gekaapte Libanese vliegtuig. Elazar is omringd door journalisten, nadat de pas sagiers en de bemanning het gekaapte toestel hadden verlaten. (ADVERTENTIE) I |,1H| van 24aug.t/m 1 sept. dagelijks om 9 uur 's avonds, behalve zondag 26augustus kaarten bij alle vvv's BELFAST (Reuter) Britse scherp schutters hebben gisteren de motor wagen opgeblazen van een goederen trein, die eerder op de dag bij Newry aan de grens tussen Ulster en Ierland door het Ierse Republikeinse Leger (IRA) was gekaapt. Met een geweldi ge klap ging de motorwagen de lucht in toen de militairen de ontsteking raakten van één van de melkbussen met springstof die de kapers in de trein hadden geplaatst. Brokstukken metaal vlogen honderden meters door de lueht. Bij de explosie is niemand gewond. AMSTERDAM Het bestuur van Delta-Lloyd, het op één na grootste verzekeringsconcern in ons land, acht het onaanvaardbaar dat een bedrijf en zijn medewerkers (4.000) tegen de wil van alle betrokkenen in via steeds ho gere beursprijzen in handen komt van een niet-gewenste partner, alleen op grond van het feit, dat hij de hoogst biedende is. Gedoeld wordt op het bod van 175 door Nationale Neder landen op de aandelen van Delta- Lloyd. Dit bod wordt gezien als 'een overval' op de onderneming. Dit schrijft Delta-Lloyd in een com muniqué, waarin tevens het met 26 verhoogde bod van Commercial Union wordt bekendgemaakt, naast een aan tal andere maatregelen om de 'over val' van Nationale Nederlanden te weerstaan. Delta-Lloyd wil, evenals de betrokken vakbonden en de onderne mingsraad van het verzekeringscon cern, wel met de Britse verzekerings gigant in zee, omdat men bij de Brit ten de werkgelegenheid en de conti nuïteit van het bedrijf het meest ge waarborgd acht. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altljd-paraatmap (4- briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzeUers). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTSDAGBLAD (aankruisen a.u.b.) IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING iaat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 117 Verhuur van „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 geüsgenhsidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11, Leiden. Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur igertje agenten houdt de pro- en cle anti-Indonesische demonstranten van elkaar gescheiden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl is van plan een duidelijk beleid te voe ren om de al jaren durende inflatie de kop in te drukken. 'We zijn er vooral op uit,' zo zei premier Den Uyl gisteren na afloop van de ministerraad, 'de acht procent prijsstijging per jaar terug te dringen. We zullen niet direct de vier procent bereiken. Maar die acht procent zal verdwijnen.' De uitangspunten van het harde anti- inflatiebeleid komen volgende week in het kabinet aan de orde. In politie ke kringen in Den Haag neemt men aan, dat het kabinet vooral een ver scherpt prijsbeleid voor ogen staat. Voor de derde dinsdag in september wanneer de miljoenennota aan de Sta- ten-Generaal wordt aangeboden, zal het kabinet het anti-inflatiebeleicl met het bedrijfsleven bespreken. Over dit gesprek zei premier Den Uyl: 'Dat overleg zal niet zo gemakkelijk zijn, omdat in de SER grote verschillen be staan tussen dc organisaties van werk gevers en werknemers.' Het gevolg van dit geschil is, zo con cludeerde de minister-president, dat de opstelling van het kabinet en de Tweede Kamer beslissend zal zijn. Hij hoopte niettemin voor het aangekon digde anti-inflatie beleid de instem ming te krijgen. De premier doelde hiermee kennelijk op de vakbeweging. Het is niet zeker, dat het kabinet een soort sociaal contract wil bereiken. De vorm, waarin het bedrijfsleven zijn medewerking zal kunnen verlenen, moet nog geheel worden vastgesteld. Drs. Den Uyl kon niet ontkennen dat de inflatiecorrectie op de inkomsten belasting slechts voor een klein deel wordt toegepast. Hij wilde berichten hierover ook niet bevestigen, omdat het niet de gewoonte is voortijdig me dedelingen te doen uit het dekkings plan van de regering. Over dit plan en de hoofdlijnen van de begroting bestaat sinds 20 juli al overeenstem ming. De laatste week van augustus behandelt het kabinet de tekst van de miljoenennota en van de toelichtin gen op de begrotingen van de depar tementen. Het kabinet besloot een ambtelijk rapport over de gewenste begrotings ruimte en over het toegestane tekort in verband met de economie van het land vrij te geven voor publicatie. Premier Den Uyl noemde dat rapport een voorspel op de rijksbegroting. Betreurd Het kabinet is in het geheel niet ge lukkig met de gang van zaken rond Premier Den Uyl: harde inflatie maatregel. de verzekeringsmaatschappij Delta Lloyd. De toestand in de verzekerings wereld is gisteren in het kabinet be sproken. Minister-president Den Uyl zei na het beraad het te betreuren, dat de regering geen wettelijke mid delen heeft om in te grijpen en bij voorbeeld als dat nodig is voor het al gemeen belang transacties te verijde len. We zullen eraan werken, omdat in de toekomst te veranderen. Het ka binet is van plan zich zoveel mogelijk van de gang van zaken op de hoogte te stellen. Van een onzer verslaggevers BODEGRAVEN Bij de firma Van Es in Bodegraven is gisternacht een vrachtwagen met acht ton kaas, ter waarde van vijfendertigduizend gul den gestolen. De daders hadden de aanhangwagen, die ook vol met kaas zat, losgekoppeld om zich sneller uit de voeten te kunnen maken. Volgens ooggetuigen, die er overigens weinig aandacht aan besteedden omdat zij veronderstelden dat personeel van de firma Van Es zich reisklaar maakten, reed de wagen omstreeks twee uur in de nacht weg. Van de daders ont breekt elk spoor. Binnenland Economie Omzet Philips hoger 13 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en IV6 Recept 6 Puzzel fi Strips, feuilleton 6 Commentaar 7 Weer, oproep toeristen 7 Filmpremières 5 Familieberichten 13 NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal IAAG De Haagse mobiele d werd gistermorgen in grote ran paraatheid gebracht, toen er 500 Zuidmolukkcrs een beto- ilden houden voör de Indonesi- mbassade aan "öe Tobias Asser- Je demonstratie werd gehouden Indonesië vandaag haar onaf- ijkheidsdag viert, een feest dat haflgers van de Zuidmolukse re- ï;(RMS) maar moeilijk kunnen ppen. de betogers, die om tien uur it Malieveld vertrokken, bevon- :h ongeveer 200 in gevechtste- n het Zuidmolukse leger gesto- debewaarders. Het was echter leen deze kleine groep demon- die de Haagse politie in zo getale alert deed zijn. Bij de ische ambassade had zich na- ook een groep Zuidmolukkcrs ld, die te kennen gaf pro-Indo- zijn. Het zag er naar uit, dat de ambassade tot een hardhan- effen zou kunnen komen tussen - en contra-Indonesische beto- e politicleiding bracht daarom p uit andere plaatsen 180 man Ie eenheid en ruim 60 agenten been. De pro-Indonesische beto- 'erde t in de voortuin van de ade zorgvuldig achter een cor- in dranghekken en een rij met i, stokken en schilden gewapen- en van de mobiele eenheid be- terwijl de gehele omgeving zag van de politieagenten en tiewagens. geveer half twaalf kwam de an- nesische groep betogers bij de iade aan. liden door de dranghekken en biele eenheid konden de twee n op geen andere wijze dan ling met elkaar in contact ko- Weliswaar resulteerde dat in hysterische scheldpartijen over er, maar tot handtastelijkheden het niet. Mede dankzij de mili- rdebewakers togen de RMS-aan- s onder het vrijwel onophoude- nheffen van de strijdkreet 'me- ria' weer spoedig richting Ma- is net alsof een hoeren- n van een bordeel heeft ct dat de meisjes in het be nkuisheden hebben begaan'. (Alfred Friendly- oud-hoofd redacteur van de Washington Post over Nixons Water gate- tede.) rm ig en warm weer met later e dag mogelijk een lokale fisbui. Meest zwakke wind uiteenlopende richtingen, iimumtemperaturen om- eks 29 graden, maar aan de t bij wind van zee enkele len lager. IGEN EN OVERMORGEN: lc meeste .plaatsen droog en minder warni. De ordedienst van de Zuidmoliikkers houdt een al te heetgebakerde demonstrant in bedwang. Woonwagenkampen uitgekamd 5 Kolenlagen in Achterhoek... 7 Buitenland Anti-maoisme in Oost-Berlijn 8 Kerk Christenen bang voor Ghaddaffi 2 Sport Bert Schoofs wil andere opzet tafeltennistraining 11 'Toen was geluk nog heel gewoon Dat zong een paar maanden geleden Gerard Cox aan het slot van het jeugdsentimentele liedje over het jaar 1948, waarvoor het duo Van Kooten en De Bie de toch wel treffende tekst leverde. Was 1948 wel zo'n jaar vol geluk en voorspoed? Die vraag wordt door verslag gever Leo Kleyn beantwoord in een beschouwing, ge wijd aan het jaar, waarin Koningin Juliana aan de regering kwam. Dat artikel is één van de vele uit ons komende Jubileumnummer, dat bij onze lezers (en hopelijk vele nieuwe abonnees) over elf dagen zal worden bezorgd. hebt gezonnebaad, zie ik. 'Ik wilde de Israëli's ton en dat niet alle Arabier en slech t zijn 'Het staat duidelijk op deze kaart: voor het liefste meisje op de hele wereld'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1