!ecreatie in ruinisse ivordt puur instobject dichtbij Commissie gaat zaak Oosterschelde nader onderzoeken Friese Lousma's leven mee met astronaut /jlma houdt alles in eigen hand vreemd geld +++oproep toeristen+++ het weer weerrapporten windverwachting voor zeilers strandverwachting Tropisch Geluk is niet voor iedereen windmolen rustkuur energie vleesdieven M/Lw KWiAiRTET DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 BIWNENLAJND T5 K7 .->A- jv«V pi een onzer verslaggevers SÜÜNISSE In liet Zeeuwse Bruinisse gaat de project-ontwikke- tscliaippij Wilma uit Weert de recreatie in handen nemen, [et particuliere bedrijf gaat een jachthaven bouwen en een groot itieplan realiseren. Het bedrijf zal het gehele, 90 miljoen gul- in kostende, project, zelfstandig gaan exploiteren. komt een jachthaven voor een 600 boten. Op 140 hectare aan- it binnendijks terrein zal Wil- tweede woningen bouwen, boten- sn, supermarkten, een caférestau- nt en talrijke andere haveiwoorzie- sn. Wilma heeft berekend dat het velingenmeer, waarop het recrea- zich richt, geweldige toekomst- ijkheden biedt Het GreveIm iteer omvat elfduizend hectare, Mpfat is elf keer zo groot als het Veerse eer. Drs. L van der Sluijs, direkteur an Wilma, verwacht dan ook dat er ede winstmogelijkheden voor zijn *v|edriif zijn weggelegd in Bruinisse. jt gemeentebestuur van Bruinisse eeft met deze contractuele verplich- igen aan Wilma, de touwtjes op re- eatief terrein geheel uit handen ge- uren. De gemeente heeft zelfs een al j:estaande jachthaven voor 56 boten rergedaan aan Wilma voor ruim vier idpi uljoen gulden - de kosten die de ge- ieente tot dusver maakte. Omdat de emeente een jachthaven niet aan een artücuiier mag verkopen, is de haven o; j Dgenaamd voor 20 jaar aan Wilma whuitrd. In de tijd komt het er ech- r op neer dat Wilma volledig eige- u, aar van de tot dusver gemeentelijke aven wordt. iuitenspel et gemeentebestuur heeft zich met eze verkoop vrijwel geheel buiten- fel geplaatst bij de toekomstige re- eatieve ontwikkelingen van Bruinis se. Het is ermee akkoord gegaan dat Wilma op de 140 hectare terrein, die het bedrijf in de loop van achterlig gende jaren met medewerking van het gemeentehuis van landbouwers kocht een recreatieprojekt gaat ont wikkelen. Over de inrichting van het project gaat een stuurgroep aan het werk waar overigens maar één verte genwoordiger van Bruinisse inzit: burgemeester G. Hokken. De gemeenteraad zal over enkele maanden een oordeel moeten geven over het werk van de stuurgroep. Dat is nog het enige dat de gemeente mag doen. Daarna zal Wilma, zo werd gis teren op een persconferentie gezegd, de verdere gang van zaken geheel in eigen handen honden. Volgens burge meester Hokken zal de gemeente geen invloed op de exploitatie van het par ticuliere bedrijf kunnen uitoefenen. Er is evenmin sprake van toezicht. Wilma gaat alles geheel zelfstandig doen, zoals bijvoorbeeld de hoogte van de havengelden vaststellen. Ze worden niet zo hoog dat Bruinisse daardoor in een slechte concurrentie positie komt bij andere jachthavens aan het Grevelingenmeer, maar van een 'sociale exploitatie' zal evenmin sprake zijn. 'Wij doen het teneslotte voor de winst', aldus drs. Van der Sluijs. Burgemeester Hokken voegde er nog aan toe dat de 'informatie over Wilma van dien aard was, dat rustig kon worden vastgesteld dat de exploi tatie van de recreatie in Bruinisse bij HAAG Minister drs. T. E. Westerterp van verkeer en waterstaat heeft gisteren op zijn ministerie in Den Haag de 'Commissie Oosterschel de' geïnstalleerd, die in de regerings- 'erklaring werd aangekondgid als een '0e3ld,! commissie, die nogmaals de. mogelijk- heden zal onderzoeken om het behoud Jf van het natuurlijke milieu in over- Dij, eenstemming te brengen met de nood- i zakelijke bescherming tegen storm vloeden. De minister herinnerde aan de tot- Njstandkoming van de Deltawet in 1957 en wees erop, dat in de afgelopen ja- ren over de afsluiting van de Oos- T|terschelde, het laatste deltawerk, dis cussie is ontstaan. De argumenten van de actiegroepen zijn samen te vat ten onder de noemer: negatieve ver wachtingen over het toekomstige mi lieu in een afgesloten Oosterschelde. De minister wees erop dat de commis sie over alle thans voorhanden gege vens kan beschikken om deze tegen elkaar af te wegen. De voorzitter van de commissie, mr. J. Klaasesz, oud-commissaris der ko ningin in de provincie Zuid-Holland, schetste de commissie als natuurlijk kind. De moeder, de overheid, is er wel, maar de vader, de milieugroepen, niet. 'Uit een innig maar niet liefde vol contact heeft de conceptie plaats gehad', aldus de voorzitter, die verder opmerkte dat men zich kan afvragen op wie het kind zal gaan lijken. Mis schien op niemand en zal het als ver- n schoppeling door niemand worden er- ra kend. Het kind is vroegrijp, zo stelde nij verder, en wil onafhankelijk van de ouders opgroeien en zijn taak vol brengen. De commissie is bereid in alle ge- eursb A'S AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan Wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars 2.61.2.71 Engelse ponden 6.51-6.81 Belgische francs 6.95-7.20 Duitse marken 107.75-110.75 Italiaanse lires 41.75-44.75 Portugese escudo's 11.00-12.00 Franse francs 60.00-62.00 Zwitserse francs 88.00-91.00 Zweedse kronen 62.50-64.50 Noorse kronen 47.2549.25 Deense kronen 45.25-47.25 Oostenrijkse schillings 14.82-15.12 Spaanse peseta's 4.654.90 Griekse drachmen 8.50-9.50 Finse marken 70.50-73.50 Joegoslavische dinars 17.25-20.25 (Amerikaanse en Canadese dollars, evenals Britse ponden, staan vermeld )n guldens. De overige noteringen zijn ui centen). De jachthaven van Bruinisse zoals hij er nu nog uitziet. Projectontwikkelaar Wilma gaat de zaak rigo- reus uitbreiden. De exploitatie van het complex zal ook geheel in handen van Wilma zijn. het projectontwikkelingsbedrijf in goede handen is'. Over wat nu precies de revenuen voor Bruinisse zijn van het project, werd gisteren zeer vaag gedaan. Er werd geschermd met de werkgelegenheid die een extra impuls zou krijgen. Er moet een havenmeester komen, en en kele obers voor het café-restaurant. Drs. Van der Sluijs is met het ge meentebestuur van Bruinisse tot de afspraak gekomen dat voor die baan tjes in de eerste plaats mensen uit Bruinisse zelf in aanmerking zouden moeten komen. Ook hoopte de burgemeester op een groei van de middenstand in Bruinis se bij de komst van het watertoerisme. De supermarkt in het recreatieplan zullen ook naar de meest biedende gaan, zo bleek uit de woorden van drs. van der Sluijs. Op vragen van een inwoner van Bruinisse zei hij dat de plaatselijke middenstand dan zo'n supermarkt natuurlijk kan kopen. 'Maar dat vraagt natuurlijk wel aan passing en investering'. Burgemeester Hokken hoopt boven-, dien dat de forensenbelasting aan Bruinisse financiële armslag zal ge ven. Maar, zo gaf hij toe, dat geld zal ook wel weer nodig zijn voor bijvoor- beeld de aanpassing van de .zuiverings installatie en de extra-kosten voor de vuilnisophaaldienst. Al met al bleef veel onduidelijk op de persconferentie. Aan de dikwijls gehoorde bewering dat projectontwik kelaars kleinere gemeenten monddood kunnen maken en volledig in de tang kunnen nemen, is door deze vaagheid in ieder geval nieuw voedsel gegeven, geven. Van een onzer verslaggevers PI A AM (Fr.) 'Grootvaders wieg in onze gemeente, klein zoons laboratorium hoog in de lucht. Met deze woorden begint het telegram, dat het gemeentebestuur van Wonseradeel heeft gestuurd aan Jack Lousma, de astronaut van Friese afkomst, die van 28 juli tot 22 september in Skylab II in de ruimte ver blijft. De verrichtingen van Jack worden in Friesland, met name in het tot de gemeente Wonseradeel behoren de dorpje Piaam, met meer dan normale belangstelling gevolgd. De astronaut stamt namelijk af van Sipke Lousma en Jetske Kuypers, die in 1893 uit Piaam naar Ameri ka emigreerden. Ze kregen dertien kinderen, waarvan de jongste - Ja cob Lousma -_ weer vijf kinderen kreeg. Een van die vijf is astro naut Jack, majoor bij de Ameri kaanse marine 37 jaar en vader van drie kinderen. Het 78 inwoners tellende Piaam, dat tot beschermd dorpsgezicht hoopt te worden verklaard, heeft nog een inwoner, met de naam Lousma: de 53-jarige landarbeider en koster Seakle Lousma. Fries- Land kent zo'n veertig Lousma's, die onlangs een reünie hielden in Veenwouden. Op deze reünie werd een brief opgesteld aan 'Flying Dutchman' Jack, met de uitnodi ging eens naar Friesland te ko men. Jack Lousma antwoordde: 'Ik zal naar uuitkijken van een hoog te van 270 mijl (30 km) en aan u denken zo dikwijls wij u passe ren gedurende ons verblijf in de ruimte. Mijn vrouw en ik hebben er al langer gespeeld met de ge dachte eens een bezoek aan Neder land te brengen'. Burgemeester P. Tjeerdsma van Wonseradeel hoopt dat Jack deze gedachte zal verwerkelijken.In af wachting daarvan zullen b. en w. van Winseradeel in ieder geval een felicitatietelegram aan Jack Lous ma sturen als hij met Skylab II weer zal zijn geland. moedsrust van alle argumenten kennis te nemen en zal zich niet laten beïn vloeden door de vader of moeder of familieleden van weerskanten. Hij noemde in dit verband de onlangs in Ierseke gehouden bijeenkomst van een actiegroep, die bezwaren had tegen rijkswaterstaat. Men moet zich daar voor wenden tot het goede adres: de commissie sluit voor deze zaak haar oren. Ook hakte hij in op het feit, dat de Deltawerken thans voortgang vin den. De overheid zit aan bepaalde con tracten vast en de commissie kan er vrede mee hebben dat bepaalde leve ringen doorgaan. De buitenwacht zal het echter niet kunnen billijken dat niet zes maanden met diverse werk zaamheden zou kunnen worden ge wacht. Hij wees erop, dat de minister had gezegd, dat reeds 200 miljoen gul den waren besteed, maar de commis sie zal geen rekening houden met de miljoenen, die na vandaag nog zullen worden uitgegeeven, zo vervolgde hij. De commissie zou verder rekening houden met de argumenten die haar van verschillende kanten zullen wor den voorgelegd. De onderstaande personen wordt dringend verzocht de ANWB-alarmcerttrale te bellein (070-264426). NEDERLAND L. L. Doddema, Leusderï, crème Austin Seven. J. Werkman. Rotterdam, fam. P. van der Heijden-Smit, Citroen Dya- na. rood. NEDERLAND/BELGlë W. Gouw, Amster dam. motorschip 'Marguerute'. NEDERLAND/BELGIË/LUXEMBURG Daniel Oberson, Frlbourg, Zwitserland. Opel 1900. SR 30201. DUITSLAND/BELGIË/LIMBURG Fam. Dir- ven, Breda, groene Fiat 124 fam, 64-06-SZ. FRANKRIJK Op camping omg. Parijs: L. J. B, Hermans, Amsterdam. H. Woudenberg, Breda, groen met zwarte Chrysler, mej. Joke Liebrechts, Nijmegen, crème Flat 850. ZUID-FRANKRIJK Frederlque Demenlmt, Den Haag, Ford Cortina, lichtbeige, 39-45- MR. SPANJE/NEDERLAND J, Zelderethuis. Am sterdam. beige VW kever, FH-42-64. ITALIË B. Plomp, Rotterdam, rode Peuge ot 204, 01-64-XK. ITALIË/ZWITSERLAND/DUITSLAND fam. P. de Laat, Tilburg, groene Mercedes plus caravan, 40-35-ME. ITALIË/ZWITSERLAND fam. R. van Eyzen- doorn-v.d. Poel, Ravestijn, witte VW K70. JOEGOSLAVIË/ITALIë fam. T. O. Tan, Am stelveen, beige BMW 2002, 37-24-ST. JOEGOSLAVIe Fam. Kleyer. Son, Peuge ot 304. R. J. Smit, Wormer, groen Slm- ca 1000, 48-37-TZ. OOSTENRIJK A. Nleman, Emmen, licht groene Opel Commodore, 15-82-PG. OOSTENRIJK A. Nleman, Emmen, licht groene Opel Commodore, 15-82-PG. DUITSLAND G. J. Nljenhuis, Amersfoort, donkergroene Austin 1100, 83-20-W. Nico Hooischuur, Koog aan de Zaan, rood-zwarte Opel Kadett. HOLLAND/DUITSLAND Ian Coppcn, Wey mouth England, blauwe Vauxhall Victor, YIIV 378G. POLEN J. Salie, Amsterdam-Noord, groe ne Vauxhall Fiva stationcar, 32-82-XG. NOORWEGEN fam. W. Geerst, Haarlem, donkerrode Austin Cambridge. FINLAND fam. Jansen-Rentenaar, Groene- kamp. Weerrapporten van gisteravond 19 u., maximumtemperatuur en neerslag van 7—19 uur: Amsterdam onbew,. 28 0 De Bilt onbew. 29 0 Deelen onbew. 29 0 Eelde onbew. 28 0 Eindhoven onbew. 29 0 Den Helder onbew. 26 0 Luchth. R'dam onbew. 27 0 Twente onbew. 28 0 Vlissingen onbew. 28 0 Zd.-Limburg onbew. 29 0 Aberdeen onbew. 23 0 Athene onbew. 30 0 Barcelona licht bew. 30 0 Berlijn licht bew. 25 0 Bordeaux zwaar bew. 24 0 Frankfort onbew. 28 0 Genève regenbui 27 1 Helsinki onbew. 27 0 Innsbrück onbew. 27 0 Kopenhagen onbew. 24 0 Lissabon licht bew. 25 0 Locarno onweer 27 0 Londen onbew. 30 0 Luxemburg onbew. 28 0 Madrid half bew. 35 0 Malaga licht bew. 29 0 Mallorca onbew.1 31 0 MUnchen onbew. 24 0 <3$ Nice geheel bew. 28 0.1 Oslo onbew. 25 0 Parijs licht bew. 31 0 Rome regen 30 0 Vandaag oost tot zuidoostenwind 2 tot 4 Beaufort (zwak tot matig). Vandaag en morgen aanhoudend fraai strandweer met veel zon. Van onze weerkundige medewerker De zomer weet van geen ophouden. In het binnenland wordt het plaatselijk dertig of eenendertig graden, hl Hel sinki. was het gistermiddag om vier uur 27. in Stockholm en Londen 29 graden. Parijs meldde 30, Tunis 31, Madrid 35 tegenover Warschau 22 en Moskou 17 graden Celsius. Nice rap porteerde 26 graden met onweer en neerslag. De animator van het fraaie zomerweer, een 1025 millibar sterk ho- gedrukgebied boven Scandinavië, is zeer stabiel Tegenhanger is een vlak lagedrukge bied van 1015 millibar ten noordwes ten van Frankrijk. Het verplaatst zich met verspreid onweer, onder andere op de Kanaaleilandenin noordweste lijke richting en vormt dus geen be dreiging voor het weer hier te lande. Naar het voorbeeld van zomers met bestendige allure ontwikkelt zich bij de Azoren een nieuwe hogedrukcel en stijgt de barometer in midden-Rusland in een oude depressie: 1010 millibar. Onweerskernen zijn in ontwikkeling boven Frankrijk, noord-Italië en Zwit serland, maar pas tijdens het weekein de neemt de onweersneiging later op de dag in Nederland toe, het eerst in het zuiden. Uit de jaren veertig heb ben wij al gevallen dat de over schakeling van het warme Scandinavi sche hogedrukgebied op een wat fris ser Azoren-maximum 'blank' verliep, dit is zonder bewolking van betekenis en met weinig of geen buien. De luarmteperiode van augustus 1955 iverd wel onderbroken door zwaar on weer en hagel: Soesterberg 29 mm, Siddeburen 50 mm op de 27ste augus tus maar het was allemaal erg plaat selijk. In de alinea over zomerse en tropi sche dagen van gisteren zijn een paar onjuistheden geslopen. Hier enkele cijfers zoals ze zijn moeten. De lang ste onafgebroken periode met zomerse dagen van 25 gr. celcius of warmer in De Bilt leverde 1947: 17 zomerse da gen waarvan vier tropische (11 tot en met 27 augustus). Nummer twee is 1932: 12 zomerse dagen waarvan twee tropische (10 tot en met 21 augustus). Pas wanneer wij de reglementen niet al te formeel nemen, is 1911 uitge sproken ivinnaar: 23 zomerse dagen waarvan 10 tropische (20 juli tot en met 14 augustus), echter.drie keer onderbroken door maxima van 23 gr. (twee maal) en 22 gr. (een maal). Men spreekt van een tropische dag als hij dertig graden celsius of war mer is. HOOG WATER 17 augustus: Vlissingen: 3.49-15.48: Haringvlletslulzen: 5.20-17.09; Rot terdam: 6.31-18 31; Schevenlngen: 4.48-17.12; IJmuiden: 5.25-17.49; Den Helder: 9.51-21.49; Ilarlingcn: 12.01Delfzijl: 1.53-13.54. onder redactie van loessmit Gewoonlijk valt het volk in drie groepen uiteen als de staatsloterij trekt:de gelukkigen die een echt lot uit de loterij blijken te hebben getrokken, de mensen die er niet koud of heet van worden omdat ze nooit aan loterijen (willen) mee doen en de ongelukkigen die wéér niets gewonnen hebben. Vanmorgen is er nog een categorie extra: die van de mensen die knar setandend moesten toekijken, hoe anderen een prijs in de wacht sleepten die misschien de hunne had kunnen zijn. Want honderden, misschien wel duizenden spelers - hoeveel precies is op dit moment nog niet na te gaan - hebben wel een lot betaald, maar niet gekre gen. Dat zijn de mensen die het zich voor 't eerst lekker makkelijk ivilden maken f25 of een veelvoud daarvan op het gironummer van de staatsloterij stortten en in hun luie stoelen afwachtten tot ze hun afschrijving plus lotnummer thuis zouden krijgen. Gisteren, de eerste trekkingsdag, hadden ze dat nog niet ontvangen. Dus belden ze verontrust het hoofdkantoor van de staatsloterij op, waar een door al die belletjes afgematte juffrouw door de staats- telefoon riep dat het daar een heksenketel was, vertelde dat de overschrijvingen vóór 3 augustus binnen hadden moeten zijn, dat veel mensen dat weliswaar niet konden toeten maar dat er nu niets meer aan te doen was en dat hun geld automatisch zou blijven staan tot de septemberloterij. Is de staatsloterij de overgang van zes naar elf per jaar boven het staatshoofd gegroeid? Dat valt al lemaal nogal mee, zegt voorlichter Gordijn van het ministerie van fi nanciën. Wel zijn er wat pro bleempjes met de giroverkoop: de mensen die gewoonlijk per giro een lot bestellen, krijgen een strookje van de PTT waarop hun lotnummer staat. Het kan zijn dat dat nummer niet duidelijk is over gekomen of er zelfs helemaal niet op stond, maar de lotnummers lig gen wel vast. In een aantal geval len moet het dus mogelijk zijn dat mensen die automatisch gireerden, achteraf nog een prijs blijken te Hollandse molens zijn, vooral bij de Amerikanen, nog steeds erg in trek. Speciaal 's zomers krijgt de vereniging De Hollandsche Molen, ,soms via de vereniging van Ameri- kaanze zakenlieden in Nederland, brieven en telefoontjes van Ameri kanen die ons land 'gedaan' heb ben en nu thuis ook best zo'n aar dige molen voor de deur of, in plaats van een kabouter, in de tuin willen. Zoals die man die onlangs uit Flo rida even opbelde om te zeggen dat hij graag tienduizend dollar voor een echte windmolen wilde neertellen. Zo van: pak maar in en stuur 'm op. De man moest teleur gesteld worden. De molens in ons land zijn beschermd en een monu ment mag je nou eenmaal (geluk kig) niet zo maar uitvoeren. In 1965 is dat wel gebeurd - naar Hol land in de staat Michigan - maar dat was dan ook meteen de eerste èn de laatste keer. Vorig jaar heeft de Canadese stad Winnipeg ook een exemplaar gekocht via de Hol landsche Molen, maar dat was ei genlijk geen echte Hollandse mo len: de kapconstructie was in Duitsland gekocht, in ons land ge revideerd en vervolgens naar Cana da verscheept, samen met een Ne derlandse molenbouwer, die dë rest er van Canadees hout aan bouwde. Dat grapje heeft 150.000 dollar gekost en zo'n molen zou de Amerikaan desgewenst wèl kun nen krijgen, heeft de vereniging hem geantwoord. Maar of hij een dergelijk bedrag ook graag over heeft voor een aardigheidje in de tuin heeft de Amerikaan niet meer laten weten. Rust blijkt niet alleen een moe mens, maar ook een ziek stuk na tuur goed te doen. De hei in de omgeving van de Posbank is er tenminste flink op vooruit gegaan. Door de steeds grotere vloed van toeristen was daar erosie gecon stateerd, waarop de vereniging van natuurmonumenten het gebied een rustkuur voorschreef. Resultaat: overal duidelijke tekenen van her stel, de roofvogels en dassen hand haven zich voortreffelijk en er zijn zelfs wat edelherten bijgekomen. hebben gewonnen. Maar wat er per giro wordt besteld is maar een fractie van de totale verkoop en zodoende blijft het een klein pro bleempje. En die mensen die voor het eerst gireerden, vormen samen weer een piepklein onderdeel in verhouding tot de vaste gireer- ders. Die hebben gewoon pech. In de oorspronkelijke tekst van de advertentie, waarin de nieuwe gang van laterij-zaken werd uit eengezet, schijnt de datum van 3 augustus gestaan te hebben, maar die is wonderlijk genoeg in de dagbladen niet overgekomen.. 'Ik geef toe', zegt de heer Gordijn', 'dat die advertentie ook wat laat is gepubliceerd. Dat was om tech nische redenen'. De verkoop in deze eerste loterij- jiieuwe-stijl is overigens 'bijzonder goed' gegaan, maar de kansen blij- ven even groot - of beter, even klein: één op de 100.000 om f25.000 tewinnen en één op de LSGO.OOO voor het halvemiljoen schoon. Puur geluk dus, en een geluk dat voor die 'nieuwe' gireer- rlers in elk geval niet is wegge legd. Een windmolen kan genoeg elek triciteit leveren voor verlichting en verwarming van hulzen en het is nog goedkoper ook dan via de gebruikelijke methode. Er was een hooggeleerde professor voor nodig om dit te bedenken: de Zwitser Marcel Jufer uit Genève, die met zijn assistenten op het Wcstduit.se eiland Syit een wind molen bouwde. Wei een heel nieuw type van twaalf meter hoog en met stalen wieken. En al ziet het er niet naaar uit, het gevaarte weegt toch nog zo'n twaalf ton. Het is ook met verlokkcleljke plaatjes opgesierd, maar dat heeft ip zichzelf natuurlijk niets met de doelmatigheid te maken. Prof. Ju fer begon met onderzoekingen naar nieuwe energiebronnen, om dat de oude zo langzamerhand uit geput dreigen te raken. Als gevolg van de schaarste aan rundvlees en de stijgende levens- middelenprijzen in de Verenigde Staten neemt de veedieverij in Ca- lifornië sterk toe, sterker dan uit de officiële cijfers blijkt Dat be weert William B. Staiger, woord voerder van de veehoudersvereni ging van Californië. Hij meent dat er aan het probleem twee kanten zitten: 'Ten eerste is vlees schaars, waardoor het publiek het niet meer zo makkelijk kan kopen, én ten tweede is de prijs zo hoog dat de veedief er betere prijzen voor kan maken dan voorheen. Of hij het nu steelt om het mee naar huis te nemen of om het te verko pen is niet bekend, maar in elk ge val is zijn drijfveer sterker dan vroeger'. In de eerste helft van dit jaar heb ben dieven volgens een officiële statistiek 124 stuks vee in de Cali- fomische weiden geslacht. Veehou ders hebben opgave gedaan van nog eens 2701 gevallen van vermis sing, weglopen of diefstal van vee in dezelfde periode. De veeboeren overwegen daarom een paritculiere bewakingsdienst in te stellen. Van januari tot juli zijn er 62 veedieven gearresteerd, die op een flinke gevangenisstraf kunnen re kenen. Waarmee ze overigens heel wat beter af zijn dan te worden gelyncht, wat volgens cowboyboek jes mode was in de tijd dat het Westen nog wild was. 'Uw piza was inderdaad taai, meneer. Simpkins gaf u een kurk-ondcr- eetter.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7