ergers vandaag naar zee geland toestel NCOOV distantieert zich van Erefront nieuwe oogst roeiende vraag naar ksstudietoelagen Appels uit Ruigoord Zeven van de tien huurders noemen hun huur redelijk Postzegel bij jubileum rs\odlancling marinevliegtuig vlak voor kust it PTT zorgt voor buitenbussen bij nieuwe woningen Tijdelijk 1.84 Nota gevraagd over gratiebeleid VVDM Naar verhouding veel ouderen vinden huur hoog Booy Clean Onderofficieren: niet als leden, maar als staatsburgers deelnemen HOTEL- RRANGEMENTEN wyncwiAiRiTEfr donderoag i6 Augustus 1973 BINLVFAJJAND rr3/K5 et|nze Haagse redactie vei EN AAR Het bergingsbedrijf Smit Tak is vanochtend voor 35 [t bij Wassenaar begonnen niet de berging van de Brequet At- >ijï van mai*ine luchtvaartdienst, die daar gisteren een nood- g op zee maakte. Deze spectaculaire landing, de eerste die in vliegtuig van dit type ooit op zee is gemaakt, was nootlza- omdat het hoogteroer niet goed werkte. D enoodlanding slaag- vo en verwachting, geen der veertien bemanningsleden liep enig g ?P- cht in berging slaagt zal het toestel edik n°g naar Den Helder worden 2( it. Een speciaal ingestelde com- is gisteren al met het onder- aar de mogelijke oorzaak van itvi eet begonnen. De commandant ge marine luchtvaartdienst schout Ie 1 ht R. J. Idzerda verklaarde gis- m 1 het voorval geen aanleiding irei de andere acht Brequet Atlan- 45 irover de MLD beschikt aan de te houden voor een controle hoogteroer. 'Ik beschouw deze •on ig van de hoogtebesturing als Hid rer incidenteel geval', zei hij. ure juet Atlantic was gistermorgen rpe normale onderhoudsbeurt van- iesi vliegveld Valkenburg opgeste- 1 k ir een proefvlucht. De gezag- bai was de kapitein-luitenant ter Hoi ;er S. C. Gooszen uit Oegst- 2 jaar en vader van drie kin lij vertelde ons na zijn terug- aS Valkenburg: -rviren op 20 mijl ten westen van denn boven zee bezig met een eg< ar ongeveer een hoogte van 10 na-;r. We vlogen op de automati ng: oot. Op een hoogte van 8 kilo- :lze noest ik die uitschakelen om <1 rectie op de snelheid toe te Tot dan toe functioneerde het joer goed. Toen ik na die cor- au e automatische piloot weer in- le le, bleek de neus van het toes- 506 loog te gaan. Alleen door de h uppel helemaal in de voorste s brengen konden we zien dat 11 teroeren niet goed ten opzich- 1 elkaar stonden en vast bleven hui ht, signaal erder Gooszen gaf daarna zijn t Jing direct opdracht zich klaar n om het toestel per parachu- srlaten. Tevens seinde hij een «haal naar de verkeersleiding niphol, waarop de vliegroute Atlantic naar de basis Valken- ;ovcPor de civiele en militaire ver- ■llders werd vrijgemaakt. Gezag- Gooszen besloot echter toch dlanding op zee te maken, d et de eet begon het toestel anii te verliezen. Dat kon niet an- nt als ik het motorvermogen ;pj e steeg het te snel. Ik kon op enblik drie dingen doen. De nogelijkheid was om het toes open zee te laten vliegen en uit te springen. Het probleem ig iter dat de bemanning door de hipe snelheid dan te ver van el- het water terecht zou komen, or de redding zeer bemoëilijkt len. Daarbij kwam dat ik het Tl nze onderwijsredactie INGEN Steeds meer ouders vragen bij het ministerie van I""4 djs een tegemoetkoming in de studiekosten van hun school- kinderen. De afdeling rijksstudietoelagen in Groningen roor het aanstaande cursusjaar dertig procent meer aanvragen biofrig jaar. E: toestel niet meer op de automatische piloot kon zetten omdat het dan weer snel ging stijgen. De piloot, die dan als laatste de kist zou moeten verla ten, liep daardoor het grote risico er niet meer uit te kunnen komen. Het toestel verlaten bleek ook niet direct nodig omdat de Atlantic nog redelijk bestuurbaar bleek. De tweede mogelijkheid was doorvlie gen naar Valkenburg. De landing zou echter grote risico's met zich mee brengen. Bij dit toestel is 't zo dat de snelheid aanzienlijk vermindert als het landingsgestel naar beneden gaat. Dat wordt dan opgevangen door meer gas te geven, maar dat kon niet om dat de kist dan weer ging stijgen. Daardoor bleef alleen de laatste moge lijkheid, een landing op zee over. Het voordeel daarbij was dat er zich, toen het toestel laag over de zee scheerde, een soort luchtkussen tussen het wa ter en het toestel vormde, waardoor de snelheid aanmerkelijk kon worden verminderd zonder als een baksteen in het water te vallen,' aldus de ge zagsvoerder. Druk strand De Atlantic kwam desondanks toch nog met een snelheid van 180 kilome ter per uur op het water terecht, an derhalve kilometer uit de kust voor het zeer drukke Wasenaarse strand. De bemanningsleden waren in staat door de al van te voren ontzekerde luiken, het toestel snel te verlaten. Zij werden opgepikt door bootjes van de reddingsbrigade op het strand en vervolgens door helicopters naar vliegveld Valkenburg overgebracht. Het toestel, dat volgens de gezagvoer der 'total loss' moet zijn, bleef buiten verwachting lang drijven 'dat kwam waarschijnlijk omdat geen van de in gebouwde luchtkussens, in de vorm van tussenschotten, werd vernield, 'meent gezagvoerder Gooszen. Duikers hebben later het toestel van nog meer drijfvermogen voorzien om het voor zinken te behoeden. De stemming aan boord was tijdens de noodlanding niet paniekerig, maar natuurlijk zaten we allemaal wel in spanning,' vertelde de gezagvoerder. 'Toen iedereen er eenmaal uit was kwamen de grapjes 'zullen we de kar- bonaadjes in de kist nog even gaan halen' alweer los. De tweede vlie ger Majoor F. Eckhardt, die het toes tel bestuurd had, wilde graag met de eerste boot naar het strand. Hij wist dat zijn vrouw 's ochtends naar het Wassenaarse strand voor een dagje zonnen was vertrokken. Zij had de landing uit de verte gezien en stond e vorige cursus kreeg het mi- 275.000 aanvragen, waarvan er werden toegewezen. Dit jaar elt het ministerie 350.000 aan- en het is te verwachten dat t aantal uitkeringen (vorig jaar ljoen) flink zal stijgen. 70,"i nisterie heeft nog geen afdocn- yjjl daring voor al die nieuwe aan- Het kan zijn dat de verhoging !t schoolgeld een rol speelt, zijn ook de studienormen )ot"ind. Kinderen die niet meer ®.Sj htig zijn, kunnen nu een keer zitten zonder meteen hun toe- verliezen. In hun hele school- kunnen ze zelfs drie maal 'en: eenmaal in de leerplichti- een maal daarna, en dan ook 1 keer als ze voor hun eindexa- Hen. wijl s het ministerie zal ook de ver- g van de voorlichting het aan- ivragen vergroot hebben. 'En ien zijn de mensen nu meer leger attent op de mogelijkheid krijgen'. Tenslotte speelt een van de aanvraagprocedure waardoor meer aanvragers in puter terecht komen dan er in Van onze parlementaire redactie DEN HAAG —De PTT stelt desge wenst voor de eerste maal een buiten brievenbus beschikbaar en verzorgt de plaatsing voor de op 6 oktober 1972 bestaande en in aanbouw zijnde wo ningen die daarvoor qua ligging in aanmerking komen. Dit antwoord mi nister Westerterp van verkeer en wa terstaat op vragen van het Tweede Kamerlid Schouten (ARP). De minister deelt voorts mee, dat een begin is gemaakt met een inventarisa tie - onder andere bij woningbouwcor poraties - van het aantal woningbrie venbussen dat op 6 oktober zal moe ten zijn aangepast aan de geldende normen voor de afmetingen. Dat de PTT de invoering van de bui tenbussen heeft willen bekostigen, is volgens de bewindsman een uitzonde ring, omdat het hier gaat om een wij ziging van het servicepatroon. De aan passing van woningbrievenbussen is volgens minister Westerterp een wo ningverbetering, omdat vergroting van de gleuven voordelen met zich meebrengt, daar dan bijna alle stuk ken kunnen worden bezorgd. NOORDWIJKERHOUT De zevenja rige Eric Romijn is overleden nadat hij met zijn fiets tegen een auto ge botst was. (ADVERTENTIE) 3 AARDBEIEN CONFITURE DEN HAAG Het PPR-Kamerlid Jurgens heeft de ministers van justitie en van defensie gevraagd de Kamer een nota te zenden over het gratie beleid ten aanzien van de WDM- militairen. Hij vraagt die nota tegelijk met de publikatie van de te verwach ten koninklijke besluiten over deze gratieverzoeken. Deze foto maakte Fred Passchier uit Rijnsburg van het verongelukte marine-toestel, kort voordat het op zee neerkwam. hem al in de branding op te wachten. Schout bij nacht Idzerda verklaarde later dat de vlieger de enig juiste be slissing had genomen door op zee te landen. Hij ontkende dat het manke ment enig verband zou kunnen hou den met de verschijnselen van corro sie die in het voorjaar van 1972 wer den ontdekt. Die verschijnselen wer den toen verholpen. De negen Brequet Atlantics werden in 1971 bij de marine luchtvaart dienst, in gebruik genomen. Het toes tel kost 22 miljoen. De Atlantic werd in NAVO-verband verder ontwikkeld. Het heeft de opsporing en bestrijding van onderzeeboten op lange afstand tot taak. De Brequet Atlantic is in staat patrouillevluchten van 7500 ki lometer te maken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ongeveer zeven van de tien bewoners van huurhuizen menen dat zij een redelijke huur betalen. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie ingesteld heeft. Achttien procent van de onder vraagden vond de huur hoog, 69 procent redelijk, twaalf procent laag. Eén procent had er geen me ning over. Het NIPO ging ook na hoe er in verschillende inkomensgroepen over de huur gedacht werd en daarbij bleek dat de meeste tevre denheid over de huren gevonden wordt onder de mensen die tussen de duizend en vijftienhonderd gul den per maand verdienen (77 pro cent van die groep vindt de huur redelijk). Onder de duizend gulden per maand is de tevredenheid iets kleiner (64 procent), boven de vijftienhonderd gulden ook (66 procent). Zoals haast te verwach ten viel blijkt dat onder de 'lagere' inkomens méér de mening heerst dat men een hoge huur moet beta len: onder de duizend gulden per maand is 24 procent die mening toegedaan, daarbóven twaalf'der tien procent. Wat de leeftijd van de ondervraag de huurders betreft: de mening dat men een redelijke huur betaalt komt naar verhouding het meest voor in de leeftijdsgroep van 35 tot 55 jaar; van hen is 72 procent wel over de huur te spreken. Het laagst is dit percentage in de groep 18- tot 25-jarigen: 62 pro cent. Nog een opvallende uitkomst van dit onderzoek: de overtuiging dat men véél huur moet betalen heerst naar verhouding het meest onder de mensen van 65 jaar en ouder (24 procent van hen noemt de huur hoog). Ook onder de jeug digen zijn er nog heel wat die die mening delen: tussen de achttien en 35 jaar achttien k negentien procent, welk percentage in hogere leeftijdsgroepen daalt, tot twaalf voor de groep 55- tot 65-jarigen. Uit het NlPO-onderzoek blijkt niet dat er grote verschillen bestaan tussen de mening van huurders in gebieden waar de huren 'vrij' zijn en in gebieden waar dit niét het geval is. Het onderzoek werd inge steld onder 550 mensen, over het gehele land. Bewoners van het door Amsterdamse opspuitingen bedreigde dorpje Ruigoord hebben gisteren op de I)am appels, die afkomstig zijn uit boomgaarden, die door Amsterdam zijn opgekocht voor de industria lisatie uitgedeeld. 'Ze staan te rotten of ze wachten op de bulldozers'. Ook het gemeentebestuur kreeg appels aangeboden. Op de foto; een inwoner van Ruigoord biedt burgemeester Samkalden een paar appels aan. (ADVERTENTIE) Vervolg van pagina 1 De eenmansactie van de heer F. Nooit- rust tegen zijn ex-werkgever, het tankschoonmaakbedrijf, is mede door deze actie aan het uitgroeien tot een omvangrijk schandaal. Na de beschul digingen over milieuvervuilende prak tijken aan het adres van Booy Clean heeft de heer Nooitrust steun gekre gen van een oud-werknemer, de heer H. Hoogendoorn en een gepensioneer de havenmeester van de rijkshaven dienst de heer Th. Catersels. Inmiddels is ook het Centraal Actie comité Rijnmond in actie gekomen. In een pamflet aan de werknemers van het schoonmaakbedrijf roept het CAR op niet langer te blijven meewerken aan de milieuverontreinigde activitei ten van het bedrijf. De heer Hoogendoorn zegt, evenals zijn oud-collega Nooitrust meermalen ooggetuige te zijn geweest van het spuien van giftige stoffen. De heer Hoogendoorn was tot het begin van dit jaar werkzaam bij Booy Clean. Volgens hem tekende men zijn eigen ontslag als men een opdracht voor het lozen van stoffen in het water weiger de. De heer Nooitrust nam volgens zijn zeggen ontslag omdat hij niet langer kon aanzien dat zijn baas het milieu vervuilde. De heer Catersels is er al evenzeer van overtuigd dat Booy Clean illegaal olie aan boord zet. "Hoe is het anders uit te leggen als een schonomaak- scheepje met een capaciteit van 80 ton een tanker moet cleanen waar zo'n 500 ton vuil inzit?' Volgens de gepensioneerde rijkshavenmeester neemt het bedrijf te veel hooi op zijn vork ter wille van verdiensten. Toen de tankers groter werden, is Booy niet meegegroeid met als gevolg een tekort aan opslagfaciliteiten. In 1962 maakte de heer Catersels een dubbel proces-verbaal op, toen de Lyto V werd schoongemaakt door een schip van Booy. Dit gebeurde op een verboden plaats, aldus de heer Cater sels, en rondom beide schepen lag een dikke laag olie die niet afkomstig was van de Lyto V. Diezelfde avond werd ik door de heer Booy opgebeld waar bij hij mij waarschuwde het proces verbaal niet door te zetten, omdat hij anders alles in het werk zou stellen om mij werkloos te krijgen. De recente onthullingen over vervui lende praktijken in de haven komt voor het heer Catersels overigens niet onverwacht. Het wachten was immers alleen maar op iemand die de durf zou hebben zijn mond open te doen. Vandaar dat hij er van overtuigd is dat er 'nog meer vuil boven zal ko men drijven.' Over de hele affaire zijn inmiddels vragen gesteld door het socialistische gemeenteraadslid G. Schilder. Hij vraagt B en W hoe het college de ac tie van de heer Nooitrust en de zij nen waardeert en op welke wijze deze waardering tot uitdrukking zou kun nen worden gebracht. maxima bekend voor de studietoela gen, zowel voor het voortgezet als voor het hoger onderwijs. De tege moetkoming voor thuiswonende scho lieren is dit jaar maximaal 230 gul den. Daar kan nog een reiskostenver goeding bij komen tot maximaal 600 gulden. De toelagen voor studenten aan de universiteiten en instellingen van ho ger beroepsondersijs zijn verhoogd met ruim acht procent. Het maximum voor universitaire studenten wordt 6130 gulden en daar komt dan nog een toelage voor college- en inschrijf geld bovenop. els zijn nu ook de nieuwe (ADVERTENTIE) van 15-9-'73 tot 1-1-74 3-dg« reis vanaf f 45, 5-dgs reis vanaf f 85, 8-dgs reis vanaf f 136,— '••P. 4 en 7 dagen volledig pension bootvervoer) ^lichtingen en boekingen: VVV-TEXEL Postbus 3 Den Burg 02220-2844 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De NCOOV (nationale christen onderofficieren vereniging), doet als vereniging niet mee aan de actie Erefront op 6 september a.s. De actie Erefront is, zoals bekend, een particulier initiatief om meer relief te geven aan bet militaire eerbetoon ter gelegenheid van bet ambtsjubileum van koningin Juliana. Als zodanig is "Erefront' een reactie op de plannen van de regering, die de militaire representatie sober wenst te bonden. De actie 'Erefront' kwam tot stand op initiatief van de ver enigingen 'Ons Leger', Onze Vloot' en 'Onze Luchtmacht'. De vereniging van onderoffi cieren NCOOV reageert in haar vandaag verschenen blad 'De Banier' onder meer met de opmerking dat het initia tief voor 'Erefront' een poli tieke achtergrond heeft. De actie 'kan daardoor een bij smaak hebben die niet past in de democratische verhoudin gen die wij in ons land ken nen'. Uiterst rechts De vereniging schrijft verder: 'Daarnaast kan dit initiatief aan de hand van de publica ties (in de dagbladpers) wor den gekwalificeerd als een ak- tie van uiterst rechts, of als een weerwoord op de uiterst linkse tendenzen in de huidi ge maatschappij'. Naar het oordeel van de NCOOV is de politieke achter grond het besluit van de rege ring om voor de totale krijgs macht bij dit jubileum slechts plaats toe te kennen aan ca. vijfhonderd man. De regering is namelijk niet geporteerd voor groots opgezette militaire demonstraties. De NCOOV heeft wel kritiek op deze sobere plannen van de regering en constateert: 'Een en ander komt wel bijzonder vreemd over gezien tegen de achtergrond van het zestigja rig bestaan van de Koninklij ke Luchtmacht (vliegshow Deelen) en de gehouden vloot dagen bij de Koninklijke Ma rine (in Den Helder), waar voor bij honderdduizenden mensen belangstelling be stond'. De vereniging meent welis waar dat de tijden van groots opgezette militaire demonstra ties voorbij zijn, mar dat het zilveren jubileum van konin gin Juliana toch een uitzon derlijke zaak is, die niet te vergelijken valt met comman do-overdrachten, beëdigingen, etc, kortom, met gelegenheden die voorheen met veel militair vertoon gepaard plachten te gaan. De NCOOV heeft van haar le den voldoende reactie ontvan gen om te kunnen constateren dat 'velen de mening zijn toe gedaan dat voor de krijgs macht bij dit jubileum een grotere plaats ingeruimd dient te worden'. Niet als vereniging Men meent echter uit de uit nodiging van het comité Ere front te moeten opmaken dat de NCOOV als vereniging is uitgenodigd, cn dat voor de NCOOV dan ook langs de rou te van paleis Huis ten Bosch naar de Grote Kerk een apart vak is gereserveerd. Tegen die manoeuvre heeft de NCOOV 'ernstige bezwaren, omdat de leden die daaraan (aan Erefront) wensen deel te nemen (-) niet als leden, maar als staatsburgers uiting beho ren te geven aan die trouw en aanhankelijkheid'. De laatste woorden, 'trouw en aanhankelijkheid', zijn afkom stig van het comité Erefront, dat haar doelstelling met deze woorden omschreef. Erefront is namelijk opgezet 'als uiting van trouw en aanhankelijk heid' aan koningin Juliana. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van ko ningin Juliana zal de PTT een postze gel op 4 september uitgeven voor Ne derland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Het ontwerp is van de Amsterdamse Pieter Brattinga, die ook de statuut zegels uit 1969 en de prins Bernjiard- zegels uit 1971 ontwierp. Op de jubi leumzegel - afmeting 39x39 mm - is ko ningin Juliana weergegeven. Pieter Brattinga is bij de afbeelding uitge gaan van een foto die prins Claus enige tijd geleden van haar maakte. De Nederlandse zegel zal een waarde hebben van 40 cent en is verkrijgbaar tot 6 oktober op alle postkantoren Daarna zolang de voorraad strekt. De beeltenis van koningin Juliana is aan de bovenzijde gemarkeerd door een rood-wit-blauwe baan en aan de rech terzijde door een verticale oranje baan. De Surinaamse zegel heeft een waarde van 30 cent en de horizontale baan is versierd met vijf sterren, de vijf bevolkingsgroepen symboliserend. De Antilliaanse zegel krijgt een waar de van 15 cent. Hierbij wijkt ook de horizontale baan af. Deze is wit- blauiv-wit met zes sterren, vertegen woordigend de zes eilanden. Tevens is de verticale baan rood. De geldig heidsduur van alle zegels is onbe perkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5