rijdend Bijbelhuis Vandaag] iiiiiiiiiiiiniiiii Kerk neemt afstand van verschijningen in Peru Moeilijk werk met veel nieten Trouw K wartet Instructie boekje bij de tijd Kerk werkt samen met regering bij 'screening' bezoek Z.-Afrika Helpers Dom Helder Camara in gevangenis Kerk steunt weigeraar bombardementen Ministers privé vrije kerkleden Jongen verdronken Beroepingswe fllsillfil Nieuwe boek Dalai Lama naar Nederland TROUIW/tKWiARTETT DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 KERK/BINNENLAND door Ton v. d. Hammen Met de bijbel langs de deur. Moei lijk, ondankbaar werk. Met veel nieten. Het Nederlands Bijbelge nootschap doet dat nog dagelijks. Met een 'Rijdend Bijbelhuis' en een vaste man, die in zijn gespe cialiseerde boekwinkel op wielen een vrij uitvoerige voorraad bij bels in allerlei vertalingen en verder met de bijbel verband hou dende boeken aan boord heeft. Het meest verkocht: bijbels van statenvertaling tot en met om gangstaal. Verder kinderbijbels en in deze tijd natuurlijk het Liedboek voor de Kerken. Wil colportage nog? In zijn eenvou digste vorm wel, mits je die goed voorbereidt Dat doet het NBG door elk jaar opnieuw een landelijk pro gramma op te stellen, het in stukken te knippen en aan zijn districtssecre tarissen door te spe'len. Je zou hen geëngageerde duizendpoten kunnen noemen. Een van hun taken is te zor gen dat de colportageprogramma's kunnen worden uitgevoerd. Want de tijd dat plaatselijke kerken spontaan om de bijbelwagen (s)' er waren er in het verleden meer vroegen, schijnt lang voorbij. Goed, zij benaderen daarvoor de plaat selijke NBG-afdelingen en door deze de kerken. Zo mogelijk wordt ook de rk kerk erbij betrokken, die in de Ka tholieke Bijbelstichting zijn eigen or ganisatie heeft, waarmee het NBG nauw samenwerkt. Vanaf de kansel en in het kerkblad worden vrijwilligers opgeroepen, die zich na min of meer aandrang, soms spontaan, maar toch ook vaak schoorvoetend melden. In structie- en propagandamateriaal ko men binnen. Er volgt meestal nog een voorbereidingsavond. Algdmene aan kondigingen worden aan de plaatselij ke bladen aangeboden. En tenslotte verschijnt de heer Gerrit de Kruyf met zijn bijbelauto. De colportage kan beginnen. Nu vergt het werk geen legioenen., Het kan met vier, zes, acht mensen. De meesten doen het een morgen of een middag, sommigen een hele dag. Het zijn overwegend vrouwen per jaar zo'n drie- tot vierduizend om dat die zich het best overdag vrij kunnen maken. Oudere, van de in el ke gömeentd wel bestaande kern 'op wie dominee nooit of bijna nooit te vergeefs een beroep doet'. Maar geluk kig toch ook spijkerbroek-jongeren blijken 'zich het evangelie niet te scha- Moed Die ouderwetse uitdrukking past hier heel best. Want je moet toch wel van de opdracht overtuigd zijn wil je er aan gaan staan, letterlijken met zo'n zware tas gaan lopen. Tussen haakjes: waarom niet rijden, want er zijn toch van die handige tassenwagentjes? Heel concreet gezegd wordt er geloof gevraagd, dat je onder meer de moed moet geven vaak tdgen beter weten in, ook van broeders en zusters die het allemaal niet meer zo zien zitten, LIMA (PA) De vicaris-generaal van de r.k. bisschop van Chiclayo (Peru) heeft verklaard, dat de zg. Maria-ver- schijningen, vorige maand in het dorp je Olmos, niet geloofwaardig zijn. In een interview met het blad Ojo zegt de vicaris, eerst helemaal niet op de zaak te hebben willen ingaan, maar nu wel te moeten. De beweging onder het volk neemt gevaarlijke pro porties aan. Stromen mensen, onder wie vele zieken, trekken naar het dorp, waar zij een herhaling van de ver schijnselen verwachten. Maria zou ver schenen zijn aan het meisje Teodora Torres. SOORT TANK MET INFANTERISTEN «r De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. 'Tussentijds overleg met enkele deelnemers welke route verder zal worden gevolgd. In het mid den de man van het Rijdend Bij belhuis, de heer G. de Kruyf. mee te doen. Verder: zelfoverwinning, vrijmoedigheid, incasserings- en uit houdingsvermogen. Dat laatste ook, want na zo'n uurtje of drie kom je bekaf thuis. Zo'n sjouwende groep bezig te zien ontroerde me en deed me denken aan een oprukkend legeronderdeel, zoals ze, met in hun midden de bijbelwa gen, de ene straat na de andere na men. Een tank met infanteristen W32r, voorzover zich hier in alle een voud een legertje manifesteerde dat heil wilde brengen door namens dd kerken de bijbel te presenteren. On waar elke vergelijking gaat mank omdat na elke straat deze bepaald geen veroverd gebied is. Behalve in de grote steden is sprake van redelijke resultaten. Als de hoofd bedoeling verspreiding van het evan gelie is, kan je die uiteraard aan de afzet meten. Die komt naar ik heb be grepen gemiddeld neer op zo'n vijftig uitgaven per dag. Er is wel sprake van een nogal grillig patroon. Je hebt dagen van wel vierduizend en weken van op z'n best zeshonderd gulden, weet meneer De Kruyf me te melden. Ja, hij beslaapt bijna elke dag £5en an der particulier, nooit een hotelbed, vaak onder pastoraal dak. Wel knipt hij woensdagmiddag als regel de week door voor z'n gezin in Benschop, om donderdagsmorgens weer vroeg pre sent te zijn. Hij is begin dertig, doet het werk met overgave en blijkt uit een onverwachte hoek te komen: be gon als werknemer in de landbouw, had jarenlang een melkhandel in Utrecht, wat in zoverre nog een paral lel heeft, dat hij nu 'brood voor het hart' aan huis brengt. Leiding Roeping? Hij denkt even: nee, ik zie er meer leiding in. In zijn optreden geeft hij de indruk een ongecompli ceerd christen te zijn. Iemand van een ontwapenende eenvoud, die zijn medewerksters bdscheiden raad geeft, zo nodig moed inspreekt, ze routineus met de ogen volgt en precies op het juiste moment opduikt in de buurt van degene die hem nodig heeft, bij voorbeeld omdat gevraagd wordt of een bepaalde uitgave al of niet in voorraad is? Kunnen de mensen dan niet naar een boekhandel gaan? Kunnen wel, maar in de praktijk blijkt toch nog altijd drempelvrees en ook wel een zekere noncalance: al een tijdje van plan 'Groot nieuws voor u' of 'Hulp voor de bijbellezer' te kopen, maar hoe gaat dat, het kwam er niet van. Kortom, via het 'Rijdend Bijbelhuis' wordt er nog heel wat onder de men sen gebracht, dat er anders nooit zou komen. Bij kerkmensen en van de kerk vervreemden die niet èlle be langstelling hebben verloren. Toen ik m'n dagje meeliep merkte ik dat er in zo'ri colportage ook het mo ment van een kort, noem het pasto raal, appèl zit onder het motto: Léés de bijbel. Soms kon zo'n gesprekje even uitlopen wat natuurlijk wordt meegenomen, maar het is bij deze me thode, die het NBG colportage in A- stijl no'drnt, begonnen om de eenvou digste opzet: de verkoopactie. Nazorg Maar al te graag zou het bijbelgenoot schap meer werken in de B-stijl, die dieper graaft en zich over een heel seizoen kan uitstrekken. In dat geval beginnen de voorbereidingen met groepsgesprekken, waarin de vrijwilli- Het NBG heeft een alleraardigst instructie boekje samengesteld, waarin het waarom en hoe van colportage aan de orde komt. Het instructieboekje heet 'Er is iemand aan de deur', leest prettig, ook al door de vlotte presentatie die mee door een aantal originele cartoons gestalte kon krijgen. Het bovenste plaatje slaat op de constatering: 'Oorspronke lijk betekent colporteren: om de hals dragen'. Het mannetje met de letter onder de arm die aanbelt beeldt de eenvoudigste vorm van colportage (stijl A) uit. Daarnast: een illustratie van de vraag die in het boekje wordt behandeld: 'wat doen we met een bijbel die over wijngaarden en schaapherders spreekt in ons ruimtevaarttijdperk?' Linksonder: samenwerking met rooms-katholieken in bijbelacties en tenslotte, onder rechts: 'Voor sommige mensen lijkt het geen verschil te maken, of hen een pak waspoeder dan wel de bijbel wordt aangeboden'. gers zich terdege voorbereiden op ge sprek waarvoor dan wèl ruim de tijd wordt genomen. Er is dan ook ruimte voor allerlei nevenactiviteiten, zoals een tentoonstelling, die het NBG kan leveren, voor teken- of opstelwedstrij den, voorlichtingsavonden. Men werkt dan met rapporten over gehouden ge sprekken, waarop de 'nazorg' weer in kan haken. Maar dit soort krachtsin- spanningdn blijken de meeste kerken. jammer maar waar, niet zo erg meer op te kunnen brengen. Een enkele uitzondering daargelaten, zoals on langs nog Delft. Bijbelacties van dit kaliber, waarvoor het NBG de blauw drukken zo ter beschikking kan stel len en verdere service kan verlenen, blijken tot groeiende kerkelijke activi teiten te leiden. Héhebben we in ons land niet overal plaatselijke raden van kerken? Bij geruchte vernam ik, dat er heel wat moeten zijn, die na enkele jaren raken 'uitgepraat', behalve dan nog over de reden van hun bestaan. Er zouden er zelfs al edn aantal zijn op geheven! In elk geval besluit ik maar met: in Amsterdam is het NBG, He rengracht 366. Het telefoonnummer is 02024 37 98. Vragen naar secretari aat binnenland. Je kunt nooit we ten. wreedheid tegen de schapen. Zij zul len u wel ontzien maar hun slachtof fers en de politieagenten hebben het er moeilijker mee. Den Haag A. Maan discussie gesloten) Waalkens (3) De 'ondervrager' van de heer Waal kens (AVRO's Televizier van 6 augus tus) mag 'overigens heel alert' ge- weest zijn (uw tv-recensent) hij zat er G6n3Q6 (2) ook duidelijk comfortabeler bij dan het kamerlid. Waar koopt men zo'n stoel? Rotterdam N. van der Blom een maand verschoven, ontlasting van de wegen, veel minder touringcars op de weg, vele vluchten van charter vliegtuigen vermeden, een of meer tankers minder op zee, een van de oorzaken van de druk op lonen en prijzen weggenomen, de zon schijnt ook hier en onze stranden zijn niet vuiler dan die langs de Middellandse zee. Amerongen P. Verburg De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu- blikatlc wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden - ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Prof. Van Hattum (slot) De gevolgen van de averechtse ge dragswetenschappen beginnen zich duidelijk af te tekenen. Het moet voor rovers en moordenaars natuur lijk prettig zijn geweest om door 'de prof' te worden berecht. Prof. Van Hattum, probeert u nou eens metter daad iemand in de maatschappij terug te brengen die van roven en stelen zo rijk is geworden dat hij op eerste stand leeft en bij hen in één ogenblik voor 250.000 gulden aan schilderijen kan worden gestolen. Zulke mensen voelen niets voor uw en mijn maat schappij. Zij hebben de hunne en daar voelen zij zich net zo lekker als maden in een kadaver. Zij lachen om u. Uw mildheid voor de wolven is Massamoord 'De grootste door Amerikanen ge pleegde massamoord': dit wordt van uit Amerika verkondigd en men doelt op de dertig vermoorde jongens in Texas. En de massale bombardemen ten (het triomfantelijke hoogtepunt: 'verhevigde bombardementen') op Vietnam? En de massale bombarde menten (het triomfantelijk hoogte punt: 'tot een maximum opgevoerd') op Cambodja? Amsterdam H. Wlelek Vakantie en milieu Een uitnemend artikel in de krant van 9 augustus over 'Test Aankoop'. Waterbeschaving en energieverbruik moeten getemperd worden, onnodige verpakking geweigerd. Maar één ding zou ik graag aan de orde zien gesteld: vakanties gemiddeld duizend kilome ter dichter bij huis. Een besparing van twee hektoliter benzine per auto, ée noodzaak van inruilen wordt dan P. van de Poel stelt (Tr/Kw van 9 au gustus) de vraag: 'Moeten we, nu in dividueel zalig worden onmogelijk lijkt, dan geloven in een God, die col lectief verloren gaan, zal toestaan?'- Zijn antwoord luidt: 'Beter is het ons vast te klampen aan de laatste zin van de bijbel: De genade van de Here Je zus zij met allen'. Wat heeft de heer Van de Poel weinig van de bijbelse genade begrepen. Op grond van Jo hannes 3 vers 16 weet ik dat ik niet verloren ga, maar eeuwig leven heb omdat ik in Hem geloof. Daarom is voor mij de zaligheld (en voor een ie der die Christus aanneemt) mogelijk geworden. De genade van de Here Je zus zij met allen betekent: met allen die door genade een kind van God zijn geworden. Dat spreek je ook niet meer van 'je vastklampen' aan zinnen uit de bijbel, maar dan wordt heel Gods woord een geweldige realiteit voor je. Den Haag U. Wiersinga Waalkens (2) Dat sommige goedgelovige mensen niet kunnen geloven dat de wreedhe den in Mozambique echt bedreven zijn kan ik best begrijpen. Maar dat PRETORIA De drie Afrikaans spre kende kerken van Zuid-Afrika hebben de regering toegezegd dat zij dn de toekomst zullen samenwerken met het ministerie van binnenlandse zaken iii een antecedentenonderzoek van over zeese kerkleiders voordat zij naar Zuid-Afrika worden uitgenodigd. Dit heeft de Zuidafrikaanse theoloog prof. dr. J. A. M. Heyns gezegd, die voor zitter is van het werkgezelschap van dogmatici dn Pretoria. Het was dit ge zelschap dat de Nederlandse prof. dr. H. Berkhof uitnodigde voor een serie lezingen. Na een gesprek met minister Connie Mulder van binnenlandse za ken zei Heyns dat hij het nog steeds niet eens is met de weigering van het visum voor prof. Berkhof. De minister was evenwel zeer begrijpend in deze situatie, zei prof. Heyns. wil niet zeggen dat het niet gebeurt Ga alleen maar na wat de oorlog aan beschaving heeft gebracht in ons land. Als Hitier zijn zin had gekre gen, was er nu niet één Israëliet meer op de aarde. Ik wil maar zeggen: over beschaving gesproken. Dat er tegen woordig gelogen wordt tot en met dat weet iedereen. Boskoop W. A. Gelderblom RECIFE Aartsbisschop Helder Ca mara gelooft dat de politie twee ka tholieke leken, die voor hem werkten, in het geheim gevangen houdt. De bei de leken worden reeds drie weken vermist. In het aartsbisdom Recife en Olinda denkt men algemeen dat dit bedoeld is als wraak voor de toe spraak van de aartsbisschop, waarin deze de Braziliaanse regering verge leek met het regime van Stalin en dat van Hitier. WASHINGTON (NC) Twee kerke lijke gezagsdragers in de Verenigde Staten hebben kapitein der luchtmacht E. Dawson (26) hun steun toegezegd, nu hij zieh moet verantwoorden we gens weigering een order tot het bom barderen in Cambodja uit te voeren. Mgr. John Dougherty, bestuurslid van de commissie voor vrede, onderdeel van de amerikaanse bisschoppencon ferentie alsmede pater J. Bryan Hehir van de amerikaanse Justitia et Pax hebben de beloofde steun schriftelijk aan Dawson bevestigd. Kapitein Dawson heeft 21 juni gewei gerd een bombardement in Cambodja uit te voeren, omdat hij meende dat dit moreel ongeoorloofd was en stra tegisch overbodig. Hij is naar de Ver. Staten teruggestuurd en wacht op de beslissing van het opperbevel der luchtmacht, of zijn zaak voor het mi litair gerechtshof zal worden gebracht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Zoals iedere Nederlan der zijn ook ministers geheel vrij om als leden van een kerk privé en in het openbaar hun opvattingen ken baar te maken. Premier Den Uyl ant woordt dit op vragen van het tweede Kamerlid, de heer Koekoek. De (rooms-katholieke) ministers Van Agt, Brouwer, Westerterp Van Keme- nade en Van Doorn hadden namelijk de 'open brief1 ondertekend over de schending van de mensenrechten in Mozambique. Zij deden dit privé, zon der medeweten en goedkeuring van het kabinet. Het Kamerlid voor de Boerenpartij vond dit kennelijk niet goed en stelde daarom zijn vragen aan de premier. ZEVENAAR Na langdurig dreggen heeft de Zevenaarse politie, met assis tentie van de rijkspolitie te water, in het 28 meter diepe baggergat aan de autoweg bij Duiven gisteren het stof felijk overschot van de 18-jarige Jim my Anamopa uit Zevenaar gevonden. De jongen was daar dinsdagmiddag gaan zwemmen. GETAL EN SUCCES ee De kerken worden vandaag eens geconfronteerd met de it naar getal en sukses. Aan predj" en ouderlingen wordt door so;b voorgehouden dat op die en nier de impasse waarin kerk^4 bevinden, doorbroken kan worqei eens is het een prediking in ou die redding moet brengen, da i een combo in de kerk, of een io wekkende veroormoediging. Djig meesters vermenigvuldigen ziel dag. Toen ik nog niet zo lang o( in het bijgebouw van een ke! verkeerde deur opende zag ik di eens gesteld voor een aantal die zich met yoga-oefeningen hielden. Op zichzelf is er nat"? niets tegen dat mensen in gei 4 impasse naar een uitweg zoek 11 der de indruk van slinkend g 0 verminderend sukses kan men vreemdste ideeën komen. Eiei wordt het wanneer deze heeln r' van de kerk uit de tweede herl de twintigste eeuw absoluut ga 01 den. Hun methode is dan de 1 waarvan heil te verwachten i" nieuw alles en je zult een w* Laat het charisma weer z'n kaij gen en de misère is over. In i tuatie is het goed nog eens i reeds lang heengegane B rabbijn Leo Baeck te luister* schrijft in zijn 'Das Wesen des i turns': 'In het bewustzijn van J gene van het bestaansbezit, v verbond met God, verwierf r joodse geloof sgemeente) kracht, anders te zijn, de wil te onderscheiden en tegen g( succes in niet van de wijs te Tegen getal en sukses in. NED. HERVORMDE KERK Beroepbaar: G. Stegeman, vol zendingspred. in Kameroen, p/s sestraatweg 11, Oegstgeest. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Rozenburg: kand. Zandbergen te Kampen; te Zaa kand. W. Schierff te Wittewieri GEREF. KERKEN Overleden: M. van Dijk (80 pred. te Hattem. Was predik Nieuweroord (Dr.). William E. Barrett Het m werk. Uitgeverij: Dc Fontein. 16,90. Een kunsthandelaar in New V in het bezit van een schilderij men, dat sinds haar totstandï verborgen is gehouden, Het meesterwerk van renaissanc* maar het veroorzaakt grote onr de vriendenkring van de han* omdat er vier mensen zijn, die zelf op het doek herkennen mysterieuze werk is van een on! de Duitse kunstenaar, die Cl heeft uitgebeeld, temidden vai woedende, met stenen gooiendt nigte, na de scene in het paM Pilatus. Kirk Donner, een va vier, gaat naar het middeleeuwse je in Duitsland, waar de schilde wegens tovenarij is verbrand, geleefd en gewerkt. Kirk moet een spoor terug te vinden; de van de magie, die het doek bet verklaren. Dat lukt hem ten de! roman is geconcentreerd rondoi passiespel in het stadje, een cha te Amerikaanse collega en 'n si jongeman, die de apostel Joh speelt. De gesprekken zijn kunstzinnig, religieus en filoso telkens ook gehuld in de schen van een fascinerend verleden. B munt uit in peroonsbeschrijv in het karakteriseren van gedr; tronen. Hij heeft het gegeven b der boeiend uitgewerkt. Het me werk, zorgvuldig vertaald door van Oldeburg Ermke, is een boe! men verrijkt neerlegt. 1] WASSENAAR De Dalai Lama, geestelijk leider van de Tibetaan se boeddhisten, zal van 6 tot 9 oktober een bezoek aan Neder land brengen als onderdeel van een reis langs twaalf Europese landen. Het zal de eerste keer zijn, dat hij West-Europa bezoekt. Zijn Europese reis begint in Rome, waar hij zal worden ontvangen door de paus. Gedurende de reis, die een strikt religieus en cultureel karakter zal hebben, wil hij van gedachten wis selen met geestelijke leiders en we tenschapsmensen, die, in de woorden van de Dalai Lama, 'zich bezig hou den met het zoeken naar oplossingen voor de fundamentele problemen in het bijzonder problemen die de mens zelf heeft veroorzaakt die van alle tijden zijn'. Ook wil hij een ontmoeting hebben met de Tibetaanse vluchtelingen in .ons land. Tevens wil hij zijn dank overbrengen aan personen en organi saties die deze vluchtelingen hebben geholpen. Het programma voor Neder land is nog niet volledig vastgesteld, zo meldt het Nederlands boeddhis tisch centrum te Wassenaar. Sinds de verovering van Tibet door de Chinese volksrepubliek (1959) woont de dalai lama in Dharmasala (Noordoost-India)1. De Tibetaanse boeddhisten beschouwen hun geeste lijk en wereldlijk leider als incarnatie van de als god vereerde bodhisattva Avalokitesjvara. Dalai Lama

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2