teekt Sola concurrent Gero ilveren tafelmes in de rug? 1 Knelpunten van schijventarief moeten verdwijnen Arme landen willen organisaties als OPEC 7 Deze maand geen nieuwe BNG-lening udprijs weer Bezig bedrijf s gestegen esvèrkoop in aguay rk aan banden Staal duurder in VS Wall Street vast gestemd Iff/KVARTET DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 rt geding over aanzetten tot contractbreuk B rVYENLAND/TrVAN CI8N K15 één onzer verslaggevers ICHT Wil Sola concur- Gero het zilveren tafelmes rug stken? Dat was de kern gisteren tijdens het kort dat de Zeister metaalwa- briek Gero tegen Sola had spannen. Sola wordt ervan uldigd Gero-afnemers aan tten tot contractbreuk door g »en circulaire te sturen met roep zich van Gero af te ke- ook andere (Sola ar te voeren. leeft het op het ogenblik bijzon- leilijk. De fabriek heeft uitstel etaling gekregen en probeert le moeite het hoofd boven wa- houdenJ Men is dan ook bijzon- •rontwaardigd, dat Sola nu pro detaillisten van Gero 'af te trog- an de drie bewindvoerders van mr. W.; Ni je, trad gisteren te lls pleiter op en hij legde uit de schoen wringt: Gero levert tend aan detaillisten die zich algeméne verkoopvoorwaarden fabriek akkoord verklaren. Dat int dat ?e geen verzilverde arti- (met riame lepels en vorken) jidere fabrieken mogen verko- r bestaat een opzegtermijn van taanden', om van het contract af ten. Ook die tijd mag de detail- len artikelen van Gero-copcur- verkopen of zelfs maar in ad heben. liteitèn voor liet 'contract' levert Gero ongeveer 2000 betrokken win- raoral luxe zaken in huishoude- rtikelen en juweliers) een aan- iliteiteri, zoals bijvoorbeeld een edienst en overleg over de ver- npak. (Overigens mag alleen verkocht tegen door Gero stelde prijzen). ero-detaillist verkoopt uitslui- Gero-artikelen, en Gero levert tend aan hem', aldus mr. Nije. •tekent dat er een net van dea- estaat, een verkooporganisatie tractuele basis. Dat komt overal n is niet uit de tijd geraakt, zo- la beweert. Integendeel, zou ik zeggen.' Hij meende dat het n grote voordelen heeft. Voor- wordt dat ieder cash-and-carry ieder postorderbedrijf en ie- supermarkt Gero-artikelen ver tegen misschien wat lagere prij- aar zonder service zoals bijvoor- nalevering. 'De kracht van Gero st kwaliteit nog steeds de eigen porganisatie. Als dat wegvalt sluiting of verkoop via super- ën.' Arbeider aan het werk in de Gero-fabriek. DEN HAAQ, De Bank voor Neder- landsche Gemeenten zal in augustus niet met een nieuwe obligatielening komen, zo heeft een woordvoerder van de bank desgevraagd medege deeld. De bank wil eerst een stabilisa tie van de kapitaalmarkt afwachten. 'We hebben geld nodig voor de ge meenten, maar niet tegen elke prijs', aldus de woordvoerder. De bank ver wacht niet dat het op zeer korte ter mijn ondershands zal gaan lenen. De situatie is nog niet duidelijk. Er kun nen zich echter omstandigheden voor doen dat de bank wel' ondershands gaat lenen. 'We zijn uiteraard alert', zo voegde hij er aan toe. Op 10 augustus nam de bank de aan gekondigde 8,5 pet, 25-jarige obligatie lening a pari terug. Dit besluit werd genomen in Verband met dé ongunsti ge ontwikkeling op de geld- en kapi taalmarkt dié gevolgd is op de door de Nederlandsche Bank bekendge maakte discontoverhoging. Voor deze verhoging lag deze lening goed in de markt. De verdere ontwikkelingen en de discontoveroging waren voor de Bank voor" Nederlandsche Gemeenten aanleiding om deze lening terug te nemen, aldus de woordvoerder. Unilever verkoopt dochter aan Britse Ross Poultry ROTTERDAM/LONDEN Unilever en de Britse onderneming Ross Poultry, een dochteronderneming van Imperial Foods, voeren oriënterende besprekingen over een overname door Ross Poultry van het pluimvee verwer kingsbedrijf Van Breugel's fabrieken te Barneveld, een dochteronderne ming van Unilever, Deze besprekin gen zijei thans in één zodanig stadium gekomen dat verwachting gewettigd is dat overeenstemming" kan worden bereikt. Van BreUgel's activiteiten op het gebied van produktie, en verkoop van diepgevroren kippevlees zijn van een beperkte omvang, zoals in de af gelopen jaren ondanks de intensieve daartoe aangewende pogingen is ge- blekën, ontbreekt de mogelijkheid van Breugel binnen Unilever tot de ge wenste ontwikkeling te brengen. Ross Poultry is de grootste onderne ming op pluimveegebied in het Ver enigd Koninkrijk met vestigingen in verscheidene andere Europese landen. bezig naar het idee van Gero hard die verkooporganisatie te laten Hen. In de eerder genoemde cir- die alleen aan Gero-detaillis- is gericht, schrijft zij letterlijk: heden bent u min of meer ge- i, contractueel of gevoelsmatig, één fabrikaat te voeren. Ik lij voorstellen dat u van 19 ja- 'ot 19 juni de fabriek waarmee lang zaken deed niet het Sola- de rug wilt steken. Zoals ik in riode hier en daar heb kunnen leren. Maar ik vraag, mij toch af of het nu werkelijk immoreel is in dien ti een contract dat volkomen uit de tijd is geraakt nu zoudt opzeggen. U bent dan tenminste juridisch vrij om te verkopen wat u wilt en men zal u onder de huidige omstandighe den heus niet uitsluiten. Onze vertegenwoordigers of onderge tekende (A. Gerritsen) wil graag met U van gedachten wisselen over een eventuele opname van enige van onze modellen in uw zaak. Hoewel Gero niet met name wordt ge noemd is het volgens mr. Wije duide lijk dat dit bedrijf wordt bedoeld. Vooral ook door het vermelden van de twee data. (Op 19 juni verkreeg Gero namelijk definitief uitstel van betaling). Ervan uitgaande dat Gero wordt bedoeld volgen naar de mening van mr. Wije nog meer verdachtma kingen. Er wordt onder andere gezegd dat Sola een kerngezond bedrijf is dat de handen vrij heeft en dat naast het brengen van klassieke mo dellen ook rekening houdt met de jeugd. Daarmee wordt volgens de plei ter/bewindvoerder duidelijk gesugge reerd dat 1) Gero niet kerngezond is en zeker de handen niet vrij heeft, gezien het uitstel van betaling en dat 2) Gero met verouderde modellen op de markt komt. Mr. Wije zag het allemaal als uitlok ken van wanprestatie en eiste behalve het niet meer verzenden van de circu laire ook nog dat er geen Sola-verte- genwoordigers bij Gero-winkeliers over de vloer komen. Dit alles tegen een dwangsom van 10.000 per over treding. Eindeloos Wat betreft de circulaire kon tegen- pleiter mr. R. A. de Jonge zijn con frère snel gelijk geven: het rond schrijven wordt niet meer verstuurd. En aangaande de vertegenwoordigers meende mr. De Jonge dat bij toewij zing van die eis er eindeloze moeilijk heden zouden komen over de uitvoe ring. Overigens bepleitte hij bij de vice-pre sident van de Utrechtse rechtbank, mr. A. G. H. Beljaar (uiteraard) af wijzing van de eisen. Hij deed dat door eerst in te gaan op de geschiede nis van de twee bedrijven, die beide in één wieg, hebben gelegen. Door een familievete ontstond echter een split sing maar door de gelijke afkomst van de twee bedrijven werd met wis selend succes wel samengewerkt. Na de oorlog zelfs op vrij forse schaal, terwijl verdere integratie werd over wogen. 'Uiteindelijk wees Gero echter de uitgestoken vriendenhand af', al dus mr. De Jonge. Daarna laaide de concurrentiestrijd weer op, waarbij, volgens de Sola-pleiter, het helemaal niet ongebruikelijk was dat naar de concurrent werd verwezen. 'Vooral Gero heeft nimmer nagelaten erop te wijzen hoe rampzalig een samenwer king van de detaillist met Sola wel zou zijn.' Dat de concurrentiestrijd de afgelo- EN De goudprijs is woens- ddag op de vrije goudmarkt in n weer gestegen. Bij de 'fixing' e prijs 94 dollar' per ounce fijn een stijging van 1,50 dollar ver- n met woensdagochtend. De rijs was de voorgaande dagen urend gedaald. De liquidatie- cties namen iets in kracht af, rel er in Europa nog steeds i was van nerveuze verkopen, nkopen van goud uit belegginigs- egingen namen echter toe. Deze ist werd opgewekt doordat het metaal de voorgaande vijf dagen drelijk 'goedkoop' was geworden ialing van in totaal 22 dollar), mdel wilde niet ingaan op de of de stijging van de prijs het is van een aanhoudend prijsher- tn het goud. Men merkte slechts t de dollar op de internationale markten een koersherstel te eeft. Na de 'fixing" werd gehan- >p een prijspeil van 93,00-95,00 per ounce fijn goud. In Am- im was de notering 7880/8180 een vorig slot van 1/8750) in Zürich 94.50 dollar en rnkfurt 92.58 dollar. rEVIDEO De regering van iay heeft een verbod uitgevaar- op de verkoop van rundvlees in lay dat gedurende drie maanden tracht zal blijven. De bedoeling uitvoer van rundvlees te stimu- Vanaf zondag zullen alleen- ihuizen, militaire instellingen, oria en liefdadige organisaties dees kunnen kopen. Het verbod van kracht tot 15 november. '72 heeft Uruguay 113.000 ton Wees uitgevoerd. Het is de bcdoe- dat dit jaar 150.000 ton zal wor- utgevoerd. ÏTENKOEltSEN avondverkeer 'RDam In het telefonisch avondvcr- •wamen gisteravond de volgende koer- stand (tussen haakjes de officiële van overdag. (70.90). Hoogovens (7050). Kon. U0.50-110.SO (110.30). Philips 47.40- (47.30). Unilever 121.70-121.80 KLM (93 20). Containervervoer van Interfrigo fors hoger UTRECHT Interfrigo, de internati onale spoorwegmaatschappij voor koeltransporten, heeft in 1972 ruim 7500 koelcontainers vervoerd, 50 pro cent meer dan in 1971. Het aantal transporten in machinekoelwagens steeg met 45 procent tot bijna 2100. Daarentegen kenmerkte de ontwikke ling van het vervoer in klassieke koel wagens zich door een zekere stagnatie: het aantal beladen wagens, bijna 300.000 bleef ongeveer gelijk, terwijl het aantal vervoerde tonnen met maar 1,3 procent steeg tot ruim 3,3 miljoen. Het jaarverslag over 1972 van Inter frigo vermeldt, dat het aantal landen waaraan de maatschappij actief is vo rig jaar tot 24 is uitgebreid dank zij het toetreden van de Portugese spoor wegen als 21ste lid van Interfrigo en door het afsluiten van een 'verdrag van vertegenwoordiging' met de Finse spoorwegen. De omzet van Interfrigo is in 1972 ten opzichte van 1971 met 3,7 procent gestegen tot ƒ91,3 mil joen. De netto winst daalde met 1 procent tot bijna ƒ474.000. Het divi dend blijft 12 procent. Martin Air deels naar Lelystad SCHIPHOL Twee dochterbedrijven van Martin Air, het luchtreclamebe- drijf Reclamair en de diepvriesmaal- tijdenfabriek Marfo zullen volgend jaar worden overgeplaatst naar Lely stad. Hierover is in principe overeen stemming bereikt met de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Over de uitvoering van de plannen worden nog besprekingen gevoerd met deze dienst. Het gaat om een investering van ruim 1,5 miljoen. Het luchtreclamebedrijf Reclamair is nu gevestigd op het vliegveld Hilver sum. Belangrijkste reden voor de ver huizing naar het nieuwe vliegveld van Lelystad is het vermijden van geluids hinder rond de bebouwing van het vliegveld Hilversum. Het vliegveld in Flevoland ligt op 6 km afstand van de bebouwde kom, en is landelijk gezien zeer centraal gelegen. Reclamair beschikt over 12 Superpi- percubvliegtuigen, waarmee reclame teksten worden gevlogen. Binnenkort zullen twee nieuwe vierpersoons fuji- vliegtuigen worden aangeschaft, die voor les- en rondvluchten kunnen worden gebruikt. Reclamair krijgt op het nieuwe vliegveld de beschikking over circa 1500 m2 grond, waarvan er ongeveer 1200 bebouwd zullen worden. Ook de momenteel in Doetinchem ge vestigde diepvriesmaaltijdenfabriek Marfo zal worden overgeplaatst naar het industrieterrein Oostervaart van Lelystad. Bij deze verhuizing speelt het gebrek aan uitbreidingsmogelijk heden in Doetinchem en de centrale ligging in Lelystad een rol. Vervoerscijfers KLM hoger AMSTELVEEN Het totale vervoer van de KLM is in juli ten opzichte van juli 1972 gestegen met 6 pet van 146,6 min tot 155,2 tonkilometer. De belading9graad ging omhoog van 56,2 pet tot 56,6 pet. De produktie nam toe met 5 pet van 260,9 min tot 274,5 min tonkilometer, aldus voorlopige cijfers van het bedrijf. In de eerste vier maanden van het lopende boekjaar 1973-1974 (april tot en met juli) is het totale vervoer ten opzichte van dezelfde periode van 1972-1973 toege nomen met 15 pet van 490,9 min tot 562,1 min tonkilometer en de produk tie met 10 pet van 937,0 min tot 1026,7 tonkilometer. De beladings graad was 54,8 pet tegen 52,4 pet in dezelfde periode van 1972. Unilever doet bod op Brits bedrijf ROTTERDAM -Unilever zal een bod uitbrengen van 120 pence per aandeel in contanten op het gehele geplaatste aandelenkapitaal van Ford and Slater Holdings in Leicester. De Britse Unilevertak bezit reeds 19,5 pet van dit bedrijf, die zij heeft overgeno men van British Leyland Motór tegen dezelfde prijs. Een aantal directeuren van Ford, hun gezinsleden en bepaalde familiestich tingen hebben, zich verplicht het Uni- leverbod te aanvaarden voor in hun bezit zijnde 35,5 pet van het geplaat ste kapitaal. De directie van Ford and Slater zal aandeelhouders het bod aanbevelen. Met het bod zal, incl. de waarde van het British Leyland-pak- ket, een bedrag van ongeveer 40 min zijn gemoeid. Ford and Slater is voornamelijk werk zaam op het gebied van verkoop, repa ratie onderhoud en leasing van au to's. Als het bod slaagt zal Ford and Slater in de UAC-International-groep van Unilever worden opgenomen. Overlegorgaan drie vakcentrales: Van één onzer verslaggevers DEN HAAG Het overlegorgaan van de drie vakcentrales is van mening dat het wegnemen van de knelpunten, die zijn ontstaan bij de invoering van het schijventarief in de loon- en inkomstenbelas ting, de hoogste voorrang verdient. In een rapport dat NVV, NKV en CNV aan regering en parlement hebben aangeboden, zeggen de drie vakcentrales dat de invoering van het nieuwe belastingsysteem per 1 januari jongstleden voor enkele, meest lagere inkomensgroe pen pijnlijke gevolgen heeft gehad. De vakcentrales wijzen daarbij onder andere op de positie van de ongehuwde bejaarden, gescheiden mannen en vrouwen, weduwen, weduwnaars en ongehuwde moeders. In het rapport herinnert het overleg orgaan eraan dat in het ontwerp-ur- gentieprogramma 1974 al is geschre ven, dat het bedrag dat gemoeid is met het niet doorgaan van de inflatie correctie voor de helft moet worden besteed aan een verhoging van de be lastingvrije voet en het terugdraaien van de nadelen, die zijn ontstaan bij de invoering van het schijventarief. De benodigde wijzigingen moeten vol gens de vakcentrales neutraal worden gefinancierd. Dit betekènt dat de al ternatieven in de sfeer van de loon- en inkomstenbelasting zullen moeten worden gedekt. Ten aanzien van weduwen met jonge, kinderen wordt in het rapport opge merkt dat de vaste inkomensaftrek met 500 gulden moet worden ver hoogd. Daarnaast is invoering van een noodmaatregel vcor weduwen met een kind nodig, wat neerkomt op een ex tra inkomensaftrek van 165,65 gulden. De kosten van deze laatste maatregel worden op 110.000 gulden geschat. Vóórts zal volgens de vakcentrales on- gevèer 20 miljoen gulden nodig zijn voor het verhogen van de vaste'inko mens-aftrek met 500 gulden bij onvol ledige gezinnen als het gaat om niet buitenhuis werkende alleenstaanden met jonge kinderen. Voor de buitens huis werkende alleenstaande wordt voorgesteld dat binnen de zogenaamde vier procentsregeling de werkelijk ge maakte kosten boven een bepaalde grens tien procent van het bruto- inkomen afgetrokken mogen wor den. De gevolgen hiervan voor de schatkist zijn nog niet bekend. Ongehuwden Het rapport bepleit voor ongehuwden jonger dan 35 jaar de belastingvrije voet met 400 gulden te verhogen (ge schatte gevolgen 150 miljoen). Wan neer verwerkelijking van deze eis in 1974 op budgetaire moeilijkheden stuit, dient bedacht te worden, aldus het rapport, dat in ieder geval een voetoptrekking met 145 gulden nood zakelijk is (gevolgen 54 miljoen). De vakbeweging pleit voorts voor een extra inkomensaftrek, die ten goede moet komen aan volledige gezinnen met een laag inkomen. De vaste inko mensaftrek voor de werkende gehuw de vrouw moet gecombineerd worden met een glijdende inkomensaftrek, die zodanig wordt vastgesteld dat het voor de lagere inkomensgroepen ont stane nadeel ongedaan wordt gemaakt. Van deze beide voorstellen zijn de ge volgen voor de schatkist nog niet be rekend. pen maanden even is geluwd, schreef mr. De Jonge min of meer toe aan de welwillendheid van Sola. Gedurende enige tijd zijn de ontwikkelingen rond Gero afgewacht, maar toen bleek dat het bedrijf definitief uitstel van betaling kreeg heeft -Sola zich op nieuw sterk gemaakt. De circulaire is opgesteld met het idee dat Gero soe peler wordt tegenover de detaillist en niet meer onverkort wil vasthouden aan het 'dealersysteem'. Het idee be stond dat Gero wel bereid was een re geling te treffen, waarbij de eis voor de detaillist om alleen Gero te verko pen werd verzacht. Sola wilde daarvan eventueel ook een graantje meepikken en verstuurde daarom het rondschrij ven. Mr. De Jonge wees de eisen vari zijn tegenpleiter af. Naar zijn idee is er 'sprake van gewenning' omdat in het verleden de concurrentiestrijd altijd opgeveer op deze manier is gevoerd. 'Dat Gero zich nu zo druk maakt, zal wel komen doordat er bewindvoerders zijn aangesteld. Deze nieuwe bezems hebben slechts wat stof doen opwaai en', aldus de Sola-pleiter Hij vond het kort geding erg 'rauwe lijks' aangespannen en laakte het uit blijven van enige poging van Gero tot een schikking of zelfs maar overleg. 'Het aftroggelen van klanten, hoe naar dat woord ook klinkt, is nu een maal niet onrechtmatig', zo conclu deerde hij. Woensdag 22 augustus zal de recht bank uitspraak doen. Van een onzer verslaggevers AMSTiERlDAM Deskundigen uit de derde wereld liebben de laatste hand gelegd aan voorstellen voor een versnelde ontwikkeling in de arme landen door middel van een actieplan voor samenwerking. Be langrijk onderdeel van dit actieplan, zo wordt aanbevolen, is de vorming van een producenten-orga nisatie naar het model van de Organisatie van Olie-Exporterende landen (OPEC), met als mogelijke werkterreinen bauxiet, koper en andere mineralen, waarvan een groot percentage van de wereldpro- duktie beheerst wordt door een klein aantal (arme) landen. De OPEC is de enige organisatie van arme (olie)-landen, die door de westerse concerns wordt gevreesd. Oranje Nassau-mijnen krimpen verder in HEERLEN - Ook in 1972 is de gelei- delijke inkrimping van het mijnbe drijf van de Industriële Maatschappij genaamd Oranje-Nassau Mijnen BV voortgezet. Op de twee nog in bedrijf zijnde zetels werd 1.025.000 ton steen kool geproduceerd, hetgeen een ver minder met 18 pet t.o.v. 1971 bete kent. De personeelsbezetting van de sector mijnbedrijven nam af met 795 personen en kwam op 3395 man, aldus het jaarverslag.Voor 1973 voorziet de directie een produktie van slechts 700.000 ton, wat betekent dat de per soneelssterkte tot 2000 man zal ver minderen, terwijl de mijnzetel ON III in de loop van de tweede helft van dit jaar zal worden stilgelegd. De al gehele stopzetting van de koolwinning zal tegen het eind van 1974 plaatsvin den. Uit het in de balans vermelde saldo ad f 6,5 min is een onverander de dividend-uitkering van 8 pet moge lijk. Belangrijkste Ubbink- dochter draaide goed DOESBURG De gang van zaken in de eerste zeven maanden van 1973 bij Ubbink Plastics, dochter van Ubbink- Doesburg, is goed geweest. De omzet ten zijn ten opzichte van dezelfde pe riode van 1972 bevredigend toegeno men. De export heeft hierin een rol gespeeld. Bovendien is het marktaan deel van de produkten, die nog be trekkelijk jong zijn, duidelijk ge groeid, aldus Ubbink. Hoewel de stijging van de grondstof- fenprijzen en die van de overige kos ten aanzienlijk waren, konden de winstmarges zonder verkoopprijsver hogingen, dankzij grotere series, rede lijk gehandhaafd blijven. De naaste toekomst is door het ontbreken van betrouwbare cijfers betreffende de Nederlandse woningbouw enigszins onzeker. Wel denkt het bedrijf een belangrijke rol te kunnen spelen bij woningrenovatie, terwijl verder wordt verwacht dat de export een groeiende betekenis zal krijgen. Voor uitbreidin gen van het assortiment zijn de voor bereidingen in een vergevorderd sta dium. De gang van zaken bij dochter Profilin (fabricage van gordijnrails en toebehoren) is in overeenstemming met de verwachtingen. Naar verluidt wordt in het actieplan ook nog de nadruk gelegd op het be lang van de vestiging van scheepvaart verbindingen tussen de landen van de derde wereld als men sneller tot uit breiding van de handel wil komen. Het actieplan zal door Guyana worden ingediend op de topconferentie van niet-gebonden landen, dié van 5 tot 8 september in Algiers zal worden ge houden, maar die zal worden vooraf gegaan door een vergadering van het voorbereidend Comité van 27 tot 31 augustus en een bijeenkomst van de 76 ministers van buitenlandse zaken, die van 2 tot 4 september zal duren. Leidende rol Verwacht wordt dat de Latijnsame- rikaanse landen zullen streven naar een leidende rol in zake van de derde wdreld en een felle aanval zullen doen op ontwikkelde landen. Bena deeld als zij worden door de interna tionale monetaire crisis zullen de be trokken landen vragen om actie ten einde de ontwikkelden landen er toe te dwingen meer van hun welvaart te delen. Om het belang van de confe rentie te onderstrepen zullen hun de legaties vermoedelijk geleid worden door hun staats- of regeringsleiders. De Chileense president, Salvador Al- lende, besloot zelf aanwezig te zijn. De Cubaanse premier, Fidel Castro, en zijn Peruaanse ambtgenoot Eduar- do Mercado Jarrin, zullen vrijwel ze ker aan het overleg deelnemen. De president van Mexico Luis Echeverria, moet nog een definitieve -beslissing nemen. Mogelijk zal Panama's sterke man, generaal Omar Torrijos, deelne men evenals de Argentijnse leider Juan Peron. Doelwit Maar wie de afvaardigingen ook zul len leiden, de Verenigde Staten zullen volgens waarnemers hun belangrijkste doelwit zijn. Men zal eensgezind bete re mogelijkheden voor de wereldhan del, minder afhankelijkheid aan mul tinationale maatschappijen en grotere bescherming van de natuurlijke hulp bronnen eisen. Ofschoon de deelnemende Latijns- Amerikaanse landen op andere gebie den dikwijls van mening verschillen, zijn zij eenstemmig in hun groeiende teleurstelling over de Verenigde Sta ten. Zij trekken de oprechtheid van de op de dollar gebaseerde handel in twijfel en zijn het over het algemeen eens over de noodzaak de buitenland se industriële en economische over heersing in hun gebied te breken. PITTSBURGH Vijf grote Ameri kaanse staalfabrieken hebben aange kondigd, dat zij na het aflopen van stadium-4 van 30 dagen hun prij zen zullen gaan verhogen. De verho ging voor staal, dat vooral wordt ver werkt bij de fabricage van auto's en huishoudelijke apparaten, zal liggen tussen de 4,8 en de 5,3 pet. NED. FONDSEN IN NEW VORK Kon. Olie noteerde gisteren 44%-45 (45%- Philips S 17%-% (17%-%): Unilever 46 'j -47% (47-49); en KLM S 36% (36%). (Opgave Dupont-Walston) De Peruaanse delegatie zal in Algiers aandringen op het eisen van directe zeggenschap bij het internationale monetaire beleid. Regeringskringen in Lima zeiden dat Peru zal pleiten voor een krachtig standpunt tegen 'econo mische agressie'. De derde wereld moet een nieuwe ordening in de we reldhandel eisen opdat deze de ont wikkeling van niet-industriële landen ten goede komt in plaats van de ont wikkelde landen te verrijken. En in overeenstemming met Chili's nationa lisatie van de grote kopermijnen zal Peru het recht van landen steunen tot uitbreiding van hun territoriale wateren tot 200 mijl. Zware last Het ministerie van buitenlandse za ken in Santiago zei dat Chili het grootste belang hecht aan de confe rentie van niet-gebonden landen. De minister van. buitenlandse zaken, Or lando Letdlier, zei eerder dit jaar in het congres, dat aan deze conferentie voornamelijk landen deelnemen die vechten om 'de zware last van kapita listische uitbuiting kwijt te raken en om wegen te openen voor economi sche en politieke vrijmaking". Koersen in Montreal 13/8 14/8 Bovls 2.35 2.20 Dom Tar 4 Chem 223., 22% Husky 25 24% Nat. Glas 10Mi 10% Mass Ferguson 22% 22 Nat. Resources 5.531 5.48L Shell Canada 20 19% DOW JONES INDEX Indnst. Sporen Utll. Obi. Mods 13 aug. 883.20 157.81 95.06 71.46 14 aug. 870.71 156.41 94.64 71.40 705.3 15 aug. 874.17 157.03 94.64 71.33 698.3 Aand. Obl. Tol, H. L. 13 aug. 11.330 15.710 1.741 256 1.182 14 aug. 11.740 17.150 1.769 364 1.028 15 aug. 120.40 17.540 1.729 7.21 6.22 34 Va 34% 65% 66% 85% 36% 29 29 21 -21% 24% 24% 34% 35% NEW YORK AC F Industrie Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendix 34% 34-% Bethl Steel 25% 26 Boeing 18% 18% Burlington Ind 27% 27% Can Pacaflc Ry Celanesc Chase Manhattan Chessie System Chrysler Cities Service Colgate Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtlss Wright Curtiss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 16% 16% 31 31% 46% 46% 42% 42% 23% 24% 43% 4.1 31% 31% 14% 14% 28% 28% 21% 21% 24%!3%ex 28% 27% 23% 25% 31% 34% 33% 48% 49% 55% 55% 165% 165% Eastman Kodak 132% 8% First Nat City 42% 43% Admiral Corp 10% 11 Allongheny Pow 18% 18 Akzona 23% 23% Am Standard 13% 13% Amsted Ind 40% 40% Balt Ohio 4% Bavuk Cigars 10 Can Breweries 4 Cetto 1-1% 14% Chadbourn Goth 1% 1i Chase Select Fd 9,81 Columbia Gas 26% 26% Comtnco 33% Cont Telephone 19% 20% Fluor Corp 44 45'» Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Getty Oil Gilette Cimbel Brothers Goodyear 1 and B Gulf Oil Illinois Central Ind. lnsllco Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 60% 23% 23V, 63 63% 18% 18% 29 28% 113 113% 58 57% 16% l%ex 21% 22% 22% 18% 18% 9% 299% 302% 30% 30% 32%I2%0X 39% 40% 30% 30% Llng-Lemco Vough 8% 8% Litton Ind 8% 8% Lockheed Aircraft 5% 5% Marcor 22% 21% Martin Marietta 15% 15% Mav Deo Stores 29% 29% 19% 19% 57 50% 41% 41% 39% 34 13% 13% 13% 13% 35% 35% 13% Nabisco Nat Cash Register Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind 13 I Int Bank for Ree Int Flav Frag Int Paper (S 4) Madison Fund Olin 13 13% Pac Gas and EI 24% 24% Penn Central 2 2 Pepsico 82% 81'.. Phelps Dodge 46% 46% Philip Morris 123 123% Philips Peir 54% 55 Procter 4 Gambl 99% 98% RCA 23% 24% Republic Sieel 22% 22% Reynolds Ind 46% 46% Royal Dutch Petr 45% 44% Santa F6 Ind 23 23 Sears Roebuck 95% 95% Shell Oil 54% 35 Southern 16% 16% Southern Pacific 29% 29% Railway 34 34 Sperry Rand 44% 45% Stand Oil Calif 65 65 Stand Oil Indiana 81% 80% Exxon Corp 91% 907» Studebaker Worth 36% 36% Sun Oil 44% 45'» Texas Gulf 30% 30 Texas Inst 104 105 Transamerlca 11% 11% Unilever 48 47 Union Carbide 33% 33% Uni Royal l%ex 11% United Aircraft 27 27 United Brands 8% 8% US Steel 27% 27% West Union Tel 16% 16% Westlnghouse El 33% 34 Woolworth 20% 20% Nat Can 8 10 NY Centr A 6% Occidental Petr Standard Bran Tandy Union Electr United Corps United Gas 46% 19% Western Bancorp 27% 27'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15