voor ion< iaak n vlek papier of karton aan prijzen in net knettergekke vlekki van Adverteren doet verkope fllSlllsill DE UITDAGING Nieuwe boeken jMr 1.Neem een stuk papier of karton en maak daar een vlek op. (Getekend, geschilderd, met verf, met inkt, potlood, krijt of pastel, gespat,geknutseld of gehutseld. Het doet er niet toe hoe.) 2. Knip uit een Bio-tex-verpakking een„Bio-tex10 jaar vaandeltje"en plak dit op uw inzending. 3. Zet op uw inzending duidelijk (liefst in blokletters) uw naam en adres. Vermeld bij inzendingen van uw kinderen hun leeftijd en of het een jongen of een meisje betreft. 4. Pak uw inzending goed in, doe er voldoende postzegels op en adresseer hem aan: Bio-tex Vlekkenfestival Postbus 8272 Amsterdam. TROUW /KWARTET DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 Prisma detective's, door Ellery Queen, Michael Collins, Richard Johnson en Margaret Millar. Uitg. Het Spectrum te Utrecht Prijs 2,95. Van deze vier nieuwe Prisma-detecti- ve's heeft 'De naakte waarheid' van Ellery Queen in ieder geval het meest ingenieuze plot In dit verhaal de vertaling van het bijna al klassieke 'The Spanish Cape Mystery* voert Queen de lezer naar een luisterrijk landgoed aan de Spaanse kust, waar hij zoals gewoonlijk al snel op. een reeks misdaden stuit Zowel de moord zelf als de daarop volgende ontvoe ring, een poging tot afpersing en het feit dat de vermoorde naakt wordt ge vonden stellen Queen voor een moei lijk, maar uiteraard op te lossen, pro bleem. In 'Spoor bijster' van Michaels Collins, het pseudoniem van Dennis Lynds, moet de eenarmige privé-detec- tive Dan Fortune diep in het verle den graven, voordat hij de moorde naar van een in bed neergestoken meisje kan ontmaskeren. Een goed verhaal. 'Met harde hand' is de zeven de thriller van E. Richard Johnson in deze reeks. Johnson is zelf wegens moord gedetineerd. Noch de publieke opinie, noch de reclassering, de onde- wereld of de politie komen er in zijn verhalen goed af. En dat geldt nog het meest voor de politie: in dit ver haal is de hoofdpersoon de meedogen loze politieman Hamilton, die al ze ven mensen heeft doodgeschoten we gens 'verzet bij hun arrestatie'. Dit keer heeft hij een 'lustmoordenaar' te pakken, die er koste wat kost moet worden bijgelapt. In 'De muren hebben oren' bevestigt Margaret Millar haar talent als schrijfster van psychologische thril lers. In dit verhaal geven de moord op een blind meisje en de dubbelrol van de moordenaar haar ruimschoots de gelegenheid tot karaktertyperin gen. Het verleden In oude ansichten: Beesd, Reeuwijk, Groot-Ammers. Mij drecht en de Koninklijke luchtmacht. Uitgaven van de Europese Bibliotheek - Zaltbommel. De schier onuitputtelijke stroom van oude prentbriefkaarten gewijd aan dorpsgezichten van ongeveer een hal ve eeuw geleden vormt een bron van herinneringen. De Europese Biblio theek te Zaltbommel ordent de an sichtkaarten in de bekende blauwe boekjes, waarvan er reeds vele tiental len zijn verschenen. We ontvingen thans 'Beesd in oude ansichten', met afbeeldingen van Rhenoy en Acquoy, samengesteld door J. C. Denninger en M. J. de Vries (ƒ17,90). Voor een overeenkomstige uitgave van Reeu wijk, met enkele afbeeldingen van Sluipwijk, tekende J. G. Bulk. De prijs van dit werkje is 14,90. J. W. Ooms stelde een historisch prentenboekje samen over ?Groot-Am- mers'. (ƒ17,90.). In de serie, gewijd aan oude plaatsge noten (vooral groepsfoto's) is uitgeko men: 'Kent u ze nog... de Mijdrechte naren'. Samensteller is P. W. Gille, de prijs: ƒ16,90. Een geheel ander genre vertegenwoor digt 'De koninklijke luchtmacht in oude ansichten', samengesteld door sergeant J. van den Berg, medewerker vaan de krijgshistorische sectie lucht machtstaf op het vliegveld Ypenburg. In deze uitgave veel oude toe stellen en uniformen uit de oude doos, met een historische inleiding mede gewijd aan de ontwikkeling van de vliegtuigbouw. Het was in 1911 dat voor het eerst in Nederland met vliegtuigen werd deelgenomen aan le- germanoeuvres. De vliegtuigen, die deelnamen waren zes van particulie ren geleende toestellen, welke gevlo gen werden door de eigenaars of door een militaire vliegenier. Interessant voor hen, die graag grasduinen in de nog betrekkelijke jonge militaire lucht vaartgeschiedenis van ons land. De uitgave kost 17,90. Rfs Opstellen over mensen en mensen, psychologie als berichten uit de sa menleving, door Johanna Fortuin; uit gegeven door Van Gennep in Amster dam; 192 blz.; prijs 13,90. Johanna Fortuin, als sociaalpsycholo ge verbonden aan de Erasmus univer siteit in Rotterdam h'deft de afgelopen jaren een aantal stukken geschreven (hoofdzakelijk in De Groene waaraan ze als medewerkster verbonden is) die nu gebundeld zijn. Het centrale the ma van al die artikelen is: het geluk van de mensen. Johanna Fortuin schrijft over de mogelijkheden die mensen hebben om gelukkig te zijn en, meer nog, over de factoren zoals opvoeding en milieu die een gelukkig leven moeilijk of zelfs onmogelijk ma ken. Mensen moeten zo 'mensig" mo gelijk zijn, vindt ze, ze moeten de kans krijgen zich zo vrij mogelijk te ontwikkelen, ongehinderd door de rol patronen en conditioneringen die ou ders, opvoeders en omgeving bewust en onbewust hen opleggen. 'Mensiger' mensen zouden wel eens menselijker mensen kunnen opleveren. Dat kinde ren, hun mogelijkheden, plezier en vooral hun verdriet heel vaak voorko men in deze stukken, is vanuit dit uitgangspunt begrijpelijk. Johanna Fortuin neemt kinderen serieus en vindt dat ouderen dat vaak te weinig doen. Autoritaire opvoedingspatronen, het erin pompen van 'Hoge Goeden' als deugdzaamheid, reinheid, fatsoen, gehoorzaamheid, een flinke jongen of een lief meisje zijn vervormen kinde ren en maken er ongelukkige mensen van die nauwelijks in staat zijn een leven te leiden dat de moeite van het leven waard is. Angst is volgens Jo hanna Fortuin één van de belangrijk ste remmende factoren voor een ge lukkige ontwikkeling van een mensen leven. Als het mogelijk zou zijn de angst voor de buren, ouders, andere mensen uit te bannen en te leven vol gens het principe dat alleen de angst gevreesd moet worden en verder niets, dan zou dat al een hele stap vooruit zijn. Johanna Fortuin werkt deze gedach ten uit in een serie verhalen over de ouderdom, Eenzaamheid, seks, emanci patie, huwelijk ('een armoedever- schijnsel, alcohol voor de geest tegen een doffe pijn', 'men trouwt om een vervelender alternatief te ontwijken'), de overgang, abortus, de selectie in het onderwijs, plezier op school, schoolboeken etc. Als extra prettig gegeven schrijft Jo hanna Fortuin nog goed ook: mensen die geïnteresseerd zijn in hun eigen bestaan, de opgedrongen wetmatighe den die de mensen en hun onderlin ge verhouding bepalen en de mogelijk heden om aan bepaalde frustrerende conditioneringen te ontkomen, zullen dit boek in één adem uitlezen. A.H. knip uit 100.000 Elkeweek honderden pr]Jzen3en da! zeven weken lang,] tot een totaalbedrag van meer dan1100.000^, 9 De wekelijkse hoofdprijzen zijn in groep 1Jongens- en meisjesfietsen in groep 2: Philips radio-cassetterecorders in groep 3: Philips portable TV's De overige prijzen in de verschillende groepen bestaan uit Philips-artikelen als: radio's, cassetterecorders, bandrecorders, cassettes, enz. De vlek wordt beoor deeld in de week van binnenkomst. De hoofdprijswin naars worden vermeld in de advertenties over het Bio-tex Vlekkenfestival. Alle overige prijswinnaars krij gen schriftelijk bericht. Om de kansen zo gelijk mogelijk te houden, worden de inzendin gen beoordeeld in de volgen leeftijdsgroepen: Groep 1tot en met 11 jaar Groep 2:12 t/m 17 jaar Groep 3:18 jaar en ouder [Zevenvredstiljdronftn1 Het Bio-tex Vlekkenfestival duurt van 20 augustus t/m 6 oktober 1973 en telt in totaal zeven wedstrijdronden. 1e ronde: 20 t/m 25 aug. 4e ronde: 10 t/m 15 sept. 2e ronde: 27 aiig. t/m 1 sept. 5e ronde: 17 t/m 22 sept. 3e ronde: 3 t/m 8 sept. 6e ronde: 24 t/m 29 sept. en de 7e ronde: 1 okt. t/m 6 okt. Voor elke wedstrijdronde mag u net zoveel vlekken inzenden als u maar wilt, mits elke inzending maar voldoet aan de wedstrijd- voorwaarden zoals genoemd onder punt 1 t/m 4. [avm-teMenvoorétttvfil? Elke ingezonden vlek wordt twee keer beoordeeld. De eerste keer voor de weekprij3 door een Jury onder leiding van Hans Ferrée. De tweede keer voor de eindprijs door een jury onder leiding van een bekende kunstenaar. De eindprijswinnaars in de drie leeftijdsgroepen krijgen ieder een door een goudsmid te ontwerpen zuiver gouden vlek (als broche, hanger of ring). [AIjpmtea j Alle inzendingen worden eigendom van Kortman Schulte b.v. te Dordrecht. Op de beslissing van de jury is geen beroep mogelijk. Over de prijsvraag kan niet worden gecorrespondeerd. Medewer kers van Kortman Schulte b.v. en van het reklame-adviesbureau Ricardo/Slesina bvzijn van deelname uitgesloten. BILLY GRAHAM HET BOEK DAT ONOMWONDEN ZEGT WAAR HET OP STAAT. Het vernietigende werft van de satan In da moderns wereld wordt erin ontmaskerd En met overtuiging spreekt het ven de reddende Üefde van Jezus Christus, van de kracht van de Heilige Geest en de machtige toekomst van Gods kinderen. EEN WARE UITDAGlNQi VERKRIJGBAAR M DE BOEKHANDEL EEN UITGAVE VAN ZOMER ft KEUNTN# r» WAGEN1NGEN ers HO 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14