Voor zes miljoen gulden is Barcelona de koning te rijk KOEK TOCH NAAR WINST Willy Brokamp de nieuwe Ajax-spits? Transfer Cruijff 'redding voor Michels en Montal Cruijff houdt interlands als stok achter de deur Roeibond schept precedent Andris Andreiko zeker van zege Portisch vrijwel zeker winnaar iS* fcOTVB dë^sle^o^keurt!'"'1" "nkS) 2°""ag üronin8cn ",aakte' ka" v00r «m historische betekenis Ml T er al langer in contact mei Ajax Precedent TROUW/KWARTET DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 SPORT Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Wanneer het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB morgenavond z'n fiat geeft aan het akkoord dat Ajax en Barcelona hebben bereikt, zal Johan Cruijff naar de Catalaanse sterrenploeg van Rinus Michels verdwijnen. Dat is het resultaat van een verhitte discussie, die de bestuursdelegaties van beide verenigin gen gistermiddag in het Amsterdamse Alpha hotel hebben gevoerd. Hoewel de reglementen van de KNVB voorschrijven dat Cruijff in ieder geval tot de tweede transferperiode moet wachten voordat hij voor Barcelona in actie zal komen, ziet het er toch naar uit dat Cruijff in Groningen zijn laatste competitie-wedstrijd voor Ajax heeft gespeeld. Zijn schoonvader en zaakwaarnemer Cor Coster stelde zelfs zeer nadrukke lijk dat het de faam en naam van het Nederlands voetbal zou schaden als de KNVB mocht besluiten de transfer op te houden. Cruijff zelf, zo is inmid dels bekend, zal niet meer voor het Nederlands elftal uitkomen, als hij de vereiste permissie van de KNVB niet ontvangt. Ofschoon Ajax-voorzitter Jaap van Praag na afloop weigerde de hoogte van de transfersom bekend te maken, mag wel worden aangenomen dat er met de transfer een bedrag van drie miljoen gulden gemoeid is. Voor de Spanjaarden namen manager Cara- ben en trainer Rinus Michels aan het overleg deel. Jaap van Praag, Arie de Wit, lid van Ajax' financiële commis sie, Cor Coster en Cruijffs rechtskun dige adviseur mr. Jan Jonker zaten aan de andere kant van de gespreksta- fel. Cruijff zelf ontvangt eveneens een bedrag van drie miljoen voor de ko mende drie jaren. Voorlopig lijkt met deze beslissing ook een eind te zijn gekomen aan een lange reeks van speculaties, die er uit het mogelijke vertrek van Cruijff voortvloeiden. Ajax' trainer George Knobel hoopt ook dat de beslissing- van de KNVB spoedig afkomt. 'Wanneer de KNVB Cruijff toestemming geeft hebben wij ook permissie ~>m zo spoedig mogelijk een nieuwe spitsspeler aan te trekken.' Bij zijn collega Rinus AMSTERDAM Het bestuur var\ dj Koninklijke Nederlandse Roeibond heeft besloten om de dubbeltwee van Skadi, Jan Bruijn -Frank Verhulst, toch uit tc zenden naar de wereld- kampioenschapppen in Moskou. Eer der had de Technische Advies Com missie de bondsbestuurderen aangera den geen enkele ploeg naar deze wed strijden te sturen, maar uiteindelijk werd besloten toch de twee zonder stuurman van Willem III, de vier zon der stuurman van Asopos en de acht van Aegir af te vaardigen. Het besluit van de KNRB om Bruin-Verhulst toch te sturen heeft een precedent gescha pen. Immers de bond wilde alleen kampioensploegen uit zenden. Omdat Jan Bruijn tijdens de kampioenschap pen ziek was -hij roeide wel een voorwedstrijd, maar zelfs dat vond TAC-voorzitter dokter Willebrand een niet te aanvaarden risico - en omdat Nereus zich als tweede finalist terug trok, is er geen kampioen in de dub beltwee naar voren gekomen. Wel liet de TAC al doorschemeren dat het idee om het Skadi-duo een proef af te nemen als Jan Bruijn weer beter zou zijn, niet eens zo gek was. Het afgelo pen weekeinde mochten Bruijn en Verhuist die proef afleggen, en de KNRB trok daaruit de conclusie dat uitzending gerechtvaardigd was. HOOGEZAND (ANP) De Russi sche grootmeester Andris Andreiko is gisteren in Hoogezand winnaar gewor den van het zevende internationale damtoernooi. In de tiende en voor laatste ronde kwam Andreiko remise overeen met Wiersma. De Rus heeft nu zeventien punten en is onbereik baar geworden voor de concurrentie. Hetzelfde geld voor de Nederlander Jansen in de hoofdgroep, die dankzij een remise met Bruch (Italië) op 17 punten kwam. Eregroep: Barrow (VS)-Rabatel (Fra) 1Wiersma (Ned)-Andreiko (Rusl) 1—1. Kuyken (Zwi)-Cazemier (Zwi) 1—1. Smith (VS)-Gordijk (Ned) 1—1: Lefevre Can)-De Ruiter (Ned) 02; Baba Sy (Senegal)-De Jong (Ned) 2— 9. Stand: 1. Andreiko 17. 2. Wiersma 14, 3. Kuyken en Baby Sy 13, 5. De Ruiter 11, 6 Smith 10. 7. Rabatel 9. 8. Gordijn, Barrow en Cazemier 8, 11. De Jong, 6. 12. Lefebvre 3. PETROPOLIS (Reuter) De 36-jari ge Hongaar Lajos Portisch heeft in de veertiende ronde van het interzonale schaaktoernooi in Petropolis, waaruit zich de eerste drie plaatsen voor de halve finales voor het wereldkam pioenschap, dat op naam staat van de Amerikaan Bobby Fischer, de leiding genomen door een overwinning in slechts 28 zetten op de Amerikaan Sa muel Reshevsky. De Hongaar, die nu een halve punt meer heeft dan zijn naaste belagers, de Braziliaan Mecking en de Tsjech Hort, kan nu de toer nooizege vrijwel niet meer ontgaan. Stand: 1. Portisch 0% punt plus 1 afgebr.. I. Mecking 9 plus 1, 3. Hort 9. 4. Geiler en LJuboJevic 8 plus 2. 6. Poloegajevskl 7%. plus Michels bestond inmiddels al duidelijke opgeruimdheid. Uiterst tevreden uiteraard over de vol tooide transactie, waar Michels toch nog de nodige kanttekeningen bij plaatste. 'Alles hangt natuurlijk van de KNVB af. Ik heb het idee dat er binnen de KNVB diverse stromingen zijn en ik hoop dat men deze speciale transfer anders zal bezien dan wan neer het een puur Nederlandse aange legenheid was. Het ligt erg moeilijk en eigenlijk kan ik er geen zinnig woord over zeggen. Als de transferpe riodes in beide landen parallel liepen was het probleem uiteraard weggeno men. Wellicht zijn de hedendaagse re gels verouderd, maar ze gelden in ie der geval nog.' Voor Cruijff zelf betekende het prin cipiële akkoord eveneens een hele op luchting. Hoewel hij naar hij zei vanaf het begin niet anders ver wacht had. Cruijff: 'Ik ben blij dat het niet scherp gespeeld is. Ajax heeft mij uiterst correct behandeld. Dit heb ik eigenlijk al drieënhalf jaar gewild, maar moet nu natuurlijk nog de beslissing van de KNVB afwach ten. Ik blijf bij Ajax trainen totdat de moeilijkheden voorbij zijn.' Johan Cruijff erkende opnieuw dat hij in La Coruna al tot overeenstem ming met Barcelona was gekomen. 'Bepaalde omstandigheden dwongen me de zaken in Nederland nog eens door te praten en daarom heb ik niet meteen een beslissing genomen. De zaak liep daarop uit de hand en er volgde een ontkennende mededeling die ik niet wilde.' Cruijff zelf laat zijn meespelen in het Nederlands elf tal dus voor een belangrijk deel af hangen van de beslissing die de KNVB neemt. Overigens is het vrij zeker dat Cruijff niet meer voor alle interlands vrijgekregen kan worden. De interlands tegen IJsland bijvoor beeld zullen aan de neus van Cruijff voorbijgaan. De transfer heeft overigens meer pi kante details. FC Groningen bijvoor beeld de eerste competitie-tegenstan der van Ajax, die het slachtoffer werd van een Cruijff-bevlieging heeft nu al aangekondigd te zullen protesteren te gen de geldigheid van de wedstrijd. FC Groningens voorzitter Gerard Steen: 'Het is voor ons een duidelijk nadeel geweest te moeten spelen te gen een Ajax met Cruijff. De andere ploegen ontmoeten Ajax zonder Cruijff en ik blijf van mening dat dat toch nog steeds een belangrijk ver schil is. We zullen deze zaak in het bestuur uitspreken.' De voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, mr. Jacq Hoge- woning, wilde in dit stadium nog niet op die consequentie ingaan. Evenmin haakt hij op dit moment nog in op de veronderstelling dat de eventuele uit voering van de transfer van Johan Cruijff de markt voor alle voetballers open 'breekt'. Zegt mr. Jacq Hogewo- ning: 'We hebben voor morgenavond een bijzondere vergadering van het hoofdbestuur gepland. Daarin zullen we alle details bespreken. Op dit mo ment kan ik nog niets concreets zeg gen. Alleen de heer Van Praag heeft me van de beslissing van het hoofdbe stuur in kennis gesteld. Voor de ver gadering van morgen zijn in ieder ge val het bestuur van de afdeling be taald voetbal van Ajax en de chef d'e- quipe van het Nederlands elftal uitge nodigd. Of Cruijff zelf geïnviteerd zal worden weet ik nog niet.' Uiteraard is ook de VVCS uitermate geïnteresseerd in de beslissing die de KNVB neemt. Eventueel zal het vroegtijdige vertrek van Cruijff naar Spanje aangegrepen worden om ook andere profvoetballers op hun facili teiten te wijzen. Niet in het laatst Ajax zelf, zal natuurlijk de mogelijk heid aangrijpen om Willy Brokamp nu als vervanger van Cruijff naar Amsterdam te laten komen. Verwacht mag worden dat dan ook Feyenoord zich opnieuw in de slag om Brokamp zal mengen. Karei Jansen, secretaris van de VVCS: 'Het is nog te prema tuur om op dit moment een stand punt in te nemen. Ook omdat we de ontwikkeling niet tot in de finesses kennen. Het enige uitzonderlijke wat ik op dit moment in deze transactie kan constateren is dat de transfer bui ten de transferperiode wordt beklon ken. Natuurlijk zeg ik op dit moment dat wanneer Cruijff inderdaad toe stemming krijgt de KNVB een gevaar lijk precedent schept. Voor spelers die nog steeds niet tct overeenstem ming met hun clubs zijn zullen dan ongetwijfeld weer in actie komen.' Van onze sportredactie AMSTERDAM De opvolger van Johan Cruijff in de spits van Ajax lijkt al bekend te zijn. Met de komst van George Knobel name lijk kwam ook al de naam van zijn grootste fan, Willy Brokamp, mee naar Ajax. Toen de Cruijff-gaat-naar-Spanje geruchten dan ook weer opdoken, kwam ook Willy Brokamp weer ter sprake. Brokamp die met Feyenoord niet tot overeenstemming kon komen, heeft al meer POUL ANNEMA dan eens laten horen dat hij graag wil spelen in een topclub. En zijn vrouw zei gisteravond: 'Ik zou in Amsterdam net zo goed kunnen aarden als in Maastricht'. Van onze sportredactie AMSTERDAM De miljoenentrans actie tussen Johan Cruijff, Ajax en FC Barcelona wordt in de Catalaanse stad bejubeld als de 'redding' van de club. Wie de (scherpe) tegenstellin gen tussen Madrid en Barcelona kent, zal beseffen wat voor een 'daad' het bestuur van de FC in de ogen van de voetballiefhebbers daar heeft gesteld. Deze zomer, kort na het heropenen van de Spaanse grenzen, zorgde Real Madrid voor een transfer van de eer ste orde door de Westduitser Gün- ther Netzer aan zich te binden. FC Barcelona deed tegenover de eeuwige en grootste concurrent aanvankelijk weinig terug. Slechts de Peruviaan Hugo Sotil werd aan de club van trainer Rinus Michels gebonden. FC Barcelona werd geacht groter Michels (linksen Coster tluo op de achtergrond stuntwerk te verrichten. Temeer, om dat de club ook het afgelopen sei zoen vergeefs op tie landstitel heeft geaast. De ontevredenheid in het fa natieke Catelonië was algemeen. De plaatselijke pers eiste in felle be woordingen het ontslag van trainer Michels en voorzitter Montal. Vooral de laatste heeft zijn in Spaanse ogen zeer belangrijke positie voor lopig veilig gesteld door voor een klassevoetballer als Cruijff zeer diep in de geldbuidel te tasten. Sterker nog: door de transfer van Cruijff naar Barcelona worden ook Michels en Montal weer 'helden' genoemd. De vraag is hoelang de tevredenheid zal duren. Nu kan alleen nog het kampioenschap in het komende sei zoen FC Barcelona in een rustig vaarwater brengen. Ajax heeft, dat is inmiddels al vast komen te staan, Willy Brokamp ge polst. Dat gebeurde nog voor Ajax vertrok naar het toernooi van La Co runa enkele weken geleden, waar Aja"X en Barcelona elkaar weer spraken over de peperdure spits. Op het laatste moment ging op dat moment de over eenkomst niet door. Sterker zelfs nog, in een communiqué liet Ajax weten dat het Cruijff wenste te houden aan zijn zevenjarig contract en dat hij niet naar Barcelona zou gaan. Cruijff kon daar wel begrip voor opbrengen. Er was immers slechts een tijdelijk rook gordijn gelegd. Toen echter ook al kwam Willy Brokamp herhaaldelijk ter sprake. De eisen van de jarenlang vergeten, maar met zeer veel voetbal talent begiftigde Maastrichtenaar, zijn niet bepaald aan de lage kant. Feyen oord, toch geen arme jongen in het Nederlandse voetbal, weigerde erop in te gaan, hoewel met MW dat 1.3 mil joen voor zijn ster vroeg al overeen stemming was bereikt. Alleen waren Brokamps privé-eisen te hoog. Ajax lijkt daar, met de centen die de trans fer van Cruijff oplevert, aanmerkelijk makkelijker overheen te stappen. Al is Brokamp waarschijnlijk voor Ajax al weer wat duurder geworden, omdat de SCHEVEN ING EN (ANP) Mar tin Koek, de blonde jongeling, die in het seizoen 1971-1972 waardig werd bevonden voor een toernee door Australië, kon tenslotte toch nog lachen. De destijds als zeer talentrijk aangemerkte jeugd speler kende gisteren in zijn kwalificatiepartij herenenkelspel voor de nationale kampioenschap pen tegen John Martens maar weinig momenten van vreugde. Door een martelende nervositeit ver krampt spelend, moest Koek de eerste sets binnen vëertig minuten afstaan aan de geconcentreerd handelende Martens. De lange, slanke Leeuwen- berghspeler was in die fase met 6-3 6- 1 oppermachtig en alleen een wonder leek de tegen zichzelf foeterende Koek nog te kunnen redden. In het eerste gedeelte van de derde set wil den zijn slagen ineens wel lukken en Koek kon tot 4-0 uitlopen. De stug volhoudende Martens vocht echter te rug tot 6-5 in zijn voordeel, maar hij miste net dat beetje geluk dat nodig was voor de partijwinst en Koek kon zich weer herstellen: 8-6. Na 7-5 in de vierde set was de span ning in de beslissende set te snijden. Beide spelers bègonnen duidelijk last te krijgen van de hitte en het spelpeil werd er niet beter op. Via 1-2, 2-3 en 3-4 voor Martens bracht Koek in de negende game de beslissende door braak tot stand (5-4) om twee en een half uur spelen ook de wedstrijd te winnen. 'Ik ben kapot,' was het enige wat Koek, die met opvallend veel ge lukkige lijnballen kon scoren, na af loop nog kon stamelen. In de andere herenpartijen voor de kwalificatieronde vielen geen erg schokkende gebeurtenissen te noteren. Er waren nog drie vijfsetters, die de betrokken acteurs in de verzengende warmte menig zweetdruppeltje kost ten. Vermeldenswaard was wel dat Scholtes een voorsprong van 5-2 in de vijfde set aan Constandse verspeelde en het besluit van Frans de Kort (be kend om zijn marathonduels) om bij de stand 5-0 voor Horman de baan uit te stappen en zich gewonnen te ge ven. Voorts won Van Mourik na een wisselvallige partij met 6-1 in de vijf de set van B. Sie, een jong evenbeeld van de Deense bohemien Torben Ul- rich. De weer uit Zwitsrland overge komen Jan Coebergh kon zich tégen NASHVILLE De Nederlandse Betty Stöve heeft in het internationale tennistoernooi te Nashville iTennessee) de overwinning be haald ln het dames-dubbelspel. Met haar Franse partner Francoise Durr versloeg zij in de finale het Amerikaanse paar Karen Krantzcke Janet Newberry met 61, 67. 61. Het dames-enkelspel werd gewonnen door de Australische Margaret Court, die in de finale Wimbledonkampioene Billle Jean King versloeg met 63, 46, 62. Het was Margaret Courts elfde overwinning in de veertien toernooien die zij tot nu toe ln dlt speelde Hans Hartog naar hartelust uitleven en speelde naar driemaal 6-2. Hij is echter in de eerste ronde van zwaar dere tegenstand verzekerd in de per soon van Klaas Visscher. Bij de dames was dc aandacht voorna melijk gericht op twee teruggekeerde leden van de voormalige vier muske tiers, Anja IJbema-Lepoutre en Elly Blomberg-Crocke. Beide dames, die ja ren terug met Betty Stövc (nu afwe zig) en Trudy Walhof (toen Groen man) een veelbelovend kwartet vorm den, zegevierden. Anja IJbema had het echter bijzonder moeilijk tegen de jeugdige Nellemieke Brouwer, die te weinig durf toonde in de derde set (64 3-6 6-3). Elly Blomberg had geen kind aan Patricia Went-v. d. Heuvel (6-2 5-0) en Ada Bakker wist wel raad met Henriette Laan (6-2 6-1). De meest interessante partijen in de eer ste ronde worden nu Judith Salome- Elly Blomberg en Lidy Bielefeld-Ada Bakker. Damcsenkelspel: Hetty Taphoorn walk over tegen Joyce Bernoskl: Madeleine WeurmarN Yvonne v.d. Eeckhout 36, 63. 63. Anja IJbema-Nellemieke Brouwer 61. 36. 63; Ellie Siemons-Guusjc Wolff 6—3. 61; Elly Blomberg-Patrlcia Went 62, 60; Ada Bak- ker-Henriëtte Laan 62, 61. HcrcnenkelspclCoebergh-Hartog 62, 62, 6—2: Pufkus-Kuypers 5—7, 6—2, 6—3. 6—3. Haks-De Boer 8—6, 3—6, 7—5, 6—0; Horn- i-De Kort 6—2. 4—6. 6—3, 46, 50 (op- Fok-T. Sie 97. 6—0, 5—7. 6—3: over tegen Knol: Dankelman-Blaas 75. 63: Adama van Scheltema-Simek 6—2, 6—4, 61: Koning-Robbers 6—3, 6 3, 6—3. Koek-Martens 3—6, 1—6. 86. 7—5. 6 4; V. Mourik-B. Sie 810. 0—2. 16m 63. 6—1. Constandse-Scholtes 36. 63. 6—3, 4—6, 7—5. gegeven) Lind walk Willy Brokamp binnenkort Amsterdammer? Amsterdamse club min of meer in een dwangpositie terecht is gekomen. Ter wijl het altijd ook nog mogelijk moet worden geacht dat Feyenoord zich als adspirant koper in de markt werpt. Voor de Rotterdammers immers moet het als een klap aangekomen om. na (gelukkig?) naast Jan Mulder te heb ben gegrepen, nu ook Willy Brokamp te missen. Willy Brokamp was gisteravond voor commentaar niet bereikbaar. Zijn vrouw wist ook niet of hij de laatste dagen nog door Ajax benaderd was. Wel is duidelijk dat er geen familie reünie gehouden zal worden om te beslissen of Brokamp Limburg wel kan verlaten. Zijn broer zei: 'Er is enkele maanden geleden een verslaggeefster bij mijn moeder geweest. Maar zij heeft geen enkel commentaar gegeven. Zij bemoeit zich beslist niet met dit soort zaken.' In Maastricht staat men nogal scep tisch tegenover een overgang van Bro kamp naar Ajax. Op de eerste plaats wordt gevreesd dat MVV op die ma nier teveel aan kwaliteit zal inboeten en ondanks alle geld zich nog eens goed zal moeten beraden over de stap. Daarnaast wijst men er in Maastricht op dat Brokamp zakelijk gezien wel eens moeilijk kan komen te zitten als hij naar Amsterdam vertrekt, omdat hij binnenkort twee nieuwe horeca-zaken opent in Maastricht. DE AANSTAANDE TRA1 FER van Johan Cruijff i Ajax naar FC Barcelona voor het betaald voetbal in 1 derland vergaande consequ ties inhouden. Indien de Koni lijke Nederlandse Voetl Bond inderdaad morgen haar at aan de sensationele oversi fan de sterspeler naar Spaanse goudmijn zal gev. heeft zij daarmee een gigi tisch precedent geschapen. 2 Cruijff vrij baan krijgt, ci kan iedere andere voetbalp\ in Nederland vandaag nog 1 der de noemer 'positieverbe ring' het lopende contract zijn club van zich afschudd en naar een nieuwe werkgei stappen. OP ZICH is daar geen enj bezwaar tegen. Met het huidi 'arbeidsrecht' als rugdekking dat zelfs heel normaal Bedt keiijker icordt het echter i een instantie als de KNVB - t der druk, maar daarover late plotseling zó met haar reg menten manipuleert en laat n nipuleren. Het hek is daarm van de dam. Of liever: door c ze affaire is het ^huidige trai fersysteem met ingang van I den rijp voor de prullenbak t worden en is het door KNVB opgestelde 'alternatiei systeem nu al van kracht g worden. Het nieuwe plan, 01 ivorpen door MVV (l)-bestui der Max Tripels zou aanvanh lijk hooguit in november geldi heid krijgen en behelst ond< veel meer, dat spelers - zoals Engeland - gedurende een ve langere tijd van het seizot van club kunnen veranderen. NU CRUIJFF èn Ajax met 1 Spanjaarden tot overeenstei ming over de vorstelijke tran fer zijn gekomen en de KNV als beslissende schakel gaat 0 treden, kunnen minder rijk b deelde broodvoetballers zich a vast in de handen gaan wri ven. Het 'ja' van de KNVB b tekent voor de overige pro een soort vogelvrij-verklarin\ Wim vqn Hanegem, bijvoo beeld, krijgt alsnog een aai trekkelijk aanbod van Olymp que Marseille en kan zich mt recht op het 'precedent-Cruijf beroepen. Dichter bij de real teit ligt nog het feit, dat Aja acuut alle aandacht op Will Brokamp zal gaan richten. Ve. moedelijk is achter de scherme al zoveel gerommeld, dat d sterspeler van MVV alleen no maar de koffers behoeft te pal ken om van het Limburgse naa de hoofdstad af te kunnen re 1 zen. Het sluiten van de tram ferperiode - in het kader va; de huidige reglementatie - i een even grote farce gewordei als de recente 'welles-nietes' ontwikkelingen rond Cruijff. JOHAN CRUIJFF zélf heef zonder meer verwerpelijke drei gingen uitgesproken om in dezi affaire zijn zin te krijgen. D( KNVB wordt morgen tijdens d< beslissende vergadering gecon fronteerd mei zijn uitspraak dat hij zal weigeren voor hel Nederlands elftal te spelen ah de voetbalbond inderdaad tol een weigering zal besluiten. Af gezien nog van het feit, dat de burgerrechter door hem als een soort spookbeeld voor de KNVB nog op de achtergrond wordl gehouden. HET IS NIET GERING, wat juist Johan Cruijff aan de Ne derlandse voetbalwereld heeft te danken. Als een troetelkind is hij, niet in de laatste plaats door de publiciteit in eigen land, zijn collega's en trainers naar het huidige niveau bege leid. Nu kan hij met het Neder lands elftal als een wapen gaan schermen om zijn zin door te drijven. Dat elftal, en daarmee in feite de toekomst van de voetbalsport in Nederland, staal in de komende maanden op het spel. Kwalificatie voor het eind- toernooi om het wereldkampi oenschap (volgend jaar in West Duitsland) is een harde nood zaak geworden. Via de ruggen van al die mensen, waaraan hij zijn wereldfaam te danken heeft, probeert hij nu zijn ei gen troeven uit te spelen. Dat mag, natuurlijk, zolang het maar niet op chantage gaat lij ken. En dat is nu duidelijk wèl het geval. AJAX HEEFT GROOT GE LIJK, dat het zijn sterspeler op dit moment wil laten vertrek ken. De honger naar geld, die zijn iverknemer tot het overdre- vene toe manifesteert (zelfs met een riant inkomen van rond een miljoen gulden wil hij zich nog een dief van zijn eigen zak noemen als hij het aanbod van FC Barcelona had laten liggen) had Ajax toch niet meer kun nen stillen. Wanneer Van Praag c.s. niet hadden toegege ven, zou Cruijff in het vervolg ongetwijfeld 'de grote opstandi ge' hebben gespeeld, de laatste weken alleen al is duidelijk ge- worden in welke mate deze transferzaak bij Ajax intern de sfeer heeft aangetast. Niet in de laatste plaats zijn medespe lers en trainer Knobel zullen straks opgelucht reageren als het vliegtuig met Cruijff rich ting Barcelona inderdaad ver trekt. CRUIJFF zijn kwaliteiten staan hier niet ter discussie - heeft de laatste jaren niet al leen getoond een schitterende voetballer te zijn, maar ook dat hij een uitstekende spelletje blufpoker kan spelen. De ver wikkelingen rond de grillige Ajacied zijn nauwelijks meer te tellen. Voor het Nederlandse voetbal zou het op dit moment een goede zaak zijn als de alge hele rust zou terugkeren. Bel gië, de belangrijkste tegenstan der van straks in het kwalifica tie-toernooi, schatert al lang. GERRIT DEN AMBTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8