'Reclame verbieden voor alle tabaksprodukten' dichtbij ommentaar oslopen 'Hek van de dam Dr. Meinsma niet blij met teer- en nicotine-arme sigaretten Wetei (chap en techniek Europa-ministers laat kortgestraften buiten gevangenis Half miljoen hulp aan door droogte getroffen landen Regering wijst optreden van Israël af +++oproep toeristen+++ vreemd geld het weer Heet strandverwachting zeilverwachting blijf zitten waar je zit jukebar gelijkenis rekening voorste OUW/KWARTET DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T5/K7 nieuwtje uit de marge, maar toch gek om los te lopen. Een raadslid de Noordhollandse gemeente Ab- kerk stelt tijdens de rondvraag een jfljziging van de plaatselijke politiever- W lening voor, waardoor het kinderen neden de vier jaar voortaan verbo- a zal zijn zonder geleide op straat jopen. burgemeester heeft toegezegd de idische mogelijkheden van een der- jjke bepaling te zullen onderzoeken, t valt hartelijk te hopen dat de bur- meester het heeft gezegd om de it af te houden, want hoe goed isschien ook bedoeld: een dergelijke paling is niet alleen onuitvoerbaar, lar en dat is veel erger zet de ken bovendien op de kop. de juridische kanten aangaat: een jnd van vier jaar valt op geen enkele jzo binnen de termen van het straf- cht (dat begint pas bij twaalf jaar), «at praktijk straks van geval geval zal moeten worden bezien verantwoordelijk is voor de over- cding: de vader, de moeder, een toe- llige oppas, opa of oma die een gjé uit het zeil verloor. Maar veel langrijker is dat ook voor het kind t algemeen beginsel van vrijheid van rplaatsing geldt en al zijn er dan oor kinderen nuanceringen mogelijk arken, begraafplaatsen, dierentui- n); het gaat toch te ver een heel rp onder een dergelijke noemer te engen. Heen als een kleine gemeente moet lboksen tegen een machtige instel ling als rijks- of provinciale water- m aat, die een drukke doorgaande ver- nding door het dorp toestaat; of toe- at, zou een dergelijke bepaling bij J jze van demonstratie te waarderen n. [Ie goede bedoelingen ten spijt, zet het libekerkse raadslid de zaken precies de kop. Er is in Nederland een itgebouw, waar de ouders worden waarschuwd de kinderen niet bij de rkeerplaats te laten spelen, want id cn kind kan een gevaar zijn voor uw J it°'. 'at zijn wij afeestompt als wij de ab- g irditeit van H»r™iiike regelingen en tspraken niet meer zien. 8 ier en daar wordt reeds de vraag ge- eld waarom Israël nu zo nodig elfs door de Verenigde Staten iangepakt moet worden over het ont- icren van een Libanees vliegtuig, aarbij verder niemand een haar werd krenkt, cn waarom er niet zo'n re- tn van klachten. r°"-daalt als er weer ns een groep Palesfmen een kat en isspel speelt met willekeurige lucht- igiers. jtt antwoord is heel eenvoudig: Is- is een mogendheid en de Palestij- zijn dat niet. Individuen kunnen in de Veiligheidsraad worden ver- leeld. Ie manier waarop Israël tot op rege- •sniveau toe zijn daad verdedigt ikt duidelijk dat het steun zoekt bij algemene afschuw van het gijzelen f£ van passagiers in de toonaangevende panden. Als er nog altijd regeringen te ilap zijn om op te treden tegen poten- iële moordenaars binnen hun grenzen [dan moeten we wel, zo luidt de rede nering. klaar met het onderbreken van het uchtverkeer van een ander land bo- ven cën ander land schept Israël een 'Tiieuw precedent, dat wil zeggen: het ooit opnieuw een hek van de dam. Morgen zou een Zuidvietnamese jager en KLM-vlicgtuig van zijn Aziatische oute af kunnen halen en bij Saigon ot landen kunnen dwingen om te kij- icn of er nog Vietcong-leiders inz.it- j ni ten. ^Trouwens: men kan zich erover ver- vonderen waarom het idee van de lommando-raids in andere landen, zo- "Jals die werden toegepast in Libanon, ids nog niet werd nagevolgd. Bijvoorbeeld door Zuid Afrika of Portugal die Zambia of Tanzania zouden kunnen linnenvallen om guerrilla's uit te schakelen. Die voelen zich immers ook bedreigd? Israël moet zich ervoor hoeden te ge makkelijk te teren op de bewondering die het bij aanzienlijke delen van de publieke opinie in het westen geniet, utii Want de daden die deze bewondering -ie" hebben afgedwongen zijn tot nu toe voornamelijk militaire geweest. Zo'n bewondering is geen echte soli dariteit. En juist die zou Israël in de toekomst wel eens hard nodig kunnen hebben als een aantal Arabische lan den gevolg geeft aan zijn voornemen via het dichtdraaien van de oliekraan het Westen onder druk te zetten. Dat er tegenwoordig sigaretten weiden aangeprezen met een ver laagd teer- en nicotinegehalte, zou op liet eerste gezicht een reden tot vreugde moeten zijn voor de man die jaar in jaar uit hamert op de gevaren van roken, dr- L. Meinsma. Maar zijn reactie is precies tegenovergesteld- De medisch directeur van het Koningin Willi el- mi na fonds spreekt wat verbitterd over de reclamepraktijken van Niemeyer'. Het wordt nu helemaal tijd, vindt dr. Meinsma, de reclame voor alle tabaksprodukten te verbieden. een enquête met name bij jongere mannen bleek te zijn opgetreden. Van de mannen tussen vijftien en veertig jaar uit die steekproef van het NIPO, aldus dr. Meinsma, was pen kleine twintig procent opgehouden met roken. Eenderde van hen was in de loop van het laatste jaar gestopt (en daar zitten er natuurlijk tussen die gisteren waren opgehouden en morgen weer zouden beginnen). Maar tweederde was dan toch al meer dan een jaar van het roken af, veertig pre cent zelfs langer dan vier jaar. En dat ophouden met roken inder daad helpt, zegt dr. Meinsma. blijkt nog steeds heel duidelijk uit het on derzoek onder Engelse artsen, van wie een groot aantal met roken is opge houden. Bij de artsen als bevolkings groep daalt het aantal gevallen van longkanker, terwijl het gemiddelde van heel Europa blijft stijgen. Waarom die felle reactie? Is het niet juist nuttig dat er na al het collectie ve zwijgen van.de sigarettenindustrie tenminste van één kant enige infor matie komt? Is niet in Engeland de publikatie van teer- en nicotinegehal te van alle merken sigarretten op me disch advies verplicht geworden. Dr. Meinsma: 'Inderdaad, maar je moet het rapport op grond waarvan die maatregel getroffen werd wel zorgvuldig lezen. In dat rapport staat letterlijk 'dat er voldoende bewijsma teriaal is om op te treden op basis van de opvatting dat sigaretten met een lage teeropbrengst minder gevaar lijk zijn dan die met een hoge teerop brengst. Het zou goed zijn, rokers aan te moedigen om over te gaan op siga retten met een lagere teeropbrengst als de risico's van doorgaan met ro ken hun duidelijk worden gemaakt en als zij niet volledig kunnen ophouden met roken'. Aan die voorwaarde voldoet de recla me van Niemeyer natuurlijk niet. door drs. Rob Foppema Hoewel het er zorgvuldig niet staat, aldus dr. Meinsma, wordt er gesugge reerd dat roken nu gevaarloos zou zijn. Dat gaat dwars in tegen de 'Actie Niet Roken' die Meinsma (bij na) onvermoeibaar sinds 1964 voert. Er zijn twee factoren die zijn veront waardiging inog groter maken. Ten eerste zijn de bewijzen dat een lager teergehalte in sigaretten inder daad het risico van longkanker ver kleinen, helemaal niet zo waterdicht. Ten tweede komt deze ontwikkeling in een tijd waarin dr. Meinsma einde lijk de eerste tastbare resultaten van zijn actie meent te zien. De sterfte wegens longkanker bij mannen tussen 25 en 50 jaar stijgt sinds enige jaren niet meer. Er lijkt zelfs een licht da- lendende tendens te zijn, terwijl de sterfte bij oudere mannen, vooral bo ven de zestig jaar, blijft toenemen. Dr. Meinsma verklaart dat uit de zich wijzigende houding ten opzichte van het roken, die twee jaar geleden in Nederland De Nederlandse cijfers die dr. Meins ma reden geven tot een begin van op timisme, zijn in een tabelletje weerge geven. Zij geven het aantal sterfgeval len wegens longkanker per duizend mannen. Leeftijdsgroep 25-49 50-79 1947-'51 2,7 30,4 1952-'56 3,1 43,4 1957-'61 3,2 59,8 1962-'66 3,4 81,2 1967-'71 3,3 106,6 Wat betreft het gunstige effect van een laag teergehalte in sigaretten, wijst dr. Meinsma erop dat die gehal tes nog niet zo gek lang worden ge meten. Bij het buitenlandse onder zoek naar verschillen voor de kans op het optreden van longkanker per siga rettenmerk, is het dus de vraag of de gemeten teergehaltes jaar in jaar uit gelijk waren geweest. Bovendien was het de vraag of de betrokken mensen inderdaad altijd hetzelfde merk had den gerookt. Er zijn geen redenen om ,aan te ne men dat een lager teergehalte de kans op longkanker niet zou verkleinen, en er zijn inderdaad aanwijzingen dat dat wel het geval is, maar dr. Meins ma vindt die aanwijzingen toch te vaag cm er propaganda voor te maken of stilzwijgende garanties aan te ver binden. Toch maar liever ophouden met roken dus. Hij zou graag zien dat in pakjes sigaretten en shag verplicht een bijsluiter wordt gedaan met infor matie over de mogelijkheden tot ta baksontwenning die nu al bestaan en naar hij hoopt in de nabije toe- msSlitiiiifetiOiliisililiS Dr. Meinsma: begin van optimisme komst worden verbeterd en aange vuld. En dan natuurlijk dat reclame verbod. 'Gevaarlijk' Maar het zal allemaal wel niet een-' voudig te realiseren zijn. Dr. Meinsma heeft het ook op andere fronten niet gemakkelijk. Vorige week publiceerde prof. dr. A. C. Drogendijk sr. in de Ziekenfondsgids weer de beschouwin gen over roken en gezondheid die hij ook vorig jaar al in wat andere vorm openbaar maakte. Daarin legt hij er grote nadruk op dat het roken van si garetten niet de enige oerzaak var. longkanker is. dat er nog een hele boel andere factoren zijn, dat een he leboel rokers aan iets anders dan longkanker overlijden, en dat het ver band tussen beide in Polen, Rusland en Japan zélfs niet is vastgesteld- Dr. Meinsma vindt die uitlatingen ge vaarlijk, net zo als hij de advertenties van Niemeyer gevaarlijk vindt. 'Prof, Drogendijk haalt een aantal bijzaken sterk naar voren die op zichzelf de moeite waard- zijn. Maar de hoofdzaak is dat het verband tussen roken en longkanker hier wèl vaststaat. De hoofdzaak is dat elke dag veertig mensen aan de gevolgen doodgaan'. DEN HAAG Het ministerscomité van de Raad, van Europa heeft de re geringen van-de zeventien aangesloten landen aanbevolen kortgestraften zo veel mogelijk buiten de gevangenis te houden. Personen die tot minder dan zes maanden zijn veroordeeld, maken gemiddeld 50 tot 85 procent van de gevangenisbevolking uit. Het aantal personen dat korte gevangenisstraffen wordt opgelegd heeft, naar mate het risico van wetsovertreding in hoogont wikkelde maatschappijen groter wordt, de neiging toe te nemen. De maatregelen die worden aanbevo len omvatten het verblijf in gevange nissen gedurende de weekeinden, ver blijf in speciale inrichtingen die niet geheel van de samenleving zijn afge scheiden, verblijf in strafinrichtingen buiten de werkuren, onbetaalde ar beid ten behoeve van de gemeen schap, verplicht volgen van cursussen op zaterdagmiddagen, en het ontzeg gen van bepaalde rechten bijvoor beeld de rijbeveogdheid. Enerzijds .aldus de aanbeveling, is het niet eenvoudig op kortgestraften een behandeling toe te passen die re cidivisms beoogt te voorkomen, ander zijds eisen de bouw en het 'in bedrijf houden' van strafinrichtingen steeds meer geld. Gevangenisstraffen voor personen die geen ernstige overtre ding hebben begaan en geen gevaar voor de gemeenschap vormen, dienen daarom zo veel mogelijk te worden beperkt. Is detentie onvermijdelijk, dan moet men door studie van de per soonlijkheid van de overtreder, en de omgeving waarin hij verkeert .trach ten na te gaan in hoeverre sprake is van moeilijkheden in sociale betrek kingen. r Van een verslaggever DEN HAAG Minister Pronk heeft een halfmiljoen gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de door droogte getroffen Afrikaanse landen. Eerder heeft Nederland al geld, voe dingsmiddelen en een Fokker F-27 van de luchtmacht ter beschikking ge steld. De totale waarde van de Neder landse hulp bedraagt nu ruim twee miljoen gulden. Over de besteding van de halfmiljoen gulden zal overleg gepleegd worden met de EEG en de voedsel- en landbouworganisatie (FA- den HAAG De Nederlandse rege ring meent dat Israël, door een Liba nees passagiersvliegtuig boven Liba nees grondgebied te onderscheppen en het te dwingen op het vliegveld van Tel Aviv te landen, het internationaal recht heeft geschonden. Een dergelijk sne optreden is onder geen enkele omstan- et PBheld goed te keuren. Gevraagd naar commentaar op het Is raëlisch optreden herinnerde de woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken aan 'eerdere uitspraken v_an de Nederlandse regering, waarin ZU daden van geweld veroordeelt en escalatie van deze daden afkeurt'. Onderstaande personen wordt drlhgend ver zocht de ANWB-alarmcentrale tn Den Haag (070-264426) te bellen. NEDERLAND Hr. en mej. A. F. Sevilla en M. T. de la Fuente, Madrid. Spanje, in gele Seat, M-7174-M. L. L. Doddema, Leusden. crème Austin Seven. Hr. en mej Henk en Marijke Droog uit Scherpenzeel. op de fiets. W. Venema, Groningen, in groene DAF 44. Mej. Marion de Ma'nt, Amsterdam, op de fiets. F. J. Postma, Amsterdam. Reiner Kep- pers, Recklinghausen. Duitsland groene VW 1600, RE-CT-27. Fam. Stok-van de Wal, Dordrecht, op boot. FRANKRIJK/BELGIc fam. Feenstra. De Lier, witte Ford Escort. 13-46-FV. FRANKRIJK fam. G. Hekman, Epe, bruin- beige Austin Cambridge, 61-58-AX. H. Wou denberg, Breda, groen met zwarte Chrysler, mej Nancy dc Wilde, Huis ter Heide, Mo- bylette bromfiets. H. M. Kleijnen, Nijmegen, blauw-witte boot, fam. J. F. Kohier, Rotter dam. witte Opel Kadett, hr. Frederique De- nemin't. Den Haag. licht hcige Ford Cortina. 39-45-MR. FRANKRIJK/SPANJE mej. M. Hammelink, Amsterdam, blauw-wit VW busje, EN-02-93. SPANJE/PORTUGAL Joseph Asseher, Ant werpen, rode Slmca 1100, 883-VS. ITALIë W, Kriekaard, Krabbedijke, in rode Opel Kadett, 04-05-UP. ITALIC/OOSTENRIJK fam. H. Groot. Hil versum, donkergroene Renault 16, 12-72-TM. DUITSLAND/ITALIë R. K. Pommorel, Am sterdam, in witte Fiat 600, 61-71-SE. OOSTENRIJK Hr en mevr. Boer-Nieuwen- huizen, Landsmeer, in Renault, 46-24-RN, A. Nieman, Emmen, lichtgroene Opel Commodo re. 15-82-PG OOSTENRIJK/DUITSLAND Hr. Snijder, Purmerend, gele VW 1200, 48-76-UP. DUITSLAND fam. K. Steenbergen, Den Dungen, crème Citroen 2CV. 40-22-NS. J. van Deelen, Stein. witte Opel Kadett, 37-42-GS. J. Kaltenbagh, Den Haag. DUITSLAND/NEDERLAND mevr. Eliza beth Zahner, Zurich, gele Plimeth, Fiurl, ZH-106-752. DENEMARKEN/NEDERLAND H. J. Broersma, Amsterdam, witte Saab, 93-37-VT. DENEMARKEN fain. K. M. Busemans-An- drea, Amstelveen, rode Ford Taunus 17M, 02-96-GL. FINLAND fam. Jansen'-Rentenaar, Groene- kamp, gele 2CV, -75-01-SM. ENGELAND fam. .1. Fa blus, Oegslgeest. rode Austin Maxi. 49-47-UZ AMSTERDAM Vakantiogangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. 2.57-2.67 6.43-6.73 6.98-7.23 108.00-111.00 41.50-44.50 11.00-12.00 2.57-2.67 60.75-62.75 89.00-92.00 62.50-64.50 47.25-49.25 45.75-47.75 14.82-15.12 4.60-4.85 8.50-9.50 70.50-73.50 17.25-20.25 warm tot zeer warm max. neer- temp. slag Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudo's Canadese dollars Franse francs Zwitserse francs Zweedse kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenrijkse schillings Spaanse peseta's Griekse drachmen •Finse marken Joegoslavische dinars (Amerikaanse en Canadese dollars, evenals Britse ponden, staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen). Amsterdam onbew 27 0 De Bilt onbew 27 0 Deelen onbew 27 0 Eelde onbew 24 0 Eindhoven onbew 28 0 Den Helder onbew 23 0 Luchth R'dan onbew 27 0 Twente onbew 26 0 Vlissingen onbew 27 0 Zuid-Limburg onbew 29 0 Aberdeen onbew 23 0 Athene onbew 30 0 Barcelona onbew 29 0 Berlijn onbew 23 0 Bordeaux licht bew 35 0 Brussel onbew 29 0 Frankfort onbew 28 0 Genève licht bew 28 0 Helsinki half bew 22 0 Innsbruck licht bew 28 0 Kopenhagen onbew 21 0 Lissabon onbew 33 0 Locarno onbew 30 0 Londen onbew 28 0 Luxemburg onbew 28 0 Madrid onbew 36 0 Malaga onbew 28 0 Mallorca onbew 32 0 München onbew 26 0 Nice geheel bew 30 0 Oslo onbew 25 0 Parijs onbew 32 0 Rome onbew 31 0 <3r ,-A.vv ;;3t> OPKLARINGEN MIST i> REGEN SNEEUW ONWEER BEWOLKING HA GEI 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Split onbew 32 0 Stockholm onbew 24 0 Wenen onbew 26 0 ZUrich onbew 28 0 Istanboel licht bew 28 0 Las Palmas onbew 38 0 Tunis onbew 32 0 Van onze weerkundige medewerker Tijdens liet weekend al zagen sommi ge weerkenners het aankomenwarm bloedige temperaturen van 30 graden en hoger. Vandaag zijn ze er! De ui terste waarden worden begroot op 31 d 32 gr. C. en het oosten heeft de grootste kans op zo'n tropische show. De volksmond ziet ook veel in deze zomerse Scandinavische hogedrukont- wikkeling, vooral omdat ze plaats vindt op een ongebruikelijk tijdstip namelijk vlak na de eerste augustusde- cade. Wij vingen gisteren bij enkele na tuurliefhebbers prognoses op over zo merweer, dat enkele weken aanhoudt. Wanneer de natuur het inderdaad zo speelt, zou dit een reprise kunnen worden van het meteorologische ver loop in 1955 (waarover gisteren bij zonderheden zijn gegeven). Het tot op grote hoogte uitgebouwde omvangrij ke hogedrukgebied boven de Noord zee, zuid-Scandinavië en aangrenzende landen, boezemt groot vertrouwen in. Op dit ogenblik staan de tuingewas sen er prima voor. Er is een overvloed aan sperciebonen. De regen, die volgde op de eerste warmtegolf van eind juni- begin juli is buitengewoon gunstig voor dit ge was geweest, trouwens ook wel voor enkele andere groentesoorten. Het trof mij ook in het journaal van au gustus 1955 de aantekening te vinden: 'Veel sperciebonen. De boeren treffen het'. Dit aanhoudend droge weertype is voor de oogstwerkzaamheden uiterma te gunstig. Van Ierland tot de Balkan en van zuid-ltalië tot zuid-S candinavië zomert het met temperaturen tot 25 graden en hoger. Bijzonder warm is het momenteel in Frankrijk: 30 gra den in het noorden, circa 36 graden in het zuiden. Een onvervalste hitte golf dus. Alleen in zuidwest-Frankrijk wordt hooguit een enkele onweersbui verwacht. Het koelste weer vinden we in noord-Scandinavië: 12 tot 18 gra den maximaal. Er vallen daar ook buien, evenals in noord-Polen en som mige streken van Rusland. Vandaag en morgen fraai strandweer met veel zon: 25 tot 30 gr. c. bij oost tot zuidoosten wind met toenemende kans op kwallen. Rond het midden van de dag een mooie zeilbries uit zuid tot zuidoost, 3 tot 5 (matig tot vrij krachtig). HOOG WATER 15 augustus Vllsslngen 2.45-14.53: Harlngvlletsluizen 4.14-16.35; Rot terdam 5.27-17.25; Scheveningen 3.47-16.11; Uitluiden 4.20-16.44; Den Helder 8.40-20.41; Harllngen 10.49-23.08; Delfzijl 0.45-12.48. onder redactie van loes smit Het leed voor de gewone passa giers is bijna geleden en de vreug de van een korte, maar gouden tijd voor de spoorwegen is bijna voorbij. Nog even en dan zijn alle schoolvakanties afgelopen. Dan zal de grote stroom scholieren die op een tienertoerkaart kris-kras het land dogrtreinen, tot zo ongeveer het nulpunt zakken. En daarna kunnen de reizigers die elke dag op hun gewone kaartje met de trein heen en weer moeten, hun oude plaatsje weer opzoeken. Want die plaatsen zijn in de grote va kantie voor een goed deel vrijwel doorlopeiid bezet geweest door tie- ner-toerders, die uit hun achtdaag se abonnement (veertig gulden) al les gehaald hebben wat er in zat. Een passagier: 'De hele dag zit de trein vol met joelende scholieren, die de grootste pret hebben. Je kunt nergens meer zitten en op de stations komen ér alleen méér bij. Ze draven heen en weer, laten de deuren tegen elkaar openstaan, hangen uit de ramen en laten de popmuziek de hele dag zo hard mo gelijk uit hun transistor radio's blèren'. Een conducteur met nog niet meer dan een paar uur ochtendienst achter de rug, maar desondanlts duidelijk dodelijk vermoeid, zijgt in een eersteklas-stoel neer: 'Die radio's, dat mag natuurlijk niet in de trein, maar zolang er niemand er iets van zegt, laat ik ze maar. Die kinderen stappen met hun tie nertoerkaart ergesns op een groot beginstation in en rijden dan mee tot het eindpunt. En daar blijven ze rustig zitten om weer mee terug te rijden, met nog eens zoveel vrienden en vriendinnen, die op het eindpunt iwtappen. Ze gaan niet een dagje hier of daar naar toe, ze reizen alleen maar, van 's morgens vroeg lot in de avond. Op die manier zetten ze een soort tie nertoerclub op en als ze een leuke troep bij elkaar hebben willen ze zo tegen de laatste dag dat hun abonnement geldig is, nog wel eens met z'n allen even in Amster dam uitstappen. Een voorlichter van de spoorwe gen: 'Klachten laten wij altijd na gaan, maar zulke extreme voorval len zijn ons nog niet ter ore geko men. Wel eens iets van een reizi ger die niet kon zitten, vermoede lijk doordat er een heleboel tie ners in zaten. Zo gebeurt het ook wel eens dat je geen plaats kunt vinden als er veel 65-plussers een dag op stap gaan'. De tienertoerkaart is 'een goed ar tikel' gebleken, maar de voorlopige indruk van de NS. is niet direct dat er verschrikkelijk veel meer van die kaarten verkocht zijn dan vorig jaar. En wat de ervaringen van de conducteur aangaat: 'Een conducteur zit per dag acht, negen uur op zo'n trein, en hij zal mis schien wel eens dezelfde tiener te genkomen. En er zullen natuurlijk jongens en meisjes bij zijn die er een sport van maken op één dag zoveel mogelijk kilometers te ma ken, zeker als het treinofielen zijn: gewoon uitproberen- hoe ver je kunt kómen'. Op hel eindstation uitstappen is niet verplicht. In principe mag ie dere abonnementhouder blijven zitten. 'Heb je bijvoorbeeld een maandabonnement, dan mag je best een maand lang in de trein blijven, al ontgaat de lol mij een beetje'. Misschien wordt zoiets ook nog eens een interessant 'artikel' voor de spoorwegen, zodra iemand op het idee komt het wereldrecord treinzitten op zijn naam te bren gen. Wie lijkt het meest op Eric de Noorman, kapitein Rob, juffrouw Doddel. Donald Duck, Ollie B. Bommel, burgemeester Dickerdack, Hiep Hieper, tante Sydonia, Paulus de Boskabouter, Eucalypta, Tekko Taks, Kuifje, Lambiek of desnoods op Lampje van WiLLie Wortel? Of op nóg een andere stripfiguur, want in de wedstrijd die het Eer ste Nederlandse Stripantikwariaat Lambiek ter gelegenheid van zijn vijfde verjaardag uitschrijft mag e'ke bestaande stripfiguur worden uitgebeeld. Dat eerste lustrum valt op 8 november en omstreeks die datum zal het grote stripfeest plaatsvinden in gebouw Arti et Amicitiae in Amsterdam. Hoogte punt van die dag is de gelijkenis wedstrijd waar in twee categorieën kan worden meegedaan: de ene zonder hulpmiddelen, dus voor mensen die menen sprekend op een stripfiguur te lijken, en de an der mèt alle mogelijke toevoegsels die samen, eventueel in combinatie met imitatiés van stem en bewe ging, een bepaalde stripfiguur dui delijk uit de verf moeten laten ko men. De bedoeling is dat de be kendste striptekenaars uit binnen- en buitenland er ook bij zijn om hun creaties in levende lijve(n) te bewonderen. Wie mee wil doen. moet zich wel snel opgeven bij Lambiek. Kerk straat 104, in Amsterdam. Tel. 020- 67543. Vliegtuigkundig ingenieur Robert Kross geeft graag en veel feestjes in zijn huis in San Francisco. Blijkbaar houdt hij er van hopen opgewekte mensen om zich heen te hebben, met wie hij een avondje lekker kan lachen. Maar dat was nu juist wat aan zijn geluk ont brak: de hele avond kon hij heen cn weer draven met drankjes die hij zelf moest klaarmaken, zodat hij niets aan zijn vrolijke vrienden had en omgekeerd. Drie jaar lang heeft hij er over ge piekerd en aan de oplossing ge werkt en nu is dit verrassende re sultaat uit de bus gekomen: een soort jukebox, die na een druk op de gewenste knop geen muziekje, maar een smakelijke cocktail le vert. Een echte computer, die je ook jukebar zou kunnen noemen. Het apparaat, gevuld met flink wat litertjes gin, wodka, whisky, rum en andere heerlijkheden, is in staat in vijf tot zeven seconden een uitstekende mixdrank op tafel te toveren in vijftig verschillende smaken en combinaties. Honderd- vijftig glazen kan de jukebar op eigen houtje brouwen voordat Iiij weer een paar flessen vulling no dig heeft. Zutphen wil overgaan tot het pu bliceren van een stukje gemeente archief: de stadsrekeningen van 1364 tot 1445. In tegenstelling tot sommige andere steden koppelde Zutphen aan het eind van de veer tiende eeuw het 'Zutphense pond' al aan het goud, dat waardevast was. Dit heeft in belangrijke mate bijgedragen tot Zutphens krediet waardigheid. Het gemeentebestuur wil de uitga ve van de stadsrekeningen vaak de enige brom die een vrij- volledi ge beeld geeft van de samenleving in het verleden - via subsidies en dergelijke verkoopbaar maken. Daartoe moet de winkelprijs bene den de kostprijs komen te liggen. De eerste eiditie wordt vijfhon derd exemplaren groot. Op zichzelf is het niets bijzonders dat iemand promoveert in de werktuigbouwkunde en dan dr. ir. voor zijn naam mag zetten. Maar als de 30-jarige Leendert Noordzij dat eind september aan de Twent se T.H. doet. maakt hij voor de derde keer een heel goeie beurt: in 1968, toen de hogeschool nog maar vier jaar draaide, deed hij als eer ste 'Twentse' student zijn baccalau- reaatsexamen en een jaar later was hij opnieuw de eerste die het inge nieursdiploma haalde. Nu hij de eerste Twentse doctor wordt die zijn complete universitaire oplei ding daar gehad heeft blijft hij dus haantje de voorste. 'Hij was vandaag voor het eerst hier

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7