Wie léést er nou in zo'n bijbel? flisihsl Katholieke Informatie uit scherpe kritiek op 'onfeilbaarheid' Vandaag in iedere hotelkamer een bijbel vereniging 'de nederlandse gideons' j.h.van dam borneostraat 22 vlaardingen tel. 010.340341 Trouw K wartet Kardinaal gelooft nog in toekomst van kloosterleven Man verpletterd Wereldassemblée lutheranen 1977 in Tanzania Politie zag niets voor drie ton aan sieraden gestolen Fabriek in Zwolle door brand vernield Propagandisten PvdA en PPR voor de rechter Drie doden bij frontale botsing eW Beroepingswi Vaticaan reageer op Mozambique- brief episcopaat TROU.W KWARTET DINSDAG 14 VLGUSTUS 1973 KERK BINNENLAND door A. J. Klei Het ié natuurIijk bijzonder sympathiek om er achterheen te zitten dat op elk nachtkastje in ieder hotel een bijbel ligt, maar wie léést er nou in zo'n bijbel? Je hebt mensen voor wie Gods woord een lamp voor hun voet is en die steken als ze op reis gaan behalve hun tandenborstel ook een bijbeltje bij zich. Voor lien hoeft die bijbel op het nachtkastje dus niet. En anderen, niet gewoon in de bijbel te lezen, laat staan er een mee te ne men, zullen er op z'n hoogst eventjes nieuwsgierig in bladeren, om dan de H.P. of een Zwart Beertje (ik noem maar wat) uit hun tas te halen. Goed, er zal eens iemand zijn die bij een vroeg en haastig vertrek van huis z'n bijbel vergat, maar dórvoor ga je toch geen organisatie op touw zetten? In deze trant praat ik tegen de heer J. H. van Dam van de zilveren vereni ging De Nederlandse Gideons: een club van protestantse zakenlui van al lerlei kerkelijke tint, die in 2500 Ne derlandse hotels (dat is 95 procent van het totaal) op de nachtkastjes een Gideon-bijbel heeft neergelegd (een nieuw testament met de onberijmde psalmen in het Nederlands, of een paar bijbelboeken in een van de mo derne talen). De heer Van Dam knikt uiterst begrijpend bij mijn verhaal. Hij heeft er, vertelt hij, tot vier jaar terug precies zo over gedacht. Toen kwamen ze bij hem met de vraag of hij er voor voelde bestuursmedewer- ker van De Gideons te worden. Hoe wel hij op zijn leeftijd (hij is nu 54) best eens veranderen wilde tot z'n 65ste maatschappelijk werker te blij ven leek hem voor zichzelf en ande ren niet aanlokkelijk zag hij dit niet zitten. Bijbels op nachtkastjes op hotelkamers.mooi idee, daar niet van, maare.toch ook wel een beetje dierbaar.en wat haalt het tenslotte uit? Zo praat de heer Van Dam vandaag, met bijna vier jaar als bestuursmede- werker van De Gideons achter de rug, niet meer. Het is onvoorstelbaar an ders!, zegt hij met een verbazing die nóg niet voorbij is. Overigens moet je van hem geen tranerige anecdotes venvachten over kerels die met een halfzatte kop een Gideon-bijbel oppak ten en die toen.nou ja. Ook zal hij de reacties die bij De Gideons binnen komen, niet opschroeven tot stópels fanmail. Het aardige en tegelijk over tuigende van de heer Van Dam is, dat hij met evenveel nuchterheid als geestdrift over zijn werk praat. Hij is dankbaar voor de prettige medewer king van nagenoeg alle hoteliers, maar hij weet drommel goed dat die welwillendheid niet hoeft voort te vloeien uit gelovigheid: die bijbel op dat nachtkastje weten ze, wordt door onze gasten gezien als een extra servi ce. O ja, er is ook wel eens een hotel houder, die niet wil. Zoals die man die zei: bij mij logeren uitsluitend in tellectuelen. Nog iets. Per jaar wor den zo'n tienduizend Gideon-bijbels uit hotels gestolen. Meegenomen, for muleert de heer Van Dam vriendelijk, en het is typerend voor hem dat hij deze diefstallen (dat meenemen) be slist niet zal toeschrijven aan heilbe- geerte, maar aan de andere kant de mogelijkheid van een gepakt-zijn door het Woord niet uitsluit. Hij laat me ook een brief zien van een Ameri kaan, die een bedrag aan dollars in sloot om de bijbel te vervangen op kamer nummer zoveel, waar hij er eentje bij z'n bagage gepakt had. Gek he?, zegt de heer Van Dam, dat ik dan zo'n kamernummer niet meer vergeet, het doet je toch wat Hoe en waar is dit werk begonnen? De heer Van Dam: Eind vorige eeuw in Amerika. De Nederlandse vereni ging is begin 1948 opgericht. De voor geschiedenis? De heren E. J. Holtrust en P. van Riel waren, zonder dat ze het van elkaar wisten, op zakenreis in Amerika. Daar werden ze getroffen door de aanwezigheid van een Gideon- bijbel in hun hotelkamers. Zoiets zou je in Nederland ook moeten hebben, dachten ze. Ze gingen daarom, alweer onafhankelijk van elkaar, naar het hoofdkwartier van De Gideons om op de hoogte te komen van aard en opzet van dit werk, en daar vernam de één dat er kortgeleden al een andere Ne derlandse zakenman was geweest. Ja. de naam was genoteerd. Thuisge komen namen beide heren contact met elkaar op en het resultaat was onze vereniging. Hoeveel bijbels heeft uw vereniging uitstaan.of hoe noem je dat? Dat zijn er tachtigduizend. Maar nu tel ik ook de duizend Gideon-bijbels mee, die we in de gevangenissen en de andere inrichtingen van het minis terie van justitie hebben. En ook de bijbels die gingen naar twintig van de ruim tweehonderd neutrale ziekenhui zen in ons land. Met die ziekenhuizen zijn we kortgeleden begonnen. Op het nachtkastje van iedere patiënt een bij bel. De eerste reactie van een zieke hebben we al binnen. Daarover gesproken, komen er veel reacties en hoe zien die er uit? Ik heb al gezegd dat ik vroeger ook dacht: wie leest er nou in zo'n bijbel. Maar het is werkelijk onvoorstelbaar hoeveel mensen dat toch doen. Uit nieuwsgierigheid, uit verveling, omdat ze het vroeger thuis deden.Dat merk ik uit gesprekken en vooral ook uit de brieven die wij regelmatig, het hele jaar door, binnenkrijgen. Geen ladingen, een paar per week, maar dat vind ik veel. Heel veel eigenlijk. Soms is het alleen een bedankje, maar veel vaker een opmerking dat dit of dat in de bijbel toch niet klopt J. H. van Dam en of wij dat willen uitleggen, of ge woon een vraag om contact. Eigenlijk komen de meeste reacties daarop neer. En krijgen ze nader contact? Ik zoek alle briefschrijvers op, dat hoort trouwens ook tot mijn op dracht. Kijk, ik geloof niet dat het zo is, dat je iemand maar een bijbel in z'n hand hoeft stoppen en dan komt de rest vanzelf wel. Het kan voorko men dat iemand opeens terugvindt wat-ie verloren was. Maar bijbellezen Cartoonist (en psycholoog) Arend van Dam maakte dit visitekaartje voor zijn vader (iets vergroot) moet je leren en de bijbel verstaan óók. We praten dan met de mensen die ons schreven en meestal verwijzen we ze dan naar een van de plaatselij ke predikanten, althans naar een ker kelijke gemeente in hun woonplaats. Zelf kerkje-spelen doen we niet. Naar welke kerk? Dat hangt helemaal van de aard van de omstandigheden af. Vaak heeft ie mand wel enig contact in een bepaal de richting. •Wat hoort verder tot uw werk? Elke vier jaar moet ik de 2500 hotels, waar onze bijbels liggen, langs ge weest zijn, voor het aanvullen en ver vangen van verdwenen en beschadigde bijbels. In verscheidene gevallen heb ben de hotelhouders zelf al om een aanvulling gevraagd, omdat ze hebben gemerkt dat hun gasten die bijbel op het nachtkastje waarderen. Alweer een illustratie van het feit dat er wel terdege naar de bijbel gekeken wordt! Verder ga ik via VVV-lijsten na of er gens soms een nieuw hotel gekomen is en dan ga ik daar op af. Ook doe ik de ledenwerving. Hoeveel leden zijn er? Veertienhonderd leden en duizend contribuanten Allemaal zakenlui? In hoofdzaak wel. Wat kost u het neerleggen van zo'n Gideon-bijbel? De Nederlandse Gideon-bijbel een tientje per stuk bij, wat we noemen, blijvende aanwezigheid, de uitgave van bijbelboeken in Frans, Duits of Engels vijf gulden. Heeft de vereniging ooit moeite gehad met het uitzetten van bijbels ln het zuiden? u werkt samen met het bij belgenootschap, niet met de katholie ke bijbelstichting? Wij zijn van huis uit een protestants- christelijke vereniging. Er is inder daad een periode geweest dat je bij Limburgse en Noordbrabantse hoteliers niet met een bijbel hoefde aankomen, maar sinds de bisschoppen openlijk verklaard hebben dat ons werk waar dering verdient, is dat veranderd. Ga maar na: je vindt Gideon-Bijbels in meer dan vierhonderd Limburgse en in bijna driehonderd Brabantse hn- tels. Ja, allemaal in de vertaling van het bijbelgenootschap. Die is nogal houterig, de nieuwe roonis-katholieke vertaling van het nieuwe testament \inden velen beter cn je hoort cr ook uit lezen in her vormde en gereformeerde kerken.... Je kunt zulke dingen niet in een hand omdraai veranderen. Ik heb natuur lijk ook wel eens gekeken naar Groot Nieuws voor u. Dat valt overigens om praktische redenen al uit, het is een paperback, die binnen de kortste ke ren uit elkaar zou liggen. Het is, dat spreekt weer aan, een gezamenlijke uitgave van bijbelgenootschap en ka tholieke bijbelstichting. Heeft u ook rooms-katholiekc leden? Ja, die zijn er ook. Maar ze zitten niet in het bestuur? Nee, of misschien moet ik zeggen: nog niet. In elk geval vormt dit, net zoals de kwestie van de bijbelvertaling die je gebruikt, een punt van bespreking in het bestuur. Vanwaar de naam Gideons? Naar de bijbelse Gideon, die het aan durfde met een handjevol mannen de Midianieten aan te vallen. u bent dus allemaal een soort geloofs helden... Je zult mij niet horen beweren dat ik gelukkig ben met die naam. Maar hij is destijds gewoon overgenomen uit Amerika en heeft nu wel zijn be staansrecht. Laatste vraag: hebt u geen jubileum gevierd? Nee, vanwege, het plotseling overlij den van voorzitter E. J. Holtrust...ja, dezelfde als dei van 1948. Overigens is hij niet van het begin af aan voorzit ter geweest Wel hebben we een door het IKOR -uitgezonden kerkdienst ge had waarin ds. A. Klamer voorging en sprak over ons werk. De dienst was in Vught en daar zijn onze bestuursle den toen heengegaan. Jens Thoren (zie Tr/Kw van 6 au- gutus) heeft als zodanig mijn volledi ge instemming. Maar ik verbaas mij over de motieven van de beide GPV- Kamerleden. Zij vrezen, zo heb ik be grepen, dat de film zal bijdragen tot haat en discriminatie van de christe nen, en wijzen met nadruk op het 'be ledigend gevaar voor loyale christe nen'. Ik heb óók en ernstig be zwaar legen dit produkt van de Deen se filmindustrie, maar om andere re denen: dat de naam van Christus er door gesmaad en door het slijk ge haald wordt. Dóórtegen moet zich ons protest richten. Groningen PARIJS In de verklaring 'Mysterium ecclesiae' heeft men gepro beerd. zich krampachtig aan de teksten van het tweede Vaticaans concilie te houden. Maar daarbij heeft men wel steeds de meest te rughoudende teksten uitgekozen en de perspectieven, die het concilie ds. j. a. Brandsma geopend heeft, geen enkele kans gegeven. De redactie behuudt zich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvansen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ du- bllkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus «59. Amsterdam. Omkeer dc discussie over en rondom de actie- 'Omkeeri is gesloten: wij menen dat deze zaak nu voldoende naar verschil lende kanten belicht is. Red. GPV-protest Het protest van de Tweede-Kamerfrac tie van het G(ereformeerd) P(olitiek V(erbond) bij de ambassadeur van Denemarken tegen de Jezus-film van De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Avondmaalsviering Ik ben zo ontsteld van het m.i. blasfe mische stuk over avondmaalsviering met lekker brood (liefst feuilleté) dat ik voor het eerst in mijn lange leven een reactie op een stuk in de krant niet alleen bedenk, maar het inzend ook. 'Hoofdzaak' is dat het brood een feestelijke smaak heeft. Hoort een lekker hapje bij het herdenken van de kruisiging des Heren? En dan de titel van het stuk. Avondmaal met kniickebröd weer et'n feest! Ds. Delle- man vindt dat een plukje wittebrood moeilijk te eten is voor oude mensen. Integendeel, het harde knackebröd kan last bezorgen. Mijn mening is dat de herdenking van Gethsemané en de kruisiigng eerder vasten dan feesten verlangt. Ooterbcck A. Waardenburg-Persljn NOS is boos Naar aanleiding van een artikel in Tr/Kw van 26 juli zou ik het volgen de willen opmerken: majoor J. W. K. Emmen heeft tijdens zijn lessen be weerd dat een gedeelte van het NOS- personeel uit infiltranten bestaat ten gunste van het Oostblok. Deze majoor zegt daarbij dat deze infiltratie geho noreerd wordt met inkomsten uit de Oosteurnpese landen. Nu is de NOS boo. Dat is dan erg jammer. Maar waarom is de NOS boos? Is het omdat de vermeende honorering niet juist is? Is het omdat de wijze van betaling niet klopt? Is het omdat het beweerde niet waar is? Dat onze publiciteitsmedia in handen zijn van psvcho-politieke agenten is wel duidelijk. De 'Finlandisering* van Nederland voltrekt zich langzaam maar zeker. Een gcNtage druppel holt de sterkste steen uit. Het grootste ge deelte van onze pers- en publiciteits media zijn linkser dan in welk vrij Europees land aan ook. Rest mij de vraag, moet er een onderzoek inge steld worden naar uitlatingen van de majoor Emmen. of naar de verziekte NOS".' Er moeten mijns inziens meer majoors komen die Emmen heten. Wezep A. G. van der Linde Dit scherpe oordeel over de verkla ring van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer wordt gegeven in hel invloedrijke blad Informations Ca- tholiques Internationales. Het augustusnummer van het blad is voor een belangrijke deel gewijd aan het Vaticaanse document van 5 juli en aan de begeleidende nota, die bij de verklaring werd gepresenteerd. De Franse dominicaan René Beaupère no teert om te beginnen enkele winst punten: poging om de geest van het Vaticanum II te volgen, erkenning van de noodzaak dogmatische en zede lijke uitspraken aan te passen aan verduidelijkingen, woordgebruik en de sociaal-culturele context Maar cr zijn volgens pater Beaupère ook vreemde zaken in de verklaring te vinden, die nog erger worden door de toelichtende nota. waarvan de oor sprong duister blijft. Ten eerste meent hij, dat voorstan ders van de oecumene helemaal niet gelukkig zullen zijn met dc dubbelzin nige verklaring over het wezen van de kerk. Wat de onfeilbaarheidskwes tie betreft zou men met de verklaring mee kunnen gaan, ware het niet, dat de toelichtende nota rare sprongen maakt. Zij vergeet dc Heilige Geest te noemen als bron van verklaring der openbaring, om die in de praktijk bij de paus alleen onder te brengen. De kwestie komt daardoor wel helemaal in de juridische formuleringen van Vaticanum I en II terecht, terwijl de historische situering en daardoor de relativering ontbreekt. Wat over het priesterschap wordt gezegd is volgens pater Beaupère eenvoudig het meest verouderde standpunt. Selectief Als voorbeeld hoe selectief men uit de teksten van het Vaticaans concilie te werk is gegaan, noemt hij, dat men verzuimd heeft uit het concilie te her halen. dat de r.k. kerk. hoe rijk ook aan waarheden, op weg is naar de vol heid van waarheid. Ik begrijp mis schien niets van het oecumenisme, al dus de dominicaan, maar ik dacht, dat die beweging erop gericht is alle ker ken te doen vooruitgaan, Rome inbe grepen. naar opnieuw Christus in het middelpunt stellen. Maar de ver klaring van de congregatie zal daartoe geen enkel steentje bijdragen. Als de oecumenische beweging toch zal door gaan (en dat doet zij), dan is dat dankzij Christus en de Heilige Geest, Die inspireert. Deze zijn sterker dan alle angsten. Zij zullen de zelfgenoeg zaamheid der kerken doen kraken. UTRECHT Kardinaal Alfrink ge looft niet in het einde van het kloos terleven. Dit zei hij dit weekeinde tij dens een mis in Utrecht ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de congregatie van de fraters van Utrecht. De kardinaal baseert zijn vertrouwen op zijn overtuiging dat het evangelisch ideaal altijd toch wel aantrekkingskracht op de christenen zal houden, ook al vertoont de ge schiedenis van de kerk altijd ups en downs. De oplossing om uit de huidige crisis te komen bestaat in het henvinnen van het inzicht omtrent de werkelijke waarde van het kloosterleven. Of er weer zoveel variatie moet komen als in het verleden geweest is, acht de kardinaal een vraag. Hij ziet ook dui delijk dat de huidige secularisatie bij zondere moeilijkheden oplevert voor idealistische bezieling en practische be leving van het kloosterideaal in zijn so ciale omvang .Alfrink herinnerde za terdag aan het ontstaan van de con gregatie van de fraters van Utrecht en aan haar werk op het gebied van katholiek onderwijs. MAASBRACHT De 61-jarige A. Domeni uit Sliedrecht is gistermorgen in Maasbracht verpletterd door een vallend houten schot van enkele hon derden kilo's. De man overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Het schot werd vervoerd door een dragline die bij de grintgaten in Maasbracht een terrein aan het egali seren was. Door nog onbekende oor zaak raakte het schot los uit de strop. Het slachtoffer, dat in dienst was van de firma Van der Vlies uit Sliedrecht, was getrouwd en vader van acht kin deren. ADVERTENTIE M'n vader laat vragen of: de radio wat zach ter kan spelen, de hond wat zach ter kan blaffen, er 's ochtends wat zachter gehoest kan worden en of bij over making van geld het negencijferige bankrekening nummer vermeld kan worden. 't Is waar. Een duidelijke vermelding van banknaam èn bankrekeningnummer op facturen en bij overschrijvingen voorkomt vertraging in het bankgirale verkeer. De gezamenlijke banken. EISENACH De zesde wereldassem blée van de lutherse wereldfederatie wordt in 1977 in Tanzania gehouden. Dit heeft het bestuur van de federatie besloten tijdens zijn vergadering in Ei senach (DDR). De keuze van Tanzania als plaats van samenkomst ligt in een logisch ver lengde van de wereldassemblée van 1970 in Evian. toen de lutherse ker ken zich voor het eerst unaniem uit spraken voor medeverantwoordelijk heid van de kerk voor de uitvoering van de rechten van de mens in de we reld. In Tanzania is de grootste lutherse kerk van het Afrikaanse continent ge vestigd met 600.000 leden. De kerk groeit sterk. Van Tanzania uit verlenen de lutheranen steun aan de bevrij dingsbewegingen in Mozambique. De lutherse kerk draagt zorg, samen met het vluchtelingenorgaan van de wereld raad en van de verenigde naties, voor 100.000 vluchtelingen, die uit Mozambique naar Tanzania zijn geko men. UTRECHT Bij een inbraak bij de juwelier Begeer van Kempen en Vos aan het Oud Kerkhof in Utrecht is in de nacht van zondag op maandag voor haar schatting 140.000 tot 300.000 gul den aan horloges en sieraden buitge maakt. De kluis van de juwelier waar in zeer dure sieraden en losse edelste nen lagen bleef ongemoeid. De etalagebescherming bestaande uit traliehekken en hangsloten werd aan de binnenzijde geforceerd en ook vi trines in de zaak werden gekraakt en leeggehaald. Minder luxe artikelen liet men links liggen. Volgens de politie die geen enkel spoor van de dader of daders heeft is men via een zijdeur in de werkplaats binnengekomen. Hoe men het alarmsysteem heeft weten te omzeilen is niet duidelijk. Wel bleek gistermor gen dat de batterijen van het systeem uitgeput waren. Mogelijk is er ver band met loosalarm bij deze zaak zon dagavond. Omstreeks half elf sloeg het alarm aan waarop omwonenden de politie belden. Deze stelde een on derzoek in ook in de winkel maar men trof niets verdachts aan. Om een uur in de nacht begon het systeem opnieuw te werken - zij het kort - en ook toen werd niets verdachts gecon stateerd. i'i DE PARLEMENTSLID Het moet toch vrijwel iederet bijsterd hebben om de heer W« lid van de Tweede Kamer vcj VVD, zijn verklaringen te hebr ren geven naar aanleiding van cent bezoek aan Mozambique, willig slachtoffer van nu al zo de methoden van 'rondleiden"1 hij zich in een bijzonder naïe trouwen precies laten vertelli hij wel en wat hij niet weten Een bezoek aan de missiepoj niet in de route. Als we de heei kens mogen geloven dan is er ni beurd, dan is alles uit de duii gen, al tien jaar lang en dan zi kwaadwillige verzinsels van die Portugal niet begrijpen. "W, verklaarde hij in een interview, niet in te denken dat jongens u ;eli beschaafd land, het beschaafde ten, zei hij, geloof ik, er beha ei zouden hebben al die gruwelen halen. Dat heet parlementslid. E L ook zo piepjong niet meer. 11 ooit gehoord hebben van de wereldoorlog. Hij kan ook oi boord hebben hoe hoog best mensen, uit een hoogbeschaafi ten, lampekappen lieten makt huiden van gevangenen, hij ki gehoord hebben van gasovens bestaan tot op de huidige daj sommige, zij liet gestoorde, L ontkend wordt. Hij kan ook or,!? hoord hebben hoe traag de wa van het bestaan van al die G mensonterende gruwelen tot on tot hen die er vlak naast le gxi doordrong. Hij kan ook weten genieus diktatorale regimes het bedekken van hun misdai hij heeft geweten dat hij kwam in een kolonie (anno van een régime dat bij het ove van Hitier de vlag halfstok hi dat zich nog nimmer van deze welijke belediging van de me heeft geditantiëerd, beter: tM Hoewel, zou hij het geweten hi Goede trouw gebiedt ons aan men dat de heer Waalkens di| niet wist en niettemin als Xedi parlementariër naar Mozai ging. was r; h kei iaat be Van onze correspondent ZWOLLE In Zwolle heeft gister middag een felle brand een groot deel van een fabriekscomplex van het ver- chroombedrijf Van der Horst-Europe in de as gelegd. Vandaag beginnen po litie en arbeidsinspectie een onder zoek naar de oorzaak van de brand, vermoedelijk is dat kortsluiting bij een zogenaamde hoonmachine, waar cylinders worden uitgeboord, voordat ze opnieuw worden verchroomd. Van der Horst, waar ongeveer 160 mensen werken, is gespecialiseerd in de fabricage van en handel in artike len op het gebied van de galvanische-, chemische- en metaalindustrie; het be drijf is een van de grootste in zijn soort ter wereld. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de brand na een explosie ontstond, bevonden zich grote tanks met koelolie, waar door het vuur zich zo snel verspreid de dat de bedrijfsbrandweer niet meer bij het blusmaterieel kon ko men. De Zwolse brandweer rukte met groot materieel uit. Via de laboratoria van het bedrijf verspreidde het vuur zich al snel over het gehele complex, waar van bijna niets meer gespaard kon blijven. Het aangrenzende complex van Stork Werkspoor Diesel liep wa terschade op. De brand die uren woedde, heeft vol gens voorlopige schattingen, meer dan een miljoen gulden schade aangericht. Van een onzer verslaggevers HAARLEM Het Beverwijkse ge meenteraadslid voor de PPR, Piet Dijkman-Dulkes. en het plaatselijk PvdA-bestuurslid Danny Sanders moe ten op 27 augustus voor de Haarlemse rechtbank verschijnen omdat zij zich tijdens de verkiezingscampagnes op IS november tegen de regels in met hun geluidswagen op het grondgebied van Velzen-Noord hebben begeven. Naar hun zeggen, was dit noodzakelijk om dat ze tijdens hun rondrit door Bever wijk (waarvoor zij een vergunning hadden) moesten uitwijken voor een Sinterklaas-optocht. Zodra zij de gemeentegrens hadden overschreden, werd proces-verbaal te gen hen opgemaakt en enkele weken geleden kregen zij beiden een accept girokaart voor het betalen van de be keuring van 25 gulden. Omdat ze deze betaling weigerden, moeten zij nu voorkomen. De -weigering motiveren zij met het argument, dat de PvdA en PPR van Velzen wél toestemming hadden ge kregen voor een campagne met een geluidswagen. Volgens officier van justitie mr. Bijl de Vroe wordt in het proces-verbaal niet gesproken over een Sinterklaas optocht. 'En was dit inderdaad het ge val. dan hadden beide heren de ge luidsinstallatie maar moeten uitscha kelen toen ze op Velzer grondgebied kwamen', aldus de officier. BAARN Een frontale botsing na een inhaalmanoeuvre op de rijksweg Amsterdam-Hoevelaken heeft zondaga vond het leven gekost aan drie men sen. Slachtoffers zijn de 65-jarige F. de G. uit Amersfoort, zijn 55-jarige vrouw J. de G.- II. en de 50-jarige me vrouw G. W. de K - de K. uit Haar lem. Twee mensen moesten zwaar ge wond in een ziekenhuis worden opge nomen. ee NED. HERV. KERK Bbroepen te Lopik: B. Colijn te wijk. Bedankt voor Ternaard (toez.): Nagtegaal te Medemblik; voor burg: A. Talsma te Brandwijk. Beroepbaarstelling per 10 sept W. van Laar, kand. Kastanjelaan piaj Rhenen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Doornspijk; P. Snel te Alphen a.d. Rijn. Intrede op 17 aug. te Rotterdani}^" trum: A. Rebel te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oudemirdum: C. der te Nunspeet. eri it bin ten. Va st eld. Pi b inte ige tu: edk; tw ir. kos ROME De brief van de Nedente, se bisschoppenconferentie aan di anv. selijke commissie voor gerechti en vrede is door de secretaris vi ze commissie doorgegeven aan naai staatssecretaris Villot. Deze heeft als antwoord gewezéfijl de herhaalde interventies van hi be ticaan dat zijn afkeuring van clllegv welddaad, bedreven door wie da het heeft uitgesproken. Villot wijsgeei op de krachtige veroordeling do r h paus van alle daden van willeke ii machtsmisbruik gedurende de 1 weken. De kardinaal maakt ter bekend dat het Vaticaan zich nt raadt over stappen 'die mogeli opportuun zijn in de ingewikkel tuatie van de kerk in de Por! jpi KP ffpliiprtsriplpn" overzeese gebiedsdelen'. I WO) i zek Baarn. Prijs: 3,90. Thijs Booy, kenner van het palei Loo als weinigen hij was er 1' jaar secretaris van prinses WilM*-v na heeft een aantal historisch gevens over dit bezit der Oranjes n t zameld. De schrijver heeft zich itv tot een zuivere geschiedschrijvin perkt, maar vooral ook gedrag! H c en uitspraken van vorsten en pri out1 die er hebben vertoefd, in z'w schouwing verwerkt. De geschie van I-Iet Loo gaat terug tot ver "J1! 1684, toen de eerste Oranje op hi rig leis met z'n domeinen verscheen, q Stadhouder Willem de derde hai landgoed gekocht. Het was voor een geliefd tweede huis, zoals datïlds in bijzondere mate zou gelden vo vader van koningin Wilhelmin;at 1 voor de Prinses. Het meest aansp *en1 bare deel van het verhaal van si n I 40 pagina's, waarin Booy het verl hr van Het Loo presenteert, schui rt'i1 een aantal reacties van prinses 5 sl helmina. P°h Het boekje bevat voorts enige to< de sehe informaties. In 1972 werden 'f park en de stallen van paleis Het niel voor het publiek opengesteld. A 6de in dat jaar al kwamen er meer dra 100.000 bezoekers. In 1974 zal een >k i ste vleugel van het paleis als rijl 6de seum paleis Het Loo voor het pu unj worden geopend. 0 De koninklijke stallen zijn geo -'ds van 1 april tot 1 oktober, ook op !en dag, van 10 tot 17 uur. Het omü! ont de park van 650 ha is het gehele !tl t geopend van 9 tot uiterlijk 18 uur uur toegangsprijs bedraagt 1.-, voor li deren tot 15 jaar vijftig cent. D l(*t gang is aan de Amersfoortseweg, ^d* een groot parkeerterrein is aangel

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2