Bij kledingfabriek 170 man op straat aans vliegtuig ort neer: 85 doden Eerste schooldag ruijff Isnog I aar pan je Spaarrente omhoog In deze krant leen nog fiat |i KNVB nodig Vakbonden kwaad op directie CNV-bond wil met loon 'n veer laten Newsweek meldt geheime acties van VS in China Wet schiet tekort voor fouilleren van luchtreizigers JVog twee weken rï( rlT Soldaten in slaapstaking t&imnstC' ie waaett -fct ftvaalf uur J 's naetós Jkuyt- FSaariaarWe^ mttyTÊr..^m die is NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- dcrzellers). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD aankruisen a.u.b.) BI] VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 113 ïeuwe Leidse Courant Listelijk dagblad voor leiden en omgeving [straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur onze sportredactie Tegen inflatie: UTRECHT De bondsraad van de Hout- en Bouwbond CNV heeft zich in de gisteren in Utrecht gehouden ver gadering over het arbeidsvoorwaarden beleid voor 1974 bereid verklaard mee te werken aan de bestrijdipg van de inflatie voor een deel van de loons verhoging af te staan. Deze bereidheid is overigens wel aan enkele scherpe voorwaarden gebonden. Allereerst eist de bondsraad, dat ook andere groepen in deze matiging een daadwerkelijk en evenredig aandeel leveren op basis van 'harde afspraken' waarvan onder geen beding tussentijds mag worden afgeweken. Er bleek een groeiende weerstand te gen het overheidsstreven een groeiend deel van het loon af te staan aan collectieve voorzieningen. Hetzelfde geldt voor de sterke stijging van de sociale verzekeringspremies, waarvan de bondsraad zich afvraagt of voor lopig de grens niet bereikt is. Zie ook pagina 5 NEW YORK (UPI) De Ame rikaanse strijdkrachten hebben in de afgelopen weken naast ge heime bombardementen in Cam bodja en invallen in Laos ook acties in China ondernomen. Dit heeft het Amerikaanse week blad Newsweek gemeld. Volgens Newsweek heeft het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van defensie, opdracht gegeven tot bomactics in Cam bodja en legeropcraties in Laos en deze activiteiten zorgvuldig uit de publicatie gehouden. Daarnaast hebben Amerikaanse kikvorsmannen Chinezen uit Taiwan en Zuid-Vietnam gehol pen voet aan wal te zetten in China. Dit gebeurde vanaf een eiland bij Danang, voor de Zuid- Vietnamese kust, aldus News week. 'De invallers bespioneer den de Chinese bevoorradings operaties naar Noord-Vietnam en voerden propaganda-missies uit. Zij werden daarna weer op gepikt en weggehaald door on derwater-experts van de marine', zo schrijft Newsweek. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers ARNHEM De NV Verenigde Kledingfabriek Kors en Moorman in Putten heeft haar faillissement aangevraagd. De 170 werknemers (van de fabriek in Putten en de ateliers in Millingen en Ede) hebben gisteren ontslag gekregen en hoeven met ingang van vandaag al niet meer te werken. De faillissementsaanvrage is inge diend op advies van de bonden omdat alleen op die manier uitbetaling van de lonen voor deze maand door de be drijfsvereniging kon worden bewerk stelligd. Districtsbestuurder C. Boender van de Industriebond CNV: 'Deze raad is ech ter alleen gegeven omdat we niet an ders konden. De lonen van de mensen stonden bij ons voorop'. Vorig jaar waren er bij het bedrijf ook al problemen geweest. Aanvanke lijk zag het er evenwel naar uit, dat de onderneming, die al veertig jaar bestaat, er wel weer bovenop zou ko men. Toen enige tijd geleden echter een belangrijke order van het Ameri- Van onze aagse redactie kaanse concern Levi Strauss wegviel (naar gezegd wordt als gevolg van in terne reorganisaties) ging het «iel bergafwaarts. De bonden tonen zich verontwaardigd over de wijze, waarop de uit vader en zoon Visser bestaande directie met personeel en bonden is omgesprongen. De heer Boender: 'vrijwel alle ge sprekken zijn op ons initiatief gehou den. De enige keer, dat de directie met ons contact opnam, was een paar weken terug, toen men een aantal mensen wilde ontslaan. Er werd toen overigens niet eens bijverteld, dat de toestand al zó ernstig was. Dat moes ten we later van onze leden horen'. De totale schuld van het bedrijf wordt geschat op anderhalf miljoen gulden, waarvan ruim twee ton aan de bedrijfsvereniging en vier ton aan de belastingen. Daar komen dan nog een paar ton bij van de claim, die de bonden willen indienen omdat het personeel de afgelopen anderhalf jaar geen enkele loonsverhoging heeft ge kregen. AMSTERDAM De rente op spaar gelden gaat omhoog. De Amrobank liecft besloten de rentevergoeding op de gewone (direct opvraagbare) spaar rekeningen met een lialf procent te verhogen tot 4»/2 procent. De rente vergoeding op spaarrekeningen met een vaste looptijd van 5 jaar wordt gebracht van 7y3 op 8 procent. Voor tussenliggende termijnen wor den de rentetarieven deels wel, deels niet verhoogd. Verwacht wordt, dat andere bankinstellingen het besluit van de Amrobank spoedig zullen vol gen. Zie verder pagina 13 DEN HAAG Het fouilleren van reizigers op de luchthaven Schiphol vindt plaats zonder dat daarvoor een voldoende wettelijke basis aanwezig is. Het departement van justitie heeft deze bewering van de Amsterdamse jurist mr. Ed Emmering gisteren be vestigd. 'Ook het departement van justitie heeft zich,' zo verklaarde een woord voerder van justitie gisteren in reac tie op het stuk van mr. Emmering in het Nederlands Juristenblad, 'ook wel eens afgevraagd of voor bet fouilleren geen speciale wettelijke regeling ge troffen moest worden. Om onbekende redenen is het er tot nu toe niet van gekomen en ziet er momenteel ook niet naar uit dat er op korte termijn zo'n regeling komt. •Zie ook pagina 12 Binnenland Geen reclame tabaksprodukten1 v.. 7 Student als badmeester11 Buitenland Arabieren willen VS tot veto dwingen9 Kerk De eedsaflegging van koningin Juliana op 6 september 1948. Vandaag over twee weken zal bij onze abonnees onze speciale bijdrage '25 Jaar Koningin Juliana' worden bezorgd. Dat wordt een nummer, dat in duizenden gezinnen zal worden bewaard. Daarvan zijn wij over tuigd. Wij zouden er een eer in stellen, om deze her innering aan de periode 1948-1973 in nog veel meer Nederlandse gezinnen een plaats te laten krijgen bij de dierbare dingen, die zuinig bewaard worden. Geeft u ons via de bon de adressen? Dank u. Wie leest zo n bijbel? Kritiek op onfeilbaarheid 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 6 Recept 6 Puzzel 6 Dichtbij en verder Weer. oproep toeristen 7 Beurs 10 Familieberichten 12 RITA 'We zijn onze kousen aan het wassen.' PERDAM Ajax en FC Barcelo- jbben gisteren in Amsterdam als- overeenstemming bereikt over transfer van Jolian Cruijff naar paanse club. De stervoetballer |ax had al eerder een volledig bereikt met de vereniging door ex-Ajax-trainer Rinus Mi- tvordt getraind. Achter het door van de transactie schuilt nog 'oorbelioud. De Koninklijke Ne- ïdse Voetbal Bond moet liaar {mniing nog verlenen, istuur van de KNVB zal morgen 1st over de zaak vergaderen. Ver wordt, dat de voetbalbond haar deze transfer zal geven, lioe- officiële transferperiode in Ne- id 1 juli al is gesloten. Jolian 'f heeft namelijk gedreigd zich langer meer voor het Nederlands beschikbaar te stellen als de zijn plannen torpedeert. Het iment brengt de voetbalorganisa- is te meer in verlegenheid door iet Nederlands elftal zich dit sei- voor het eindtoernooi om het Schoonvader Coster en Barcelona-trainer Michels (rechts,) heffen alvast het glas op de overgang van Johan Cruijff naar de Spaanse club. wereldkampioenschap kan plaatsen. Ajax heeft tijdens het gesprek met de delegatie van FC Barcelona, manager Carabcn en trainer Michels, de aan vankelijke vraagprijs voor de 26-jarige voetballer aanzienlijk laten zakken tot een bedrag van drie miljoen gulden. Als de transfer doorgaat, kan Johan Cruijff zelf een ongeveer gelijk kapi taal toucheren. Cruijff en Barcelona hadden al eerder overeenstemming bereikt over een driejarig contract. De 'affaire-Cruijff' speelt al bijna twee weken. Eerder, tijdens een ver blijf in het Spaanse La Coruna. had Ajax via een communiqué verklaard, dat 'Jolian Cruijff en het bestuur van Ajax in goede harmonie hadden beslo ten, dat de speler zijn zevenjarig con tract in Amsterdam uit zal dienen.' Op aandringen van Cruijff is bet be stuur van Ajax alsnog overstag ge gaan. Inmiddels zou Ajax zich al beraden hebben over de opvolging van Johan Cruijff. Daarvoor zou Willy Brokamp van MVV, voetballer van het jaar 1972 al gepolst zijn. Zie verder de sportpagina. CORUNA (AP, Reuter, UPI) Een vliegtuigongeluk in het 'dwesten van Spanje heeft gisteren aan 85 mensen het leven 1st. In de meeste plaatsen zijn de kleuter- en basis scholen weer be gonnen. Ongeveer 240.000 kinderen gingen gisteren voor 't eerst naar 4c grote school. De overgang van de kleuterschool naar de basis school wordt ove rigens steeds min der ingrijpend. Minister Van Ke- menade wil in 1974 beginnen met het samenvoegen van kleuter- en basisscholen. Hij hoopt dat die ope ratie in tien jaar fijn beslag zal krijgen. In 1984 tullen foto's als leze niet meer ge naakt kunnen vorden. De school (roeit dan gewoon net de kleuters nee. zen, waarin zich op dat moment geen mensen bevonden. Wrakstukken van het toestel lagen over een gebied met een straal van ongeveer honderd meter verspreid. De politie zette de omgeving onmiddel lijk af om reddingsoperaties te verge makkelijken. Er bleken echter geen overlevenden te zijn. Er waren 79 passagiers en zes beman ningsleden aan boord. De inzittenden waren op zeven personen na Spanjaar den. De luchthaven La Coruna, die nog maar zes weken geleden voor straalverkeersvliegtuigen. was geo pend, is bij piloten berucht wegens de vaak voorkomende mist, die er uit zee binnendringt. De luchthavenleiding heeft verklaard dat de piloot van het toestel Rafael Lopez Pascual was ge vraagd naar een ander vliegveld te gaan, nadat eerdere landingspogingen mislukten. Maar kort na het verzoek werd het radiocontact verbroken. De meeste passagiers waren Spanjaar den die, na het weekeinde in Madrid te hebben doorgebracht, naar huis te rugkeerden. Anderen waren Madrile- nén die in de buurt van La Coruna op vakantie wilden gaan. Over de identiteit van de zeven buitenlandse verongelukten is weinig meer bekend dan hun namen, die naar aanvanke lijk werd aangenomen Duitsers waren, terwijl een andere verongelukte een Scandinavische naam droeg. De lucht ramp is'de tweede binnen een half jaar. waarbij een Spaans toestel betrokken is. Op 5' maaft kwa men twee Spaanse vliegtuigen boven West-Frankrijk met elkaar in botsing, waarbij 69 personen om het leven kwamen. GAIIDEREN Ongeveer vierhonderd militairen van de kazerne De Witten berg in Garderen zijn vannacht mas saal in slaapstaking gegaan. In plaats van in hun slaapkamers brachten zij de nacht in slaapzakken buiten door. Met dit protest wilden zij hun onge noegen kenbaar maken over het uit blijven van een ministerieel antwoord op het verzoek van vorige maand de korting op hun wedde voor kazerne huisvesting ongedaan tmaken. Dit omdat zij vinden, dat de huisvesting onvoldoende is (te weinig douches, slecht sanitair en te weinig ruimte). Zoals bekend, is een nieuwe kazerne in aanbouw. Nog voor het einde van dit jaar zullen de eerste gebouwen daarvan in gebruik worden genomen. [Caravelle van de Spaanse lucht- laatschappij Aviaco stortte giste- een lijnvlucht van Madrid de stad La Coruna brandend lij de landing. Er hing een dich- en het toestel had drie keer ierd te landen. Volgens persbe was het toestel door de mist Ingen op geringe hoogte te vlie- !n zou daarbij een boom hebben kt. Karavelle vloog in brand, ontplof- Ti stortte neer op een aantal hui- varm oog, zonnig en warm tot zeer irm weer. Overwegend matige iftind uit oostelijke richtingen. aximum-temperaturen van 27 kle t 31 graden, maar in het Wad- li engebicd enkele graden lager. i95, 0RGEN EN OVERMORGEN: EN. Dnnig en warm zomerweer. )ost orgen zon op: 05.23 j d onder: 20.04 ijd. maan op: 20.06 onder: 07.02 is anders goedgekeurd door Nederlandse Vereniging van svrouvven

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1