^usie moet restant an Co-op redden amro-pierson fund lezig bedrijf )I Amrobank: kleinere winsttoeneming in tweede helft 1973 Perspectief voor kleine scheepsbouw Veel bedrijven naar buitenland wegens Nederlandse klimaat Nederlander kocht minder voeding en dure goederen amro-pierson fund EJ Assurantiebezorgers willen zekerheid inzake Delta-Lloyd /KWARTET DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 FIN ANCIEN /ECONOMIE TPOZHUS11/K13 september besprekingen over nieuwe groep nb i een onzer verslaggevers 'STERDAM Begin september zullen zes regionale consumenten- ntrÜ peraties, overgebleven na de ineenstorting van CO-OP Nederland, be- sen over de oprichting van een centraal overkoepelend orgaan, waarin aaide activiteiten zullen worden gebundeld. enla :ces ezw Sen ddel zien wilt ;brei ei net d0 bedoeling om via deze orga- lften e. (lie waarschijnlijk CO-OP Hol- is 2aat heten, een nieuwd landelij- ten van coöperatieve supermark- stichten. j eerste besprekingen zal dan n blijken hoever men met de sa- erking wil gaan, waarbij een uele fusie op langere termijn lot de onmogelijkheden behoort, van deze gesprekken zijn de opige statuten, die door een klei- ommissie, o.l.v. de heer J.van Van CO-OP Gelderland, zijn op- d. ïtige buitenlandse coöperatieve isaties, met name die in West- land, en het Internationale Ver- Qlj van Coöperaties in Londen heb- Ijinanciële steun voor d'd wederop- van een Nederlandse consumen- öperatie toegezegd, mits er een ale organisatie komt, die geleide- laar een algehele fusie toewerkt, voorbehoud van de buitenlandse, aal verstrekkende coöperaties is resultaat van een onafhankelijk Je o intantsonderzoek naar de gang taken nu en de mogelijkheden in lekomst van de zes coöperaties, betreft hier de CO-OP Gelder- Limburg, Nieuwe Waterweg, m, Zaanstreek/Kennemerland seland. uitenlandse hulp, die Eventueel sti oplopen tot een bedrag van 15 Bn, zou dan worden gebruikt de vestiging van supermarkten •bieden, die door de verdwijning rognde winkels van CO-OP Nederland t diffle verkoop van de Eindhovense Tdeijeratic ETOS aan Albert Heyn consumentencoöperaties zijn ïn te zitten, de hulp van buitenlandse zuster- ovejnjsaties is er nog een fonds van eclai miljoen, waarover de te vormen .zijiiale organisatie mogelijk kan be kken. Nu vallen delen van dit toe aan de verschillende regio- verbruikerscoöperaties afzonder- Het fonds, waarin nog aanzidnlij- ledragen moeten worden gestort, ormd bij de verkoop van CO-OP ïet^ lei Nederland aan de Helmondse kruide niersorganisatie EDAH (de winkels) en Koninklijke Scholten-I-Ionig (de produktiebedrijven) Er was overigens al eerder sprake van buitenlandse hulp aan de Nederlandse coöperaties om tot hergroepering te geraken, n.l. toen het er naar uitzag, dat CO-OP Nederland zou worden ver kocht aan EDAH en KSH, zo onthult de heer J. C. Kooijman van de CO-OP Zaanstreek/Kennemerland. In die re organisatieplannen nam de Eindho vense consumentencoöperatie ETOS 'n belangrijke plaats in. De ETOS, die met een omzet van 150 miljoen even groot was als de overige overge bleven coöperatief en daarom een be langrijke steunpilaar in de nieuw op te bouwen landelijke organisatie, zou met Duitse steun in Best een centraal goederen-distributiecentrum bouwen, van waaruit de regionale coöperaties zouden worden bevoorraad. Zoals bekend, beschikte de ETOS an ders. De Eindhovense coöperatie, die het water kennelijk tot de lippen voelde stijgen, had geen tijd meer voor het rentabiliteitsonderzoek bij alle coöperaties, zoals de Duitsers wil den alvorens de financiële steun te verstrekken, en ging met Albert Heyn in zee. 'Toen wij nog ovdr samenwer king praatten,' aldus de heer Kooij man. Verder kijken Momenteel worden de zes regionale coöperaties door drie distributiecentra van het Schuitema-concern bevoor raad. Het zijn_dan ook de organisatie van deze bevoorrading en andere com merciële activiteiten, waarmee de overkoepelende organisatie van consu mentencoöperaties zich in eerste in stantie zal gaan bezighouden, aldus de heer Kooijman. 'Daarna pas gaan we verder kijken,' zo zegt hij, doelend op een volledig samengaan van de regio nale coöperaties. Maar, zowel de he£r J. van Schie, als de heer J. C. Kooijman, zien het uit eindelijke doel een fusie voor lopig niet in vervulling gaan. 'Hoewel het er op den duur wel op zal uit draaien,' zo menen zij. De fusie-weg zal een lange blijken te zijn, daaraan wordt niet getwijfeld. Een obstakel is, aldus de heer J. van Schie, de verdeeldheid van de Neder landse verbruikerscoöperaties, die anders dan in Engeland en de Scan dinavische landen zijn gesticht langs de traditionele politieke en reli gieuze scheidslijnen, en die om de situatie nog te verergeren in het vt'rlcden weinig bereidheid hebben getoond om samen te werken. Dwerg Elke verbruikerscoöperatie was bang zijn zelfstandigheid te verliezen en daarom gedwongen een dwerg te blij ven temidden van andere grootwinkel bedrijven, die wel naar hartelust fu seerden. 'Hieraan is de mislukking van CO-OP Nederland te wijten,' al dus de heer Kooijman, die nog een andere reden van meer commerciële aard aanwijst voor de geringe fusie- drang in het wereldje van Nederland se consumentencoöperaties. Volgens hem zijn de coöperaties bang in moeilijkheden te geraken bij een fusie met zusterorganisaties, die fi- nanciëel zwak blijken te zijn. 'Als 1 liter zure mdlk wordt gemengd met 1 liter goede melk, houd je 2 liter zure melk over, redeneert men,' aldus de heer Kooijman. 'Als bij een fusie van de zes slechts één zwakke zit, zou een fusie mits de bereidheid er is niets in de weg staan.' 'Maar bij meerdere zwakke broeders moet een onderzoek uitwijzen of een algeheel samengaan wel verstandig is,' aldus de directeur van de CO-OP Zaan- van CO-OP Nederland. Bij deze coöperatie cn bij de CO-OP Gelderland, de grootste van de zes, is de bereidheid te fuseren in ieder ge val wel aanwezig. 'Wij hebben ons lesje gehad,' zo zegt de heer Kooij man, verwijzend naar de mislukking van Co-OP Nederland. ADVERTENTIE rst F.p.n on rescarchfaciliteiten en Een op rescarchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselektcerde aandelen. solide vermogensbeheer. «tdapcijfers hoger OENLO De produktie, omzet en lst van NV Nederlandsche Appara- (abriek NED AP zijn in het eerste fjaar van 1973 ten opzichte van de- fde periode van het voorgaande r gestegen met ongeveer 10 pet. De oij ectie verwacht dat deze ontwikke- g zich in het tweede halfjaar zal RoiJ irtzelten, terwijl het mogelijk rdt geacht, dat het stijgingspercen- [e nog iets hoger zal komen te lig- De verkoop blijft op peil, aldus dap. :ebaa /an d ilden. IUWCI )k Ennia plaatst Jorkeursaandelen oprei !N HAAG Ennia NV (verzeke- us a igen) heeft na de in dezelfde sector Oeg l^nde AMEV thans ook gebruik Tafegj maakt van haar recht om preferente wielen te plaatsen, zulks ter be- lei'ming tegen een eventuele over- Aan de Schweizerische Rückversi- erung-Gesellschaft in Zürich is voor i3,4 min aan prefs uitgegeven, arop 10 pet is gestort. Volgens een ordvoerder van Ennia heeft de nsactie plaatsgevonden om de han- n vrij te houden indien er zich R0] entueel iemand meldt voor fusicbc- rekingen. etere resultaten ij De Telegraaf MSTERDAM Het bedrijfsresul- at van de dagbladen De Telegraaf de Courant Nieuws van de Dag is de eerste zeven vierwekelijkse peri- en van 1973 ten opzichte van het- !fde tijdvan van 1972 gestegen. Deze jging is mede te danken aan een ottgezet herstel van de advertentie- fkt, aldus Holdingmaatschappij De degraaf. de bijdrage aan het concernresul- Jat van de nevenaktiviteiten en de I5.9pds i januari 1973 meegeconsoli- ierde dochterondernemingen zijn be ëdigend te noemen. Over geheel "3 mag over het vergrote aandelen- apitaal een stijging van de winst per andeel worden verwacht, aldus het oncern. Golden Tulip: samenwerking met andere hoteltekens AMSTERDAM De Golden Tulip Hotels, waarbij 26 Nederlandse hotels zijn aangesloten, alsmede één hotel in Suriname en één op Aruba, en welke organisatie samenwerkt met hotelke tens in Groot-Brittannië, Duitsland, Italië, Frankrijk, Spanje, Portugal en Japan, ziet als belangrijkste ontwikke ling voor 1974 samenbundeling van krachten met buitenlandse hotelke tens. Dit wordt van groot belang ge noemd voor de versterking van de po sitie van de Golden Tulip Hotels, ook op de binnelandse markt. In het jaar verslag 1972-1973 wordt opgemerkt, dat de totale omzet van de groep over 1972 ongeveer 64 miljoen heeft be dragen, exclusief BTW en omzetcij fers van nevenbedrijven, die met de hotels verbonden zijn of er deel van uitmaken. De verdeling van de omzet was als volgt: logiesverstrekking 40 pet., keuken 34 pet., dranken 20 pet. en diversen 6 pet. De gemiddelde om zetstijging van de Golden Tulipbedrij- pitaal. Bij dit dividend behoort een tax-credit van 0,525 pence, zodat het brutodividend 1,750 pence per aandeel bedraagt (vorig jaar 1 penny bruto per aandeel). Krachtens de momenteel geldende be palingen van het Nederlands-Engelse belastingverdrag is deze tax-credit vooralsnog niet verrekenbaar met de Nederlandse inkomstenbelasting. Om fiscale redenen is de dividendbelas ting vastgesteld op 2 januari 1974. Bij de verhoging van het interimdividend is rekening gehouden met dit uitstel, maar hieraan kan geen indicatie over de hoogte van het slotdividend wor den ontleend. ven in 1972 bedroeg 3,9 pet., terwijl deze voor de grote hotel-café-restau rantbedrijven landelijk uitkwam up één procent. Deze omzetstijging is me de tot stand gekomen door prijsstij gingen. Indien aangenomen wordt, dat de gemiddelde prijsstijging bij de Gol den Tulip Hotels dezelfde geweest is als bij de andere bedrijven, nl. 6.6 pet., dan betekent dit, dat er bij de Golden Tulip Hotels sprake was van een volumedaling van gemiddeld 2.7 procent, terwijl deze voor de grote hotel-café-restaurantbedrijven uitkomt op gemiddeld 5,6 pet. AMSTERDAM De Amrobank, bijzonder tevreden over de winst ontwikkeling van het bedrijf in de eerste helft van dit jaar, meent dat de winststijging in het tweede halfjaar zeker zal achterblijven bij die van de eerste zes maanden (bijna 26 pet.). 'Wij zullen onze handen samenknijpen, als er over het gehele jaar 1973 sprake zal zijn van een winstvermeerdering van 15 pet'. De produktiviteit van de kleine werven moet door investeringen hoger worden. Rapport over stuctuuronderzoek DEN HAAG Voor de grote groep middelgrote en kleine werven in ons land bestaan er in het algemeen toch wel vooruitzichten. Deze bedrijfstak heeft zwakke plekken, er zal veel moeten veranderen, maar er is geen reden voor mineurstemming. Dit is meegedeeld in een toelichting op de cijfers over het eerste halfjaar. Verleden jaar ging het netto-resultaat met bijna 17 pet cmhoog. Als reden voor de te verwachten ach terblijvende winststijging in de twee de helft van 1973 noemt men bij de Amrobank a. het feit, dat het niet waarschijnlijk is, dat de volume-uit breiding van de zaken van het kern- bedrijf op dezelfde voet zal doorgaan als in de eerste zes maanden. Dit me de op grond van de kredietrestrictie- maatregelen van de centrale bank. Rentemarge Verder zal de op hoog niveau go- bleven rentemarge eerder iets in krimpen. Weliswaar gaat de debetren te, gekoppeld aan het promessendis- conto van de Ned. Bank, omhoog, doch in de depositomarkt is al in be langrijke mate vooruitgelopen op de jongste discontoverhoging. Ook zal de verhoging van de rente op spaarreke ningen de bank geld kosten. Tenslotte zal een mogelijke verbetering van de resultaten in het Eurodeviezenbedrijf, waar van een moordende ccncurrentie sprake is, op zijn vroegst het volgend jaar te zien zijn. In de eerste zes maanden van 1973 werd een nettowinst behaald van 45,2 min tegen 35,9 min in dezelf de maanden van 1972. Vooral het kernbedrijf van de bank (het oude, binnenlandse bankbedrijf en derhalve niet het Eurodeviezenbedrijf, dat nau welijks groeide) toonde een sterke groei, t.w. van 16 pet. Zowel het korte- als het middellange debiteurenbedrijf steeg behoorlijk, evenals de woninghypotheken (eind juni 461 nln, tegen 280 min per ultimo 1972). De totale baten bedroe gen in jan./juni 450,2 (v.j. 389,2) min. De totale kosten waren 346,7 (305.8) min. De kosten konden redelijk in de hand worden gehouden. Dit was o.m. een gevolg van de omstandigheid, dat de Hogere winst van Pye Holdings EINDHOVEN Pye Holdings, een dochteronderneming van Philips, heeft in het eerste halfjaar van 1973 een omzet behaald van 84 min. pond. tegen 65 min. pond in de eerste zes maanden van 1972. Het resultaat na belastingen steeg van 2,2 raln. pond tot 4.1 min., terwijl het nettoresultaat 3,5 min. pond bedroeg tegen 1.7 min. pond vorig jaar. Het bestuur verwacht, dat het resul taat in de tweede helft van 1973 op ongeveer hetzelfde niveau zal liggen als in het afgelopen halfjaar. In ge heel 1972 bereikte Pye een nettowinst van 5,4 min. pond. Een interimdividend van 1,225 pence netto per aandeel is gedeclareerd over het door de recente uitoefening van de optierechten vergrote aandelenka- Britten doen bod op Witte Huis gestand ROTTERDAM De Britse onroe rend goed maatschappij Clearbrook Property Holdings in Londen doet het bod op Maatschappij tot Exploitatie van 'I-Iet Witte Huis' in Rotterdam gestand, zo heeft het Engelse bedrijf bekendgemaakt. Als voorwaarde was gesteld dat tenminste twee-derde van de uitstaande aandelen 232.000 no minaal) zou worden aangemeld. Het bod bedroeg 3.000 per aandeel van nominaal 500,-. Gelatine Delft moet in fusiebespreking DELFT Gelatine Delft NV voert momenteel geen fusie- of overne mingsbesprekingen. In het belang van de vennootschap en de medewerkers blijft het bedrijf open staan voor sa menwerking, aldus de directie. De koers van het aandeel Gelatine Delft op de Amsterdamse effectenbeurs is de laatste tijd gestegen. Op maandag 13 augustus zakte de koers echter in van 175 tot 166. Een maand eer der moest men 162 betalen voor een aandeel van nominaal 100. Naar aanleiding van deze stijging werd in beurskringen Gelatine Delft de laatste lijd als een potentiële fusiekandidaat beschouwd. Dat is de mening van drs. J. A. Bak ker, oud-minister van verkeer en wa terstaat en sinds 1971 voorzitter van de Stichting Nederlandse Scheepsbouw- indiistrie. Deze stichting heeft een structuuronderzoek gedaan naar de si tuatie bij de kleine en middelgrote bedrijven. De heer Bakker deed zijn uitlatingen naar aanleiding van het gisteren verschenen rapport over het onderzoek. De middelgrote en kleine werven zul len willen zij goed draaien wel rekening moeten houden met het on derzoek en met de 45 aanbevelingen, afkomstig van de commissie, die het onderzoek begeleidde. De heer Bakker noemde daarbij de noodzaak tot een aantal belangrijke investeringen, die leiden tot een nieuwe structuur in de bedrijfstak. De produktiviteit zal door deze investeringen hoger moeten wor den. Drs. Bakker is van mening, dat er een goed stuk werkgelegenheid zit bij de kleinere scheepsbouw en de re paraties. BESTUDERING Het gaat erom dat de werven zelf de uitkomsten van het onderzoek met zorg bestuderen en daarnaar dan uit eigen overtuiging handelen, zo zei de oud-minister. Hij hoopt dat de direc ties en cle ondernemingsraden bij be studering van het rapport zelf het ge voel krijgen dat er wat moet gebeuren. Een probleem voor de bedrijfstak is. dat de markt voor verschillende typen schepen weinig stabiel is. Er is echter nog een redelijke mogelijkheid om geld te lenen, wat kan leiden tot een verbetering van de concurrentieposi tie. Die concurrentiepositie wordt echter nog steeds van buitenaf bedreigd. Het rapport dringt aan op voortdurende waakzaamheid tegen internationale concurrentievervalsing. Een van de belangrijkste redenen voor het, zelfs bij een gunstige markt, zeer moeilijk bemachtigen van orders voor de Nederlandse scheepsbouw, wordt de problematiek van de orderfi nanciering genoemd. UITBREIDING Uit de rapporten zelf blijkt, dat voor uitbreiding en -vervanging van de Ne derlandse vlootvrachtschepen per jaar 300 lot 450 schepen nodig zijn. Vooral in de klasse tot 500 ton zal aanzien lijk vervangen worden, waardoor de totale toevoeging in deze klasse 125 tot 200 per jaar zal zijn. Het rapport geeft o.m. aan dat mid delgrote en kleine werven in ons land geen bouwopdrachten voor booreilan den zullen kragen. Ook het formaat van de constructies van olie-platforms ligt boven de capaciteit van deze wer ven. De bouw van gasplatforms, waar mee naar schatting, anderhalf- a twee- miljard gulden is gemoeid, behoort wel tot de mogelijkheden. Vooral omdat de huidige vraag naar uitbreiding en vervanging zich voor 75 a 80 procent richt op de tweede- handsmarkt (import), noemt het rap port de afleveringen door de Neder landse werven, in hel bijzonder voor schepen kleiner dan duizend ton, be trekkelijk gering. Voor het geval dat het huidige marktaandeel van de Ne derlandse scheepsbouwindustrie in de jaren zeventig ongewijzigd blijft, wordt de nieuwbouw tot 1980 op 25 i 50 vrachtschepen per jaar geschat. Koersen in Montre&i Bovls Dom Tar Chem llusk.v Nat. Glas Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada I 9/8 ltt/R 2 25 2.35 22 Va 22% 24 Va 24% 10% 10% 22% 5.51 5.53L 20 20% DOW JONES INDEX Indult. Sporen IKil. <>hl. Mod* 8 aug. 902.02 159.51 96.27 71.67 684.9 9 aug. 901.49 159.74 96.02 71.76 10 aug. 892.38 158.35 96.08 71.57 691.7 8 aug. 12.440 16.090 1.749 380 1.033 9 aug. 12.880 15.230 1.742 582 779 10 aug. 10.870 15.950 1.724 354 999 personeelskosten minder zijn gestegen dan verwacht. Dit doordat met na me in Amsterdam niet het aantal mensen was te krijgen dat men wilde hebben. In totaal bleef men 300 man achter op de begrote personeelsbezet ting. De bruto-winst kwam o vet het eerste halfjaar uit op 103,5 (83,4) min. Het balanstotaal was per 30 juni j.l. 23,0 mrd., tegen 19,4 mrd per eind juni 1972. Verwacht wordt, dat de rente op de kapitaalmarkt voorlopig wel op hoog niveau zal blijven, wellicht zal deze nog iéts stijgen. Een rente voor over- heidsleningen van 9'^ 10 pet, zoals in Duitsland al het geval is, wordt vooralsnog in ons land onwaarschijn lijk. geacht. AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging van Assurantiebezorgers wil de zekerheid hebben, dat bij de fusieplannen van Delta-Lloyd de be langen van haar leden en die van de consument niet worden geschaad. Op haar verzoek heeft een delegatie van het NVA-bestuur een gesprek gehad met Delta-Lloyd. Daarbij is komen vast te staan dat Delta-Lloydd ook ten aanzien van de assurantiebemiddeling als Nederlands bedrijf autonoom haar rol op de Ne derlandse markt zal blijven spelen. Dit met inachtneming van de voor waarden, gebruiken en spelregels van de Nederlandse verzeker!ngsmarkt. De NVA blijft de ontwikkelingen in het belang van de consument nauwge zet volgen. Delta-Lloyd heeft toegezegd de NVA van de gang van zaken regel matig op de hoogte te houden. De ondernemingsraad van Delta-Lloyd acht overneming door Nationale-Ne- derlanden geen goede zaak voor Delta- Lloyd en de medewerkers. De onder nemingsraad verzoekt het bestuur dringend al die maatregelen te tref fen, die bedoelde overneming kunnen voorkomen. Het positieve advies dat de ondernemingsraad heeft uitge bracht ten aanzien van het samengaan met Commercial Union blijft onver minderd van kracht. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In hel telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van overdag): Akzo (72.20). Iluogovens (72.50), Kon, Olie 111.90 112.00 (113.00), Philips 40.80 gb17.00 i47.10), Unilever 121.60 (122.00). KLM (99.20). NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren I 45%-7» (45%- Philips 5 17%-lf (lS-18%). Unilever 47-49% (49-50) en KLM 1 37 (37%). (Op. gave Dupont-Wulston). Instituut voor Industrie-Ontwikkeling: DEN HAAG Tal van Nederlandse vestigingen zijn in Wesl- Dnitslariid en België terechtgekomen, omdat men daar betere afzet mogelijkheden meende te hebben of daar liet industriële klimaat gunstiger vond. Dit schrijft het Centraal Instituut voor Industrie ontwikkeling in zijn jaarverslag over 1972 naar aanleiding van de verslechtering van hel industriële klimaat in ons land, die het insti tuut al enige jaren waarneemt. j Randstad plaats, maar deze is meer gericht geweest op cle aangrenzende gebieden Gelderland, Noord-Brabant en Zeeland clan op het Noorden en Zuid-Limburg. AMSTERDAM Van februari lot en met april heeft de Nederlandse consu ment minder voedingsmiddelen en minder duurzame consumptiegoederen (auto's, televisietoestellen) gekocht. Door de prijsstijgingen steeg liet ver bruik in geld uitgedrukt echter toch nog met achtereenvolgens zes en vier procent. 'Overige goederen en dien sten' werden ongeveer vier procent meer verbruikt, terwijl er dertien procent meer aan werd uitgegeven. Een en ander blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, waaruit ook te lezen valt dat het verbruik gelijk bleef aan dat van het vorig jaar. Per hoofd van de bevol king was liet verbruik in de periode februari tot en met april van dit jaar in hoeveelheid precies gelijk aan dat van 1972, toen 3,75 procent meer werd verbruikt dan in februari-april 1971. In ieder van de eerste vier maanden van dit jaar bleef het verbruik (naar hoeveelheid) per hoofd van de bevol king onder het maaudgemiddelde van 1972 en ook onder het maandgemid- delde van 1971. Wall Street nauwelijks prijshoudend sntls Het C1VI constateert in het verslag ook, dat buitenlandse investeerders, 'die in het verleden een belangrijk aandeel hadden in de versterking van enze industriële structuur' meer te rughoudend zijn geworden. Dit komt enerzijds door een minder gunstige TflXlCI beoordeling van de Nederlandse eco nomisch en maatschappelijke klimaat, anderzijds door bepaalde gunstige voorwaarden, die de ons omi'ingende landen aan potentiële investeerders bieden. Onder deze omstandigheden, zegt het CIVI wordt het verklaarbaar, dat de industriële ontwikkeling van cle sti muleringsgebieden in ons land (het Noorden des lands en Zuid-Limburg) minder succesvol verloopt dan mocht worden aangenomen bij cle aanzet van het regionaal industrialisatiebeleid in de vorm van investeringspremies en andere op spreiding gerichte maatre gelen. Deze gebieden hebben boven dien het nadeel, dat zij in de Neder landse verhoudingen op relatief grote afstand van de Randstad liggen. Er vindt weliswaar een zekere verplaat sing van economise13'» activiteit uit de Constaterend, dat de maatregelen, die zijn genomen om de industrialisatie in de stimuleringsgebieden te bevor deren, in het verleden effect hebben gesorteerd, merkt het CIVI op, dat dit effect gedeeltelijk teniet wordt gedaan door cle verslechtering van het indus triële klimaat in Nederland als ge heel. Pogingen om bedrijven van bui ten aan te trekken mogen daarom niet verslappen, maar daarnaast is het voor de verdergaande industrialisatie van het Noorden en Zuid-Limburg van belang, dat in het kader van de regionale politiek nog meer dan voor heen aandacht wordt gegeven aan de ontwikkeling van de aldaar gevestigde industriële bedrijven, opdat een maxi maal gebruik kan worden gemaakt van het aanwezige ondernemerschap, de beschikbare organisatie, ervaring en know-how. NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am American Bes American Can Am Cyanamld Am Eleclr Power Am Meial Climax Am Motors Am Smell C Ref Am Tel Si Tel Ampex Anaconda Arraco Steel Atlant Richfield Bendix Bethl Steel Boeing Burlington Ind Can Pacafic Ry Celanese Chase Manhattan Chesste System Chrysler Cities Service Colgate Palniolive Colt industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont OU Ciiriiss Wright Curtiss Wright A Dart Ind e and Co Eastmar First "Ni Kodak l City Admiral Corp 1 Allongheny How S 18% 18% Akzona 25% 25% Am Standard 13% 13% Amsted Irid 41% 42 Can Breweries Cello Chadbourn Golh Chase Select Fd Columbia Cas mlm Cont Telephone Fluor Corp 22% 21% 45 44% Gen Motors Gen Publ UtII Olm Tel Tel Getty Oil Gllette Cimbel Brothers C.nodyear 1 and B Gulf Oil Illinois Central Ind. insilco Inl Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Ling-Lemco Vough 9% 9 Litton Ind 8% 8% Lockheed Aircraft 6 C Marcor 22% 22% Martin Marietta 16 16 Mav Dep Stores 30% 30 McDonnell Dougla 20% 19% Mobil Oil Corp 59% 58% Nabisco 42% 43% Nat Cash Register 36% 36% Nat Distillers 13% 134:, Nat Cypsum Nat Slee! Nat Lead Ind Int Bank for Ree 94%h 97%t Inl Flav Frag 94% 93'; Inl Paper (S 4) 41% 84% 83% 45% 47% 125% 126 24% 24% 23 22% 49% 49% d6 46% 23% 23% 98% 97% 55% 53% 16% 16% 30% 30% 34% 34% 46% 45% 69 68% 82", 81% 94% 93% 38% 37 46% 1.40 21.50 22 13% Leasco 16% 10% Lont Si ar Cement 15 17% Lehman 9% 13 Pac Gas and El Penn Central Pcpsico Phelps Dodge Philip Morris Philips Peir Procter 4 Gambl RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Pctr Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Sludehaker Worth Sun OH Texas Gulf Texas Inst Transaraerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel Nat Can NV Con I r A North Wesl R N Am Philips Co Standard Brand* 49% 49% Union Eleclr United Corps United Gas Western Bancorp 16 15% 2?% 27%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13