Delftse geodieten werken in nieuw observatorium 41 Jurist: fouilleren op Schiphol is onwettig Ondanks topmaand sombere tendens voor zwembaden B. en w. van Diepenveen blijven voor overdracht Colmschate aan Deventer HAR J Jongelui in arrest ™™wï~tabraken Kantoorpaal (77 m) op hoogte i "4ee 15en iaa Met auto te water: twee slachtoffers Dierenpark in Tilburg na 41 jaar gesloten Tegen bedrog meu, Duitse autobandei_ maatregelen gevraagd FAMILIEBERICHTEN BRQQ -g TROUW KWARTET DIASDVG 14 AUGUSTUS 1973 RIJSWIJK De maand juni was dank zij het prachtige zomerweer voor het gemeentelijk zwembad van Rijswijk een topmaand. Er wer den ongeveer 10.000 baden méér genomen dan in juni van het vorige jaar. Het grootste dagbezoek viel vorig jaar in juli op de 18e met 4715 bezoekers, terwijl dat dit jaar al plaatsvond op 27 juni met 4465 badende of zonnende bezoekers. Ondanks deze topmaand en de verschuiving naar een vroeger tijdstip van het hoogste bezoekerstal op één dag is het totaalbezoek in het eerste halfjaar van 1973 lager dan het bezoek in de eerste helft van 1972. Lag dit aantal in 1972 nog op ca 370.000 in 1973 wees de telling over het le halfjaar op een vermindering met ongeveer 8000 'badgasten'. De bedrijfsleiding van het zwembad ziet in deze terugloop een sombere tendens. Is het zwemmen in een zwembad uitsluitend een warm-weer bezigheid aan het worden? Is het hui dige levenspatroon meer afgestemd op andere vormen van rekreatie? Wordt er meer met auto's en caravans gere den naar een andere omgeving of zijn het 2e huis en mogelijk de televisie een beletsel voor velen om gezonde li chamelijke ontspanning te beleven? Veel vragen waarop geen direkt ant woord is te geven zonder een diep gaand onderzoek. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het nodig zal zijn eens wat meer duidelijkheid te krij gen vooral wanneer men bedenkt dat niettegenstaande de bevolkingsterug loop in de agglomeratie er sinds 1964 driemaal zoveel overdekte zwembaden in deze Haagse agglomeratie zijn. Wordt daardoor wellicht de 'spoeling' dun en de exploitatie van de baden steeds zorgwekkender? Vooral deze laatste vraag speelt nog al eens een rol in de besprekingen van de Werkgroep Gemeentelijke Overdekte Baden waarin direkteuren en beheerders uit alle landsdelen bij een zijn. De mening van de meerderheid van deze werkgroep is dat landelijk met zorg bekeken moet worden of de bouw van steeds meer nieuwe baden niet ten koste zal gaan van een goede exploitatie van de bestaande zwemba den in den lande. Voor wat deze om geving betreft lijkt het verzadigings punt te zijn bereikt. Een en ander wordt duidelijk wan neer we zien dat begin 1963 in de provincie Zuid-Holland 21 overdekte en 74 openlucht-zwembaden in ge bruik waren, terwijl in begin 1973 10 jaar later deze aantallen res pectievelijk tot 75 en 101 groeiden. Voor wat de overdekte baden betreft betekent het dat er in onze provincie in tien jaar ruim 3,5 maal zoveel ba den bijkwamen. Landelijk gezien ziet het er als volgt uit: 508 zwembaden in 1963 en 969 zwembaden in 1973. Bijna tweemaal zoveel. De Nederlandse bevolking nam in die 10 jaar toe met 1.497.649 inwo ners wat ongeveer op ééntiende deel neerkomt. Deze cijfers met elkaar ver gelijkend en het dalende zwembadbe- zoek daarbij in ogenschouw nemend lijkt de genoemde werkgroep reden te hebben tot enig pessimisme. Wat Rijswijk betreft is er nog geen aanleiding tot erge klachten. Het mooie zomerweer in de maand juni heeft voor een nog redelijk bezoekcij fer gezorgd. Het zou echter goed zijn wanneer men zich realiseerde, dat zwembaden een onmisbaar deel uitma ken van het door de overheid gebo den pakket ter bevordering van de volksgezondheid. Het zwembad is er niet alleen om te benutten bij warm zomerweer maar is evengoed bruik baar op minder warme zomerdagen, in het voorjaar, de herfst en de win ter. Tenslotte is het gemeentelijk zwembad ook overdekt en verwarmd. Waarnemingen in de bossen bij KootivijkcJ DELFT Drijven de kontinenten echt uit elkaar, of is het een fabel tje dat Amerika zich steeds verder van Europa verwijdert? In de bossen bij het Veluwse Kootwijk, ver van alle straatrumoer, strijken binnen afzienbare tijd een paar Delftse wetenschapsmensen neer die dat nu eens precies willen gaan nameten. De scheepvaart profiteert trouwens ook van de waarnemingen. Dank zij de berekeningen van de observatoria navigeren ze tegenwoordig meer op satellieten dan op sterren. Internationale keten Het 2,5 miljoen kostende observatori um gaat deel uitmaken van een inter nationale keten; zonder uitwisseling van gegevens komen de 'wereldwijde landmeters' uit Delft niet verder. Er varing is er wat dat betreft al genoeg: de werkgroep bestaat al sinds 1966. Sindsdien is de wetenschap dank zij Tussen de wuivende dennen en de zandverstuivingen verrijst er niet ver van de bekende zendmasten een satellietwaarnemingsstation. Het wordt straks gebruikt door de werk groep satellietgeodesie van de techni sche hogeschool uit Delft, die in hun huidige observatorium op Ypenburg te veel last hadden van smog en de langsdenderende auto's. Voor een au tomobilist nu in de buurt van het sta tion belandt zal hij eerst grondig moeten verdwalen: eenzamer kan het haast niet. De wetenschapsmensen zijn er blij mee, zonder de minste na re bijverschijnselen kunnen ze straks nameten hoe de satellieten zich pre cies door de ruimte bewegen. Er komt onder anderen een laserstraal aan te pas om tot nauwkeurige waar nemingen te komen. de satellieten heel wat rijker g( den. Lector dr. L. Aardoom: 'We veel meer te weten gekomen ove zwaartekracht dan vroeger ooit n lijk was. De satellieten 'voelen' onregelmatigheden in de zwa kracht. Dat valt te zien aan hun 1 Al die gegevens zijn bijvoorbeeld de ruimtevaart van groot belang geodesie-waarnemingen kunnen l dien een grote maatschappelijke de hebben. Als wetenschappelijk 'neusje va zalm' ziet dr. Aardoom het ontra van de theorie over de 'drijvende tinenten'. 'Over een tijd is het a S61! lijk waarnemingen te doen met i kingen die niet groter zijn dan ei decimeters. Dan moet het mog zijn dat na te meten'. Aan het 5 van dit jaar betrekken de Delften e< dl hun gebouw, dat een ontwerp is ?aat de Haagse architect K. J. Roosenften. Vooruitgang Van een verslaggever ENSCHEDE De politie heeft een inbrekersbende van vijf man opge rold, die verantwoordelijk is geweest voor ongeveer twintig inbraken die de laatste twee maanden in verschillende plaatsen in oost- en midden-Nederland zijn gepleegd. De vijf bendeleden, een 22-jarige jon geman uit Losser en vier jongeman nen van omstreeks twintig jaar uit Enschede, hadden voor runm honderd duizend gulden aan geld en goederen bijeen gestolen uit garages, tankstati ons, radio- en tv-winkels en een klok- kengroothandel. Een derde deel van de buit is opgespoord. De jongelui, die een volledige bekentenis hebben afgelegd, zijn ingesloten in het poli tiebureau van Enschede. DELFT Van de in aanbouw zijnde kantoorkolos van het Rotterdamse bouw bedrijf Van der Vrom aan het Delflandplein is dezer dagen het hoogste punt bereikt. De paal, die men nu 'aan de man' wil brengen, heeft 23 verdiepingen en een hoogte van 77 meter. Het gebouw dat een totale verhuurbare opper vlakte van 18.000 m2 heeft is het hoogste kantoorpand van Delft. Volgens Van der Vorm is nog geen enkele ruimte verhuurd. Wel is er belangstelling voor. De oplevering heeft begin volgend jaar plaats. Bij de gemeente is inmiddels een plan ingediend voor de bouw van een parkeergarage voor 850 auto's aan de Martinus Nyhofflaan achter de supermarkt van De Gruijter. Deze parkeergara ge van vier lagen is gereed wanneer de eerste huurders hun intrek in de kan toorpaal zullen nemen. liet toekomstige kantoorpersoneel zal zijn voertuigen dan in de onmiddellijke nabijheid kwijt kunnen. Van der Vorm neemt zelf de exploitatie van de parkeergarage in handen. De bouwkosten daarvan bedragen 3,5 miljoen, van de kantoorpaal 12 miljoen. Op de foto de 'paal', op de voorgrond een deel van het Delflandplein, rechts de Papsouwselaan met op dc achtergrond de Delftse binnenstad. De geodesie heeft sinds de komst van kunstmanen vooruitgang geboekt: vroeger was het niet mogelijk de vorm en de grootte van het aardop pervlak nauwkeuriger te bepalen dan op enkele honderden meters. Nu wer ken de wetenschapsmensen al met plaatsbepalingen die op vijf meter precies zijn vastgelegd. Ongehinderd door de afwijkingen in de zwaarte kracht die vroeger eigenlijk iedere be rekening hinderde valt met wiskundi ge precisie te bekijken hoe het zit met bijvoorbeeld de aardverschuivin gen in Californië. Amerikaanse satel lietwaarnemingsstations houden die bewegingen in de gaten omdat men in die streken opnieuw een aardbeving zoals die in 1906 met vreze ziet aanko men. Aan de snelheid waarmee de aardkorst zich beweegt kan men onge veer afleiden wanneer het mis dreigt te gaan. Actiecomité uil zelfs dorp niet afstaan 'irf 1ST aipei 'e r de bl rerki uele tot c d. itige lisati land van öpei rale naar voor aal DEN HAAG De Amsterdamse jurist mr. Ed. Emmering heeft in het Nederlands Juristenblad de vraag opgeworpen op welke wet eigenlijk de lijfsvisitatie (fouille ring) berust, die na de frequente kapingen van vliegtuigen niet al leen in ons land maar ook elders op luchthavens gewoonte is ge worden. Volgens hem is de fouil lering (op zichzelf een zeer wen selijke maatregel, waar alleen kandidaatvliegtuigkapers bezwaar tegen zullen hebben) onwettig. Als de wettelijke grondslag ontbreekt en als de rijkspolitie dus zonder wet telijke basis zo'n visitatie aan den lij ve uitvoert, dan bestaat volgens mr. Emmering de mogelijkheid dat deze dienst, ook als de dreiging van vlieg tuigkapingen er niet meer zou zijn, op eigen initiatief ofwel op instructie van de procureur-generaal bij het ge rechtshof, of mogelijk op bevel van de minister van justitie, lijfsvisitaties toepast voor andere doeleinden of met andere motieven. In de bestaande wetgeving heeft mr. Ed. Emmering zelf geen voldoende gronslag voor de fouillering kunnen vinden. 'Het moge misschien als het zien van spoken worden beschouwd, maar de geschiedenis, ook in ons land, leert hoe gauw de neiging op komt om 'law and orderi op eigen wijze te verwezenlijken', schrijft hij in het Juristenblad. Hij wijst erop dat als een minister (van justitie of ver- keer en waterstaat) een bevel tot fouillering gegeven heeft of de lijfsvi sitatie heeft goedgekeurd, zelfs deze strafbaar is als daardoor de grondwet of andere wetten geschonden worden. Voor een of twee jaar Voor de lijfsvisitatie zou volgens mr. .Emmering een wettelijke bepaling ge formuleerd moeten worden die voor het parlement aanvaardbaar is. Hij denkt aan eon wet, die de politie machtigt gedurende bijvoorbeeld een of twee jaar passagiers van bepaalde vervoermiddelen te fouilleren. Deze wet met beperkte geldigheidsduur zou alleen door het parlement verlengd kunnen worden. Mr. Emmering vraagt zich trouwens af waarom het passagebiljet niet als voorwaarde zou kunnen vermelden, dat de passagier slechts behoeft te worden vervoerd, als hij zich des- verlangd aan lijfvisitatie onder werpt. Hoe dan ook, schrijft hij, het is on aanvaardbaar, dat de politie al dan niet op gezag van de betrokken minis ters, een onwettige daad verricht. HEERHUGOWAARD Tw€le jonge mannen zijn gisternacht verdronken, nadat hun auto in Heerhugowaard in de ringvaart terecht was gekomen. Slachtoffers zijn de 27-jarige J. Bruyns uit Heerhugowaard en de 22- jarige H. Klarenbeek uit Alkmaar. Het lichaam van de heer Klarenbeek is gistermorgen opgedregd. Het onge luk gebeurde op de Huygendijk. De bestuurder is rechts van de weg in de berm geraakt, en heeft de macht over zijn stuur verloren. De wagen schoot de weg over naar links, sloeg over de kop en verdween in de vaart. Van onze correspondente TILBURG Tilburg's Dierenpark is gisteren na 41 jaar gesloten. Vandaag wordt de levende have van de dierentuin ruim vierhonderd zoogdieren en duizenden vogels overgebracht naar nieuwe verblijven. Dat zijn voornamelijk andere dieren tuinen in Nederland en enkele parti culieren. De directie van de dierentuin heeft vorig jaar besloten om te gaan sluiten in verband met de enorme stijging van de kosten en het dalende bezoe kersaantal. Het bezoek liep sinds en kele jaren vooral sterk terug na de opening van het safaripark De Beekse Bergen in het nabije Hilvarenbeek. De Katholieke Hogeschool die met haar grond aan de dierentuin grenst, had er een goed bod op gedaan. Op 1 oktober wordt het terrein aan de Hogeschool opgeleverd die er een deel van nieuwe uitbreidingen op gaat bouwen. Het gemeentebestuur van Tilburg hoopt samen met een werkgroep van Tilburgers een nieuw dierenpark te projecteren bij de Beek- se Bergen. Van een onzer verslaggavers DIEPENVEEN Nadat de gemeente Diepenveen een jarenL strijd voor liet belioud van haar zelfstandigheid met succes kroond zag doordat de Eerste Kamer het wetsontwerp voor de o dracht aan Deventer torpedeerde, zijn thans een aantal bezw ,eko schriften bij gedeputeerden van Overijssel ingediend, waarv één afkomstig is van een actiecomité dat zelfs het dorp Colmsd |em, het offer dat Diepenveen maximaal bereid was te brengen in Deventers ruimtenood te voorzien niet wenst af te sq0pio B. en W. van Diepenveen zijn echter van mening dat zij een aanbod om Devönter voort te helpen met Colm schate loyaal gestand moeten doen door in te stemmen met het initiatief voorstel van de Tweede Kamerleden F. A. A. M. Fievez en drs. II. M. Franssen om tot een dergelijke grens wijziging te komen. intar ake: Diepenveen heeft zich steeds met hand en tand tegen volledige uitleve ring aan Deventer verzet. Men voelde op zichzelf al niets voor annexatie. Bovendien bestond de vrees dat deze groene gemeente zou verstedelijken. Vandaar dat in de hitte van het ge vecht een rapport verscheen onder de titel 'Laat de kikkers niet verstom men'. Wat Diepenveen ten hoogste accepta bel vond, was de opoffering van Colmschate (weliswaar 'met pijn'), landschappelijk het minst aantrekke lijke gedeelte van de gemeente. De Tweede Kamer besloot tot opheffing van de hele gemeente, maar de Eerste Kamer stak er een stokje voor. Om nu het benarde Deventer op korte ter mijn aan grond te helpen voor wo ningbouw en dergelijke, kwamen de kamerleden Fievez en Franssen met een initiatief-voorstel voor wijziging van de grenzen. Het heeft B. en W. van Diepenveen verbaasd dat daarna ineens bezwaar schriften kwamen tegen de overdracht van Colmschate, terwijl voordien op dat punt nimmer iets is vernomen. Het actiecomité wijst op inmiddel wijzigde standpunten ten aanzien planologie en bevolkingsprognjde a Maar B. en W. wijzen erop dat di( wijzigde inzichten al veel eerdeijerat stonden bij hun deskundigen, schrijven aan de gemeenteraad: grond daarvan juist hebben wift d< Eerste Kamer ervan kunnen ovenisa gen dat de door Deventer geclai mil. ruimtebehoeften achterhaald zijn rale dat daarom een verdere uitbreker van de stad dan met Colmschate gerechtvaardigd is.' tc DEN HAAG —Het Tweede-Kai Heymans (KVP) heeft bij mi Westerterp (verkeer en wateri aangedrongen op maatregelen wat hij noemt malafide praktij met autobanden. Het zou hier I om autobanden met gebruikbeperl de (bv. banden voor caravans) cl ringen. Handelaren zouden metj banden, die uit West-Duitsland j voerd worden, manipuleren door] wegslijpen van de coderingen, het Kamerlid. Elke WERKDAG (behalve zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch op geven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw,, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. DRINGEND VERZOEK. Teneinde correcte behandeling te bevorderen wordt u dringend verzocht het telefonisch opgeven zo tijdig mogelijk te doen geschieden. Klaas Bart Piet en Nely van Nes-Bos. Plein 1953 nr. 144. Rotterdam. Met ontroering en verdriet geven wij kennis van het plotseling overlijden van Martijn Bijlsma Over wiens geboorte met zijn tweelingbroertje Arjen wij op 19 juni j.l. zo blij waren. Alphen a/d Rijn: Fam. M. Bijlsma-Veenstra Katwijk aan Zee: Fam. J. G. Wegner-van Vliet Maar in Gods huis komen al zijn kinderen samen, voor eeuwig, amen. Apeldoorn, 12 augustus 1973 onwettig? Plotseling nam de Here tot Zich, onze lieve Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Teuntje Ooykaas weduwe van Adrianus van der Meer in de gezegende ouderdom van 88 jaar. 's-Gravenzande: Honselersdijk: Honselersdijk: W. M. Bassie-v. d. Meer P. Bassie M. v. d. Sar-v. d. Meer M. v. d. Sar M. v. d. Meer J.v. d. Meer-v. d. Lugt Klein- en achterklein kinderen en verdere familie Honselersdijk, 13 augustus 1973 Hofstraat 7 Condoleancebezoek: 14 en 15 augustus van 20.00 tot 21.00 uur. Dc rouwdienst wordt D.V. gehouden donderdag 16 augustus a.s. in de Geref. Kerk te Honselers dijk. Aanvang der dienst om 14.00 uur, waarna de teraardebestelling, plaats vindt om circa 15.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Naaldwijk. Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden van de chef van onze modelmakerij de Heer Abraham van der Giessen op de leeftijd van bijna 63 jaar In de ruim 37 jaar dat hij in onze dienst was, heeft hij altijd de belangen van onze vennoot schap op uitstekende wijze gediend en zich ge toond als een uiterst bekwaam vakman en een goed leider. Zijn nagedachtenis houden wij in hoge ere. Direktie N.V. Schokbeton, Zwijndrecht. Zwijndrecht. 11 augustus 1973. Tot ons leedwezen geven wij hierbij kennis van het overlijden van de chef van de modelmakerij, de Heer Abraham van der Giessen op de leeftijd van bijna 63 jaar. Wij verliezen in hem een toegewijd leider en een goede vriend en collega, wiens nagedachtenis wij in hoge ere zullen houden. Het gezamenlijk personeel der N.V. Schokbeton Zwijndrecht Zwijndrecht. 11 augustus 1973. „Alleen kon zij niet verder" Heden ging toch nog onverwacht van ons heen, onze Zuster en Tante .Jannetje van Dijk op de leeftijd van 82 jaar. Namens de familie: H. H. Dekkers Heemstede, 13 augustus 1973. Correspondentie-adres: Julianalaan 15. De overledene is opgebaard in een der rouw kamers Zijlweg 63 te Haarlem; gelegenheid tot bezoek van 14.00 uur tot 15.30 uur en van 19.00 uur tot 19.30 uur. De begrafenis zal plaatshebben donderdag 16 augustus om 15.00 uur op de Algemene Begraaf plaats te Heemstede. Vertrek van rouwkamer Zijlweg 63 omstreeks 14.30 uur. Psalm 68 vers 10 o.b. Op de dag des Heren, nam God tot Zich onze lieve Vader en Grootvader, Broer. Zwager en Oom Willem Cornells van der Eijk weduwnaar van Catharina Elizabeth Borst in de ouderdom van 82 jaar D. van der Eijk J. van der Eijk-van de Wel Wim Jan Betty en verdere familie Kethel. 12 augustus 1973. Schiedamsewcg 16. Condoleantiebezoek aan huis dinsdag en woens dag van 19.30 tot 21.00 uur en woensdag van 10.30 tot 11.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden donderdag a.s. om 14.15 uur, in de Dorpskerk te Kethel, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de be graafplaats aldaar. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de consistoriekamer. Op zondag 12 augustus is plotseling van ons heen gegaan, onze lieve, zorgzame Moeder en Oma. Me vrouw Lijntje Elisabeth van Oudheusden geboren Den Haring Zij werd 78 jaar A. S. Groeneveld- van Oudheusden G. Groeneveld G. F. L. Groeneveld L. Groeneveld-Baan L. E. de Kok-Groeneveld G. de Kok F. H. Groeneveld A. M. C. Groeneveld Sandra Dordrecht, 12 augustus 1973. Gravenhorst 1106. Correspondentie-adres: Burg. de Bruïnelaan 51, Zwijndrecht. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van huize 'Gravenhorst'. Gelegenheid tot condoleantie-bezoek aldaar 15 augustus a.s. van 19.3020.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben donder dag 16 augustus a.s. op de begraafplaats te Dub beldam om 14.30 uur. Na een langdurig ziekbed - toch nog onverwacht t ons heengegaan, onze lil Man, Vader en Grootvade Jacobus Dirk vain Roijen op de leeftijd van 68 jaarf- Oegstgeest: L. IC. van Roijen- van der Spijkenisse: A. van Roijen J. C. van Roijen- Neuteboi Leiden: W. van Roijen N. van Roijen- Weeteli Oegstgeest: J. H. Belksma-van Roip J. G. Belksma L. I. Ouwehand- t,-., van Roij '"z C. D. Ouwehand P. H. van Roijen H. C. M. van Roijen- van Vt I; 1 en kleinkinderen. r edi oe: :boi lst ifab Ifja: rdt dar lok >01 Do overledene is opgebai in het Rouwcentrum Van d Lult. Haagweg 31. Leiden. Thuis en aan het Rouwce trum geen bezoek. De rouwdienst is bepaald i donderdag 16 augustus a gei om 2 uur in de 'Groene- Willibrordkerk' geest, waarna de begrafei zal plaats vinden. Na afloop van de begrafei 'er gelegenheid tot condoler L l in de Kerk. rkt l'l nde Voor de bewijzen van medi ven en belangstelling ons toond na het heengaan van o lieve Man, Vader en Opa Cornelis Hendrik Rol ®n' rek betuigen wij onze opret dank. Dr. J.J. BUSKES "VOOR, Bijbels dagboek f 15.9N Verkrijgbaar in da boekhant ZOMER KEUNING WAGENINGEN i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12