tudenten als badmeesters ip de stranden van Texel Papierfabrieken komen veel oud papier tekort 88 vCr ét A 'Op de duur krijg je een soort zesde zintuig' Geheimzinnige dakenrenner Subsidie-experiment in twee plaatsen f5.300,- Zorgeloos laten groeien tot f 10.000,-. Het Amro 8Spaarbiljet: over 8 jaar f 4.700,- meer waard. HENKESSENEFELDER Schoonmaakbedrijf dreigt classificeerder met rechter 0/KWARTET DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T9/1DRL11 Ie pakken de baders hard aan r Jan Roelfs EL 'Als we met de motor door de branding patrouille- en een waaghals binnen ge- jafstand hebben, dan spreken iem onveranderd in het Duits Er zijn nu eenmaal drom- Duitsers hier. En dan zijn lard, keihard. Tien tegen een, de soms ook wel argeloze remmer een Oosterbuur is. is hij toch wel geïmponeerd hij in z'n moedertaal wordt [eroepen. Is het een Neder- se badtoerist, dan voelt die niet zelden beschaamd voor roekeloze 'germaan' te wor- versleten Kooiman, student medicijnen icht), lid van de commissie van seizoencorps van badmeesters met fluit om de hals als teken s* r jn funotie nipt grinnikend F ijn borrel. Met hem en enige an- ervaren seizoenbadmeesters, zit het paviljoen van de Westerslag het strand van Texel. Het is over zes, het witte badhokje op luim, terzijde van de strand over- is gesloten. De dagtaak van bei- idmeesters elk bewaakt strand- elte van de dertig kilometer blon- ustlijn van het grootste Wadden- el, heeft er twee zit er op. De :htse strandbewakers doen in de gedurende een periode van veer- dagen, zonder vrije dag, dienst ïegen tot achttien uur. 75 'Breng dat rubber bootje maar bij je ouders op het strand. En laat ik niet meer zien, dat jullie er mee het water ingaan!' tentiebaantje et verleden stationeerde de ge- 5 le rite Texel hier en daar oude Texe- op de stranden. Naarmate het ei- echter een steeds grotere toeloop badgasten kreeg te verwerken zomer waren er topdagen van tot dertigduizend werd een aardig en eigentijds bewakingssys- zeer wenselijk geacht. Utrecht- iudenten waren in een 'vakan- antje' al vertrouwd geraakt het schapeneiland als bollenpel- en parkeerwachters. Toen de be te bleek aan de aanwezigheid van twintig tot dertig seizoenbad- iters van eind mei tot begin •mber werden studenten met ntwoordelijkheidsgevoel en initia- geworven. e loop der jaren is er een ploeg ren amateur-badmeesters ge ld, met uiteraard telkens een we lichting, die bij tweede- en ejaars 'Badmeesters' praktijk op- De studenten ze 'vertegen- digen' uiteenlopende faculteiten ,'ben al heel wat onvoorzichtigen de verdrinkingsdood gered, hetzij tijdig waarschuwen dan wel snel- igrepen. hebben hun posten bij Paal 9 ornse Slag), Jan Ayenslag Paal 17 in het drukke gebied van De (het 'Zandvoort' van het eiland) elders. nneer het op zonnige dagen gezel- druk wordt op het strand, begin- we met onze 'harde aanpak'. We ien om, via onze geluidsinstallatie we hebben luidsprekers links en its van de post dat het streng boden is met luchtbedden in zee te ien, met ballen voor de vloedlijn te 4$ en en luchtbanden te gebruiken. adviezen gaan er het eerst in Duits uit. We zijn zo vertrouwd het Duits, dat we in ons geza- Snlijk centrum in onze logiesschuur l Scholleboe, bij Den Burg, Duits elkaar praten Natuurlijk maar i, maar kenmerkend is het wel. s heb je de indruk, dat Duitsers, hier voor het eerst komen, den- ;ka,t dat de Noordzee een soort Boden is. Nou, vergeet dat maar prompt, zijn eigenwijze lui bij de bra- ïrmannetjes die op hun zwem- ek emblemen van een zwemclub „-... Zo van: 'ons hoef je niet te arschuwen'. Maar het zou niet de ste keer zijn, dat we met de red- igsgordel aan de lijn we hebben katrol klaar staan met drie lijnen, halen wel driehonderd meter afgedreven lefgozer uit zee heb- gehaald'. lewoon doorgaan' Hoe gedragen geredden zich? iu ja, er is op het strand natuurlijk reet een hele consternatie. Als ze 'iverhoopt bewusteloos zijn geraakt, 'in komt ons zuurstofapparaat erarn pas. Zo'n man, vrouw of kind blijft n wat apathisch op het strand lig- in, onder de hoede van familieleden, s er geen levensgevaar is, dan krui- n we weer in ons hokje. Dan gaan S gewoon door met waarnemen. Op duur krijg je een soort zesde zin- We weten de gedragingen van en vloed. Bij druk badverkeer kij- we voortdurend links en rechts, rert Kooiman wijst op de zeekijker, e de post ter beschikking heeft, tast de motorvlet, die zo nu en dan e kiest, en de zwemvesten. De stu nten hebben verstand van EHBO. beschikken over een telefoonlijn kunnen een arts uit Den Burg op- oo 4 iepen als dat nodig is. Ze worden w ik wel geconfronteerd met gevallen 50 i in hartaanval of vaatkramp. iensen, die ver in zee gaan we epen om 'ga niet verder dan luphoogte' raken soms in paniek kwallenbeet oplopen. Mer kaardig hoe gauw men dan z'n oofd kwijtraakt'. e badmeesters vinden, dat wanneer, in badgast zich heeft ontdaan van ln dagelijkse textiel en dan merkt, it er aandacht aan hem wordt be teed, hij in de regel toegankelijk is oor aanwijzingen en waarschuwin- en. Bovendien ontstaat er op de be- s aakte strand gedeelten op zichzelf en vorm van 'bermtoerisme' een io 1 teer van saamhorigheid. Nieuwelm- !en die ook door onbekendheid let 'gezag' van de badmeesters, een ezag, dat niet wettelijk gefundeerd 3 f, 8, niet direct accepteren, krijgen de gemeenschap tegen zich. De Herr Ba- demeister en de badmeester worden, gauw geaccepteerd, ook als degene, die voorgaat ten aanzien van de mi lieuhygiëne. Geen rommel op het strand werpen. Evert Kooiman: Boeiend te zien, als we vanuit onze hoge post, een openba re berisping over het strand uitzen den. Wil die meneer in die blauwe zwembroek dat lege bierflesje, dat hij zojuist heeft weggegooid, oprapen De studenten zien in deze 'opvoeding' ook een vorm van eigen belang, want het behandelen van voetletsels kan op deze wijze vermeden worden. Ze trachten te voorkomen. Gebruinde jonge kerels, die om beurten er blijft er altijd één op de waarnemings post langs het strand lopen en af en toe de grijze toeter aan de mond brengen. Niet te vaak, want dat ver mindert het effect, maar de keren, dat de bromtoon over de branding gaat, begeven velen ook al is de waarschuwing niet voor hen bedoeld zich in de richting van de uitlo pende rollers. Mannekracht Nee, vrouwelijke studenten heeft men nog niet voor dit 'vak' opgeleid. Evert: Ze zouden voortreffelijke hand en spandiensten kunnen bewijzen bij de zorg voor kinderen, die hun ou ders tijdelijk kwijt zijn, of bij het verbinden van wondjes en zo meer. Maar als de vlet in zee moet worden geduwd en als we een drenkeling moeten grijpen, dan is daar gewoon mannekracht voor nodig. Je moet er altijd rekening mee houden, dat ie mand, die beseft, dat hij in gevaar verkeert, zijn redder krampachtig vastgrijpt. Het is dan soms onvermij delijk zo iemand bewusteloos te slaan Ze doen het nu tien jaar. Ik zag dat was aan paal 9 Caspar Diepen horst (rechten) en zijn metgezel, Adriaan Berghausen-Pont, op een stralende dag naast elkaar, op hun buik, op het dak van het badhuisje liggen, de een met de kijker aan het oog. Voor Paal 9 ligt de Duitse bun ker ver in zee, die wordt gemarkeerd door twee rode vlaggen. Men denkt, dat de steenkolos gevaarlijke stromin gen veroorzaakt. Maar de omgeving is taboe omdat de bunker omgeven is door tal van scherpe stenen. Er zijn natuurlijk dagen zoals in begin augustus, met windkracht 8 dat het strand alleen maar door on- Studenten-badmeesters beginnen een patrouilletocht met de motorvlet dernemende wandelaars wordt be zocht. Dan wordt er niet zelden ge schaakt in de kleine waakhuisjes. Gezond bedrijf De badmeesters zeggen er voorts dit van: 'Het is een heerlijke vakantie, gezonde vrijetijdsbesteding. We krij gen van de gemeente Texel een ver goeding van ruim een tientje per dag. We moeten over ons eindbedrag for meel toeristenbelasting betalen, maar krijgen die heffing na afloop van onze diensttijd, terug. Ik informeer nog even naar reacties van mensen, die uit moeilijke situa ties worden geholpen. Een badmees ter: 'Nou, na twee of drie dagen ko men ze dan bij je. De indruk is, dat ze het eerst allemaal hebben moeten verwerken. Maar dan word je uitgeno digd met ze een maaltijd te gebruiken in het paviljoen, ze tonen zich beslist dankbaar. De laatste jaren is het corps versterkt met studenten uit Groningen en Amsterdam. Maar de Utrechtenaren vormen de ruggegraat van het bewakingscorps. 'Gisteren nog een zonnebrandgeval, ie mand, die z'n nek fel heeft laten ver branden. Daarmee moeten we ook weg weten. Over het algemeen is het badmeester schap een dankbare en goede zaak. Enkelingen, die verstoord zijn, als ze worden teruggeroepen, zullen er altijd blijven. Ook de onverbetelijken, die om zes uur als de badmeesters af zwaaien. met een rubberboot komen aanzeulen. Verraderlijk 'De Noordzee is altijd verraderlijk. De getijdenbeweging is er veel intensie ver en gevaarlijker dan bijvoorbeeld in de Oostzee. En het zijn vooral de Duitsers, die onze Noordzee onder schatten. Maar vlak ook de branieach tige Nederlanders niet uit. Al zouden hier alle Olympische zwemkampioe- nen in het water komen, dan zouden we ze niet anders behandelen, dan Heinrich uit Düsseldorf of Ome Tinus uit de Amsterdamse Jordaan', aldus de studenten-badmeesters van Texel. Van een" verslaggever UTRECHT —In de Piet Hein- straat te Utrecht opereert een onbekende man, die 's nachts over de daken rent, door ruiten gluurt en op ramen bonst. De man jaagt vooral kinderen op die manier de stuipen of het lijf. De bewoners van de Piet Heinstraat spreken van de 'ge heimzinnige dakenrénner'. Ze hebben maatregelen genomen door zelf bewakingsploegen te vormen, een activiteit waarover de politie nu niet zo erg en thousiast is. De speuractivitei- ten van de bewoners hebben al tot een vergissing geleid. De 'bewakers' noteerden de kente kens van alle wagens die in hun straat kwamen en ontdek ten dat één van de 'vreemde' auto's thuishoorde in de Bloe semstraat. Enkele leden van de bewakingsploeg. meenden ver volgens de 'geheimzinnige da kenrenner' te herkennen toen de eigenaar van de wagen even voor het raam stond. Bij nader onderzoek bleek echter dat men zich had vergist. Streven naar georganiseerde ophaaldiensten in gemeenten Van een onzer verslaggevers HAiAiRLEM De papierfabrieken zitten met een dringend tekort aan oud papier. Om in de sterk ge stegen vraag te voorzien, zou de Vereniging van Nederlandse Papierfabrikanten graag willen dat er in de Nederlandse gemeenten georganiseerde o udpa p i e r o plia a ldi e is te 11 aan liet werk gaan. ADVERTENTIE SPRUNDEL Het drie maanden ou de meisje Marianne van Oers uit Sprundel (N.Brabant) is gestikt in een lakentje van haar eigen wiegje. Ze werd dood aangetroffen toen haar moeder haar wilde gaan verzorgen. Het kind lag met het hoofdje in het lakentje gedraaid. Oud papier vormt voor veertig pro cent de grondstof waaruit nieuw pa pier wordt gemaakt. Nu de vraag naar nieuw papier plotseling weer enorm is gestegen, betekent dit dat er veel meer oud papier nodig is. Tot dusver waren de papierfabrieken vrijwel af hankelijk van scholen, muziekkorpsen en sportverenigingen, die overal in het land hun best doen door middel van het ophalen van oud-papier hun kassen te spekken. Dat gelukt uitstekend. Een kilogram oud papier is in sommige gevallen ze ven tot tien centwaard. Plaatselijke sportverenigingen slagen er soms in met de opbrengst van oud papier, dat jarenlang door vrijwilligers werd in gezameld, complete clubhuizen te bou wen. Muziekverenigingen kochten er instrumenten van en scholen televisie toestellen. De heer F. Bloemendaal, directeur van de Vereniging van Nederlandse Papierfabrikanten, hoopt dat dit soort activiteiten nu na de vakanties, onver minderd voortgaat. Daarnaast vestigt hij zijn hoop op de meer van gemeen tewege, georganiseerde papierophaal diensten. In Zaandam is het laatste half jaar een experiment geweest met het gescheiden ophalen van oud-pa pier door de gemeentelijke reinigings dienst. Het papier komt voornamelijk uit de winkelcentra waar wekelijks honderden kilo's oud papier vrijko men. (ADVERTENTIE) 15 Is e.d. Het Amro 8Vi% Spaarbiljet: een waardepapier dat u voor 5.300,- koopt en waarvoor u over 8 jaar 10.000,- terugkrijgt. Dat betekent 4.700,- rente Zonder administratieve rompslomp: het spaarbiliet is aan toonder gesteld (bij aankoop worden geen namen vastgelegd), zodat u het aan wie dan ook cadeau kunt doen. Wie het óp of na de vervaldag (na 8 jaar) bij een kantoor van de Amro Bank aanbiedt, ontvangt ƒ10.000,-. Voor wie zijn pensioen nadert, of anderszins geïnteresseerd is in een uitgesteld inkomen, een aantrekkelijk aanbod. Voor inlichtingen bent u welkom bij elke Amro Bank. De actie in Zaandam steunt de papier fabrieken die zo aan extra grondstof komen voor de papierfabricage. Voor al helpt Zaandam zichzelf, omdat het vele papierafval tussen het overige vuil, de vuilnisophaaldienst voor ono- verkomenlijke (ruimte) problemen stelde. Volgens de heer Bloemendaal ziet het er naar uit dat de opbrengst van het gescheiden opgehaalde oud papier, de kosten van de extra-ritten van het ge meentelijke reinigingsbedrijf dekt. Bergen en Heiloo Ook in de Noordhollandse gemeenten Bergen en Heiloo zijn experimenten aan de gang met het verzamelen van oud papier. Zo subsidieert de gemeen te Heiloo de verkoop van oud papier aan handelaren met anderhalve cent. De mensen kunnen die subsidie krij gen als ze een rekening van een pa pierhandelaar overleggen. In de ge meente Bergen koopt de gemeente zelf het papier van de inwoners voor anderhalve cent per kilogram. Ook hier weer zorgen de gemeenten er voor dat zijzelf verlost worden van een vervelend cn ruimtevergend afval probleem en helpen ze de papierfa brieken. Via de Stichting Verwijdering Afval stoffen is de vereniging van Neder landse Papierfabrieken in gesprek met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten om tot een wijd verbreide inzameling van oud papier te komen. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten zal, zodra de gegevens over de experimenten in Zaandam, Heiloo en Bergen bekend zijn, waarschijnlijk alle andere gemeenten in ons land gaan adviseren de voorbeelden van de Noordhollandse gemeenten to volgen. Nieuw Uit elke duizend kilogram oud papier kan volgens de heer Bloemendaal on geveer 850 kilo nieuw papier worden gemaakt. Afhankelijk van de kwaliteit van de papierafval kan het daaruit verkregen nieuw papier dienen als grijs papier of golfkarton. Naast oud papier vormen cellulose en houtsliipsel de grondstoffen voor de papierfabricage. De grondstof oud pa pier heeft, vergeleken bij cellulose en houtslijpsel, als nadeel dat het reini gingsproces intensiever is. Er wordt meer water door verontreinigd maar er kunnen weer bomen worden ge spaard. Er houden zich in Nederland in totaal ongeveer vijfhonderd handela ren bezig met het ophalen, persen en vervoeren van oud papier naar de pa pierfabrieken. De heer Bloemendaal zegt dat de plotselingen opleving in de napierindustrie, na twee jaren van crisis, te danken is aan de algemene economische toestand. Het blijkt dat de vraag naar krantepapier bijvoor beeld fors is gestegen doordat het aanbod van advertenties is toegeno men. 'In heel de wereld is er een hausse in het oapierverbruik ont staan. De inzameling van oud papier zou daaraan aangepast moeten wor den', aldus de heer Bloemendaal. Henkes Senefelder een hypermodern bedrijf... Door capaciteit, kwaliteit en snelheid een van de grootste offsetdrukkers van Europa! 500 pers-fectionisten zorgen ervoor dat wij op het gebied van rotatieve offset, vellen offset e.d. een hoofdrol spelen. Meer weten? B.v. over ons open calculatie systeem? Daarvoor hoeft u alleen maar even ons nummer te draaien. HENKES SENEFELDER B.V. Grafische bedrijven van IJsendijkstraat 150 Purmerend, Tel. (02990) 2 79 50 ROTTERDAM Als de lieer F. F. W. Nooitrust zijn beweringen over vervuilende praktijken van zijn ex-werkgever 'Booy Clean' (een bedrijf dat tankers schoonmaakt) niet onmiddellijk staakt za) de rechter worden ingeschakeld. Dit dreigement staat in een 'brief op poten' die het schoonmaakbedrijf via zijn advokaat J. Schepel uit Rotter dam heeft gestuurd aan de heer Nooi- trust. De aanleiding tot deze tegenzet zijn enkelke uitlatingen van de ex- oliewerker als zou het schoonmaakbe drijf diverse malen schadelijke afval stoffen in de Oude Maas hebben ge loosd. De 30-jarige in Rotterdam woonachti ge ex-werknemer van Booy zegt ont slag te hebben genomen, omdat hij het niet langer kon aanzien dat het bedrijf olie, chemicaliën en vergif in de Oude Maas gooide. Volgens de heer Nooitrust heeft hij zelf meerdere malen gezien dat de Oude Maas werd verontreinigd met gevaarlijke afval stoffen. Hoewel de directie van Booy Clean aanvankelijk de aantijgingen over zich heen liet gaan advokaat Schepel: de directie stond op het stand punt we weten wie het zegt ontkent het bedrijf de beweerde milieu-verontrei niging nu met klem. Volgens de di rectie van Booy Clean worden alle chemische produkten voor zover ze niet met water mengbaar zijn opgesla gen om voor regeneratie te worden geëporteerd, een procedure die ook voor afvalolie geldt. Chemicaliën en vergiften die niet meer bruikbaar zijn worden aan boord van het speciale verbrandingsschip Matthias II vernie tigd. Het vertrek van de heer Nooitrust is volgens het bedrijf het gevolg geweest van het weigeren van een werkop dracht waarna de man zich na een dienstverband van 2/2 jaar terecht als ontslagen beschouwde. De plotselinge milieu-bewuste houding van de heer Nooitrust dateert van na het ontslag. Volgens de directie tracht de man op deze manier het bedrijf onder druk te zetten om weer te worden aangeno men. De heer Nooitrust die zijn aktie be gon met een eenmans demonstratie voor het kantoor van Booy Clean, is vast van plan de akties voort te zet ten. Laten ze de zaak maar op de spits drijven, ik lever de bewijzen, al dus de heer Nooitrust. Het moet nu maar eens uit zijn met de opzettelijke vervulling van het milieu, zo zegt hij. Het publiek moet worden wakkerge- schud. De heer Nooitrust is gisteren volgens een mededeling van zijn vrouw onder gedoken en weigert elk verder com mentaar. STAVEREN De politie van het friese Koudum heeft drie jongens aangehouden die hebben bekend in de afgelopen zes weken ongeveer zestien brommers en fietsers te hebben gesto len in de zuidwesthoek van Friesland. De jongelui verbleven op een cam ping in Koudum. Het zijn do 15-jarige T. B. uit Britsum (Fr.), de 16-jarige M. G. uit Baarn en de 14-jarige H. B. liit Bergen (Limb.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11