Ook VS kritiseren Israëlische actie I s HEI Minder publiek bij competitie-start In deze krant Man weg omdat bedrijf vuil loost hakel verwacht et 'massamoorden lloorgronden' Veiligheidsraad bijeen na kaping Libanees toestel Prins onderscheidt president Moboetoe Vlieland weert caravans 25 jaar.,. Radio Condor naar IJmuiden gesleept Babysit die kind ontvoerde aangehouden Tweelingbroers bij steekpartij gewond Man verdrinkt in zwembad GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-8chaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) ieuwe Leidse Courant hristelijk dagblad voor leiden en omgeving straat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 269274 t n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31.35 LEIDEN. Zocterwoudseweg 23. tel. 33741 LEIDEltDOKP. v. d. Valk/Boumanweg 186, tel. 34290. WASSENAAR, v. Zuylcn van NIJeveltstr. 372. tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur OTTERDAM De 30-jarige iewerker F. F. W. Nooitlust Rotterdam heeft ontslag ge- ,tBymen bij het tankerschoon- ukbedrijf Booyclean in het ïtiekgebied. Hij is tot dit be- uit gekomen, omdat hij zoals J zegt 'het niet langer kan inzien dat het bedrijf doorgaat et het lozen van olie, chemica- n vergif in de Oude Hij is van plan alles te idememen om het bedrijf aan kaak te stelen. et bedrijf ontkent de aantij- ngen van de heer Nooitlust. et bevestigt wel het ontslag, onthoudt zich van elk immentaar omtrent de aanlei- ng tot beëindiging van de enstbetrekking. De directeur het schoonmaakbedrijf, de ^yJeer A. Booij, wijt de houding zijn voormalige werknemer een mogelijke onenigheid iet het kader. De bedrijfslei- de heer M. R. Marinello, at zich nergens over uit. egin dit jaar kwam het bedrijf het nieuws door het veroor- iken van een stankgolf in iaardingen. De kantonrechter Rotterdam veroordeelde de nderneming hiervoor op 20 ju- tot een boete van 1.000 gul- ng.ie heer Nooitlust, die 2»i jaar Wft gewerkt op schoonmaak- hepen van het bedrijf, zegt |dens zijn dienstverband zelf leerdere malen gezien te heb ei:» t Booyclean afvalstoffen de Oude Maas loosde. I HAAG Het Tweede Neder- e Kamerlid M. W. Schakel (AR), vandaag op uitnodiging van de igese regering naar Mozambique ekt, twijfelt er niet aan. dat waar koloniale oorlog woedt, bloed t en over en weer wreedheden en begaan. heeft dit gisteren gezegd in een ending van AVRO's radiojournaal, rbij hij opmerkte het uitgesloten chten, dat een Nederlands parie tariër, die aangewezen is op de diensten van de Portugese rege- een zaak als massamoorden tot e bodem zou kunnen doorgron- De heer Schakel heeft er nog- Is op gewezen, dat hij zijn eigen ioel kan bepalen en zijn program- pas ter plaatse bekend zal maken, gaat bij zijn bezoek aan Mozambi- niet om het beleid van de Portu- regering, maar om dat van de erlandse, zo merkte hij ook nog Hij kan zich niet mengen in de ugese situatie, maar krijgt gele- leid om het bevrijde gebied te be en, te zien hoe groot het is en er aanwezig is. 'Ik ben niet van mij voor het karretje van de tugese regering te laten spannen', is het Nederlandse Kamerlid in »emde radio-uitzending. omers Iroog en zonnig weer met een iverwegend matige oostelijke Kind. Maximumtemperaturen ran 23 tot 28 graden, maar op ie Waddeneilanden enkele gra- len lager. MORGEN EN OVERMORGEN: iroog, meest zonnig en vrij irm. lorgen zon op: 05.22 onder: 20.04 maan op: 20.06 onder: 07.02 onden eten groenten t achtertuinen en alles onbespoten! JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) Ondanks alle kritiek, ook vanuit Wash ington, op het onderscheppen door Israëlische straaljagers van een Libanees verkeersvliegtuig, zal Israël zich weinig gelegen laten liggen aan de uit komsten van de vergadering van de Veiligheidsraad van de V.N., die van avond aan dit incident wordt gewijd. Prins Bernhard, die op het ogenblik een bezoek aan Zaïre brengt, heeft president Moboetoe onderschei den met de versierselen behorend bij het commandeurschap in de Orde van de Gouden Ark van het World Wildlife Fund. Na de plechtigheid wisselde de president een woordje met de prins. DJ vergadering wordt gehouden op verzoek van Libanon en Irak. De Vei ligheidsraad heeft Israël vaker ver oordeeld, maar de Israëli's trekken zich daar niets van aan. Zoals bekend werd het toestel, een Caravelle van Middle East Airlines, vrijdagavond kort na de start van het vliegveld van Beiroet boven Libanees gebied door Israëlische straaljagers onderschept en opgebracht naar Israël, omdat werd vermoed, dat de leider van het Volksfront voor de bevrijding van Pa lestina, George Habasj, zich met enke le vrienden aan boord zou bevinden. Maar, nadat in Israël was gebleken, dat de Palestijnse leider op het laat ste moment had afgezegd, mocht het toestel na een oponthoud van twee uur weer vertrekken. Niet alleen uit Arabische en Oosteu- ropese hoek is fel tegen deze Israëli sche actie geprotesteerd, ook vanuit Washington werden kritische geluiden vernomen. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken gaf zater dag een verklaring uit waarin onder andere werd gezegd: 'Wij betreuren het onderscheppen gisteren door Is raëlische militaire vliegtuigen van een lijntoestel. Uit de feiten, zoals die ons ter beschikking staan, conclude ren wij, dat dit een schending was van de Libanese soevereiniteit en van de bepalingen van de internationale luchtvaart. Wij zullen ons standpunt aan Israël bekend maken'. Kabinet Het Israëlische kabinet vergaderde gisteren in het geheim over deze zaak. Na afloop van het beraad liet minis ter van gezondheid, Victor Shemtov, weten, dat Israël al lang geleden heeft besloten de Palestijnse comman do's, waar dat mogelijk is, te bestrij den, tenzij zij hun acties staken. Hij zei, dat het niet Israël's politiek is burger-lijnvliegtuigen te onderschep pen. De actie van vrijdag was, volgens de minister een 'buitengewoon geval', gerechtvaardigd, omdat andere landen geen actie ondernemen tegen guerril labewegingen en hun het leven ztflfs gemakkelijk maken. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, had zaterdag de Israëli sche actie al verdedigd. Op een haas tig belegde persconferentie liet hij weten, dat de operatie onderdeel vormde van 'onze oorlog tegen het terrorisme'. 'Wij zullen elke gelegen heid te baat nemen om de mensen, die verantwoordelijk zijn voor terro ristische activiteiten te pakken te VLIELAND Het waddeneiland Vlie land blijft gesloten voor caravans. De gemeenteraad heeft dit vrijdagavond besloten. De raad verwierp een voor stel van burgemeester en wethouders om het brengen van caravans naar Vlieland mogelijk te maken. Binnenland Zelfstandige psychiater zal mogelijk verdwijnen5 Buitenland Controle op grote firma's onhaalbaar7 Kerk Regime Zuid-Korea pakt christenen op2 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Strips, feuilleton 4 Kunst 4 Radio en tv 4 Dor maandag 6 Familieberichten 14 'Een glas limonade met vijf rietjes. En ieder betaalt voor zich.' De titel van de speciale luxe Trouw/Kwartet-uitgave ter gelegenheid van het komende regeringsjubileum van onze vorstin is '25 Jaar Koningin Juliana'. Die tekst staat op het omslag van dit feestelijk uitgevoer de nummer. Dit vierkleurenomslag werd speciaal voor u getekend door Bert Bouman. Wij waren bij zonder blij met het resultaat, dat deze kunstenaar wist te bereiken. En de technici, die zich met het vier- kleurendruk-procedé bezig houden, hebben van de reproducties een fraai stuk vakwerk gemaakt. Alleen al de voorpagina verdient het onder nog veel meer ogen te komen dan die van onze abonnees. Uw hulp is van harte welkom. NIEUWE ABONNEE NAAM: IJMUIDEN Het radioschip Condor de vierde zeezender voor de Neder landse kust is zaterdagavond in de haven van IJmuiden binnengesleept. Het schip, een voormalige vissersboot waarmee tochten naar IJsland werden ondernomen was tijdens de harde wind in de afgelopen week van een van de ankers losgeslagen en afgedre ven van de ligplaats voor Zandvoort in de richting van Bloemendaal. De initiatiefnemers willen zendtijd verkopen aan idealistische groeperin gen. werkzaam op humanitair, sociaal of religieus gebied. De zendappara tuur was nog niet geheel geïnstal leerd. Mevrouw S. van Donselaar-Ma- rotel te Haarlem, die als woordvoer ster van de initiatiefnemers optreedt, zei dat er uit het gehele land reacties zijn binnengekomen, nadat eind juli de plannen van radio-Condor bekend werden gemaakt. Hoewel wij nog niet uitzenden, hebben al enkele groepe ringen zendtijd aangevraagd, alsus mevrouw Van Donselaar, die nog geen prijs voor de zendtijd kon noe men. AMSTERDAM De 23-jarige Ceesje S., die vrijdagmiddag uit haar woning aan de Amsterdamse Ruyschstraat verdween met medeneming van de acht maanden oude baby Corry Otten, is zaterdagavond in Rotterdam opge pakt. Kort nadat de televisie foto's had uitgezonden werd zij in de Maas stad door verscheidene voorbijgangers herkend, waarna de politie haar snel kon aanhouden. De baby was het kind van een goede kennis van het meisje. Zij zou, omdat de ouders even weg moesten, op het kind passen, maar toen de heer en mevrouw Otten terugkwamen bleken zowel Geesje als de baby verdwenen. Het was de politie gisteravond nog niet bekend wat de beweegreden van het meisje is geweest. Vandaag wordt zij door de kinderpolitie gehoord. Ze wordt beschuldigd van onttrekking van een minderjarige san het gezag van de ouders. Van een verslaggever ROTTERDAM De tweelingbroers G. B. en V. B. (25) zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een steek partij in een bar in de Jonker Frans straat in Rotterdam gewond geraakt. De eerste werd in de borst gestoken en moest in het Dijkzigtziekenhuis worden opgenomen. Zijn broer liep steekwonden op aan zijn handen en hals. Hij werd na behandeling in het Bergwc'gziekenhuis naar huis ge stuurd. De man die de steken toe bracht, is spoorloos. Van een verslaggever GROESBEEK De 26-jarige J. Nijs uit Groesbeek is in het zwembad van Groesbeek verdronken. Zijn stoffelijk overschot is zondagochtend door het personeel in het diepe gedeelte van het bad gevonden. Vermoed wordt, dat de man na sluitingstijd, dus in de late avond of in de nacht, in het bad is gaan zwemmen, hetgeen volgens de politie wel vaker voorkomt. George Habasj werd gisteren in de Libanese hoofdstad Beiroet druk geïnterviewd na de mislukte Israëlische poging van vrijdag om hem gevangen te nemen. krijgen', aldus Dajan. Hij wees erop, dat normale wetten in abnormale tij den niet altijd Kunnen worden ge- noorzaamd en waarschuwde, dat Israël soortgelijke operaties zal uitvoeren, als de kans zich weer voordoet om gu errillaleiders gevangen te nemen. Het is meer voorgekomen, dat militai re vliegtuigen met instemming van hun regering een verkeersvliegtuig tot landen dwongen om personen in handen te krijgen, die om politieke redenen werden gezocht. Hierop heeft de Israëlische regering ook gewezen naar aanleiding van het onderschep pen van de Libanese Caravelle boven Libanees gebied. De door Israël bedoelde gevallen be troffen de actie van Franse straalja gers op 22 oktober 1956 tegen een door de Marokkaanse regering ge huurd vliegtuig, dat op weg was van Tunesië naar Marokko. Dit toestel moest in Zuid-Frankrijk landen, waar zes leiders van het Algerijnse verzet, onder wie de latere president Ahmed Ben Bella, werden gevangen genomen. Zij werden vastgehouden tot Algerije in 1962 onafhankelijkheid had verkre gen. Voorts dwong de Algerijnse regering op 30 juni 1967 den toestel met oud president Moise Tsjombe van Kongo (het tegenwoordige Zaire) tot landen. Tsjombe overleed in 1969 in een Alge rijnse gevangenis. Op 22 juli 1971 moest de piloot van een Brits lijnvliegtuig. dat op weg was van Londen naar het Midden-Oos ten, landen bij de Libische stad Beng hazi. Twee Soedanese officieren, die hadden deelgenomen aan een samen zwering tegen president al-Nimeiry, werden uit het toestel gehaald en aan Soedan uitgeleverd. Daar werden zij later terechtgesteld. Zie voor interview met Habasj pagina 7 Van onze sportredactie AMSTERDAM De nieuwe com petitie is gisteren met een teleur stelling voor het gehele betaalde voetbal begonnen. In vergelijking met de eerste speeldag van het vo rig seizoen kwamen 28.600 toe schouwers minder naar de diverse stadions. Het aantal kijkers bij de negen duels in de eredivisie be droeg dit keer 127.000 tegen 142.000 vorig jaar. In de eerste di visie daalde het bezoekersaantal van 58.600 tot 45.000. De eerste speeldag verliep overi gens niet zonder sensaties. Het op merkelijkste resultaat behaalde het veelbesproken FC Amsterdam, dat met 21 van het favoriete PSV won. Op de foto een beeld uit het spannende duel in het Olym pisch Stadion: de Zweed Ralf Edström in duel met doelman Jan Jongbloed en verdediger Jan Fransz (9) van FC Amsterdam. De beide grootmachten, Ajax en Feyenoord, behaalden beide een overwinning. Ajax won vrij moei teloos in Groningen van FC Gro ningen (04) en voert onmiddel lijk weer de ranglijst aan. Feyen oord had aan één treffer (van Pe ter Ressel) voldoende om de eerste punten ten koste van Go Ahead te veroveren. De Graafschap toonde zich tegen FC Den Haag via een gelijkspel (11) een opvallende debutant. De tweede nieuwkomer, Roda JC, verloor op eigen terrein met 12 van streekgenoot MVV. De Nijmegenaar Jos Hermens ver beterde op het nationaal sportcen trum Papendal zijn eigen Neder lands record op de 10 000 meter tot 28 minuten en 15,6 seconden. Tijdens de Europese jeugdkampi oenschappen zwemmen in Leeds veroverde de Nederlandse afvaardi ging in totaal negen medailles, drie gouden, vier zilveren en twee bronzen. De thans in Uddel wo nende ruiter Johan Heins zorgde voor een opmerkelijke internatio nale prestatie door met Antrieb het springconcours om de Grote Prijs van Ierland te winnen. Zie verder de sportpagina's%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1