Wegen in polders zijn op zichzelf niét onveiliger dichtbij Commentaar Politiek dier (1) Politiek dier (2) Politiek dier (3) Tandarts en gehandicapte m - llliigBillilIlPiM 'Het gaat niet primair om de wég maar om de man' +++oproep toeristen+++ vreemd geld het weer weerrapporten Zomerweekend - - strandverwachting windverwachting reclame voor verspilling school last probleem broedertwist clubkleur JROUiff/KWARTET ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T5/IK7 De politiek schijnt de laatste jaren |misschien in nog wel iets verhoogde mate een slijtend beroep te zijn. In elk geval valt een grote uittocht te constateren van wat toch eens politie ke coryfeeën waren: Witteveen, Udink, Mellema, Schmelzer en Bies heuvel bijvoorbeeld. Maar de laatste is toch wel de meeste van deze, zou den wij geneigd zijn er aan toe te voe gen. Al eerder toen het in het voorjaar steeds duidelijker werd dat binnen af- ienbare tijd een kabinet-Den Uyl ons land zou gaan regeren, heeft de heer Biesheuvel al laten blijken de zaken voor gezien te beschouwen. Hij is nu bezig banden aan te knopen met het bedrijfsleven door het aanvaarden van een adviseurschap een part-time baan bij Unilever. De alleroudste achterban van de heer Biesheuvel, de boeren van de CBTB, zal nu vooral hopen dat hij de belan gen van hun boter niet zal vergeten als hij moet adviseren over margarine; de achterban met iets minder oude pa pieren (de anti-revolutionaire partij en zijn kiezers) zal nog wel eens de be duchtheid van de oude Kuyper over Colijns relaties met de BPM voelen 'hij zit daar zo dicht bij de Mammon'). Overigens: het is nauwelijks te geloven dat de heer Biesheuvel al zegt hij het zelf nog honderd keer voor goed alle banden met de politiek ge- ilaakt heeft. Daarvoor is hij toch te [duidelijk een vertegenwoordiger van Jde soort die niet zonder vertede- gfcjng wordt aangeduid als 'een poli- Itiek dier'. Daarom zou het bloed nog Jwel eens kunnen kruipen waar het niet 1^2 kan gaan. Met andere woorden: wij Izijn nog niet geneigd hem politiek ge lzien al helemaal af te schrijven. „mders dan bij Biesheuvel is de uit drukking 'politiek dier' niet in de eer ste plaats van toepassing op de nieuwe bf vice-president van de Raad van State, dr. M. Ruppert al mag hij dan wat ons betreft op evenveel vertedering am aanspraak maken. r d De heer Ruppert begint aan wat W( waarschijnlijk de laatste en bijzonder eervolle fase van zijn carrière zal zijn. Hij is voor deze functie in hoge mate .geschikt: hij is zeer betrokken bij de 1 publieke zaak, maar heeft evenzeer het vermogen de zaken van een af stand te' bezien en vooral: hij heeft een onafhankelijk karakter. Zijn benoeming op deze post is een gelukkig besluit van het kabinet-Den .Uyl waarbij even dankbaar mag I worden geconstateerd dat reeds de vo- ige regering de weg voor deze benoe- ïing had geëffend. iDe uitdrukking 'politiek dier' is wel [weer van toepassing op het Eerste Ka merlid mr. H. van Riel, die zich in Elseviers Magazine boos heeft ge maakt op een zeurderige toon overigens, die meer suggereert dan zegt over de benoeming van de heer Ruppert. N Meer suggereert dan zegt, want de heer Van Riel schetst het beeld van het ambt zoals dat vroeger werd be kleed door mensen als 'een Van Lynden van Sandenburg, een Cort van der Linden, een Beel. Allemaal men sen van beproefde verdienste, in hoge staatsambten bewezen, van eminente kennis, van eerlijk verworven landelij ke reputatie' en ook: de eveneens in de Raad van State benoemde Van der Hoeven 'krijgt het moeilijk, kennis en capaciteit vragende deel van het werk van de vice-president te doen'. Van Riel bewijst de juistheid van de bijna profeterende woorden, die de zich eveneens liberaal noemende Von- hoff in 1969 schreef in zijn biografie van P. J. Oud: 'De oppositie brengt al gauw het gevaar mede. dat een verzu- ringsproces inzet, dat allerlei negatie ve en extremistische stromingen hun kans schoon zien en daarmee de kans van slagen van de partij vrijwel mini maliseren'. Van Riel is zeker een politiek dier, maar dat die politieke processen zich bij hem zo snel aftekenen, dat is toch zielig voor het beestje. AMSTERDAM Tandartsen krijgen voor de behandeling van geestelijk ge handicapten van de inrichtingen 77 gulden per uur uitbetaald. Door een zetfout werd gisteren in onze krant abusievelijk vermeld dat dit zeven gulden per uur zou zijn. bek Het kruispunt bij Dronten waar kortgeleden enige verkeersongevallen met dodelijke afloop plaatsvonden. In de jonge geschiedenis van Oostelijk Flevoland kwamen hier al dertien mensen om. door Jac. Lelsz DRONTEN/EMMELOORD Is het nieuwe land voor de automobilist onveiliger dan liet oude land? Zijn de IJsselmeerpolders op zichzelf gevaarlijker om te berijden dan andere gebieden? In politie kringen is men geneigd deze vragen ontkennend te beantwoorden. Het gaat niet primair om de weg of om de situatie, maar om de man. Enigszins wijsgerig werd gezegd'Het voertuig kan meestal sneller dan zijn bestuurder.' Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudo's Canadese dollars Franse francs Zwitserse francs Zweedse kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenrijkse schillings Spaanse peseta's Griekse drachmen Finse marken Joegoslavische dinars In de afgelopen week werd Nederland geschokt door drie verkeersongeluk ken in enkele dagen bij Dronten in Oostelijk Flevoland. De gevolgen wa ren afschuwelijk. Acht doden en een aantal zwaar gewonden. Twee van de drie ongelukken vonden plaats op een kruispunt, dat meer dan overzichtelijk is. Twee voorrangswe gen naderen daar elkander. Eén van de wegen houdt op enige afstand vóór het kruispunt op voorrangsweg te zijn. Het kruispunt is voorzien van borden, haaie tanden, verkeersgelei ders en dergelijke. Geleerd door de ervaring, werd een tijdje geleden het woord 'Stop' op de weg gekalkt. Sindsdien nam het aan tal botsingen aanzienlijk af. Daarom temeer zijn de recente ongelukken, ook wanneer men ze uit de sfeer van de menselijke tragiek haalt en ze lou ter als feiten beschouwt, als een ge weldige klap aangekomen. 'Je vraagt je wel eens af: Doen we niet te veel in Nederland? Maken we het de men sen niet té gemakkelijk? Er is zoiets als borden-blindheid ontstaan. Een au tomobilist moet zich onder alle om standigheden weten aan te passen', zegt adjudant L. de Graaf, groepscom mandant van de rijkspolitie in Ooste lijk Flevoland. Hij is het eigenlijk wel eens met zijn collega in de Noordoostpolder, adjudant T. Wage naar, waarnemend korpschef van de gemeentepolitie. Er zijn in de polders inderdaad lange, rechte, kale wegen. Maar aan de dezer dagen genoemde polder-blindheid tilt laatstgenoemde niet zo zwaar. 'Het punt is, ook in de polders, rijd je of word je gereden!' De Noordoostpolder heeft, ondanks haar prilheid, al veel meer traditie dan Oostelijk Flevoland. Men heeft er het 25-jarig bestaan al gevierd. De Noordoostpolder is veel drukker be woond dan Oostelijk Flevoland. Ook de verkeersintensiviteit is er derhalve belangrijk groter. Vergelijkbaar echter blijven de ruim te, de wegenstructuur, de haakse krui singen en de op enige uitzondering- gen na niet aan een maximum ge bonden snelheden. In de kom van het stadje Emmeloord, waar uiteraard ten hoogste vijftig ki lometer mag worden gereden, komt praktisch alleen blikschade voor. In de dorpen zijn weinig botsingen. De 'echte' ongelukken spelen zich af in het uitgestrekte buitengebied. Maar niet alleen op de kruispunten. Vaak is er geen tegenpartij bij be trokken. Men raakt van de berm af en slaat over de kop. Een kwestie dik wijls van te hard rijden, weinig at tentie, verkeerde mentaliteit. Minder doden Op wat genoemd wordt de 'dodenkrui- sing" in de Noordoostpolder, waarin de weg Kampen-Lemmer ligt, is dit jaar nog geen dodelijk ongeluk voor gekomen. Het aantal verkeersongeluk ken in 1973 bedroeg in deze polder tot 7 augustus 311. Er waren 'slechts' zeven doden bij betrokken, dat is één per maand gemiddeld. Door elkaar ge nomen, ligt het in die orde van groot te. Vorig jaar waren er in deze polder 27 verkeersdoden, ruim twee per maand, maar dat was een uitschieter. Adjudant De Graaf vertelt dat de Noordoostpolder eens een vergelij kend onderzoek heeft gehouden overi gens zonder pretentie wetenschappe lijk te zijn'), uiteraard met verge lijkbare streken. Ede zou bijvoor beeld zo'n vergelijkbare gemeente zijn. Een stedelijke kern, dorpen er omheen, een groot buitengebied, hon derden kilometers aan wegen. Reke ning houdend met een aantal facto ren, inclusief de verkeersintensiteit, kwam men niet tot opmerkelijke ver schillen, wat de veiligheid betreft. Voorzieningen De hoofdverkeersaders in N.O.P. zijn de weg Kampen-Lemmer en rijksweg 6, die komende van Muiderberg via Lelystad over de Ketelbrug heen dit gebied binnenkomt. Het plan is de laatste weg te zijner tijd door te trek ken naar Groningen. Voorlopig komt daar in ieder geval niets van, en daar om zullen inplaats daarvan enkele weggedeelten, nu nog enkelbaans ver dubbeld worden. Een verbetering uiteraard, maar daar naast wacht nog een reeksje andere noodzakelijke voorzieningen. Bijvoor beeld: het zo mogelijk met spoed aan brengen van verkeerslichten en op langere termijn het ongelijksvloers maken van een enkele kruising, die bij het verkeer in een kwade reuk staat. Ook wordt wel iets verwacht van het te zijner tijd aanleggen van een rondweg om Emmeloord, waar door de gevaren van links afslaan kleiner worden. Bijna alle wegen in de Noordoostpol der en zelfs de hoofdwegen zijn er maar zeven meter breed zijn we gen zonder een maximum-snelheid. Er zijn slechts enkele weggedeelten, waar de bekende afnemende negentig-ze ventig-kilometer van toepassing is. Op de weg van Ens langs Schokland naar Urk is het tachtig kilometer. Daarbij moet bedacht dat er ook nog al wat agrarisch verkeer is, naast brommers en wielrijders. Is de polder dan toch op zichzelf niet extra onvei lig? Natuurwet' Voor weggebruikers geldt een soort natuurwet. Wie aan het verkeer deel neemt, moet zich aanpassen bij de omstandigheden. Dat moet in de stad, in de bergen en in het boerenland. Het moet ook in de polders. Elk ge bied heeft zijn typische gevaren. Het is uiteraard belangrijk dat er een In stituut is voor Zintuigfysiologie-TNO, dat het verkeersgedrag bestudeert on der meer ook ten gerieve van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid, maar voor de weg gebruiker. voor ieder die aan het ver keer deelneemt, blijft de natuurwet gelden. Die van de aanpassing bij de omstandigheden. Een kwestie van mentaliteit, verantwoordelijkheid en ook van volwassenheid. In de wijde, eindeloze polder, waar men zijn af- standsgevoel kan verliezen en waar men zich alléén kan wanen betekent dat vooral dat men niet de slaaf wordt van het gaspedaal. Nog even terug naar adjudant Wage naar. Hij vindt een snelheid van hon derd kilometer in de polder eigenlijk niet meer acceptabel. Beter is het in veel gevallen het nog wat kalmer aan te doen. Praktijk is evenwel het tegen overgestelde. Bij radarsnelheidscon troles gaan er honderden voor de bijl. Maar is de frequentere invoering van maximum snelheden dan geen oplos sing? 'Een onhaalbare kaart', zegt ad judant Wagenaar. 'Dat is een zaak voor de wegbeheerders (rijk, provin cie en gemeente), al adviseren wij na tuurlijk wel. Het punt is regelmatig aan de orde, maar het kan gewoon niet. Bij deze dingen heb je te maken met landelijke normen, en die vallen weer terug op de Conventie van Genè- ve'. Discipline Ook adjudant De Graaf (Oostelijk Flevoland) denkt dat wettelijke snel heidsbeperking geen kans maakt. De mensen, die met een voertuig de weg opgaan, moeten gedisciplineerder wor den. Dit jaar waren er tot nog toe 147 aanrijdingen. Het aantal doden be droeg vijftien, het dubbele van de Noordoostpolder. Vorige week waren er acht doden, waarvan vijf op het kruispunt Drontenerweg-Elburger- weg/Biddingringweg. In de korte ge schiedenis van Oostelijk Flevoland zijn op dat punt al dertien doden ge vallen. In studie is of het bij nade ring van deze plek afnemend negentig en zeventig kilo meter moet worden. Maar of dat afdoende is? Waar mogelijk, zal het in de toekomst naar bajonetaansluitingen moeten, of iets dergelijks. Er zullen althans maatregelen genomen moeten worden, die de automobilist dwingen snelheid terug tc nemen, waar dat nodig is. Voorgesteld is inmiddels op het fatale kruispunt knipperlichten aan te bren gen. Voortdurend zijn allerlei studie commissies in de weer. In Zuidelijk Flevoland zal het zeker anders gaan. Alle grote wegen worden daar krui- singsvrij. Voor het langzame verkeer komen er parallelwegen. Adjudant De Graaf vindit het noodza kelijk dat er wat gebeurt. Een schok- effectje hoeft men daarbij ook niet uit de weg te gaan, want de mensen, die in een auto of een ander snel ver voersmiddel rijden zien door gewen ning een heleboel niet meer. 'Maar', zegt hij, 'toch zal de autobestuurder in de eerste plaats zijn mentaliteit moeten veranderen'. Onderstaande personen wordt verzocht de ANWB-alarniccntrale in Den Haag (070- 264426) te bellen. NEDERLAND Jacques Quloc, Frankrijk, groene Renault 15. Ooivier en Bruno Payre. Frankrijk, crème VW, kent. 9746 AG 92. H. E. Karlsson, Denemarken, blauwe VW1200, AAZ 968. Fam R Deege. Nieuwkoop, kruiser 'Entrenous'. Fam. T. Theseling, Amsterdam, motorschip 'Pasja', hr. Uittenbogaard, Woer den, boot 'Uitje'. P Kramer, Terborg, blau we Renanult 12, 09-26-XK. FRANKRIJK Fam. Van Luchsinger, Veen- endaal, in1 auto. Koos van Doorn, Woerden Fiat 124, 49-04-Tv. A. May, Amsterdam, don- FRANKRIJK/NEDERLAND Fam. J. F. Kohier, Rotterdam, witte Opel Kadett. SPANJE fam. C. Collewijn, Amsterdam, crème Ford Transit, VJ-79-84. ITALlë T, Bootsma, Harlingen, per trein. ZWITSERLAND A, J. de Wit, Den Haag. lichtblauwe VW. OOSTENRIJK fam. Hordijk, Zutphen, blauwe Fiat 125. JOEGOSLAVIË fam. A. F. de Man, Amster dam, rode Mazda, 87-81-XR GRIEKENLAND L. Terpelle, Enschede, per boot. DUITSLAND fam. B. Kolenbrander-These- ling, Amsterdam per auto. Fain. De Goede- Kop, Vlaardi'n'gen witte Ford. J. Kaltenbagh. Den Haag. DUITSLAND/NEDERLAND mevr. Eliza beth Zahner, Zwitserland, gele Pllmit Fiurt 3, ZH106'752, DENEMARKEN B. Bielaars, Breda, gele Volvo 142, 78-83-VX. NOORWEGEN Hr. en mevr. Stigter-van Overdam, Amsterdam, blauwe VW Variant. 21-80-MJ. AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen reeknen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreamd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. 2.56- 2.66 6.43- 6.73 6.98- 7.23 107.50-110.75 41.00-44.00 11.10-12.10 2.56- 2.66 61.25- 63.25 89.00- 92.00 62.50- 64.50 45.75- 47.75 45.75- 47.75 14.82- 15.12 4.58- 4.83 8.50- 9.50 70.50- 73.50 17.25- 20.25 Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur max. neer- weer temp. slag zonnig dêim sneeuw opklaringen onweer mist regen bewolking to max.temp. nw-'i' dü&hagel tO kin. temp. windrichting Amsterdam licht bew. 21 0 De Bilt licht bew. 21 0 Deelen onbew. 22 0 Eelde onbew. 21 0 Eindhoven onbew. 23 0 Den Helder onbew. 18 0 Luchth. R'dam onbew. 21 0 Twente onbew. 22 0 Vlissingen onbew. 21 0 Zd.-Limburg mist 23 0 Aberdeen half bew. 18 5 Athene onbew. 35 0 Barcelona onbew. 28 0 Berlijn onbew. 21 0 Bordeaux zwaar bew. 30 0 Brussel onbew. 23 0 Frankfort onbew. 24 0 Genève onbew. 25 0 Helsinki onbew. 20 0 Innsbrück onbew. 26 0 Kopenhagen zwaar bew. 20 Locarno zwaar bew. Londen geheel bew. 22 0 Luxemburg onbew. 24 0 Madrid licht bew. 38 0 Malaga licht bew. 29 0 Majorca onbew. 0 Mllnchen onbew. 23 0 Nice onbew 28 0 Oslo regen 19 6 Split geheel bew. 0 Stockholm geheel bew. 19 0 Wenen onbew. 23 0 Zürich onbew. 25 0 Casa Blanca geheel bew. 26 0 Istanboel licht bew. 26 0 Las Palmas regen 22 5 New York onbew. Tunis onbew. 33 0 Hoog water 12 AUGUSTUS: Vlisslngen: 0.50-13.10; Harlngvlietslulzen: 2.28-14.53; Rot terdam: 3.39-15.47; Schcvenlngen: 2.03-14.31: IJmulden: 2.40-15.06; Den Helder: 6.22-18.37; Harlingen: 8.35-21.01; Delfzijl: 10.59-23.30. 13 AUGUSTUS: Vlisslngen: 1.31-13.47; Haring- vlletsluizen: 3.03-15.29; Rotterdam: 4.17-16.17; Scheveningen: 2.42-15.08; IJmulden; 3.15- 15-41; Den Helder: 7.14-19.25: Harlingen: 9.24- 21.49; Delfzijl: 11.41-. Van onze weerkundige medewerker Het zomert vrijwel overal op het Eu ropese continent. Ook de Lage Lan den doen van harte mee met tempera turen tussen 25 en 28 graden in het binnenland dank zij het hogedrukge- bied van de Azoren tot Rusland. Dit legt de laatste tijd vooral boven het continent een opvallende persistentie aan de dag, dat wil zeggen het heejt de neiging zich te handhaven. Meestal komt die eigenschap pas in september en oktober duidelijk naar voren. Depressiefronten worden dan, zoals ook nu gebeurt, boven de Britse Eilanden afgeremd, op een andere meer noordelijk gelegen koers gezet Of zelfs geheel uitgeblust. Even aan dacht voor het front dat de laatste dagen over Engeland gelegen heeft. Het is voor ons erg lief geweest. In tegenstelling tot de Schotten, die 20 mm water kregen toebedeeld, bleef het in Nederland droog en zelfs scheurden de wolkenvelden in het noorden dermate uiteen, dat daar zo wel donderdag als gisteren vrij zon nig weer heerste, uiteraard legen de verwachting. De sterke wind (west, 9 Beaufort) deed zich alleen op het noordelijk deel van de Noordzee voor, nadat de barometers vrijdagmorgen in oost- Schotland in een zeer hoog tempo wa ren gaan oplopen. De computers voor zien ook voor volgende week over het algemeen droog en zonnig weer, maar wel met ongeveer normale overdag- temperaturen (maxima 21 a 23 gra den) als gevolg van luchtaanvoer uit west tot noord. Dit komt dan weer door het domineren van een Azoren- hogedrukuitgroeiing in noordelijke richting boven de oceaan. Dit weekend overwegend droog met zonnige perioden. Vrij warm strand weer, lucht 20 tot 22 graden maximaal, zeewater 18 graden. Weinig wind, 1 tot 3 Beaufort, in hoofdzaak uit zuidwest tot zuidoost, of veranderlijk. onder redactie van loessmit De verspilling van elektriciteit is al lijkt het op 't eerste gezicht anders een echt en groot mi lieuprobleem. Niet voor niets staat de Commissie der Europese Ge meenschappen vierkant achter een artikel in het Belgische consumen tenblad Test Aankoop, waarover donderdag in deze krant te lezen loas. Daarin werd zelfs dit gesug gereerd: 'doe het licht uit, dat op dat moment niet nodig hebt en gebruik geen overdadige verlich ting in hal, gang of tuin'. En het is heus niet alleen de Belgische consumentenbond die tegen onno dig gebruik van onder meer elektriciteit ageert. In eigen land is en wordt er ook genoeg tegen gewaarschuwd. Maar kijk hoe 'Stroom voor lichtingsblad van uw elektriciteits bedrijf' (in dit geval het Noord hollandse PEN) aan het probleem 'meewerkt'. Het gemak van elektri sche huishoudelijke apparatuur wordt de lezer aan de lopende band voorgehouden, zodat je je haast gaat generen als je nog niet elektrisch kookt, nog geen elektri sche ventilatie in de keuken bezit, dat je bijna niet meer durft te zeg gen dat je nog altijd geen sauna thuis hebt en er geen elektrische grill op nahoudt. Want over al de ze apparatuur geeft het blad uit voerig voorlichting en daar kun je dan uit lezen hoe geweldig het zou zijn zelf zoiets in huis te hebben. Bijvoorbeeld: 'Wat hebben moder ne (elektrische uiteraard) fornui zen te bieden?', waarin geschreven wordt over de reuzehandige tempe- ratuurregelaar, het enorme profijt dat je van de bijbehorende grill hebt als er een draaispit bij zit ('in sommige gevallen zijn zelfs verschillende draaispitten aanwe zig, zodat vier kippen tegelijk kun nen worden gegrilleerd') en de zelf reinigende oven. Een meer dan tioee pagina's groot artikel handelt over 'gezonder leven met de sau na', die natuurlijk verwarmd moet worden. 'In principe zijn er vijf mogelijkheden', maar 'de keuze van de particulier zal vrijwel altijd op elektriciteit vallen'. En dan neemt het blad ook nog advertenties op van allerlei fraaie toestèlleneen hifi-stereo-installa- tie van bijna 2300,-, wasmachi nes, elektrische fornuizen, een elektrisch verwarmingssysteem en nog meer wasautomaten. Wie dit allemaal nag niet tot zijn bezittin gen mag rekenen, kan met Stroom' in de hand een aardige kexis ma ken. Nu is het natuurlijk waar dat een elektriciteitsbedrijf stroom, moet verkopen en er dan ook best bij mag vertellen hoe je die stroom moet gebruiken. Maar hoever kan zo'n bedrijf daarmee gaan? Een paar maanden geleden gaf de heer G. A. Sanders in onze krant daar zijn mening over'Ik vind stroom slechts voor licht en kracht ideaal, zotoel in de industriële sector als in het huishoudelijk gebruik. Daarom zou de reclame die elektriciteitsbe drijven voor elektrische apparaten maken, sterk tegengegaan moeten ivorden. Dat kunnen ze rustig aan de fabrikanten van die apparaten overlaten. Het is bovendien geen taak voor elektriciteitsbedrijven, die toch voor het algemeen belang zijn gesticht. Met de opwekking en levering van stroom houdt hun taak op; als ze verder gaan wor den ze schadelijk. De heer Sanders kan het weten: hij is directeur van het gas- en elektriciteitsbedrijf in Dongen. Volgende week verschijnt het eer ste nummer van een nieuw maand blad: 'School'. Het wordt een uitga ve van Zomer en Keuning. 'School' is geënt op het Duitse blad 'Schule', dat in borte tijd al een oplaag had van ver boven de half miljoen exemplaren. Het Neder landse 'School' start met een op laag van 65.000 exemplaren. 'School' heeft de rechten van haar Duitse naamgenoot en kan dus vrijelijk ideeën, illustraties en arti kelen uit 'Schule' overnemen, maar het blad zal voor het groot ste deel toch in Wageningen (en als Zomer en Keuning verhuist nog verder westwaarts) worden ge maakt. 'School' is een soort vervolg op 'Ouders van Nu'. Dat richt zich vooral op ouders van baby's, peu ters en kleuters. Sinds enige tijd draait in 'Ouders van Nu' al een schoolkrant mee en dat probeersel groeit nu uit tot een volwassen maandblad. Het blad is in eerste instantie bestemd voor ouders van schoolgaande kinderen, maar ver der ook voor leerkrachten en ande re geïnteresseerden. Het maandbladen-pakket van Zo mer en Keuning groeit gestaag. Na Ouders van Nu, Mensen van Nu en School is het wachten nog op Be jaarden van Nu. Hondenbelasting drukt in het alge meen op de bezitter van de hond. Tot deze treffende uitspraak komt de Europese Commissie, die zich hoogst serieus met de hondenzaak in Europees Verband heeft bezag gehouden. In de al even zwaar wichtige mededelingen daarover wordt zelfs verwezen naar twee ar tikelen in het Verdrag van Rome. De commissie concludeert, dat de hondenbelasting geen belemmering voor het vrije verkeer vormt en de concurrentieposdtiie niet kan ver storen. Daarom is er geen kwestie van dat de prijs, die de hondenei genaars voor hun dier moeten be talen, binnen de EEG zal worden geharmoniseerd. Meestal zijn dat plaatselijke heffingen en dat blijft zo. Punt uit. Dat de commissie zich zo druk over honden en hun belastingwaar de maakt, komt doordat twee leden van het Europese parlement er vragen over gesteld hebben. Of de vragenstellers erg ontevreden zijn met het antwoord, hangt er maar van af: waarschijnlijk hebben die hun probleem gewoon als grapje opgeworpen, waar ze belden om bekend staan. De ene vragensteller is de Deense zanger van protest songs Per Dich, de andere het - net als Dich links georiënteerde - onafhankelijke Britse Hogerhuislid Lord Charles O 'Hagan, die de commissie met zijn ironische op merkingen al eerder voor moeilijke opgaven zette. Hoe meer een Nederlander ver dient, hoe meer overlast hij meent te hebben van hicht- en waterver vuiling. Dat is de merkwaardige conclusie van een onderzoek van het NIPO, dat een paar weken ge leden bijna achthonderd mensen \Toeg of ze persoonlijk last van de water- en luchtvervuiling hadden. Van de ondervraagden met minder dan duizend gulden per maand bleek 25 procent er hinder van te hebben, maar van de mensen met meer dan vijftienhonderd gulden wel bijna 40 procent. In de twee voorgaande jaren heeft het bureau precies dezelfde enquête gehouden. Vorig jaar was er vrijwel geen verandering in de klachten gekomen, maar dit jaar zijn de mensen er öf al aan ge wend geraakt öf er is echt iets ten goede gekeerd: in totaal klaagde de laatste maal 27 procent over vuil water en vieze lucht, vorig jaar nog 36 procent. Het vuile water blijkt vooral de jongeren dwars te ziiitten, vieze lucht de ouderen. De journalisten Bert en Eddy Even huis zijn broers. Bert as voor zitter van de Nederlandse vereni ging van naturisten en voorvechter van eigen stranden voor het natu risme. Eddy is hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant. Bert en Eddy hebben heel andere opvattingen. Lees daarom de hoofdartikelen van de Leeuwarder Courant, waar Eddy zich scherp van zijn broer distancieert. 'Het bloot zijn daar (n.l. op de naakt stranden) heeft volgens de voor gangers van het naturisme niets met sexualiteit en erotiek te ma ken. Dat is, tussen haakjes, voor anderen een reden om het naturis me en zijn naaktstranden uit de weg te gaan'. Nieuwste rage onder Engelse voet balfans: laat je haar in de kleuren van je favoriete club verven. Dat 'voetbalhaar' legt de kappers geen windeieren. In de plaats Walsall kapt David Richards, die raison van zo'n vijftien gulden per spoe ling supporter na supporter rood wit maakt (de kleuren van de plaatselijke club), blauw-wit (de club uit Birmingham), goud-zwart (Wolverhampton Wanderers), he melsblauw (Coventry City) en an dere fraaie kleurstellingen. Kapper Richards is uiterst tevreden over de zaken; hij heeft pas één klacht gehad: van een moeder wie het groen en geel voor de ogen werd toen ze haar zoon met een scharla kenrood hoofd thuis zag komen. 'Behalve, dat je op de zesde verjaardag een meccanodoos kreeg, heb je nog meer ervaring?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7