Motieven amokmaker in Rosmalen nog onbekend Boycotters moeten nu toch betalen Personalia Bromfietshelm in twee fasen verplicht Luchtmachtmilitairen van valsheid in geschrifte verdacht Man trok met wapenarsenaal schietend door dorp ee Urkers met hun dorp tevreden Nieuwe regeling college- en inschrijfgeld xploitatiestijging i)p NOS-begroting Vakbonden niet ontevreden na overleg CSM Landelijk onderzoek gevraagd naar eendensterfte Omdat de ware sigarenkenner nog bestaat, bestaat er ook nog een oprechte corona als de CK126 van La Paz: ongematteerd en natuurgedroogd,45 ct. Ministerie adviseertLet bij aankoop op nieuw vignet Polanen vertrekt naar Suriname Kamervragen over tandarts die zijn fondsleden weert Drie jaar geëist voor dodelijke steek in café UkOUW/iKWAjRiTET ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T3/K5 ïte 'lirtan een onzer verslaggevers atei 10SMALEN Het onderzoek jaar de schietpartij in Rosmalen leeft de Rijkspolitie in Den Bosch iiog geen inzicht verschaft over ujle motieven van de dader, de 34- N arige Jo van K. uit Den Bosch. isti [Vellicht heeft Van K. wraak willen lemen op een aantal families in Ros- nii naljen, die hij zijn voorarrest van Irie maanden verweet. Van K. was ionderdag uit het Huis van Bewaring n Den Bosch ontslagen. Ook een ver- louding, die van K. met één van de e ilachtoffers had, schijnt een rol te pelen. ,r* iverste Vrijhoef, districtscommandant ^ran de Rijkspolitie in Den Bosch, wil- zich gisteravond niet aan specula- ïes wagen. De politie wil eerst de be- rokkenen en een aantal vrienden van .Ie dader horen. De overste sprak van n :en moeilijk onderzoek, temeer omdat le dader geen inlichtingen meer kan hg, rerschaffen. Van K. pleegde na de n chietpartij zelfmoord. 'HAlleen Van K. kwam bij de schietpar- ij om het leven, een schietpartij, die een waar bloedbad had kunnen Van een onzer verslaggevers URK/ZWOLLE Bijna alle inwo ners van het voormalige Zuiderzee- eiland Urk zijn tevreden over de plaats hunner inwoning; slechts één procent van de bevolking is óntevre- den over het dorp. Dit bleek bij een onderzoek naar de woningmarkt, ingesteld door het economisch technologisch instituut Overijssel. Opvallend is ook dat 73 procent van de woningen bewoond wordt door de eigenaren. (Voor Nederland is dat minder dan de helft: 36 pro cent). Ook blijkt dat in Urk de leef tijd van de gezinshoofden gemiddeld lager te zijn dan in heel Nederland. In de woningen zijn er naai' verhou ding weinig centrale verwarmingen, douches en garages. Het autobezit is verhoudingsgewijs klein (33 procent van de huishoudingen, heeft een au to). Afgaande op de schaarse mededelin gen die daarover gedaan zijn zou het gemiddelde inkomen in Urk la ger zijn dan in Nederland, maar het ETI veronderstelt dat het inkomen bóven het landelijk gemiddelde ligt. Naar alle waarschijnlijkheid zou het inkomen, althans ten dele, te laag opgegeven zijn. Hierbij baseert het ETI zich op gegevens van het CBS over de regionale inkomensverdeling en de inkomsten uit de visserij. Tot 1980 zullen in Urk ongeveer achthonderd woningen gebouwd moeten worden. Het onderzoek van het ETI is ingesteld op 415 adres sen. Urk telt ongeveer elfduizend in woners. Van onze onderwijs r edactie DEN HAAG Staatssecretaris Klein wil studenten die vorig jaar geen collegegeld hebben betaald alsnog laten betalen wanneer zij examen willen doen. Hiermee komt hij gedeeltelijk tegemoet aan de motie-Van Leijenhorst, die op 25 juni door de Tweede Kamer is aangenomen. i De heer A. Vorstenbosch knielt bij zijn paard dat door Jo van K. werd doodgeschoten nadat deze eerst het huis van de heer Vorstenbosch onder vuur had genomen. I Bakker De Werd, die een uur lang werd gegijzeld door Jo van K. Van K. nam de bakker mee op zijn icht door het dorp, waarbij hij iet een arsenaal aan vuurwapens fliizen en mensen beschoot. eindigen. De man rende gisteren als een wilde door het dorp, links en rechts schietend. Hij bezocht vier fa milies, en in alle vier de woningen maakte hij van zijn wapens gebruik. Daarom kan het een wonder heten, dat slechts twee mensen ernstig ge wond raakten, de 43-jarige mevrouw Voets, die twee kogels in de rug kreeg, en haar achttienjarige zoon, die in de schouder werd geraakt. De toestand van beide slachtoffers was gis teravond nog zeer zorgelijk, hoewel het levensgevaar geweken is. Ruitenwisser Het schot, dat Van K. op de opper wachtmeester Koopman afvuurde, bleef in een portier van de politieau to steken. Een schot op de in de auto achtergebleven collega ketste op de ruitenwisser af. j HILVERSUM Het bestuur van de NOS heeft de begroting voor 1973 vastgesteld. De exploitatie-uitgaven la ten een stijging zien van 14 procent Idten opzichte van wat voor 1972 is be- o groot, terwijl de beschikbare midde- deilen de omroep voor volgend jaar w slechts een stijging in de exploitatie- Ve uitgaven van 11 procent mogelijk ma ken. VARA-oorzitter A. Kloos achtte dit juist in een tijd dat de inflatie sterk toeneemt, een onmogelijke zaak, reden voor hem om een aantal bezui nigingen voor te stellen, de Financieel-economisch commissaris i Irs. C. H. E. van der Ploeg voelde daar >tic niet veel voor, maar meende dat op grond van nieuwe exploitatieover schotten er mogelijk een hogere op brengst van de STER-reclame volgend jaar toch een grotere stijging van de kosten dan met 11 procent kan wor den opgevangen. ee /as uch pin !t erk te p 2 AMSTERDAM Het overleg tussen ei de directie van Gist-Brocades, de CSM en Medeba, en de bij deze onderne- vi mingen betrokken vakbonden over de )ne voorgenomen fusie heeft gisteren re sultaat afgeworpen. De vakbonden kregen van de directie voldoende garanties voor de werkgele genheid in de toekomst en het niveau van de arbeidsvoorwaarden in het al gemeen. De besprekingen zijn nog niet geheel afgerond, maar de heer Daane van de Industriebond CNV zei gisteren 'niet ongelukkig met de hui dige ontwikkelingen te zijn'. De vak bonden hopen, dat de rechter in het kort geding, dat de Suiker Unie tegen de CSM heeft aangespannen, de fusie plannen van de CSM, Gist-Brocades en Medeba niet zal dwarsbomen. De directies van Gist-Brocades, CSM, en Medeba zullen waarschijnlijk vol gende week het ,fusiebericht bekend maken. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Wethouder Staatsen (D'66) van Groningen gaat proberen een landelijk onderzoek op gang te krijgen naar de massale eendensterfte die reeglmatig optreedt in door elek triciteitscentrales verwarmd buitenwa ter. De Hunzecentrale in Groningen is een van de plaatsen waar sterfte ieder jaar voorkomt. De zaak kwam ter sprake in een com missievergadering van de Groningse gemeenteraad. De sterfte is een ge volg van vergiftiging door een pro- dukt van de bacterie Clostridium bo- tulinum, die het best gedijt bij hoge watertemperaturen en bij gebrek aan zuurstof. Beide omstandigheden doen zich in de koelwatercircuits geregeld voor. Het optreden van botulisme werd on langs uitvoerig beschreven in het proefschrift van dr. J. Haagsma van het Centraal diergeneeskundig insti tuut (CDI) in Rotterdam. Als enige mogelijkheid om het euvel binnen de perken te houden gaf hij directe ver wijdering 'van vogelkadavers aan, en sanering van de koelcircuits door de waterdiepte te vergroten en de oevers te beschoeien. Andere stammen van Clostridium botulinum dan die tot de vogelsterfte leiden, zijn ook voor de mens gevaarlijk. Deze bacteriestam men zijn ook in de besmettingsgebie- den aangetroffen. Het D'66 -raadslid Dekker heeft tever geefs geprobeerd, een onderzoek in de Groninger universiteit te laten instel len. Volgens hem vonden de onderzoe kers de bacterie te gevaarlijk om mee te experimenteren. Experimenteel werk wordt door het CDI in Rotter dam wel gedaan. Volgens de politie heeft Van K. een strafblad. Hij kan niet als psychopaat omschreven worden. De man moet in koele bloede gehandeld hebben, en zijn plan van te voren goed overwo gen hebben. De politie neemt aan, dat hij de wapens twee karabijnen en twee pistolen, donderdag in Duitsland gekocht heeft en over de grens ge smokkeld. Met deze wapens kwam de man gistermorgen Rosmalen binnen. Eerst trok hij naar het huis van de familie Hoek, vanwaar hij vader, moe der en grootmoeder meenam naar de familie Vorstenborsch. Daar aangeko men wist de familie Hoek te ontko men, Van K. vuurde enige malen op de vensters van de familie Vorsten bosch. Ook schoot hij een paard op een weiland neer. Vervolgens rende hij naar bakker A. de Werd. Hond Mevrouw De Werd: 'Er werd op de deur geklopt. Mijn man deed open. Hij dacht dat het een vroege visser was, die een stuk brood kwam halen. Toen zag hij opeens de wildeman, die met twee geweren en twee pistolen zwaaide. Mijn man riep 'eruit' maar Van K. schoot direct onze hond dood. Mijn man moest mee als gijzelaar. Met de handen omhoog is hij toen naar de familie Voets gelopen. Voor het huis aangekomen, zette hij mijn man tegen de deur en sommeerde me vrouw Voets en haar zoon (mijnheer Voets was ai naar zijn werk vertrok ken) binnen drie tellen naar buiten te komen. Zo niet, dan zou mijn man worden neergeschoten. Toen de vrouw en de jongen verschenen, begon hij weer te schieten. De vrouw en de jon gen vielen neer. Toen zijn ene geweer leeg was, gooide hij het door een raam van de woning'. Van K. liet de bakker aanvankelijk gaan. Hij sprong in zijn auto, en reed bakker De Werd toen weer achterna, maar hij liet hem uiteindelijk toch weer gaan. Op weg naar een vijfde fa milie kwam Van K. een politieauto te gen. De politie had inmidddels groot alarm geslagen. Hij schoot verschil lende malen naar de politiewagen. Toen een wachtmeester op Van K. schoot, zette de man de loop van zijn geweer tegen de kin en haalde over: hij was op slag dood. Mevrouw De Werd: 'Wat ons opviel was, dat het tijdens de schietpartij doodstil op straat bleef. Niemand waagde zich buiten de deur. Het hele dorp leek in de ban van de angst. Het was sinister'. Het wetsontwerp waarin de heffing van college- en inschrijfgeld opnieuw geregeld wordt is op 26 juli om ad vies toegezonden aan de universitei ten. Uit het ontwerp blijkt dat staats secretaris Klein en minister Van Ke- menade bakzeil gehaald hebben, on danks de mededeling van minister Van Kemenade in de Kamer dat de motie van de heer Van Leijenhorst onuitvoerbaar was. In de motie werd gevraagd om uitvoe ring van de nog steeds van kracht zijnde duizend-gulden-wet. Studenten die de duizend gulden niet betaald hadden, zouden dit alsnog moeten doen en de. minister zou daarom nieu we wettelijke controle-mogelijkheden moeten scheppen. Deze motie werd met 72 tegen 63 stemmen aanvaard. Is het nu op stapel staande wetsont werp wordt het collegeld voor de cur sus 1973-74 verlaagd van duizend tot vijfhonderd gulden. Om hiervoor de steun van de confessionele fracties te winnen, heeft staatsssecretaris Klein nu de toezegging gedaan dat de boy cotters van vorig jaar toch moeten be talen. Dat hoeft niet contant, want ze mogen de duizend gulden van vorig jaar (net als de vijfhonderd voor het komend jaar) voldoen via een promes se (een soort schuldbekentenis). Na afloop van hun studie wordt dat dan verrekend via hun studieschuld of op een andere wijze. Wanneer het wetsontwerp in deze vorm wordt aangenomen worden niet alle zwart-studeerders van vorig jaar Staatssecretaris Klein 'gepakt', maar alleen zij die examen willen doen en het afgelopen jaar on derwijs gevolgd hebben. Een duister punt in de nieuwe rege- ADVERTENTIE) DEN HAAG Drie Nederlandse luchtmachtmilitairen worden verdacht van valsheid in geschrifte, waardoor zij een Duitse handelaar hebben ge holpen een omvangrijke belastingfrau de te plegen. De drie militairen, een luitenant, een adjudant en een serge ant-majoor, worden momenteel door de Nederlandse marechaussee en de Duitse fiscale recherche verhoord. De fraude door de Duitse handelaar met medewerking van deze militairen begon al in 1966 en zou rond 700.000 gulden belopen. De Duitse fiscale re cherche kwam vorig jaar achter de zaak. Nederlandse en Duitse juristen bekijken of de Nederlandse militairen door de Nederlandse krijgsraad moe ten worden berecht of dat zij voor de Duitse militaire rechter moeten ver schijnen. Onderzocht wordt nog of en hoeveel geld de Duitse handelaar heeft betaald voor de medewerking. Tot vorig jaar werkten de militairen als beheerders van een belastingvrije winkel in het Duitse Bramsche. In de ze winkels kunnen Nederlandse mili tairen die in Duitsland gelegerd zijn allerlei apparatuur als televisies, band recorders en fototoestellen, maar ook drank en sigaretten kopen zonder dat zij daarover de voorgeschreven 16 pro cent btw behoeven te betalen. Duitse leveranciers aan deze winkels kunnen van de Duitse belastingdienst de be taalde btw terugvorderen. De Duitse leverancier krijgt hiertoe van de be lastingvrije winkel een bewijs dat hij deze spullen inderdaad voor de ver koop in die winkel heeft geleverd. De nu van fraude verdachte leveran cier blijkt echter zes jaar lang btw van de Duitse belastingdienst te heb ben teruggevorderd zonder dat hij de desbetreffende apparatuur inderdaad aan de belastingvrije winkel had ge leverd. Hij beschikte hiertoe over niet ingevulde bewijzen van aflevering, die echter wel door de beheerders van de winkel in Bramsche waren onderte kend. Voordat de Duitse fiscale recherche achter deze fraudezaak kwam, waren de betrokken militairen via een nor male overplaatsing al naar elders ver trokken. In afwachting van hun rechtszaak zullen zij, zo deelde een woordvoerder van de luchtmacht mee, in hun functies worden gehandhaafd Deze fraudezaak is in de publiciteit gekomen door toedoen van de vrouw van de verdachte adjudant. Zij heeft in brieven aan Kamerleden geschre ven dat haar man ten onrechte als de hoofddader in de fraudezaak wordt beschouwd. CigarrosAutenficos. Voorzitter NOS Het algemeen be stuur van het Nationaal Orgaan Zwak zinnigenzorg (NOZ) heeft dr. ir. Frits Prakke tot voorzitter benoemd. Hij is 65 jaar en hij was tot zijn pensione ring in mei van dit jaar lid van de raad van bestuur van het AKZO-con- cern. De heer Prakke volgt mr. J. Cramer op, die vanaf de oprichting van het NOZ op 1 januari 1970 voor zitter is geweest. Het nationaal orgaan zwakzinnigenzorg is een overkoepeling van alle deelorganisaties op het ter rein van de zorg voor geestelijk ge handicapten. Het is de gesprekspart ner van de overheid in algemene vraagstukken betreffende de zwakzin nigenzorg. Van een verslaggever DEN HAAG De verplichting voor bromfietser om een helm te dragen zal in twee fasen ingevoerd worden: eerst zullen bromfietsers (en niet alleen zij, maar ook hun duopassagiers, onder wie talloze kinderen) alleen maar verplicht worden 'een' helm te dragenop een later tijdstip zullen zij een helm van een goedgekeurde soort moeten dragen. De eerstgenoemde verplichting zal volgens het ministerie van verkeer en waterstaat 'in de nabije toeko mst van kracht worden. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft bromfietsbe rijders, die zich een helm wil len aanschaffen aangeraden er op te letten dat zij een goed gekeurde helm kopen. Die goedgekeurde helmen zullen nerkenbaar zijn aan een nieuw vignet, in wit uitge voerd. waarop een helm staat afgebeeld met daarop de let ters NL, de letters IW/TNO, een lettercijfercombinatie en de woorden: goedgekeurde bromfietshelm. Gisteren is een wijziging van het reglement verkeersregels en verkeerstekens, die de mi nister de mogelijkheid biedt de verplichting om een helm te dragen in te voeren, in de staatscourant gepubliceerd. De minister zal volgens deze.pu- blikatie kunnen beslissen over het tijdstip van invoering. Voor de invoering van de eer ste fase is de minister afhan kelijk van de aanwezigheid van een voldoende voorraad helmen, waarmee voldaan kan worden aan de vraag van die bromfietsers die zich een helm moeten aanschaffen om dat zij er nog geen een hebben. In een overgangsperiode zul len echter ook helmen gedra gen mogen worden die niet aan de eisen voldoen. Pas na verloop van tijd, als het aan tal niet-goedgekeurde helmen door een natuurlijk verloop' is afgenomen, zal het dragen van uitsluitend goedgekeurde helmen verplicht gesteld wor den. Tot deze regeling in twee fa sen is besloten omdat men bromfietsers die al te goeder trouw een helm van een niet- goedgekeurde soort hebben ge kocht, niet onmiddellijk tot aankoop van een nieuwe helm wil dwingen. Tevens zal nu kunnen worden bereikt dat al le bromfietsers op zo kort mo gelijke termijn helmen dra gen. Duopassagiers De verplichting om helmen te dragen zal voor alle bromfiet sers gelden, ook voor alle duo passagiers. In totaal geldt de verplichting voor twee en een half miljoen drie miljoen Nederlanders. De helm zal bij elke rit gedragen moeten wor den. In september zalVeilig Ver keer Nederland een voorlich tingscampagne beginnen, die tot doel heeft het dragen van helmen door bromfietsers en hun duopassagiers te bevor deren. In 1970 overleden 540 brom fietsers als gevolg van een on geval en werden er 26.686 ge wond: in 1971 het laatste jaar waarvan officiële cijfers bekend zijn waren deze aantallen respectievelijk 601 en 26.615. Gebleken is dat de doodsoorzaak van tachtig pro cent der verongelukte brom fietsers is: hersen- en schedel letsel. Deze kwetsuren, voor zover ze niet de dood tenge volge hebben, vergen vaak langdurige verpleging in een ziekenhuis. ling is of degenen die de duizend gul den vroeg of laat betaald hebben toch nog de helft van dat bedrag krijgen kwijt gescholden. Op dezelfde dag waarop het wetsontwerp werd rond gezonden kregen de universiteiten ook een brief van het ministerie waarin gesproken wordt over verreke ning van het bedrag dat studenten in het afgelopen jaar teveel betaald heb ben. Wanneer dit betekent dat dege nen die al betaald hebben later nog iets terug krijgen, zouden ook zij die nu promessen tekenen ter waarde van duizend gulden later weer de helft krijgen kwijt gescholden, Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Eind dit jaar gaat de gevolmachtigd minister van Suri name in Nederland, dr. J. H. V. Pola nen, ons land verlaten. In een inter view met Het Vrije Volk zegt de heer Polanen een ministerspost in Surina me wel in overweging te willen nemen In november warden er in Suriname verkiezingen gehouden. De gevolmach tigd minister in Nederland biedt dan, samen met de demissionaire regering Sedney, zijn ontslag aan. Theoretisch bestaat dan nog de mogelijkheid, dat dr. Polanen door een nieuwe regering opnieuw in Nederland wordt be noemd. De heer Polanen zegt daar niet voor te voelen. 'Ik vind niet dat je te lang op deze stoel moet blijven zitten. Laat een ander het maar eens doen. Bovendien, ik wil wel eens meer tijd voor mijn vrouw hebben'. In het interview zegt minister Pola nen verder van plan te zijn van het geruchtmakende ontslag van zijn kok kin, mevrouw G. Hovenburg, een ci viele zaak voor de rechter te maken. 'Ik laat mij niet chanteren en somme ren door de advocaat van mijn vroe gere werkneemster, om alsnog dat zo genaamde achterstallige salaris te be talen', aldus de heer Polanen. DEN HAAG De Tweede Kamerle den Hartmeijer en Lamberts (beiden PvdA) hebben staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid schriftelijk naar zijn oordeel gevraagd over het besluit van tandarts L. Smeulders te Dongen, met ingang van 1 september zijn relatie met de ziekenfondsen en daarmee zijn praktijk voor fondspa tiënten te beëindigen. Gevraagd is of de staatssecretaris van mening is dat door dergelijke hande lingen de ziekenfondsuitvoering van tandheelkundige hulp in het gedrang komt. De Kamerleden willen op korte termijn maatregelen van de staatsse cretaris, waardoor zowel een sociale ongelijkheid alsmede een bedreiging van de mondhygiëne wordt voorkomen. AMSTERDAM 'Een schandelijk drankbedrijf. Dat Amsterdam zo vre selijk aan het afzakken is komt voor een groot deel door instituten als The Old Bakery'. Dit zei de Haagse straf pleiter mr. H. M. Huygens in zijn pleidooi ten gunste van de 24-jarige bloemenhandelaar Peter S. uit de hoofdstad tegen wie door de officier' van justitie bij de Amsterdamse rechtbank wegens openlijke geweld pleging de dood tengevolge hebbend vrijdagmiddag drie jaar gevangenis straf met aftrek was geëist. In de nacht van 10 op 11 februari van dit jaar had de bloemenman in deze nachtclub in de Oude Zijds Armsteeg vlak bij de Zeedijk tijdens een vecht partij de 21-jarige Amsterdammer Dik Siemons met een grote stiletto een dodelijke steek in het hart toege bracht. 'Ik weet het niet meer, ik kan het me niet herinneren', zei de verdachte toen de president, mr. M. Knap, hem vroeg of hij het eens was met de in houd van de dagvaarding. Later tij dens de zitting zei mr. Knap tegen de verdediger, toen buiten aanwezigheid van de verdachte een zenuwarts zijn ïapport uitbracht: Uw cliënt herin nert zich niets van wat er gebeurd is. Maar over alle andere dingen praat hij als een gieter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5