Grofsmederij verkoopt afrond aan IBB/Kondor _ex van Rijn is zelf een stukje Kaag geworden Omwonenden contra poffertjeskraam Fors aantal moorden in Mafia-film Cosa Nostra nü ok protest BHW ??(gen huurverhoging familieberichten ieuwe Leidse Courant Films in Leiden LUXOR Joe Valachi, door de Mafia voor verrader gehou den, was zelfs in de gevangenis zijn leven niet meer zeker. Hij had van zijn baas Vito Genove- se de 'doodskus' gehad. Terwille van de bescherming ging hij doorslaan. Wat hij vertelde van Cosa Nostra (onze zaak), waar hij ruim dertig jaar bij was, als chauffeur, verscheen in 1965 als The Valachi Papers van Peter Maas. Daar zag de Italiaanse producer Dino de Laurentius een film in. Regisseur Terence Ycung begon er aan in 1972, in New York, maar veiligheidshal ve (de Mafia was er niet voor) werden de meeste opnamen la ter in Rome gemaakt. Joe Valachi vertelde de ware geschiedenis voor zover hij die kende. Als gewone textieldief leerde hij in de Sing Sing Mafia- leden kennen. In 1930 werd hij plechtig opgenomen in de 'familie' van Don Salvatore Ma- ranzano. Die vocht in die jaren wat uit met andere families. Reina, Morello, Pinzolo, Ferrig- no, Catania, Masseria (Joe the Boss) werden vermoord. Oud© slimme schijnheilige waardige Maranzano (een godfather)' werd 'capo di tutti capi' totdat hij, met veertig anderen, ver moord werd. Lucki Luciano en Vito Genevose werden de bazen. Vito ging ook in de drugs en werd daarvoor, in 1960 pas, ge arresteerd. Nadat hij Vernotico. Reggione, Moretti, Giannini en Anastasia nog uit de weg had laten ruimen. Met Terence Young als regis seur die ook de James Bond films maakte kwamen al die moorden er in, want Young is vooral voor actie. De zaken die de heren deden en waarom ze lieten moorden worden minder uitvoerig uit de doeken gedaan. De moorden waren vaak maar noodzakelijke bijzaken en de heren kwamen braaf met kran sen op de begrafenissen an hun eigen slachtoffers als zij de concurrentie even bij wilden leggen. Zaken waren zaken en overigens gedroegen de families zich als Italiaanse middenstan ders die weten hoe het hoort Joe Valachi's huwelijk met een dochter van een, overigens al vermoorde sottocapo (onder- baas) is daar een goed verfilmd voorbeeld van. Genovese liet wel eerst fatsoen lijk Vernotico ombrengen voor hij zijn vrouw Maria nam, en toen die hem bedroog liet hij haar minnaar castreren. Zo'n film over ruim dertig jaar cosa nostra, en dan nog ge maakt door Terence Young, zit wel vol belevenissen. En vol schilderachtige karakters ook. Charles Bronson, een ex-mijn werker, die inmiddels in zo'n vijftig films speelde, is Joe Va lachi, en Lino Ventura een ex- worstelaar, die ook al goed was voor zo'n vijftig films, is Vito Genovese. Joseph Wiseman, als Maranzano, is ook een mooi Ma- fia-type, en dan lopen er nog zo'n stuk of vijftien zware jon gens in rond. De vrouwen zijn in dit manlijke zakendoen, waarbij ze zich gehoorzaam neerleggen, minder opvallend. Karate Kolos REX De stroom van 'Eas terns', in Hong Kong gemaakte Chinese vechtfilms, rijst al meer en meer. Elke week is er wel ergens een te aanschouwen en het verdient aanbeveling er van kennis te nemen als is het alleen maar voor de curiositeit. De karate die erin bedreven wordt doet een gewoon mens de haren te berge rijzen. In dit geval heet de opperboef 'Hongerig Tijger'. Hij komt in 1935 naar Shanghai om door spionnenwerk de Japanse inval voor te bereiden, maar de Chi nese politieman 'Woeste Draak' gooit roet in het eten. Geholpen door zijn pleegzoon, een klein schoenpoetsertje en een man op een fiets, weet hij 'Hongerige Tijger' te verslaan en en pas sant een Russisch meisje te red de van het blanke slavinnen- lot. Aan het laatste gevecht komt welhaast geen einde, dat gaat te water, te land en in de lucht, met metershoge spron gen. Amerikaanse en Italiaanse Westerns kunnen er nog wat van leren. Elders Elders in de Leidse bioscopen traditioneel weer wat prolonga ties, reprises en verder weinig nieuws. Of het moet Trianon zijn, die wederom mikt op de ondeugende nieuwsgierigheid van het publiek, deze keer met de amoureuze lotgevallen van drie apothekersdochters die voor een ieder in zwijm vallen na het slikken van een pil uit pa's zaak. Camera vertoont iets beters: de drie uur lange wes tern 'The Wild Bunch' van Sam Peckinpah, die hier enkele ja ren geleden al draaide. Lido oogst als vanouds weer volle za len met oude spektakelstukken, nu weer 'Goldfinger' met Sean Connery als de alkundige James Bond. In Studio eenzelfde trek ker, hoewel wat meer relaxend: 'Samen uit, samen thuis'. La chen met Louis de Funès, Bour- vil en Terry Thomas. Extra aanbeveling verdient nog 'Wo men in Love', een grandioos filmwerk van Ken Russel, dat Camera in de nachtvoorstellin gen vertoont. STAD EN REGIO L3 ffiUy/KWARTET ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 an een onzer verslaggevers E KAAG Zijn fraaie, modern ingerichte privé-woongedeelte ivenop zijn zeilschool geeft een onbelemmerd uitzicht op de ijmerspoel, een van de plassen van De Kaag. 'Ik zou', zo zegt hij op in gegeven ogenblik, 'waarschijnlijk ook niet zonder het water kun- :n leven. Zoals hier voel ik me gewoon prettig. Ik kijk uit over de as, voel me betrokken bij het water. De Kaag is trouwens ook een n de mooiste eilanden van Nederland. Dat moet ook zo blijven'. Er is in Nederland ook geen officiële opleiding tot zeilinstructeur. Iedere school doet dat maar een beetje op zijn eigen houtje. Hetzelfde met de diploma's. Wij geven zelf aan het ein de van een cursus de geslaagden een A-diploma. Dat zijn dan de geoefende zeilers op de 16 m2. Maar er komen hier ook wel mensen op de school, die al zo'n A-diploma van elders heb ben. Die kunnen soms nog niet eens zelfstandig zeilen. Dan blijkt dat het A-diploma een beginners-iets is. De ANWB heeft enige lijn in de zeilop- leiding proberen te brengen. Hoewel ikzelf alle door de ANWB geëiste di ploma's bezit, mijn opleidingspro gramma voor pakweg 95 pet overeen komt met de vijf 'bondszeilschoien' en de eisen voor het A-diploma bij mij eerder zwaarder dan gemakkelijker zijn, heb ik mij niet aangesloten. De zaak van zeilinstructie moet volgens mij een zaak van het Watersportver- bond zijn. Zoals ook alle andere sport bonden hun opleidingen in samenwer king met de Nederlandse Sport Fede ratie en het ministerie van CRM heb ben opgezet. Ik vind het persoonlijk om te huilen, dat er geen instantie is, die deze zaak heeft aangepakt en ge coördineerd. Per jaar bezoeken zo'n 40.000 cursisten de zeilscholen in Ne derland. Als deze ontwikkeling niet goed wordt begeleid, rotzooit straks iedereen maar wat aan op het water. Je kunt nu al bijna geen motorboot meer zien varen zonder stootwillen; een gebrek aan opleiding'. 'x van Rijn, 43 jaar, de man die de- 'ontboezemingen' doet, is in de op van de afgelopen 23 jaren zelf stukje Kaag geworden. Als direc- ur/eigenaar van de zeilschool De aag, één van de twee op Kaageiland, et de Nederlandse Zeilschool. Lex in Rijn is ook voorzitter van de vV van Kaagdon). 'Een functie', gt hij, 'waarvan ik zakelijk nauwe- jks enig voordeel heb, want de :hoo! moet het grotendeels hebben n recommandatie en de vele contac- n met internationale studentenorga- saties. Echt adverteren doen we dan ik niet'. ex van Rijn startte met zijn zeil- :hool zo'n 22 jaar geleden in houten irakken. Op dezelfde plaats bijna als aar nu zijn zeil- en skischool De aag is gevestigd. Aanvankelijk ook gehuurde grond. Langzamerhand versneld door het uitbreidingsplan an het einde van de jaren vijftig itgegroeid tot de huidige school met m capaciteit van honderd cursisten iö intern, 20 extern). Met in de ha- >n een twintig 16 m2's, een Vrijheid, m botter (de BU 112, tijdens de aan- aande Westwat Botterwedstrijden in et derde weekeinde van augustus lart Van Rijn ermee voor Volendam; wedstrijden zijn de 'Hollandse' te- inhanger van het Skutjeszeilen, laar nu met oude vissersboten) en ■n speedboot voor de waterskilessen, er jaar leidt zijn school zo'n duizend irsisten op. Die duizend van Van ijn zijn een fractie van het totale antal aankomende zeilenthousiasten, at de rond zestig zeilscholen in Ne erland bezoekt. Opleiden fch aos die zeilscholen werken hun eigen •rogramma af. Lex van Rijn: 'Wat fat betreft is het een chaos in Neder- 3nd. Er zijn eigenlijk geen scholen iet een gelijk gericht lesprogramma, iet gelijk gericht lesmateriaal. leder en doet wat hem het beste uitkomt. Zijn de woorden van Lex van Rijn een pleidooi voor de instelling van het veelbesproken en gekritiseerde vaarbewijs? 'Aan de ene kant mis schien wel', zegt Lex van Rijn. 'Maar aan de andere kant is dat niet reali seerbaar. Je zou eerst de opleidingen moeten creëren, dan de mensen oplei den, die opleidingen kunnen verzor gen; de mensen opleiden die de exa- Lex van Rijn: 'In het weekeinde ski ik niet meer. Dat is niet meer verantwoord'. mens afnemen en tenslotte ook het controle-apparaat. Ik zie dat voorlopig nog niet zo. Maar de Waterskibond eist zelf al een vaarbewijs. De politie doet zoiets nog niet, al zijn er al wel plassen waar je geen vergunning meer krijgt om te skiën als je niet in het bezit bent van dat bewijs. De mensen worden erdoor verplicht wat dingen te lezen, zich te verdiepen in het waterskiën. Men realiseert zich dan ook het verantwoordelijksgevoel. Want hoevelen houden er bewust re kening mee, dat je eigenlijk niet vaart in een bootje van enkele meters lang en breed, maar in een 18 meter brede en lange boot die met een snel heid van zo'n 40 kilometer gaat. Die 18 meter is de lengte van de lijn waaraan de skiër wordt voortgetrok ken. Hij kan recht achter je hangen maar ook helemaal naar rechts of naar links uitwaaien. Je moet dan dus een strook van dertig, veertig meter breedte vrij voor je hebben. Zo'n strook kun je op de Kaag bijna niet meer vinden. In het weekeinde ski ik dan ook niet meer. Dat is niet meer verantwoord. Erg vervelend, maar het feit ligt er gewoon'. Drukte De toenemende drukte. Volgens de prognoses is er over enkele jaren nau welijks meer ruimte op de plassen en de meren om te varen. Lex van Rijn: 'De ontwikkeling, dat iedereen zich een boot kan permitteren is er zeker. Maar het gekke is, dat de topdrukte op het water uitblijft tot nog toe. Een enkele uitzondering daargelaten. Met Hemelvaartsdag, op Tweede Pinkster dag of een fraai weekeinde in het voor- of naseizoen. Het blijkt dat het aantal varende schepen op de Kaag nauwelijks toeneemt. Wel zijn er méér boten gekomen. De havens lig gen allemaal vol, daar is bijna geen plaats meer te krijgen. Maar gevaren wordt er midden in het seizoen niet meer dan in het verleden. Mijn theo rie is, dat de mensen die een boot be zitten, deze buiten hun vakanties om gebruiken. Men gaat tegenwoordig normaal enkele weken op vakantie en vaart daarnaast in de weekeinden en op de vrije dagen. Echt met de boot op vakantie gaan op de Kagerplas doet men als eigenaar minder dan vroeger. Je merkt het ook op het ei land. Als je hier 's avonds loopt, zelfs tijdens de Kaagweek, is het dan stampvol? Nee toch. We moeten er als VW op de Kaag dan ook voor zorgen dat we aantrekkelijk blijven voor de toerist. Dat we hem het nodi ge kunnen blijven bieden. De midden stand moet daar ook van doordrongen zijn omdat dat ook voornamelijk hun belang is'. Niet gelukkig Kaageiland anno 1973. Lex van Rijn is niet gelukkig met de recente publici teit na de wat uit de hand gelopen Miss Kaag-verkiezing. Althans: de daarna volgende overtrokken publici teit, die er bijvoorbeeld de oorzaak van is geweest, dat op 28 juli in de Bonte Koe een geplande drive-in show van Veronica (buiten in de tent) niet kon door gaan omdat de benodigde vergunning werd geweigerd. 'Die pu bliciteit is triest. We doen er als WV al jarenlang alles voor om Kaag eiland zijn goede naam te doen be houden en -teruggeven. Er wordt ook veel voor de bezoekers gedaan. We moeten Kaageiland aantrekkelijk hou den. Door excessen tegen te gaan. De Kagerplassen bieden veel. Het zijn in mijn ogen de beste plassen, die je je bijvoorbeeld voor het les- en plezier- zeilen kunt voorstellen. Als er plotse ling slecht weer opsteekt, is dat niet gevaarlijk. Je kunt overal heen'. En, kijkend vanuit zijn woongedeelte op de school: 'Ik dacht niet dat ik wat anders dan De Kaag zou willen. Voor lesgeven op de Zeeuwse wateren bij voorbeeld zou ik de verantwoordelijk heid niet willen dragen'. JiDEN De N.V. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Leiden heeft van haar gebied op !t Waard eiland (dat omsloten wordt door de Oude Rijn, Nieuwe Rijn en het Rijn en Schiekanaal), ssen liet Utrechtse Jaagpad en de Van dei' Valk Roumanweg, ongeveer tien hectare grond verkocht ,n de bouwmaatschappij I.B.B. 'Kondor Groep N.V. de totale oppervlakte van de g ofsmederij op het Waardedland is )gi ongeveer tweederde deel Gehand- 1 o afd blijft voorlopig wel het gedeelte aai ar de metaaligi-eterij en de cofstruc- ge ïal staan, al is het wel vrijwel ge- on r dat de gieterij op langere termijn Productie tei ineens zal verdwijnen. Aan het id van dit jaar zullen zoals bekend, erageveer honderd maai uit d.e gieterij afdeling moeten afvloeien. Tot het verkochte gedeelte behoort wel het gebied, waarop de kettingfabriek staat. Deze sluit nog dit jaar haar poorten en zal worden afgebroken. ÏIDEN Na het PAK heeft nu ed(k de Bond van Huurders en Wo- n ïgzoekenden geprotesteerd tegen de en urvejhoging van 16,90 voor voor- ilt rlogse gemeentewoningen. Tot deze .ct rhoging heeft staatssecretaris Van nef m opdracht gegeven, in het kader ngfn de wet op cle huurharmonisatie, Jo'ij dachten dat de PvdA voor de rkiezingen tegen de huurharmonisa- i was', zegt de BHW. Voor de han- i h Iwijze van de socialistische staatse- s detaris heeft men maar een woord; 'otfdrog. De heer j. Atcndse, hoofd van de ad ministratief finriciële afdeling van de Grofsmederij, vertelde gisteren dat deze grondverkoop die eerste maatre gel was van een serie, die mede geba seerd is op het organisatieonderzoek, dat het bureau Berenschot in het be drijf heeft verricht. Zoals bekend heeft de Grofsmederij die laatste jaren diverse malen mensen moeten ont slaan. Met de opbrengst van deze grond, die men nog niet bekend wilde maken, hoopt de Grofsmederij niet al- lees haar liquiditeitspositie te verbete ren, maar ook het prodiuktieprogram- ma te kunnen uitbreiden. Men denkt met deze. transactie de continuïteit van het bedrijf te hebben bevorderd. Op den duur zal er bij de Grofsmede rij plaats zijn voor tweehonderd werk nemers. Hoewel het ons van officiële zijde niet werd bevestigd, blijkt het niet on waarschijnlijk dat de I.B.B. Kondor op de aangexochte grond huizen gaat bouwen. 'Er wordt in ieder geval niet gedacht aan zware industrie', zei een woordvoerder van de directie ons. Welke bestemming men er ook aan zal geven; toestemming van de ge meente zal noodzakelijk zijn. Voor het gebied geldt nu nog een verouderd bestemmingsplan dat dateert uit 1933. Een andere mogelijke bestemming zou de bouw van kantoren kunnen zijn. maar dat ligt niet voor de hand, omdat het Waardeiland slechts vis één brug (de kettingbrug) bereikbaar is. Het omlijnde gedeelte op de foto Iaat globaal zien, om welke grondverkoop het hier gaat. Daarboven zijn de gieterij en de constructiehal zichtbaar, die vooralsnog gehandhaafd blijven. Na Lammermarkt en S teenstraat nu 11'eer last op Nieuwe Beestenmarkt t rieden, dr Herman Hendrik Maas, 91, i Haag. Begrafenis ln stilte, be Mulder, 71, Wagcningen, Crematie andag 13 aug 2 uur in Daclwljck, Utrecht, riana P Vermeulen Wlndsant Dorrepaal, Lelden, Begrafenis ln stilte, jabeth J Francken-Hillcbrand, 69. Rouw- nst maandag 13 aug 12.30 uur ln aula jnhol' waarna begrafenis, tthijs van Dam, 72, Lelden, Rouwdienst andag 11 uur ln rk kerk Herensingel. garna begrafenis op Rhijnhof. Begin juni hebben drie bewoners van de Beestenmarkt, te weten de firma Kuij, ijzerwaren, de firma De Jongh, cafetaria, en de heer J. Riethoven, een brief gezonden naar het college van B. en W. Daarin wordt nader om schreven waaruit de hinder bestaat. Ten eerste ontneemt de kraam vol gens de bewoners elk zicht op de aan de Beestenmarkt gevestigde bedrijven, waardoor deze schade ondervinden aan hun handel. Het tweede punt van de protestbrief aan het college handelde over het lo zen van afval door personeel van de poffertjeskraam. Volgens de heer Riet hoven is dat meelafval en andere af gewerkte produkten, die volgens hem mogelijk het riool kunnen verstoppen. Maar volgens De Jongh is dit niet het grootste probleem: 'Het gaat er meer om dat de gemeente zomaar een ver gunning verleent zonder acht te slaan op de wensen van de mensen, die rond de kraam hun boterham moeten verdienen'. Een veel gehoorde klacht, die zich ook vorig jaar liet horen, is de ranzige baklucht waarvan bewo ners van bovenhuizen vooral last heb ben. Ook staan er naast de kraam veel auto's die bij de poffertjestent beho ren, waardoor er volgens de bewoners aan de parkeerruimte veel plaats wordt ontnomen. Bij de gemeente is al door veel ondertekenaars van de brief bij B. en W. op de toestand ge wezen en verzocht maatregelen te ne men. De bewoners zijn echter wel van mening dat er maatregelen zijn geno men, maar dat deze door de beheer der van de kraam zijn genegeerd. Klachten De eigenaar van de poffertjeskraam, de heer T. Beekvelt, was gisteren niet voor commentaar aanwezig, maar per soneel van de kraam is ook van me ning dat de tent bij het station beter tot zijn recht komt en daar tevens niemand tot last is. Maar de poffer tjeskraam moest in het verleden ver dwijnen van het Stationsplein omdat daar fietsklemmen kwamen en par keergelegenheid werd gecreëerd. De kraam heeft daarna aan de Lammer markt gestaan, waar die na klachten uit de buurt verdween naar de Steen- straat. Daar stond hij tegenover het Lido-theater en moest er ook weer na een aantal klachten van omwonenden verdwijnen. De gemeente heeft de vergunning voor dit jaar verstrekt voor acht maanden, omdat de gezond heidstoestand van de eigenaar het niet toestaat dat er. veel wordt gereisd met de poffertjeskraam. Ook deelde de afdeling voorlichting ons mee, dat er geen kans bestaat dat de kraam weer bij het station komt te staan. LEIDEN Al geruime tijd brengt de poffertjeskraam aan de Nieu we Beesthenmarkt de gemoederen bij een aantal omwonenden in be weging. Het is volgens een van de woordvoerders, de heer H. de Jongh, belachelijk dat de gemeente Leiden een vergunning van ruim acht maanden verleent voor deze kraam. edt ieuw VVD-raadslid de ÏIDEN De vacature, die bij de VD fractie in Leidse raad is ont- door het vertrek van mr. J. Wie ^nga naar Eelde, zal worden opge- rbold door de heer N. P. Langerak, di- :teur van een financieringsmaat- ïappij. Over de opvolging van de er Taffijn, die eveneens de WD ictie verlaat, is nog niets bekend. r. Maas overleden CIDEN Op 91 jarige leeftijd is Pze week in Den Haag dr. H. H. Maas die van 1925 tot 1947 direc- is geweest van het Academisch te Leiden. De begrafenis an »ft gisteren in Den Haag in stilte jats gevonden. Het eigen ochtendblad or èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving 0P DE BRES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS De poffertjeskraam aan de Nieuwe Beestenmarkt, die ook hier bij de omwonenden weer verzet oproept. Er is geen kans op dat hij zijn oude plaats bij het station weer zal innemen. De rest wordt gesloopt. joorzitter VVV/directeur zeilschool: 'Eiland z'n goede naam teruggeven' i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3