ITTE POMP BIJGT HET RG MOEILIJK Bezig bedrijf Rank Xerox wil zich in Duitsland vestigen Koffie- en theeverbruik nam weer toe in 1972 NG neemt lening terug uitsers willen onetair goud uur der kwijt Grote kopervondst in Sowjet-Unie Gesprek Delta Nationale Nederlanden levert niets op Invoer meubelen steeg krachtig Frankrijk verzacht deviezenregiem Sneller publikatie van onderhandse plaatsing effecten ouw/kwartet zaterdag 11 augustus 1973 HNAN1CÏ8N EN ECONOME (T23/DKL23 a een onzer verslaggevers jjiSTBRDAMSOEST De vrije (of witte-) pompen krijgen hel oeilijk nu de grote oliemaatschappijen niet langer meer over ben- ie-overschotten beschikken. De vrije handelaren zelf zijn ervan irtuigd dat alleen de goede witte pompen kunnen blijven; de :sse nder goede, slecht gesitueerde en uitsluitend van de witte benzine luankelijke pompen zullen moeten verdwijnen. p» •^fesrr-!^ rïey jaar of vijf geleden rezen de pompen als paddestoelen uit de ind. Iedere hoefsmid die in zijn ou- bedrijf weinig brood meer zag kon witte pomp beginnen. Voor krui- ierswinkels en op boerenerven rezen zij. De benzine werd een r cent beneden de prijs van de of- ële pompen verkocht. Vooral indstoffenhandelaren, die een un kregen door de snelle opkomst het aardgas, legden zich toe op de koop van deze witte benzine. Zij Iden al ervaring met de verkoop stookolie en huisbrandolie zodat izine niet helemaal een branche- emd produkt was. De bevoorrading de pompen leverde amper proble- op: de grote oliemaatschappijen Iden altijd wel overschotten die be ien de officiële marktprijzen aan witte pomphouders konden worden kocht. En de prijsbewuste automo- sten kwamen met tienduizenden, prijsvoordeel. Witte benzine :d binnen korte tijd een begrip en niet bij de vrije pomp tankte was dief van de eigen portemonnaie. mie iorbij tijd is voorbij. De vrije pompen nauwelijks nog of helemaal meer goedkoper dan de 'offi- ule' tankstations, want benzine be- hi t schaars te worden. De oliemaat- h appijen produceren niet meer dan via hun eigen landen kwijtraken, de witte pomphouders moeten -124|rom tegen de normale marktprij- inkopen zodat zij de klant nog ler een prijsvoordeeltje kunnen den. zaak van de schaarste is de buiten- •ig toenemende vraag naar olie en izine. Nie alleen hier maar vooral ook in de Verenigde Staten. De rege ring Nixon kwam tot de conclusie dat het aanmerkelijk voordeliger is in het buitenland olie te kopen dan het uit eigen kostbare putten te winnen. Daar komt bij, dat 35 van de honderd Amerikaanse auto's op het ogenblik verplicht een naverbrander hebben waardoor het benzine-verbruik per wagen met tien procent steeg. Een an dere oorzaak vormt het simpele feit dat de samenstelling van olie niet al tijd dezelfde is (Noord-) Afrikaanse olie bijvoorbeeld heeft een hoog ben zine gehalte en een naar verhouding laag stookolie gehalte, wat voor de benzine-leveranciers erg plezierig is. Maar één van de grootste olie-produ centen Libië ging de uitvoer be perken en in Nigeria vielen de naar boven gepompte hoeveelheden tegen. Daardoor wordt nu naar verhouding door de raffinaderijen minder benzine geleverd. Overigens verluidt er in kringen van de oliehandel ook, dat een zeer belangrijke oorzahk van de huidige schaarste een gevolg is van totaal verkeerde prognoses van de grote maatschappijen. De oliecon cerns zouden zich gewoonweg hebben verkeken op de marktontwikkeling. Dat hoeft niet helemaal per ongeluk te zijn. De verhalen over monopolie vorming en samenzwering van het be perkte aantal oliemaatschappijen gaat weer een eigen leven leiden. Gesugge reerd is, dat de olie-industrie door produktie-afspraken zou proberen de opbrengsten op te voeren. Een andere verdachtmaking, die in kringen van de oliehandel te beluisteren valt, is dat sommige importeurs de krapte hebben misbruikt door voorraden on der zich te houden in de hoop dat de noteringen nog verder zouden klim- Avia heeft plannen om rechtstreeks van de put naar de pomp te leveren. men. (Een hoop overigens die de laat ste weken ijdel is gebleken). Hoe het ook zij: afnemende vraag en groeiende produktie zetten de benzi neprijzen sterk onder druk en deden de overschotten opdrogen. De tot dan toe vrijwel ononderbroken stroom van de oliemaatschappijen naar de vrije pompen begon te haperen. Regelmati ge leveringen werden tot incidentele en de vrije pompen kwamen vaak heel moeilijk te zitten met hun voor raden. Soms bevatten de tanks nog maar benzine voor een paar dagen. De officiële maatschappijen wilden wèl blijven leveren, maar dan tegen de of ficiële marktprijzen en niet meer naar beneden. Het prijsvoordeel dat de vrije pompen de automobilisten boden verdween vrijwel. En daarmee werd hun toekomst somber. Een oplossing zou wellicht de invoer van olie uit Oost-Europa kunnen zijn, hoewel de handel daarvan niet zulke grote verwachtingen heeft. Onlangs is de invoerbeperking voor deze olie op geheven zodat de grenzen nu open zijn. 'Maar', zegt voorzitter A. H. Hoe gen Dijkhof van de Vereniging van Groothandelaren in Aardolieproduk- ten, 'de Russen houden de marktnote- ringen hier donders goed in de gaten en ze komen daar niet onder. Het is daarom niet zo dat de vrije pompen in Oost-Europa voordeliger zouden kun nen inkopen'. De heer J. Oskam is als secretaris van het Verbond van Han delaren in Kolen en Aardolieproduk- ten waar-bij ongeveer de helft van de ca. duizend vrije pomphouders op timistischer. Hij ziet de mogelijkheden voor de vrije handelaren deels wèl in Oost-Europa liggen, 'vooral ook omdat de markt daar nog vrij onontgonnen Niet te somber Overigens is Oskam niet al te somber over de toekomst van de vrije pom pen. 'Natuurlijk, de vooruitzichten zijn op het ogenblik minder rooskleu rig dan een paar jaar geleden maar dat betekent nog niet dat een groot aantal het loodje moet leggen. De zelfstandige ondernemers van de vrije pompen zullen hun plaats op de grote oliemaatschappijen moeten bevechten. Ze kunnen die vinden door het leve ren van een uitgebreide persoonlijke service, want daar is de consument nog steeds gevoelig voor. Het is wel opvallend dat na een kleine inzinking de klanten weer naar de vrije pompen beginnen toe te komen ondanks het minimale prijsverschil met de officië le tankstations. Die trouw van de con sument vind ik verbazingwekkend maar niet verwonderlijk. De vrije pomphouder staat niet op een rom melmarkt maar verkoopt kwalitatief goede, gecontroleerde benzine. Daar om leg ik ook zo de nadruk op het onderscheid géén witte maar vrije pomp. Wit heeft voor mij hoe wel het meer is ingeburgerd altijd nog de bijklank van minder goed. Vrije pomp wil alleen maar zeggen dat de ondernemer volkomen onafhan kelijk staat van de grote oliemaat schappijen'. De schattingen over het marktaandeel van de witte pompen lo pen nogal uiteen, maar de heer Os kam houdt het op 'zeker vijftien pro cent' van de vijf miljard liter benzi ne, die jaarlijks in Nederland wordt verkocht. Daarmee bezetten de 'vrijen' een plaats tussen Shell en Esso. De heer Hoegen Dijkhof is behalve voorzitter van de Groothandelaren ook en vooral directeur van Avia-Ne- derland. Avia wordt doorgaans niet tot de vrije leveranciers gerekend, maar de maatschappij is volkomen zelfstandig en niet gebonden aan een olieconcern. Hoe ziet Hoegen Dijkhof de toekomst voor zijn organisatie? 'Wij moeten de accenten verleggen. Er bestaan op het ogenblik al contac ten over rechtstreekse levering vanuit de produktielanden, zodat wij niet meer afhankelijk zijn van de grote maatschappijen'. Welke landen dat zijn wil hij niet zeggen, evenmin als de Avia-directeur kwijt wil of zijn maatschappij raffinage-capaciteit gaat huren of zelf een raffinaderij gaat bouwen. Ook heeft de maatschap pij belangstelling voor de exploratie, wat blijkt uit de overigens nu af gebroken contacten met de nieuwe Nederlandse maatschappij Holland Sea Search, die in de Noordzee gaat speuren naar gas en olie. De woorden van Oskam en Hoegen Dijkhof maken wel duidelijk dat aan de positie van de onafhankelijke olie maatschappijen als 'doorverkopers van overschotten', een einde is gekomen. En daarmee ook aan de lagere prijzen en met name ook aan de 'prijscorrige- rende' werking die de vrije pompen vaak hadden. Iets wat de grote olie concerns niet onwelgevallig zal zijn. De consument automobilist trekt ech ter aan het korte eind. Enige beroering in Zuid-Limburg Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Rank Xerox zal over enige tijd een definitieve be slissing nemen over de vestiging van een nieuwe, grote fabriek in West-Duitsland. Op dit moment is nog niet zeker waar deze komt te staan, maar in aanmerking komen Kaiserslautern, een nog aan te wijzen plaats in Beieren en vooral Aken. In Limburg, in het bijzonder de oos telijke mijnstreek, is over dit voorne men van Rank Xerox enige beroering ontstaan. Gezien de eigen industniali- satieproblemen en de vrees, dat de pendel naar West-Duitsland bij een vestiging in Aken nog zal toenmen, had men nl. graag gezien dat Rank Xerox besloten bad in de provincie (het produktiebedrijf van Rank Xerox staat in Veoray) verder uit te brei den. Hoewel volgens de directie-secretaris van Rank Xerox de heer Veldhuizen, van een uitbreiding in Limburg be slist geen sprake is geweest, heeft de Nederlandse regering toch geprobeerd het bedrijf ertoe te bewegen dit als nog te overwegen. Minister Lubbers van economische zaken heeft enkele weken geleden tijdens een werkbe zoek aan Zuid-Limburg Rank Xerox in Venray aangedaan om over deze zaak te praten. Over de resultaten van dit gesprek is niets bekend. Wel gaat het gerucht, dat Rank Xerox bereid is om Neder landse en in het bijzonder Limburgse toeleveringsbedrijven te laten 1 ren van een Rank-vestiging dn Duits land als Den Haag bereid as enige steun te geven, gesproken wordt over orders ter waarde van 200 miljoen, die dan in Nederland zouden worden geplaatst. Het ministerie van economische zaken heeft evenwel de mogelijkheid tot hulp aan een bedrijf, dat zich dn het buitenland vestigt, zeer beslist van de hand gewezen. Het besluit van Rank Xerox zich dn Duitsland te vestigen heeft twee rede nen. In de eerste plaats wil men zo veel mogelijk in belangrijke afzet markten zitten met een verkooporga nisatie en produktiebedrijf. In West Duitsand heeft Rank tot nu toe alleen een verkooporganisatie. In de tweede plaats stelt het vestigingsbeleid van Rank Xerox grenzen aan lokale groei, waardoor men een dominerende posi tie in een bepaald gebied wil vermij den. 'Wij willen geen Rank-straat, Rank-schouwburg, Rank-kleutersohool en dergelijke toestanden', aldus die heer Veldhuizen. Nederland aan de top i n EEG AMSTERDAM Het verbruik van koffie per hoofd van de bevol king is ook in 1972 weer gestegen. Een Nederlander consumeerde het vorig jaar 6,4 kilo koffie tegen 6 kilo in 1971. Het Nederlandse verbruikcijfer van gebrande koffie staat hiermede aan de top van alle negen EEG-landen, zo blijkt uit het jaarverslag van de Unie van Koffiebranders en Theepakkers. N HAAG De Bank voor Neder- Ische Gemeenten heeft de onlangs Sekondigde 8,5 pet 25-jarige obliga ting, groot 150 miljoen, tegen koers van 100 pet teruggenomen, besluit is genomen met het oog de sterk gestegen rente op de kapi- markt en gelet, op de jongste dis- toverhoging van De Nederlandsche h.dj k- beurskringen hield men al eerder ening met een dergelijke maatre- Het rendement op bestaande ■leningen van hetzelfde rentetype reeds opgelopen tot ongeveer 9 JN (Reuter, DPA). West-Duits- heeft voorgesteld voor de centra anken de goudhandel te herstellen lasis van de normale marktprijzen, grote industrielanden bestuderen nenteel dit voorstel en van ver kende kanten is er al gunstig op lageerd. Het plan is bekendge- kt door Karl Otto Pohl, de West- se staatssecretaris van financiën, lens het Westduitse plan blijven wee gescheiden goudmarkten, zo- die in 1968 zijn ingesteld. De ene le vrije goudmarkt (waarop mo- iteel een prijs van ca. 110 dollar ounche geldt) en de andere de mo- lire markt voor de onderlinge han- tussen de centrale banken, r geldt tot op heden een prijs van 2 dollar, waartegen echter vrijwel centrale bank goud wil afgeven, en de prijs op de vrije markt streven is de huidige onbeweeg- heid van de monetaire voorraden te heffen. Daartoe heeft de vice- sident van de Bundesbank Emmin- onlangs geopperd de hele schei- tussen de twee markten maar op btevi leffen, maar voor dit idee kreeg op de ministersconferentie in rington vorige maand, geen in. Nu wordt dus gesuggereerd: afzonderlijke markten, maar een de vrije markt gerelateerde prijs de markt voor monetair goud. basis van dit plan, dat eerder wer- jkheid zou kunnen worden dan de forming van het monetaire stelsel i zouden bijvoorbeeld de Verenig- Staten grotere hoeveelheden goud nen verkopen ter vereffening van irten op de betalingsbalans, zo kle Pohl op. Westduitse regering overweegt iszins het blok van Europese valu- met een vrije wisselkoers ten op- de van de Amerikaanse dollar te aten. zo merkte Pohl tijdens de ionferentie op. De Bondsrepubliek I veel belang bij de instandhou- .1791 van het Europese 'zwevende' aangezien de helft van de West- se uitvoer op deze manier wordt ihandeld tegen vaste wisselkoer- Bührmann-Tetterode en Kluwer willen Succes uitgeverij overnemen AMSTERDAM Bührmann-Tettero de en Kluwer willen samen ieder voor de helft de aandelen van Uit geversmaatschappij Succes in Den Haag overnemen. De vakbonden en personeelsvertegenwoordigingen is meegedeeld dat besprekingen aan de gang zijn. Uitgeversmaatschappij Suc ces geniet internationale bekendheid als uitgeefster van de Succes-agenda. De produktie hiervan vindt groten deels plaats bij Van Rijmenam te Den Haag, een werkmaatschappij van Bührmann-Tetterode, terwijl de ex ploitatie in Nederland geschiedt door Rijam-verkoop, eveneens behorend tot Bührmann. Voor de uitgaven van Suc ces op het gebied van management en verkoopkunde is er reeds geruime tijd samenwerking met enige uitgeverijen van de Kluwer-groep. Een belangrijke activiteit van Succes is de Nederland se Boekenclub. Uitgeversmaatschappij Succes met een omzet van rond ƒ28 min en 300 medewerkers zal als de beoogde samenwerking tot stand komt in Den Haag gevestigd blijven. Verschillende dochterondernemingen van de overnemende partijen waren in het verleden reeds betrokken bij de produktie van de uitgaven van Succes. Beoogd wordt deze in de loop van vele jaren gegroeide betrokken heid te verbreden tot een meer alge mene. De drie partijen zien in de overneming goede mogelijkheden voor de verdere ontplooïng van de Succes agenda, de algemene uitgeverij Succes en de Nederlandse Boekenclub. Brits bedrijf neemt Metz over AMSTERDAM Het te Londen ge vestigde Liberty en Co. zal het gehele geplaatste aandelenkapitaal ad 251.000 van Metz te Amsterdam overnemen. Metz, een detailbedrijf (damesmode, meubelen) met winkels in Amster dam, Den Haag en op Schiphol, werd omstreeks 1740 opgericht en is sinds 1896 in het bezit van de familie De Leeuw. Metz verkoopt sedert 1892 Li- berty-produkten. Het ligt in de bedoe ling van Liberty de bedrijven van Metz met de huidige directie en werk nemers (85 man) voort te zetten. De vakbonden zijn omtrent de overne ming ingelicht en op de hoogte ge houden. Bij Liberty werken 773 mensen, de omzet in het per 31 januari 1973 ge- eindigde boekjaar bedroeg 5,6 miljoen pond sterling en de winst 460.000 pond sterling. De betrokken vakbon den hebben de verzekering gekregen dat de samenwerking geen nadelige gevolgen voor het personeel zal heb ben. Metz zal haar karakter volledig blijven behouden en op dezelfde voet worden voortgezet, aldus de heer F. J. Thomasson, afdelingsbestuurder van Mercurius (NW). 'Voor zover wij het kunnen bekijken lijkt de fusie een goede zaak. Liberty en Metz ken nen al sinds jaren een vrij nauwe sa menwerking', aldus de Mercurius- woordvoerder. Elsevier en Britse IPC gaan samenwerken AMSTERDAM Uitgeversmaatschap pij Elsevier in Amsterdam en de Brit se IPC Business Press in Londen be studeren de mogelijkheid om geza menlijk een nieuwe houdstermaat schappij in Nederland te vormen waarin beide maatschappijen ieder voor de helft zullen deelnemen, aldus de beide partners. Het doel van de nieuwe maatschappij, die de naam Elsevier IPC Europe zal krijgen, is de integratie en de ontwik keling van de huidige Europese uitge versactiviteiten van Elsevier en IPC op het gebied van vakbladen'. Ver. Kleermakers bijna rond met Britten DEN HAAG De besprekingen van Verenigde Nederlandse Kleermake rijen Gebr. Ibelings met een belang stellende Engelse onderneming heb ben een zodanige vorm aangenomen, dat de verwachting is gewettigd dat een overeenstemming kan worden be reikt. Nadere berichten kunnen tege moet worden gezien binnen een perio de van circa tien dagen. Op 28 juni deelde het bedrijf mee met een Brits confectiebedrijf fusiebe sprekingen te voeren. In verband met deze besprekingen is de publicatie van de jaarstukken over het boekjaar 1971-1972 (per 30 juni 1972) uitge steld. Bij de Gebr. Ibelings zijn circa 100 werknemers in dienst. Afnemende groei bij Siemens AMSTERDAM De groeipercentages van orderontvangst en omzet vertoon den bij Siemens in het derde kwartaal van het op 1 oktober begonnen boek jaar een lichte daling. De revaluatie van de Duitse mark bemoeilijkt de ex port uit de Bondsrepubliek. De orderontvangst steeg gedurende de eerste negen maanden van het lopen de boekjaar (vergeleken met dezelfde periode van het vorige boekjaar) met 16 pet tot 13 mrd DM. Met een groei percentage van 20 pet lagen debui tenlandse orders nog boven de bestel lingen uit Duitsland zelf. (12 pet). De vergelijkbare wereldomz'et steeg met 8 pet tot 10.9 mrd DM waarbij de ont wikkeling zowel in binnen- als buiten land gelijkmatig was. De investerin gen bedroegen 640 min DM. De voor raden bleven onveranderd t.o.v. de stand op 31-3-73 en bedragen 36 pet van de te verwachten jaaromzet. Het aantal medewerkers gaf een lichte stijging (1 pet) te zien tot 294.000 personen, terwijl het personeelsbe stand in Duitsland onveranderd bleef, nam dit in het buitenland toe met 3.000 medewerkers, over de gehele we reld gezien, stegen de personeelskos ten tot een bedrag van 4.8 mrd DM. In de eerste negen maanden van het lopende boekjaar werd een netto winst van 272 min DM geboekt, het geen 2.5 pet van de omzet bedraagt. De teruggang van het omzetrende- ment gedurende het laatste kwartaal werd voornamelijk veroorzaakt door valutaverliezen, de orderportefeuille groeide met 15 pet tot 13 mrd DM. De gemiddelde looptijd is meer dan 10 maanden. AMEV: Kleinere coupure hoger kapitaal UTRECHT Op 28 augustus zal Amev een statutenwijziging aan de or de stellen, waarbij het maatschappe lijk kapitaal wordt verhoogd van ƒ100.005.000 tot ƒ200.005.000. De ver hoging betekent een aanpassing van het kapitaal aan de groei van de on derneming, aldus het verzekeringscon cern. Het aantal preferente aandelen van 1000.. wordt verdubbeld tot 100.000 stuks. De coupure van de gewone aan delen wordt verlaagd van 20 tot 10. Ook hier vindt een feitelijke ver dubbeling van het aantal plaats, zodat bij aanvaarding van de voorstellen het kapitaal zal zijn samengesteld uit 5 prioriteitsaandelen en 100.000 prefe rente aandelen van 1000 elk en 10 min gewone aandelen van ƒ10. Op de vergadering zal tevens onder meer een toelichting worden gegeven op de recente plaatsing van 18.075 preferente aandelen bij de Munchener Ruckversicherungsgesellschaft. Op de ze aandelen is 10 pet gestort. Amev verklaarde bij de plaatsing,-dat deze was bedoeld om niet in een dwangpo sitie te raken bij een eventuele onge wenste belangstelling voor het be drijf. Ned. Mode-industrie verhuisd OUDENBOSCH De Nederlandse Model-industrie Den Haag, met vesti gingen in Rijswijk en Amsterdam gaat zijn produktie-afdeling geheel overbrengen naar Oudenbosch. Half september wordt met de eerste aanzet begonnen met twintig medewerkers uit Rijswijk, waarna geleidelijk werk nemers uit Oudenbosch en omgeving kunnen worden toegevoegd. Als het bedrijf geheel is overgebracht is er plaats voor ongeveer 150 werknemers. DAF-afdeling sluit BERGEN OP ZOOM -De afdeling Opbouw van de DAF te Bergen op Zoom gaat in de loop van september sluiten wegens onvoldoende rentabili teit. Een twintigtal geschoolde werk krachten is ontslag aangezegd. In overleg met ondernemingsraad, vak bonden en werknemers is naar een bevredigende afvloeiing gezocht voor het personeel. De afdeling is gespecia liseerd in de opbouw van trucks, trai lers en aanhangers. MOSKOU Op het Tajmyr Schierei land in Noord-Siberië zijn kopererts- reserves met een zeer hoog gehalte aangetroffen, zo is donderdag in de 'Prawda' bekendgemaakt. Op bepaalde plaatsen is het kopergehalte van de reserves 99,65 procent (ter vergelij king diene dat reserves met een ge halte van minder dan twee procent ook wordt ontgonnen), zodat dagbouw mogelijk is. Het vondstgebied moet nog verder worden onderzocht maar de aanwezigheid van een ader van twaalf kilometer is al aangetoond. Een geoloog heeft volgens het Sowjet- partijblad het oprapen van het erts bijna koperproduktie genoemd. DEN HAAG In het op uitnodiging van Nationale Nederlanden gehouden gesprek tussen haar bestuur en dat van Delta-Lloyd is gebleken, dat het Delta-Lloyd-bestuur geen ruimte ziet voor overleg over een mogelijke aan sluiting van Delta bij het Nat. Neder landen-concern. Nat. Nederlanden blijft bij haar plan een bod uit te brengen op alle derden uitstaande aandelen en certificaten van Delta- Llovd, waarop intussen een bod van 150 per aandeel of certificaat is uit gebracht door de Britse Commercial Union. Wanneer het tegenbod van Nat. Ne derlanden bekend zal worden ge maakt, kon een woordvoerder van het concern nog niet zeggen. Er moet on der meer ook eerst nog overleg met de vakbonden plaatsvinden. UTRECHT In 1972 is in Neder land voor 621 min 'aan meubelen in gevoerd, dat is 101 min meer dan in 1971. De invoer van houten meube len nam toe van 420 min tot ƒ515 min. Dit betekent, dat de Nederlandse meubelmarkt voor 45 procent wordt bediend met houten meubelen van buitenlandse origine. Het verbruik van houten meubelen in ons land in 1972 kwam uit op ƒ1140 min. Aldus de Kon. Ned. Jaarbeurs naar aanleiding van de komende in ternationale meubelbeurs, die van 5 tot en met 10 november a.s. wordt ge houden. De Nederlandse meubelindus trie (ongeveer 550 bedrijven) zette in 1972 voor 801 min aan houten meu belen af (een stijging van 80 min) en voor 441 (v.j. 418) min aan stalen meubelen. De uitvoer van meu belen steeg niet onbelangrijk en kwam uit op 260 (214) min. Bijna de helft van de export ging naar West-Duitsland. PARIJS Frankrijk trekt de devie- zenbeheersing vrijwel geheel in. Het besluit is genomen met het oog op de consolidatie van de Franse betalings balans sedert 1969. Het bedrag dat ingezetenen voortaan mee naar het buitenland mogen ne men wordt verhoogd tot 5000 frank per persoon in Franse franken, ande re valuta's of 'travelers cheques'. Het onderscheid in bedragen al naar ge lang de duur en het doel van de reis verdwijnt. Voor de handel met het buitenland vereenvoudigen de maatregelen en vereisten waaraan moet worden vol daan. De mogelijkheden tot dekking van valutarisico's zullen tegelijkertijd worden uitgebreid. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 46%-46% (46%), Philips 18-18% (48Vi-%), Unilever 49-50 (48- 50), KLM 37% (37%). (Opgave Dupont-Walaton). De gunstige ontwikkeling van de kof- fieconsumptie wordt onder meer toe geschreven aan de toepassing van de filter-methode en de penetratie van elektrische zetapparatuur, alsmede aan een uitbreiding van het aantal ogenblikken van de dag, waarop de Nederlander koffie drinkt. Hij ge bruikt gemiddeld ongeveer 5 gram ge brande koffie (1,5 gram oploskoffie) voor zijn kopje koffie. Dit betekent ruim 1.300 kopjes per jaar of wel 3,6 kop per dag. Inclusief het verbruik van oploskoffie stijgt dit aantal tot ruim 4 koppen, aldus het verslag. De totale ruwe koffie die door de branderij is verwerkt steeg met ruim 3 pet. tot 121.367 ton. Na aftrek van een gemiddeld inbrandpercentage van 16 pet. bleef er 101.948 ton ge brande koffie over (v.j. 98.973 ton). Ook in 1972 is weer gebleken, dat het theeverbruik over zijn dieptepunt heen is. Per hoofd van de bevolking steeg het gebruik van 626 tot 639 gram. De oorzaak van de stijgende ontwikkeling is het toegenomen ver bruik van theezakjes. Dit vergemakke lijkt niet alleen het snel zetten van Koersen in Montreal 7/8 8/8 9/8 Bovis 2.35 2.30 2.25 Dom Tar Chem 22% 22% 22% Husky 24% 24% Nat. Glas 10% 10% 10% Mass Ferguson 21% 22% 23 Nat, Resources 9.18L 9.19L 5.51 Shell Canada 19% 20 20 DOW JONES INDEX Induit. SporeD Utll. Obi. Mods 7 aug. 911.95 161.64 96.98 71.76 680.2 8 aug. 902.02 159.51 96.27 71.67 684.9 9 aug. 901.49 159.74 96.02 71.76 Aanfl. Obl. Tot. B. U 7 aug. 13.510 16.510 1.762 575 807 8 aug. 12.440 16.090 1.749 380 1.033 9 aug. 12.880 15.230 1.742 582 779 een kopje thee, maar stimuleert bo vendien de theeconsumptie. De Unie heeft de indruk dat de jongere gene ratie positiever is gaan staan ten op zichte van thee. De produktie van verpakte thee be staat in hoofdzaak uit het samenstel len van goede theemelanges, die aan gepast zijn aan het Nederlandse smaakpatroon. AMSTERDAM De Ver. voor de Ef fectenhandel gaat de publikatie van onderhandse plaatsingen van effecten versnellen. De uitgevende instellingen worden verplicht de Vereniging van een onderhandse plaatsing in kennis te stellen uiterlijk op de tweede werk dag na die van de plaatsing. Op deze manier kan de Vereniging beoordelen, of een publikatie over de plaatsing noodzakelijk is. Verder is besloten de gevallen, waarin de Vereniging op de hoogte moet worden gesteld uit te breiden tot alle onderhandse plaatsingen die leiden of, via de uitgifte van convertibles, in de toekomst kunnen leiden tot vergro ting van het geplaatste kapitaal, dus ongeacht of voor de geplaatste stuk ken al dan niet notering wordt aange vraagd. Tenslotte is de termijn, bin nen welke voor nader uitgegeven stukken van een reeds in de notering opgenomen fonds een noteringsaan- vraag moet worden ingediend, terug gebracht van drie maanden tot twee weken. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de offi ciële slotkoers van overdag). Akzo (72.30), Hoogovens (72.20), Kon. Olie 112.60-113.00 (112.80). Philips 47.60gl (47.50), Unilever 121.60-122.00gl (121.60), KLM (100.50). Wall Street nauwelijks prijshoudend NEW YORK 9/8 10/8 ACF Industrie 47% 46% Alreo 12 11% Allied Chemical 35% 3514 Alum. Co of Am. 67% 67% American Brands 36 35%. American Can 30 29% Am Cyanamid 22% 22% Am Electr Power 25 24% Am Metal Climax 35% 35 Am Motors 7% 7% Am Smelt C Ref 20% 20 Am Tel Tel 48% 48 Ampex 4% 4% Anaconda 22% 22% Armco Steel 20% 201/4 Atlant Richfield 88 87 Bendlx 35 34% Bethl Steel Boeing Burlington lntl Can Pacafic Ry Celanese Chase Manhattan Chessle System Chrysler Cities Service Colgate Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtiss Wright Curtiss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 26% 26V4 19'/» 18% 28% 28% Eastman Kodak 137 136% First Nat City 45% 44 Admiral Corp 1 Allengheny Pow 18% 18% Akzona 25% 25% Am Standard 13% 13% Amsted Ind 41% 42 Balt Ohio 41 Ub 44%b Bavuk Cigars ïoy* Can Breweries 4 Cetto 13 15 Chadbourn Goth 1% 1% Chase Select Fd 10.05 10.03 Columbia Gas 26% 27 Comlnco 33% 33% Cont Telephone 22% 21% Fluor Corp 45 44% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel Tel Getty Oil Gilette Glmbel Brothers Goodyear 1 and B Gulf Oil Illinois Central Ind. Insilco Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Llng-Lemco Vough 9% 9 Litton Ind 8% 8% Lockheed Aircraft 6 6 Marcor 22% 22% 59% 60% 24% 23% 65% 63% 19% 19% 29% 29% 112% 112% 60% 60 17% 17 23% 22% 23 23i/4 19% 19% 9% 9% 303% 3011/4 30% 30% Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougla Mobil Oil Corp Nabisco Nat Cash Register Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind 30% 20% 59% 36% 13% I3i,4 881 Olln 13 13% Pac Gas and El 25% 25% Penn Central 2% 2 Pepsico 84% 83% Phelps Dodge 45% 47% Philip Morris 125% 126 Philips Petr 55 55 Procter Gambl 109 108% RCA 24% 24» k Republic Steel 23 22-, Reynolds Ind 49% 49% Royal Dutch Petr 46 46% Santa Fé Ind 23% 23% Sears Roebuck 98% 97% Shell OU 55% 551 '4 Southern 16% 16% Southern Pacific 30% 30% Railway 34% 34% Sperry Rand 46% 45", Stand Oil Calif 69 68% Stand Oil Indiana 82% 81% Exxon Corp 94% 93% Studebaker Worth 56% 37 Sun Oil 47% 46% Texas Gulf 32 51% Texas Inst 105 104% Transamertca 12% 12 Unilever Union Carbide 36 34% Uni Royal 11% 11% United Aircraft 29 27% United Brarids 8% 8% US Steel 27% 27% West Union Tel 17% 18 Westlnghousa El 34% 33% Woolworth 21% 21% Gen Cigar 15% 15% Int Bank for Ree Int Flav Frag Int Paper (3 4) 94% b 97% b 04% 93% 41% - Interspar 21.40 21.50 Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger 22 87% 15% 10% 13% 21% 37% 59% Leasco Lone Star Cement Lehman 16% 15 9% 10% 17% 15 Madison Fund 10% 9% Nat Can NY Centr A North West R N Am Philips Co 59% 22% 9% 22% Occidental Petr 10% 16 Pacific Light Public Steel 20% 17% 21 Standard Brands 49% 49% Tandy 20 20 Union Electr United Corps United Gas 10 8% 18 15% 8% 1S% Western Bancorp 27% 27%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23