Liefde voor iet vak is lelangrijk' Grootmeester-duel Kuyken-Wiersma 'Vangrails Zandvoort levensgevaarlij k' In memoriam Leonid Stein Nu ook neo-profs goed begeleiden WRGE KNOREL MOET AJAX EHOEDEN VOOR TERUGGANG tefan Kovacs noet toch weer aar huis Weibel dicht bij overwinning Opnieuw goud voor Hansje Bunschoten Andreiko loopt nog verder uit 1 31 W6" lil i m ss a HP 'm 1 11 s 1 ■J» m si 1*8 1 3 i i A i i* i 4 &m i i A a m a •li. f 'h m .1 m t m H n m 7 m Eredivisie Eerste divisie MW/KWARTET ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 SPOUT T21/K21 n onze speciale verslaggever flSTERDAM oZ op het oog leek George Knobels stap van het itige MW naar het in het internationale voetbaldom superieure ax verschoond van uitwassen. Uiteraard dwong het niveauverschil hem, George Knobel, tot een periode van acclimatiseren. Tot ïdneuzen in de keuken van het imposante voetbalbedrijf, dat Ajax de loop der jaren is geworden. Knobel trok in een primair stadium de vergelijkingen met het Maastrichtse organisatie-apparaat, dat zo lang beheerde, loosde zijn kritiek, ventileerde niet minder na- ïkkelijk zijn waardering en ontvouwde tenslotte voor het forum staf en teamleden zijn kraakheldere visie op het voetbalgebeu- pn ook al maakte hij voor zichzelf dat zijn positie als trainer aan jtsbaarheid had gewonnen. Omdat x nu éénmaal continu in het licht de belangstelling zweeft. Daarom kunnen Ajax en George Knobel geen 'miskleunen' veroorloven, legt de minzame Brabander dat aense verschil zo uit: 'Een pro em van Ajax dringt tien keer zo d tot de buitenwacht door dan een ntiek probleem van MW'. Vooral raan heeft George Knobel in de rangsperiode van zijn bewind moe- wennen. Hij schrok van het ka- dat er in zijn ogen uit futi- ten opsteeg. ent nu ook: 'Ik ben voorzichtig ge- den en dat is nog zwak uitge- tt Het is beter om te stellen dat opschuw ben geworden, omdat ik ast heb gestaan van de dingen die aal verdraaid zijn weergegeven', urge Knobel heeft daarom duidelijk cessies moeten doen aan zijn en- usiasme en aan zijn openhartig- 1 Praat weliswaar boeiend en on- houdend over het voetbalspel, dat zo fascineert, maar remt gefor- rd af als hij min of meer tot kriti- kanttekeningen wordt gedwon- Stelt dan frequent: 'Ik zou je het ag vertellen, maar het is dacht ik er dat ik zwijg'. irge Knobel, de onmiskenbare vak- i, die zijn betoog desalniettemin pakt in een soepel relaas is daar- alerter geworden. Luistert gecon- treerd en spreekt gedegen. En nog- ils, bij voorkeur over voetbal, over x in het bijzonder. Zegt omdót al- te illustreren: 'Het trainersvak is daarom zó boeiend. Je kunt met bal bezig zijn, is het niet op het SjSan is het in de conversaties. Ik er bezeten van. Ze kunnen mij, eijze van spreken, midden in de uit mijn bed halen om met een te gaan praten. Sommige men zo heb ik gemerkt, noemen dat iotisme. Misschien is dat ook wel n heb ik er nog nooit over nage- rit'. EfflEID l'n belangrijkste taak, zo kondigde urge Knobel, al bij zijn entree aan was de eenheid te bevorderen. Laco niek stelde hij toen, dat hij eerst moest zorgen dat alle Ajax-neuzen weer in dezelfde richting wezen voor dat hij prestatief ging denken. Want ook Ajax' triomfen-reeks heeft het werkklimaat niet gezuiverd. In het trainingskamp in De Lutte raakten Piet Keizer Johan Cruijff zelf ge brouilleerd en de onenigheid hield aan tot aan het toernooi in La Goru- na. Nochtans zegt George Knobel: 'Toch is het proces om die eenheid te vormen nu voor 95 voltooid. En ik voorzie voor die, uit 5 pet. bestaande slotfase, ook geen enkel probleem. Er is al veel positief veranderd. Het is niet zo dat mijn zorgen zijn vergroot. Het is niet waar, dat mijn ambitie lijdt onder bepaalde gebeurtenissen. Ik werk met zestien spelers voor één doel, dat we gezamenlijk hebben ge steld'. Problematisch is Knobels overgang op het puur menselijke vlak niet ge weest. In zijn benadering richtte hij zich steeds tot de groep, tot het col lectief en niet tot de individualisten. Mijdt het woord vedette ook in zijn woordgebruik en verklaart: 'Nog maals, we zijn met een team, waarin geen speler te vinden is die een te genstander in zijn eentje kan ver slaan. Waarom zou de ene speler dan waardevoller voor me zijn dan de an der. Ik apprecieer de voetballer met kwaliteiten. Maar in de voetballerij kom je nu eenmaal niet, zoals in de wielersport, mensen tegen die met een zuivere éénmansprestatie komen'. In George Knobels werkopdracht staat de ploeg centraal. Omschrijft zijn acti viteiten: 'Ajax is de absolute top. Voor mij is het derhalve het belang rijkste om te voorkomen dat de spe lers verslappen, in slaap sukkelen of ondergedompeld worden in hun roem. Ik moet hen blijven wijzen op hun verantwoordelijkheden. Ik moet de jongens voorhouden dat zij met hun klasse verplicht zijn zich optimaal te manifesteren. En onderscheid maakt dót voor mij niet. Voetballers, zo stel ik, zijn met de graduaties, die je aan moet brengen, overal gelijk. Een voet baller is geen atleet, geen individua list die het opbrengt om alleen te GEORGE KNOBEL op het Ajax-veld met naast hem assisten trainer BOB HAARMS. gaan trainen. Een voetballer leeft an ders voor zijn sport dan de individu eel gerichte persoonlijkheid. Soms brengt dat gevaren met zich mee. Die verslapping, waar ik al over sprak, om maar iets te noemen, maar dat is niet alleen bij Ajax zo. Dat komt ook voor bij het dorpsclubje met zijn ei gen held'. NADELEN Die begeleiding vraagt een rap antici patievermogen van de trainer. In zijn training en in zijn woordgebruik. Ge orge Knobel accepteert de situaties, zoals die gegeven zijn. Poetst flagran te nadelen als de dreigende verzadi ging van de Ajacieden niet op en me moreert: 'Ik geloof niet in die verza diging. Op papier ligt er maar één weg open voor Ajax. En dat is de weg terug. Heel Nederland ligt op de afta keling van Ajax te wachten, omdat zo zegt iedereen, dan het Nederlands clubvoetbal weer zoveel sterker wordt. Aan mij de taak om te voorkomen dat Ajax die weg inslaat. Aan mij de op dracht ook om met die duidelijk merkbare tendenzen de strijdlust aan te wakkeren. Ik weet dat de buiten wacht zich afvraagt of Knobel dat werkelijk aankan. Want per slot van rekening heb ik nog geen cups gewon nen, maar wel ben ik realist genoeg om te weten wat er in het internatio nale voetbal speelt. Ik heb me boven dien in de laatste jaren ijzersterk geo riënteerd bij diverse topclubs. Heb van heel dichtbij het verval van Ander- lecht meegemaakt. Daaruit heb ik toch mijn conclusies kunnen trekken en een standpunt kunnen innemen, waarvan ik ook bij Ajax kan profite ren. Belangrijk in die zin is het te weten, dat de spelers na een succes- senreeks toch 'gegrepen' worden. Ik zou dat geen verzadiging willen noe men. Eerder overschatting. Omdat de spelers op een steeds gemakkelijker weg trachten hun successen te conti nueren. Bij Ajax zo udat mogelijk zijn. De jongens kunnen onbewust probe ren om op hun reputatie hun niveau te handhaven. Dat is zelfs bij Ajax mogelijk. De moeilijkheid is namelijk voor Ajax dat het niet kan volstaan met een gelijkwaardige lijn. Ajax moet méér om zijn topplaats te pro longeren. De concurrentie, we hebben het in Spanje opnieuw gezien, gaat Ajax imiteren. Dat betekent dat Ajax gedwongen is te perfectioneren. De details vooral'. EVOLUTIE Daarin schuilt naar het idee van Ge orge Knobel ook de toekomstige pro gressie van het totale voetbal. Hij: 'Taktische revoluties ontstaan niet van de ene op de andere dag. Zoiets groeit. Het is niet meer zoals vroeger in mijn jeugd dat als er in Zuid-Ame- rika een ramp gebeurde wij een jaar later daarvan op de hoogte worden gesteld. Toen het Nederlands elftal in 1920 het stopperspil-systeem doorvoer de, dachten we allemaal aan een novi teit. Toen we evenwel in Engeland kwamen bleek dat ze het daar al twin tig jaar speelden. Zoiets is nu niet meer mogelijk. Je wordt van iedere speltaktische mutatie op de hoogte ge bracht. Je kunt nauwelijks meer ver rast worden. Schokkende prestaties, zoals die werden verricht door Noord- Korea bij het wereldkampioenschap in Londen en door Chili in Mexico zijn éénmalig. Trainers en spelers zijn dermate geschoold dat ze onmiddellijk hun tegenmaatregelen kunnen nemen. In 1974 bij het wereldtiteltoernooi in MUnchen zal zich daarom ook niet de ingrijpende verandering voltrekken, die we wel in Zweden en Mexico heb ben gezien. Ajax is een voorbeeld voor de gehele wereld. Van Ajax wordt gezegd dat het compleet voetbal speelt. Ik betwist dat, omdat onze voorwaartsen geen verdedigende kwa liteiten hebben. En dóór vallen straks toch de verschillen. Want iedere coach beijvert zich in de sublimering van de wisselwerking tussen aanval lers en verdedigers. In de vorming van totale voetballers'. George Knobel voelt zich niet be zwaard door 't aanstaande wereldtitel- toernooi, waarin ook Nederland ver zeild kan raken. Heeft met de bonds- coaches ook nog niet gesproken over zijn eventueel aandeel in de begelei ding. Staat er in principe niet afwij zend tegenover, omdat hij ook in die ervaring de mogelijkheid ontdekt om zijn kennis te vergroten. En daarop stoelt nog een belangrijk deel van zijn werk. Tedere zin, die waarde heeft, vergeet ik niet', zo typeert Ge orge Knobel zijn leergierigheid. Dis cussieert daar niet over met collega's, die in feite toch met hem de show, waar het publiek naar haakt, moeten maken. Zegt: 'Trainers werken zo in dividueel dat ze daardoor gekke din gen kunnen doen. Een trainer heeft daardoor het vermogen om een elftal naar successen te loodsen, maar ook de mogelijkheid om een team te ver moorden. Zijn inbreng staat centraal'. CONVERSATIES Daartoe animeert George Knobel wel de conversaties met zijn spelers. Om dat hij van mening is dat iedereen, die beroepshalve met de voetballerij te maken heeft, in principe vakman is. Dwingt zijn voetballers het waar om van hun escapades aan te geven en zegt: 'Daardoor zijn er ook bij Ajax al discussies op gang gekomen, die gewoon goed voor de groep zijn. Voor ons mensen, die ons geld in de voetballerij moeten verdienen, is de financiële motivatie begrijpelijk. Maar ik huldig wellicht een ouderwetse op vatting als ik zegt dat de liefde voor het vak veel belangrijker is. Bij Ajax speelt dat nadrukkelijker dan de bui tenwacht vermoedt. Er is een duide lijke motivatie, die zowel op de finan ciën als op de ambitie is gericht. En daar tref ik toch één van de grootste verschilpunten met bijvoorbeeld MW. Daar overheersten de semi- profs, die en dat zal bij de meeste jongens met die status zo zijn, te ge makkelijk zeggen dat ze 'toch niet van voetbal hoeven leven'. Dat geldt niet voor spelers als Frans Körver en Willy Brokamp, die full-prof zijn. Die lopen daar met dezelfde instelling als Krol, Keizer en Haan bijvoorbeeld hier. Bij Ajax is wél het evenwicht, dat bij de provincieclubs ontbreekt Daardoor haken zij ook het eerst af'. POUL ANNEMA Het zevende internationale damtoer- nooi in Hoogezand heeft aan de start weinig verrassingen opgeleverd. Hoog stens de remise van Levèbre (Can.) tegen Andreiko doet veel veronder stellen maar deze 'old coming'-man speelt in vergelijking tot zijn stijl sterker dan menigeen zal denken. Het eerste grootmeester-duel was tus sen mij en mijn vriend Andreas Kuy- ken. Deze amicale verhouding was in onze partij niet te merken, getuige onderstaand verslag. Wit: H. Wiersma Zwart: A. Kuyken. 1. 33-29 19-23 2. 35-30 14-19 3. 40-35 17- 22 4. 4540 11-17 5. 30-25 (In een duel tussen mij en Andreiko (Suiker '72) werd gespeeld: 38-33 6-11) 30-25 a (10-14 43-38 (22-28) 33x22 (17x28) 31- 27! en in deze interessante partij liet ik mijn zoeelste winstkansen voorbij gaan. Overigens geloof ik dat zwart gunstiger spel heeft. Maar dat is te veel hogeschool-dammen, a Eens heb ik met mijn tegenstander de gevolgen van 43-38 (22-28) 33x22 (17x28) 31-27 19-24 etc. met later ver rassende gambietmogelijkheden beke ken. (Uitgebreid zijn deze studies te volgen in een openingshoek van mij dat volgend jaar uitkomt). Onzeker over de precisie van de toentertijd ge maakte studie deed me tot de tekstzet besluiten). 5. 6-11 Na 10-14 kan ik kiezen tus sen 38-33 of 32-27, 37-32 etc. 6 25x14 9x20 7. 38-33 10-14 8. 32-28 23x32 9. 37x28, 5-10 10. 41-37 19-23 11. 28x19 14x23 12. 35-30 10-14 (Bewust is alles zo opgebouwd door ons. Zwart kan alleen boeiender voortzetten door Lp.v. 10-14 bv: (16-21) 31-26 (10-14) 42-38 (20-25) 40-35 (3-9) 48-42 (14-19) 30-24 13-19 24x13 8x19 38-32! en wit blijft het centrum mee beheersen want na 11-16 volgt 37-31! en het steeds weer opnieuw voorkomende zetje 21-27? 34-30!! speelt een grote rol). 13 46-41 4-9 14 42-38? Aangewezen was 40-35 14.16-21! 15. 31-26, 14-19. 16. 30-25 gediw. (i.v.m. 22-28 etc.), 19- 24 17. 25x14, 9x20. 18. 38-32 13-19 19. 40-35, 8-13? (Dit doet de kansen ke- Verkeerd type langs circuit 1EKAREST (AFP/3ID) Stefan ivacs zal niet naar Frankrijk gaan te werken als coach van het Fran- nationale voetbalelftal. Gistermid- g maakte de voorzitter van de afde- g voetbal van de Roemeense sport- nd bekend, dat Kovacs in eigen ®d diende te blijven om zijn kennis dienst te stellen van de Roemeense ad. voorzitter van de Franse voetbal- ad, Fernad Sastre heeft in Boeka- st overleg gepleegd maar hij slaagde niet in Kovacs mee te krijgen naar ankrijk, waar de nationale ploeg er vier weken zijn eerste wedstrijd len Griekenland speelt. Voor de anse radio vertelde Kovacs uit Boe rst: 'Ik heb mijn woord gegeven ik wil mijn belofte houden om in komende seizoen het Franse nati ele elftal te trainen, maar ik kan Ik heb aandacht te schenken aan belangen van de Roemeense bond die wil mij hier houden', voorganger van Kovacs, Georges 'ulogne, heeft enige tijd geleden, an al duidelijk werd dat het moei- was Kovacs naar Frankrijk te ?lgen, laten weten, dat hij niet be- 'd was de leiding over de nationale l°eg opnieuw op zich te nemen in at geval dat Kovacs niet zou komen. HALVELTE 'De dood van Roger Williamson is veroorzaakt door de vangrails langs het circuit van Zand voort'. Dat is de mening van de firma Neher Nederland BV, die de door an deren ontworpen en door de interna tionale autofederatie (FIA) voorge schreven rails op Zandvoort heeft ge plaatst. In een brief aan Louis Stan ley, secretaris van de Grand Prix Dri vers Association (GPDA), schrijft de BAD MARIENBERG De Westduit ser Klaus-Peter Thaler, wereldkampi oen veldrijden bij de amateurs, heeft de negende etappe van de Ronde van Rijnland-Palts, over 123,5 kilometer van Linz naar Bad Marienberg, ge wonnen in 3 uur, 21 minuten en 26 seconden. Zijn landgenoot Ruch werd tweede. De beste Nederlander was Piet van Katwijk, die op 3 minuten en 15 seconden als negende finishte. Fons van Katwijk, die de sprint van het peloton won (op 3.42) eindigde als tiende. In het algemeen klassement leidt de Westduitser Weibel, voor zijn landge noten Derlick en de Deen Hansen. Fons van Katwijk is vijfde en Schiir tiende. LEEDS (UPI) Hansje Bunschoten heeft gisteren tijdens de Europese jeugdkampioenschappen in Leeds haar tweede gouden medaille binnenge haald. De vijftienjarige Naardense zwemster won de 800 meter vrije slag. Zij prolongeerde daarmee haar titel, want twee jaar geleden in Rotterdam had zij deze afstand ook al gewonnen. Hansje Bunschoten noteerde nu een tijd van 9.21.1; de snelste tijd op deze afstand ooittijdens deze wedstrijden gezwommen. De tweede plaats was ook voor een Nederlandse. José Da- men finishte 2,4 seconden na Hansje Bunschoten. De derde plaats was voor de Oostduitse Christina Dörr. Op de 100 meter schoolslag was eerder op de avond het Nederlandse meisje Brui nen achtste geworden. Haar tijd was 1.20,7. Winnares was de Russische Luskatova in 1.17,1 firma, dat de vangrailconstructie op Zandvoort een uiterst gevaarlijke is, welke ongelukken uitlokt. De firma is van mening dat de vangrails op Zand voort (maar ook op de meeste andere circuits) onmiddellijk vervangen die nen te worden door betere. Zij doet dan ook een beroep op Stanley, die naast secretaris van de GPDA ook ei genaar is van de BRM-renstal, om te proberen te bewerkstelligen dat alle renbanen voorzien worden van verant woorde veiligheidsvoorzieningen. De firma stelt de FIA mede verantwoor delijk voor de dood van Williamson. De firma, die zich bezig houdt met de levering en plaatsing van staalcon structies, schrijft voorts aan de heer Stanley: 'Wij hebben de opdracht om de door derden ontworpen vangrails op Zandvoort te plaatsen alleen maar aanvaard onder de uitdrukkelijke voorgaarde dat wij nimmer verant woordelijk zouden kunnen worden ge steld voor ongelukken, veroorzaakt door een botsing met de vangrails'. Ondertussen heeft men op Zandvoort andere maatregelen getroffen om een catastrofe zoals die zich voordeed bij de Grand Prix bij de wedstrijden van die weekeinden te voorkomen. Uit Duitsland zijn vijf snelle brandweer wagens langs het circuit, geposteerd, die in geval van nood op aanmerke lijk kortere termijn kunnen ingrijpen dan tijdens de Grand Prix het., geval was. De bijrijders van deze wagens zijn allemaal gestoken in een asbest- pak, waardoor men brandende bolides moet kunnen benaderen. HOOGEZAND Met nog drie ron den te spelen in het internationale KSH-toernooi te Hoogezand kan de Reus Andrei Andreiko de overwin ning vrijwel niet meer ontgaan. In de achtste ronde kon hij weer een punt meer uitlopen op zijn naaste concur renten Wiersma en Kuyken zodat zijn voorsprong nu drie punten bedraagt. Achtste ronde: Rabatel (Fr) -Andreiko (R) 02 Barrow (VS)-Cazemler (Zwits) 0-2 Wiersma (Ned)-Gordijn (Ned) 11 Kuyken (Zwits)-De Ruiter (Ned) 1—1 Smith (VS)-De Jong (Ned) 1—1 Lefebrve (Can)-Baba Sy (Sen) 0—2 Stand: 1. Andreiko 14 prat. 2/3 Wiersma en Kuyken 11 pnt. 4. Baba Sy 10 pnt. 5/6 De Ruiter en Smith 8 pnt. 7/8/9 Cazemir, Bar row en Rabatel allen 7 pnt. 10. Gordijn 6 pnt. 11/12 De Jong en Lefebvre 4 pnt. De reeks maatregelen die hoofdbe- stmir en sportcommissie van de KNWU hebben aangekondigd om een aantal hoogst kivalijke uitwas sen in de wielrennerij de kop in te drukken, zijn ingeslagen als een bom. Nu al staat een deel van de amateursponsorwereld op de ach terste benen. De wielerleiders kun nen de komende weken een stroom van woedende reacties verwach ten. Niet overal zijn de maatrege len, waarbij de bepaling dat 24-ja rigen als amateur niet meer in een trui van een grote sponsor mogen rijden de meeste kritiek ontmoet, aangekomen als een klap in het sponsorgezicht. Mannen als Hermen Krott. en Joop Stoop, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Bond van Ama teursponsors hebben als hun privé- mening te kennen gegeven clat zij de maatregelen toejuichen als een stap op weg naar de gezondmaking van de wielrennerij. En dat is een mening die heel wat meer hout snijdt dan die van amateurspon sors die tot nu toe voor heel wei nig dubbeltjes in de publicitaire ereloge konden plaatsnemen en nu moord en brand schreeuwen over het vermeende onrecht dat hen en vooral die 'onschuldige renners' wordt aangedaan. In de komende weken moet blijken, of, en zo ja, in hoeverre de commercie de dienst uitmaakt in de amateurwiel rennerij. Een andere zaak is dat de Unie, met deze maatregelen rijkelijk Iaat komt. Eigenlijk op een tijdstip dat het amateurschip al zinkende is. Schoon schip maken is een uiterst nobel streven, maar de Unie laadt daarmee wel de verplichting op zich de coureurs die als gevolg van deze maatregel straks een profli centie aanvragen, op de één of an dere manier te begeleiden. De ma nier waarop de begeleiding van de neo-profs dit jaar - buiten de Unie om - is geschiedt, werkt alleen maar als anti-propaganda. Hoogst onplezierig voor de betrok kenen - sponsors, wielrenners en clubs - is het dat deze hervormin gen worden doorgevoerd op de voor de KNWU klassieke manier: dat wil zeggen, zonder dat voor de besluitvorming de betrokkenen ge raadpleegd zijn. De Unie blijft ook in 1973 nog werken volgens een systeem waarin ieder spoortje van democratie ontbreekt. En dat is iets dat steeds meer wrevel en frus tratie opioekt. Medezeggenschap is allang geen modewoord meer. Het begint meer en meer gemeengoed te worden. Oefenleiders worden vanwege de dictatoriale structuur dikwijls regenten genoemd. Die kwalificatie doet zeer zeker de hui dige generatie leiders onrecht aan. Maar juist deze generatie heeft de kans om ook in dat opzicht het roer om te gooien en een werkbare democratie in te stellen. Niet vol gens het model volgens welke de voormalige Nederlansche Wieler bond in 1928 ter ziele ging, wel op de manier waarop ook het gros van de andere gerespecteerde sportbonden werkt. Zo moeilijk is dat niet. JOOP HOLTHAUSEN WATERSKI De Internationale Waterski Federatie heeft het Europees slalomre cord dat Willy Stöhle tijdens de Grand Pfis van Spanje vestigde erkend. TAFELTENNIS Door winst op Rusland is het Zweedse jongensteam in Athene Europees kampioen tafeltennis geworden. De Utel bij de meisjes ging naar Rusland dat Ln de finale Roemenië klopte. MOTORSPORT De Fin Teuvo Laenstvu- ori blijkt tijdens een training in Enge land zijn pols te hebben gebroken. Hoe wel de Fin zondag ten val kwam, is hij nu .pas onder behandeling van artsen ge komen. HOCKEY De oefencampagne van het Indiase hockeyteam verloopt niet zo suc cesvol als werd gewenst. Voor de tweede keer werd deze week gelijkgespeeld te gen Oost Duitsland: 11. BOKSEN Volgens de laatste berichten is het gevecht tussen Muhammed AU en Rudi Lubbers nu -'defenltlef- op 20 okto ber in Djakarta. VOETBAL De FIFA heeft bekend ge maakt dat op de eerste 'wereldvoetbal- ren, de voorkeur verdient 21-27 er» 11- 16 waarna wit het beste kan vereen voudigen door 37-31 en 33-28 etc.) 20. 32-28! 23x32 21. 37x28 3-0 22. 34-30! 20- 25 23. 29x20 25x14 24. 4842 2-8 25. 44- 40 21-27, 26. 40-34 Een ander idee is 5044 (18-23) 42-37 (23x32) 37x28 (13- 18!) 4742 b 15-20 40-34 8-13 en zwart zet de aanval op schijf 28 door. b 30- 24? (19x30) 35x24 (14-20!) 33-29 (22x33) 39x28 (17-21) 26x6 (27-31) 36x27 en (7-11!). 26. 18-23? Beter is 15-20 en daarna de aanval op 28 doorzetten. Wit heeft overigens steeds de mogelijkheid zijn aanval te concentreren op zwarts lan ge vleugel zelfs na het mogelijke gam biet 26-21 en 34-29 als daarvoor gede genheid is. 27. 42-37? Kansrijk is 30-24 23x32 42-37 19x30 37x28 en nu b.. 12- 18 c 35x24 7-12 5044 1449 4440 19x30 34x25 9-14 (13-19 was verboden) 39-34 13-19 34-30 15-20 40-35 1-7 gedw. en nu 43-38 of 36-31, 26-21 etc. met steeds doorbraakwinsten op de lange vleugel. Ik had deze varianteii in de partij ge zien maar omdat zwart bij c kaai af wijken met wederom diverse moge lijkheden had ik te weinig tijd dit al les te overzien. 27. 23x32 28. 37x28 14-20 29. 30-25 9-14 30. 34-30. Een ander idee was 34- 29 (13-18) 26-21 en 43-38 m.i. tenmin ste speelbaar. 30. 13-18 31. 43-38 20-24. Achterlo pen met 18-23 was verboden door 38- 32 en 30-24 terwijl na (1-6) 30-24 19x30 25x34 14-19 verrassende gambie ten mogelijk zijn i.vrn. de compensa tie die wit verkrijgt op zwarts zwakke lange vleugel. Het spel verliep als volgt: 32. 39-34 18-23 33. 34-29 23x13 34. 29x9 11-16 35 49x38 17-21 36. 26x28 8-13 37. 9x18 12x43 38. 5044! 19-24 39. 30x19 4348, 40. 19-14 48-26. 41. 33-29 26-21. 42. 41-37. 15-20? Al het overige zal remise worden, maar in hevige tijdnood worden grote fouten ge maakt. 43. 14-9 27-32 44. 25x14! 32x41 45. 36-31??. Wit had winst in handen door 9-3. Zwart kan met zijn zwarte dam geen enkel goed veld bezetten en na 21-27 volgt 14-10!! 45. 2149 46. 47x36 49x10 remise. Een fraaie partij. H. WIERSMA Op 4 juli 1973 verzamelde het Russi sche schaakteam zich in een hotel in Moskou voor het vertrek naar Enge land om de finale van het Europese kampioenschap te spelen. Een der beste Sowjet-grootmeesters Leonid Stein speelde in Bath niet meer mee. Hij stierf, op vrij jonge leeftijd, in het hotel, enige uren voor de vlieg tocht. In april jl. won hij nog met Petrosjan het zwaar bezette toernooi in Las Pal- mas, zonder een partij te verliezen. Veel van zijn sprankelende partijen zullen onvergetelijk blijven. Een der beste werd in 1960 in Kiew gespeeld: Konings-Indisch. KROGIUS-STEIN. 1 d4 Pf6 2. c4 g6 3. Pc3 Lg7 4. e4 0-0 5. Le2 d6 6. Pf3 e5 7. d5 h6 8. 0-0 Ph7. Een weinig gebruikelijke op bouw. Tegenwoordig wordt gewoon lijk 7. Pa6 gespeeld. 9. Pel Pd7 10. Pd3 f5 11. f3 f4 12. b4 Tf7 13. c5 Pdf6 14. c6. Al in de 12e zet was de manoeuvre Ld2-el-f2 goed. Ook nu kwam het nog in aanmerking. 14. bc6: 15. dc6: Le6 16. b5 Lf8 17. Pb4. Voorde derde keer was er nog gelegenheid voor Ld2. Het was echter wel moeilijk, het zwarte antwoord te voorzien! 17d5ü 18. Pbd5: Lc5t 19. Khl Ph5 20. Del. Verhindert de dreiging Pg3t slechts schijnbaar. 20Pg3f! 21. hg3: Dg5 22. g4 h5 23. g3. Anders zou hg4: met de dreiging Dh6 mat verbonden zijn. 23. hg4: 24. Kg2 Taf8 25. Ld2 Dh6! 26. Thl Dg7. Zwart heeft nu een sterke druk- stelling, hoewel geen directe beslis sing te zien is. Echter is nu gf3: met £g3: wel een dreiging. 27. igf4: ef4: 28. Tdl g5 (Nu dreigt gf3:t weer met g4). 29. e5 De5:! 30. fg4. Wit rekende hier alleen met Ld5:t 31. Pd5: Dd5:t 32. Lf3 met goed spel voor wit. 33. Thfl Lg4: 34. Pe4 Lh3t 35. Kh2 Tfl: 36. Tfl: Lfl: 37. Pc5: Tf2t 38. Kgl Td2: 39. Pc7: Lh3 40. a4 Tg2t 41. Khl Pf6 42. a5 Pg4 43. Pe4 Te2. Wit geeft op. Hierbij kan nog vermeld worden, dat de kritieke stelling van deze partij (voor 32. De2:t!) voorkomt in de Russische film 'Grootmeesters'-, Batterij. Zo worden stellingen genoemd, waar in aftrekschaak dreigt, zoals we al eerder besproken hebben. Een batterij is eigenlijk het meest voorkomende motief bij schaakproblemen. In dit probleem wordt de batterij door een verrassende sleutelzet bereikt, waar mee wit zich zelf aan zwarte schaak- zetten blootgeeft G. Wtlrzburg 1913 mm 'W% m&i. m mm mm Mat in drie zetten. Een wereldrecord? Dit eindspel werd in het Russische schaakweekblad '64' gepubliceerd. De partij is in 1973 gespeeld. Lutkow mm 1 u 5 n .1 fr H 1 1 Wit: 12. Zwart: 11. Stelling voor 32. De2:f! 32. De2:t! 31. De2: (Of 31. Pe2: Ld5:t 32. Kh2 Tf6)j f3t 32. Df3: Tf3: dag' (Inderdaad dan dient men alleen aan voetbal te denkew, en 't is niet eens op een maandag) In Barcelona Europa tegen Zuid Amerika gaat voetbaUen. 'We- reldvoetbaldag' valt dit jaar op 31 okto ber. VOETBAL Doelman Ger Rettsma van Feyenoord zal zeer binnenkort samen met de andere selectiespelers van het eerste elftal kunnen trainen. Reltsma, die co-assistent ie, kon ln verband met zijn artsenstudie niet op de algemeen gelden de tijdstippen oefenen en werd 'solo' on der handen genomen. Overigens moet hij wel zijn militaire dienstplicht vervullen. AUTOSPORT De zesde plaats van Gijs van Lennep in de Grand Prix van Neder land heeft blijkbaar zoveel indruk ge maakt op Frank Williams, de manager van het ISO-Martboro-raclng-team, dat hij de Nederlandse coureur wederom een wagen ter beschikking stelt: voor de Grand Prix van Oostenrijk (19 augustus) en van Italië (9 september). Feyenoord-Go Ahead NAC-AZ '67 FC Tweute-Haarlem NEC-FC Utrecht FC Amsterdam-PSV FC Groningen-Ajax Roda JC-MW FC Den Haag-De Graafschap Telstar-Sparta FC Den Bosch-FC Dordrecht SC Amersfoort-FC VW Fortuna SC-SW (11-8) Heerenveen-PEC Wagenlngen-Veendam Volewijckers-Vitesse Helmond Sport-Heracles Eindhoven-SC Cambuur Fortuna VI-Willem II Volendam-Excelslor De met een vermelde wedstrijden zijn opgenomen in de sporttoto van dit weekend. Prochotow De rest van de partij, waarin zwart zijn ruimtevoordeel goed benut, is heel interessant. Maar dat niet alleen. De diagramstelling duidt waarschijn lijk ook een merkwaardig wereldre cord aan: In deze stelling dacht zwart namelijk twee uur en zes minuten na over zijn volgende zet. En hij vond tenslotte het volgende plan, dat tot winst leidde: 62. Td8 63. Lh2 Tdlt 64. Kg2 Td2t 65. Khl Le3! 66. Lb7 Kh4: Het eindspel van toren en loper tegen twee lopers is nog zeer onvoldoende onderzocht Het schijnt dat de mate rieel sterkere partij uitstekende winstkansen heeft, wanneer de vijan delijke koning naar de rand gedron gen wordt Zo is het in het eindspel van toren tegen loper meestal niet! 67. Lc8 Lf2 68. Le5 Le3 69. Lh2 Tc2 70. Le6 Tf2 71. Lc8 Td2 72. Le6 Te2 73. Lc8 Lf2 74. Ld6 Lg3 75. Lb4 Le5 76. Kgl Kg3 77. Lb7 Tb2 78. Lelt Kg4 79. Lc8t Kf3 80. Lf5 Tg2t 81. Khl Th2t 8*. Kgl Th5. Opgegeven. Oplossing PROBLEEM: 1. Kdl-e2ü 1. Te6t 2. Le3t Kb2 3. Del mat 1. Ta2t 2. Ld2t 1. Tf6 (g6) 2. Lf4 (g5)t enz, 1. Tal! 2. Le4t! Ka2 3. Dg8 mat LUDEK PACHMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21