Extra-feestelijk tientje 'te duur' Graanoogst in Amerika valt tegen Arjosbestuur vraagt Schakel niet naar Mozambique te gaan In deze krant I CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Jij jubileum ran Koningin 'één gratie Schietende man veroorzaakt paniek in Rosmalen avondstudie rechten economie accountant VADÉMO Overval op bank Eenlaxeermiddel waar u de klok op gelijk kuntzetten: Sennocol! ^DOLFINARIUm 'Leve de Koningin.».9 Nieuwe Leidse Courant Listxaat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. Ill Meer keu* In passende Gil'onr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGiNG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Joiets past niet leer in deze tijd' an onze parlementsredactie en haag Ter gelegenheid m li het regeringsjubileum van ko- ngin Juliana zullen gevangenis- raffen en boetes niet gedeelte- - jk worden kwijtgescholden. Bij 5t gouden regeringsjubileum van 1 mingin Wilhelmina in 1948 '.s it wèl gebeurd. De laatste keer j een collectieve gratiëring toe- »past in 1966, bij het huwelijk an prinses Beatrix en prins laus. eriehten over een algemene gratie erden door het departement van jus- tie met klem tegengesproken. 'Er is «n sprake van', luidt het commen- lar'. Zo iets past niet meer in deze fj jd'. Een bezwaar is ook, dat in de 3 jllectieve gratieverlening een groot H uk willekeur schuil gaat. Er zijn im- ers altijd gestraften, die net buiten f gratie vallen en die er net wél van ofiteren. In een nadelige positie uden ook de burgers raken, die raaf hun schikkingen hebben betaald het niet hebben laten aankomen een veroordeling tot boetes. Ook gevonnisten, die uitstel van straf ebben gekregen, komen er te goed Zonnig Weersverwachting: Droog en in het algemeen zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maxi mumtemperaturen van 21 gra den aan zee tot ongeveer 28 gra den in het zuidoosten van het land. Morgen en overmorgen: Overwe gend droog en vrij warm. Morgen zon op: 05.19 onder: 20.10 Maan op: 19.13 onder: 03.27 bo >jjj Vrouw wordt treinconducteur tot •K.' SS De 34-jarige Johan'K. heeft gistermorgen vroeg in het Brabantse Rosmalen amok gemaakt. Hij gijzelde een aantal mensen, verwondde twee personen ernstig, schoot een paard en een hond dood en pleegde tenslotte zelfmoord. Op de foto: zoon Richard van mevr. Voets, die zwaar gewond werd, evenals een an dere zoon van de familie, rent langs het huis. Zie verder pagina 5. gratiëring, zo is de gegroeide ichtsopvatting, hoort thuis in de in- Jividuele sfeer. Voor de gratie kan jan een duidelijke en rechtvaardige pnleiding zijn. collectieve gratiëringen vroeger, aanleiding van bijzondere ge- Jeurtenissen, zijn wel te begrijpen te- jen de achtergrond van de tijd, toen heel anders werd gestraft. In het jerleden droeg de straf veel meer het prakter van een vergelding. Hierte- aenover was 'n gunstbetoon veel méér jenkbaar. Op het ministerie van Iistitie herinnert men er nog aan, dat Jok in 1970 ter gelegenheid van het ■lveren bevrijdingsjubileum niet ge dacht is aan een collectieve gratie. (ADVERTENTIE) ■door geheol ncdorland Kring Hrccttse Repetitoren Veemark Iptein 35. Utrecht 030- 940641 (ADVERTENTIE) Makelaardij \#W HOOGEVEEN. Tel. 05280 - 64250 NOORDWIJK Drie mannen hebben gistermorgen een gewapende overval gepleegd op de Bondsspaarbank voor Noordwijk en omstreken. Ze zijn er met ongeveer 10.000 gulden vandoor gegaan. Behalve de kassier bevonden zich op het moment van de overval twee da mes en een 17-jarige jongen in het ge bouw. Een van de overvallers heeft de kassier neergeslagen, waarna het geld werd weggegrist. Zij ontkwamen in een blauwe perso nenwagen, maar verder is weinig be kend. Men weet niet of de overvallers Nederlanders of buitenlanders waren, en evenmin in welke richting zij zijn gevlucht. Munthandel is verbaasd: Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de munthandel is verbazing ontstaan over de prijs van het extra fraaie zilveren tien tje, dat wordt gemaakt ter geelgen- heid van het zilveren regeringsju bileum van koningin Juliana. De prijs voor dit wettige betaalmiddel (van tien gulden), dat weliswaaar wordt geleverd in een mooi doosje, is dertig gulden. Deskundigen echter vinden een prijs van twaalf tot veertien gul den voor deze 'numismatische jubi- leuratientjes' al redelijk voor muntverzamelaars. Drs. J. A. P. M. Beekmans, Tweede Kamerlid voor D'66, heeft zijn par tijgenoot A. de Goede, staatssecre taris voor financiën over deze zaak schriftelijke vragen gesteld. De heer Beekmans wenst te weten wat nu de werkelijke kosten zijn van het maken van het bijzondere tientje. Als het nu werkelijk de bedoeling is, dat het bijzondere tientje zoveel mogelijk wordt ge kocht, waarom maakt men het dan zo duur, zegt hij in een toelich ting op de vragen. Mag zoiets? Een ander probleem is nog of men een wettig betaalmiddel van tien gulden voor dertig gulden mag gaan verkopen. De meer eenvoudi ge uitvoering van het zilveren tientje is met ingang van 4 sep tember wel verkrijgbaar tegen de aangegeven en wettige waarde van tien gulden. De prijs van de speciale, wat ge noemd wordt 'numismatische' uit voering noemt de heer Beekmans 'krankzinnig'. Bovendien gaat het hierom een 'proof-like' uitvoering, die een mindere kwaliteit heeft dan de echte 'proof-slagen'. De speciale Drs. J. A. P. M. Beekmans: waarom die prijs? munten kosten dertig gulden, wan neer ze worden besteld door dit bedrag te storten op postrekening 909192 van 's rijks munt. Er zit in deze prijs geen marge voor de munthandel, zodat de prijs in de handel nog hoger zal zijn. De speciale munten zijn verpakt in een munt-etui, waarop een rijkswa pen is aangebracht. Verder is een muntbeschrijving bijgevoegd. 'On begrijpelijk', aldus de heer Beek mans, 'dat dn alles zo duur moet zijn'. zo kunt u niet op de zaak ver schijnen (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang jje? (J) Dagra N.V., Dlsmsn §§f Kom naar het Dolfinarium Harderwijk Un»» In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereid met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.Ö0 - 11,30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. HARDERWIJK ™.ïiSr' Van onze financieel-economische redactie AMSTERDAM Ondanks eerdere, optimistische schattingen bijkt de Amerikaanse graan- en sojabonenoogst sterk tegen te val len. Het ministerie van landbouw der Verenigde Staten onderzoekt of beperking van de uitvoer noodzakelijk is. Binnenland Boy co iters moeben toch be talen 5 Wegen in polders niet on veiliger 7 Herodotus op tv11 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Arjos heeft een drin gend beroep gedaan op de heer M. W. Schakel, lid van de Tweede Kamer voor de ARP, om maandag niet te vertrekken naar Mozam bique. Op 17 juli heeft de Arjos de heer Schakel al geschreven en verzocht geen gevolg te geven aan de uitnodi ging van de Portugese regering. De heer Schakel heeft die brief niet beantwoord. Ook reageerde hij niet op een brief van zijn fractieleider mr. W. Aantjes, waarin deze zijn bezwa ren uiteenzette. Landbouwminister Schultz heeft gister avond herhaald dat beperking van de uitvoer geen onderdeel is van het Amerikaanse regeringsbeleid. Maar als de oogstresultaten uiterst teleurstel lend zijn of de buitenlandse vraag uit zonderlijk groot is, is exportbeperking onontkoombaar'. Een regeringswoordvoerder zei dat de rol van de Verenigde Staten als voed- selleverancier voor de derde wereld ernstig in gevaar begint te komen. Verschepingen tot oktober o.a. voor de droogteslachtoffers in Afrika, zul len normaal worden uitgevoerd, maar leveranties daarna zijn twijfelachtig geworden. Overheidsaankopen bij Amerikaanse boeren zijn vertraagd of geheel stopgezet, terwijl een diep gaand onderzoek wordt ingesteld naar de binnenlandse behoeften en naar de voorraden die voor intern gebruik be schikbaar zijn of komen. De organisatie van Amerikaanse bak kers heeft president Nixon telegra fisch gevraagd om controle op de uit voer van tarwe. 'Als dat niet gebeurt zal het brood tegen volgend jaar juni in het grootste deel van de Verenigde Staten verdwenen zijn', aldus de bak kers. Crisis Deze teleurstellende oogst versterkt de ernstige crisis op de graanmarkt. Bij sluiting van markt bleek gisteren in Chicago, na korte maar chaotische handel, dat de tarweprijzen in drie weken tijd veertig procent zijn geste gen tot het drievoudige van vorig jaar, toen de Sowjet-Unie contracten sloot voor de aankoop van Amerikaan se tarwe ter waarde van twee miljard dollar. Deze verkoop en ook verkopen aan China hebben de Amerikaanse graanschuren vrijwel beroofd van hun exportmogelijkheden, wat door de te genvallende oogst dit jaar wordt ver sterkt. Japan heeft op de tegenvallende oogst in de Verenigde Staten onmiddellijk gereageerd door een officiële vertegen woordiger naar Canada te sturen om over de aankoop van graan te onder handelen. Een van de grootste wereldgraanpro ducenten, Argentinië, overweegt tarwe in het buitenland te kopen, zo is gis teravond bekendgemaakt. Een rege ringswoordvoerder zei dat zijn land 750.000 ton nodig heeft om exportcon tracten na te komen en in de eigen behoefte te kunnen voorzien. Het te kort in Argentinië schreef hij toe aan fouten van de vorige regering. De oogsten in de Sowjet-Unie en China blijken volgens de jongste berichten niet tegen te vallen, hoewel aankopen op de wereldmarkt niet worden uitge sloten. De verklaring van het niet antwoor den door de heer Schakel is simpel: hij is met vakantie en hij laat (even min als veel meer Kamerleden en ook ministers) zijn post niet doorsturen. Bij het secretariaat van de fractie van de ARP was het vakantie-adres van de heer Schakel niet bekend. Men weet alleen, dat hij maandag aan zijn reis van veertien dagen zou beginnen. In zijn verklaring over de reis van de heer Schakel herinnert het bestuur van de Arjos aan de weigering van Portugal om mee te werken aan een internationaal onderzoek naar de mas samoorden en aan reeds eerder geda ne pogingen om Nederlandse Kamer leden te werven voor een bezoek aan Mozambique. De Arjos schreef de heer Schakel zich nauwelijks te kunnen voorstellen, dat men tijdens zc'n bezoek in de gele genheid zal zijn om geconfronteerd te worden met de ernstige uitwassen van het Portugese koloniale beleid'. Dit angstige vermoeden is inmiddels ge rechtvaardigd door de reisverslagen van het dezer dagen uit Mozambique teruggekeerde VVD-Kamerlid Waal- kens, die wij als een slachtoffer van het Portugese propaganda-apparaat be schouwen', aldus besluit de Arjos- brief. (ADVERTENTIE) Voor het eerst in haar leven riep Koningin Wilhelmi na: 'Leve de Koningin'. Dat gebeurde op 4 september 1948 op het balcon van het Paleis op de Amsterdam se Dam. Na een vijftigjarige regeringsperiode had zij afstand gedaan van de troon ten behoeve van haar dochter. De regeringsperiode van koningin Juliana was begonnen. Volgende maand gaat Nederland so ber, maar feestelijk het 25-jarige jubileum vieren van een vorstin, die een waardig opvolgster van haar moe der werd. Ter gelegenheid daarvan heeft onze redac tie een speciaal jubileumnummer samengesteld. Eind augustus hopen wij het te laten verschijnen in een luxe uitvoering van 48 pagina's. U als abonnee ontvangt vanzelfsprekend dit nummer bij uw krant. Wij kondigen de verschijning van dit jubileumnum mer graag wat vroeg aan. Door onderstaande bon in te vullen, kunt u ook nieuwe abonnees laten mee-pro- fiteren van deze unieke Trouw/Kwartet-uitgave. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzètters). P Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2 19, Amsterdam. Dr. Koers: ouders die kind mishandelen geen misdadi gers 17 Buitenland 'Onechte commando's 9 Castro blijft populair15 Christenen in India 15 Kerk pau :7ma van Dijk: geen jazz in mm. Louis 1 kerk 2 Vroegtijdig danken2 Kunst Taoeris Do denkunst als levenskunst 13 Blutsen in musisch schild 13 Sport Eredivisie 1973-1974 19 George Knobel over zijn nieuwe baan 21 Economie Witte pomp krijgt bet moei lijk 23 Radio en tv g Strips, feuilleton 6 Recepten 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer. oproep toeristen 7 Familieberichten 8 Lezers schrijven u Toerisme 14 Probleem 14 Puzzel M Postzegels14 Nieuwe boeken 14 Poprubriek 14 Dammen en schaken 21 RITA 'Dit behang heb ik van mijn zakgeld gekocht. Ik mag er dus op tekenen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1