Friese taal en cultuur weer lelijk in gevaar Dokter A. J. Koers: ouders die kinderen mishandelen niet zien als misdadigers 'Mensen niet doorsturen naar justitie' 'Uiting van crisis in de gezinnen' )ok meldingen dt wraak Jf uit rancune ■lIROUW/KWAiRiTET ZATBROAiG 11 AUGUSTUS 1973BINTOENIiAiNID H1H/K17 VERTROUWENSARTS WIL VOORAL HELPEN [oor Cisca Dresselhuijs Afgezien van deze psychische kant van de zaak, zijn er ook heel wat ma teriële zaken die kunnen bijdragen tot het labiel worden van iemand die het toch al moeilijk heeft. Wanneer een echtpaar met één of méér kinderen op twee kamers moet wonen, wanneer de man werkloos is of wanneer er van heel kleine uitkeringen geleefd moet worden, zijn dat evenzoveel factoren die ertoe kunnen bijdragen dat een man of een vrouw uit balans raakt. Vraag: Hoe staat de maatschappij de omgeving tegenover ouders die hun kinderen mishandelen? Dokter Koers: Wij, dat wil zeggen de maatschappij, staan het ouders niet toe om niet van hun kinderen te hou den. Ouders horen volgens ons van hun kinderen te houden. Natuurlijk is het heel goed denkbaar dat ouders om wat voor reden dan ook echt niet zo dol zijn op hun kinderen, of op één bepaald kind. Heel belangrijk is het de mensen hun werkelijke gevoelens te gunnen. Je moet ze toestaan, dat ze deze hebben en ze erover laten praten. Ook is het een zonde in de ogen van de maat schappij dat een ouderpaar niet zelf in staat is zonder hulp zijn kinderen op te voeden; alsof het niet een on mogelijk moeilijke taak is. Er bestaat in ons land de streng eisende cultuur, dat ouders het allemaal moeten kun nen en met een liefdevol hart Geen wonder dus dat er soms enorme schuldgevoelens kunnen ontstaan, die dan weer op de kinderen afgereageerd worden. Vraag: Hebt u bij de door u behandel de gevallen vaak recidive aangetrof fen? Dokter Koers: Nee, vrijwel niet. Je moet gezinnen waar het gebeurd is trouwens wel goed in de gaten hou den. Er zijn namelijk bepaalde teke nen die erop wijzen dat het weer mis kan gaan: wanneer men de contacten verbreekt met de helpende instellin gen en zich weer helemaal gaat isole ren. Dan moet je uit jezelf weer in grijpen en contact opnemen. Vraag: Tenslotte: uit het jaarverslag blijkt dat het vooral jonge (tussen de twintig en dertig) ouders en ouderen (boven de vijftig) zijn die ertoe ko men een kind te mishandelen. Hebt u daar een verklaring voor? Dokter Koers: Het is niet wetenschap pelijk bewezen, maar ik heb de in druk dat het bij de jonge mensen vaak moet worden toegeschreven aan angst, onzekerheid, onervarenheid en het overbelast zijn door het maken van een carrière en het tegelijkertijd moeten opvoeden van kinderen. Bij de ouderen lijkt het mij een geval van de generatiekloof en van autori teitsconflicten, soms ook van jaloezie van de oudere die zich op zijn retour voelt ten opzichte van de jongere, die nog vol dynamiek is. Vraag: Die meldingen die u binnen krijgt en die na onderzoek op onwaar heid blijken te berusten, van wat voor soort mensen komen die? Dokter Koers: Soms van mannen of vrouwen die na een echtscheiding hun ex-partner proberen te treffen door te melden dat hij of zij de kin deren mishandelt, soms van rancuneu ze buren die een hekel aan het gezin hebben, soms ook van vaders of moe ders die het niet kunnen verkroppen dat hun geliefde dochter met een in hun ogen waardeloze vent is ge trouwd, soms ook van een grootmoe der die door haar dochter aan te kla gen zelf het zeer geliefde kleinkind wil proberen te krijgen. Allemaal erg trieste en tragische gevallen. Wanneer wij na onderzoek tot de conclusie ge komen zijn, dat de melding onjuist is, berichten wij dat aan degenen die de melding gedaan hebben. Wij proberen er dan ook achter te komen, of men bewust valse melding heeft gedaan en waarom. Vraag: U hebt ook een aantal gevallen van psychische mishandeling gehad, is dat niet een erg moeilijk te beoorde len zaak? Dokter Koers/ Ja, aan de ene kant wel, aan de andere kant niet. Wan neer je als buurman elke ochtend om zes uur je buurkinderen op straat ziet rondstappen in weer en wind en on voldoende gekleed, dan kun je wel vermoeden dat er iets aan de hand is. Ook familieleden merken nogal snel of een bepaald kind altijd achteruitge- steld of gepest wordt. Zo heb ik een geval gehad van een wat ouder meisje, een tiener, die door haar ouders echt psychisch mishan deld werd. Wanneer het kind een uit nodiging voor een feestje kreeg, mocht zij zich daar helemaal op voor bereiden, een leuke jurk aantrekken enzovoort, maar kreeg dan een kwar tiertje van tevoren altijd te horen dat het niet doorging. Datzelfde meisje had een kamer die zij met een zusje moest delen. Ze had niets van zichzelf op die kamer staan. Van een tante kreeg ze toen eens een eigen stoeltje, waar zij gek mee was. maar die stoel mocht per sé niet op het kamertje staan; die werd ergens beneden neer gezet. Dat meisje was erg gedepri meerd toen zij bij mij kwam. Ze is tenslotte uit huis gehaald in overleg met de ouders overigens. Alles wat wij doen. doen wij namelijk samen met de ouders. Vraag: Wat zijn het voor mensen die ertoe komen hun kinderen te mishan delen? Dokter Koers: Het is niet een bepaald soort mensen, maar mensen uit alle rangen en standen. Wat zij meestal wel gemeen hebben, is een emotionele stoornis. Een storing in de affectieve gevoelens ten opzichte van hun eigen ouders. Het zijn vaak mensen die zelf een moeilijke jeugd hebben gehad, zonder veel warmte en liefde, die vaak ook zelf mishandeld zijn. Steeds meer Hollanders en Duitsers bezetten door Rimmer Mulder LEEUWARDEN - De veel geprezen Friese taal en cultuur is weer eens lelijk in gevaar. Steeds meer Hollanders en Sal sen weten een tweede woning in Friesland in bezit te nemen. Een ontwikkeling, die de liefhebbers van het ou de Friese volksleven met zorg vervult. De ernst van de situatie is gemakke lijk in te zien. Hollanders en Duit sers, die genoeg geld hebben om zich een woning voor hun plezier in dit gewest te kunnen veroorloven, nes telen zich bij .voorkeur in kleine, oude woonkernen of op het platte land. Door in de dorpen en stadjes te gaan zitten ondermijnen ze de ontwikkeling van de Groot-Friese Gedachte, die vanouds jui9t in deze kleine leefgemeenschappen haar bloeiplaatsen vond. Op het platteland nemen ze uitgere kend de plaatsen in bezit, met het mooiste uitzicht op de Friese land en waterwegen. Vanuit hun luie stoel kunnen ze de bewegingen van het Friese volk nauwkeurig in de gaten houden om op elk moment maatregelen te kunnen nemen. Met zulke pottekijkers op je nek kun je die Friese onafhankelijkheidsstrijd natuurlijk wel vergeten. De Friezen blijken zich van de geva ren bewust. De leiders laten regel matig waarschuwende geluiden ho ren. Soms zeggen ze ronduit dat de ontwikkeling hen met zorg vervult en aan banden moet worden gelegd. Het 'gewone volk' is hier en daar al overgegaan tot daadwerkelijk verzet, zoals kan blijken, uit het stijgend aantal inbraken in tweede wonin gen, met name in Oost-Friesland. Een burgemeester in deze streek heeft deze vorm van volksverzet of ficieel aangemoedigd door in de krant te laten zetten, dat de politie niet meer zou optreden tegen dief stallen uit recreatiewoningen. De politie had te weinig mensen, zo heette het in de verklaring voor de buitenwereld. De VARA leerde ons met een in dringende tv-reportage van de Sude ten-Fries Johan van Minnen over het oude vissersplaatsje Paesens- Moddergat, dat ook in Noord-Fries land de verzetsgeest wakker is. Wij konden dus ons onderzoek be perken tot de zuidwesthoek. Het laatste bericht uit deze streek was weinig geruststellend. In Sloten, zo lazen we, moet iemand zijn woning uit omdat ze is gekocht door een randstedeling, die er alleen in de weekends gebruik van wil maken. 'Sleutelstad' Om er het fijne van te horen belden we het stadhuis van Sloten op. Op onze vragen bleek men daar geen antwoord te kunnen geven. 'Kijk', zei de juffrouw aan de telefoon, 'De burgemeester is er vanmiddag niet. Verder hebben we hier vandaag toe vallig net een trouwerij en dan is er ook nog iéén ziek. Dus ben ik hier maar alleen'. Met zo'n bezetting maak je je wel erg kwetsbaar. En dan te bedenken, dat Sloten wordt beschouwd als de grendel op de toegangswegen naar de zuidwesthoek. In de tijd, dat Hol landers en Saksen nog met dom ge weld probeerden de Friezen te on derdrukken was Sloten de sleutel stad. Het meest bekende wapenfeit uit die tijd is de Slag bij Warns, een klein dorpje aan het IJsselmeer. In 1345 vonden graaf Willem IV van Hol land en de meeste van zijn ridders hier de dood. Ter herinnering aan deze slag staat bij Warns nu een grote steen, vlakbij het IJsselmeer. Veel Friezen ondernemen pelgrims tochten naar deze plaats, om, met gestrekte rug tegen de steen aanleu nend, krachtig in de richting van Holland te spugen. De harde zuid westen-wind belette ons dit ritueel uit te voeren. Door deze tegenvaller al ietwat som ber geworden reden wij naar Stave ren. Een alleraardigst Zuiderzeestad je, maar in de strijd voor de Friese zaak heeft het zich niet altijd even prijzenswaardig gedragen. 'Staveren schikte zich meestal in de Hollandse aanspraken', merkt de Friese Ency clopedie daarover fijntjes op. Het verbaasde ons daarom niet in het voorname hotel Vrouwe van Sta voren alleen twee heren aan te tref fen met een onmiskenbaar randste delijk accent. Ze voerden het hoog ste woord. Even later kwamen er meer gasten binnen: allemaal Duit- er 'tweede woning' sers. Langs de haven was het niet anders: veel drukte op de boten en op de wal. maar Fries hoor je er niet meer. Ontdekt Over het volgende stadje, Hinde- loopen, kunnen we kort zijn. Tot ver in de achttiende eeuw was het volledig georiënteerd op Amsterdam en verwaarloosde het de contacten met het Friese achterland. Daarna is het in verval geraakt. Lang heeft het een kwijnend bestaan geleden, maar Hindeloopen is nu ontdekt door romantici en andere antiekzoe kers. voornamelijk van buiten Fries land. Nee. dan maar liever naar Workum, een zeer Friese stad, die ooit onder dak bood aan de legendarische Grote Pier, één van Frieslands langste zo nen. Maar onderweg namen we eerst nog aanstoot aan de welhaast provo cerende wijze, waarop de indringers hun onderkomens op het platteland herkenbaar maken. Je ziet ze van verre door de verse sporen van vernieuwing, de geverfde muren en de opzichtige gordijnen, die voor de ramen hangen. Zij moeten geholpen, maar niet ge straft worden. Ik heb persoonlijk in Amsterdam 140 gevallen behandeld, maar bij geen enkel geval is de poli tie betrokken geweest. Alleen heb ik twee keer een beroep moeten doen op de kinderpolitie om kinderen die in een huis opgesloten zaten, te bevrij den, maar daarna heeft de kinderpoli tie zich totaal niet meer met deze ge vallen bemoeid. Toen behoorden ze al leen maar weer tot ons werkterrein en niet tot dat van de politie. 'Taepkaemer' Na zo'n morgen is het werkelijk een verademing hotel De Wijnberg op de Merk in Workum binnen te stap pen. Hier is alles zoveel mogelijk Fries gehouden. Op de deur naar de gelagkamer staat 'taepkeamer' en de menukaart vermeldt heerlijkheden als Warkumer Breapetiele en Aei- strou mei boereskinke. Daaronder staat slechts summier in het Neder lands aangegeven wat het is. Het viel ons daarom wat tegen op een deur het uitheemse woord 'toi- Oude gevels in Sloten, de 'grendel' op de toegangswegen naar zuidwest-Friesland. letten' te zien staan en niet het ono- overtroffen Fries 'hüske' (huisje). Bij een vlugge rondrit door Wor kum bleek ons dat de Friezen ook verder de zaak hier goed in de hand hebben en zo konden wij toch weer wat vrolijker de thuisreis aanvaar den. We voelden de somberheid he lemaal wegzinken toen we op één van de smalle groene weggetjes in Gaasterland vier meisjes op fietsen achterop kwamen. Ze hadden alle vier een strohoed in de nek bungelen en droegen blauw-wit gestreepte truien. Een jaar of vijftien geleden waren die dingen ongehoord popu lair onder de naam Dorus-truien. Met Dorus-truien en strohoeden op de fiets door Gaasterland! Toch heerlijk om te weten, dat zoiets nog gebeurt. Ouders die hun kinderen mishandelen moeten niet gezien worden Is een soort misdadigers' zegt de Amsterdamse kinderarts A. J. Aers, één van de vier vertrouwensartsen die ons land op het ogen lik heeft. )ie ouders zijn,' zegt dokter Koers, 'geen mensen die willens en retens hun kind pijn en ellende willen aandoen maar mensen die oor stoornissen in hun eigen emoties en in hun verhouding tot an- eren hun kinderen niet meer op de juiste wijze kunnen helian- elen. li [ishandeling van een kind in een ge- n is altijd een uiting van een grote ■isis in zo'n gezin en van een grote me anhoop en machteloosheid. Daarom leelt de schuldvraag in dergelijke ge- illen voor mij geen enkele rol. Ik araag me trouwens af, of je het he lp 'schuld' hier wel mag gebruiken, 'ij hebben hier te maken met men- in, zowel ouders als kinderen, in een •nstig bedreigde leefsituatie en daar Ws roberen wij als vertrouwensartsen )ts aan te verbeteren', uim een jaar geleden zetten de mi- Sul isteries van justitie en van volksge- indheid samen het experiment met int je vertrouwensartsen op: in vier plaat- ~a* in Nederland werd een arts be- jim jemd, die zich speciaal moest bezig- puden met de problematiek van de indermishandeling en die de naam Ju vertrouwensarts kreeg (vanwege strict vertrouwelijke behandeling ie gevallen bij deze artsen krijgen). |eze week is het eerste jaarverslag er de werkzaamheden van de vier ;sen verschenen. Hoewel men nog ier voorzichtig is met het trekken in conclusies, durft men wel te stel- »n dat de vertrouwensartsen als zoda- ig in een behoefte blijken te voor- |en. In het eerste jaar kregen de. vier •tsen samen een totaal van 430 mel ingen van kindermishandelingen "112 jongens en 218 meisjes), waarvan n deel betrekking had op lichame- ke mishandeling, maar ook een deel p psychische mishandeling. ^oewel de vertrouwensartsen in eer- te instantie de opdracht gekregen «-.ebben zich alleen maar met de geval- van lichamelijke mishandeling be- ig te houden, omdat het gebied van tehii geestelijke mishandeling nog een h tg onbekend en daardoor erg moei- ,m |k terrein is, hebben de artsen toch guiflgeveer tachtig gevallen van geeste- mdike mishandeling behandeld. Zij wa- weisn van mening dat deze gevallen di- i h et behandeld moesten worden en iet meer konden wachten op nadere istudenng van allerlei commissies, -angzamerhand ga je merken, dat de irtrouwensarts een bekend verschijn- :1 gaat worden, waarvoor men niet ang meer is. Dat merk je ?.an het ijgende aantal meldingen dat wij va innen krijgen. Die stijging wordt noodzakelijke contacten met ande- ;n: sociale instellingen, huisartsen of iet veroorzaakt door een groeiend lag aantal mishandelingen, maar door een toenemende bekendheid van en ver trouwen in deze speciale artsen', ver telt dokter Koers. Vraag: Wat gebeurt er wanneer u een melding krijgt van een geval van kin dermishandeling en van wie zijn die meldingen meestal afkomstig? Dokter Koers: Om maar te beginnen met het laatste: de meldingen zijn voor het merendeel afkomstig van fa milieleden, buren of kennissen. In een kleiner aantal gevallen ook van huisartsen. Degene die een geval meldt, blijft te allen tijde anoniem en wordt verder ook totaal niet meer bij de zaak betrokken. Meestal komen de meldingen telefonisch binnen op ons bureau, waaraan een administra tieve kracht en een part-time maat schappelijk werkster verbonden zijn. Wanneer je zo'n klacht krijgt, vragen wij aan de melder of hij weet wie de huisarts van het gezin is, waar het kind op school gaat, zodat we ergens een contactpunt hebben. Weet men ons dat niet te vertellen, dan begint het speurwerk, want we moeten altijd terdege uitzoeken of de meldingen kloppen. Het gebeurt namelijk regel- matig dat wij meldnngen binnen krij gen van rancuneuze buren of familie leden die niet op waarheid blijken te berusten. Dat is natuurlijk heel akelig en pijnlijk voor zo'n gezin. Goed, wanneer wij bij de melder dus niets wijzer kunnen worden, stellen wij ons in verbinding met allerlei maatschappelijke instellingen met de vraag of zij ooit wel eens iets met het gezin in kwestie te maken hebben ge had en of het hun waarschijnlijk en mogelijk lijkt dat zich in dat bepaalde gezin een geval van kindermishande ling heeft voorgedaan. Als je toevallig een maatschappelijke instelling treft die regelmatig contact met zo'n gezin heeft, schakel je die natuurlijk in. Als het allemaal niet kan en niemand ons iets kan vertellen over het gezin, gaat onze maatschappelijk werkster naar het gezin zelf toe. Zij meldt zich dan altijd als iemand van het bureau van dokter Koers. Als de mensen dan vragen 'Wie is dat?' zegt zij: Een arts die zich bezig houdt met gezinnen, waar wat problemen bestaan tussen ouders en kinderen (het woord mis handeling wordt niet genoemd), In negen van de tien gevallen mag de juffrouw dan binnenkomen. De men sen zijn meestal maar al te blij dat er iemand komt om hen te helpen, want je moet niet denken dat ouders die hun kinderen mishandelen dat voor hun genoegen doen. Zij lijden er zelf meestal enorm onder en zijn daarom blij als er iemand komt, die hen wil helpen. Als het eenmaal zover is, leggen wij psychiaters, al naar gelang ons nodig lijkt. Zelf behandelen doen we niet. We verwijzen alleen maar en houden Kinderarts A. J. Koers, nu ook vertrouwensarts. gedurende de hele tijd de zaak in het oog. Wij informeren of de mensen in derdaad behandeld worden, of zij de contacten met de behandelende in stanties niet voortijdig afbreken enzo voort. Soms is het niet genoeg de ou ders te laten helpen door een of ande re instantie. In bepaalde gevallen is het beter de kinderen tijdelijk uit huis te halen of over te gaan tot het benoemen van een gezinsvoogd die zich intensief met het hele gezin be zighoudt. Vraag: Bestaan er contacten tussen de vertrouwensartsen enerzijds en politie en justitie anderzijds, in die betekenis dat gevallen worden doorgespeeld voor gerechtelijke vervolging? Dakter Koers: Nee, beslist niet. Dat kunnen we niet genoeg benadrukken. Wij zijn er niet om als een soort Vrouwe Justitia te beoordelen of de mensen schuldig zijn, en zo ja, in welke mate. Wij zijn van mening dat deze mensen beslist niet overgegeven moeten worden aan politie en justitie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17