Pop op de plaat I Reizen-verkoop door Banken valt tegen Toerime Keifeesten in Amersfoort Aarde draait echt om de as door Willem-Jan Martin De Allman Bros. zijn weer erg goed bezig Meer wisseltrucs met Oostduitse marken uw probleem ook het onze Nieuwé methode bodemonderzoek met beter resultaat lllsillal Nieuwe boekt TROUW/KWARTET ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 jouv BINNENLAND T17/Ï-— De verkoop van reizen via de banken i.- dit seizoen ver beneden de verwachtingen gebleven. Hoewel precieze cijfers nog niet be kend zijn. schat men in de reisbureauwereld het aandeel van de banken in de verkoop van de totaal ruim 1.1 miljoen vakanties op niet meer dan 10 a 12 procent. Dit cijfer spreekt temeer omdat het aantal bankkantoren, waar men reizen verkoopt, aanzienlijk groter is dan het aantal reisbureaus: een kleine v ierduizend bank filialen tegen 1500 bureaus. Dat deze ontwikkeling bij de reisbu reaus minder somber wordt ingezien dan bij de banken, ligt voor de hand. Al eerder immers hebben de bureaus laten weten niet erg geluk kig te zijn met het initiatief van de banken zich (sinds 1967, toen de ABN zich als eerste in de vakantie- markt mengde) in de reiswereld te begeven. Waar de totale omzetten de laatste jaren na de explosie van een zeven jaar geleden veel minder opzienba rend stegen (voor dit jaar worden ze geschat op ongeveer 500 miljoen gulden) betekende deze inmenging alleen maar verdunning van de spoeling. En dat geeft de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) ook nu nog alle reden te spreken over een levdngevaarlijke situatie: juist de kleinere bureaus zouden door het banken-initiatief zo- door Dick Ringlever danig naar de rode lijn worden ge dreven, dat ongelukken niet voor onmogelijk worden gehouden. Men wijst er op, dat de totaalomzet ten dan wel een redelijk florissant beeld mogen geven, maar dat de winsten over het algemeen zeer-mar ginaal zijn en in de meeste gevallen niet meer dan enkele tientjes per geboekte reis bedragen. Het zijn vooral de reisagenten (de bureaus, die de door de touropera tors gefabriceerde reispakketten moe ten verkopen), die tegen deze bran chevreemde activiteiten van de ban ken ageren. Het moet dan ook in het licht van deze onvrede worden gezien, dat touroperator Centouri onlangs zijn contacten met de Rabo bank verbrak: weliswaar was hier nog geen sprake van een gerichte actie, maar de agenten hebben wel te verstaan gegeven, dat zij zich ge dupeerd voelden en dat wanneer Centouri op deze weg zou blijven doorgaan ovenvogen zou kunnen worden de Centouri-reizen wat min der actief te verkopen. Een stok achter de deur. waarmee in dit ge val doeltreffend bleek te worden ge schermd. Wat overigens de snelgroeiende En- schedese touroperator Arke niet ver hinderde direct de weggevallen plaats bij het bankconcern in te ne men. Een initiatief, waarmee de be langentegenstellingen tussen reisa genten en touroperators duidelijk worden gedemonstreerd. De tourope rator is immers wél gebaat met zo veel mogelijk verkooppunten. Zeker een 'reisfabrikant', die de groei er in wil 'houden en zijn soms in de miljoenen lopende contracten met luchtvaartmaatschappijen en hotel- liers zo snel mogelijk in balie-verko pen geeffectueerd wil zien. De meeste grote touroperators ma ken daarvoor dankbaar gebruik van het apparaat van de banken, die dat zelf natuurlijk ook niet voor niets doen. Behalve hun commissie tou cheren zij er een stuk klantenbin ding mee. Vandaar ook, dat er in Nederland nog maar weinig banken zijn, die zich dit voordeeltje laten ontgaan. De Algemene Bank Neder land werkt al enkele jaren samen met Airtouropa. Fit, Long Range Travel. Europa Express en Railtour. de Middenstandsbank met Fit, Ho telplan en Long Range Travel, de Spaarbank voor de Stad Amterdam met de NRV, terwijl de Amrobank in zee gaal met de Duitse reismam- moet Neckermann. Sterk Of deze samenwerking op den duur vruchtbaar zal zijn, lijkt echter vooralsnog een vraag. De tot nu toe geboekte resultaten wijzen er niet op, nog afgezien van de vraag of reis agenten in de toekomst niet harder van zich zullen afslaan dan tot nu toe is gebeurd. Op het ogenblik lij ken ze daarvoor alle wapens in han den te ht'bben. Waar de reizenver- koop via banken nog maar een frac tie is van de totale verkoop, staan zij sterk. Zelfs tegenover het 'socia le' argument van touroperators, dat door inschakeling van meer verkoop punten de belangen van het publiek zouden zijn gediend: tot nu toe is gebleken, dat de bankverkopen zich sterk concentreren in de Randstad (een gebied, waar de reisbureaus voldoende zijn vertegenwoordigd; in de rest van het land zijn de omzet ten aan reizen bij de banken te ver waarlozen: het publiek blijkt vooral daar eerder naar een reisagent te stappen dan naar de bank). Het valt dan ook te betwijfelen of de touroperators op den duur geluk kig zullen zijn met hun initiatief. Zeker wannder straks uit het nu ge houden en door het ministerie van economische zaken gesubsidieerde structuur-onderzoek van de reiswe reld zou blijken, dat de situatie in de branche minder rooskleurig is, dan de groeicijfers doen vermoeden. Amersfoort heeft z'n kei en dat willen ze in het Utrechtse best weten óók. Vandaar dat men er van 31 augustus tot en met 8 september (312 jaar nadat de plaatselijke jonker Everard Meyster met de hulp van vierhonderd stadgenoten op kanonskogels de tien ton zware zwerfkei van de Soesterhei de stad had binnengetrokken) traditiegetrouw weer royale aandacht voor vraagt. Hoogtepunt van de feesten wordt de kcitrekoptocht op zaterdagmiddag 8 sep tember, waarbij ook de jonker van de partij zal zijn. Evenals trouwens de legendarische Spekkie, die de steen, nadat deze direct na aankomst onder de grond was gestopt, in 1902 weer naar de oppervlakte bracht. Dat alles wordt versierd met een groot aantal praalwagens. Andere trekker: de Breugheliaanse maaltijd op zondag 2 september op De Hof, gelardeerd met het optreden van bekende Belgische folklore-groepen. Voor de rest zal tijdens de feesten een keur van Belgische, Luxemburgse en Nederlandse artiesten optreden. Wie zich met eigen ogen ervan wil laten overtuigen, dat onze aarde geen in het luchtledige hangende platte schijf is. maar een om een as draaiende bol, kan dit seizoen nog op 18 augustus, 1 en 15 september en op 6 oktobe'r 's morgens om half elf terecht in de Haarlemse St. Ba- vo-kerk. Daar wordt dan de slinger proef getoond van de Franse natuur kundige Foucault. Een aan een 26 meter lange en 1 millimeter dunne staaldraad in het noorder-transept hangende bol zal er binnen vijf minuten drie op de grond staan de plastic kegels omverwerpen als gevolg van de draaiing van de aarde. De Allman Brothers Band is een veelgeplaagd gezelschap. Het is tenminste nog al niks als je, de een na de ander, je solo-gitarist en bassist moet begraven; in november '71 liet de begenadigde snarenvirtuoos Duane Allman bij een motor-ongeluk het leven, terwijl koud een jaar later bassist Berry Oakley met een soortgelijk vehikel ergens tegen aan knalde. Met dezelfde afloop. De groep is desondanks verder gegaan. Behalve dat de overledenen het zo zouden hebben gewild, behoefde er aan de bezetting niet al te veel worden gesleuteld om de continuïteit te handhaven: in de figuur van Richard (Dicky) Betts behielden de Allman Bros een leadgitarist van Duane-waardige kwaliteit, terwijl Oakley's verscheiden werd opgevangen door Lamar Williams. Ter competering van het geheel werd tenslotte nog een pianist aangetrokken, Chuck Leavell geheten Dit gezelschap schijnt inmiddels echter alweer gesplitst te zijn in een solo-act van Duane's broer Gregory (Greg) en een groep, die de andere vijf leden omvat en zich The Dick Betts Boogie Band laat noemen. Helemaal zeker is dat overigens nog niet, er is wat men noemt sprake van tegenstrijdige berichten. Maar eerlijk gezegd, ik hoop dat eenenander niet waar zal blijken te zijn,welke wens me wordt ingegeven door de elpee BROTHERS AND SISTERS (Capricorn Records CAP 47 507), het eerste werkstuk van de Allman Brothers Band in gewijzigde samenstelling. Want dat is namelijk een toch wel dusdanig aardige plaat geworden, dat nieuwe wijzigingen in de samenstelling van de formatie vooralsnog een gemis voor het popwezen moeten betekenen. Zonder meer. Met alle eerbied en ontzag voor Duane en Berry (noot van de auteur het vergelijken met platen, waaraan beide laatstgenoemden hun medewerking verleenden, is op zijn Tony Joe White minst een 'ongemakkelijke' bezigheid) moet gezegd, dat de Allman Bros hier energieker dan menigmaal tevoren uit de verf komen. Ik wil dat vooral op rekening schuiven van Dicky Betts, die de twee mooiste nummers componeerde (het meerstemmig gezongen Ramblin' Man plus Pony Boy. waarin Betts op zeer inventieve wijde de dobro hanteert) en bovendien een serie gave gitaarsoli aan de openbaarheid prijsgaf, en van de nieuwe aanwinst Chuck Leavell, wiens sprankelende pianotoeren een verrijking betekenen van het Allman- Bros-geluid en in elk geval een welkome aanvulling vormen op de wat beperkte klaviercapaciteiten van Greg Allman. Het openingsnummer Wasted Words laat een aanpak horen die typerend is voor het gezelschap, de overgangen, de opbouw, het doet allemaal erg denken aan vroeger werk als bijvoorbeeld Every Hungry Woman. Ramblin' Man. een van de prijsnummers als gezegd, mag misschien afwijken door zijn country-achtige 'uiterlijk', het houdt voor het overige de traditionele kenmerken net zo stevig vast: met de ingehuurde gitarist Les Dudek gaat Dick Betts een 'dialoog' aan die alles te maken heeft met de gitaarsamenspraken die hij ooit met Duane Allman placht te etaleren. Verder is er de nodige blues-exhibitie (Jelly, Jelly, dat op het bijgevoegde velletje met de 'credits' en dergelijke moet doorgaan voor Early Morning Blues, plus een uiterst swingend, up tempo uitgevoerd Southbound). Eén keer faalt de formatie: het instrumentale Jessica heeft te weinig te bieden om de aandacht de volle zeven minuten te kunnen vasthouden. Maar een kniesoor die daarop let. Verder met TONY JOE WHITE en een nieuwe elpee getiteld HOMEMADE ICE CREAM (Watner Bros BS 2708). Tony Joe is op zijn best als 'ie zijn donkere keelklanken voorziet van een zuidelijk-hitsige begeleiding (het ritmische muzikale amalgaam uit de omgeving van New Orleans) met veel bas en een van een wah-wah-pedaal voorziene elektrische gitaar. Op een dergelijke wijze wist hij dan ook een paar hits in serie te scoren, die misschien wel erg op elkaar leken (Tony Joe is eenmaal beperkt), maar in elk geval een stuk meer swingden dan elke poging die hij daarop deed volgen om te bewijzen dat hij echt wel tot meer in staat was dan de aanmaak van gerede hoeveelheden broeierigheid: ook Homemade Ice Cream doet schattig aan in al zijn goeie bedoelingen, maar het enig echt leuke werkje is uitgerekend toch weer het stukje bas plus wah-wah (No News is Good News). Kortom, de tragiek van een popster, in vol ornaat. Tot besluit (de spoeling blijft dun maar over een paar weken zal het vast wel weer beter gaan), dan nog enige aandacht voor BOULDERS (Harvest SHVL 803). het langverbeide soloprojekt van ex-Move. ex-ELO en momenteel Wizzard-dirigent ROY WOOD. Solo in de meest letterlijke zin van het woord, aangezien alle voorkomende bezigheden met uitzondering van de technische registratie door een en dezelfde persoon werden verricht. Dat is natuurlijk allemaal erg knap (applaus, applaus), maar wat mij betreft even zo irritant: we moesten zo goed kunnen horen wat Rov wel niet kan. dat elk nummer tot zijn nek toe werd volgepropt met de bewijzen daarvan. Het resultaat is een drukte van jewelste, een protserige lijstenwinkel. waarin dat wat de encadrementen enig cachet zou kunnen geven node wordt gemist, of om het iets eenvoudiger tc zeggen: veel geschreeuw, maar weinig wol. Sory Roy. BERGEN OP ZOOM De wisseltruc met Oostduitse marken (die veel min der waard zijn dan Westduitse mar ken) schijnt navolging te vinden. Na dat het verschijnsel eerst in de Gel derse Achterhoek was geconstateerd, zijn oplichters nu ook in Noord Bra bant actief. In Bergen op Zoom betaalden onbe kenden in een sigarettenwinkel met 100 Duitse marken. De eigenaar dacht dat het om Westduits geld ging, maar ontdekte later dat hem Oostduitse marken waren aangeboden. Ook in Dinteloord is een plaatselijke winkelier slachtoffer geworden van een dergelijke truc. In Gelderland werd de zoveelste wis seltruc woensdag in Doesburg toege past. (ADVERTENTIE) Koe de Russen worden afgescheept Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Een gesprek met een Russische regeringsvertegenwoordiger. Freule Wttewaall vertelt al vast. J Het gezag in de kerk. Nederlanders de schuld van Ierse kwestie. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS. GIRONUMMER: Abonnementsprijs 19,per half jaar: 38,per jaar. Abonne menten kunnen elk ogenblik in gaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder post zegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behan- 1 deling worden genome. nGeheimhou- ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Wordt met de 7 Delftse Am bachten hetzelfde bedoeld als met het Waterschap Delftland? Antwoord: Het Hooghedmheemraad- schap van Delfland (zonder t) ont stond in de vroege middeleeuwen: de taken zijn, hoewel zeer uitgebreid, nog steeds dezelfde: Beveiliging tegen zee- en rivierwater en de afvoer van regenwater. Tegenwoordig hoort daar bij de strijd tegen vervuiling en ver- zilting. Uw vraag heeft zoveel moge lijkheden, dat we ons beperken tot de meest eenvoudige beantwoording: Een waterschap is een belangengemeen schap, terwijl het Hoogheemraadschap fungeert als het overkoepelend or gaan, dat in vroegere tijden vooral de hoogste dijken in beheer had (in dit geval de Hoge Maasdijk). Wat de am bachten betreft: tot ongeveer 1860 wa ren er 13, die elk de zorg voor een sluis hadden, daarvoor geld bijeen brachten, recht konden spreken en voor de verdeling van plichten en rechten zorg droegen. De 8 Westelijke waren het belangrijkst. Delfland om vat het gebied dat ongeveer omsloten wordt door de Noordzee, Nieuwe Wa terweg, Schieland (bij Berkel) en de autoweg Utrecht-Den Haag. In dit ge bied waren de 7 ambachten die zeer na aan Delft verbonden waren (Pijnac- ker. Vrijenban. Hof van Delft, Schip luiden, Kethel, Vlaardingen en Maas land) van groot belang. (Mr. Winse- mius, de dijkgraaf van Delfland, schreef een boek hierover met deze naam.) Het boek van Dolk: Geschiedenis van Delfland is uitverkocht maar via bi bliotheken nog wel te lenen. Verder is er een boekje van Niermeyer: Delft en Delfland dat zeer instructief is, terwijl voor diepgaande studie van de waterhuishouding van Nederland ver wezen wordt naar het boek Beekman: Nederland als polderland. Wij hopen dat deze korte samenvatting u de deur zal openen voor een verdere stu-, die van een zaak, waarmee het voort bestaan van ons land zozeer samen hangt. Vraag: Bij een overzicht over de aan wezigheid van methanol en acetal- dehyde in alcoholhoudende dranken ontbrak bier. Kunt u mij het percen tage noemen? Antwoord: Volgens onze zegsman bij de keuringsdienst van waren bevat bier gedn methanol. Aldehyden zijn er altijd wel, maar in een dermate kleine hoeveelheid, dat pas bij exorbi tante hoeveelheid gevaar zou kunnen optreden. Dat volgens u wodka, gin en jonge genever gunstig afsteken in het rijtje is geen wonder, want de vooral voor de stringente smaak toe gevoegde aldehyden zijn ook daar maar in geringe mate voorhanden. Whisky en cognac zijn gedistilleerd met toevoeging van allerlei bijmengsels (geen fabrikant die u precies zal zeg gen welke) en wat sherry heet, is niet altijd dat wat een kenndr onder goede sherry verstaat. Vraag: Waar vind ik de complete tekst van het lied: Hoe ik dieper poog te delven, Hoe ik meer bederf ontmoet. Antwoord: Die is niet zo moeilijk te vinden, namelijk in het oude gezang boek van de Evangelische gezangen, Ge zang 84 onder de naam Zucht tot meerdere heiliging, tekst van Rhijnvis Feith. In de bekende Bundel van geestelijke liederen (Hasper) is dat lied 83. Hier is de tekst ietwat gewij zigd en zijn twee coupletten niet op genomen. Vraag: Van wie is de uitdrukking: Als ik een plaats buiten de werdld heb, zal ik alles laten draaien. Antwoord: U bedoelt de woorden van Archimedes: Dos moi pou sto kai kino- sotèn gen. Deze Griekse woorden bete kenen: geef mij een plaats waar ik kan staan en ik zal de wereld laten draaien, of bewegen. Vragen van lezers: Enige dagen gele den gaven wij het adres voor hulp aan Ierland. De Stichting Oecumeni sche Hulp Kerk en Vluchtelingen. Nieuwe Gracht 27, Utrecht, verzocht ons mee te delen, dat zij de overkoe pelende organisatie is, die als werk groep voor alle kerkelijke groeperin gen, deze hulp coördineert. Het giro nummer van Kinderhulp Ierse kinde ren is 9992, Utrecht.-. Vraag: Onze bijzonder lief katertje wil maar niet zindelijk worden. De narigheid is dat hij steeds op dezelfde plaats zijn plasjes deponeert en het ruikt erg onaangenaam. Hoe kunnen we het dier zindelijkheid bijbrengen? Antwoord: Waarschijnlijk is uw kater een zeer zindelijk dier, maar als een kater de leeftijd daartoe krijgt, en dat is vrij jeugdig, zoekt hij contact en omdat te vergemakkelijken deponeert hij overal zijn sexvlaggen, die slechts door zijn poezenvriendiranen gewaar deerd kunnen worden. Het enige wat u kunt (en moet) doen als u deze el lende in huis niet meer wilt hebben en bovendien alle poezenei gen aars uit de buurt ongewenste nesten wilt be sparen, is: naar de dierenarts om de kater te laten castreren. GRONINGEN 'Bouwen op goede gronden' heet een door de Nederland se Heidemij uitgegeven brochure. De Heidemij zegt een systeem te heb ben ontwikkeld waarbij het mogelijk is met een minimale opname in het terrein en daardoor geringe kosten, goede gegevens te verkrijgen over de bodem en het grondwater. Dit is van belang wegens het door de vele bouwactiviteiten afnemende aan tal goede grondsoorten voor de bouw. Bodem en ontwatering vormen belan- gruke factoren voor de grondprijs en uiteindelijk de huur of koopsom van huizen. Door het nieuwe systeem kunnen de investeringskosten van planonderdelen snel worden vergeleken. 3 maal 10 gulden aan prijzen •den een 'diens om h indbeï wet ders i prie d dot amfc is doo in c ïmuni jnerai eerd. nistisi Naml nstrat d ten Horizontaal: 1. overlast. 5. specerij, 10. plaats in Gelderland, 12. droog, 13. schoorsteenzwart, 15. bergweide, 17. romens kenzer, 18. lichte bedwelming, 20. bekwaam, 22. welaan, 23. koning van Basan, 25. editie (afk.), 26. rund. 27. lekkers, 31. muzieknoot, 32. voer tuig, 34. letterdief, 41. voegwoord, 42. oude lengtemaat, 43. tot, 44. rivier in Italië, 45. vogelverblijf, 47. bloedhuis, 49. voorlichting, 51. zwaardvis, 53. zwemvogel, 55. tijdrekening, 58. rivier in Engeland, 59. leer, 60. weerzin. Verticaal: 1. een der jaargetijden, 2. wereldtaal. 3. water in Limburg, 4. boom, 6. afk. van idem. 7. nobel, 8. gevangenis, 9. bemoediging, 11. meer voud (afk. Lat.), 14. klank, 15. over blijfsel bij verbranding, 16. familielid, 17. plaats in Gelderland, 19. ik (Lat.), 21. javaanse huisvogel, 24. waterstand. 27. zeepwater, 28. nauw. 29. godin, van de aarde, 30. halsdoek, 33. deci gram, 35. smart, 36. wanneer, 37. pers. voornaamw. 38. wiel, 39. denkbeeld, 40. familielid, 45. verbinding, 46. meisjesnaam, 47. algemeen kiesrecht (afk.), 48. toespraak, 50. papegaai, 52. rondhout, 54. ontkenning, 56. lid woord, 57. klaar. Oplossingen tot en met woensdag per briefkaart sturen Trouw/Kwartet, postbus 859, Ai dam. Linksboven vermelden: 1 endpuzzel. i van oef Ier V rukwt (tr lm jed v OPLOSSING VAN VORIGE WEEfy dei Hor.: 1. tolker, 4. tremel, 7. ordeien r raad, 10. adem, 12. rail, 13. Etten/ last, 15. sater, 18. eis, 20. lenig, 2f las, 25. orkest, 26. latent, 27. t< 29. paard, 31. Ran, 32. terra, 37. 39. adder, 40. Peri, 41. deer, 42. 43. eisen, 44. regent, 45. tennis. Va ifzinr isredc een Vert.: 1. terras, 2. kaal, 3. rodeduurtal trans, 5. edel, 6. lastig, 8. detailofoni: riet, 11. maan, 16. aroma, 17. eiiala ei 18. etter, 19. salon, 21. Egede, 221 eers ter, 23 ast, 24. sar, 28. nardus, 29. jcarriè ser, 30. aard, 33. roes, 34. alikas.gsstri; karet, 36. trant, 38. oele, 40. peen.ie rege klasse PRIJSWINNAARS: (istene I poi De heer S. Kal, Marnixstraat 119, men phen a/d Rijn; mevrouw D. Bemest ri Kalma, Meidoornplantsoen 32, Mfcwet ningen; de heer J. Visser, Carel^ gev< Nieveltstraat 9 A, Rotterdam-I. t nog or ei II fflllilllili WHIIMIIHW—|'l be twee-aan-twee als paartje zijn gedi led staan gereproduceerd: costuum werpen voor de maskerspelen Ob er Va en Titania, een toneeldecor Oberon. alsmede de facades van d hierai anti- Paul's in Covent Garden en het p wel c aan de Newmarket. Van de posterijen van Oostenrijk ik twee nieuwe uitgiften te me Aan de reeks van reeds vijf veri ïoliek pers 1 In 1 had ebouv ische IF: i nt' w Voor de verzamelaars van het onder werp 'spoorwegen op postzegels' zijn twee emissies van belang te vermel den. Het eiland Man, de jongste in de rij van postzegels uitgevende postdien sten, gaf vier zegels uit wegens het eeuwfeest van zijn spoorwegen. De af gebeelde locV zijn: 'Sutherland' en 'Pender' beide uit 1873, de 'Caledonia' (1885) en de 'Kissack', die in 1910 en 1972 in gebruik was voor de konink lijke trein tijdens een bezoek van de kon. familie aan het eiland. Het En gelse kanaaleiland Jersey heeft ook al een eeuw zijn spoorwegnet, zij het aanvankelijk tussen St. Heiier en de haven Gorey voor vervoer van passa giers en post. De volgende machines werden afgebeeld: 'Caesarea', 'Calva dos' en 'North Western' uit 1873 en de 'Carteret' uit 1898. De uitgestelde emissie 'zeilschepen' van Turks en Caicoseilanden (Caraibische Zee) ver schijnt nu 14 augustus. De afgebeelde schepen zijn: een Bermuda-sloep, de 'Blanche', de 'Grand Turk' en het mailschip 'Minchinbrooke', de 'Endy- mion', de 'Medina' en de 'Daring'. Het Crownagents-bureau maakt voorts bekend dat ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van prinses Anne en lt. Mark Phillips twee bijzondere zegels per Commonwealth-gebied zullen ver schijnen. Ter viering van het honderd jarig bestaan van de Wereld Meteoro logische Organisatie (WMO) laten vele landen dit jaar herdenkingszegels verschijnen. Finland doet er ook aan mee met de uitgifte van een zegel waarop het los sen van een radio-sonde te zien is. Als vierde voor dit jaar geprogrammeerde zegel gewijd aan Amerikaanse kunst, verschijnt vandaag in de Ver. Staten een uitgifte ter ere van Robinson Jef- fers (1887-1962), schrijver van allego rische gedichten. Het is een portretze gel met op de achtergrond een drietal representanten van het Californische land dat de dichter zo geinspireerd heeft en waar hij graag vertoefde. Maandag verschijnt in Engeland een viertal zegels wegens het feit dat de architekt en ontwerper Indigo Jones (1573-1652) 400 jaar geleden te Lon don werd geboren. Op de zegels, die nen zegels met afbeeldingen sportmotieven is er deze week toegevoegd in de waarde van 4 S. onderwerp koos men het nemen een hindernis als onderdeel van militaire vijfkamp. De tweede isj fraai portretzegel met de afbeel van Leo Slezak (1873-1946). Als en filmspeler oogstte hij over de wereld veel succes. Hij trad op de grootste dirigenten en speeldj men met de bekendste filmstei Een nieuwe reeks permanente ten behoeve van het Australisch» tarctische gebied verschijnt ma: in Australië. Het is 'n serie van stuks waarvan de helft is gewiji de exploratie van het gebied zoal in de twintiger jaren met vliegti geschiedde. De andere zes zegel nen hoe de fauna aldaar onderlii hankelijk is voor zijn leven: houd m.a.w. hoe zij elkaar opvn Tot slot maak ik u opmerkza; het feit dat bij het Kabinet voor naamse en Nederl. Antilliaanse te Den Haag, Herengracht 19a of bus 15 zolang de voorraad strel aflevering van SCHAKELS, geh» wijd aan de postzegels van de Ni Antillen, kosteloos verkrijgba: Het boekje van 24 pagina's aan de hand van Antilliaanse waarvan er een 70-tal in kleur is produceerd, de vele aspekten v rijksdeel overzee. J. J. M Hans Clavin. L'angerie. Visuële zie. De Bezige Bij Amsterdam 9,50. Dit fraaie boek bevat naar de onil tel mededeelt 'visuele poëzie', f hieronder verstaan wil wezen, makkelijker te bekijken dan schrijven. Men moet geen gedi(| verwachten die het aanzien zijn; het gaat hier om collages! letters, knipsels, handgeschreven nen dwars door en over alles 1 stukjes wol en een echt bruil scheermesje etc. In de woorden f Sybren Polet, die het kijkboek inl de visuele poëet betrekt 'de hele ele omgeving rond het ged >-" woord' in zijn creatie, en maakl woord en beeld 'een specifiek pol uitdrukkingsvorm', en exploreel ruimte 'tussen beeldtaal en taalb De visuele dichter is verwant i dichter die gebruik wil maken 1 klank van een woerd en met dej krete dichter' die vooral het piel van letters uitbuit, maar gaat i ofschoon ook Polet niet duit maakt wat het poëtische element aei aan is. Afgezien van deze termi gie is L'angerie het bekijken wai

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14