Menselijke' verhalen van Herodotus op tv-scherm Veluwse boseigenaren willen coördinatie houtverkoop Ruzie in Rhenen over afvaardiging naar koninklijk jubileum 'Ga geen psychologie studeren in Utrecht' Blokker wil 'treurig imago van klassieke schrijvers' doorbreken Groep Nederlandse historici neemt 't op voor Amalrik Rijkspolitie krijgt vier nieuwe pantserwagens Heeft u al een NS-geanskaart? Vaderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! Beesteboel Voor een ton aan kleding gestolen jjW/CTAiRiTET ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 BMNIENiLAiM) T9/K11 n 5 (in- 2 0,— age: 0,- goe- age: 0,— der- bad- ileg- 0,— r Rimmer Mulder (ERSUM Als het plan van ef Jan Blokker slaagt zendt PRO het komend seizoen zes isiestukken uit, die zijn ge- >rd op verhalen van de tse schrijver Herodotus van larnassus. ijkt op heit eerste gezicht geen om tiiendanizettden lekker mee te n. Herodotus, die omstreeks 450 Christus leefde, schreef amusan- irhalen in een onderhoudende maar dat weten eigenlijk alleen «uiers van de klassieke talen en schiedkundigen. Zijn het dan de- lepen, die de VPRO de komende rmaanden in het bijzonder wil iken? beslist niet. Met grote nadruk eta"»kert Jan Blokker, dat je echt klassieke opleiding moet hebben an de zes tv-spelen te kunnen ge- Want, zo zegt hij, het zijn in rste plaats stukken over mensen, aensen lopen weliswaar rond in J_ö ntieke samenleving, die volstrekt °rs is dan de huidige, maar ze zijn erkenbaar voor de mens van nu. lerste stuk uit de serie van zes is Jan Blokker zelf gemaakt. De figuren zijn een farao van Egyp- ijn dochter en een dief. Het zich af in een wereld met ge en en regels, die voor ons vol- vreemd zijn. 'Maar het is toch on het verhaal van een handige, slimme jongen, die de hoge he- bij de neus neemt. Een hoogst ant verhaal, waar je lekker naar zitten kijken. Het stuk is opge- ls een komedie.' maar al die moeilijke namen en kleren, zullen die toch niet af- Jcken? eef toe, dat er rond die klassieke jvers een treurig imago hangt, is juist onze ambitie om dat te >reken. In het eerste stuk zijn de lijke namen geschrapt. Ze heten zus of zo, maar zijn gewoon farao, ter en dief. Ton van Duinho- eta-speelt de farao. De rol is hem op ijf geschreven. Goed, die mensen dan wel rare pakken, maar ze I ook Tori van Duinhoven. We jen de mensen snel van twee din- overtuigen. In de eerste plaats ten ze direct denken van: Hé, hier >ts leuks aan de gang. En in de nuis,(ie plaats moeten ze zien: Het is f£en vreem(*e omgeving, maar die 'en, die ken ik. Ze moeten de herkennen. Zo van: nou zeg die age" ter, die heeft ook een willetje. AMSTERDAM Een groep Neder landse historici heeft het opgenomen voor de Russische schrijver Amalrik in een brief, die is verstuurd naar de president van de Sowjet-Unie, naar de sectie geschiedenis van de Academie van Wetenschappen en de Russische ambassade in Den Haag. Eerder deze week had ook een groep Nederlandse schrijvers bezorgdheid uitgesproken over het lot van Amalrik. De historici zeggen in hun telegram diep geschokt te zijn door de nieuwe veroordeling van Amalrik. Zij juichen de huidige ontspanning in Europa van harte toe, maar zijn tevens van mening dat slechts sprake kan zijn van echte ontspanning als zowel in oost als west de democratische rech ten gerespecteerd worden. Tot deze democratische rechten behoort de vrijheid van meningsuiting. De brief is ondertekend door: J. W. Bezemer. J. C. H. Blom, J. A. Borne- wasser, M. C. Brands, A. E. Cohen, Z. R. Dittrich, A. P. van Goudoever, J. ter Haar, M. P. van den Heuvel, I. Fletcher, Lou de Jong, C. van de Kieft, Annie Romein-Verschoor, W. H. Roobol, D. J. Roorda, B. W. Schaper, I. Schöffer, J. W. Schulte Nordholt, M. C. Smit, B. A. Sijes, Theun de Vries, W. H. Waterbolk en J. M. van Winter. DEN HAAG De rijkspoltie in ons land zal over enkele maanden de be schikking krijgen over vier nieuwe pantservoertuigen, die bij 'ernstige ongeregeldheden' kunnen worden in gezet. Het voertuig van Britse make- lijk kan twaalf manschappen in oproe- ruitrusting vervoeren en beschikt over een hydraulische apparatuur om barricades op te ruimen en auto's te verplaatsen. Ton van Duinhoven als farao: de rol is hem op het lijf geschreven Echt het verhaal deugt, het is een goed, lekker volksverhaal.' Geschiedschrijver Nu is Herodotus behalve verteller ook geschiedschrijver. Hij heeft de bij naam 'vader van de geschiedschrij ving". Alle hem bekende beschavingen heeft hij beschreven. Zijn werkwijze kan naar hedendaagse maatstaven niet helemaal wetenschappelijk worden ge noemd. Voor Jan Blokker is dat juist één van de zeer aantrekkelijke kanten van Herodotus. Hij zegt: 'Herodotus wist al veel van vergane beschavingen, maar hij wist ook veel dingen niet. Veel kennis over die we reld hebben we eigenlijk pas de laat- Jan Blokker: een goed, lekker volksverhaal ste honderd jaar opgedaan. Je kunt zeggen, dat Herodotus weinig wist van de Grote Geschiedenis. Maar hij wist wel hoe die mensen leefden en dat heeft hij beschreven. En daarbij had hij wel degelijk wat je nu maat schappijvisie zou noemen. In zijn tijd waren er al grote beschavingen ver dwenen. Hoe kan dat? Die vraag speelt een grote rol bij Herodotus. In onze stukken moet daarvan ook iets doorklinken. Het zit er in verstopt. Je kunt het er uit halen. Maar als men dit eerste stuk alleen maar leuk vindt, is het ook best.' Geen 'serie' De zes stukken naar verhalen van 0,— i edactlc behoudt zich het recht voor ons ipname in deze rubriek ontvangen me suitingen verkort weer te geven. Bij pu- itle wordt met de naam van de inzender riekend. Brieven kunnen worden ge- rd aan het secretariaat hoofdredactie iv/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. nalrik ilt Amalrik 1984? In handelingen „727 staat dat Petrus in de gevangenis Zeist d geworpen, maar er werd gedurig hem gebeden. God is een ver- rder der gebeden en Jezus Chris- Bont is nog dezelfde, nu en tot in eeu- heid. Misschien dat de gelovigen ■aan gehoor zouden willen geven? te noemen, een woord van protest te gen de goddeloze misdaden die daar plaats vinden, ook met ons goedvin den, want Portugal is onze partner in de NAVO. Hopelijk is er eenmaal ge rechtigheid en zullen onze misdaden tegen al die landen aan de kaak wor den gesteld en krijgen wie de reke ning gepresenteerd. Purmerend L. v. d. Berg Brandtrappen Hebt u de ijzeren brandtrappen bij de rusthuizen gezien? Wie .kunnen daar af met ongelukkige benen, enz? Als het vriest of sneeuwt, kan zelfs het personeel er niet af. Na de oorlog hebben wij in het Zeister ziekenhuis geoefend met een brandslurf. Men duwt je er boven in en beneden staan ze klaar om je op te vangen. Dit heb ik al jaren gezegd, maar hier gaat men er niet op in. Vindt men een roetsbaan voor bejaarden, die nu in Zwitserland gebruikt wordt, iets om in Nederland over te nemen? Het is veel praktischer dan die ijzeren trap pen. de lezer over. Kunnen we nog wel zingen: Wij danken u voor al wat leeft? (lied 488). W. van Vliet Woestijn Wij hebben ons verbaasd over de tv- recensie in uw blad van 3 aug., be treffende de EO-uitzending van 2 aug. Het ging hier namelijk niet om mi lieuvervuiling in het algemeen, maar om de profetie 'de woestijn zal bloei en als een roos', die bezig is zich te voltrekken. Echter, en déar ging het om, dreigt het gevaar ten gevolge van de moderne industrie, dat 'de bloeien de roos' weer woestijn zal worden. Soms krijgen we de indruk dat de EO-uitzendingen niet altijd naar waar de worden beoordeeld, hetgeen we zeer betreuren. Rotterdam H.Bor Regeringsjubileum (5) Jane Fonda C. W. Oosthoek vol- jodlot (2) Tr/Kw van 3 augustus jl. stond op voorpagina een bericht over een evig ongeval in Amsterdam. Mijn dacht werd vooral bepaald bij het gende zinnetje: 'Het noodlot wilde, mevrouw Middelman juist arri- irde, terwijl" de-werklieden afwezig en'. Het gaat mij over 'het noodlot de'. Mijns inziens hoort een derge- :e 'heidense' uitdrukking in een ristelijke' krant niet thuis. Ik denk voorbeeld aan zondag 10 van de idelbergse Catechismus waarin op nd van de bijbel elke noodlotsge- chte wordt verworpen. Soms staat ook in rouwadvertenties het woord odlottig'. Ik ben van mening, dat christen een dergelijk woord niet loort te gebruiken. Als christenen oven we niet in een blind noodlot, dié God, die alle dingen rkt naar de raad van Zijn wil (Efe- 1:11). In uw blad van maandag 6 augustus treffen we op pag. T6/K6 Ronald van Egmond uit Doom aan. Ronald zit al heel wat jaartjes in het bontvak. Leuk. Het leven van vele diersoorten wordt al heel wat jaartjes ernstig be dreigd. Afgrijselijk. Het heeft al heel wat zweetdruppeltjes en centjes ge kost te proberen te redden wat er te redden valt. Zinloos. Want dankzij ontwerpers en alles-wat-mode-is ko pende mensen als onze Ronald, vélt er niet veel te redden. Ik vraag me af hoe men het zonder commentaar op nemen van een dergelijke foto met bijschrift kan rijmen met de verant woordelijkheid in deze wereld van een krant. Een krant die gelukkig tel kens weer, met name in de hoofdarti kelen, probeert van die verantwoorde lijkheid te getuigen. Amsterdam A. D. de Vries lardingen P. Vermaat ozambique (6) walg van de schijnheilige kritie- n over de kwestie van de terreur in Mozambique, door de Portugese ■omiale overheersing. Hoe durft n op de vrijheidsstrijders van het elimo af te geven, terwijl ieder ens die niet horende doof of ziende nd is, weet wat voor misdaden er de door de Portugezen overheerste Weden Angola, Mozambique, Guinee ssau gebeuren. Ik verwacht zeker W een ieder die zich christen durft Schadelijke vogels Maandagavond liet de tv zien hoe ten zuiden van Eindhoven zgn. 'schadelij ke' vogels eksters, gaaien, duiven e.a. door maar liefst 130 jagers werden afgeschoten. Het sportieve van deze 'sport' ontging de omwonenden. Gelukkig werd er geprotesteerd, al klonk het nog wat zwak. Misschien kan deze brief er aan meehelpen, dat deze slachting dit jaar voor het laatst geweest is. Maar dan zal wel de be gripsomschrijving van wat schadelijke vogels zijn in de Vogelwet moeten worden veranderd. In Zuid-Afrika werd het Krüger-park gesticht, toen in een ballade van Watermeijer de kraaien in het 'koor van verminkte dieren' gezongen hadden: Toe ons op Grootbevel van Hom in pare bij die ark indraai, was dit Sy wil dat hier- die mens ons kwistig teen die grond zou maai? (teen is tegen). De vérta ling van deze strofe laat ik graag aan De suggestie, neergelegd in het arti kel 'Feest voor allen' in Tr/Kw van 3 augustus om 500 militairen als juist aantal te laten marcheren bij het re geringsjubileum van onze vorstin, zul len wij maar voor rekening van de schrijver laten. Stel je voor dat het défilé zou uitlopen op een showparade als op de 14de juli in Parijs of op de lste mei bij het Kremlin. Ondergete kende, woonachtig bij de bekende le gerplaats, smaakt het genoegen meer van nabij ons leger te kunnen aan schouwen. De slonzige haardos en af hangende kleding, vooral bij het vrij dags massaal huiswaartskeren van on ze jongens, toont met name dan een 'verheffende' aanblik. Uiterste selectie dient derhalve bij die 500 te worden toegepast. Misschien kan het PPR-op- perhoofd, wiens zorg voor ons leger zo aandoenlijk is, bij zijn 'bevriende' minister van defensie door het stellen van vragen 500 stukken zeep, kammen en borstels nog op het bezuinigde de fensiebudget proberen los te peute ren. Laat ook vooral de commandant van het 500-tal bij het défilé voor het forum van de vorstelijke familie en regeringsautoriteiten, met inbegrip van defensie, nog voor éénmaal in het openbaar de afgeschafte groetplicht in ere mogen herstellen. Immers, de tv is er die het gebeurde wereldwijd brengt. 't Harde B. de Boer Regeringsjubileum (6) In uw commentaar in Tr/Kw van 3 augustus over het jubileum van de Konongiri schrijft u: 'Om nu een be paalde beroepsgroep, het defensieap paraat, apart naar voren te halen is in deze tijd wat overdreven'. Mocht de regering nog behoefte heb- ben aan een argument dat de eigenlij ke beweegredenen voor de genomen beslissing camoufleert, zal haar intel ligentieniveau haar wel verhinderen deze redenering over te nemen. Het leger is geen bepaalde beroepsgroep, maar het is samengesteld uit alle be roepsgroepen van ons volk. Iedereen was of is potentieel soldaat. Het is zo gezegd een jeugdige vertegenwoordi- 'Raad moet beslissen en niét B. en W.' Van een onzer verslaggevers RHENEN Het sturen van een raadslid als vertegenwoordiger van de gemeente Rhenen naar het feest dat op 6 september op het Binnenhof in Den Haag wordt georganiseerd tea* gelégen- heid van het zilveren jubileum van de Koningin is aanleiding geworden tot grote onenigheid. Begin juli vroeg het bestuur van de Vereniging voor Nederlandse gemeenten een aantal gemeentebe sturen een vertegenwoordiger aan te wijzen. Rhenen behoorde ook daarbij. B. en w. regelden de zaak in besloten kring: het college vond dat de wethouder van openbare werken, de heer T. van Lienden CHU-lid een van de oudste wet houders de geschikte man was om in Den Haag feest te gaan vieren. Voor 25 juli moest iemand aan 'Den Haag' worden opgegeven. In juli, zou hier geen raadsvergade ring worden gehouden. B. en W. voelden er niets voor om voor zo'n onbelangrijke zaak een speciale raadsvergadering uit te schrijven. Vandaar dat zij de zaak zelf heb ben geregeld, niet wetende dat men daar aanstoot aan zou nemen, zei ons de loco-secretaris van Rhe nen. Dat laatste is echter wél het geval. Het SGP-raadslid, de heer W. E. van Laar, is erg boos over deze gang van zaken. Hij heeft er vra gen over gesteld aan B. en W. Nog scherper heeft zich het PvdA- raadslid mr. J. Deen uitgelaten: hij heeft gedreigd zijn raadszetel niet langer op prijs te stellen als B. en W. niet terugkomen op hun achterbakse' manier van handelen. In het seniorenconvent hebben wij ook over de zaak gesproken Daar is men het met mij eens. Het is een principiële zaak. De raad moet uitmaken wie er naar Den Haag gaat, niet burgemeester en wethouders', aldus mr. Deen. Op het raadhuis weet men te ver tellen dat B. en W. van plan zijn volgende week met een brief bij de raadsleden te komen, waarin opheldering over de gang van za ken wordt gegeven. Als de raadsle den dat op prijs stellen zullen zij op 28 augustus een afgevaardigde voor het jubileumfeest kunnen kie zen. Dat zullen wij zeker doen. Wij vinden dat het oudste raadslid, de heer E. P. van Dijk, naar Den Haag moet gaan en als hij niet kan de op één na oudste, de heer P. Kerkstra', zegt mr. Deen. De heer Van Lienden heeft al la ten weten er geen punt van te zul len maken en, als de andere raads leden dat wensen, wel van de tocht naar Den Haag af te willen zien. Herodotus vormen geen vervolgserie. Ze verschillen onderling sterk van el kaar en krijgen, als het Met, ook alle zes een andere bewerker. Blokker be werkte het eerste, Dimitri Fr enkel Frank maakte het tweede. Het zal worden opgenomen in Egypte. Cees Nooteboom is ook Maar met een script, Harry Mulisoh, W. F. Hermans en Rinius Ferdinandusse zijn nog be zig. Losstaande verhalen dus, maar ze horen wel bij elkaar. Alle zes gaan over mensen uit een ver verleden, maar fundamenteel toah niet zoveel anders dan de mensen van nu. Ie mand heeft ze al getypeerd als 'be richten uit de klassieke samenleving' en Jan Blokker vindt dat een uitste kende naam. Grote verliezen door instorten van markt Van een onzer verslaggevers ARNHEM /APELDOORN Waarschijnlijk zal nog in de herfst een onderzoek worden afgerond naar een grootscheepse vorm van samenwerking tussen de Veluwse boseigenaren op het gebied van de houtjverkoop. Het proces van coördinatie bij de houtverkoop, waarover ook voorheen al wel door de boseigenaren werd gedacht, is door de twee stormrampen (november en april) aanmerkelijk ver sneld. ging van alle geledingen van het volk en het bedoelt dat volk in zijn maat schappelijke, sociale en economische activiteit bescherming te bieden. Daarom verdient ons leger een ere plaats in de jubileumviering! En dat permanente beroep op 'onze tijd' is een slap beroep. Wij maken zelf 'onze tijd'. Als onze regering, terwille van Nieuw Links en PPR, lonkend naar een PSP en andere latente pacifisten, het leger maakt tot padvinderij (maar dan ook nog zonder tucht), dan wordt de zaak als grap terecht gauw te kost baar. Maar wat erger is, daarmee wordt de volksgeest verder geïnfec teerd, en een geestesgesteldheid gesti muleerd, die u en vele anderen 'onze tijd' plegen te noemen. Waarop men clan weer rustig een beroep kan doen. En zo krijgt een volk de regering, de defensie en de krant die het verdient. Maar de Koningin verdient beter! Groningen dr. T. J. Poppema Jane Fonda, door de NOS geponeerd al 'Vrouw van deze tijd', uiteraard omdat zij als communiste ging optre den, is een waardeloze figuur. In Amerika geeft het Vassar College cur sussen in sociale representatie en eni ge 'zware' vakken voor dochters van vooraanstaande families. Jane probeerde dit ook, maar werd in het eerste jaar al afgewezen wegens ongeschiktheid. Uit frustratie turnde zij zichzelf om tot communiste en nu komt zij er weer van terug. Ook Jac kie Kennedy bezocht dat college en bij haar duurde het twee jaar voordat men haar ongeschiktheid vaststelde. Nu doolt zij ongediplomeerd maar een beetje in de jetset rond. Breda Drs. E. Campert Na de ravages, die in de Nederlandse bossen werden aangericht, is de hout markt volledig ingestort. Er is op het moment bij wijze van spreken geen kubieke meter hout meer te slijten en de enorme verliezen, die zijn geleden, hebben de in het algemeen al labiele positie van de boseigenaren nog ver slechterd. Onderzoek Een door de Vereniging Behoud Velu- we ingestelde werkgroep is thans be zig een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van samenwerking door de boseigenaren op het gebied van de verkoop van hout ('Ze staan ten opzichte van de prijs gewoon machteloos'). Naar de directeur hiervan, de heer L. E. van Rooy, ons desgevraagd mee deelde, is de kans van slagen groot. Bij de besprekingen zijn behalve ge noemde vereniging onder meer Staats bosbeheer, de Vereniging van Bosei genaren en het Bosschap betrokken. 'Tot nu toe is er slechts een samen werkingsverband, waarbij acht k ne gen boseigenaren zijn aangesloten, in het algemeen de grote, terwijl op de Veluwe 200 k 300 boseigenaren zijn. Aaneensluiting is nodig met het oog op hun concurrentiepositie, enerzijds ten opzichte van de kopers in eigen land en anderzijds ten opzichte van de verkopers in het buitenland. Wat het laatste betreft laten we niet ver geten dat alleen al in Duitsland ook 15 miljoen kubieke meter hout tegen de grond is gegaan, een hoeveelheid die normaal in 2y2 k 3 jaar gekapt wordt'. Zoals bekend, is deze zomer veel Ne derlands hout in depots opgeslagen, waar het door regelmatige besproeiing in goede conditie wordt gehouden. Gehoopt wordt dat het dan bij gele genheid in gedeelten kan worden af gezet. W erkpakketten' Een ander initiatief, dat zich ten ge rieve van de boseigenaren binnen de Vereniging Behoud Veluwe heeft ont wikkeld, is dat van de zogenaamde 'werkpakketten'. In dit geval verstrekt 'n groep boseigenaren gezamenlijk aan één aannemer de opdracht voor het uitvoeren van alle nodige werkzaam heden. Het afsluiten van dergelijke contrac ten kan besparingen tot 50 pet opleve ren. Voor de aannemers is het aan trekkelijke hiervan, dat zij gedurende lange tijd van werk verzekerd zijn. Zij kunnen er onder meer hun perso neelsbeleid op afstemmen. Ook dit kan de concurrentiepositie van de bos eigenaren verbeteren. Een derde maatregel, die genomen werd ter verbetering van de concur rentiepositie van de boseigenaren, is dat zij thans in veel gevallen geza menlijk hun plantmateriaal inkopen. Naar wij van de heer Van Rooy van de Vereniging Behoud Veluwe verne men, zal in een later stadium wat de samenwerking bij de houtafzet be treft mogelijk ook de Utrechtse Heuvelrug betrokken kunnen worden. De storm van 13 november 1972 heeft vooral midden en noordoost Neder land getroffen. Volgens de jongste ge gevens werd in particulier bosbezit 446.000 m3 gestreken, in de staatsbos sen 465,000 m3. In totaal 931.000 m3. De storm van 2 april 1973 veroorzaak te vooral schade in het midden van het land (Veluwe, Utrechtse Heuvel rug). Op 2 april werd in de staatsbos sen 106.000 m3 gestreken en in de particuliere bossen 474.000 m3. In to taal 580.000 m3. In Nederland werd door de twee stor men tezamen ongeveer 1.511.000 m3 geveld. Dit is meer dan driemaal de jaarlijkse kap. Drente (469.000 m3) en Gelderland (598.000 m3) zijn het zwaarst getroffen. In Gelderland (Ve luwe) werd vooral schade toegebracht aan het particulier bos (498.000 m3). College van bestuur in brief: Van onze onderwijsredactie UTRECHT Ga geen psychologie studeren in Utrecht. Dat is de kor te inhoud van een dreigbrief die het college van bestuur verzonden heeft aan alle 273 aanstaande eerstejaars, die reeds een plaatsingsbe- wijs voor de Utrechtse subfaculteit psychologie in hun bezit hadden. (ADVERTENTIE) Toch dik het overwegen waard Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. voordelig uit met NS De dagelijkse raad van de academi sche raad heeft na veel onderling ge harrewar tussen de verschillende sub faculteiten in het land de capaciteit voor het eerste studiejaar in Utrecht vastgesteld op 273. De Utrechtse sub faculteit had aanvankelijk gezegd dat er maar plaats was voor 30 eerste jaars. De universiteitsraad heeft daar toen 90 van gemaakt. Op grond van deze cijfers heeft het bestuur van de universiteit toen in de academische raad voorgesteld een lan delijke studentenstop voor psycholo gen aan te vragen bij de minister. De academische raad verwierp dat voor stel en besloot slechts een plaatsings commissie in te stellen. Deze commis sie kon het niet eens worden over de verdeling van het totaal aantal eerste jaars over de verschillende universi teiten. Het dagelijks bestuur van de academische raad wees toen 273 eer stejaars toe aan Utrecht. In de brief aan deze reeds geplaatste studenten schrijft het Utrechtse colle ge van bestuur nu: 'Utrecht zal niet weigeren de geplaatsten in te schrij ven, maar waarschuwt hen bij deze, dat zij, mede gelet op de noodtoestan den bij andere studierichtingen te Utrecht, niet mogen rekenen op on derwijs van de normale kwaliteit. Stu denten die zich niettegenstaande deze waarschuwing toch in Utrecht laten inschrijven, zullen voorbereid moeten zijn op sterke beperking in de studie begeleiding en op vertragingen in de studie, die een jaar en langer kunnen bedragen. Zulke vertragingen zullen zich vermoedelijk reeds in het eerste studiejaar voordoen.' De subfaculteit psychologie in Utrecht heeft thans ongeveer 1700 studenten en een wetenschappelijke staf van 90 man. Op elke docent zijn er dus 19 studenten. Van de 1700 ou derejaars studenten zullen zeker hon derdvijftig hun studie voltooien of staken. De reactie van het ministerie van on derwijs op de Utrechtse dreigbrief is dat-het recht op onderwijs, behoort te worden waar gemaakt. De reactie van Utrecht daarop is dat de subfaculteit aan de reeds aanwezige studenten ver plicht is dat zij goed onderwijs krij gen. Als de minister zijn verplichting jegens eerstejaars die ook recht op onderwijs hebben wil nakomen moet hij maar meer personeel ter beschik king stellen. Van een verslaggever DEN HAAG Twintig honden en katten werden in volgens de politie 'onbeschrijfelijk' ver waarloosde toestand aangetrof fen in een huis in de Honshol- redijkstraat. Behalve de levende honden en katten lagen er ook enkele kadavers van katten, ver pakt in servetten. Volgens de eigenaar van het pand wordt het huis bewoond door een vrouw, die echter nog niet is opgespoord. De politie heeft in samenwerking met de dierenam bulance uit Nootdorp het huis ontruimd; HELMOND Bij een inbraak in Stiphout, gemeente Helmond, is voor een bedrag van circa 100.000 gulden aan herenconfectie gestolen uit de zaak van de firma Adriaans. De da ders hebben aan de zijkant van de zaak een raam geforceerd dat toegang gaf tot de kleermakerij. Van daaruit konden zij in de winkel komen. Vrij wel de hele winkel werd leegeplun- derd. Ontvreemd werden 262 panta lons, 212 kolberts en 247 kostuums. Van de daders ontbreekt elk spoor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11