Moskou wil snelle trijd tegen China' Vervalsing van Watergate-banden mogelijk maar zeer moeilijk Veel Amerikanen vallen Agnew bij Arabische olielanden willen de Verenigde Staten dwingen Russische schrijver hekelt Willy Brandt Cairo meldt luchtgevecht MET DUIM EN KAAS UIT HET VUISTJE lllonvaart van arks mislukt TASS hekelt voorzitter van internationale taW/K,WAiRTET VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND T7/K9 us stuurt document naar Westen ADVERTENTIE NDEN (AP) In de Sowjet-Unie neemt de bezorgdheid toe dat het emlin een bliksemoorlog in de zin heeft tegen China. Dit blijkt uit een tument dat is opgesteld door een 'goed geïnformeerde en hooggeplaatste in in de Sowjet-Unie'. JR( document is vorige week naar het en gesmokkeld. Dit heeft het dagblad The Daily Telegraph ren gemeld. ens het Britse blad is het echter geheel uitgesloten dat Moskou document met opzet naar het en heeft gestuurd om zo de NA- nden ervan te overtuigen dat de jt-Unie zich voornamelijk met moet bezig houden en er dus He vertrouwen ontwapend kan en aan de west-zijde. !t bewuste, naar het Westen ge- kelde, document wordt volgens aily Telegraph gezegd dat 'op het ►lik een oorlog met China een ige oorlog die een kolossaal ver- ian mensenlevens tot gevolg zal in maar wel een winnende oor- )u zijn het dringendste en be- ijkste doel is van de Russische ing'. oorlog 'komt gestadig dichterbij, hangt ons boven het hoofd als lonkere wolk', zo wordt vervolgd, larmerende document zal volgen- tnd in het Russisch worden ge- trd in het blad van de Russi- emigranten-organisatie 'Possew', t Westduitse Frankfort, aldus de Telegraph. 'mlin ilbe e wi le> 00 irink J heid sn a< jrliefp t In ontn en'nal HARBOR (AP, Reuter, UP1) lllonvaart, die de Amerikaan Bob cs had willen maken over de At- che Oceaan is mislukt. Een vaar- van de Canadese kustwacht heeft jisteren op ongeveer 48 km e kust van New Foundland uit pgevisl. Sparks, die na de over- !V1 dp het vliegveld Le Bourget in had willen landen, raakte nog 24 uur na zijn vertrek uit C.ma- l moeilijkheden. Hij vroeg de 'acht met zijn radiozendeom Gebleken is dat de ballon "an ;s, de 'Yanky Zephyr' tijdatv hu invoer door de bliksem is g u Do ballonvaarder was op zee en had de ballon losgum tie gondel. De aliuin n imi e'n Jntworpen om -eventueel ook als ngboot te dienen. Sparks. 37 jaar oud-jockey, zanger en komiek ils eerste ballonvaardcr Je Allan- e Oceaan willen oversteken. een oorlog met China, waarmee de partijleiders sinds eind 1972 bezig zouden zijn. Blauwdruk De uitgever van het emigrantenblad Possew, dat het document in het Rus sisch zal publiceren, heeft meegedeeld dat een blauwdruk vóór een Russische 'Blitzkrieg' tegen China in de volgen de aflevering van zijn blad zal worden gepubliceerd. De uitgever Oleg Pere- krestow, zei dat een westerse toerist het document naar Frankfort heeft gesmokkeld na een bezoek aan de Sowjet-Uhie. Het document beslaat tussen de 15 en 20 pagina's en was overhandigd door de auteur, die de toerist bij toeval 'ergens' in de Sow jet-Unie had ontmoet. De inhoud van het document was op film meegeno men. De auteur zou een Russische historicus zijn, maar Perekrestow wei gerde de naam van de man, noch die van de 'toerist te noemen. De uitgever zei dat hij de naam van de auteur kent en" niet twijfelt aan de echtheid van het document. Het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren de onthul lingen in het Britse dagblad Daily Te legraph 'een provokatie' genoemd. Verder commentaar werd niet gege ven. In een kritisch commentaar van de Daily Telegraph wordt gewezen op de mogelijkheid dat Moskou met het do cument een spelletje speelt om de NAVO toch snellere ontwapenings maatregelen te verleiden. 'Het is ech ter onwaarschijnlijk dat de Russen hun oorlogsvoorbereidingen zouden onthullen of de Chinezen in de gele genheid zouden stellen om sympathie te winnen als slachtoffers van Russi sche agressie', aldus David Floyd, de Oost-Europa-expert van de Daily Tele graph. Een berg telegrammenna redevoering WASHINGTON (Reuter, UPI) De agressieve tegenaanval van Spiro Agnew in het corruptieschandaal dat hem bedreigt, heeft de vice-president veel sympathie opgeleverd. Politieke commentatoren geloven echter dat Agnews politieke toekomst in duigen ligt, zelfs Kees Stolp en Henk Bot uit Edam zijn vandaag aan hun goedgeplande reis naar Tokio begonnen. Zij willen de hele afstand liftend afleggen. Het zal ons zeker wel lukkenzegt Kees (zittend) met een flinke dosis geluk, een soepel duimpje en voldoende kaas uit het vuistje voor de kleine honger,\ (NZB-foto) ns de opstellers van het docu- zijn er twee belangrijke facto- ie het Kremlin dwingen tot het nemen van een aanval op China. :erste de verslechterende politie- economische situatie in de Sow- i lie. Ten tweede de snelle voor- g die China heeft gemaakt op lebied van de kernbewapening, [ns de Oosteuropa-deskundige le Daily Telegraph, David Floyd, tn twee recente gebeurtenissen ussische leiding ertoe gebracht borlog met China te overwegen, gebeurtenissen waren: de dood voorzitter Mao's rechterhand en [wezen opvolger Lin Piao en pre- f Nixons politiek van ontspan- ot z|in de betrekkingen met Peking, teit. je dreiging inhoudt van een Ame- ris-Chinees bondgenootschap te- Russen. De dood van Lin Piao, i in China bekend als 'verrader', jolpen eind gemaakt aan de hoop a Ie Chinese leiding ooit nog eens d zou zijn een akkoord met het Pr(lin te bereiken, spirftns het document is het duide- voltP bewijs voor de Russische be- igen de massale uitbreiding van litaire macht aan de Russisch- le grens en in andere strategi- [zones en een reeks andere maat- die zelfs voor de best geïnfor- le buitenlandse waarnemer ver blijven'. Als belangrijkste pun- joemt het document: ussische troepenconcentraties pigs de zuidelijke grens van Mon- jlië, op slechts 650 km. van Pe- jng. Het stationeren van offensie- eenheden mariniers en met ra- _|tten bewapende pantser een heden de Koreaanse grens. In deze Jjctor zouden alleen al acht Russi- ihe tankdivisies zijn samengetrok- Maximow verwerpt Oostpolitiek MOSKOU (AFP). De kritische Russische schrijver Wladimir Maximow heeft in een 'open brief' die gisteren in Moskou de ronde deed, een felle aanval gedaan op de Oost-Europapolitiek van bonds kanselier Willy Brandt van West- Duitsland. Hij verwijt Brandt dat hij 'ondanks de bittere ervaring van Milnchen' eenzijdige concessies aan de Sowjet-Unie doet. 'Men heeft de Nobelprijs voor de vrede toegekend aan de middelma tige apologeet van een nieuw München die zichzelf voor een groot politicus houdt', schrijft Maximow, auteur van 'De zeven dagen van de schepping', die in ju ni is uitgestoten uit de Russische schrijversbond. 'Alleen de Al lerhoogste kan weten tegen wel ke bloedprijs wij dit duivelse spel van de botteriken van de moderne diplomatie moeten betalen', aldus Maximow. Maximow heeft zijn open brief ge adresseerd aan de Westduitse schrijver en Nobelprijswinnaar voor letterkunde Heinrich Boll. De Russische auteur houdt de schrijvers in het Westen het voor beeld voor van Andrej Sacharow, de russische atoomgeleerde. Maxi mow noemt Sacharow de 'eer van het hedendaagse Rusland' en, 'een man wiens stellingname over de brandende kwesties van de moder ne wereld hem heel wat duurder te staan komt dan zijn collega's in het Westen'. Het is om deze reden, vervolgt Maximow, dat zich rond zijn hoofd steeds donkerder wolken samen trekken. 'Het is onze taak Sacha- rom te behoeden voor het onheil dat hem bedreigt. Is het onheil eenmaal geschied, dan is het te laat voor het 'dreigen met de vuist', zoals het gezegde bij ons luidt', aldus Maximow. Maximow schrijft dat nog heel wat meer Russische intellectuele zij het mindere geesten, in Sacharows situatie verkeren, hij noemt de na men van zes vrienden: de schrijver Victor Nekrassow, de filmer en zanger Alexander Galitsj, de lite raire kriticus Lew Kopelew, de schrijver Gheorgui Wladimow, de schrijver Wladimir Voinovitsj en de schrijver-zanger Boulat Okned- jawa. als liij onschuldig blijkt te zijn. Agnew belegde woensdag een perscon ferentie, omdat hij weigerde zich door 'het slijk te laten halen' door de kran ten. Volgens persberichten had de vi ce-president wekelijks 1.000 dollar op gestreken van aanemers en architec ten en had hij nog eens een bedrag van 50.000 dollar gekregen, toen hij vice-president werd. Agnew noemde dergelijke berichten 'verdomde leu gens'. Het telegraafkantoor in Washington werd gistermorgen overstroomd door telegrammen aan het Witte Huis, waarin steun aan Agnew werd gege ven. Een functionaris verklaarde: 'Een berg telegrammen. Het is net als met de reis van Nixon naar China'. De al gemene reactie van de Amerikanen was er een van sympathie en bewon dering voor de manier, waarop hij zich tijdens de persconferentie ge droeg. 'Het was zeker voldeonde om te leurgestelde Republikeinen op te pep pen, die nijdig waren dat Agnew een kanshebber voor het resident schap besmeurd werd door een schandaal', schreef het dagblad Balti more Sun. Maar het dagblad uit Agnews geboor testreek wees eroop 'dat het publiek Persberichten in Midden Oosten: BEIROET De Arabische olielanden zouden op liet punt staan belangrijke beslissingen te nemen die ten doel hebben Amerika on der druk te brengen en te dwingen tot een beleid van 'gelijke be handeling' in het Midden-Oosten. delegeerden die men daar verwacht behoren koning Feisal van Saoedi- Arabië, de leider van Koeweit, Sjeik Sabach cl Salem el Sabach, president Anwar Sadat van Egypte, de Libische leider kolonel Moammar Gadaffi, de regeerder van Aboe Dabi, sjeik Zaid Bin Soeltan en de president van Irak, Achmad Hassan el Bakr. Er zouden twee besluiten worden ge nomen: een door Saoedi-Arabië en an dere olielanden aan de Perzische Golf om de opvoering van de productie die was voorgenomen met het oog op de energiecrisis in Amerika niet te laten doorgaan, en het 'dichtdraaien van de oliekraan' door alle producerende lan den in het Midden-Oosten als het op nieuw tot een oorlog tussen de arabi- sche landen en Israël mocht komen. De landen van het Midden-Oosten le veren twee-derde van alle olie die de westerse landen en Japan nodig heb ben. Volgens berichten in de Koeweitse en Libanese pers zullen de genoemde plannen worden voorgelegd voor uit eindelijke goedkeuring op de confe rentie van niet-gebonden landen die op 5 april in Algiers begint. Die con ferentie zal door ongeveer 60 landen worden bijgewoond en tot de hoge ge- President Sadat zou thans een belang rijke rol spelen bij het trachten ko ning Feisal te bewegen diens fantasti sche olie als wapen in de strijd met Israël te gaan gebruiken. Overwinning' In het Koeweitse blad al Sijassa stond woensdag dat de eerder aangeduide plannen die beogen Amerika onder druk te zetten 'een overwinning bete kenen van de Arabische gematigden over de radikalen'. De linkse landen Irak en Algerië zowel als het Libië van Gadaffi hadden oorspronkelijk aangedrongen op een regelrechte naasting van de amerikaanse oliebe- langen in de arabische wereld tenzij Washington zou besluiten een einde te maken aan zijn militaire steun aan Israël. Maar nu is het de bedoeling, aldus de Sijassa, dat Koeweit zijn pro ductie gaat handhaven op 3 miljoen vaten (1 vat is ca. 159 liter) per dag, dat Libië de zijne gaat verlagen met 10 percent en dat Saoedi-Arabië van zijn voornemen gaat afzien de produc tie, die thans 8,5 miljoen vaten per dag bedraagt, op te voeren tot 20 mil joen vaten per dag in 1980. In eerder in de Arabische pers verschenen be richten had gestaan dat koning Feisal opdracht had gegeven de voorgeno men opvoering der productie met 30 procent ver minderen tot 10 procent, en wel nadat Amerika in juli in de Veiligheidsraad te New York door middel van een veto een anti-Israëli sche resolutie had getorpedeerd. Alle leden van de raad hadden die resolu tie gesteund behalve Amerika. China onthield zich van stemming. uitbreiding van de Russische jarine in de Indische Oceaan. r»««J>lgend voorjaar zouden ongeveer I Russische oorlogsbodems uit de fddellandse Zee naar dit gebied orden overgeplaatst: isverboden voor bepaalde gebie- [n in het Verre Oosten en langs Chinese grens. Alleen als zij in [t bezit zijn van speciale politie- fssen kunnen Russische burgers ir trein of vliegtuig naar deze ge iden reizen; jebreide veiligheidsonderzoeken ir verborgen wapens in belang- |ke gebieden; •ichten over opvoering van de iduktie van langdurig houdbare 'ensmiddelen en vrachtwagens, vrachtwagens zouden nodig om de nadelen op te vangen de slechte spoorverbindingen Mongolië en de Chinese provin- Sinkiang; ■■f -Jtbreiding van belangrijke indus- en bewapeningscomplexen jn 9 '"'t eventuele achterland (bij een v-.. nval op China); leime orders aan politieke offi- ^ren *n alle Russische eenheden het afgelopen jaar om de anti- linese gevoelens aan te wakke- i reorganisatie van het Russische ïlitburo in april. Dit zou bedoeld |n geweest de macht te centrali- jren in een betrekkelijk klein be- liurslichaam zodat in een crisis lelie beslissingen kunnen worden jndmen; en ideologische voorbereiding op WASHINGTON (AP) Senator Inouye (Hawaii): 'Is liet moge lijk, dat er binnen 48 uur met deze bandopname is geknoeid?' H. R. Haldeman: 'Ik geloof niet dat zoiets mogelijk is.' Deze recente dialoog tussen een lid van de Senaatscommissie, die zich bezighoudt met het Watergate-schandaal en de ondervraagde voormalige 'chef- staf' van het Witte Huis raakt aan een belangrijke zaak. Laten we eens aannemen, dat presi dent Nixon zwicht voor de al dan niet juridisch, op hem uitgeoefende druk, en de bandopnamen van zijn gesprek ken vrijgeeft voor bestudering door openbaar aanklager Archibald Cox en de Senaatscommissie. Kan iemand dan met zekerheid bewijzen of er met de opnamen is geknoeid, of er soms be paalde passages zijn geknipt? De door het persbureau AP geïnter viewde audio-dekundigen en fabrikan ten van geluidsapparatuur waren over het algemeen van oordeel, dat experts in eeii groot aantal gevallen kunnen vaststellen of er met opnamen is ge knoeid. Maar, zo voegden zij er aan toe, de mogelijkheid bestaat ook, dat hun tests zoiets niet onomstotelijk zouden bewijzen. Sinds de tweede wereldoorlog, toen de Duitsers bepaalde uitspraken van Roosevelt aan elkaar lasten om deze 'pro-Duitse' versie naar de geallieerde strijdkrachten uit te zenden, is de techniek een heel eind gevorderd. Donald Duck Vandaag de dag zou een beetje ge- luidsdeskundige, vooropgesteld, dat hij over de juiste banden kan beschik ken, voor de dag kunnen komen met een vergadering tussen Nixon, John Dean en Donald Duck. Dat aan elkaar lassen kan praktisch iedereen met een goede bandrecorder. Maar een expert kan naar believen stemmen invoeren of laten wegvallen, zinnen opnieuw rangschikken, zodat iemand iets an ders zegt dan hij bedoelt, of gebruik maken van een goede imitator, die een bepaald tekstgedeelte inspreekt, zonder dat dit op zou vallen aan de gemiddelde luisteraar. Hi rifdvoor waarde is, dat het werk wordt verricht door een dëskii'V.lige. die kan bes u kken over or «fAssion'e'e apparatuur, /n verklaarden kenners. A's de 'aajjgjpasle' band vervolgens wordt overgespeeld op een andere zi.in de tastbare bewijzen (Je .assen) ver dwenen. Maar de echte vuurproef vindt plaats in het audio-laboratorium, waar de as pirant-vervalser het moet opnemen te gen apparatuur zoals de oscilloscqop, de geluids-spectograaf en de signaal- correlator. Toch, als de opnameappa ratuur pas door het signaal van de menselijke stem in werking treedt en dit was volgens een voormalig medewerker van het Witte Huis al daar het geval bestaat er een ma nier, waarop kan worden geknóeid, die zelfs met deze electronische appa ratuur niet kan worden ontdekt. Mogelijk 'Het zou praktisch onmogelijk zijn om het wissen van hele gesprekken te ontdekken, als men de overblijvende band op de punten van start en stop aan elkaar last', zo verklaarden ex perts van de EM-Corporation, een gro te fabrikant van geluidsband. 'Maar eliminatie of hergroepering van woor den en zinnen binnen een conversatie zou waarschijnlijk kunnen worden op gespoord met geavanceerde electroni sche. apparatuur', ?o voegden zij er aan toe. Op elk puilt, waar de .band aan elkaar wordt gelast, -.treedt een onderbreking op in het magnetisch veld. De oscillo- scoop is één van de hulpmiddelen, waarmee zo'n onderbreking kan wor den aangetoond. Een andere methode, waarmee kan worden bepaald, of er met een bepaalde opname is geknoeid, is te letten op het achtergrondgeluid, dat door de recorder wordt geregi streerd, zo vertelde Joel Tall, die e n bedrijf heeft waar speciale band-lasap- paratuur wordt vervaardigd. Tall is een audio-expert, die in recht zaken vaak is opgelreden als getuige- deskundige bij hei bepalen van de au thenticiteit van twijfelachtige opna men. Als er een klok tikt, een ventila te. draait ni wat voor ander achter- gr ui ie u ook voorkomt, wordt dat J" ie b in.'recorder gpreg.streerd. V;:s v jrlnge.i Een expert, die daar op let. kan knoeierijen waarschijnlijk ontdekken. Ehrïichman Mos? vwktf A -r V" Bandopnamen zouden uitsluitsel kunnen brengen over de vraag wie in het Witte Huis wat zei over de Watergate-affaire. als er zich snelle veranderingen voor doen in rhytmische geluiden, zoals twee tikken van een klok die opeens bijna samenvallen', aldus Tall. Zelfs wanneer het tikken van een klok ver loren gaat in het andere achtergrond lawaai kan met speciale apparatuur, zoals de signaalcorrelator, worden 'ge jaagd' op een rhytnnsch patroon in het totale geluidspakket. Als men dit te pakken heeft kan men vaststellen, welke frequentie heeft en vaststellen, wanneer het patroon plotseling wordt onderbroken. Tall vertelde, dat een plotseling posi tiewijziging van de spreker ten op zichte van de recorder kan worden aangetoond, zelfs wanneer het een monorale opname betreft, zoals waar schijnlijk in het Witte Huis het geval was. 'Als een woord vlakbij de micro foon wordt gesproken en het volgende op een afstand van drie meter, en de spreker die afstand onmogelijk in die bepaalde tijd kan hebben afgelegd, mag men er zeker van zijn dat er met de opname is geknoeid', aldus Tall. unfair kan zijn zelfs al is de heer Agnew geheel onschuldig en wordt dat ook bewezen, dan nog zullen de aantijgingen moeilijk weg te wissen zijn'. 'Met het Watergate fiasco als een blok aan hun been', zo vervolgde de krant, 'was de vice-president de on- besmeurde kampioen, een schoon al ternatief voor toekomstige wedstrij den om het Witte Huis! De heer Ag new zal geheel onbevlekt te voor schijn moeten komen, voordat hij weer beschouwd kan worden als een goede presidentiële keus van de Repu blikeinen'. De New York Times merkte op: 'Het schijnt dat op korte termijn zijn op treden op zijn persconferentie hem enorm zal helpen, zeker meer dan zwijgen gedaan zou hebben. Maar op langere termijn is het beeld onduide lijk. Als hij in staat van beschuldi ging gesteld wordt en wordt vrijge sproken, geloven de meeste politici dat het hem onmogelijk zal zijn zich kan didaat te stellen voor het president schap. Als er geen bewijzen tegen hem gevonden kunnen worden en hij wordt niet in staat van beschuldiging gesteld, zal hij toch nog de moeilijke taak hebben het publiek en politici ervan te overtuigen dat ondanks de rook er geen vuur was'. Houding Nixon Vooral over het feit dat president Nixon hem niet publiekelijk heeft verdedigd heeft tot vele speculaties geleid. Volgens Agnew had hij niet om een dergelijke verdediging ge vraagd en had de president hem in een gesprek onder vier ogen zijn ver trouwen in hem hernieuwd. De com mentatoren Evans en Novak schreven: 'Het achterwege blijven van een fer me verdediging van de man die hem zo vaak ferm verdedigd heeft, heeft slechts één politieke betekenis: Nixon geplaagd door Watergate en andere problemen, wenst geen risico's te ne men om iemand te steunen zelfs niet zijn eigen vice-president die beschuldigd en veroordeeld kan wor den'. Inmiddels heeft de senaatscommissie van onderzoek in Watergate besloten naar de rechter te gaan om Nixon te dwingen de bandopnamen met ge sprekken in het Witte Huis aan haar te overhandigen. Al eerder heeft de speciale Watergate-aanklager Archi bald Cox dit gedaan. President Nixon heeft zich teruggetrokken met een tekstschrijver in Camp David om zijn weerwoord in het schandaal op te stellen. De rede wordt volgende week verwacht. CAIRO, TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) Egyptische en Israëli sche gevechtsvliegtuigen zijn gis teren slaags geraakt boven het Suezkanaal. Volgens Egypte zijn zes Israëlische vliegtuigen het Egyptische luchtruim binnengedrongen en door Cairo's luchtmacht verjaagd. Een Israëlisch toestel is 'getroffen', aldus de bekend making uit de Egyptische hoofdstad. Israël heeft ontkend dat een vliegtuig is geraakt en verklaard dat geen Is raëlische toestellen het Egyptische luchtruim hebben geschonden. Onze toestellen, aldus de militaire woord voerder in Tel Aviv, hebben een pa- trouillevlucht gemaakt over de Golf van Suez in de buurt van de bestands- grens en zijn zonder mankementen te ruggekeerd. Het gevecht is het eerste incident aan het Egyptisch-Israëlische front sinds 28 juni. Op die dag werd een Israëli sche Phantom-straaljager neergehaald door grond-lucht-raketten bij een vlucht- boven Egyptisch gebied, in de buurt van de Grote Bittermeren. DAJAN De Israëlische minister van defensie Mosje Dajan heeft verklaard dat het feit dat Israël al zes jaar Arabisch ge bied bezet houdt voor de Arabieren een 'enorme beweegreden' vormt een nieuwe oorlog tegen Israël te ontkete nen. 'Maar de totale balans van de macht slaat over naar onze zijde: dit weegt zwaarder dan alle Arabische overwegingen en motieven en stopt het onmiddellijke uitbreken van oor log', zo vervolgde Dajan in een toe spraak tijdens een bevorderingsplech tigheid van militairen. 'Wat betreft de activiteiten van terroristische orga nisaties in het algemeen of van het 'Palestijnse verzet', zoals de Arabieren het noemen, verwacht ik geen specia le verscherping van deze activiteit in de naaste toekomst', aldus Dajan. MOSKOU (Reuter) Het Russische persagentschap TASS heeft gisteren banbliksems geslingerd naar Bruno Pitterman, de Oostenrijkse voorzitter van de socialistische internationale. Hij wordt betiteld als 'bondgenoot van de maoisten'. De aanleiding voor de aanval van TASS is een interview dat Pitterman onlangs verleende aan het Oostenrijk se dagblad Die Presse. De Prawda, het orgaan van de Russische partij, had naar aanleiding hiervan Pitter man maandag al beschuldigd van 'an- ti-sowjetisme'. Pitterman heeft in zijn interview de Sowjet-Unie aangevallen 'door te be weren dat de rechten van de mens in de Sowjet-Unie niet gerespecteerd worden en meer van dat soort onzin', aldus Tass.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9