Tandartsen laten gehandicapten niét in de steek dichtbij !or imentaar 'Onmaatschappelijke elementen komen in élk beroep voor' li +++oproep toeristen+++ Wkenfondsen en tandarts windvenvachting weerrapporten vreemd geld Engels front ?t nnc1"r,"wnchting mallotig pandje in volkskar motorstop schat bezem vraag VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T5/K7 van het drinkwater uitvoerbaar als wij aan- :n dat de watcrlcidingbcd' n ^gelijk ook nog eens ongefluori- leidingwater kunnen leveren aan 'aarden. leze mededeling aan de regering Ie Vewin de vereniging van ex- iten van waterleidingbedrijven) instaande deur in, want ieder- il inzien dat het aanleggen van [ïbbele waterleiding door het hele één voor gefluorideerd cn één ongefluorideerd water - gezien sten en het rendement niet haal- s. Er zijn trouwens nog wel wat •e zaken af te handelen, jtspraak van de Vewin zou in de- lom echter niet gesignaleerd zijn, jet de specialisten van de Vewin mil technische constatering een jk' tintje hadden gegeven door te- Geestelijk gehandicapten render hulp Tandarts wil voor f. 400 per uur in inrichting werken i Vari een onzer verslaggevers ■tiji j«Sjs4lu;ifr i'-ïp" NIJMEGEN/UTRECHT Er heerst in Nederland nog geen noodsituatie op het gebied van de tand heelkundige zorg voor geestelijk gehandicapten. De stichting Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg (NOZ) heeft de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde laten weten de op- de wens uit te spreken dat het zienbarende publikatie (in haar maandblad Klik en in een persbulletin), waarin stond dat verschei- nrhereiriincr 7iinde wetmntwern -1-- t - - lorbereiding zijnde wetsontwerp Ujfluoridering zo spoedig mogelijk ihandeling moet komen bij de jle Kamer, een politieke uitspraak, want fcor de Vewin bedoelde wetsont- jkan geen andere bedoeling heb- lan de wettelijke weg te openen recente uitspraak van de Ho- over de onwettigheid van de daar toegepaste fluoridering te dene tandartsen weigeren geestelijk gehandicapte kinderen te behandelen, zeer te betreuren. evenwel ook een heel andere |op de technische conclusie van win volgen, namelijk dat gezien jidelijke - waarop dan ook gefun- - bezwaren tegen fluoridering Irinkwater bij een minderheid in Kik en gezien de uitspraken van ]>ge Raad en de Kroon over de leidingwet en het beschikb&ar- 1 van ongefluorideerd water het jnd nodig is de discussie over op het principiële vlak te [n en niet zonder meer door de geïnspireerde uitgangspunten ^landartsen cn waterpompers als lieiscn te aanvaarden. id. Jjjjhileense president Salvador Al- is na lang aarzelen en veel pra- a et de christen-democratische op en zijn eigen achterban tenslot- J irstag gegaan en heeft er in toe- ld militairen in zijn kabinet op pnen. Daarmee is het socialisti- Jcxperiment in Chili weliswaar tehecl om zeep gebracht, maar jn een tamelijk pril stadium ge ëerd. ~~lantal nationalisaties zal nu zeker »n teruggedraaid, verdere sociale xmingen zullen waarschijnlijk nvege blijven cn er zal zeker i gepoogd de opkomende macht arbeiders - zoals die zich in de ipen maanden manifesteerde in ellc groei van talrijke autonome lersorganisatics -te breken en de wuste werknemers in paternalis- schema's terug te dringen. ;evangcne van het traditionele ijke systeem, dat hij had beloofd len respecteren, werden Allende n Unidad Popular steeds meer in nogelijkheden beperkt door een lige meerderheid in het parle- cn door een rechterlijke macht, i1"' indcr omhaal de zijde van de rij- oos. Rvie's revolutie via de legale weg voorts tegengewerkt door een idcels agressief buitenland, dat consideratie heeft met ideologi- bjafwijkingen, door de kapitaalbe- E die hun privileges zien afkalven. veJoor een groeiend deel van de Volgens de heer G. J. Sollewijn Gelp- ke, woordvoerder van de maatschappij tot bevordering der tandheelkunde, proberen de besturen van de Maat schappij en van de NOZ 'een positieve wending aan de zaak te geven'. Op het geval van de tandarts, die vol gens Klik alleen voor vierhonderd gulden per uur in een inrichting wil de werken, geeft de heer Sollewijn als commentaar: 'Wij weten niet welke idioot zich in deze zin heeft uitgela ten, hoewel wij vermoeden wie het is. Het is in ieder geval ver bezijden de werkelijkheid en onmaatschappelij ke elementen komen in elk beroep voor.' Drs. G. P. J. Arts, directeur-psycho loog van de stichting geestelijk min der validen (Gemiva) in Gouda, die in een interview met Klik dit geval als uitlating van een tandarts signa leerde, zei ons gisteren dat zijn woor den 'zwaar overtrokken' waren ge bracht. Bovendien aldus drs. Arts is het persbulletin zonder mijn goedkeu ring in de openbaarheid gekomen. 'De NOZ heeft mij vandaag in een ge sprek gezegd de volle verantwoorde- lijkheil voor het artikel op zich te nemen.' Overigens maakte de heer Arts telefonisch zijn verontschuldigin gen voor een deel van de publikatie bij de vereniging tot bevordering der tandheelkundige gezondheidszorg voor gehandicapten. In het interview had de heer Arts geklaagd over moeilijk heden van zijn stichting Gemiva om te voorzien in de vacature van een tandarts. Op het ogenblik van publi katie bleek dit probleem reeds te zijn opgelost. Noodkreet Tandart R. C. W. Burgersdijk, secreta ris van genoemde vereniging en ook werkzaam in een inrichting, zegt: 'Via de Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der tandheelkunde bereikte ons op 5 juli een noodkreet van de heer Arts. Op 20 juli kregen alle le den van onze vereniging een schrijven waarin hun aandacht op de vacature werd gevestigd, en binnen twee we ken was in de vacature voorzien.' Het bestuur van de in Nijmegen ge vestigde vereniging die in 1970 werd opgericht en honderd leden (waaron der tachtig tandartsen) telt, ziet twee grievende aspecten in de publikatie van de NOZ; met het noemen van het bedrag van vierhonderd gulden wordt gesuggereerd dat dit gebruike lijk is en daarmede de gehele tandart senstand in een duister licht ge- Rechts de voorzitter van de vereniging tot bevordering van tandheel kundige gezondheidszorg voor gehandicapten, de heer A. Heyboer. Links de secretaris van de vereniging, de heer R. C. W. Burgersdijk. plaatst; de indruk wordt gewerkt dat tandartsen zich niet willen in spannen voor de geestelijk gehandi capten, terwijl Nederland wat dit be treft koploper is in Europa. Idealistisch Voorzitter A. Heyboer (tandarts te Arnhem en tevens werkzaam in een inrichting): 'Het is vooral zo onaange naam, omdat juist de groep tandart sen die in inrichtingen werken, dit hoofdzakelijk doen uit idealistische overwegingen. Het is namelijk niet bepaald financieel aantrekkelijk: vol gens de normen van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde moet voor het werk in inrichtingen aan tandartsen 7 gulden per uur worden uitbetaald. Wij geven overigens toe, dat er een tekort aan tandartsen in ons land is, maar dat geldt voor alle, ook niet gehandicapte, patiënten; dit is een algemeen tekort.' Vraag: Niettemin heerst er in Neder land onbehagen over de prijzen die tandartsen vragen. En zou daar dan Uit onze krant van dinsdag geen reden voor zijn? Ligt hier geen taak voor de goedwillende tandartsen? De heer Heyboer: 'De leden van de Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde dienen zich te houden aan de richtlijnen voor honorering van deze Maatschappij (vijfennegentig procent van alle tandartsen is lid red.), maar dat er excessen voorko men, wil ik niet ontkennen. Deze ex cessen moeten ook duidelijk worden gesignaleerd.' Vraag: Een tandarts die zich niet aan de richtlijnen houdt, kan juridisch niet worden aangepakt? 'Nee. de uitoefening van de tandheel kunde is een vrij beroep en een tand arts kan vragen wat hij wil. Wel kan hij ter verantwoording worden geroe pen door de Maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde, omdat hij de beroepsstand in diskrediet brengt.' Voorzitter Heyboer en secretaris Bur gersdijk zetten uiteen, dat de geeste lijk gehandicapten, die thuis verblij ven, vallen onder het ziekenfonds. De heer Heyboer: 'En het ziekenfonds pakket is volstrekt ontoereikend voor de tandheelkundige hulp. Dit is een minimum-pakket, ook voor niet-gehan- dicapten en het is een grote schande. De meerderheid van de Nederlandse bevolking die voor de zorg van het gebit hierop is aangewezen, zou zijn mond eens open moeten doen om ge lijke rechten te eisen.' Vraag: 'Hoe is de financiering van tandheelkundige hulp geregeld voor geestelijk gehandicapten die in inrich tingen verblijven? 'De tandheelkundige hulp mag niet worden doorberekend in de verpleeg- nrijs. De Ziekenfondsraad stelt tot nu toe. dat tandheelkundige behandeling niet behoort tot het minimum-pakket van dienstverlening dat een inrichting behoort te verschaffen. Het wordt ook aan de inrichtingen overgelaten, of ze pupillen naar een tandarts sturen of een tandarts laten komen, ja dan nee. In 1971 kenden volgens een enquête van de 120 inrichtingen overigens slechts vier inrichtingen geen regel matige tandheelkundige behandeling. Pas wanneer de kosten van de tand heelkundige zorg worden opgenomen in de Algemene Wet Bijzondere ziek- tenkosten, zullen de inrichtingen een vast bedrag kunnen ontvangen. Een dergelijke regeling ligt nu ter goed keuring bij de minister van volksge zondheid en we hopen dat deze rege ling nog dit jaar zal kunnen worden ingevoerd.' Heyboer en .Burgersdijk onderstrepen nog eens dat tandartsen die geestelijk gehandicapten in inrichtingen behan delen, dit niet uit financieel gewin doen. 'Het bezoek kost gemiddeld twee halve dagen per week en in die tijd staat de praktijkapparatuur onge bruikt thuis. Bovendien is de behan deling van een gehandicapte vanzelf sprekend moeilijk.' Onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB-Alarmcentralc ln Den Haag te bellen (070)20 44 26. NEDERLAND MeJ A. Dllegge, Parijs. Frankrijk. Renault 4, P Kramer, Terborg, blauwe Renault 12. 09-26-XK; mej. J. H. E. Karlssen, Denemar ken, blauwe VW 1200. AAZ 968: de heren Oli vier en Bruno Pare, Frankrijk, crème Qui- nc. Finistere, Frankrijk, groene Renault 15: dhr. en mevr. Jozef Schiltz, Oostende. België, M.j 7. r. beige Citroen GS, 67 S 06: fam. T. Teesellng, „fenklasse, die ernstig heeft te lij- Amsterdam, motorschip 'Pasja'; J. utttenbog- t-_ aard. Woerden, boot 'Uitje'. r'n FRANKRIJK Fam. Brons Rotterdam, per trein: Koos van Doorn, Woerden. Fiat 124, 49—04-TV: fam. F. van Luchsinger, Veencndaal, In auto; dhr. A. May. Amsterdam donkergroene Peugeot 404; P. L. Boer. Naardcn. groene Ford Corti na 1300, 74-15-FT. SPANJE H. Jeltema, Voorburg; fam. C Collewijn. Amsterdam, crème Ford transit, VJ-7984 ITALIë T. Bootsma. Harlingen. per trein. ZWITSERLAND Fam, F de Wolf-Van der Mark Utrecht, groene VW Variant met caravan. 9951-NZ; A- J. de Wit. Den Haag. in een lichtblauwe 1 inder de economische crisis. En middenklasse wenst daarbij wei- Bog te hebben voor het feit, dat crisis niet zozeer het gevolg is vanbeleid van Allende alswel een 0 laai' begeleidend verschijnsel is een fundamentele machtsstrijd, 1 die in Chili woedt, tenemende agitatie tegen Allende jds en het groeiende verlangen arbeiders naar meer recht an- ids. dreigden het Chileense experi- I tenslotte uit zijn vreedzame baan Zo'n botsing is onvermijde- kls men werkelijk naar een ander fechtvaardiger maatschappij-type Jaar Allende's vrees voor een llijke - waarschijnlijk bloedige (kkeling heeft hem er toe ge aansluiting bij het centrum te en de gematigd progressieve nren een grote -inspraak in hel (bestuur te geven. Hij ECHT De Dongense tandarts t A. Smeulders heeft onverant- n gehandeld door op abrupte wij- ra eind te maken aan zijn zieken- /praktijk. Dit vonden de federatie [ziekenfondsen (VMZ) en het bij aangesloten ziekenfonds AAZ in pileer Smeulders besloot, zoals wij 'Week berichtten, met ingang van Member niet langer ziekenfonds- ofkerden te behandelen. Dit heeft «gevolg dat ruim zesdukzend zie- Jindspatiënten op ziek moesten een andere tandarts, in gezamenlijke verklaring zeggen lekenfnndsen dat de handelwijze tandarts Smeulders 'getuigt van instelling, die ernstig afbreuk aan het aanzien van de Neder- k tandarts. OOSTENRIJK Fam. Hordijk, Zutphen. een blauwe Fiat 125: Fam. H. Crcmers-Van der Laar. Boekei bei ge Opel Kadett. JOEGOSLAVIö Fam. A. F. de Man Bijlmermeer rode Mazda 8781-XR. GRIEKENLAND OUITSEAND Enschede' per trcln of per boot- Fam. B. Kolenbrander-Teeseling, Amsterdam; Fam. de Goede-Kop, Vlaardingen. witte EbinS' Hoogland, een beige BMW 1600. 8812-PK. NOORWEGEN Dhr. cn mevr. Stigter-Van Overdam. Amster dam. blauwe VW Variani. 21—80-MJ. ISRAcL MeJ. Llnda de Vries uit Amsterdam.' Eerst zuidelijk, later zuidwest tot west, 4-6, mogelijk 7 (matig tot krach tig of hard). Weerrapporten van gisteravond 19 uur neer- Amsterdam Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève weer temp. slag onbew. 21 0 onbew. 22 0 licht bew. 21 0 onbew. 23 0 onbew. 18 0 onbew. 21 0 onbew. 22 0 onbew. 21 0 onbew. 23 0 licht bew. 18 5 onbew. 35 0 onbew. 28 0 half bew. 21 0 onbew. 30 0 onbew. 23 (1 onbew. 24 0 onbew. 25 0 AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen. kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. licht bew. 20 0 onbew. 26 0 zwaar bew. 20 0 onbew. 32 0 onbew. 22 0 onbew. 24 0 licht bew. 38 0 onbew. 29 0 mist ortbew. 23 0 onbew. 28 0 zwaar bew. 19 0 licht bew. 26 0 onbew. 29 0 Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudo's Canadese dollars Franse francs Zwitserse francs Z\veedse kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenrijkse schillings Spaanse peseta's Griekse drachmen Finsè marken Joegoslavische dinars 2.53- 2.63 6.40- 6.70 7.00- 7.25 107.50-110.50 0.41- 0.44 11.10- 12.10 2.53- 2.63 61.50- 63.50 89.50- 92.50 62.75- 64.75 47.75- 49.75 46.00- 48.00 14.82- 15.12 4.55- 4.80 8.50- 9.50 70.50- 73.50 17.25- 20.25 (Amerikaanse en Canadese dollars, evenals Britse ponden, staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen). Van onze weerkundige medewerker De vakantiegangers in Zuidoost-Ne derland vooral (ook wel in het mid den) zullen vandaag vrij warm tot warm zomerweer hebben. De zon cre- eert maximum-temperaturen van 23 25 graden Celsius. In het noorden sluit een frontenstelsel van een Schot se depressie gaandeweg de gordijnen en zal er watregen of motregen val len, Een koufront zal ook in de rest van het land later op vrijdag of zater dag de kans op een paar regen- of on weersbuien doen toenemen. Doordat zich in het front boven Engeland een golfstoring ontwikkelde, is het een tijdje opgehouden, maar eenmaal op gang zal het vermoedelijk wel wal sneller lopen en bovendien actiever zijn. Aan de Noord- en Oostzeekust kan de wind mogelijk uitschieten tot hard of stormachtig uit zuidwest tot west tijdens de frontpassage of een bui. Het binnenland staat min of meer onder bescherming van een ho- gedrukzone van de Azoren via Cen- traal-Europa (centrum 1025 millibar boven de DDR) tot in Rusland, maar dit maximum verzwakt in het westen nu toch ook wel wat. Niet alleen de westelijke periferie van het continent, ook Midden-Europa krijgt met het hier besproken koufront te maken, al thans wanneer wij de meteorologen van München mogen geloven. Deze verwachten in Zuid-Duitsland. Zwit serland en Oostenrijk het komende weekeinde na een temperatuurstij ging tot circa 28 graden afkoeling door onweersbuien. De volksmond die het zonder compu ters moest stellen, hechtte voorspel lende waarde aan het weer in deze tijd van de zomer. Van 10 augustus wordt gezegd: 'St. Laurens schoon, dan draagt de herfst een gouden kroon'. Blijkbaar had men door de er varing ook geleerd, dat het weer rond 13 augustus doorslaggevend is voor de weken erna: 'Het weer van St. Kassi- aan, dat houdt nog dagen (weken) aan'. Voor 15 augustus (Maria Hemel vaart) gold: 'Is het weer op Maria Hemelvaart uitgelezen, zo zal het heel de herfst voortreffelijk wezen'. In het noorden bewolkt en wat regen of motregen, elders overwegend droog en vooral aanvankelijk vrij zonnig. Weekend-vooruitzichten: na een on- weersachtigé bui opklaringen. onder redactie van loes smit Geheel in het midden latend of af zender J. G. Vermeulen de inhoud van zijn epistel voor meer dan ne gentig of minder dan tien procent serieus bedoelt, citeren we hier uit een brief van deze om zijn acties, grappen, grollen en uitvindingen bekende Amsterdamse handelaar. Een brief die hij deze week stuur de aan 'Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid Wethouder H. ham mers' van Amsterdam en waar dit in staat: 'Wij maken u nederig attent op bijgesloten offerte voor ons nieuw ste produkt, te weten de Volkskar, een vrijwel getrouwe copie van de oud-Hollandse kruiwagen. Gelet op Uwe Hoogwaardigheids inclinatie tot sociale bewogenheid, komt het ons voor dat U de Volkskar zoudt kunnen inschakelen bij het veilig stellen van de werkgelegenheid in deze stad. De metro-activiteiten zouden ons inziens belangrijk ver traagd kunnen worden door bv. de mastodont-vrachtwagens, die het puin van mallotige pandjes met klok- en halsgevels afvoeren, te remplaceren door enige honderden Volkskarren. Dat zou niet alleen jaren werk voor additionele hon derden slopers betekenen, maar te vens minder motorgedreun en ben- zinewalm. Om het geld zoudt U het niet hoeven laten, immers wat be tekenen nu enkele tienduizenden guldens extra op een bedrag van een miljoen per dag voor Uio schepping, als het ware? De Volkskar biedt trouwens meer ongedachte mogelijkheden. De blankvurenhouten flanken lenen zich expresselijk voor verkiezings propaganda! Denkt u eens aan 'hammers komt wéér op voor de binnenstad', of 'Stemt PvdA: Uw stad is er wèg van!' zo om streeks de naderende gemeente- raads verkiezingen. Ten slotte vormt een gezellig wrie melende mierenhoop met Volkskar ren een grote toeristische attractie (geld in 't laatje)'. De bijbehorende offerte toont zo'n Volkskar, door de briefschrijver 'een loedergeboorte van de oud- Hollandse kruiwagen' genoemd: een vurenhouten kruiwagen, van kop tot staart anderhalve meter lang en met een wiel met vier spa ken. Niet goedkoop: zo om en na bij de honderd gulden, maar wie binnen vijf dagen de rekening be taalt krijgt één procent (ongeveer een gulden dus) korting en dat is de moeite van een snelle betaling blijkbaar best waard. En wat kun je er allemaal niet mee doen: 'Wat dacht u van zo'n stoere kruiwagen als romantische bloembak in of buiten uw zaak? Of als display, ge vuld met bv. vruchten, conserven, tijdschriften, al naar gelang uw branche? Zo'n leuke houten krui wagen op straat is toch ivel een heel andere aanblik dan de auto verschrikkers die ive de laatste tijd op straat zien: gedeukte, meest al roestige olieblikken, al dan niet gevuld met afval inplaats van geraniums'. Er zijn nog andere mo gelijkheden: 'speelgoed voor kinde ren' (voor wie overigens heel wat goedkopere kruiwagentjes te koop zijn), 'stapelbak voor houtblokken, naast.de open haard in uw tweede huis' of 'alternatieve kinderwagen'. We kunnen rustig aannemen dat wethouder hammers al deze toepas singen niet direct ziet zitten. Zelfs niet voor de meterobouw, waar 'e- nige honderden Volkskarren' het toch al moeizaam langs het icerk ploegende openbaar en ander ver voer danig in de wielen zouden rijden. Op St. Mary's, een van de Scilly-ei- landen ten zuidwesten van Enge land, zit sinds een dag of twee de Nederlandse generaal A. J. baron Bentinck zijn deel op te eisen van de schat uit het wrak van de 'Hol- landia'. De Hollandia was een schip van de Vereenigde Oostindische Compag nie. Op z'n eerste reis al, in 1743, verging het met man en muis voor de zuidwestkust van Engeland, maar twee jaar geleden kwam het figuurlijk gesproken weer boven water toen Engelse duikers het vonden. Uit het wrak doken ze onder meer 120.000 zilveren mun ten, juwelen en kostbare zilveren tafelgerei op. De baron is nu naar St. Mary's ge vlogen om met name de juwelen en het tafelzilver persoonlijk te in specteren, omdat hij meent dat een deel daarvan zijn voorouders heeft toebehoord, wat best zou kunnen als je naam met ck gespeld wordt. Op het verongelukte schip moeten namelijk ook twee zusters geweest zijn, beide loten aan de stamboom van de baron. Tussen de twee- en drieduizend Britse ponden aan kostbaarheden (dus zo'n kleine twintigduizend gulden) zou nog al tijd in de familie thuishoren en voor dat bedrag heeft baron Ben tinck nu ook een claim bij de Brit se regering ingediend. Of hij het loskrijgt, is vers twee. Een woord voerder van het Engelse ministerie van handel en industrie heeft al meegedeeld dat het in het alge meen erg moeilijk is je eigendoms rechten op dergelijke schatten te bewijzen. Alle plassen, rivieren en ander wa ter dat de watersporters voor hun plezier gebruiken moet weer schoon ook, vindt het koninklijk Nederlands watersport verbond. Daarom heeft het een actiedag uit geroepen zaterdag 15 september onder het motto 'bezem in de mast' al zou 'bezem in de hand' misschien effectiever zijn. Alle aangesloten verenigingen gaan er aan mee doen. maar dat wil nog niet zeggen dat al dat water dan ook brandschoon wordt. Daar is die ene dag tekort voor. Het is meer de bedoeling den volke een voorbeeld te stellen. Zo klein als het is kan een doosje op het dashboard van deze automo bilist heel wat luchtvervuiling in z'n eentje aan: zo gauw de auto langer dan vijftien seconden in een file of voor een stoplicht moet wachten, zorgt het electronische doosje er voor dat de motor af slaat. Een tik op het gaspedaal maakt de motor onmiddellijk weer aan de gang. De uitvinder heet Hector Piot, het doosje is een Zwitsers produkt, heet daar dan ook 'moteur-stop' en kost in Zwit serland 150 plus montage. Terwijl de kranten uit de westelij ke regio zich druk maken over de vraag 'Gaat Cruijff nu toch naar Barcelona?' komt de Leeuwarder Courant als vertegenwoordiger van de noordelijke regio met een even opzienbarende vraag op de voorpa gina: 'Abc Lenstra terug naar Heerenveen?' Het bericht is actueel, al heeft het opschrift de geur van de jaren vijftig toen Abe, de grote voor speler van het Nederlands elftal, er tussen dc bedrijven door voor zorgde, dat zijn eigen clubelftal Heerenveen steeds weer onbe dreigd kampioen werd van het dis trict noord van de eerste klas-com petitie van de KNVB. In 1954 week Lenstra uit naar de sportclub Enschede, waar hij een sportzaak begon. Nu werkt hij bij Heineken in Zwolle en is hij inge zetene van de gemeente Staphorst. De kans bestaat echter en wij volgen nu met rooie oortjes de be richtgeving van de Leeuwarder Courant dat op een of andere manier mogelijkerwijs of waar schijnlijk een uit Heerenveen af komstige Assense juwelier een fili aal gaat vestigen in Heerenveen en als dat gebeurt moet niet uitgeslo ten worden geacht dat eventueel Abe Lenstra dat filiaal zou gaan leiden. Als dan aan al die voorwaarden is voldaan en als dan ook nog Len stra bereid is om weer in Heeren veen te gaan wonen, (zei mevrouw Hiltje Lenstra niet tegenover de Leeuwarder Courant dat het voor haar niet hoeft?) als dat on danks mevrouw Lenstra toch zal gebeuren; ja, dan is de beroemdste 'Fries om utens' weer terug in het Heitelan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7