Itaatssecretaris lelet uitwijzing H SF Vonnis over 275 oude bomen is geveld jastarbeiders komen chts met moeite n autoverzekering J Geen protest tegen opname gesprekken op de band in VS Nieuwe regeling keuring auto's op luchtvervuiling Goedkope auto banden zijn levensgevaarlijk Vier gewonden bij explosie HENKESSENEFELDER Verschil van mening over uitbreiding controle Schiphol Nabetalingen aan ambtenaren Werkloosheid in juli gelijk gebleven Grote doordraai van tomaten nu universitair toelatingsexamen Mooie weg in Leusden zal veel van karakter verliezen Gemeente geeft verzet op In 1980 behoefte aan dertig kleine vliegvelden 0/KWARTET VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T3/K5 )litie wilde Pakistaanse vrouwen wegsturen een onzer verslaggevers iBURG De staatssecretaris van justitie, prof. mr. J. F. Glastra van Jn, heeft gistermiddag door snel ingrijpen weten te voorkomen, dat drie kistaanse vrouwen ons land werden uitgezet. sd<ilburgse politie had de drie vrou- va's morgens gearresteerd, in een E alwagen geduwd en naar het po- ureau vervoerd. Na een kort ver- werden de vrouwen gistermiddag een politie-auto naar Schiphol o ebracht. Daar zouden zij op een do egtuig naar Karatsji worden ge- ouwen zijn de echtgenoten van de vaf jaar in Nederland verblijvende bbetaan de heer Arthur Peter, hun elii ir en de moeder van de heer Pe il ij kwamen twee weken geleden 3ra ind binnen om zich definitief in 3im i' woonplaats Tilburg te vesti- )e heer Peter had eind juli van iburgse vreemdelingenpolitie de a| ging gekregen dat zijn familiele- 2Iai innen twee weken een verblijfs- lining zouden krijgen. Door een n ^unicatiefout kwamen de familie twee weken te vroeg aan. De tw inote van de heer Peter had na- Sp0 in Pakistan pogingen onderno- gejjian de vereiste papieren te ko- b0l een poging die lukte. Zij ver- Cho al haar bezittingen en vertrok ei'ochter en schoonmoeder naar land. vi werden zij gisteren gearresteerd zoals de Tilburgse politie gis- zij meedeelde, de drie vrouwen anne vereiste papieren bezaten en Veer Peter geen vaste aanstelling ninstens een jaar had, wat ver- bij het laten overkomen van fa- iden van buitenlandse werkne- #L De politie zei bovendien op last Allen Haag' en 'justitie' te hande lt arrestatie schakelde een maat- lelijk werker, de heer Schouw, nsd inhfi Tweede Kamerlid mr. A. Kosto nam, nadat hij op de hoogte was gesteld van het uitwijzen van drie Pakistaanse vrouwen, direct contact op met de staatssecretaris. ichting Buitenlandse Werkne- Tilburg in. De stichting nam op met de werkgever van de h.aan, de drukkerij Gianotten. De lur van dit bedrijf verzekerde Ütie dat de Pakistaan minstens ar bij hem kon werken, hetgeen papier wenste vast te leggen. litie nam daar geen genoegen dergelijke verklaring nam om 'eg. dat de vrouwen illegaal in ind verbleven. Het recht, dat landers drie maanden zonder irblijfsvergunning in ons land vertoeven, ging volgens de po- liet op, omdat de vrouwen niet jen retour-vliegticket beschikten, [ecteur van de drukkerij stelde geld voor een retour beschik te! wat door de vreemdelingenpoli- ees®ïwezen werd. ekei ouwen werden 's middags naar ;rno iol overgebracht, een rit die de Bo 'eter niet mocht meemaken. Met dt tme belde direct de staatssecretaris van justitie, de heer Glastra van Loon. Deze telefoneerde op zijn beurt Schip hol met de opdracht de vrouwen niet uit te wijzen en de zaak opnieuw in onderzoek te nemen. De heer Leemreize sprak gisteravond van een 'zielig geval'. Peter heeft een goede opleiding achter de rug; hij is zetter van beroep. Pogingen aan een vaste baan te komen, liepen op niets uit, omdat de werkgevers als eis stel den dat zijn gezin in Nederland ver bleef. Bij de drukkerij in Tilburg vind hij enkele weken geleden een baan, mede omdat pogingen om zijn familie naar Nederland te laten over komen succes leken te boeken. 'Formeel gezien' heeft de politie juist gehandeld', aldus de heer Leemreize. maar 'het geval is daarom zo ontstel lend vervelend, omdat de verblijfsver gunningen voor de drie vrouwen bijna af waren'. De Stichting Buitenlandse Werkne mers wijt de snelle uitwijzing van de vrouwen aan de afwezigheid van het hoofd van de vreemdelingenpolitie, de heer Van Berkel, 'die in ieder geval niet met een overvalwagen op de vrouwen was afgestormd'. Bovendien heeft de Tilburgse vreemdelingenpoli tie geen beste naam. aldus Leemreize. 'Twee jaar geleden werden van alle buitenlandse werknemers foto's van voren en van opzij genomen en vingerafdrukken en borstomvang geregistreerd, als waren het misdadi gers. Nadat de Stichting dit naar bui ten had gebracht, paste de vreemde lingenpolitie in Tilburg deze praktijk niet meer toe. De Tilburgse politie wenste gisteren geen commentaar te geven. 'De zaak is in onderzoek', al dus de politie. DEN HAAG De vereniging van bandenspecialisten (Vaco) is bezorgd over de praktijken van ondeskundi- gen, die in het Duits-Nederlandse grensgebied maar ook in het zuiden van ons land met autobanden manipu leren. Het tegengaan van deze malafi de praktijken is duidelijk een zaak voor de overheid', aldus de Vaco. De laatste tijd blijkt een groep hande laren in West-Duitsland op grote schaal autobanden te verkopen, die wel geschikt zijn voor caravans maar niet voor personenauto's waarmee harder dan 100 km per uur wordt ge reden. De caravanbanden worden te gen goedkope prijzen verkocht en zijn voorzien van het opschrift Maximaal 100 kilometer per uur'. Volgens de Vaco slijpen de malafide handelaren de op de autobanden aangebrachte ge- bruiksbeperkende coderingen weg en verkopen de banden dan eenvoudig als 'nieuwe merkbanden'. Van een verslaggever BREDA In een drogisterij annex postagentschap te Breda vond gister middag een ernstige ontploffing plaats, die bovendien een felle brand veroorzaakte. Het gehele pand brand de uit. Mevrouw A. Huis-Bielars, de dochter van de drogist raakte hierbij levensgevaarlijk gewond. Haar toe stand was gisteravond kritiek. De dro gist, H. Bielars, werd eveneens met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis vervoerd. Twee andere aan wezigen werden licht gewond. De ont ploffing ontstond in de kelder, ver moedelijk door opeenhoping van ben zol-dampen. Gisterochtend was er een fles benzol gebroken en opgeruimd. Waarschijnlijk heeft een sigaretten aansteker de ontploffing veroorzaakt. De drogist en zijn dochter waren op dat moment in de kelder. Zij werden later door de brandweer onder het puin uitgehaald. Ook mevrouw Bie lars, die in de winkel stond, moest onder het puin worden uitgehaald. Zij mankeerde niets. Een paar klanten in de winkel werden licht gewond. Zij konden naar buiten kruipen. De ont ploffing veroorzaakte een grote schade aan de twee naastgelegen panden, een naaimachinehandel en een bakkerij. Tot in de verre omgeving sprongen de ruiten. Op straat liepen nog drie auto's beschadigingen op. De totale schade was gisteravond nog niet te schatten, maar beloopt vermoedelijk vele honderdduizenden guldens. (ADVERTENTIE) Staatssecretaris prof. mr. J. F. Glastra van Loon telefoneerde Schiphol: de zaak wordt opnieuw onderzocht. de adjunct-directeur van de drukkerij is hij toen achter de politie-auto aan- - gereden. Inmiddels nam de heer A. Leenreize van de Stichting Buiten landse Werknemers contact op met het Tweede Kamerlid mr. A. Kosto (Partij van de Arbeid). Het Kamerlid inze correspondent i501' ILEN De veizekeringsmaatschappijen in ons land discri- en onze gastarbeiders. Dat is de mening van de lieren Moham- Querdali, rijschoolhouder voor buitenlanders in Hoensbroek, Ahsmann, directeur van de Katholieke Limburgse Immigratie ting in Heerlen. is beide heren stellen de Neder- verzekeringsmaatschappijen hoge eisen aan onze gastarbei- at zij hieraan niet kunnen vol- Behalve een abnormaal hoge soms het twee- tot drievoudi- de normale, moeten de gastar- na het verkrijgen van een Ne ds rijbewijs een bewijs overleg- t zij meer dan twee jaar in ons ionen en aantonen dat hun ge- ons land woonachtig is. over deze laatste voorwaarde gastarbeiders verbolgen, omdat Ier buitenlandse arbeiders zijn laar Nederland mag meenemen, lekeraars stellen de gastarbei- gelijke voet met verkeerszon- die alleen nog terecht kunnen verzekeringsmaatschappij Ter- in Den Haag, opgericht door imenlijkc Nederlandse verzeke- de 'moeilijke gevallen' onder [gen. 'olg van deze handelwijze van lekeraarrs is, aldus de heren n Ahsmann. dat steeds [astarbeiders na hetbehalen Nederlands rijbewijs een auto onverzekerd de straat op met alle mogelijke gevolgen hun mede-inzittenden en de weggebruikers. iriminatie van gastarbeiders uit llgens de heer Ahsmann niet al- het punt van autoverzekerin- lij hem zijn ook klachten be- [van pensionhouders die veel hebben ondervonden bij het in van brandverzekeringen voor Inden omdat zij gastarbeiders [verlenen. a risico's' zelf inheemse gerechten koken. Vaak betekent dit dat dit in een kamer urenlang achter elkaar op primitieve kookstelletjes gebeurt. Die zelfde in heemse gerechten worden er dag in dag uit gekookt. Natuurlijk is hier sprake van een extra gevaar'. A Henkes Senefelder een hypermodern bedrijf... Door capaciteit, kwaliteit en snelheid een van de grootste offsetdrukkers van Europa! 500 pers-fectionisten zorgen ervoor dat wij op het gebied van rotatieve offset, vellen offset e.d. een hoofdrol spelen. Meer weten? B.v. over ons open calculatie systeem? Daarvoor hoeft u alleen maar even ons nummer te draaien. HENKES SENEFELDER B.V. Grafische bedrijven van IJsendijkstraat 150 Purmerend, Tel. (Ó2990) 2 79 50 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Gaay Fortman (buitenlandse zaken ad interim) is niet van plan bij de Amerikaanse regering te protesteren tegen het opnemen van gesprekken op de band zonder dat een der gesprekspartners daarvan op de hoogte is. De minister vindt dat deze zaak vol doende de aandacht heeft van de be voegde instanties in Amerika, zodat het niet nodig is dat Nederland zich daarin mengt. De minister antwoordt dit op vragen van het PvdA-kamerlid Voogd. Prof. De Gaay Fortman wijst erop dat ook bij bezoeken van Nederlandse be windslieden aan het Witte Huis uit voerige verslagen van de inhoud van de gesprekken worden gemaakt. Deze verslagen worden vervolgens per brief of telegram naar het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag ge stuurd en zullen niet afwijken van het verslag dat aan Amerikaanse zijde wordt vervaardigd. 'Degene die het gesprek met de Amerikaanse presi dent of zijn medewerkers voert, is DEN HAAG Tussen de regering enerzijds en de luchthaven Schiphol en de KLM anderzijds bestaat verschil van mening over de vraag of de veilig heidsmaatregelen op Schiphol moeten worden verscherpt, naar aanleiding van de kaping van de Japanse jumbo. De ministerrraad heeft de zaak giste ren besproken en is daarbij tot de conclusie gekomen dat een intensieve re controle noodzakelijk is. Ambtelij ke deskundigen van justitie en ver keer en waterstaat onderzoeken mo menteel hoe dat precies moet gebeu ren. Gedacht wordt aan de installatie van electronische apparatuur om wa pens te ontdekken en de inzet van meer personeel om het aantal prikac- ties uit te breiden. Minister Van Agt, die gisteren in zijn functie van vice-minister president mededelingen deed over het kabinets beraad, zei dat er over de controle nog overleg moet worden gepleegd met Schiphol en de KLM. 'Intensive ring van de controle ligt bij deze ge sprekspartners echter zeer gevoelig omdat men een verstoring van de re gelmaat van het vliegverkeer vreest. Een woordvoerder van Schiphol be vestigde gisteren deze uitlating van minister Van Agt. Minister Van Agt zei verder dat de regering en Schiphol het er in ieder geval over eens zijn dat het huidige controlesysteem voldoet 'in die zin dat het niet slechts is. Volledige garan tie dat er nooit iets kan gebeuren is onbereikbaar', verklaarde hij. Het ka binet zal eind september een beslis sing over de uitbreiding van de con trole nemen. DEN HAAG Bij hun salaris over september zullen de ambtenaren drie soorten nabetalingen krijgen. In de eerste plaats krijgen zij de overeenge komen salarisverhoging achterstallig over de maanden januari tot en met juli uitgekeerd. Ten tweede krijgen zij de over dezelfde maanden te veel ingehouden pensioenbijdrage terugbe taald. Tenslotte zal ook de zogenaam de nacalculatie 1973 van globaal één procent eind september werden uitge keerd. Minister Dc Gaay Fortman zich er vanzelfsprekend voortdurend van bewust dat ieder woord, dat door hem gesproken wordt, door zijn ge sprekspartner wordt geregistreerd. 'Óf die registratie plaatsvindt in een stenogram, op een tape of in het ge heugen van de gesprekspartner ".elf, is, naar het mij voorkomt, in feite niet relevant', aldus de minister. Hij voegt daar nog aan toe dat het ge bruik van een opname-apparaat zon der voorkennis van degene met wie wordt gesproken, in ieder geval in Nederland niet als correct wordt erva ren. AMSTERDAM De werkloosheid is in de maand juli vrijwel niet in om vang veranderd: het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer verschilde maar tweehonderd met dat van eind juni (het daalde van 123.900 tot 123.700). Daartegenover staat dat de open staande vraag naar arbeidskrachten met 2700 steeg tot 69.700. Er waren eind juli 77.470 (2,6 procent van de 'afhankelijke' beroepsbevol king) mannen en 20.730 vrouwen zon der werk (voor zover men geregi streerd stond). Dat betekent bij de mannen een stijging met 3360 en bij de vrouwen een stijging met 2080. Volgens het ministerie van sociale za ken blijkt dat de arbeidsmarkt -ont wikkeling voor vrouwen sterk afwijkt van die van mannen, Met name is dat het geval met de vraag: bij de man nen is een duidelijke opleving van het aantal vacatures merkbaar, terwijl de geregistreerde openstaande vraag naar vrouwen slechts een zwakke stij ging vertoont. De stijging van het aantal vacatures is opmerkelijk groot in de provincies Noord- en Zuid-Hol land (mannen) en in de provincies Groningen en Friesland (vrouwen) terwijl in Gelderland de stijging van de vacatures zowel voor mannen als vrouwen groot is. DEN HAAG Dat er dit jaar weer zoveel tomaten worden doorgedraaid heeft vooral te maken met de grote aanvoer en de grotere concurrentie van in open lucht geteelde tomaten uit West-Duitsland en België. Dit deelt het centraal bureau van de tuin bouwveilingen mee. De aanvoer uit eigen land is dertig procent groter dan vorig jaar om deze tijd. DEN HAAG Minister Vorrink van volksgezondheid en milieu hygiëne heeft een nieuwe regeling opgesteld voor de keuring van be paalde types motorrijtuigen inzake de luchtverontreiniging. De re- geiing is in de vorm van een Koninklijk besluit, met bijbehorende nota van toelichting van de minister, opgenomen in het Staatsblad. Het besluit zal op een nog nader door de minister te bepalen tijdstip in werking treden. Het besluit bevat een regeling, waar bij motorrijtuigen worden onderwor pen aan een controle op luchtveront reiniging, die zij veroorzaken. Een re geling op dit punt is reeds tot stand gekomen in het kader van de Europe se gemeenschappen. De regeling zal voorlopig alleen gelden voor vierwie lige motorrijtuigen met benzinemoto ren. Het besluit heeft geen betrekking op twee- of drie-wielige motorvoertuigen, aangezien hiervoor de normen nog ontbreken. Wel is in opdracht van de regering een onderzoek gaande naar de verontreiniging door deze voertui gen. Voor het eind van dit jaar zullen de normen, eveneens in Europees ver band waarschijnlijk vastgesteld kun nen worden. Ten aanzien van dieselvoertuigen zijn onlangs voorschriften gereed geko men, die op korte termijn in de Ne derlandse wetgeving zullen worden verwerkt. Motorrijtuigen die alleen worden gevoed met vloeibaar gas, val len niet onder de regeling, omdat ze geen luchtverontreiniging veroorzaken (ADVERTENTIE) avondcursussen door geheel Nederland bv Veemarktplein35,UtrechtQ30-940641 (be! nul) schriftelijk onderwijs erkend door deJSOmmv hel Ministerie van OenW Van een onzer verslaggevers i LEUSDEN De 275 bomen die de Leusbroekerweg thans een bijzonder aantrek kelijk aanzien geven zullen volgende maand van het toneel verdwijnen. ap ities immenlaar van de verzekeraars beschuldigingen van de heren ih en Ahsmann is eensluidend: kap beiders betekenen altijd extra ■ras i. Wat de auto's betreft is be- 011 dat zij hun vaak oude wagens mofcelijk uitlenen aan vrienden en insionbewoners. Taalmoeilijkhe- be 'eren verder bij afhandelen van extra moeilijkheden op. Wat nciverzekering belrefl is bekend Ie gastarbeiders op hun kamer De gemeente Leusden die zich fel heeft verzet tegen het plan de bomen (voor het grootste deel eiken) te rooien heeft zich noodgedwongen bij het voornemen van het provinci aal bestuur van Utrecht en de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling Heiligenbeek neergelegd. Ds. Leusbroekerweg zal in het kader van het ruilverkavelings plan Heiligenbeek worden ge moderniseerd en vier en een halve meter breed worden. Nu is deze weg gemiddeld vier meter breed, maar er zijn gro te stukken waar de weg net de drie en een halve meter haalt. De gemeente Leusden heeft steeds gesteld dat de bomen niet verdwijnen mogen. Het landschappelijke karakter van de Leusbroekerweg, dat juist door de bomen, die een jaar of tachtig oud zijn, wordt be paald, wil Leusden graag handhaven. Een deskundige die de ge meente Lensden aantrok kwam tot de conclusie dat de bomen van vrij goede kwali teit zijn. Zij bleven echter een twistpunt tussen provincie en gemeente, met name waar het de kwaliteit van de bomen be trof. Het bosbouwkundig proefstation in Wageningen heeft om aan alle twijfels een eind te maken nu een onder zoek ingesteld. De conclusie die in Wageningen werd ge lrokken betekent het einde van de bomen. Het bosbouwkundig proefstati on vindt dat de overlevings kansen van' de huidige bomen klein zijn, ook als de Leus broekerweg niet zou worden gereconstrueerd. Door de afwe zigheid van wegbermen is er namelijk onvoldoende groei- ruimte. Het is de bedoeling de Leus broekerweg in de toekomst weer van bomen te voorzien In het kader van de recon structie zullen nieuwe eiken worden aangeplant. Om het landelijk aanzien van de weg, ondanks het verdwijnen van de bomen, toch zoveel moge lijk te sparen zal de weg niet zoals oorspronkelijk de bedoe ling was een asfalt wegdek krijgen, maar worden bestraat. De elektriciteitsmasten zullen plaats maken voor onder grondse kabels. OP DE FOTO De Leusbroekerweg is nu een bijzonder aantrekkelijk stukje utrecht. Dat zal spoedig ver anderen, ondanks alle goede bedoelingen, als de bomen worden gerooid. Opnieuw zal een stuk natuurschoon ver dwijnen. die de aanvaardbare normen over schrijdt. Het stelsel van typekeuring houdt niet jn, dat veranderingen in de on derdelen of eigenschappen van een eenmaal in gebruik genomen motor rijtuig tengevolge van slijtage, ver keerde afstelling van de motor en dergelijke worden ondervangen. Hier toe is een individuele periodieke keuring van motorrijtuigen nodig, die volgens minister Vorrink binnen afzienbare tijd zijn beslag zal krijgen. Er is ten behoeve van de typekeurin gen een tabel opgesteld, die de hoe veelheden koolmonoxyde en dc kool waterstoffen aangeeft die bij de keu ring niet mogen worden overschre den. De proef komt overeen met een stadsrit van vier kilometer. Deze nor men betekenen voor de doorsnee Eu ropese auto in vergelijking tot de si tuatie van vóór 1970 een verlaging van de hoeveelheden uitgestoten kool monoxyde en koolwaterstoffen van 40 procent. In ons land, in de andere EEG-landen en in de overige landen, die gebonden zijn aan het reglement inzake de overeenkomst goedkeurings- voorwaarden motorrijtuigen van 20 maart 1958, zal derhalve naar dezelfde maatstaven worden gekeurd. De instanties die de keuringen uitvoe ren, zullen bij ministerieel besluit worden aangewezen. Het is de bedoe ling de Rijksdienst voor het wegver keer aan te wijzen als instantie die al le maatregelen betreffende de keuring van motorrijtuigen neemt. Ten aanzien van motorrijtuigen van de krijgsmacht zal worden overwogen of en zo ja in hoeverre ccn vrijstel ling van de verbodsbepalingen ten aanzien van de wet inzake de lucht verontreiniging kan worden verkre gen. Het vervaardigen en invoeren van mo torrijtuigen, die voor het in werking treden van dit besluit in produktie kwamen en nog geen goedkeuring hadden, zal in verband met het pro duktie- en distributiepatroon van de automobielfabrieken nog tot 1974 wor den toegelaten. De regeling is pas in 1988 van toepassing op motorrijtuigen die wel in gebruik zijn maar al uit de produktie zijn genomen. Op die ma nier kunnen deze voertuigen nog wor den 'opgereden', zo zegt de minister in haar nota van toelichting. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Nederland zal in 1980 behoefte zijn aan dertig vliegvel den voor de 'kleine luchtvaart'. Zo luidt een der conclusies uit een rap port, dat in opracht van de provincia le planologische dienst in Zuid-Hol- land is opgesteld. Op het ogenblik telt ons land dertien vliegvelden voor de 'kleine luchtvaart'. Tien zijn voor al gemeen gebruik opengesteld. De studie gaat over luchtvaartterrei nen, waarop gevlogen wordt met klei ne vliegtuigen, en dan speciaal de 'ge neral aviation' (de civiele luchtvaart met uitzondering van de lijndiensten van luchtvaartmaatschappijen en luchttaxibedrijven). Een algemene conclusie in het rap port is dat Nederland bij het buiten land achterligt zowel wat betreft het aantal kleine vliegvelden als het aan tal viegluigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5